PÜŞK AZƏRBAYCANIN ÜZÜNƏ GÜLDÜ
Nəhayət, futbol üzrə millimizin 2014-cü ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsindəki rəqiblərinin kimliyinə aydınlıq gəldi. Əslində, onsuz da qrupdan çıxmağı real olmayan yığmamız üçün ilk üç səbətdən hansı rəqiblərin çıxacağı elə də önəm daşımırdı. Bu mənada, hətta Portuqaliya, Rusiya və İsrail kimi komandaların adları belə bizi qorxutmamalıdır. Yer aldığımız "F" qrupunun qalibi olaraq mundiala birbaşa vəsiqə qazanmaq, eləcə də ikinciliyi əldə edərək, pley-offda yarışmaq uğrunda adını sadaladığımız üç ölkənin mübarizə aparacağı şübhəsizdir. İlk dəfə 5-ci səbətdə yer alan milli üçün xüsusilə qrup autsayderi rolunda kimin rəqib olacağı daha çox maraq doğururdu. Hər halda, Lüksemburq "dişimizə görə" olan rəqibdir. Elə püşkün dördüncü səbətdən qarşımıza çıxardığı Şimali İrlandiya barədə də eyni sözləri demək olar. Gəlin, ayrı-ayrılıqda rəqiblərimizi dəyərləndirək.
Portuqaliya
Dünya reytinqində 7-ci yeri tutan pireneylilər qrupun şəksiz favoritidir. Heyətində dünyaşöhrətli ulduzlar olan Portuqaliya tarixi ərzində dünya üçüncüsü və Avropa ikincisi olmağı bacarıb. Amma Luis Felipe Skolarinin komandadan ayrılmasından sonra, heç cür özünə gəlməyən rəqibimiz ciddi problemlərlə üzləşib və seçmə mərhələlərdə son anda məqsədinə çatıb. İspaniya, Almaniya, Hollandiya kimi ölkələrdən fərqli, onlar seçmə mərhələdə heç də həmişə sabit çıxış etmir.
"Qırmızı-yaşıllar"la "Avro-2000" və "DÇ-2006"nın seçmə mərhələsində eyni qrupda mübarizə aparmışıq. İlk rəsmi görüşümüz acınacaqlı alınıb - 0:7. Amma Bakıda keçirilən cavab oyununu heç-heçə ilə başa vuran yığmamız "Lissabon faciəsi"ni az da olsa unutdura bilib. Şahin Diniyevin vaxtında isə hər iki oyunda Portuqaliyaya məğlub olmuşuq: səfərdə 0:3, evdə 0:2 hesablı məğlubiyyət. Bir sözlə, belə rəqiblə qarşılaşmada nəyəsə ümid etmək çətindir.
Rusiya
Hazırda Rusiya komandasını daha çox narahat edən Portuqaliya ilə bir qrupa düşməsidir. Millimizi isə Şimal qonşumuz ciddi rəqib kimi görmür. Belə motivasiya onları növbəti dəfə büdrətməyə bizlərə imkan yarada bilər. Yaxın keçmişdə - "DÇ-2010"nun seçmə mərhələsində eyni qrupda yer aldığımız ruslardan xal ala bilmişdik. Doğrudur, Moksvada 0:2 hesabı ilə uduzduğumuz rəqib onsuz da Bakıdakı qarşılaşmaya kimi qrupdan çıxmaq şansını itirmişdi. Elə buna görə də oyuna ciddi yanaşmayan Rusiya vətənə 1:1-lik bərabərliklə yollandı. Buna görə də növbəti dəfə Rusiyaya sürpriz edəcəyimiz istisna deyil. Rəqibin isə əsas hədəfi növbəti dəfə Dünya Çempionatına yollanmaq olacaq.
İsrail
İsrail futbolunun son illər inkişaf etdiyi hər kəsə bəllidir. Klubları qitəmiqyaslı turnirlərin qrup mərhələsində mübarizə aparan yəhudilərin millisi də son seçmə mərhələdə daha yüksək hədəflər uğrunda yarışır. "DÇ-2010"un seçmə mərhələsində son anda istəyinə çata bilməyən rəqibimiz hazırkı sikldə inamlı çıxış edir və qrup liderindən yalnız 1 xal geri qalır. Yəhudilər FİFA-nın reytinqində 32-ci yerdə qərarlaşıb. Ümumiyyətlə, tarixi ərzində daha çox Asiya zonasında yarışan İsrail yalnız bir dəfə - 1970-ci ildə Dünya Çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanıb, onda da qrupdan çıxa bilməyib. Yığma səviyyəsində İsraillə 2004-cü ilin fevralındakı duelimiz daha çox yadda qalıb. Karlos Alberto Torresin rəhbərlik etdiyi milli həmin vaxt səfərdə acınacaqlı məğlubiyyətə uğramışdı - 0:6. Benayun, Ben Haim bu ölkə yığmasının tanınmış simalarıdır. Amma fikrimizcə, Bakıdakı matçda yəhudiləri büdrətmək haqda düşünmək olar.
Şimali İrlandiya
Bu komandanı arzulanan rəqiblər sırasına daxil etmək olar. Amma fikrimiz britaniyalıların zəif olduğu anlamına gəlməməlidir. Parlaq keçmişi ilə öyunən Şimali İrlandiya hazırda əvvəlki günlərindən uzaq olsa da, yetərinjə təhlükəlidir. Heyətində İngiltərə və Şotlandiya premyer-liqasında top qovan çoxsaylı futbolçular çıxış edir. Tarixi ərzində 3 dəfə mundial həyəcanı yaşayan rəqibimiz böyük turnirlərdə yalnız iştirakla kifayətlənməyib. Hətta iki dəfə Dünya Çempionatının 14 finalına vəsiqə qazanmağı da bacarıb. Millimizin irlandlarla yolu "DÇ-2006"nın seçmə mərhələsində kəsişib. Eyni qrupda yer aldığımız adalılarla mərkəzi arenadakı ilk matçda qolsuz bərabərlik qeydə alınıb. Vaqif Sadıqovun rəhbərlik etdiyi milli isə 2005-ci ilin sentyabrında 4 il qələbəyə həsrət qalan rəqibə 0:2 hesabı ilə məğlub olub. Atletik futbola üstünlük verən rəqibi doğma meydanda üstələyəcək gücdəyik. Səfərdəki matçda da ən azı uduzmamaq olar.
Lüksemburq
Nəhayət, gəlib çatdıq autsayderə. Millimizin yer aldığı "F" qrupunda qərarlaşan Lüksemburq bizim üçün əla "hədiyyə"dir. 1963-cü ildən UEFA-nın üzvü olan "cırtdanlar" çoxsaylı seçmə tsikllərdə iştirak edib və bir dəfə Avropa Çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. "DÇ-1964"də qrupdan çıxmağı bacaran rəqibimiz böyük sensasiyaya imza atmışdı. Son illər, bir qayda olaraq, qrupu sonuncu yerdə bitirən lüksemburqlular arabir sürprizə imza ata bilirlər. Təxminən, 3 il əvvəl onların seçmə mərhələdə İsveçrəni məğlub etməsi dediyimizə sübutdur. Millimiz Lüksemburqla bir dəfə üz-üzə gəlib. 2010-cu ilin martında səfərdə yoldaşlıq görüşü çərçivəsində qarşılaşdığımız rəqibi üstələmişdik - 2:1. Sözsüz ki, futbol ictimaiyyəti Lüksemburqla hər iki oyundan yalnız qələbə gözləyir.
Qeyd edək ki, millimizin qərarlaşdığı "F" qrupunun təqvimi noyabrda dəqiqləşəcək. Oyun gələn ilin sentyabrında start götürəcək. Hələlik yeni mövsümdə milliyə kimin rəhbərlik edəcəyi məlum deyil. Bir şey məlumdur ki, yığmamızdan yeni seçmə mərhələdə daha çox xal toplamaq tələb olunacaq.

ЖРЕБИЙ УЛЫБНУЛСЯ АЗЕРБАЙДЖАНУ
Вопрос, кто будет играть против сборной Азербайджана в отборочном цикле чемпионата мира 2014 года, наконец-то прояснился. Хотя для азербайджанской команды, которая изначально не рассчитывала выбраться из группы, не имело значения, кто выйдет против нее. В этом смысле даже перспектива встреч с Португалией, Россией или Израилем не очень пугает Азербайджан. Вместе с тем уже сейчас ясно, что в группе F, куда попала отечественная сборная, борьба за путевку на чемпионат и выход в плей-офф будет вестись именно между этими тремя командами. При таком раскладе интерес для сборной Азербайджана, впервые попавшей в пятую корзину, представлял, кто будет ее соперником в роли аутсайдера группы. Им оказался Люксембург, который Азербайджану вполне по зубам, равно как и Северная Ирландия, которую нам выдала четвертая корзина. А теперь попробуем оценить каждого из соперников по отдельности.
Португалия
Пиренейцы, занимающие 7-е место в мировом рейтинге, безусловно, являются фаворитами группы. Сборная Португалии, за которую выступают ряд знаменитостей мирового футбола, имеет в своем активе третье место на чемпионате мира и второе - Европы. Но после того как команду покинул тренер Луис Фелипе Сколари, она никак не может оправиться. В отличие от Испании, Германии и Голландии, Португалия не всегда отличается стабильным выступлением в отборочных этапах чемпионата мира.
До этого Азербайджан уже встречался с "красно-зелеными" на Евро-2000 и в отборочном цикле чемпионата мира-2006. Результат первой официальной встречи был крайне удручающим - 0:7. Но ничьей в родных стенах сборная Азербайджана все же смогла несколько подсластить горечь "лиссабонской трагедии". А в бытие Шахина Диниева азербайджанская сборная проиграла португальцам оба матча: 3:0 - на выезде и 0:2 - дома. Словом, ожидать победы над таким соперником не приходится.
Россия
Сборная России сегодня больше озабочена перспективой борьбы в одной группе с Португалией. Азербайджан же северным соседом не рассматривается как опасный противник. Такое отношение российской сборной дает азербайджанским футболистам возможность вновь "зауважать себя заставить". Помнится, в недалеком прошлом, в рамках отборочного тура чемпионата мира 2010 года, Азербайджан уже отнял у россиян очки. Правда, еще до ответного матча в Баку сборная России, выигравшая у Азербайджана в Москве со счетом 0:2, потеряла шансы на выход из группы. Именно это и стало причиной безразличного отношения россиян к игре в Баку. В результате, сыграв вничью 1:1, Азербайджан заработал свое последнее, пятое, очко в цикле. Посему не исключается возможность преподнести очередной сюрприз сборной России, которая поставила перед собой цель заработать путевку на чемпионат мира 2014 года.
Израиль
Известно, что в последние годы израильский футбол находится на подъеме. Сборная Израиля, клубы которой борются в групповых циклах континентального уровня, также поставила перед собой амбициозные задачи. В рамках отборочного этапа чемпионата мира 2010 года израильской сборной не удалось достичь поставленной цели в самый последний момент. В нынешнем же цикле израильтяне, занимающие 32-ю строчку в рейтинге ФИФА, отстают от лидера группы всего на одно очко.
В целом за свою историю сборная Израиля выступала в основном в азиатском масштабе и лишь однажды - в 1970 году пробралась в финал чемпионата мира, где так и не смогла выйти из группы.
Самая запоминающаяся встреча сборных Азербайджана и Израиля состоялась в феврале 2004 года. Тогда азербайджанская команда, возглавляемая Карлосом Альберто Торресом, пережила горечь шесть безответных мячей в свои ворота. Вместе с тем сегодня азербайджанские футболисты смогут составить достойную конкуренцию сборной Израиля, за которую выступают такие известные игроки, как Бенаюн и Бен Хаим.
Северная Ирландия
Эту команду можно отнести к разряду "желательных" соперников для Азербайджана. Но это вовсе не значит, что возможности ирландцев можно недооценивать. Северная Ирландия вправе гордиться своим футбольным прошлым, и хотя сегодня они далеки от былой формы, все же представляют серьезную угрозу для любого соперника. Футбольную честь Северной Ирландии защищают многие известные игроки британской и шотландской премьер-лиг. Сборная Северной Ирландии трижды за свою историю переживала радость участия в мундиале, и дважды ей удавалось пробиться в четвертьфинал.
До этого пути сборных Азербайджана и Северной Ирландии пересекались в рамках отборочного этапа чемпионата мира 2006 года. Первый матч с островитянами завершился нулевой ничьей. А затем подопечные Вагифа Садыгова потерпели от ирландцев поражение со счетом 0:2. Будем надеяться, что на предстоящих встречах со сборной Северной Ирландии азербайджанские футболисты продемонстрируют более высокий уровень игры, вплоть до победы в родных стенах.
Люксембург
И, наконец, об аутсайдере. Люксембург в группе F - настоящий подарок для Азербайджана. Членом УЕФА это карликовое государство является с 1963 года, и с тех пор его сборная не раз участвовала в отборочных циклах, а однажды даже завоевала путевку в финал чемпионата Европы. Сенсацией же стал выход Люксембурга из группы в рамках отборочного этапа чемпионата мира 1964 года. В последние годы люксембуржцы, как правило, занимают последнее место в группе. Но бывают и сюрпризы - такие, как победа над сборной Швейцарии около трех лет назад.
Сборная Азербайджана встречалась с Люксембургом всего один раз. В марте 2010 года выиграла товарищеский матч на выезде со счетом 2:1. Поэтому футбольная общественность Азербайджана вправе ожидать от предстоящих двух встреч с Люксембургом только победы. Любой другой исход будет ей не к лицу.
Отметим, что календарь игр сборной Азербайджана в отборочном туре чемпионата мира 2014 года будет определен в ноябре текущего года, а старт играм будет дан в сентябре 2012-го. Кто будет возглавлять национальную команду в следующем сезоне, еще под вопросом. Ясно лишь одно - в очередном отборочном цикле Азербайджану необходимо набрать как можно больше очков.