HƏYAT BİZƏ OXUMAĞI ÖYRƏDİR
Azərbaycan əhalisinin savad səviyyəsinin yüksək olmasına baxmayaraq, ölkənin cənub rayonlarında hələ də qızların təhsili ilə bağlı problem müşahidə edilir
Sentyabrın 8-də dünya Beynəlxalq savadlılıq  gününü bayram edəcək. YUNESKO-nun  baş konfransının 14-cü sessiyasında qəbul edilmiş qətnamədə bəyan edilib ki, bütün dünya üzrə savada yardım göstərmək üçün birgə beynəlxalq səylərə ehtiyac var. Bu il Beynəlxalq savadlılıq  gününün bayram edilməsi çərçivəsində başlıca mövzu qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsində savadın roludur. Savad qadının və ailəsinin həyatını, ətrafını və cəmiyyətini dəyişir. Savadlı qadınlar böyük ehtimalla öz uşaqlarını, xüsusilə də qız uşaqlarını məktəbdə oxumağa göndərirlər. Savad alan qadınlar nəzərəçarpacaq dərəcədə iqtisadi baxımdan  müstəqil olurlar və öz ölkələrinin sosial, siyasi və mədəni həyatında daha fəal iştirak edirlər. Əminliklə bildirmək olar ki, qadın təhsilinə yatırımlar inkişaf baxımından önəmli dividendlər verir.
Çağdaş dünyada belə bir problemin olması absurd görünür və beynəlxalq məlumatlara görə, bu gün dünya üzrə 860 milyon insan savadsız olaraq qalır, 10 milyondan çox uşaq isə məktəbə getmir. Məktəb və başqa təhsil proqramlarının əhatə etdiyi uşaqların, gənclərin və yetkin insanların sayı  gündən-günə mürəkkəbləşən çağdaş dünya tələbləri ilə tam yetərli deyil.
Savadın yayılmasının genişləndirilməsi üzrə xüsusi diqqət tələb edən şagirdlər qrupuna yönəlmiş proqramlara açıqca ehtiyac duyulur və ilk növbədə, belə qruplara məktəb qapısından bayırda qalmış  qadın və qızlar aiddir. Kişi və oğlanların keyfiyyətli təhsil ala bilmədiyi yerlərdə, onlar da xüsusi diqqət tələb edirlər.
Azərbaycanda yaşı 15 və ondan yüksək olanlar arasında oxumaq və yazmaq qabiliyyəti 98,8%  təşkil edir (kişilər arasında 99,5%,  qadınlar arasında isə 98,2%-dir), ümumi dünya göstəricisi isə 77%-dir. Qonşu ölkələrlə müqayisədə bu tamamilə qəbul edilən göstəricidir; məsələn, Ermənistanda bu göstərici 97,5%, Rusiyada 99,8%,  İranda isə 82,3% təşkil edir.
Amma Azərbaycanda bu sahədə problemlər  də  var.  Bunu Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasında (TQDK) da etiraf edirlər. TQDK sədri Məleykə Abbaszadənin sözlərinə görə, ölkənin cənub rayonlarındakı vəziyyət narahatlıq doğurur; məsələn, 2010-cu ilin statistikasına görə, qəbul olunmuş abituriyent oğlanların  sayı 14 617 olubsa, qızların sayı 13 804 təşkil edib, yəni fərq elə də böyük deyil. Qəbul imtahanlarında ölkənin cənub rayonlarından məktəb məzunu olan qızların çox kiçik hissəsi iştirak edib.
"Cənub rayonlarından qəbul olunan abituriyentlərin ümumi sayında qızların payı çətinliklə 20%-ə çatır; məsələn, Yardımlı rayonundan 2010-cu ildə 533 adam ərizə verib, onlardan 483-ü oğlan, 52-si qızdır. Yəni qızlar ali məktəblərə daxil olmaq barədə düşünmürlər", - deyə M.Abbaszadə bildirib.
Əsas səbəb qızların tərbiyə aldığı ailələrdəki əlverişsiz şəraitdir, çox vaxt onlara, hətta məktəbi qurtarmağa və orta təhsil almağa belə imkan vermirlər. Bunun əvəzində qızların beyinlərini uşaq yaşlarından vaxtından tez ərə getmək barədə fikirlərlə doldururlar ki, bu da onların gələcəyini tam təmin etməyə imkan verir. Bunun üçün oxumaq və işləmək lazım deyil. Qızların və oğlanların ailələri razılığa gəlirlər və qızları 15-16 yaşlarında dini adətlər əsasında ərə verirlər. Bu cür ailələrdə dünyaya gəlmiş uşaqların, xüsusilə də qızların taleyinin əvvəlcədən müəyyən edilməsini  deməyə ehtiyac yoxdur. Onlar da anaları kimi, III-V siniflərdən məktəbdən çıxarılacaqlar.
Çox vaxt belə uşaqların valideynləri ailənin maddi çətinliyinin olduğunu deyirlər. Onlar uşaqları oxutmaq,  təhsilinə kapital yatırmaq istəmirlər. Bir sıra kənd müəllimləri etiraf edirlər ki, ev-ev gəzib valideynləri dilə tuturlar ki, qızlarını məktəbə qoysunlar. Bir qayda olaraq bu cür ailələr aqressiv əhval-ruhiyyəli olurlar və kiminsə sözünə baxmırlar.
Maraqlıdır ki, bu cür işlər bütün səviyyələrdə təhsilin inkişafına böyük diqqət ayrılan bir ölkədə baş verir. Məktəblərin tikintisinə, onların çağdaş kompüter avadanlığı ilə təmin edilməsinə, yüksək dağlıq rayonlarda işləməyə göndərilən müəlllimlərin stimullaşdırılmasına dövlət tərəfindən böyük vəsaitlər ayırlır. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan 2008-ci ildə YUNESKO-nun "Avropada savad probleminin subregional əsasda həlli: tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və innovasiya yanaşmalarının işlədilməsinə yardım" mövzusunda regional konfransının keçirilmə yeri kimi seçilmişdi.
Tədbir Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında keçirilib. YUNESKO-nun ovaxtkı baş direktoru Koişiro Matsuura Azərbaycan əhalisinin yüksək savad səviyyəsinin olduğunu bildirib və qeyd edib ki, hazırda bu sahədə əlverişsiz vəziyyət, hətta Avropanın bir sıra ölkələrində də problemli  olaraq qalır; məsələn, orta statistik göstəricilərə görə, İtaliyada savadlılıq səviyyəsi elə də yaxşı deyil. Ölkədə 782 min savadsız var, 6 milyon adam çox az vaxtda və uğursuz şəkildə İtaliya ibtidai məktəblərində oxuyub; həmçinin, 20 milyon adamın düzgün yazmaq və sadə mətnləri oxumaqla, italyan dilini bilməklə bağlı ciddi problemi var. Özü də bu vəziyyət hansısa yoxsul Afrika ölkəsində deyil, Avropanın inkişaf etmiş dövlətlərinin birində müşahidə edilir.
Məhz buna görə, 2001-ci ildə BMT Baş Assambleyası 1 yanvar 2003-cü ildən başlayan "Savad Onilliyi"ni elan edib. Baş Assambleya xüsusi qətnamə ilə "Beynəlxalq Fəaliyyət" planını salamlayıb və qərara alıb ki, onillik səviyyəsində keçirilən tədbirlərin stimullaşdırılması və beynəlxalq səviyyədə fəallaşdırılması üçün YUNESKO koordinator rolunu öz üzərinə götürməlidir.

ЖИЗНЬ УЧИТ НАС УЧИТЬСЯ
При высоком уровне грамотности населения Азербайджана в южных регионах страны все еще наблюдаются проблемы с образованием девочек
8 сентября мир отметит Международный день распространения грамотности. В своей резолюции, принятой на 14-й сессии, генеральная конференция ЮНЕСКО признала необходимость в совместных международных усилиях по содействию грамотности во всем мире. В этом году в рамках празднования Международного дня распространения грамотности главной темой является роль грамотности в расширении прав и возможностей женщин. Грамотность изменяет жизнь женщин, их семей, окружения и общества. Грамотные женщины с большей вероятностью отправят своих детей, особенно девочек, учиться в школу. Овладев грамотностью, женщины становятся в большей степени экономически самостоятельными и более активно участвуют в социальной, политической и культурной жизни своей страны. Есть все основания утверждать, что инвестирование в грамотность женщин дает значительные дивиденды с точки зрения развития.
Наличие данной проблемы в современном мире кажется абсурдным, но, согласно международным данным, сегодня в мире более 860 миллионов человек остаются неграмотными, а более 10 миллионов детей не ходят в школу. Количество детей, молодых людей и взрослых, охваченных школьными или другими образовательными программами, не соответствует уровню, необходимому для того, чтобы их можно было считать грамотными в условиях сегодняшнего мира, который становится все более сложным.
Существует явная необходимость в развертывании программ распространения грамотности, которые были бы направлены на группы учащихся, требующих к себе особого внимания, и в первую очередь к ним относятся женщины и девочки, оставшиеся за дверями школы. Там, где мужчины и мальчики лишены возможности получения качественного образования, они тоже нуждаются в особом внимании.
В Азербайджане грамотность населения - способность читать и писать в возрасте 15 лет и более - составляет 98,8%  (у мужчин - 99,5%, у женщин - 98,2%) при общемировом показателе 77%. По сравнению с соседями этот показатель является вполне приемлемым. К примеру, в Армении эта цифра составляет 97,5%, в России - 99,8%, в Иране - 82,3%. Однако проблемы в этой сфере в Азербайджане все же имеются. И это признают в Государственной комиссии по приему студентов. Так, по словам главы госкомиссии Малейки Аббасзаде, беспокойство вызывает ситуация в южных регионах страны. Например, согласно статистике за 2010 год, количество поступивших юношей-абитуриентов составило 14 617, а девочек - 13 804, т.е. разница вроде небольшая. Но при этом во вступительных экзаменах принимала участие лишь малая часть выпускниц средних школ из южных районов Азербайджана.
"В южных районах численность девочек-абитуриенток с трудом достигает 20% от общего количества поступающих. Например, в Ярдымлинском районе в 2010 году всего заявления подали 533 человека, из них 483 - юноши и 52 - девушки. То есть девушки не думают о поступлении в вузы", - сказала М.Аббасзаде.
Причина - неблагоприятные условия в семьях, в которых воспитываются девочки, часто им не позволяют даже закончить школу и получить среднее образование. Вместо этого с детства им начинают внушать мысли о раннем замужестве, которое позволит обеспечить их будущее. Учиться и работать для этого необязательно. Семьи жениха и невесты приходят к согласию, и девочек в 15-16 лет выдают замуж на основе религиозных обрядов. Нет нужды говорить о том, что участь детей, особенно девочек, появившихся на свет в таких семьях, предрешена. Они, как и их матери, будут отстранены от учебы в школе с 3-5-го классов.
Часто родители таких детей ссылаются на наличие материальных трудностей в семье. Они не желают обучать детей, вкладывать в их образование капитал. Некоторые сельские преподаватели признают, что им приходится буквально ходить по домам и уговаривать родителей отдать дочерей в школу. Однако, как правило, такие семьи весьма агрессивно настроены и не реагируют на какие-либо доводы.
Удивительно, что подобное имеет место в стране, которая на всех уровнях уделяет большое внимание развитию образования. Государством выделяются колоссальные средства на строительство школ, их обеспечение современным компьютерным оборудованием, стимулирование преподавателей, направляющихся работать в высокогорные районы, и т.д. Неслучайно в 2008 году Азербайджан был выбран ЮНЕСКО местом проведения региональной конференции этой организации на тему "Решение  проблем грамотности в Европе на субрегиональной основе: установление партнерских связей и содействие применению инновационных подходов". Она проходила под патронажем первой леди  Азербайджана, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, президента Фонда Гейдара Алиева, депутата Милли меджлиса Мехрибан Алиевой. Тогдашний генеральный директор ЮНЕСКО Коиширо Мацуура указал на высокий уровень грамотности азербайджанского населения, отмечая, что сегодня неблагоприятное положение в этой сфере наблюдается даже в некоторых странах Европы. Например, в Италии, согласно среднестатистическим данным, уровень образованности оставляет желать лучшего. 782 тысячи неграмотных, 6 миллионов, которые посещали мало и безуспешно итальянские начальные школы, а также 20 миллионов, что равно 36,5% итальянского населения, имеют серьезные проблемы с правописанием и чтением элементарных текстов, а также знанием итальянского языка. И такое наблюдается не в какой-либо из беднейших африканских стран, а в одном из развитых государств Европы.
Именно поэтому в 2002 году Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Десятилетие грамотности, стартовавшее с 1 января 2003 года. В специальной резолюции Генассамблея приветствовала Международный план действий и постановила, что ЮНЕСКО должна взять на себя роль координатора для стимулирования и активизации на международном уровне мероприятий, проводимых в рамках Десятилетия.