NATO HHM sisteminin Türkiyədə yerləşdirilməsi nə ilə nəticələnəcək?
Sentyabrın əvvəlində Türkiyə çoxları üçün gözlənilməz qərar verdi. Ankara öz ərazisində NATO-nun Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemləri çərçivəsində erkən xəbərdarlıq radarının yerləşdirilməsinə razılaşdı. Türkiyə bu istiqamətdə danışıqların yekun mərhələdə olduğunu, HHM sisteminin ölkə ərazisində yerləşdirilməsinin alyansın və Türkiyənin təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə yardım edə-cəyini bəyan etdi. Bu, əlbəttə ki, Moskva və Tehranı razı salmadı.
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Səlcuk Unal məsələnin artıq razılaşdırıldığını, yaxın zamanlarda tərəflərin layihənin texniki baxımdan reallaşdırılması üçün işə başlayacaqlarını bildirib.
Xatırladaq ki, Moskvanın Kalininqradda "İsgəndər" komplekslərini yerləşdirəcəyinə dair hədəsindən sonra, Vaşinqton Rusiya ilə açıq qarşıdurmaya getgməkdən çəkinib və Çexiya ilə Polşada HHM sistemlərinin yerləşdirilməsindən imtina edib.
Bundan sonra radarın quraşdırılması üçün potensial məkan kimi Bolqarıstan variantı müzakirə olunub. Uzun müddət hesab olunurdu ki, radar məhz bu ölkədə yerləşdiriləcək. Sofiya özü də buna Qərblə yaxınlaşma vasitəsi kimi baxaraq, ərazisini NATO HHM sistemlərinə verməyə hazır idi. Amma onun ümidləri doğrulmadı. Sonda üstünlük Ankaraya verildi. Onun yaxın aylarda işə salınacağı məlumdur.
Maraqlıdır ki, razılaşma Ankaranın İranın əsas təhlükə hesab olunmasının düzgün olmadığına dair bəyanatları fonunda əldə edilib. Bu HHM sisteminin isə məhz İrandan qorunmaq niyyəti ilə quraşdırıldığı məlumdur.
Türkiyənin qərarı dərhal NATO-nun Baş katibi Andres foq Rasmussen tərəfindən alqışlanıb: "Bu addım Türkiyənin alyansın mövcud və mümkün raket təhlükəsindən müdafiə imkanlarına son dərəcə ciddi töhfəsidir. Bu qərar Avropa ərazisinin, əhalisi və silahlı qüvvələrinin raket texnologiyasının yayılması ilə artmaqda olan təhlükədən qorunmasına ciddi şəkildə kömək edəcək".
NATO-da iddia edirlər ki, Avropada yerləşdiriləcək HHM sistemi blok üzvlərini İranın mümkün raket hücumundan qorumalıdır. Onların fikrincə, radar və izləyici raket yerləşdirilməsi Avropa üçün regional ballistik raket təhlükəsini önləyəcək.
Avropada HHM sistemi yaradılmasının ilk mərhələsi 2018-ci ildə başa çatdırılmalıdır. Bu vaxtadək Cənubi və Şərqi Avropanın bir sıra ölkələrində (hələlik söhbət yalnız Polşa və Rumıniyadan gedir) orta və yaxınmənzilli raketləri zərərsizləşdirmək iqtidarında olan mobil raket əleyhinə komplekslər qurulmalıdır.
İlk mərhələnin bitməsindən 2020-ci ilədək nəzərdə tutulmuş ikinci mərhələdə ABŞ Avropada ballistik qitələrarası raketləri "tuta" bilən sistem qurmağı planlaşdırır.
Türkiyədə qurulacaq radara gəlincə, bu, raket hücumunu aşkar etmək üçün nəzərdə tutulmuş mobil dəniz radarı sistemidir. AN/TPY-2 X diapazonlu radar İranın bütün ərazisindən raketlərin uçuşunu nəzarətdə saxlamaq iqtidarındadır. Türkiyə ərazisindən İranın raketləri "ovuc içi" kimi görünəcək - radar onların Avropaya tərəf uçuşunu raketin buraxıldığı ilk saniyədəcə müəyyənləşdirəcək. Bu operativlik sayəsində Rumıniyadakı "İcis" sisteminin izləyici-raketi hədəfi məhv etmək üçün böyük imkanlar qazanacaq. Radar ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin çoxfunksiyalı hərbi informasiya-idarəetmə sistemi olan "Aegis" ilə təchiz olunmuş gəmiləri ilə əlaqəli işləyəcək. Avropada yaradılmış HHM sistemi ilə əlaqədar olaraq, həmin gəmilər daim Şərqi Aralıq dənizi regionunda növbə çəkəcək.
Yeri gəlmişkən, Türkiyədə HHM sisteminin əsas elementinin ölkənin cənub-şərqində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Məhz bu ərazidə Türkiyə Ordusu artıq 30 ildir, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlıları ilə döyüşür.
ABŞ AN/TPY-2 kompleksini Yaponiyada da yerləşdirib. Məqsəd ölkəni Şimali Koreya tərəfindən mümkün raket hücumundan qorumaqdır.
Moskva ABŞ və NATO-nun Rusiyanın sərhədlərinə yaxın ərazidə HHM sistemi yerləşdirmək planından lap əvvəldən narazı idi. Kremldə hesab edirlər ki, bu, ABŞ-la Rusiya arasında strateji nüvə balansını pozur və bu səbəbdən, Rusiya üçün potensial təhlükə yaradır.
Amma NATO-nun 2010-cu ilin noyabrında Lissabonda keçirilmiş sammitində Avropada HHM sisteminin yerləşdirilməsinə dair rəsmən qərar qəbul olundu. Ankaranın Tehranla yaxın münasibətləri üzündən razılaşdırılmış sənəddə təhlükənin məhz İrandan gəldiyi açıq şəkildə göstərilməyib.
Rusiya, öz növbəsində , Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyinin təmini üçün başqa variant təklif edirdi. O, "sektorial HHM sistemi"nin yaradılmasını, hər ölkənin öz ərazisinə cavabdehlik daşımasını istəyirdi. Bu baxımdan, Moskva yalnız Rusiya ərazisi ilə bağlı məsuliyyəti üzərinə götürməyə yox, Polşa, Litva, Latviya və Estoniyanı da raket əleyhinə çətirlə təmin etməyə hazır idi. Söhbət həm də Azərbaycanda yerləşən Qəbələ RLS-dən NATO ilə birgə istifadədən gedirdi.
Amma ötən yay NATO bütün bu ideyaları rədd etdi.
Son reallıqlar fonunda Rusiyanın alyansdakı daimi nümayəndəsi Dmitri Roqozin Moskvanın Tür-kiyədə erkən xəbərdarlıq radarının yerləşdirilməsini öz təhlükəsizliyinə ciddi problem saymadığını bə-yan etdi. Çünki bu radar Rusiyadan yalnız bir neçə dağ massivini, ilk növbədə, Böyük Qafqaz silsiləsini "örtəcək". Odur ki, həmin sistemlə Rusiyadan buraxılacaq qitələrarası raketlərə nəzarət mümkün olmayacaq.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə bildirib ki, Avropada HHM sisteminin genişləndirilməsi Moskvanın strateji potensialını müdafiə etmək üçün cavab tədbirləri görməsinə səbəb olacaq. Nazirin sözlərinə görə, "Amerika ilə NATO-nun HHM sisteminin Rusiyaya qarşı yönəlmədiyinə dair Moskvaya heç bir zəmanət verilmir".
Xatırladaq ki, 1961-ci ildə ABŞ ortamənzilli "Yupiter" raketlərini də məhz Türkiyə ərazisində yerləşdirmişdi. Məhz onlar SSRİ-nin qərbindəki nəhəng şəhərləri, həmçinin, Moskvanı nüvə təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. O zaman Sovet İttifaqı önləyici addım kimi Kubada "R-12" raketləri yerləşdirmişdi. Sonradan məhz həmin raket Amerikanın "U-2" kəşfiyyatçı təyyarəsini aşkarlamışdı.
Həmin hadisələr, az qala, fövqəldövlətlər arasında nüvə müharibəsinə səbəb olacaq Karib böhranını yaratmışdı.
Moskva ilə Tehranın son hadisələrdən narahatlığını Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan aradan qaldırmağa çalışır. O bildirib ki, Türkiyədə RLS-in yerləşdirilməsi bütünlükdə region üçün vacibdir. "Radarın quraşdırılması Ankara üçün problemə səbəb olmayacaq", - deyə Baş nazir qeyd edib. O deyib ki, Türkiyənin qonşu ölkələrlə münasibətlərinin korlanacağından narahatlıq "adi səhnəarxası söhbətlərdir" və Ankaranın son qərarının mənfi effekti olmayacaq.
Türkiyə XİN başçısı Əhməd Davudoğlu isə öz növbəsində bildirib ki, HHM sistemi hansısa ölkəyə qarşı yönəlməməlidir.
Amma gözlənildiyi kimi, bu fikirlər Tehranı sakitləşdirməyib. İrandan Ankaranın regional siyasətinə sərt tənqidlər gəlməyə başlayıb. İran dərhal bəyan edib ki, Türkiyədə NATO radarının quraşdırılması region üçün sabitliyi pozacaq faktordur.
"Türkiyə öz ərazisində NATO HHM sisteminin radarını yerləşdirərsə, terrorçu PKK ilə mübarizədə İranın yardımına ümid etməyə bilər", - deyə İran Parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komitəsi sədrinin müavini İsmayıl Kosari bildirib: "Nəzərə alınmalıdır ki, Türkiyənin bu addımı Yaxın Şərq regionunda inamsızlıq atmosferi yaradır. Türklər müsəlmandır - onlar müsəlman ölkələri ilə sıx münasibətlər qurmağa çalışır".
Daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, Ankaranın ərazisində HHM sistemi yerləşdirməyə razılıq verməsindən 1 həftə keçməmiş İran son 30 ildə ilk dəfə hücum xarakterli hərbi təlim keçirdi. 10 gün davam edən təlimdə "hava-hava" və "hava-yer" tipli raketlər sınaqdan keçirilib.
Bəzi amerikalı senatorların da Türkiyədə HHM sisteminin yerləşdirilməsinə qarşı çıxması təəccüblü deyil. Sıralarında Con Kayl və Mark Kirkin də olduğu respublikaçı senatorlardan ibarət qrupun Hillari Klintona ünvanladığı məktubda bildirilir ki, onlar Ankaranın irəli sürdüyü tələblərlə razı deyillər. Söhbət, ilk növbədə, Türkiyənin radarın məlumatlarının İsraillə bölüşülməməsinə dair tələbindən gedir.
Vaşinqtonun Ankaranın şərtini qəbul edib-etmədiyi məlum deyil. Lakin bir çox ekspertlər Türkiyənin HHM sisteminin yerləşdirilməsinə razılıq verməsi üçün irəli sürdüyü bu şərti, yumşaq desək, "anlaşılmaz" adlandırır.
Bir yandan, Türkiyə Təl-Əvivlə qarşıdurmaya gedir, digər tərəfdən, Qərbə həmin İsraili İrandan gələ biləcək təhlükədən qoruyacaq radarın quraşdırılmasında kömək edir. Türkiyə ərazisindəki radarın informasiyalarını İsrailin üzünə bağlasa belə, Vaşinqtonla Təl-Əviv arasında informasiya mübadiləsinə, çətin ki, mane ola bilsin. Axı İsrail Yaxın Şərq regionunda ABŞ-ın əsas müttəfiqi sayılır.
Güman ki, Ankara potensial təhlükəni cənubda deyil, şərqdə gördüyü üçün bu variantları götür-qoy edir.

What does the deployment of a NATO missile defence system in Turkey entail?
In early September, Turkey, to the surprise of many, expressed willingness to host an early warning radar system as part of NATO's ballistic missile defence (BMD). To the displeasure of Moscow and Tehran, Ankara announced that the talks were in the final phase and the deployment of these missile defence elements would contribute to the strengthening of the defence capability of NATO and Turkey. Turkey's Foreign Ministry spokesman Selcuk Unal made it clear that the issue had already been agreed and in the near future, the parties would proceed to work on the technical implementation of the project.
After Moscow threatened to deploy Iskander complexes in Kaliningrad, Washington chose not to go for an open confrontation with Russia and refused to deploy a third missile defence ring in the Czech Republic and Poland. Then, Bulgaria was discussed as a potential zone for the deployment of the radar system. It was long thought that the early warning radar system for European BMD would be deployed there. Sofia also did everything to get the system, viewing it as a way for closer rapprochement with the West, but its hopes were dashed. Preference was given to Ankara. And it has emerged that the radar will be commissioned in the coming months.
It is worth noting that the agreement was reached contrary to the statements of the Turkish authorities that Iran should not be considered a major threat that merited a European missile defence system.
Ankara's decision was immediately welcomed by the head of NATO, Anders Fogh Rasmussen.  "This step is a critical contribution from Turkey to the Alliance's overall defence against current and emerging ballistic missile threats and will significantly contribute to NATO's capability to provide protection to its European territory populations and forces against the growing threat posed by the proliferation of ballistic missiles," the secretary general of the Alliance said.
NATO argues that European BMD should protect member states of the bloc from possible missile attacks from Iran. The deployment of the radar and interceptor missiles will repel regional ballistic missile threats to Europe.
The first stage of the European missile defence system should be completed by 2018. By that time, mobile missile systems capable of intercepting medium and short-range missiles should be deployed in several countries of south and eastern Europe (for the time being, it is Poland and Romania). In the second stage - by 2020 - the US plans to create in Europe a system capable of intercepting intercontinental ballistic missiles.
The radar, which will be deployed in Turkey, is a mobile marine radar detection system. The X-band AN/TPY-2 radar system, which the US has made available to NATO, will be able to track missile launches throughout Iran. In Turkey, Iranian missiles will be clearly visible - the radar can detect their launch in the direction of Europe literally in the first few seconds. At such a speed, Aegis interceptor missiles located in Romania will have a better chance of hitting the target. The radar will operate in conjunction with US Navy ships equipped with the Aegis multifunctional combat information and control system, which will be on permanent duty in the eastern Mediterranean within the European BMD system that is being created.
In Turkey, the key element of missile defence will be located in the southeast, where the Turkish army has been fighting members of the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK) for almost 30 years.
The USA has also deployed the AN/TPY-2 complex in Japan to defend the country from a possible missile attack from North Korea.
From the very outset, Moscow expressed concern about US and NATO plans to deploy a missile defence system close to Russian borders. The Kremlin believes that this will break the existing strategic nuclear balance between the US and Russia, and therefore, poses a potential threat to Russia.
However, at the NATO summit in Lisbon in November 2010, the decision was made to create a European BMD system. It is true that due to Ankara's close ties with Tehran, the agreed document does not say that the threat is coming from Iran.
Meanwhile, Russia proposed a different option to ensure European security. The idea was to build a "sectoral BMD system", where each country is responsible for its own sector. Moscow was ready to take responsibility not only for Russian territory, but also to cover Poland, Lithuania, Latvia and Estonia with an anti-missile umbrella. The issue was about sharing the use of the Qabala radar station in Azerbaijan with NATO. But last summer, NATO rejected these ideas.
In light of recent realities, the Russian ambassador to the alliance, Dmitriy Rogozin, said that Moscow does not consider the decision on the deployment of early warning radar systems in Turkey a serious threat to its national security. After all, by and large, Russia will be protected from this radar by several mountains, notably the Great Caucasus Range. So it will be impossible to monitor the launches of Russian intercontinental ballistic missiles with its help.
At the same time, Foreign Minister Sergey Lavrov confirmed that the unlimited increase in the capacity of the European BMD system will result in Russia having to take retaliatory measures to protect its strategic potential. The minister said that "Moscow has not received guarantees that the US-NATO missile defence system will be directed against Russia".
It must be remembered that it was in Turkey that the US deployed Jupiter medium-range missiles in 1961, and placed major cities in the western part of the Soviet Union, including Moscow, under a nuclear threat. As a deterrent, the Soviet Union deployed R-12 missiles in Cuba, which were then spotted by a U-2 US spy plane. These events marked the beginning of the Cuban missile crisis, which nearly led to a nuclear war between the superpowers.
But Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan tried to dispel the fears of Moscow and Tehran. He said that the installation of the European BMD radar system in Turkey was an important step for the region. "Installing the radar will not cause problems for Turkey," the prime minister said, noting that fears about a possible deterioration of relations between Turkey and neighbouring countries are a "common, shady business" and there will be no negative effect from the deployment of the radar system.
In turn, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said that the missile defence system should not be directed against any country.
However, as expected, these assurances do not reassure Tehran, which voiced sharp criticism of Turkey's regional policy. Iran immediately made it clear that the presence of a NATO radar system in Turkey will become a destabilizing factor in the region.
"If Turkey is to host the European BMD radar, it should not hope that Iran will help them in the struggle against the PKK terrorist organization," said the deputy chairman of the national security and foreign policy committee of the Iranian Majlis, Esma'il Kowsari.
"We must bear in mind that this step by Turkey will create an atmosphere of distrust in the Middle East. The Turks are Muslims, and they strive to establish close relations with Muslim countries," an official representative of Iran said.
It is interesting that less than a week after Ankara announced its intention to host a missile defence system, Iran held offensive military exercises for the first time in 30 years. During the exercises, which lasted for 10 days, air-to-air and air-to-surface missiles were tested.
Ironically, a number of US senators spoke out against the deployment of the missile defence radar system in Turkey. In a letter to Clinton, a group of Republican senators, including Jon Kyl and Mark Kirk, stressed that they did not like the conditions put forward by Turkey, in particular, the requirement not to share data from the radar with Israel. It is not known whether Washington accepted Ankara's conditions, but many experts considered Ankara's position on the European BDM issue, to say the least, "incomprehensible".
On the one hand, Turkey is in confrontation with Tel Aviv, and on the other, is helping the West to deploy radar systems, which will help protect Israel from Iran. Indeed, even though it is blocking Israel's access to information from the European BMD radar on its territory, Turkey is unlikely to prevent an exchange of information between Washington and Tel Aviv, which is considered the main US ally in the Middle East.
Ankara likely chose the lesser of two evils, seeing a potential threat in the east rather than the south.