MONOETNİKLİYİN SİRLƏRİ
Ermənistan müstəqillik gününü qeyd etdi. Həqiqətdə isə Yerevanda təşkil olunan tədbir həftəbecər yarışmasını xatırladırdı.
Serj Sarqsyanın "Rossiya-24" telekanalına müsahibəsində guya Ermənistan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyinə, hətta onun böhrandan çıxmaq iqtidarında olduğuna dair fikirləri inandırıcı olmadı. Yeri gəlmişkən, Ermənistanın hər iki sabiq prezidenti Respublika Meydanının tribunasına gəlməkdən imtina etmişdi.
Nümunəvi olan başqa məqamdır. Ermənistanın Assuri İctimai Təşkilatlar Federasiyasının rəhbəri İrina Qasparyan "Panorama" xəbər saytında müstəqilliyin 20 illiyi münasibətilə "qəyyumluğu altında olanları" təbrik edərkən bildirib ki, bu həm də assuri xalqının bayramıdır. O, hər kəsi assuriyalıların özlərini Ermənistanda tam sərbəst hiss etdiklərinə inandırmağa çalışıb, dövlətin icmaya təhsil problemlərinin həllində kömək etdiyini, Ermənistanda, ümumiyyətlə, milli azlıqlara qarşı ayrı-seçkiliyin olmadığını iddia edib.
Bir məqam olmasaydı, bütün bunlar çox inandırıcı və gözəl görünə bilərdi. "Panorama"  saytının İrina Qasparyanın dilindən Ermənistanda milli azlıqların heç bir probleminin olmadığını yazdığı vaxt, Cənubi Qafqazın Ermənistan hakimiyyətinin nəzarətində olmayan KİV-i Avropa Şurasının Yerevana tövsiyəsi haqda xəbər yaydı. Qurum Ermənistanda milli və dini zəmində dözümsüzlüyün aradan qaldırılması üçün daha ciddi tədbirlərin görülməsini tövsiyə etdi.
Bu məqamda bir faktı qeyd etmək yerinə düşər ki, Ermənistanda milli azlıq tapmağın özü çətin məsələdir. 2006-cı ildə həyata keçirilmiş siyahıyaalma zamanı ölkədə ən çoxsaylı etnik azlıqların yezidi kürdlər olduğu üzə çıxıb - 40 min nəfər. Onlardan başqa, Ermənistanda, təxminən, 15 min rus, 1 500 ukraynalı, bir o qədər də assuriyalı yaşayır.
Hazırda Ermənistan əhalisinin ciddi şəkildə mühacirət etdiyi bir vaxtda da, ölkənin etnodini palitrada ciddi rola iddia etməsi mümkün görünmür. Dəfələrlə təsdiq olunmuş bir həqiqət var: münaqişələr "gəlmələr" və "digərləri"nin əhalinin, heç olmasa, 15-20%-ni təşkil etdiyi zaman başlayır.
Strasburqdan Yerevana ünvanlanmış müraciətdə deyilir: "Avropa Şurasının Ermənistanda milli azlıqların durumu üzrə Məşvərət Komitəsinin çərçivə konvensiyasında kürd və yezidlər arasında gərginlik və dözümsüzlükdən danışılır. Yezidlərdən ibarət milli azlıq stereotiplik və dözümsüzlük obyekti olaraq qalır".
Konvensiya müəllifləri onu da bildirir ki, Ermənistanın ictimai radio və televiziyasında milli azlıqlar üçün verilişlərin yayımı davam edir. Amma bəzi KİV-də, həmçinin, ALM TV-də yer almış antisemit fikirlərə hakimiyyət və cəmiyyətin reaksiyası yəhudi azlığın şikayətlərinə rəğmən adekvat olmayıb. "Məşvərət Komitəsi 2005, 2006 və 2007-ci illərdə Yerevanın mərkəzindəki parkların birində Holokost qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəyə qarşı dəfələrlə vandalizm aktlarının baş verdiyinə dair də məlumatlar əldə edib. Bu faktlara hakimiyyətin dərhal və adekvat reaksiyası vacibdir", - deyə AŞ-nin çərçivə konvensiyasında bildirilir.
Avropa Şurasının ekspertləri Ermənistanda şəxsiyyətin identifikasiyası sənədlərinin qeydiyyatı zamanı rus, ukraynalı və belaruslu azlıqlara qarşı da ayrı-seçkiliyə yol verildiyini bildirir. Məsələn, nikah və doğum haqda sənədlər verilərkən, rus, Belarus və Ukrayna millətindən olan azlıqlara öz atalarının adına "oviç", "ovna", "iyeviç", "iyevna, "iç" və "ivna" şəkilçisi əlavə etməyə icazə verilmir. Bu şəxslərin atasının adı erməni dilinin qrammatikasına uyğun olaraq "i" şəkilçisi ilə yazılır. Bu isə çərçivə konvensiyasının prinsiplərinə uyğun deyil.
Ermənistanda yerli özünüidarə sisteminin yenidən qurulması planı assuriyalı və yezid millətindən olan azlığın nümayəndələrinin imkanlarını məhdudlaşdıra, yerli qərarların qəbuluna təsir göstərə bilər. Çərçivə konvensiyasında bildirilir ki, bu, milli azlıqların ölkənin ictimai həyatında iştirakına qərəzli yanaşmadan başqa bir şey deyil.
Reallıqda mənzərə daha pisdir. Yerevanda nəşr olunan müxalifət qəzeti "Haykakan Jamanak" bir neçə həftə əvvəl Kotaysk vilayətinin Zovuni kəndində baş vermiş bir hadisə haqda yazıb. Qəzetin yazdığına görə, kənddə ermənilərlə yezidi kürdlər arasında qarşıdurma olub. Yezidi kürdlər ermənilərin qarşıdurmaya silahla gəldiyini, dava zamanı onlardan birinin silahı Yezidlər Birliyinin sədri Əziz Tamoyanın başına dirədiyini bildirir.
Qarşıdurmanın səbəbləri haqda müxtəlif fikirlər söylənilir. Bəziləri bildirir ki, yerli yezidi kürdlər, öz torpaqlarını genişləndirmək istəyən erməni oliqarxlarından birinin adamları ilə "yola getməyiblər". Digər versiyaya görə, söhbət milli zəmində qarşıdurmadan gedir. Hər halda, Zovuni sakinləri jurnalistlərə bildiriblər ki, onlar özlərini tamamilə müdafiəsiz hiss edir.
Bununla yanaşı, ekspertlər uzun illər ərzində yezidi kürdlərin Ermənistanda "nümunəvi" milli azlıq sayıldığını xatırladır. Yerevan məhz onların simasında "qeyri-ermənilər"ə yaxşı münasibətin bəsləndiyini nümayiş etdirirdi. Orada baş verənlərdən məlumatı olan şəxslər isə bildirir ki, sadəcə, erməni millətçilərinin əli yezidi kürdlərə indi çatıb.
Bütün bunların fonunda ortaya tam məntiqi sual çıxır: fantastik dərəcədə müxtəlif millətlər və dinlərin nümayəndələrinin yaşadığı Qafqazda birdən-birə Ermənistan kimi monoetnik "ada" necə peyda olub? Ekspertlər bildirir ki, belə fenomen əlçatmaz ərazilərdə yerləşən hansısa adada, uzaq regionda formalaşa bilərdi: Cənubi Qafqazda mövcud olan şərtlər daxilində bu cür monoetnik cəmiyyətin yaranması mümkünsüz görünür.
Ermənistana qonşu olan ölkələrdə bu sualın cavabını yaxşı bilirlər. Ermənilər buna silsilə "etnik təmizləmə" nəticəsində nail olub. Bu işdə ilk qurbanlar isə azərbaycanlılar və müsəlman kürdlər olub.
Tarixçilər ilk belə epizodun Azərbaycanın İrəvan xanlığının XIX əsrin ilk yarısında Rusiyaya birləşdirilməsindən sonra orada "xristian forpostu"nun yaradılması olduğunu bildirir. Həmin vaxt qeyd olunan əraziyə Türkiyə və İrandan etnik ermənilər köçürülüb və yerli azərbaycanlılar çıxışdırılmağa başlanıb. 1918-1920-ci illərdə Andranikin qanlı reydləri həyata keçirilib. O, Zəngəzurda yaşayan azərbaycanlı kəndlilərə vəhşicəsinə divan tutub.
Daha sonra deportasiya şəklində etnik təmizləmə Sovet hakimiyyətinə sərf edirdi. Onun ilk dalğası 1944-cü ildə baş verib. Daha sonra bu, 50-ci illərdə də davam etdirilib. 60-70-ci illərdə Ermənistanda azərbaycanlıların yaşadığı kəndlər "perspektivsiz yaşayış məntəqələri" siyahısına düşüb - bunun nə ilə nəticələndiyini, yəqin ki, hamı yaxşı anlayır. 1985-ci ildə  -  Qarabağda mitinqlərin başlanmasından 3 il əvvəl yeni etnik təmizləmə və qarət dalğası baş verib. 1988-ci ildə Qarabağda qarşıdurmanın başlaması ilə etnik təmizləmə daha geniş şəkildə aparılıb - Ermənistanda yaşayan bütün azərbaycanlılar oradan qovulub. Onlarla birlikdə ruslar, müsəlman kürdlər, yunanlar da ölkədən çıxarılıb. Ən təhlükəlisi isə o idi ki, Ermənistanın "səhra komandirləri" "milli təmizlik" uğrunda belə mübarizənin səmərəli olduğuna əmin idilər: bu, soyğunçuluqla varlanmağa imkan verirdi.
İndi Ermənistanda növbə artıq "pis ermənilər"ə çatıb. Ölkədə xarici dildə məktəblərin açılması məsələsi ətrafında diskussiyalarda elə fikirlər səsləndirildi, erməni olmayanlara qarşı elə ciddi dözümsüzlük nümayiş etdirildi ki, bunları bir-iki cümlə ilə ifadə etmək mümkün deyil. "Modus vivendi" mərkəzinin rəhbəri Ara Papyan tam ciddiliklə belə bir sual ortaya qoydu: "Puşkinin nağlı ilə böyüyəcək erməni övladı ilə Tumanyanın nağlı ilə böyüyən erməni övladının tam fərqli adamlar olacağı doğrudanmı aydın deyil?".
Nəticə tam gözlənilən oldu. Erməni forumlarından birinin yuzerləri hesablayıb ki, "Ermənistanı hər il 30 min insan birdəfəlik tərk edir. Bu, günə 82, saata 3, 20 dəqiqəyə 1 nəfər deməkdir".

СЕКРЕТЫ МОНОЭТНИЧНОСТИ
В Армении отметили день независимости. Отметили со всей причитающейся помпезностью и претензиями на внушительность. В реальности, правда, все напоминало устроенные по такому случаю соревнования по виндсерфингу на одном из "внутригородских" водоемов Еревана. Попытки Сержа Саргсяна в интервью телеканалу "Россия-24" представить дело так, будто армянская экономика развивается и даже имеет шансы выбраться из кризиса, были неубедительны. Кстати, оба экс-президента отказались присутствовать на трибунах площади Республики.
Показательно, однако, здесь другое. Руководитель Федерации ассирийских общественных организаций Армении Ирина Гаспарян, которой информационный сайт "Панорама" предоставил слово, поздравив своих "подопечных" с 20-летием независимости Армении, заявила, что это также и праздник ассирийского народа. После чего принялась уверять, что ассирийцы чувствуют себя в Армении весьма вольготно, что государство помогает общине в решении образовательных проблем и вообще никакой дискриминации нацменьшинств в Армении нет. Все выглядело бы вполне убедительно и красиво, если бы не одно обстоятельство. Именно в те дни, когда сайт "Панорама" устами Ирины Гаспарян уверял, что никаких проблем у нацменьшинств в Армении нет, не подконтрольные официальному Еревану СМИ Южного Кавказа сообщали, что Совет Европы рекомендует Армении принимать более решительные меры в борьбе с проявлениями нетерпимости на национальной и религиозной почве.
Пожалуй, здесь следует заметить, что национальные меньшинства в Армении следует еще поискать. По переписи 2006 года крупнейшим национальным меньшинством здесь оказались курды-езиды - 40 тысяч. Кроме них перепись выявила около 15 тысяч русских, полторы тысячи украинцев, столько же айсоров… Словом, даже при нынешнем сокращении числа жителей Армении в результате массовой миграции претендовать на сколь-либо серьезную роль в этнорелигиозной палитре общества они не могут. А согласно многократно проверенной истине, конфликты возникают, если "пришлых" и "иных" насчитывается хотя бы процентов 15-20 от населения.
Тем не менее в Страсбурге подчеркивали: "В Рамочной конвенции Консультативного комитета Совета Европы по Армении по ситуации относительно национальных меньшинств отмечаются напряженность и нетерпимость между курдским и езидским национальными меньшинствами. Езидское меньшинство продолжает оставаться объектом стереотипирования и нетерпимости".
Авторы конвенции также отметили, что хотя армянские общественные радио- и телевизионные службы продолжают транслировать программы, предназначенные для национальных меньшинств, реакция властей и общества на антисемитские высказывания со стороны ряда СМИ, в том числе телеканала ALM TV, не была соответствующей, несмотря на жалобы со стороны представителей еврейского меньшинства. "Консультативный комитет также получил информацию о многократных актах вандализма, совершенных в 2005, 2006 и 2007 гг. у мемориала жертвам Холокоста в одном из парков в центре Еревана. Подобные факты требуют немедленной и адекватной реакции властей", - говорится в Рамочной конвенции СЕ.
Отметили эксперты Совета Европы также дискриминацию русского, белорусского и украинского нацменьшинств при оформлении документов по идентификации личности. В частности, существующая практика транскрипции отчеств в свидетельствах о рождении, о браке и документах идентификации личности, выдаваемых лицам, принадлежащим к русскому, белорусскому и украинскому национальным меньшинствам, не принимает во внимание правила грамматики этих языков и не позволяет добавлять суффиксы "ович", "овна", "иевич", "иевна", "ич" и "ивна" к отчеству. Отчества этих лиц пишутся согласно правилам грамматики армянского языка с суффиксом "и", что не соответствует принципам Рамочной конвенции.
Планы по реформированию системы местного самоуправления в Армении могут ограничить возможности лиц, принадлежащих к ассирийскому и езидскому национальным меньшинствам, влиять на местные решения. Это вызывает предвзятость к фактическому участию представителей национальных меньшинств в общественной жизни на местном уровне, отмечается в Рамочной конвенции.
В реальности картина намного хуже. Так, несколько недель назад ереванская оппозиционная газета "Айкакан Жаманак" сообщила о событиях в селе Зовуни Котайкской области Армении. Здесь, по ее сведениям, произошла стычка между армянами и курдами-езидами. Причем, по словам курдов-езидов, у армян было оружие, и в какой-то момент некий субъект приставил "ствол" к голове председателя Национального союза езидов Азиза Тамояна.
Относительно причины стычки версии расходятся. Одни утверждают, что местные курды-езиды "схватились с челядью" армянского олигарха, который решил расширить свои владения. По другой версии, речь идет о стычке на "национальной почве". Так или иначе, жители Зовуни заявили журналистам, что чувствуют себя совершенно беззащитными.
При этом эксперты напоминают, что в течение достаточно долгого времени курды-езиды считались в Армении этаким "образцово-показательным" национальным меньшинством, на примере которого демонстрировалось хорошее отношение к "неармянам". Впрочем, как уверяют знающие люди, просто до езидов у армянских националистов "руки дошли" в последнюю очередь.
Возникает вполне логичный вопрос: каким образом на Кавказе с его фантастической этноконфессиональной пестротой вдруг возник такой моноэтничный "остров" - Армения? Такой феномен, подчеркивают эксперты, может возникнуть где-нибудь на островах, в регионах, отрезанных огромными труднодоступными территориями, но не в условиях Южного Кавказа.
В соседних с Арменией странах ответ на данный вопрос знают очень хорошо. Армения добилась этого в результате серии "этнических чисток". И первыми жертвами стали азербайджанцы и курды-мусульмане.
Первые такого рода "эпизоды" историки относят к тем временам, когда на территории азербайджанского Эриванского ханства, присоединенного к России в первой половине XIX века, создавали "христианский форпост", переселяя сюда этнических армян из Турции и Ирана и выдавливая местных азербайджанцев. В 1918-1920 годах настал черед кровавых рейдов Андраника, чинившего чудовищные расправы над азербайджанскими крестьянами в Зангезуре.
А затем этнические чистки под видом депортаций устраивала уже советская власть. Первая их волна прошла в 1944 году. Затем - в пятидесятые годы. В шестидесятые-семидесятые азербайджанские села в Армении попадают в разряд "неперспективных" со всеми вытекающими последствиями. А в 1985 году начинается новая волна погромов и этнических чисток - за три года до митингов в Карабахе. В 1988 году, с началом карабахского противостояния, этнические чистки стали уже сплошными - из Армении изгоняли всех азербайджанцев. Вместе с ними "выдавливали" русских, курдов-мусульман, греков… И самое страшное, "полевые командиры" в Армении поняли: такая вот борьба за "национальную чистоту" - это очень выгодное дело. Потому как позволяет нажиться на грабеже.
Теперь в Армении принялись уже и за "недостаточно правильных" армян. Вопрос об открытии в стране иноязычных школ вылился в дискуссию с такими выражениями и такой демонстрацией нетерпимости ко всему неармянскому, что оставалось только хвататься за голову. Руководитель центра "Модус вивенди" Ара Папян на полном серьезе вопрошал: "Неужели не ясно, что армянский ребенок, выросший на сказках Пушкина, и ребенок, выросший на сказках Туманяна, - это совершенно разные армяне?".
И результат оказался вполне предсказуемым. Как подсчитали юзеры одного из армянских форумов, "из Армении навсегда уезжают 30 тысяч человек в год. Это 82 человека в день. Это 3 человека в час. Это 1 человек за 20 минут".