BMT Baş Assambleyasının növbəti - 66-cı sessiyası arxada qaldı. Amma KİV və ekspertlər qurumun tribunasından qaldırılmış məsələlər ətrafında diskussiyaları davam etdirirlər. Hərə burada özünəməxsus ağrılı məqam, ümidverici və məyusedici cəhətlər axtarır. Müxtəlif məsələlər, ayrı-ayrı yanaşmalar, izahlar və qiymətləndirmələr. Amma bir var yanaşma və şərhlərdəki müxtəliflik, bir də var, ya özünə təskinlik vermək, ya da dünyanı çaşdırmaq məqsədilə məğzin dəyişdirilməsi, fikrin konteksdən çıxarılması, başqalarının sitatları ilə "jonqlyorluq" cəhdi  və sair.
Münaqişəli vəziyyətlərlə belə hallar tamamilə gözləniləndir; məsələn, ermənilər nədən BMT tribunasından Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrovun çıxışından təbliğat üçün istifadə etməsin? Axı ermənilər adi stəkandakı suda qasırğa yaratmaqda mahirdirlər. Üstəlik, ermənilər Lavrovun çıxışından qonşu Azərbaycanı "qorxutmaq" üçün də istifadə etməyə çalışırlar. Demək istəyirlər ki, öz torpaqlarınız uğrunda savaşmaq haqda düşünməyin, yoxsa qarşınızda problemlər içərisində boğulan Yerevanı yox, Moskvanı görəcəksiniz. Lap 2008-ci ildə Gürcüstanın başına gətirilənlər kimi. Demək olar ki, bütün erməni və ermənipərəst analitiklərin  verdikləri şərhlərin məğzi bundan ibarətdir. Bəlkə də onların dediklərinə inanmaq olardı. Amma bunun üçün gərək S.Lavrovun çıxışı haqda məlumatın olmasın.
"Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində bütün tərəfləri Rusiyanın vasitəçilik cəhdləri nəticəsində yaranmış əlavə imkanlardan yararlanmağa çağırırıq. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən ibarət "üçlük" çərçivəsində amerikalı və fransalı tərəfdaşlarımızla birlikdə inamın yaradılması və atəşkəs rejiminin gücləndirilməsi üçün kompleks tədbirlər görəcəyik.
İnanırıq ki, sentyabrın 22-də Moskvada Dnestryanı problemin həllinə dair rəsmi danışıqların bərpası qərarının qəbulu tərəflər arasında qarşılıqlı razılaşma üçün yolların axtarışına başlamasına təkan olacaq.
Biz Qafqazda 2008-ci ildə Tbilisi rejiminin avantürası nəticəsində baş vermiş hərbi ssenarinin təkrarlanmasına yol verməməkdə israrlıyıq. Rusiya Abxaziya, Gürcüstan və Cənubi Osetiya arasında onların rəhbərlərinin rəsmi bəyanatları əsasında güc tətbiq etməmə haqda razılaşmanın qarantı kimi çıxış etməyə hazırdır.
Birləşmiş Ştatlar və Avropa İttifaqının da analoji öhdəliyi üzərlərinə götürməsi xoş olardı… Razılaşmanın qarantı olaraq regionda zorakılığın bərpa edilməməsi üçün tədbirlər görməyə hazır olacağıq. Tərəflərdən hər hansı biri hüquqazidd olaraq güc tətbiqinə əl atacağı təqdirdə, vəziyyətin beynəlxalq hüququn normaları əsasında tezliklə həllinə çalışacağıq", - deyə Rusiya xarici işlər nazirinin bu ölkənin xarici siyasət idarəsinin saytında yerləşdirilmiş çıxışının mətnində bildirilir.
Rusiyanın dünya siyasətindəki bütün böyük problemlərə münasibətini açıqlayan S.Lavrov bilavasitə Moskvanın maraq dairəsində olan məkanlardakı münaqişələr üzərində xüsusi olaraq dayanmaya bilməzdi. Onun çıxışının mətnindən göründüyü kimi, Lavrov problemlərin ardıcıllığını dəqiq şəkildə müəyyənləşdirib - Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Dnestryanı problem, Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələri. Yəni, o bu problemləri regional mənsubiyyətinə görə qruplaşdırmayıb. Hər halda, Dnestryanı problemin Qafqaza heç bir aidiyyəti yoxdur. Rusiyanın Qafqazda güc tətbiqinin təkrarlanmasına imkan verməməkdə qərarlı olması haqda bəyanatını da Lavrov birmənalı olaraq Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələri haqda deyib.
İndi isə Rusiya XİN başçısının bu çıxışını Ermənistanın "AZQ" qəzetinin necə təqdim etdiyinə diqqət yetirək: "Sergey Lavrovun Dağlıq Qarabağ münaqişəsində  (Lavrovun bu cümləsində Dağlıq Qarabağın adı ümumiyyətlə çəkilməyib - "R+")  tərəflərdən birinin hüquqazidd güc tətbiq edəcəyi təqdirdə, Moskvanın regionda sülhü bərqərar etmək üçün bütün vasitələrdən istifadəyə hazır olması bəyanatı..".
Rusiya xarici işlər nazirinin fikirlərini Ermənistanın birinci informasiya portalı isə belə təqdim edib: "Bir neçə gün əvvəl Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov BMT Baş Assambleyasındakı çıxışında deyib: "Münaqişə tərəflərindən hər hansı biri hüquqazidd güc tətbiqinə əl atacağı təqdirdə, Rusiya regionda sülhün bərqərar olunması üçün əlindən gələni etməyə hazırdır". Onun bəyanatını, əlbəttə ki, Azərbaycana ünvanlanmış mesaj saymaq olar".
Ermənistanın "Aysor" qəzeti də S.Lavrovun fikirlərini eyni cür təqdim edib. Qəzetə açıqlamasında Artsrun Ovinnisyan adlı hərbi ekspert nəhəng dövlətləri guya "Azərbaycana ünvanlanmış" belə bəyanatları indən belə tez-tez səsləndirməyə çağırıb.
Bütün bunlar Ermənistanın, ümumilikdə, beynəlxalq münasibətlər sistemindəki davranışının bariz nümunəsi sayıla bilər. Xüsusilə bütün dünya Ermənistan -Azərbaycan münaqişəsindəki status-kvonun dəyişdirilməsinin vacibliyini söylədiyi vaxtda, Yerevan problemin sülh yolu ilə həlli tələblərinə diqqət yönəldir. Yəni ermənilər bununla diqqəti məsələnin məğzindən başqa məqamlara yönəltməyə çalışır.
Yaxud Azərbaycan beynəlxalq vasitəçilərin yenilənmiş təkliflərinə birmənalı şəkildə "hə" deyən zaman, Ermənitan nə "hə", nə "yox" mövqeyindən çıxış edir; bununla da özünə sərf edən status-kvonun mümkün qədər uzadılmasına cəhd edir.
Bununla yanaşı, Yerevan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı status-kvonun dəyişdirilməsində heç də az maraqlı olmamalıdır. Diqqət edin! 2011-ci il həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın müstəqilliyinin 20 illiyi ilə əlamətdardır. Amma bayramı kim nə ilə qeyd edir?! İldə Ermənistanı bir tikə çörək dalınca nə qədər insanın tərk etdiyini, əksinə, Azərbaycana eyni məqsədlə nə qədər adamın gəldiyini söyləməklə qonşumuzun bayramını zəhərə döndərmək istəməzdik. Hətta heç azərbaycanpərəst olmayan ekspertlər də bu faktı təsdiqləməyə bilmirlər.
"Postsovet Azərbaycanı 1991-2011-ci illərdə zəif, kimlərdənsə asılı geosiyasi substansiya olmadığını sübut edə bilib: o, Cənubi Qafqazda, Mərkəzi Asiyada və Yaxın Şərqdə vacib rola malikdir. Güman ki, bu, MDB-də xarici siyasətini uğurla diversifikasiya etməyi bacarmış yeganə dövlətdir. Keçmiş SSRİ respublikalarından Rusiya, Avropa İttifaqı və ABŞ-la, İsrail və Fələstin muxtariyyəti ilə bərabər münasibətlər qurmağı bacaranlar çox azdır. Birinci respublika dövründə Azərbaycan elitası əvvəlcə Türkiyənin kiçik qardaşı rolunu, sonra isə Böyük Britaniyanın "neft buruğu" rolunu oynadı. "İkinci Azərbaycan" daha incə hərəkət edərək, "yumurtaları bir səbətə yığmamağa" çalışır", - deyə ABŞ Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin dəvətli elmi işçisi Sergey Markedonov "Politkom.ru" saytındakı məqaləsində bildirir.
Bundan başqa, Azərbaycanın iqtisadi imkanları onun beynəlxalq münasibətlərdə bərabərhüquqlu subyekt mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Bu üzdən də, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan heç kimi heç kimlə qorxutmur, torpaqlarını "istənilən yolla" geri qaytaracağını bəyan edən zaman da yalnız öz gücünə arxalanır.

The latest, 66th, session of the UN General Assembly, is over but the media and experts continue to vigorously debate the questions raised there. Each of these questions carries its share of grief, encouragement and disappointment, and each is different in its approach, interpretation and appraisal. But difference of approach and interpretation is one thing, distorting the essence, taking words out of context and "juggling" with other people's quotes, either for reassurance or in order to delude others, is another.
However, such things are to be expected in conflict situations. For example, the Armenian authorities took the opportunity to use the statement by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov at the UN to create a storm in a teacup, to play on public opinion in the country and, perhaps, try to intimidate neighbouring Azerbaijan. It was as if they were saying: don't you dare try and get back your land or you'll have to deal not with Yerevan, which has enough problems of its own, but with Moscow. After all, that's what it did with Georgia in 2008. That's what virtually all the comments by Armenian and pro-Armenian observers and politicians boil down to. It might have been possible to believe all of them had it not been for the verbatim record of Lavrov's speech at the General Assembly session.
"…In the Nagornyy-Karabakh settlement process we call upon all the parties to take advantage of the additional possibilities which have arisen as a result of the efforts taken under Russia's mediation. We will promote confidence-building and cease-fire enforcement measures within the framework of the 'troika' of the co-chairmen of the OSCE Minsk Group, together with our American and French partners.
"We hope that the decision on a resumption of official talks on a Transdnestrian settlement, adopted in Moscow on 22 September, will encourage the parties to seek mutually acceptable agreements.
"We are strongly committed to doing our utmost to prevent a repetition of the scenario of force in the Caucasus as occurred in August 2008 as a result of the reckless adventures of the ruling regime in Tbilisi. Russia is ready to act as a guarantor of arrangements on the non-use of force between Abkhazia, Georgia and South Ossetia, taking into account the earlier relevant statements on this subject made by the leaders of these three parties. We would welcome it if the United States and the European Union made similar commitments… As guarantors we would be ready to take steps to prevent a resumption of violence in the region, and in the event of wrongful use of force by either side, to work towards an early settlement to the situation on the basis of existing norms of international law," says the text of the head of the Russian Foreign Ministry, published on the Russian Foreign Ministry's official website.
In voicing Russia's attitude to all the long-standing problems of world politics, Lavrov could not help but dwell on the conflict situations in Moscow's immediate zone of interest. At the same time, as is clear from the text of the speech, the Russian foreign minister concisely set out the problems in the following sequence: Nagornyy Karabakh, the Transdnestr Region, Abkhazia and South Ossetia. In other words, he did not group these problems by regions. The Transdnestr Region, in any event, has nothing to do with the Caucasus. Accordingly, Lavrov made his statement that Russia is determined to prevent a repetition of the scenario of force in the Caucasus exclusively in the context of Abkhazia and South Ossetia.
Now let us see how the Armenian newspaper Azg presents this statement by the Russian foreign minister: "…Sergey Lavrov's statement that "in the event of the use of unlawful force by either of the sides involved in the NK conflict (although Nagornyy Karabakh is not actually mentioned in this sentence by Lavrov - Region+), Moscow is prepared to use all means to establish peace in the region." Or this is how the first Armenian news website interpreted the Russian foreign minister's words: "A few days ago Russian Foreign Minister Sergey Lavrov addressed the UN Security Council, saying: 'In the case of unlawful use of force by either side in the conflict Russia is ready to take all means to establish peace in the region.' His statement could, of course, be seen as a message to Azerbaijan…" The Armenian army newspaper Aysor also interpreted Lavrov's words, with military expert Artsrun Hovhannisyan urging the leading states to articulate such statements, allegedly addressed to Azerbaijan, more frequently.
All this could serve as a significant illustration of Armenia's behaviour in the system of international relations as a whole. But more specifically, when the whole world is speaking about the need for a speedy change in the status quo in the Armenia-Azerbaijan conflict, Yerevan is laying emphasis on the need for a peaceful settlement. In other words, it is trying to deflect attention from the heart of the problem to secondary matters. Or when Azerbaijan makes it clear that it is in favour of the updated Madrid proposals by international mediators, Armenia takes up a position of "neither yes, nor no", trying to extend the status quo that suits it for as long as possible.
Meanwhile, Yerevan should be no less interested in a change in the situation in the Nagornyy Karabakh conflict. Remember this! 2011 is significant in that both Azerbaijan and Armenia are celebrating the 20th anniversary of their independence. But how will they celebrate this jubilee? One wouldn't wish to cast a shadow on our neighbours' holiday, recalling how many people leave Armenia in a year in search of a crust of bread and, conversely, how many come to Azerbaijan from abroad with this same purpose. Even by no means pro-Azerbaijan minded experts have been forced to recognize the truth of this.
"In the period from 1991 to 2011 post-Soviet Azerbaijan has been able to prove that it is not a weak and dependent geopolitical entity: it is playing an important role in the South Caucasus, in Central Asia and in the Near East. It is arguably the only example in the CIS of a state with a successfully diversified foreign policy. Few of the former republics of the USSR are able to maintain equal relations with Russia, the European Union and the USA, Israel and the Palestinian Autonomy. In the period of the first republic the Azerbaijani elite at first played the part of Turkey's younger brother and then as Great Britain's 'oil derrick'. The 'second Azerbaijan' is operating much more subtly, trying not to 'keep all its eggs in one basket'," Sergey Markedonov, visiting fellow of the US Centre for Strategic and International Studies, writes in an article on the Politkom.ru website.
What is more, Azerbaijan's self-sufficiency in the economic aspect strengthens even more its positions as a full-fledged player in international relations. Therefore, unlike Armenia, Azerbaijan poses no threat to anyone, and when it says that it will recover its lands "by any method" it is relying only on its own forces.