NATO HHM sisteminin Türkiyədə yerləşdirilməsi nə ilə nəticələnəcək?
Sentyabrın əvvəlində Türkiyə çoxları üçün gözlənilməz qərar verdi. Ankara öz ərazisində NATO-nun Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemləri çərçivəsində erkən xəbərdarlıq radarının yerləşdirilməsinə razılaşdı. Türkiyə bu istiqamətdə danışıqların yekun mərhələdə olduğunu, HHM sisteminin ölkə ərazisində yerləşdirilməsinin alyansın və Türkiyənin təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə yardım edə-cəyini bəyan etdi. Bu, əlbəttə ki, Moskva və Tehranı razı salmadı.
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Səlcuk Unal məsələnin artıq razılaşdırıldığını, yaxın zamanlarda tərəflərin layihənin texniki baxımdan reallaşdırılması üçün işə başlayacaqlarını bildirib.
Xatırladaq ki, Moskvanın Kalininqradda "İsgəndər" komplekslərini yerləşdirəcəyinə dair hədəsindən sonra, Vaşinqton Rusiya ilə açıq qarşıdurmaya getgməkdən çəkinib və Çexiya ilə Polşada HHM sistemlərinin yerləşdirilməsindən imtina edib.
Bundan sonra radarın quraşdırılması üçün potensial məkan kimi Bolqarıstan variantı müzakirə olunub. Uzun müddət hesab olunurdu ki, radar məhz bu ölkədə yerləşdiriləcək. Sofiya özü də buna Qərblə yaxınlaşma vasitəsi kimi baxaraq, ərazisini NATO HHM sistemlərinə verməyə hazır idi. Amma onun ümidləri doğrulmadı. Sonda üstünlük Ankaraya verildi. Onun yaxın aylarda işə salınacağı məlumdur.
Maraqlıdır ki, razılaşma Ankaranın İranın əsas təhlükə hesab olunmasının düzgün olmadığına dair bəyanatları fonunda əldə edilib. Bu HHM sisteminin isə məhz İrandan qorunmaq niyyəti ilə quraşdırıldığı məlumdur.
Türkiyənin qərarı dərhal NATO-nun Baş katibi Andres foq Rasmussen tərəfindən alqışlanıb: "Bu addım Türkiyənin alyansın mövcud və mümkün raket təhlükəsindən müdafiə imkanlarına son dərəcə ciddi töhfəsidir. Bu qərar Avropa ərazisinin, əhalisi və silahlı qüvvələrinin raket texnologiyasının yayılması ilə artmaqda olan təhlükədən qorunmasına ciddi şəkildə kömək edəcək".
NATO-da iddia edirlər ki, Avropada yerləşdiriləcək HHM sistemi blok üzvlərini İranın mümkün raket hücumundan qorumalıdır. Onların fikrincə, radar və izləyici raket yerləşdirilməsi Avropa üçün regional ballistik raket təhlükəsini önləyəcək.
Avropada HHM sistemi yaradılmasının ilk mərhələsi 2018-ci ildə başa çatdırılmalıdır. Bu vaxtadək Cənubi və Şərqi Avropanın bir sıra ölkələrində (hələlik söhbət yalnız Polşa və Rumıniyadan gedir) orta və yaxınmənzilli raketləri zərərsizləşdirmək iqtidarında olan mobil raket əleyhinə komplekslər qurulmalıdır.
İlk mərhələnin bitməsindən 2020-ci ilədək nəzərdə tutulmuş ikinci mərhələdə ABŞ Avropada ballistik qitələrarası raketləri "tuta" bilən sistem qurmağı planlaşdırır.
Türkiyədə qurulacaq radara gəlincə, bu, raket hücumunu aşkar etmək üçün nəzərdə tutulmuş mobil dəniz radarı sistemidir. AN/TPY-2 X diapazonlu radar İranın bütün ərazisindən raketlərin uçuşunu nəzarətdə saxlamaq iqtidarındadır. Türkiyə ərazisindən İranın raketləri "ovuc içi" kimi görünəcək - radar onların Avropaya tərəf uçuşunu raketin buraxıldığı ilk saniyədəcə müəyyənləşdirəcək. Bu operativlik sayəsində Rumıniyadakı "İcis" sisteminin izləyici-raketi hədəfi məhv etmək üçün böyük imkanlar qazanacaq. Radar ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin çoxfunksiyalı hərbi informasiya-idarəetmə sistemi olan "Aegis" ilə təchiz olunmuş gəmiləri ilə əlaqəli işləyəcək. Avropada yaradılmış HHM sistemi ilə əlaqədar olaraq, həmin gəmilər daim Şərqi Aralıq dənizi regionunda növbə çəkəcək.
Yeri gəlmişkən, Türkiyədə HHM sisteminin əsas elementinin ölkənin cənub-şərqində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Məhz bu ərazidə Türkiyə Ordusu artıq 30 ildir, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yaraqlıları ilə döyüşür.
ABŞ AN/TPY-2 kompleksini Yaponiyada da yerləşdirib. Məqsəd ölkəni Şimali Koreya tərəfindən mümkün raket hücumundan qorumaqdır.
Moskva ABŞ və NATO-nun Rusiyanın sərhədlərinə yaxın ərazidə HHM sistemi yerləşdirmək planından lap əvvəldən narazı idi. Kremldə hesab edirlər ki, bu, ABŞ-la Rusiya arasında strateji nüvə balansını pozur və bu səbəbdən, Rusiya üçün potensial təhlükə yaradır.
Amma NATO-nun 2010-cu ilin noyabrında Lissabonda keçirilmiş sammitində Avropada HHM sisteminin yerləşdirilməsinə dair rəsmən qərar qəbul olundu. Ankaranın Tehranla yaxın münasibətləri üzündən razılaşdırılmış sənəddə təhlükənin məhz İrandan gəldiyi açıq şəkildə göstərilməyib.
Rusiya, öz növbəsində , Avropa ölkələrinin təhlükəsizliyinin təmini üçün başqa variant təklif edirdi. O, "sektorial HHM sistemi"nin yaradılmasını, hər ölkənin öz ərazisinə cavabdehlik daşımasını istəyirdi. Bu baxımdan, Moskva yalnız Rusiya ərazisi ilə bağlı məsuliyyəti üzərinə götürməyə yox, Polşa, Litva, Latviya və Estoniyanı da raket əleyhinə çətirlə təmin etməyə hazır idi. Söhbət həm də Azərbaycanda yerləşən Qəbələ RLS-dən NATO ilə birgə istifadədən gedirdi.
Amma ötən yay NATO bütün bu ideyaları rədd etdi.
Son reallıqlar fonunda Rusiyanın alyansdakı daimi nümayəndəsi Dmitri Roqozin Moskvanın Tür-kiyədə erkən xəbərdarlıq radarının yerləşdirilməsini öz təhlükəsizliyinə ciddi problem saymadığını bə-yan etdi. Çünki bu radar Rusiyadan yalnız bir neçə dağ massivini, ilk növbədə, Böyük Qafqaz silsiləsini "örtəcək". Odur ki, həmin sistemlə Rusiyadan buraxılacaq qitələrarası raketlərə nəzarət mümkün olmayacaq.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə bildirib ki, Avropada HHM sisteminin genişləndirilməsi Moskvanın strateji potensialını müdafiə etmək üçün cavab tədbirləri görməsinə səbəb olacaq. Nazirin sözlərinə görə, "Amerika ilə NATO-nun HHM sisteminin Rusiyaya qarşı yönəlmədiyinə dair Moskvaya heç bir zəmanət verilmir".
Xatırladaq ki, 1961-ci ildə ABŞ ortamənzilli "Yupiter" raketlərini də məhz Türkiyə ərazisində yerləşdirmişdi. Məhz onlar SSRİ-nin qərbindəki nəhəng şəhərləri, həmçinin, Moskvanı nüvə təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. O zaman Sovet İttifaqı önləyici addım kimi Kubada "R-12" raketləri yerləşdirmişdi. Sonradan məhz həmin raket Amerikanın "U-2" kəşfiyyatçı təyyarəsini aşkarlamışdı.
Həmin hadisələr, az qala, fövqəldövlətlər arasında nüvə müharibəsinə səbəb olacaq Karib böhranını yaratmışdı.
Moskva ilə Tehranın son hadisələrdən narahatlığını Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan aradan qaldırmağa çalışır. O bildirib ki, Türkiyədə RLS-in yerləşdirilməsi bütünlükdə region üçün vacibdir. "Radarın quraşdırılması Ankara üçün problemə səbəb olmayacaq", - deyə Baş nazir qeyd edib. O deyib ki, Türkiyənin qonşu ölkələrlə münasibətlərinin korlanacağından narahatlıq "adi səhnəarxası söhbətlərdir" və Ankaranın son qərarının mənfi effekti olmayacaq.
Türkiyə XİN başçısı Əhməd Davudoğlu isə öz növbəsində bildirib ki, HHM sistemi hansısa ölkəyə qarşı yönəlməməlidir.
Amma gözlənildiyi kimi, bu fikirlər Tehranı sakitləşdirməyib. İrandan Ankaranın regional siyasətinə sərt tənqidlər gəlməyə başlayıb. İran dərhal bəyan edib ki, Türkiyədə NATO radarının quraşdırılması region üçün sabitliyi pozacaq faktordur.
"Türkiyə öz ərazisində NATO HHM sisteminin radarını yerləşdirərsə, terrorçu PKK ilə mübarizədə İranın yardımına ümid etməyə bilər", - deyə İran Parlamentinin milli təhlükəsizlik və xarici siyasət komitəsi sədrinin müavini İsmayıl Kosari bildirib: "Nəzərə alınmalıdır ki, Türkiyənin bu addımı Yaxın Şərq regionunda inamsızlıq atmosferi yaradır. Türklər müsəlmandır - onlar müsəlman ölkələri ilə sıx münasibətlər qurmağa çalışır".
Daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, Ankaranın ərazisində HHM sistemi yerləşdirməyə razılıq verməsindən 1 həftə keçməmiş İran son 30 ildə ilk dəfə hücum xarakterli hərbi təlim keçirdi. 10 gün davam edən təlimdə "hava-hava" və "hava-yer" tipli raketlər sınaqdan keçirilib.
Bəzi amerikalı senatorların da Türkiyədə HHM sisteminin yerləşdirilməsinə qarşı çıxması təəccüblü deyil. Sıralarında Con Kayl və Mark Kirkin də olduğu respublikaçı senatorlardan ibarət qrupun Hillari Klintona ünvanladığı məktubda bildirilir ki, onlar Ankaranın irəli sürdüyü tələblərlə razı deyillər. Söhbət, ilk növbədə, Türkiyənin radarın məlumatlarının İsraillə bölüşülməməsinə dair tələbindən gedir.
Vaşinqtonun Ankaranın şərtini qəbul edib-etmədiyi məlum deyil. Lakin bir çox ekspertlər Türkiyənin HHM sisteminin yerləşdirilməsinə razılıq verməsi üçün irəli sürdüyü bu şərti, yumşaq desək, "anlaşılmaz" adlandırır.
Bir yandan, Türkiyə Təl-Əvivlə qarşıdurmaya gedir, digər tərəfdən, Qərbə həmin İsraili İrandan gələ biləcək təhlükədən qoruyacaq radarın quraşdırılmasında kömək edir. Türkiyə ərazisindəki radarın informasiyalarını İsrailin üzünə bağlasa belə, Vaşinqtonla Təl-Əviv arasında informasiya mübadiləsinə, çətin ki, mane ola bilsin. Axı İsrail Yaxın Şərq regionunda ABŞ-ın əsas müttəfiqi sayılır.
Güman ki, Ankara potensial təhlükəni cənubda deyil, şərqdə gördüyü üçün bu variantları götür-qoy edir.

Что повлечет за собой размещение в Турции системы ПРО НАТО?
Турция в начале сентября неожиданно для многих выразила готовность разместить на своей территории радар раннего предупреждения в рамках системы противоракетной обороны (ПРО) НАТО. К неудовольствию Москвы и Тегерана Анкара объявила, что переговоры находятся в заключительной фазе, а размещение этого элемента ПРО будет способствовать укреплению обороноспособности Североатлантического альянса и самой Турции. Официальный представитель МИД Турции Сельджук Унал дал понять, что вопрос уже согласован и в ближайшее время стороны приступят к работам по техническому воплощению проекта.
Напомним, после угрозы Москвы о размещении комплексов "Искендер" в Калининграде Вашингтон предпочел не идти на открытую конфронтацию с Россией и отказаться от развертывания третьего кольца противоракетной обороны в Чехии и Польше. Затем в качестве потенциальной зоны установки радара стала обсуждаться Болгария. Долгое время считалось, что радар раннего предупреждения для системы ЕвроПРО будет размещен в этой стране. Да и сама София всячески стремилась заполучить объект, рассматривая это как способ более тесного сближения с Западом, однако ее надежды не оправдались. Предпочтение было отдано Анкаре. Причем, как стало известно, радар будет введен в строй уже в ближайшие месяцы.
Примечательно, что соглашение было достигнуто вопреки заявлениям турецких властей, что Иран не следует считать основной угрозой, для борьбы с которой требуется создание европейской системы противоракетной обороны.
Решение Анкары сразу же приветствовал глава Североатлантического альянса Андерс фог Расмуссен. "Этот шаг является критически важным вкладом Турции в общие возможности Альянса по защите от существующих и грядущих ракетных угроз и будет значительно способствовать защите европейской территории, населения и вооруженных сил от растущих угроз, связанных с распространением ракетных технологий", - отметил генсек Альянса.
В НАТО утверждают, что ЕвроПРО должна защитить страны - члены блока от возможного ракетного нападения со стороны Ирана. Размещение радара и ракет-перехватчиков позволит отражать региональные баллистические ракетные угрозы Европе.
Первый этап создания европейской системы ПРО должен завершиться к 2018 году. К этому моменту в ряде стран Южной и Восточной Европы (пока речь идет о Польше и Румынии) должны быть развернуты мобильные противоракетные комплексы, способные перехватывать ракеты средней и малой дальности. На втором этапе - к 2020 году - США намерены создать в Европе систему, способную перехватывать баллистические межконтинентальные ракеты.
Радар, который появится в Турции, - это морская мобильная радарная система обнаружения. Радар X-диапазона AN/TPY-2, который США предоставили в распоряжение НАТО, сможет отслеживать запуски ракет на всей территории Ирана. С территории Турции иранские ракеты будут видны как на ладони - радар может обнаруживать их пуск в сторону Европы буквально в первые же секунды полета. Благодаря такой оперативности ракеты-перехватчики системы "Иджис", расположенные в Румынии, получат больше шансов поразить цель. Радар будет действовать в связке с кораблями ВМС США, оснащенными многофункциональной боевой информационно-управляющей системой Aegis, которые в рамках создаваемой системы ЕвроПРО будут находиться на постоянном дежурстве в Восточном Средиземноморье.
Кстати, в Турции ключевой элемент ПРО планируется разместить на юго-востоке страны, где уже почти 30 лет турецкая армия воюет с членами террористической Курдской рабочей партии (КРП).
Комплекс AN/TPY-2 США также разместили в Японии для защиты страны от возможного ракетного удара со стороны Северной Кореи.
В Москве с самого начала выражали обеспокоенность планами США и НАТО по развертыванию системы ПРО вблизи российских границ. Как полагают в Кремле, это нарушит существующий стратегический ядерный баланс между США и Россией, а потому представляет потенциальную угрозу России.
Тем не менее на саммите НАТО в Лиссабоне в ноябре 2010 года решение о создании ЕвроПРО было принято. Правда, в связи с тем, что Анкара поддерживает тесные связи с Тегераном, в согласованном документе не говорится прямо, что угроза исходит именно от Ирана.
Россия между тем предложила другой вариант обеспечения безопасности стран Европы. Идея заключалась в построении "секторальной ПРО", когда каждая страна отвечает за свой участок. Москва была готова взять на себя ответственность не только над российской территорией, но и прикрыть антиракетным зонтиком Польшу, Литву, Латвию и Эстонию. Речь шла и о совместном с НАТО использовании Габалинской РЛС в Азербайджане. Однако прошлым летом НАТО отвергло эти идеи.
В свете последних реалий постпред РФ при Альянсе Дмитрий Рогозин заявил, что Москва не рассматривает решение о размещении радара раннего предупреждения на территории Турции в качестве серьезной угрозы безопасности страны. Ведь по большому счету от России этот радар будут закрывать несколько горных массивов, и прежде всего Большой Кавказский хребет. Поэтому наблюдать за пусками российских межконтинентальных ракет с его помощью будет невозможно.
В то же время министр иностранных дел Сергей Лавров подтвердил, что ничем не ограниченное наращивание системы ЕвроПРО приведет к тому, что России придется принять ответные меры для защиты стратегического потенциала. По словам министра, "гарантий ненаправленности американо-натовской системы ПРО против России Москве не дают".
Хотелось бы напомнить, что именно в Турции в 1961 году США разместили ракеты средней дальности "Юпитер", которые поставили под ядерную угрозу крупнейшие города западной части СССР, включая Москву. В качестве сдерживающей меры Советский Союз разместил ракеты Р-12 на Кубе, которые затем засек американский самолет-разведчик U-2. Эти события стали началом карибского кризиса, который едва не привел к ядерной войне между сверхдержавами.
Но опасения Москвы и Тегерана попытался развеять премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган. Он заявил, что установка РЛС системы ЕвроПРО в Турции является важным шагом для всего региона. "Установка радара не станет причиной проблем для Анкары", - указал премьер, заметив, что опасения касательно возможного ухудшения отношений Турции с соседними странами "обычные закулисные дела" и отрицательного эффекта от размещения радара не будет.
В свою очередь глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил, что системы ПРО не должны быть нацелены против какой-либо страны.
Однако, как и ожидалось, эти заверения не успокоили Тегеран, откуда послышалась резкая критика региональной политики Турции. Иран сразу же дал понять, что присутствие радара НАТО в Турции станет для региона дестабилизирующим фактором.
"Если Турция разместит на своей территории радар ЕвроПРО, она может не рассчитывать на то, что Иран окажет ей помощь в борьбе против террористической организации КРП", - заявил заместитель председателя комитета по нацбезопасности и внешней политике меджлиса Ирана Исмаил Косари.
"Нужно учесть, что подобный шаг Турции создаст в регионе Ближнего Востока атмосферу недоверия. Турки - мусульмане, они стремятся наладить тесные отношения с мусульманскими странами", - подчеркнул официальный представитель Ирана.
Небезынтересно, что не прошло и недели с момента объявления Анкары о размещении радара ПРО, как Иран, впервые за 30 лет, организовал военные учения наступательного характера. В ходе учений, которые продолжались в течение десяти дней, были проведены испытания ракет класса "воздух-воздух" и "воздух-земля".
Как ни странно, против размещения радара ПРО в Турции высказались и ряд американских сенаторов. В письме, направленном Клинтон, группа сенаторов-республиканцев, в числе которых Джон Кайл и Марк Кирк, подчеркнула, что их не устраивают условия, выдвигаемые Анкарой, в частности, требование не делиться данными с этого радара с Израилем. Принял ли Вашингтон условия Анкары - не известно, однако многие эксперты посчитали позицию Анкары в вопросе ЕвроПРО, мягко сказать, "непонятной".
С одной стороны, Турция идет на конфронтацию с Тель-Авивом, с другой - помогает Западу размещать радары, которые помогут защитить тот же Израиль от угрозы со стороны Ирана. Ведь даже закрыв доступ Израиля к информации радара ЕвроПРО на своей территории, Турция вряд ли сможет предотвратить информационный обмен между Вашингтоном и Тель-Авивом, который считается основным союзником США в Ближневосточном регионе.
Вероятнее всего, Анкара выбрала меньшее из зол, видя источник потенциальной угрозы не на юге, а на востоке.