"KEÇMİŞ OPTİMİST"lə SÖHBƏT
Bu rəssamın adı Azərbaycanda da, onun sərhədlərindən çox kənarlarda da tanınır. Əsərləri Azərbaycan və Rusiya  Rəssamlar ittifaqlarında, R. Mustafayev adına Azərbaycan Dövlət Təsviri İncəsənət Muzeyində, Moskva Dövlət Tretyakov Qalereyasında, Vyanadakı Albertino Muzeyində, "bp" və "Pennzoil" neft şirkətlərinin təmsilçi ofislərində, həmçinin, bizim ölkədə və xaricdə xüsusi kolleksiyalarda saxlanıl?r. Azərbaycanın əməkdar rəssamı,  "Labirint" art-qrupunun qurucularından biri  Əliyar Əlimirzəyev, Fransa, Çin, Koreya, Polşa, Almaniya, Danimarka, Amerika Birləşmiş Ştatları və digər ölkələrdə çox sayda beynəlxalq sərgi və simpoziumlara qatılıb.
2003-2004-cü illərdə onun işləri Parisdə "Qrand cunis" beynəlxalq sənət salonunda sərgilənib. Azərbaycanlı rəssam "Simiruqlar" əsərinə görə orada Qran-Pri də alıb. Bu yaxınlarda  Müasir Sənət Muzeyi məşhur ləl-cəvahirat markası "Van Cleef & Arpels"in zərgərlik əşyalarının "Sənət Xəzinələri" sərgisi keçirilib. "VCA" prezidenti Stanislas də Kersiz, Luvrun direktoru Henri Loyrette və fransız kinosunun ulduzu Katrin Denev rəssamın bu sərgidə nümayiş etdirilən əsərlərinə baş çəkiblər. Bu gün Əliyar Əlimirzəyev "Region plus"un qonağıdır.
- Siz uşaqlığınızdan bəri şəkil çəkirsiniz. Rəssam olmağa nə vaxt qərar verdiniz? Şəkil  çəkmək sizin üçün nədir - bir peşə, qazanc mənbəyi və ya yaradıcılıq, yaxud həvəs?
- Bu mənim həyatımdır. Bu həm bir peşə, həm də çörək pulu qazanmaq üçün bir yoldur. Bu məndən ötrü xarici dünya ilə ünsiyyət qurmaq üçün ən təbii dildir. Həyatımın ilk illərindən hər zaman nələrisə çəkirdim: divarlarda, kağız üzərində, əlimə nə gəlidi. Rəssamlıq onda mənim üçün hansısa bir sirli, yalnız seçilmişlərin giriş imkanı olan sirli bir aləm idi. On yaşımdan rəssamlıq işinə tam şəkildə qapıldım, Qaqarin adına Pionerlər evində rəssamlıq dərnəyində məşğul olmağa başladım. Rəssamlıq sənəti dərslərini  o dövrün ən yaxşı müəllimlərindən biri olan Çingiz Abdullayevdən aldım. Necə deyərlər, Çingiz müəllim təsviri sənətə marağıma "od vurdu".  15 yaşımda  bir rəssam olacağımı bilirdim. Düşüncəmə görə, "rəssamlıq" -  hətta bir peşə yox, həyat, dünyagörüşü və düşüncə tərzidir. Həyatımda özümü  bir rəssamdan başqa heç kim sanmamışam.
- Gəncliyinizdə böyük sənətkarlardan birinə bənzəməyə çalışmısınızmı?
- Gəncliyimdə rəssamlığa aid kataloq və kitablar, demək olar ki, yox idi. O vaxtlar bütün xarici dünyaya bağlı olan ölkəmizdə  bunların hamısı əsl defisit sayılırdı. Sovetlər Birliyində fərqli ideologiya hakim idi. Bu səbəbdən, təəccüblü deyildi ki, həmin vaxtlar Rembrandtın deyil, "Sov.İKP-yə eşq olsun!" şüarları yazan monoton plakatçıların heyranı idim. Orta məktəbi bitirdikdən sonra, Ə. Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə daxil oldum. Bəxtim gətirmişdi. Orada çox görkəmli adamlarla, məsələn, Milli Rəssamlıq  Məktəbinin  patriarxı, Azərbaycan xalq rəssamı Rasim Babayevlə, rəssamlar Kamal Əhməd və Cavad Mircavadovla tanış oldum. Onlar ünsiyyət düşüncəmi formalaşdırdı; onlar bu həyatda nəyin yaxşı və nəyin pis olduğunu mənə öyrətdilər. Bu insanlar hələ də mənim üçün avtoritetdirlər. Gəncliyimdə bənzəməyə çalışdığım rəssamlara gəlincə, ilk vaxtlar Konstantin Korovinin işlərinin heyranı idim. Sonra böyük Modelyaninin əsərlərini hiss etməyə və anlamağa başladım. Yadımdadır, tələbəlik illərində bu sənətçini təqlid etməyə çalışırdım. Rəsmlərimi Modelyani tərzində çəkirdim. Sonra öz üslubumu tapdım...
- Az qala, bütün işləriniz sönük, mülayim çalarlarla icra edilib. Niyə "lal" rənglərə üstünlük verirsiniz? Bu sizin xarakterinizdən qaynaqlanır?
- Doğru buyurdunuz, işlərim, əsasən, tünd çalarlarla çəkilib. Bunun xarakterimlə əlaqədar olduğunu düşünürəm. Həyatda elə də açıq, ünsiyyətcil  deyiləm,  hətta kompleksləri olan insanam, optimist deyiləm... (düşünür). Belə deyək ki, keçmiş optimistəm. Şəksiz, şəkil bilərəkdən, ya da bilməyərəkdən, rəssamın  xarakterini əks etdirir. Axı rəsm yaşayan bir məktubdur. Rəsmin ruhunda və əsasında isə rəng durur. Formanın, rəsmin necə təsir etdiyini bilmirəm... Rəng - səs kimidir, həyəcanverici, maraqoyandırıcıdır! Güclü vibrasiya edən səs fəzaya elə tökülür ki, şüşələr titrəyir! Rəng təsiri də eynən belədir, yalnız səssizdir. Rəsm üzərinə çalışarkən, işimin necə alınacağını əvvəldən heç zaman bilmirəm. Bir ay, iki ay boyunca hər gün səssiz boya laylarını yalnız kətan üzərinə deyil, öz ruhuma da həkk edirəm. Əgər ruhumu nəsə "cırmaqlayırsa", yəni rəsm xoşuma gəlmirsə, onda bütün layları silirəm və yenidən başlayıram. Beləcə, yaradıcı prosesin əvvəlində natürmort kimi başlanmış rəsm sonda... çılpaq bir qadına çevrilə bilər.
- Yeri gəlmişkən, qadınlardan danışaq... Şəkillərinizin çoxu zərif cinsin təmsilçilərinə həsr edilib...
- (Gülür) Təbiətdə qadınlardan daha gözəl nə ola bilər? Kətan üzərinə qadınlara xas ümumi obraz köçürmək istəyirəm.
- Hər bir işinizdə hansısa şifrəli psixoloji altyazı gizlənir; məsələn, "Gizli axşamlar" əsərini göstərmək olar. Söyləyin, bu əsər necə yarandı?
- Bu barədə, təxminən, iki il əvvəl düşündüm... Erkən əsərlərimə bənzəməyən, nəsə  fövqəladə bir şey  yaratmaq istədim. Qərara aldım ki, şəklin adi anlamından bir qədər geri durub, onu adi vedrələrdən istifadə etməklə "canlandırım"... Hə, hə, sadə tənəkə vedrələrdən. 12 vedrənin altını çıxararaq, onları böyük bir kətanın hazır elementlərinin üzərinə qoydum. Belə alındı ki, hər bir vedrənin altında, Məsih İsanın həvarilərindən birinin  ovucu "əks olunur". Tamaşaçı Məsihin öz surətini isə böyük bir dəmir qazanın dibinə baxaraq görə bilər. Əsərin əsas "sirri" daha sonra gəlir. 13-cü vedrənin altında rəsmə hər baxanı əks etdirən bir güzgü qoyulub - ayna yüklü. İzləyicini bu cür qeyri-adi bir şəkildə prosesə cəlb etmək istəmişəm. Yəni onu bu müqəddəs əsrarın özünəməxsus iştirakçısına çevirməyə çalışmışam. Düşünürəm, bu məndə alınıb.
- Bir çox insanlar sadəlövhcəsinə düşünür ki, sənət yalnız bir hobbidir və bu şəkildə pul qazanmaq qeyri-mümkündür. Siz bu barədə nə düşünürsünüz?
- Mənim üçün bədii incəsənət bir həyat tərzidir. Hər vaxt düşünmüşəm ki, peşə seçimində bəxtim qorxunc şəkildə gətirib. İstənilən halda, insanların vəziyyəti fərqli olur və sevdikləri işlə məşğul olurlar, az adamın həyatda işi alınır. Mən isə, qəribə də olsa, pulu məhz çəkdiyim rəsmlərlə qazanıram. Təbii ki, yaradıcılıq yolumun başlanğıcında mənim də müəyyən çətinliklərim olub; onların öhdəsindən gəldim və nəyəsə layiq olduğunu sübut etdim (gülümsəyir). Necə deyərlər, əvvəl  adım üçün çalışırdım, indi adım mənim üçün çalışır.
- Rəssam olmasaydınız, həyatınızı nəyə həsr edərdiniz?
- Bir səyyah olardım. Dünyanı gəzərdim. Yeri gəlmişkən, səfər sadəcə vaxt keçirmək deyil. Bunu etmək üçün  içdən bir yanğı olmalıdır. Yerində oturmaqla bu həyatda bir şey əldə etmək mümkün deyil. Həm də ki səyahət zamanı qazanılan duyğulardan, təcrübələrdən daha yaxşı və sağlam nə ola bilər? 2002-ci ildə Avstraliya yaxınlığında yerləşən Timor adasını ziyarət etmək mənə nəsib oldu. Təmiz ağqumlu çimərlikləri, şəffaf dənizi, iyirmi ildən artıq gedən müharibənin məhv edə bilmədiyi kolonial arxitektura məni çox təsirləndirmişdi. İnanılmaz təəssüratlardır!
- Uzaq Timor adasına necə gedib çıxmışdınız?
- Dostlarım dəvət etmişdilər. Timor adasında iki dəfə olmuşam. Timor haqqında şəkillər seriyası üzərində çalışmışam. Bu, tamamilə fərqli bir dünyadır -  parlaq, şirəli və pozitiv dünya. Yadımdadır, orada səfərimi başa çatdırandan sonra, geri dönən zaman İstanbul Hava Limanında yerə enərkən mənə elə gəldi ki, sanki qara-ağ filmə düşmüşəm. Əvvəllər qitədəki dünyamızın necə monoton və darıxdırıcı  olduğunun fərqinə varmamışdım. Bizi və Timor sakinlərini birləşdirən tək şey məişət və ailə ilə əlaqədar ümumi problemlərdir. Yaxın günlərdə  rəsmlər üzərində işləmək üçün Almaniyaya getməyi düşünürəm.
- Əliyar müəllim, uğurunuzun "firma resepti"ni söyləyə bilərsinizmi?
- "Firma resepti"m çox sadədir: işləmək lazımdır. Durmadan öz üzərində səylə işləmək lazımdır. Reklama pul xərcləməyin. Həmin pullara işləmək üçün xoş olan rahat və böyük emalatxana satın almaq və ya kirayəyə götürmək daha yaxşıdır. Əgər işin keyfiyyəti yüksək olarsa, gec, ya tez, uğur özü gələcək.

БЕСЕДА С "БЫВШИМ ОПТИМИСТОМ"
Имя этого художника хорошо известно как в Азербайджане, так и далеко за его пределами. Его работы хранятся в союзах художников Азербайджана и России, в Азербайджанском государственном музее изобразительного искусства им. Р.Мустафаева, в Государственной Третьяковской галерее в Москве, музее Albertino в Вене, в представительских офисах нефтяных компаний BP и Pennzoil, а также в частных коллекциях нашей страны и за рубежом. Заслуженный художник Азербайджана, член Союза художников, один из основателей азербайджанской арт-группы "Лабиринт" Элияр Алимирзоев участвовал в многочисленных международных выставках и симпозиумах во Франции, Китае, Корее, Польше, Германии, Дании, США и других странах. В 2003-2004 годах его работы выставлялись в международном арт-салоне "Гранд джунис" в Париже, где азербайджанскому художнику достался Гран-при за картину "Фениксы". Недавно в Музее современного искусства прошла выставка "Сокровища искусства", на которой были показаны ювелирные украшения известного бренда Van Cleef & Arpels. В рамках выставки были представлены картины художника, которую посетили президент VCA Станислас де Керсиз, директор Лувра Анри Луарет и звезда французского кино Катрин Денев. Сегодня Элияр Алимирзоев в гостях у журнала R+.
- Вы рисуете с детства. Когда вы решили стать художником? Для вас рисование - это профессия, способ заработать или же творческий полет, увлечение?
- Это моя жизнь. Это и профессия, и способ заработать на хлеб. Это самый естественный для меня язык общения с внешним миром. С самых первых лет жизни все время что-то рисовал: на стенах, на бумаге, на всем, что попадалось под руку. Живопись для меня тогда была неким таинством, которое доступно лишь избранным. Лет с десяти полностью погрузился в занятия живописью, занимался в кружке рисования при Доме пионеров им. Гагарина. Уроки художественного мастерства я получил у одного из лучших преподавателей того времени Чингиза Абдуллаева. Образно говоря, Чингиз муаллим и "поджег" мой интерес к изобразительному искусству. И к 15 годам я уже точно знал, что буду художником. По-моему, "художник" - это даже не профессия, а образ мышления, жизни, мироощущения. Никогда в жизни не ощущал себя никем, кроме как художником.
- В юности кому-то из великих художников пытались подражать?
- Во времена моей юности каталогов и книг, посвященных живописи, практически не было. В нашей стране, закрытой в тот период от всего внешнего мира, все это было настоящим дефицитом. В СССР господствовала иная идеология. Поэтому не мудрено, что в то время я восхищался не Рембрандтом, а плакатистами, писавшими однообразные транспаранты "Слава КПСС!". После окончания средней школы я поступил в художественное училище им. А.Азимзаде. Мне очень повезло. В училище я познакомился с такими выдающимися людьми, как патриарх национальной художественной школы, народный художник Азербайджана Расим Бабаев, художники Кямал Ахмед и Джавад Мирджавадов. Общение с ними и сформировало мое сознание, они подсказали мне, что такое хорошо и что такое плохо в этой жизни. Эти люди до сих пор являются для меня авторитетом. Что касается художников, кому я пытался подражать в юности, отмечу, что сначала меня восхищало творчество Константина Коровина. Затем я стал чувствовать и понимать полотна великого Модельяни. В студенчестве, помню, пытался подражать этому художнику. Писал в стиле Модельяни. Потом уже нашел свой собственный стиль…
- Почти все ваши работы выполнены в заглушенных, умеренных тонах. Почему вы отдаете предпочтение "глухим" цветам? Это связано с вашим характером?
- Вы верно заметили, что мои работы, в основном, написаны в темных тонах. Думаю, это связано с моим характером. По жизни я не совсем открытый, малообщительный человек. Я бы сказал, даже закомплексованный и далеко не оптимист… (задумывается). Скажем так, я - бывший оптимист. Несомненно, картина отображает характер ее автора, независимо от того, делает он это намеренно или нет. Ведь живопись - это живое письмо. А душа живописи, ее основа - цвет. Я не знаю, как действуют форма, рисунок… Цвет - как звук, волнующий, интригующий! Сильный вибрирующий голос разливается в пространстве, стекла дрожат! Воздействие цвета такое же, только беззвучное. Когда я работаю над полотном, никогда не знаю заранее, во что выльется моя работа. Каждый день на протяжении месяца или двух потихонечку накладываю слои краски, и не столько на холст, сколько на собственную душу. И если у меня где-то в глубине души что-то "царапает", то есть картина не нравится, я снимаю все слои и начинаю заново. Таким образом, задуманный в начале творческого процесса натюрморт может превратиться в… обнаженную женщину.
- Кстати, о женщинах… Большинство ваших картин посвящены представительницам прекрасной половины человечества…
- (улыбается) Что может быть в природе прекраснее женщины? Я пытаюсь запечатлеть на холсте некий собирательный женский образ.
- В каждой из ваших работ скрыт некий зашифрованный психологический подтекст. К примеру, картина "Тайная вечеря". Расскажите, как она рождалась?
- Я задумал ее около двух лет назад… Хотелось сделать нечто необычное, не похожее на ранние полотна. Потом решил немного отступить от обычного понимания картины и "оживить" ее с помощью обычных… ведер. Да-да, простых жестяных ведер. Вынув днища у 12 ведер, установил их на уже готовых элементах огромного холста. Получилось, что на дне каждого ведра "отражаются" ладони одного из учеников Иисуса Христа. Лик самого Христа зритель может увидеть, заглянув на дно большого железного казана. Главная же "фишка" картины заключается в следующем. На дне 13-го ведра установлено зеркало, в котором отражается каждый смотрящий на полотно. Таким необычным образом я хотел вовлечь зрителей в процесс. Так сказать, сделать его своеобразным участником священного таинства. Думаю, у меня это получилось.
- Многие наивно полагают, что художество может быть лишь хобби, и зарабатывать деньги таким образом просто невозможно. Что думаете вы по этому поводу?
- Для меня художественное искусство - это образ жизни. Всегда было ощущение, что с выбором профессии мне страшно повезло. Все-таки обстоятельства у всех людей складываются по-разному, и заниматься тем, что любишь, немногим в жизни удается. А я, как это ни странно, зарабатываю деньги именно своей живописью. Конечно, в самом начале творческого пути были определенные трудности, которые я преодолел и доказал, что что-то значу (улыбается). Как говорят, раньше я работал на имя, теперь имя работает на меня.
- И все же, если бы вы не стали художником, чему бы посвятили свою жизнь?
- Я стал бы путешественником. Ездил бы по миру. Кстати, путешествие - не простое времяпровождение. Для этого тоже необходимо некое внутреннее горение. Вообще, чтобы достичь чего-то в этой жизни, нужно это самое внутреннее горение. Сидя на одном месте ничего не достигнешь. Да и потом, что может быть лучше и полезнее новых ощущений, опыта, который ты приобретаешь во время путешествий? В 2002 году мне довелось побывать на острове Тимор, расположенном недалеко от Австралии. Меня поразили чистейшие белые песчаные пляжи, прозрачное море, колониальная архитектура, которую не уничтожили два с лишним десятилетия войны. Впечатления невероятные!
- А как вы очутились на далеком острове Тимор?
- Меня пригласили друзья. На острове Тимор я был дважды. Там я работал над серией картин о Тиморе. Это абсолютно другой мир - яркий, сочный, позитивный. Помню, когда завершилось мое тамошнее пребывание и я приземлился в стамбульском аэропорту, было ощущение, что я попал в черно-белое кино. Раньше я не замечал, как однообразен и скучен наш мир на материке. Единственное, что объединяет жителей Тимора и нас, - общие проблемы, связанные с бытом, семьей. На днях собираюсь в Германию, где мне предстоит работа над картинами.
- Элияр муаллим, можете поделиться фирменным рецептом успеха?
- Мой фирменный рецепт очень прост: надо много работать. Не отвлекаться, а усиленно работать над собой. Не тратить деньги на рекламу. Лучше на них купить или снять большую удобную мастерскую, в которой будет приятно работать. Если качество работ будет на высоте, то рано или поздно успех придет.