BMT Baş Assambleyasının növbəti - 66-cı sessiyası arxada qaldı. Amma KİV və ekspertlər qurumun tribunasından qaldırılmış məsələlər ətrafında diskussiyaları davam etdirirlər. Hərə burada özünəməxsus ağrılı məqam, ümidverici və məyusedici cəhətlər axtarır. Müxtəlif məsələlər, ayrı-ayrı yanaşmalar, izahlar və qiymətləndirmələr. Amma bir var yanaşma və şərhlərdəki müxtəliflik, bir də var, ya özünə təskinlik vermək, ya da dünyanı çaşdırmaq məqsədilə məğzin dəyişdirilməsi, fikrin konteksdən çıxarılması, başqalarının sitatları ilə "jonqlyorluq" cəhdi  və sair.
Münaqişəli vəziyyətlərlə belə hallar tamamilə gözləniləndir; məsələn, ermənilər nədən BMT tribunasından Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrovun çıxışından təbliğat üçün istifadə etməsin? Axı ermənilər adi stəkandakı suda qasırğa yaratmaqda mahirdirlər. Üstəlik, ermənilər Lavrovun çıxışından qonşu Azərbaycanı "qorxutmaq" üçün də istifadə etməyə çalışırlar. Demək istəyirlər ki, öz torpaqlarınız uğrunda savaşmaq haqda düşünməyin, yoxsa qarşınızda problemlər içərisində boğulan Yerevanı yox, Moskvanı görəcəksiniz. Lap 2008-ci ildə Gürcüstanın başına gətirilənlər kimi. Demək olar ki, bütün erməni və ermənipərəst analitiklərin  verdikləri şərhlərin məğzi bundan ibarətdir. Bəlkə də onların dediklərinə inanmaq olardı. Amma bunun üçün gərək S.Lavrovun çıxışı haqda məlumatın olmasın.
"Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində bütün tərəfləri Rusiyanın vasitəçilik cəhdləri nəticəsində yaranmış əlavə imkanlardan yararlanmağa çağırırıq. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən ibarət "üçlük" çərçivəsində amerikalı və fransalı tərəfdaşlarımızla birlikdə inamın yaradılması və atəşkəs rejiminin gücləndirilməsi üçün kompleks tədbirlər görəcəyik.
İnanırıq ki, sentyabrın 22-də Moskvada Dnestryanı problemin həllinə dair rəsmi danışıqların bərpası qərarının qəbulu tərəflər arasında qarşılıqlı razılaşma üçün yolların axtarışına başlamasına təkan olacaq.
Biz Qafqazda 2008-ci ildə Tbilisi rejiminin avantürası nəticəsində baş vermiş hərbi ssenarinin təkrarlanmasına yol verməməkdə israrlıyıq. Rusiya Abxaziya, Gürcüstan və Cənubi Osetiya arasında onların rəhbərlərinin rəsmi bəyanatları əsasında güc tətbiq etməmə haqda razılaşmanın qarantı kimi çıxış etməyə hazırdır.
Birləşmiş Ştatlar və Avropa İttifaqının da analoji öhdəliyi üzərlərinə götürməsi xoş olardı… Razılaşmanın qarantı olaraq regionda zorakılığın bərpa edilməməsi üçün tədbirlər görməyə hazır olacağıq. Tərəflərdən hər hansı biri hüquqazidd olaraq güc tətbiqinə əl atacağı təqdirdə, vəziyyətin beynəlxalq hüququn normaları əsasında tezliklə həllinə çalışacağıq", - deyə Rusiya xarici işlər nazirinin bu ölkənin xarici siyasət idarəsinin saytında yerləşdirilmiş çıxışının mətnində bildirilir.
Rusiyanın dünya siyasətindəki bütün böyük problemlərə münasibətini açıqlayan S.Lavrov bilavasitə Moskvanın maraq dairəsində olan məkanlardakı münaqişələr üzərində xüsusi olaraq dayanmaya bilməzdi. Onun çıxışının mətnindən göründüyü kimi, Lavrov problemlərin ardıcıllığını dəqiq şəkildə müəyyənləşdirib - Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Dnestryanı problem, Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələri. Yəni, o bu problemləri regional mənsubiyyətinə görə qruplaşdırmayıb. Hər halda, Dnestryanı problemin Qafqaza heç bir aidiyyəti yoxdur. Rusiyanın Qafqazda güc tətbiqinin təkrarlanmasına imkan verməməkdə qərarlı olması haqda bəyanatını da Lavrov birmənalı olaraq Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələri haqda deyib.
İndi isə Rusiya XİN başçısının bu çıxışını Ermənistanın "AZQ" qəzetinin necə təqdim etdiyinə diqqət yetirək: "Sergey Lavrovun Dağlıq Qarabağ münaqişəsində  (Lavrovun bu cümləsində Dağlıq Qarabağın adı ümumiyyətlə çəkilməyib - "R+")  tərəflərdən birinin hüquqazidd güc tətbiq edəcəyi təqdirdə, Moskvanın regionda sülhü bərqərar etmək üçün bütün vasitələrdən istifadəyə hazır olması bəyanatı..".
Rusiya xarici işlər nazirinin fikirlərini Ermənistanın birinci informasiya portalı isə belə təqdim edib: "Bir neçə gün əvvəl Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov BMT Baş Assambleyasındakı çıxışında deyib: "Münaqişə tərəflərindən hər hansı biri hüquqazidd güc tətbiqinə əl atacağı təqdirdə, Rusiya regionda sülhün bərqərar olunması üçün əlindən gələni etməyə hazırdır". Onun bəyanatını, əlbəttə ki, Azərbaycana ünvanlanmış mesaj saymaq olar".
Ermənistanın "Aysor" qəzeti də S.Lavrovun fikirlərini eyni cür təqdim edib. Qəzetə açıqlamasında Artsrun Ovinnisyan adlı hərbi ekspert nəhəng dövlətləri guya "Azərbaycana ünvanlanmış" belə bəyanatları indən belə tez-tez səsləndirməyə çağırıb.
Bütün bunlar Ermənistanın, ümumilikdə, beynəlxalq münasibətlər sistemindəki davranışının bariz nümunəsi sayıla bilər. Xüsusilə bütün dünya Ermənistan -Azərbaycan münaqişəsindəki status-kvonun dəyişdirilməsinin vacibliyini söylədiyi vaxtda, Yerevan problemin sülh yolu ilə həlli tələblərinə diqqət yönəldir. Yəni ermənilər bununla diqqəti məsələnin məğzindən başqa məqamlara yönəltməyə çalışır.
Yaxud Azərbaycan beynəlxalq vasitəçilərin yenilənmiş təkliflərinə birmənalı şəkildə "hə" deyən zaman, Ermənitan nə "hə", nə "yox" mövqeyindən çıxış edir; bununla da özünə sərf edən status-kvonun mümkün qədər uzadılmasına cəhd edir.
Bununla yanaşı, Yerevan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı status-kvonun dəyişdirilməsində heç də az maraqlı olmamalıdır. Diqqət edin! 2011-ci il həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın müstəqilliyinin 20 illiyi ilə əlamətdardır. Amma bayramı kim nə ilə qeyd edir?! İldə Ermənistanı bir tikə çörək dalınca nə qədər insanın tərk etdiyini, əksinə, Azərbaycana eyni məqsədlə nə qədər adamın gəldiyini söyləməklə qonşumuzun bayramını zəhərə döndərmək istəməzdik. Hətta heç azərbaycanpərəst olmayan ekspertlər də bu faktı təsdiqləməyə bilmirlər.
"Postsovet Azərbaycanı 1991-2011-ci illərdə zəif, kimlərdənsə asılı geosiyasi substansiya olmadığını sübut edə bilib: o, Cənubi Qafqazda, Mərkəzi Asiyada və Yaxın Şərqdə vacib rola malikdir. Güman ki, bu, MDB-də xarici siyasətini uğurla diversifikasiya etməyi bacarmış yeganə dövlətdir. Keçmiş SSRİ respublikalarından Rusiya, Avropa İttifaqı və ABŞ-la, İsrail və Fələstin muxtariyyəti ilə bərabər münasibətlər qurmağı bacaranlar çox azdır. Birinci respublika dövründə Azərbaycan elitası əvvəlcə Türkiyənin kiçik qardaşı rolunu, sonra isə Böyük Britaniyanın "neft buruğu" rolunu oynadı. "İkinci Azərbaycan" daha incə hərəkət edərək, "yumurtaları bir səbətə yığmamağa" çalışır", - deyə ABŞ Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin dəvətli elmi işçisi Sergey Markedonov "Politkom.ru" saytındakı məqaləsində bildirir.
Bundan başqa, Azərbaycanın iqtisadi imkanları onun beynəlxalq münasibətlərdə bərabərhüquqlu subyekt mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Bu üzdən də, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan heç kimi heç kimlə qorxutmur, torpaqlarını "istənilən yolla" geri qaytaracağını bəyan edən zaman da yalnız öz gücünə arxalanır.

Очередная, 66-я, сессия Генеральной Ассамблеи ООН осталась позади. Но СМИ и экспертное сообщество продолжают активные дискуссии вокруг поднятых с высокой трибуны вопросов. И каждый находит тут свою долю наболевшего, обнадеживающего или разочаровывающего. Разные вопросы, разные подходы, разные интерпретации и оценки. Но одно дело разница в подходе и интерпретации, другое - в искажении сути, выдергивании слов из контекста и "жонглировании" чужими цитатами то ли для самоутешения, то ли с целью ввести мир в заблуждение.
Впрочем, в конфликтных ситуациях такие явления вполне ожидаемы. К примеру, чем не возможность для властей Армении использовать заявление главы МИД России Сергея Лаврова с трибуны ООН, чтобы создать бурю в стакане воды, поработать на общественное мнение в стране, а может, и попытаться припугнуть соседний Азербайджан. Мол, не вздумайте отвоевывать свои земли, не то придется иметь дело не с погрязшим в собственных проблемах Ереваном, а с Москвой. Вон ведь что она с Грузией сделала в 2008 году. К этому сводится суть практически всех комментариев армянских и проармянских обозревателей и политиков. Возможно, всем им можно было бы как-то поверить, если бы не стенограмма выступления С.Лаврова на сессии Генассамблеи.
"…В нагорно-карабахском урегулировании призываем все стороны воспользоваться дополнительными возможностями, которые появились в результате усилий, предпринятых при посредничестве России. В рамках "тройки" сопредседателей Минской группы ОБСЕ вместе с американскими и французскими партнерами будем продвигать комплекс мер доверия и укрепления режима прекращения огня.
Рассчитываем, что принятое 22 сентября в Москве решение о возобновлении официальных переговоров по приднестровскому урегулированию подтолкнет стороны к поиску взаимоприемлемых договоренностей.
Мы твердо намерены сделать все необходимое, чтобы не допустить повторения силового сценария на Кавказе, как это произошло в августе 2008 года в результате авантюры правящего режима в Тбилиси. Россия готова выступить гарантом договоренностей о неприменении силы между Абхазией, Грузией и Южной Осетией с учетом официальных заявлений, сделанных ранее на сей счет руководителями этих трех сторон. Приветствовали бы принятие на себя аналогичных обязательств Соединенными Штатами и Евросоюзом… В качестве гарантов будем готовы принимать меры по невозобновлению насилия в регионе, а в случае противоправного применения силы любой из сторон - добиваться скорейшего урегулирования ситуации на основе действующих норм международного права", - говорится в тексте выступления главы МИД РФ, опубликованного на официальном сайте российского внешнеполитического ведомства.
Высказывая отношение России ко всем наболевшим проблемам мировой политики, С.Лавров не мог не остановиться на конфликтных ситуациях в непосредственной зоне интересов Москвы. При этом, как видно из текста выступления, глава МИД России четко разграничил проблемы в следующей очередности: нагорно-карабахская, приднестровская, абхазская и югоосетинская. То есть он не группировал эти проблемы по региональной принадлежности - уж Приднестровье, во всяком случае, к Кавказу никакого отношения не имеет. Соответственно и заявление о том, что Россия твердо намерена не допустить повторения силового сценария на Кавказе, С.Лавров сделал исключительно в контексте абхазской и югоосетинской тематики.
Теперь посмотрим, как преподносит это высказывание главы российского внешнеполитического ведомства армянская газета "АЗГ": "…заявление Сергея Лаврова, что "в случае применения противозаконной силы с любой из сторон конфликта НК (хотя в этом предложении С.Лаврова Нагорный Карабах вообще не упоминался. - R+) Москва готова предпринять все средства для установления мира в регионе". Или вот как интерпретировал слова главы МИД России первый армянский информационный портал: "Несколько дней назад в Совете Безопасности ООН выступил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, который заявил: "В случае противозаконного применения силы любой из сторон конфликта Россия готова предпринять все средства для установления мира в регионе". Его заявление, конечно, можно считать месседжем, адресованным Азербайджану…". Так же преподнесла слова С.Лаврова армянская газета "Айсор", в которой некий военный эксперт Арцрун Ованнисян призывает крупные государства чаще озвучивать такие заявления, якобы прозвучавшие в адрес Азербайджана.
Все это может служить показательной иллюстрацией поведения Армении в системе международных отношений в целом. А в частности, когда весь мир говорит о необходимости скорейшего изменения статус-кво в армяно-азербайджанском конфликте, Ереван делает акценты на требования о мирном урегулировании. То есть пытается отвести внимание от сути вопроса на производные. Или когда Азербайджан однозначно говорит "да" обновленным Мадридским предложениям международных посредников, Армения выступает с позиции "ни да, ни нет", стараясь как можно дальше продлить угодный ей статус-кво.
Между тем Ереван должен быть не менее заинтересован в изменении ситуации в нагорно-карабахском конфликте. Обратите внимание! 2011 год знаменателен тем, что и Азербайджан, и Армения отмечают 20-летие своей независимости. Но кто с чем празднует юбилей?! Не хотелось бы омрачать праздник соседям, напоминая, сколько в год граждан покидает Армению в поисках куска хлеба и, наоборот, сколько человек прибывает с этой же целью в Азербайджан из-за границы. Даже далеко не проазербайджански настроенные эксперты вынуждены признавать эти реалии.
"Постсоветский Азербайджан за период 1991-2011 годов сумел доказать, что не является слабой и зависимой геополитической субстанцией: он играет важную роль на Южном Кавказе, в Центральной Азии и на Ближнем Востоке. Это, пожалуй, единственный в СНГ пример государства с успешно диверсифицированной внешней политикой. Мало кому из бывших республик СССР удается поддерживать ровные отношения с Россией, Евросоюзом и США, Израилем и Палестинской автономией. В период первой республики азербайджанская элита играла роль сначала младшего брата Турции, а затем и "нефтяной вышки" Великобритании. "Второй Азербайджан" действует намного тоньше, стараясь "не складывать яйца в одну корзину", - пишет в своей статье на сайте Политком.ру Сергей Маркедонов - приглашенный научный сотрудник Центра стратегических и международных исследований США.
Вдобавок самодостаточность Азербайджана в экономическом плане все больше укрепляет позиции страны в качестве равноправного субъекта международных отношений. Поэтому, в отличие от Армении, Азербайджан никого никем не пугает, и когда заявляет, что вернет свои земли "любым путем", надеется лишь на собственные силы.