MONOETNİKLİYİN SİRLƏRİ
Ermənistan müstəqillik gününü qeyd etdi. Həqiqətdə isə Yerevanda təşkil olunan tədbir həftəbecər yarışmasını xatırladırdı.
Serj Sarqsyanın "Rossiya-24" telekanalına müsahibəsində guya Ermənistan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyinə, hətta onun böhrandan çıxmaq iqtidarında olduğuna dair fikirləri inandırıcı olmadı. Yeri gəlmişkən, Ermənistanın hər iki sabiq prezidenti Respublika Meydanının tribunasına gəlməkdən imtina etmişdi.
Nümunəvi olan başqa məqamdır. Ermənistanın Assuri İctimai Təşkilatlar Federasiyasının rəhbəri İrina Qasparyan "Panorama" xəbər saytında müstəqilliyin 20 illiyi münasibətilə "qəyyumluğu altında olanları" təbrik edərkən bildirib ki, bu həm də assuri xalqının bayramıdır. O, hər kəsi assuriyalıların özlərini Ermənistanda tam sərbəst hiss etdiklərinə inandırmağa çalışıb, dövlətin icmaya təhsil problemlərinin həllində kömək etdiyini, Ermənistanda, ümumiyyətlə, milli azlıqlara qarşı ayrı-seçkiliyin olmadığını iddia edib.
Bir məqam olmasaydı, bütün bunlar çox inandırıcı və gözəl görünə bilərdi. "Panorama"  saytının İrina Qasparyanın dilindən Ermənistanda milli azlıqların heç bir probleminin olmadığını yazdığı vaxt, Cənubi Qafqazın Ermənistan hakimiyyətinin nəzarətində olmayan KİV-i Avropa Şurasının Yerevana tövsiyəsi haqda xəbər yaydı. Qurum Ermənistanda milli və dini zəmində dözümsüzlüyün aradan qaldırılması üçün daha ciddi tədbirlərin görülməsini tövsiyə etdi.
Bu məqamda bir faktı qeyd etmək yerinə düşər ki, Ermənistanda milli azlıq tapmağın özü çətin məsələdir. 2006-cı ildə həyata keçirilmiş siyahıyaalma zamanı ölkədə ən çoxsaylı etnik azlıqların yezidi kürdlər olduğu üzə çıxıb - 40 min nəfər. Onlardan başqa, Ermənistanda, təxminən, 15 min rus, 1 500 ukraynalı, bir o qədər də assuriyalı yaşayır.
Hazırda Ermənistan əhalisinin ciddi şəkildə mühacirət etdiyi bir vaxtda da, ölkənin etnodini palitrada ciddi rola iddia etməsi mümkün görünmür. Dəfələrlə təsdiq olunmuş bir həqiqət var: münaqişələr "gəlmələr" və "digərləri"nin əhalinin, heç olmasa, 15-20%-ni təşkil etdiyi zaman başlayır.
Strasburqdan Yerevana ünvanlanmış müraciətdə deyilir: "Avropa Şurasının Ermənistanda milli azlıqların durumu üzrə Məşvərət Komitəsinin çərçivə konvensiyasında kürd və yezidlər arasında gərginlik və dözümsüzlükdən danışılır. Yezidlərdən ibarət milli azlıq stereotiplik və dözümsüzlük obyekti olaraq qalır".
Konvensiya müəllifləri onu da bildirir ki, Ermənistanın ictimai radio və televiziyasında milli azlıqlar üçün verilişlərin yayımı davam edir. Amma bəzi KİV-də, həmçinin, ALM TV-də yer almış antisemit fikirlərə hakimiyyət və cəmiyyətin reaksiyası yəhudi azlığın şikayətlərinə rəğmən adekvat olmayıb. "Məşvərət Komitəsi 2005, 2006 və 2007-ci illərdə Yerevanın mərkəzindəki parkların birində Holokost qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəyə qarşı dəfələrlə vandalizm aktlarının baş verdiyinə dair də məlumatlar əldə edib. Bu faktlara hakimiyyətin dərhal və adekvat reaksiyası vacibdir", - deyə AŞ-nin çərçivə konvensiyasında bildirilir.
Avropa Şurasının ekspertləri Ermənistanda şəxsiyyətin identifikasiyası sənədlərinin qeydiyyatı zamanı rus, ukraynalı və belaruslu azlıqlara qarşı da ayrı-seçkiliyə yol verildiyini bildirir. Məsələn, nikah və doğum haqda sənədlər verilərkən, rus, Belarus və Ukrayna millətindən olan azlıqlara öz atalarının adına "oviç", "ovna", "iyeviç", "iyevna, "iç" və "ivna" şəkilçisi əlavə etməyə icazə verilmir. Bu şəxslərin atasının adı erməni dilinin qrammatikasına uyğun olaraq "i" şəkilçisi ilə yazılır. Bu isə çərçivə konvensiyasının prinsiplərinə uyğun deyil.
Ermənistanda yerli özünüidarə sisteminin yenidən qurulması planı assuriyalı və yezid millətindən olan azlığın nümayəndələrinin imkanlarını məhdudlaşdıra, yerli qərarların qəbuluna təsir göstərə bilər. Çərçivə konvensiyasında bildirilir ki, bu, milli azlıqların ölkənin ictimai həyatında iştirakına qərəzli yanaşmadan başqa bir şey deyil.
Reallıqda mənzərə daha pisdir. Yerevanda nəşr olunan müxalifət qəzeti "Haykakan Jamanak" bir neçə həftə əvvəl Kotaysk vilayətinin Zovuni kəndində baş vermiş bir hadisə haqda yazıb. Qəzetin yazdığına görə, kənddə ermənilərlə yezidi kürdlər arasında qarşıdurma olub. Yezidi kürdlər ermənilərin qarşıdurmaya silahla gəldiyini, dava zamanı onlardan birinin silahı Yezidlər Birliyinin sədri Əziz Tamoyanın başına dirədiyini bildirir.
Qarşıdurmanın səbəbləri haqda müxtəlif fikirlər söylənilir. Bəziləri bildirir ki, yerli yezidi kürdlər, öz torpaqlarını genişləndirmək istəyən erməni oliqarxlarından birinin adamları ilə "yola getməyiblər". Digər versiyaya görə, söhbət milli zəmində qarşıdurmadan gedir. Hər halda, Zovuni sakinləri jurnalistlərə bildiriblər ki, onlar özlərini tamamilə müdafiəsiz hiss edir.
Bununla yanaşı, ekspertlər uzun illər ərzində yezidi kürdlərin Ermənistanda "nümunəvi" milli azlıq sayıldığını xatırladır. Yerevan məhz onların simasında "qeyri-ermənilər"ə yaxşı münasibətin bəsləndiyini nümayiş etdirirdi. Orada baş verənlərdən məlumatı olan şəxslər isə bildirir ki, sadəcə, erməni millətçilərinin əli yezidi kürdlərə indi çatıb.
Bütün bunların fonunda ortaya tam məntiqi sual çıxır: fantastik dərəcədə müxtəlif millətlər və dinlərin nümayəndələrinin yaşadığı Qafqazda birdən-birə Ermənistan kimi monoetnik "ada" necə peyda olub? Ekspertlər bildirir ki, belə fenomen əlçatmaz ərazilərdə yerləşən hansısa adada, uzaq regionda formalaşa bilərdi: Cənubi Qafqazda mövcud olan şərtlər daxilində bu cür monoetnik cəmiyyətin yaranması mümkünsüz görünür.
Ermənistana qonşu olan ölkələrdə bu sualın cavabını yaxşı bilirlər. Ermənilər buna silsilə "etnik təmizləmə" nəticəsində nail olub. Bu işdə ilk qurbanlar isə azərbaycanlılar və müsəlman kürdlər olub.
Tarixçilər ilk belə epizodun Azərbaycanın İrəvan xanlığının XIX əsrin ilk yarısında Rusiyaya birləşdirilməsindən sonra orada "xristian forpostu"nun yaradılması olduğunu bildirir. Həmin vaxt qeyd olunan əraziyə Türkiyə və İrandan etnik ermənilər köçürülüb və yerli azərbaycanlılar çıxışdırılmağa başlanıb. 1918-1920-ci illərdə Andranikin qanlı reydləri həyata keçirilib. O, Zəngəzurda yaşayan azərbaycanlı kəndlilərə vəhşicəsinə divan tutub.
Daha sonra deportasiya şəklində etnik təmizləmə Sovet hakimiyyətinə sərf edirdi. Onun ilk dalğası 1944-cü ildə baş verib. Daha sonra bu, 50-ci illərdə də davam etdirilib. 60-70-ci illərdə Ermənistanda azərbaycanlıların yaşadığı kəndlər "perspektivsiz yaşayış məntəqələri" siyahısına düşüb - bunun nə ilə nəticələndiyini, yəqin ki, hamı yaxşı anlayır. 1985-ci ildə  -  Qarabağda mitinqlərin başlanmasından 3 il əvvəl yeni etnik təmizləmə və qarət dalğası baş verib. 1988-ci ildə Qarabağda qarşıdurmanın başlaması ilə etnik təmizləmə daha geniş şəkildə aparılıb - Ermənistanda yaşayan bütün azərbaycanlılar oradan qovulub. Onlarla birlikdə ruslar, müsəlman kürdlər, yunanlar da ölkədən çıxarılıb. Ən təhlükəlisi isə o idi ki, Ermənistanın "səhra komandirləri" "milli təmizlik" uğrunda belə mübarizənin səmərəli olduğuna əmin idilər: bu, soyğunçuluqla varlanmağa imkan verirdi.
İndi Ermənistanda növbə artıq "pis ermənilər"ə çatıb. Ölkədə xarici dildə məktəblərin açılması məsələsi ətrafında diskussiyalarda elə fikirlər səsləndirildi, erməni olmayanlara qarşı elə ciddi dözümsüzlük nümayiş etdirildi ki, bunları bir-iki cümlə ilə ifadə etmək mümkün deyil. "Modus vivendi" mərkəzinin rəhbəri Ara Papyan tam ciddiliklə belə bir sual ortaya qoydu: "Puşkinin nağlı ilə böyüyəcək erməni övladı ilə Tumanyanın nağlı ilə böyüyən erməni övladının tam fərqli adamlar olacağı doğrudanmı aydın deyil?".
Nəticə tam gözlənilən oldu. Erməni forumlarından birinin yuzerləri hesablayıb ki, "Ermənistanı hər il 30 min insan birdəfəlik tərk edir. Bu, günə 82, saata 3, 20 dəqiqəyə 1 nəfər deməkdir".

SECRETS OF MONO-ETHNICITY
Armenia has celebrated the day of independence. Celebrations have been traditionally pompous and meant to be impressive. In reality, however, they were reminiscent of a windsurfing competition in one of Yerevan's "inner" bodies of water. Serzh Sargsyan's attempts in an interview with Russia-24 television channel to present the matter as though the Armenian economy is growing and even has a chance of surviving the crisis were inconclusive. Incidentally, both former presidents refused to be present in the square.
However, another issue is indicative. The head of the Armenian Federation of Assyrian NGOs, Irina Gasparyan, in an interview with Panorama news site, congratulated the organizations on the 20th anniversary of independence and said that it was also a holiday for the Assyrian people. After that, she began to assert that Armenia's ethnic Assyrians feel very much at ease, that the state helps the community in solving educational problems and there is no discrimination of ethnic minorities in Armenia. It would all look convincing if not for one circumstance. Precisely when Panorama, through the words of Irina Gasparyan, was claiming that there are no problems with ethnic minorities in Armenia, the South Caucasus media that are not controlled by Yerevan reported that the Council of Europe recommends Armenia to take more drastic measures to combat ethnic and religious intolerance.
It would be relevant to note that there are barely any ethnic minorities in Armenia. According to a 2006 census, the biggest minority group are the Yezidi Kurds - 40,000 people. The census also identified about 15,000 Russians, 1,500 Ukrainians and as many Assyrians ... In short, even with the current decline of the Armenian population as a result of mass migration, ethnic minorities can hardly play a significant role in the ethnic and religious life of society. And experience shows that conflicts arise when "newcomers" and "others" constitute at least 15-20 per cent of the population.
However, Strasbourg stressed, "The Framework Convention of the Advisory Committee of the Council of Europe for Armenia points to the tension and intolerance between the Kurdish and Yezidi minorities. The Yezidi minority continues to be subject to stereotyping and intolerance."
Authors of the Convention also note that although the Armenian public radio and television services continue to broadcast programs intended for ethnic minorities, the reaction of the authorities and society to the anti-Semitic remarks by a number of media, including TV channel ALM TV, was not appropriate despite complaints from representatives of the Jewish minority. "The Advisory Committee has also received information on multiple acts of vandalism committed in 2005, 2006 and 2007 at the memorial to Holocaust victims in a park in the center of Yerevan. Such facts require immediate and adequate reaction of the authorities," says the Framework Convention.
Council of Europe experts have also pointed to the discrimination against Russian, Belarusian and Ukrainian minorities in the preparation of documents for personal identification. In particular, the transcription of names in birth, marriage certificates and identification documents issued to those belonging to the Russian, Belarusian and Ukrainian minorities does not take into account the rules of grammar of their respective languages. The suffixes "ovich", "ovna", "iyevich", "iyevna", "ich" and "ivna" are not added to patronymics. Instead, patronymics of these individuals are written according to the rules of grammar of the Armenian language, with the suffix "i", which does not comply with the principles of the Framework Convention.
The plans to reform the local government system in Armenia may limit the capacity of those belonging to the Yezidi and Assyrian minorities to influence local decisions. This causes a bias to the actual participation of ethnic minorities in public life at local level, according to the Framework Convention.
The actual picture is much worse. A few weeks ago, the Yerevan-based opposition newspaper Aykakan Zhamanak reported on events in the village of Zovuni in Armenia's Kotayk province. According to the paper, there were clashes between the Armenians and Yezidi Kurds here. According to the Yezidi Kurds, Armenians had a gun, and at some point one of them pointed the gun at the head of the chairman of the National Union of Yezidis, Aziz Tamoyan.
There are different versions of what may have caused the stand-off. Some argue that the local Yezidi Kurds "grappled with the servants" of an Armenian oligarch who has decided to expand his possessions. According to another theory, this was a purely ethnic skirmish. Either way, residents of Zovuni have told reporters that they feel completely helpless.
Experts are saying that for quite some time Armenia's Yezidi Kurds were considered an example of a good attitude to "non-Armenians" However, those familiar with the situation suggest that Armenian nationalists were simply too busy to tackle the Yezidi minority before.
There is quite a logical question: how could the mono-ethnic "island" of Armenia emerge in the Caucasus, with its ethnic and religious diversity? Such a phenomenon, experts suggest, may occur somewhere on islands, in remote areas, but not in the South Caucasus.
Armenia's neighbors know the answer to this question very well. Yerevan has achieved this through a series of "ethnic cleansings". And the first victims of that were Azerbaijanis and Muslim Kurds.
Historians register the first such "episode" at the time when a "Christian outpost" was created on the territory of the Azerbaijani khanate of Erivan, which was joined to Russia in the first half of the 19th century. Ethnic Armenians from Turkey and Iran were moved here, squeezing out local Azerbaijanis. The 1918-1920 period is remembered by the bloody raids by Andranik, who unleashed horrific massacres of Azerbaijani peasants in Zangezur.
Subsequent ethnic cleansings were committed by Soviet the regime under the guise of deportation. Their first wave took place in 1944. Then in the 1950s. In the 1960-70s, Azerbaijani villages in Armenia fell into the category of "futureless" with all the consequences this notion entailed. And 1985 signaled the start of a new wave of pogroms and ethnic cleansing - three years before the demonstrations in Karabakh. In 1988, with the outbreak of the Karabakh conflict, ethnic cleansing become incessant - all Azerbaijanis were driven out of Armenia. Russians, Muslim Kurds and Greeks were squeezed out too... And the worst thing was that Armenian "commanders" thought that this struggle for "ethnic purity" is a very profitable business because it allowed them to cash in on the robbery.
Now, Armenia has tackled the "not-good-enough" Armenians. The issue of opening of foreign-language schools in Armenia resulted in a debate with an amazing demonstration of intolerance to everything non-Armenian. The head of the Modus Vivendi center, Ara Papyan, asked in all seriousness, "Is it not clear that an Armenian kid growing up on fairy tales by Pushkin and a child growing up on tales by Tumanyan are completely different Armenians?".
And the result was predictable. According to the users of an Armenian forum, "30,000 people are leaving Armenia every year. This means 82 people a day. Or three people an hour. Or a person in 20 minutes."