BÜTÜN HÖKUMƏT "VAHİD PƏNCƏRƏ"də
Yaxın zamanlarda Azərbaycanda elektron xidmətlərinin göstərilməsi üzrə mərkəzləşdirilmiş mexanizm işə düşəcək
Altı il əvvəl Azərbaycanda ölkənin qlobal informasiya icmasına qoşulmasına yönələn "Elektron Azərbaycan" layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə başlanılıb. Bu gün bütövlükdə dövlət idarəetməsinin tam keyfiyyətli informasiya sisteminin (e-government) formalaşdırılması üzrə işlərin böyük bölümü başa çatdırılıb. Təxminən, bu ilin sonuna dövlət qurumlarının vətəndaşlara "vahid pəncərə" sistemi ilə xidmət göstərməsi üçün birləşmiş elektron portal yaradılacaq.
İnformasiya və xidmətlər
Keçən il elektron hökumətin yaradılmasını, vətəndaşlar və sosial institutlar tərəfindən müxtəlif planda informasiyalar alınması üçün hüquqi məkanın formalaşmasını nəzərdə tutan "Elektron Azərbaycan" layihəsinin qanunvericilik, texniki və institusional bazasının hazırlanması üçün tamamilə məhsuldar olub. Elektron hökumət informasiya təqdimatı üsulu və artıq formalaşmış dövlət xidmətlərininin vətəndaşlara, biznesə, dövlət hakimiyyətinin başqa şaxələrinə təqdim edilməsidir. Bu zaman dövlətlə müraciət edən arasında fərdi kontaktlar minimuma endirilir və informasiya texnologiyalarından maksimum istifadə edilir. Azərbaycanda formalaşdırılan "elektron hakimiyyət"in son məqsədi ictimaiyyətin dövlət üzərində nəzarətə girişinin genişləndirilməsi, kommersiya təşkilatlarının və ictimai qurumların fəaliyyəti üçün bürokratik əngəllərin sayının azalması, dövlət qurumlarının fəaliyyətində böyük antikorrupsiya şəffaflığının təmin edilməsidir.
"Elektron hökumət"i layihəsinin birinci mərhələsinin gerçəkləşdirilməsində ilkin öhdəlik mərkəzi və yerli dövlət hakimiyyəti orqanlarının informasiya resurslarının formalaşdırılması olub.
Daha sonra isə əldə edilmiş təcrübəni başqa dövlət strukturlarına ötürmək və informasiya texnologiyaları sahəsində çalışan qulluqçuların ixtisasının köklü şəkildə artırılmasına nail olmaq gəlir. Daha uzaq mərhələnin məsələləri sırasında isə ölkənin dövlət idarəetmə sisteminin dünya elektron informasiya fəzasına inteqrasiyası dayanır. "Elektron Azərbaycan" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi üzrə son illərdə görülən işlər beynəlxalq səviyyədə də diqqəti çəkib. BMT-nin keçən ilin sonunda dünyanın 192 ölkəsi üzrə "elektron hökumət"in inkişafı haqda dərc etdiyi analitik icmala görə, Azərbaycan MDB üzrə ilk yerlərdən birini tutub və o cümlədən, inkişaf etməkdə olan ölkələrin böyük hissəsini qabaqlayıb.
Bu gün istisnasız olaraq ölkənin nazirlikləri və dövlət müəssisələrinin veb-səhifələri var, bir sıra qurumlar isə fəal şəkildə məsləhət xidmətlərini interaktiv şəkildə internetlə gerçəkləşdirir. Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Ədliyyə Nazirliyi, Dövlət Satınalmaları Agentliyi və başqa qurumlar artıq elektron sənəd dövriyyəsinin daxili mexanizmlərini formalaşdırır, Ver-gilər Nazirliyi isə vergi bəyannamələrini artıq elektron formatda qəbul edir və işlədir.
Qeyd etmək gərəkdir ki, Vergilər Nazirliyi artıq çox illərdir ki, ölkədə formalaşmaqda olan "e-government" sisteminin şəksiz lideridir. 2010-cu ilin əvvəlindən qurum kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olan hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatının "vahid pəncərə" sistemini tətbiq edib. Keçən il avtomatlaşdırılmış vergi informasiya sisteminin (AVIS) imkanları genişlənib: interaktiv xidmətlər "Online-kargüzarlıq", "Elektron vergi hesabat-fakturası" peyda olub, işçi prosesə müdaxilə etmədən çeklərin vurulması prosesinə nəzarət etmək məqsədi ilə nəzarət-kassa aparatlarına məsafədən elektron verilməsi qurğusu (NKA) tətbiq edilib.
Bu ilin əvvəlindən "e-audit" sisteminin yaradılmasına başlanılıb, iyulun 1-dən isə AVIS-in informasiya imkanları fiziki şəxslərin vergiödəyicisi kimi "vahid pəncərə" prinsipi ilə elektron online-qeydiyyat sistemi ilə zənginləşib.
Yeddiillik yol
Hələ yeddi il qabaq ölkədə "Elektron imza və elektron sənəd haqqında", "Elektron ticarət haqqında" qanunlar qəbul edilib, amma yalnız bu il həmin qanunların gerçəkləşdirilməsi üçün şərait yaranıb.
O cümlədən, "Elektron Azərbaycan" layihəsinin önəmli komponentləri sırasına bu ilin may ayında yaradılmış Milli Açıq Açarlar İnfrastrukturu (MAAİ) və Milli Sertifikatlaşma Mərkəzi (MSM) xidməti daxildir. Sonuncu dövlət və özəl müəssisələrə, təşkilatlara xidmət göstərilməsi üzrə növbəti səviyyəli iki mərkəzə sertifikatlar verəcək. Bu sistemin yaradılması ilə artıq Azərbaycanın hər bir vətəndaşı elektron imzaya sahib olar bilər ki, bu da təkcə "elektron hökumət"in yaradılmasında deyil, həm də "elektron ticarət"in və "elektron bankinq"in inkişafında böyük önəm daşıyır.
"Milli elektron idarəetmə təşəbbüsü" texniki yardım proqramı çərçivəsində, həmçinin, vahid elektron məlumatötürmə şəbəkəsi - "AzDataCom" yaradılıb. Keçən ilin yanvar ayında şəbəkənin Bakı və Sumqayıtı əhatə edən komponentləri istifadəyə verilib. Beləliklə, paytaxtda "AzDataCom" 28 ATS-i əhatə edir ki, bu da saniyədə 10 giqabit sürətlə şəhərin istənilən nöqtəsinə qoşulmağa imkan verir. "AzDataCom"a ölkənin 20-yə yaxın rayonunun da inzibati mərkəzi qoşulub ki, yaxın bir neçə il ərzində bu sürətli şəbəkə dövlət idarəetməsinin bütün əyalət və mərkəzi sistemini tam şəklində bağlayacaq.
"Elektron Azərbaycan" proqramının birinci mərhələsi daha çox araşdırma xarakterli idi və bütünlükdə texniki baza ilə şəbəkə infrastrukturunun, həmçinin, dövlət idarələri üçün lokal informasiya kontentinin yaradılmasına yönəldilmişdi.
Proqramın növbəti mərhələsi bütün dövlət qurumlarını əhatə etməklə e-government sisteminin birbaşa bütün ölkəni əhatə etməsi ilə bağılıdır. Bununla bağlı olaraq keçən ilin sonunda "elektron hökumət" layihəsini kurasiya edən Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) "elektron hökumət"in yaradılması üzrə fəaliyyət planı layihəsi işləyib. Bu sənədin hazırlanması informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı üzrə 2009-2012-ci illəri əhatə edən Dövlət Proqramının çərçivəsində nəzərdə tutulub. Proqram sektorun potensialının tam reallaşmasını və neft-qaz bölməsi ilə yanaşı, bu sahənin də ölkə iqtisadiyyatının lider mövqeyə çıxarılmasını nəzərdə tutur.
Proqramın vacib komponenti olan "elektron hökumət" sisteminin yardılmasına gəldikdə, növbəti mərhələdə inteqrasiya, informasiya mübadiləsinin təmini məsələləri, həmçinin kütləvi elektron xidmətlərə keçid üçün vahid standartlar və tövsiyələr işlənilib. Həmçinin, əsas infrastruktur qovşaqlarının və dövlət qurumlarının məlumat portallarının təhlükəsizliyinin təmini üzrə işlər görülüb, normativ-hüquqi baza dolğunlaşdırılıb, dövlət qurumları tərəfindən İKT sahəsinə yönəldilmiş mütəxəssislərin bilik səviyyəsi artırılıb.
Yekun mərhələ
Bu gün ölkənin genişmiqyaslı "e-government" sistemi ilə əhatələnməsi üzrə işlər sona yaxınlaşır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bu ilin mayında verilmiş "Dövlət orqanları tərəfindən elektron xidmətlər göstərilməsinin təşkili sahəsində bir sıra tədbirlər haqqında" fərmanda "e-government" layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə qoşulmuş dövlət orqanlarının sayının artırılmasına çağırılıb. Sənəd cəmiyyət və dövlət arasında qarşılıqlı əlaqənin operativliyini artırmağı, sadələşdirməyi və daha da şəffaflaşdırmağı nəzərdə tutan elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi, həmçinin, korrupsiya üçün potensial fəzanı daraltmağı qarşısına məqsəd qoyub.
Fərmana görə, yaxın aylar ərzində hər bir dövlət orqanının internet səhifəsində xüsusi elektron xidmətlər bölməsi yaradılacaq. Elektron xidmətlərin adları və onların göstərilməsi üçün lazım olan sənədlərin dəqiq siyahısı yerləşdiriləcək, elektron ərizə və blankların variantları, həmçinin, başqa rəqəmsal rekvizitlər təqdim ediləcək.
Tələb edilən sayta mənbə sənəd və ərizələrin elektron kopiyasını göndərən vətəndaş dərhal e-poçtla kargüzarlıq prosesinin başlanması barədə məlumat alır. Sənədlərin əsli yalnız dövlət orqanları tərəfindən öz və ya idarələrarası elektron axtarış-məlumat bazasında lazımi məlumatlar tapılmadıqda tələb edilir.
Hazırda bu cür avtomatlaşmış sənəd dövriyyəsi "Giriş-çıxış və qeydiyyat", "Azərbaycan Respublikasının dövlət əhali reyestri", vahid miqrasiya məlumat sisteminin, uçota alınmış fiziki şəxslərin axtarış bazasının, Azərbaycan ünvanlar reyestrinin, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının, RİTN-in, Vergilər Nazirliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, həmçinin, başqa daim yenilənən informasiya resurslarının sistemlərinin məlumat bazasını birləşdirir.
Gələcəkdə bu siyahıya sahibkarlara xidmət göstərən, yaxud əhalinin sosial müdafiəsi və məşğulluğu, təhsil, elm və səhiyyə, hüquq-mühafizə, mədəniyyət, turizm, gənclər, idman, nəqliyyat və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən qalan qurum və dövlət təşkilatlarının da adı daxil ediləcək.
Dövlət qurumları tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərin qarşılığında dövlət rüsumlarının və ya qanunda nəzərdə tutulan digər ödənişlərin köçürülməsinin təmin edilməsi üçün xüsusi sayt - rusum.az yaradılıb. Bundan başqa, bir sıra dövlət orqanları rüsum və başqa ödənişlərin köçürülməsi üçün internet vasitəsilə distansion sistem tətbiq edib.
Beləliklə, bu ilin sonuna kimi Azərbaycanda unifikasiya edilmiş "e-government" sisteminin özəyinin - bütün elektron xidmətlərin "vahid pəncərə" prinsipi ilə təqdim edilməsi üçün birləşmiş elektron portalın yaradılması planlaşdırılır. Bu cür mərkəzi portal vasitəsilə vətəndaş istənilən dövlət strukturunun elektron bölməsinə giriş əldə edəcək - bu cür yanaşma lazımi məlumatı və xidməti tapmaqda daha anlaşıqlı və sadə üsulu təmin edir.

ONE-STOP SHOP FOR GOVERNMENT
The Electronic Azerbaijan project, designed to integrate the country into the global information society, was launched about six years ago. A large portion of the work to create a complete information system of state governance (e-government) has already been completed. A single electronic portal for the provision of electronic services to the public using the "one-stop shop" principle will be developed by the end of the year.
Information and services
The past few years have been very productive in terms of the preparation of the legislative, technical and institutional framework of the Electronic Azerbaijan project which establishes electronic government and creates a legal environment for the public and social institutions to receive and use a variety of information. E-government is a way of providing the public, business and other branches of power with information and assistance. Personal contact between the state and the applicant is minimized and information technology is used to the maximum extent. The ultimate goal of the electronic government being created in Azerbaijan is to facilitate public access to control over public bodies, reduce red tape that hampers business and public organizations and provide greater anti-corruption transparency in the work of state agencies.
The priority objective in the first stage of the electronic government project has been the creation of information resources by central and local government authorities. The next stage envisages the transfer of experience to other government agencies and a substantial improvement of employee skills in information technology. The objective of a more distant future is to integrate the country's public administration system into the global electronic information space. The work done on the Electronic Azerbaijan project over the last few years has not gone unnoticed at the international level. According to a UN analytical review on the development of electronic government in 192 countries published late last year, Azerbaijan was ranked one of the first in the CIS, also leaving behind a number of developing countries.
Today, all ministries and state enterprises of the country have websites, while a number of agencies already have online advice services. The Ministry of Finance, State Customs Committee, Ministry of Justice, State Procurement Agency and other agencies form internal mechanisms of electronic document flow, while the Ministry of Taxes already receives and processes tax returns in electronic format.
In fact, the Ministry of Taxes has been the undisputed leader in the emerging e-government system for many years. In early 2010 the ministry introduced the "one-stop shop" system for the state registration of legal entities engaged in commercial activities. The capacity of the automated tax information system (AVIS) was expanded last year: interactive services "Online management", "Electronic tax invoices" and the option of electronic data transmission into cash registers were introduced in order to exercise control over the printing of cheques without interfering in the work process. The creation of the e-audit system started early this year, while as of 1 July the information capabilities of AVIS were supplemented by the online registration of taxpayers on the basis of the "one-stop shop" principle.
Seven-year road
Seven years ago, Azerbaijan passed laws "On electronic signatures and electronic documents" and "On electronic commerce", but the conditions for the implementation of these laws were put in place only this year. In particular, the major components of the Electronic Azerbaijan project have been the National Public Key Infrastructure and the National Certification Centre, which were created in May this year. The latter will issue certificates to two centres at the next level: public and private companies and organizations. The creation of this system enables every citizen of Azerbaijan to obtain an electronic signature and has great importance not only for the creation of e-government, but also the development of e-commerce and e-banking.
As part of the technical assistance program, the National E-Governance Initiative, a unified electronic data transmission network, AzDataCom, has been created. Network components covering Baku and Sumqayit were put into operation in January last year. AzDataCom covers 28 telephone exchanges in the capital, which enables connection to the network anywhere in the city at 10 gigabits per second. The administrative centres of almost two dozen districts in the country are connected to AzDataCom, and this high-speed network will be able to cover the entire peripheral and central systems of governance in the next few years.
The first phase of the Electronic Azerbaijan program was mainly of an exploratory nature and was generally focused on creating the technical base and network infrastructure, as well as the formation of local information content in state agencies. The next stage envisages direct deployment of e-government across the country and coverage of all government agencies. In this regard, the Ministry of Communications and Information Technology (MCIT), which oversees the e-government project, developed a draft action plan late last year. Preparation of this document is envisaged under the State Program on ICT Development for 2009-2012, which provides for complete realization of the sector's potential to become a leading sphere of the national economy (on a par with the oil and gas sector).
In creating its most important component, the electronic government system, the focus was on processing integration matters, ensuring information exchange, developing uniform standards and guidelines for the transition to mass e-services. Work was also carried out to ensure the security of major infrastructure hubs and information portals of government agencies, the regulatory and legal framework was supplemented and the level of knowledge of ICT specialists improved.
Final stage
Work on the deployment of a fully-fledged e-government system in the country is drawing to a close. The decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev "On measures in the field of provision of electronic services by public bodies", issued in May this year, is intended to increase the number of agencies involved in the e-government project. The document aims to expand the use of electronic services designed to enhance efficiency, simplify and make transparent the relationship between society and the state, while reducing the potential room for corruption. According to the decree, the websites of all government agencies will soon have a section on electronic services. A list of e-services and of the documents required, sample applications and forms and other electronic details will be posted. On sending electronic copies of documents and an application to a website, a citizen is to receive an automatic notification via e-mail confirming the start of the processing of their application. Original documents may be requested only if government agencies cannot obtain the necessary information from their own electronic database.
Today, this automated document control system integrates the databases on "Entry-exit and registration", "State register of the population of Azerbaijan", a single migration information system, the search engine of registered physical bodies, the register of addresses, the portals of the State Student Admission Commission, the Ministry of Communications, the Ministry of Taxes, the State Customs Committee, as well as other updated information resources.
In the future this list will also cover all other departments and public organizations that provide services to entrepreneurs or are engaged in social protection and employment, education, science, health care, law enforcement, culture, tourism, youth, sport, transport, etc.
To ensure that state duties and other statutory payments are made for electronic services, a special website, rusum.az, has been established. It contains information about all types of fees and their amount. In addition, several state agencies have introduced a remote payment system through the Internet.
In this way, the core of a unified system of e-government, a combined electronic portal for the provision of all the electronic services on the basis of the "one-stop shop" principle, will be created in Azerbaijan by the end of this year. Through this central portal every citizen will be able to access the electronic department of any government agency. This approach makes it simpler to find the necessary information or services.