HƏYAT BİZƏ OXUMAĞI ÖYRƏDİR
Azərbaycan əhalisinin savad səviyyəsinin yüksək olmasına baxmayaraq, ölkənin cənub rayonlarında hələ də qızların təhsili ilə bağlı problem müşahidə edilir
Sentyabrın 8-də dünya Beynəlxalq savadlılıq  gününü bayram edəcək. YUNESKO-nun  baş konfransının 14-cü sessiyasında qəbul edilmiş qətnamədə bəyan edilib ki, bütün dünya üzrə savada yardım göstərmək üçün birgə beynəlxalq səylərə ehtiyac var. Bu il Beynəlxalq savadlılıq  gününün bayram edilməsi çərçivəsində başlıca mövzu qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsində savadın roludur. Savad qadının və ailəsinin həyatını, ətrafını və cəmiyyətini dəyişir. Savadlı qadınlar böyük ehtimalla öz uşaqlarını, xüsusilə də qız uşaqlarını məktəbdə oxumağa göndərirlər. Savad alan qadınlar nəzərəçarpacaq dərəcədə iqtisadi baxımdan  müstəqil olurlar və öz ölkələrinin sosial, siyasi və mədəni həyatında daha fəal iştirak edirlər. Əminliklə bildirmək olar ki, qadın təhsilinə yatırımlar inkişaf baxımından önəmli dividendlər verir.
Çağdaş dünyada belə bir problemin olması absurd görünür və beynəlxalq məlumatlara görə, bu gün dünya üzrə 860 milyon insan savadsız olaraq qalır, 10 milyondan çox uşaq isə məktəbə getmir. Məktəb və başqa təhsil proqramlarının əhatə etdiyi uşaqların, gənclərin və yetkin insanların sayı  gündən-günə mürəkkəbləşən çağdaş dünya tələbləri ilə tam yetərli deyil.
Savadın yayılmasının genişləndirilməsi üzrə xüsusi diqqət tələb edən şagirdlər qrupuna yönəlmiş proqramlara açıqca ehtiyac duyulur və ilk növbədə, belə qruplara məktəb qapısından bayırda qalmış  qadın və qızlar aiddir. Kişi və oğlanların keyfiyyətli təhsil ala bilmədiyi yerlərdə, onlar da xüsusi diqqət tələb edirlər.
Azərbaycanda yaşı 15 və ondan yüksək olanlar arasında oxumaq və yazmaq qabiliyyəti 98,8%  təşkil edir (kişilər arasında 99,5%,  qadınlar arasında isə 98,2%-dir), ümumi dünya göstəricisi isə 77%-dir. Qonşu ölkələrlə müqayisədə bu tamamilə qəbul edilən göstəricidir; məsələn, Ermənistanda bu göstərici 97,5%, Rusiyada 99,8%,  İranda isə 82,3% təşkil edir.
Amma Azərbaycanda bu sahədə problemlər  də  var.  Bunu Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasında (TQDK) da etiraf edirlər. TQDK sədri Məleykə Abbaszadənin sözlərinə görə, ölkənin cənub rayonlarındakı vəziyyət narahatlıq doğurur; məsələn, 2010-cu ilin statistikasına görə, qəbul olunmuş abituriyent oğlanların  sayı 14 617 olubsa, qızların sayı 13 804 təşkil edib, yəni fərq elə də böyük deyil. Qəbul imtahanlarında ölkənin cənub rayonlarından məktəb məzunu olan qızların çox kiçik hissəsi iştirak edib.
"Cənub rayonlarından qəbul olunan abituriyentlərin ümumi sayında qızların payı çətinliklə 20%-ə çatır; məsələn, Yardımlı rayonundan 2010-cu ildə 533 adam ərizə verib, onlardan 483-ü oğlan, 52-si qızdır. Yəni qızlar ali məktəblərə daxil olmaq barədə düşünmürlər", - deyə M.Abbaszadə bildirib.
Əsas səbəb qızların tərbiyə aldığı ailələrdəki əlverişsiz şəraitdir, çox vaxt onlara, hətta məktəbi qurtarmağa və orta təhsil almağa belə imkan vermirlər. Bunun əvəzində qızların beyinlərini uşaq yaşlarından vaxtından tez ərə getmək barədə fikirlərlə doldururlar ki, bu da onların gələcəyini tam təmin etməyə imkan verir. Bunun üçün oxumaq və işləmək lazım deyil. Qızların və oğlanların ailələri razılığa gəlirlər və qızları 15-16 yaşlarında dini adətlər əsasında ərə verirlər. Bu cür ailələrdə dünyaya gəlmiş uşaqların, xüsusilə də qızların taleyinin əvvəlcədən müəyyən edilməsini  deməyə ehtiyac yoxdur. Onlar da anaları kimi, III-V siniflərdən məktəbdən çıxarılacaqlar.
Çox vaxt belə uşaqların valideynləri ailənin maddi çətinliyinin olduğunu deyirlər. Onlar uşaqları oxutmaq,  təhsilinə kapital yatırmaq istəmirlər. Bir sıra kənd müəllimləri etiraf edirlər ki, ev-ev gəzib valideynləri dilə tuturlar ki, qızlarını məktəbə qoysunlar. Bir qayda olaraq bu cür ailələr aqressiv əhval-ruhiyyəli olurlar və kiminsə sözünə baxmırlar.
Maraqlıdır ki, bu cür işlər bütün səviyyələrdə təhsilin inkişafına böyük diqqət ayrılan bir ölkədə baş verir. Məktəblərin tikintisinə, onların çağdaş kompüter avadanlığı ilə təmin edilməsinə, yüksək dağlıq rayonlarda işləməyə göndərilən müəlllimlərin stimullaşdırılmasına dövlət tərəfindən böyük vəsaitlər ayırlır. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan 2008-ci ildə YUNESKO-nun "Avropada savad probleminin subregional əsasda həlli: tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və innovasiya yanaşmalarının işlədilməsinə yardım" mövzusunda regional konfransının keçirilmə yeri kimi seçilmişdi.
Tədbir Azərbaycanın birinci xanımı, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında keçirilib. YUNESKO-nun ovaxtkı baş direktoru Koişiro Matsuura Azərbaycan əhalisinin yüksək savad səviyyəsinin olduğunu bildirib və qeyd edib ki, hazırda bu sahədə əlverişsiz vəziyyət, hətta Avropanın bir sıra ölkələrində də problemli  olaraq qalır; məsələn, orta statistik göstəricilərə görə, İtaliyada savadlılıq səviyyəsi elə də yaxşı deyil. Ölkədə 782 min savadsız var, 6 milyon adam çox az vaxtda və uğursuz şəkildə İtaliya ibtidai məktəblərində oxuyub; həmçinin, 20 milyon adamın düzgün yazmaq və sadə mətnləri oxumaqla, italyan dilini bilməklə bağlı ciddi problemi var. Özü də bu vəziyyət hansısa yoxsul Afrika ölkəsində deyil, Avropanın inkişaf etmiş dövlətlərinin birində müşahidə edilir.
Məhz buna görə, 2001-ci ildə BMT Baş Assambleyası 1 yanvar 2003-cü ildən başlayan "Savad Onilliyi"ni elan edib. Baş Assambleya xüsusi qətnamə ilə "Beynəlxalq Fəaliyyət" planını salamlayıb və qərara alıb ki, onillik səviyyəsində keçirilən tədbirlərin stimullaşdırılması və beynəlxalq səviyyədə fəallaşdırılması üçün YUNESKO koordinator rolunu öz üzərinə götürməlidir.

LIFE TEACHES US TO LEARN
Despite the high level of literacy in Azerbaijan, there are still problems with girls' education in the south of the country
01.09.2011
On 8 September, the world marks International Literacy Day. In a resolution adopted at its 14th session, the UNESCO General Conference acknowledged the need for combined international efforts to promote literacy throughout the world. As part of celebrations to mark International Literacy Day this year, the main theme is the role of literacy in expanding the rights of, and opportunities for, women. Literacy changes the lives of women, their families, circle and society. Literate women are more likely to send their children, especially girls, to school. Having mastered literacy, women become more financially self-reliant and actively participate in the social, political and cultural life of their country. There is every reason to believe that investing in women's literacy yields significant dividends in terms of development.
The presence of this problem in the modern world seems absurd, but according to international data, there are more than 860 million illiterate people in the world today and more than 10 million children who do not go to school. The number of children, young people and adults covered by school or other educational programmes does not match the level required for literacy in the modern world, which is becoming more and more complex.
There is a clear need for literacy programmes aimed at students requiring special attention, primarily women and girls left out of school. Where men and boys are deprived of quality education, they also need special attention.
In Azerbaijan, the literacy rate - the ability to read and write at the age of 15 years and more - is 98.8 per cent (men - 99.5 per cent and women - 98.2 per cent) while the global figure is 77 per cent. Compared with Azerbaijan's neighbours, this figure is quite acceptable. For example, in Armenia the figure is 97.5 per cent, in Russia 99.8 per cent and Iran 82.3 per cent. However, Azerbaijan still has problems in this sphere which is recognized by the State Commission on Student Admission. According to the head of the State Commission, Maleyka Abbaszada, the situation in the south of the country is quite alarming. For example, according to statistics for 2010, 14,617 boys were admitted to university and 13,804 girls, i.e. there is a small difference. But at the same time, only a small portion of secondary school graduates from the southern regions of Azerbaijan took the entrance examinations.
"In the southern regions, the number of girls who apply to universities hardly reaches 20 per cent of the total number of applicants. For example, in Yardimli District only 533 people applied in 2010, of whom 483 were boys and 52 girls. That is, girls are not thinking about going to university," Abbaszada said.
The reason is the adverse situation in the girls' families. They often cannot even finish high school and get secondary education. Instead, they are forced to think from childhood about early marriage, which will secure their future. There is no need to study for this. The families of the bride and groom come to an agreement, and girls aged 15-16 are married according to religious rites. Needless to say, the plight of children, especially girls who were born in such families, is a foregone conclusion. They, like their mothers, will be barred from school from around the third or fifth grades.
The parents of these children often cite financial difficulties in the family. They do not want to educate their children and invest in their education. Some rural teachers recognize that they literally have to go door to door to persuade parents to send their daughters to school. However, as a rule, these families are very aggressive and do not respond to any arguments.
It is surprising that this is taking place in a country that pays great attention to the development of education at all levels. The state allocates huge funds to school construction, providing them with modern computer equipment, encourages teachers to go to work in remote mountain areas, etc. It is no accident that in 2008, Azerbaijan was selected by UNESCO as the venue for a regional conference on the theme "Addressing Literacy Challenges in Europe with a Sub-regional Focus: Building Partnerships and Promoting Innovative Approaches". It was held under the patronage of Azerbaijan's first lady, UNESCO Goodwill Ambassador and President of the Heydar Aliyev Foundation, MP Mehriban Aliyeva. The then director general of UNESCO, Koichiro Matsuura, pointed to the high literacy rate of the Azerbaijani population, noting that today the situation in this area is bad even in some European countries. For example, in Italy, according to average statistical data, the level of education leaves something to be desired. Some 782,000 people are illiterate, six million went to primary schools for a short time or unsuccessfully, while 20 million, which is 36.5 per cent of the Italian population, have serious problems with spelling and reading elementary texts, as well as knowledge of Italian. And this is happening not in one of the poorest African countries, but in one of the developed European countries.
Therefore, in 2002 the UN General Assembly proclaimed a Literacy Decade, which started on 1 January 2003. In a special resolution, the General Assembly welcomed the International Plan of Action and decided that UNESCO should take a coordinating role to promote and strengthen activities undertaken as part of the Decade at the international level.