NORVEÇ FACİƏSİ - MULTİKULTURALİZMİN İFLASI, YOXSA…
Norveç hələ də şokdadır. Ölkə iyulun 22-də baş vermiş faciənin oxşarını İkinci Dünya müharibəsindən sonra yaşamamışdı.
Dünya KİV dəhşətli faciənin xronologiyasını dəfələrlə şərh edib. İyulun 22-si səhər Andres Breyvik adlı terrorçu polis forması geyərək, yarımavtomat "Glock" tapançası, Ruger Mini 14 hücum tüfəngi ilə silahlanıb, minalanmış avtomobilə əyləşərək, Oslonun mərkəzinə yollanıb. O, avtomobili hökumət məhəlləsində saxlayıb və partlayıcını işə salıb. Nəticədə, 7 nəfər ölüb, 90-dək insan yaralanıb. İlkin məlumata görə, partlayıcı xüsusiyyətə malik olan kənd təsərrüfatı gübrəsi - nitrat ammoni və və dizel yanacağından hazırlanıbmış. Norveçin böyük kənd təsərrüfatı mağazaları şəbəkələrinin nümayəndələri polisə bildirib ki, mayın 4-də onlar bir neçə kişiyə düz 6 ton gübrə satıblar. Alıcılar arasında Rena qəsəbəsində "Breivik Geofarm" fermasına malik Breyvik də olub.
Partlayışdan sonra Breyvik bərə ilə Uteyya adasına yollanıb. Həmin vaxt baş nazir Yens Stoltenberqin rəhbərlik etdiyi Norveç Fəhlə Partiyasının (NFP) gənclər qanadı məhz həmin adada toplaşmışdı. O, mühafizəçilərə saxta polis vəsiqəsini göstərib və paytaxtdakı partlayışdan sonra adanın təhlükəsizlik sisteminin yoxlanılması tapşırığı aldığını bildirib. Terrorçunu adaya aparan qayığı da düşərgədən mühafizəçilər çağırıb. Terrordan əvvəl KİV-lər "Əl-Qaidə"nin Əfqanıstandakı əməliyyatlarda iştirak etdiyinə görə, Norveçə ünvanladığı hədələri xatırladır, Qəddafinin Liviyaya qarşı əməliyyatlara qoşulmuş ölkələrin "cəzalandırılacağına" dair bəyanatlarını yada salırdı. Amma hündürboylu, mavigözlü sarışın norveçli polisdə heç bir şübhə doğurmurdu.
Faciənin apofeozu da həmin adada baş verib. Breyvik yüzədək insanın toplandığı əsas binaya daxil olub, onları atəşə tutmağa başlayıb. Gənclər qaçaraq canlarını qurtarmağa çalışsalar da, buna çox az adam nail olub. Gizlənən və yaralı gəncləri tapan terrorçu onları bir-bir qətlə yetirib. Bəziləri suya atılmaqla, adadan üzərək uzaqlaşmaqla canını qurtara bilib. Polis Breyviki saxlayan zaman o, artıq 69 nəfəri öldürmüşdü.
Bu gün Norveç ictimaiyyəti saysız-hesabsız suallara cavab istəyir. İctimaiyyət polisin qeyri-peşəkarlığından sarsılıb: Breyvik insanları düz saatyarım gülləbaran edib. Polis isə onu görən kimi silahı yerə qoyaraq təslim olub. Terrorçu ilk gülləsini atan zaman şahidlər dərhal "qaynar xətt"ə zəng vurmağa başlayıb. Lakin 30 dəqiqə ərzində Utoyya adasından gələn zənglər qəbul olunmayıb: xətlərdəki operatorlar bütün diqqəti Oslodakı vəziyyətə yönəldib, başqa regionlardan gələn zənglərə əhəmiyyət verməyib.
Yalnız yarım saat sonra Norveç polisi anlayıb ki, adada qatil var. Amma bu da son deyil. Məlum olub ki, Oslodan çağırılmış “Delta” antiterror briqadası hadisə yerinə gedə bilmir - Norveçin güc strukturlarında cəmi 1 polis vertolyotu var, onun da bütün pilotları məzuniyyətdə idi. Nəticədə, Norveç xüsusitəyinatlıları adaya avtomobilə yollanmalı olub. Daha sonra polislər orada qayığa mindirilib, lakin qayığın mühərriki sıradan çıxıb. Mühərriki işə salaraq adaya tərəf üzməyə başladıqda isə məlum olub ki, qayığa normadan artıq adam minib və o, bata bilər. Bütün bu vaxtda isə onlardan 500 metr aralıda atəş davam edir, uşaq qışqırtıları eşidilirdi.
Amma başqa suala cavab tapmaq daha çətindir: belə hadisə necə mümkün olub? Qərbin ən firavan ölkələrindən birində yaşayan adi oğlanda bu qədər nifrət nədən qaynaqlanır?
Əsl şok Breyvikin 1500 səhifəlik "manifesti"dir. Bu "manifest" başdan-ayağa qeyri-skandinaviyalı hər şeyə nifrətlə doludur. 32 yaşlı fermer özünü "tampliyerlər ordeni"nin varisi sayırdı və Avropanı "İslam təhlükəsi"ndən xilas edəcəyini düşünürdü. O, qalmaqalları ilə məşhur olan holland siyasətçi Heert Vildersi göylərə qaldırır. Bəzi KİV-də yer almış məlumatlara görə, Breyvik "erməni soyqırımı" haqda da yazıb: "Tarixin gedişində türklər milyonlarla xristianı qırıb, yüz minlərlə insana zorla islamı qəbul etdirib. Türklər ən çox soyqırım törətmiş xalqdır. Onlar ermənilərə, yunanlara və asuriyalılara qarşı soyqırım törədiblər".
Türkiyənin Avropa İttifaqına inteqrasiyası məsələsinə də toxunan Breyvik hesab edir ki, bu prosesə kömək etmək cihada kömək etməkdir. Türkiyənin NATO-dan qovulmasını da vacib sayan terrorçu yazır: "Bizi məhv etmək istəyən dövlətlə münasibət qurmaq nəyə gərəkdir?. ABŞ Türkiyə və Albaniyanı NATO-dan kənarlaşdırarsa, Şimali Atlantika Alyansı mövcudluğunu daha da uzadacaq".
Breyvik "Avropanın ərazi tələbləri" sərlövhəsi altında yazır ki, ermənilərə "onların tarixi vətənini qaytarmaq lazımdır". "Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti adlanan yer Kipr yunanlarına, Şərqi Anadolu adlı ərazi ermənilərə, Qərbi Anadolu isə Yunanıstana qaytarılmalıdır. Bu ərazilərin xristianlaşdırılması üçün müharibəyə başlanılmalıdır. Hərbi əməliyyatlaradək isə Pakistanın nüvə silahı məhv edilməlidir. Çünki o, həmin silahı Türkiyəyə verə bilər", - deyə Anders Berinq Breyvik yazır.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Breyvik qətliamı Oslonun emiqrantlar yaşayan məhəllələrində deyil, hakim partiyanın gənclərinin toplaşdığı məkanda törədib. Onun qurbanlarının əksəriyyəti də heç də immiqrantlar deyil.
"Norway Post" nəşrinin baş redaktoru Roleyv Solhom Breyvikin Uteyya adasındakı düşərgəyə hücumunu belə izah edir: "O, həmin məkanı hazırkı hakim partiyanın gələcək liderlərinin böyüdüyü beşik hesab edirdi". Solhom "Nezavisimaya qazeta"ya müsahibəsində bildirib ki, Breyvik hökumətin immiqrasiya sahəsində apardığı siyasətdən, "qeyri-ağ ölkələr"lə (şübhəsiz ki, buraya Norveçin həm neft, həm də "humanitar" sahədə son dərəcə uğurla əməkdaşlıq etdiyi Azərbaycan da daxildir) əməkdaşlıqdan narazı idi.
Amma əksər ekspertlər təşvişlə məsələnin digər tərəfinə diqqət çəkir: Breyvikin "manifest"i Avropada açıq şəkildə deyilmiş, indi də danışılmaqda olan məsələ ilə son dərəcə həmahəng səslənir. Ekspertlər indiyədək dəfələrlə Avropada ultrasağçı partiya və hərəkatların populyarlığının təhlükəli həddə artdığına diqqət çəkib. Fransada "Milli cəbhə" artıq həm sosialistlər, həm də neoqollçulara meydan oxumağa hazırdır. Danimarka, Hollandiya, İçveç kimi ölkələrdə ultrasağçı siyasətçilər parlamentdə mandatlarının sayını artırır, miqrasiya qanunvericiliyinin sərtləşdirilməsinə açıq çağırışlar edir, Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrindən olanların üzünə qapıların bağlanmalı olduğunu bildirir.
Bugünkü Avropada belə bəyanatlarla yalnız marginallar çıxış etmir. Almaniya ictimaiyyətində hələ də Bundesbankın idarə heyətinin üzvü Tilo Sarasinin kitabı ətrafında yaranmış qalmaqal yaddan çıxmayıb. Xatırladaq ki, o, "antimüsəlman" bəanatlarının yer aldığı kitabı ilə bağlı yaranmış qalmaqala görə, sonda vəzifəsindən istefa verməli olub. Elə o vaxt Almanyia kansleri Angela Merkel də sensasion bəyanatla çıxış etmişdi: xristian-demokrat gənclərin konfransında çıxış edən kansler bildirmişdi ki, artıq multikulturalizm siyasəti "tam iflasa uğrayıb".
"Bizim əsaslanaraq çiyin-çiyinə yaşadığımız multikulturalistik yanaşma tam iflasa uğrayıb", - deyə Mervel bildirmişdi. Kansler demişdi ki, Almaniya immiqrasiyanı alqışlasa da, immiqrantlar alman dilini öyrənməli, alman məktəblərində təhsil almalıdır. Onun nəyə işarə etdiyi tam aydın idi: Almaniyada 4 milyon müsəlman yaşayır və bu, ölkə əhalisinin 5%-i deməkdir. Onlar alman cəmiyyəti və mədəniyyətinə inteqrasiya olunmağa o qədər də böyük həvəs göstərmir.
Merkelin bəyanatından bir neçə həftə sonra Fransa prezidenti Nikola Sarkozi də Avropanın multikulturalizmə əsaslanın modelinin "iflasa uğradığını" elan etmişidi: "Bəli, bu, iflasdır. Həqiqət ondan ibarətdir ki, bizdəki demokratiyalar gəlmələr haqda daha çox düşünürlər, nəinki onları qəbul edənlər haqda. Bizə icmaların yan-yana yaşadığı cəmiyyət lazım deyil. Kimsə Fransaya gəlirsə, o, vahid milli cəmiyyətə qoşulmalıdır. Kimsə bununla razı deyilsə, qoy Fransaya gəlməsin".
Böyük Britaniya hökumətinin rəhbəri Devid Kemeron da "multikulturalist dövlət doktrinasının" iflasa uğradığını bəyan edib. "Açığı, son illər biz daha az passiv tolerantlıq nümayiş etdirməli idik", deyən Kameron bu iflasla islam ekstremizminin artması arasında paralel də gətirib.
Ekspertlər bildirir ki, Avropa kütləvi şəkildə immiqrantları cəlb etsə də, burada real inteqrasiya həqiqətən də baş tutmayıb. İmmiqrantların icmaları "dövlət içərisində dövlət" kimi yaşayır, "gəlmələr" və "yerlilər" arasında əlaqə minimum həddədir. İcmalar daxilində isə kommersantlardan haqq alan müxtəlif kriminal və radikal qruplar özlərini tam sərbəst hiss edir. Terror şəbəkələrinin yaradılmasını da buraya əlavə etsək.
Daha çox Avropanı deyil, Yaxın Şərqi xatırladan immiqrant rayonları isə çətin ki, avropalıları riqqətə gətirsin.
Nəhayət, hələ illər əvvəl Parisin immiqrantlar yaşayan məhəllələrində baş verənlər və avqustda Londonda yaşananlar daha bir problemi üzə çıxarıb: immiqrantlar inteqrasiyaya hazırdır, amma yerli cəmiyyət onları özlərinə bərabər saymağa hazır deyil. Başqa sözlə, Parisdə və Lionda artıq vərdiş ediblər ki, xəstəxanadakı sanitar və ya küçədəki süpürgəçi immiqrant ola bilər. Amma onlar düşünmürdülər ki, həmin sanitar və ya süpürcəçinin övladları sabah həkim, vəkil, jurnalist olmaq istəyəcək. Doğrudur, burada qanunvericiliklə məhdudiyyət yox idi. Amma cəmiyyətin buna reaksiyasını hiss etməəmk də mümkün deyildi. Üstəlik, istənilən cəmiyyət "miqrant"ları yalnız müəyyən həddədək qəbul etməmək qadirdir - onların sayı əhalinin maksimum 21%-ni təşkil edənəcək. Bu həddən sonra "mədəni eynilik", viza baryerlərinin sərtləşdirilməsinin vacibliyi haqda söhbətlər yalnız zaman məsələsinə çevrilir.
Görünən odur ki, Avropada hətta ən qorxulu yuxuda belə, "mədəni eyniliyin qorunması" haqda söhbətlərlə Breyvikin vəhşiliyi arasında məsafənin nə qədər qısa olduğunu təsəvvür edə bilməzdilər. Breyvik bütün faşistlər kimi, nəinki dərisi onunla eyni rəngdə olmayanları, ölkəsinin gələcəyini ondan fərqli düşünən və görənləri də güllələdi.

КРАХ МУЛЬТИКУЛЬТУРАЛИЗМА ИЛИ…
Норвегия все еще в шоке. Трагедии, подобной той, что разразилась в стране 22 июля, здесь не знали со времен второй мировой войны.
Мировые СМИ многократно излагали хронологию жуткой трагедии. Как пишут российские "Известия", утром 22 июля террорист Андрес Брейвик переоделся в полицейскую форму, взял с собой полуавтоматический пистолет Glock, штурмовую винтовку Ruger Mini 14 и на заминированном автомобиле отправился в центр Осло. Припарковал машину в правительственном квартале, а затем взорвал ее. В результате 7 человек погибли, еще около 90 получили ранения. По предварительным данным, бомба состояла из сельскохозяйственного удобрения нитрата аммония и дизельного топлива. Представители крупной норвежской сети сельскохозяйственных магазинов сообщили в полицию, что 4 мая они продали 6 тонн удобрений нескольким мужчинам, в том числе Брейвику, у которого была своя ферма Breivik Geofarm в поселке Рена.
После взрыва Брейвик отправился на пароме до острова Утойя, где собралось молодежное крыло Норвежской рабочей партии (НРП), возглавляемой премьер-министром страны Йенсом Столтенбергом. Он показал охранникам поддельное полицейское удостоверение и заявил, что ему поручили проверить систему безопасности на острове после взрыва в центре столицы. Охранники даже вызвали из лагеря лодку, которая доставила террориста на остров. СМИ в это время напоминали об угрозах "Аль-Каиды" в адрес Норвегии за участие в операции в Афганистане и об обещаниях Каддафи "наказать" те страны, которые участвуют в операции против Ливии, но высокий голубоглазый блондин нордической внешности никакого подозрения у полицейских не вызвал.
Апофеоз трагедии наступил уже здесь. Брейвик вошел в главное здание, в котором собрались около ста человек, и открыл по ним шквальный огонь. Молодые люди пытались спастись бегством, но это мало кому удалось. Спрятавшихся и раненых подростков террорист добивал. Некоторые спаслись, прыгнув в воду и отплыв от острова. Полиции удалось задержать Брейвика, когда он уже убил 69 человек.
В связи с произошедшей трагедией у норвежской общественности возник ряд вопросов. Она потрясена непрофессионализмом собственной полиции: Брейвик продолжал убивать полтора часа. Но едва завидев полицейских, положил оружие на землю и сдался. Когда Брейвик выпустил свои первые пули, очевидцы начали тут же звонить на "горячую линию", однако звонки с острова Утойя не принимались в течение 30 минут: операторы линий связи были сосредоточены на ситуации в Осло и сбрасывали все звонки, которые шли из других регионов.
Лишь спустя полчаса норвежская полиция наконец поняла, что на острове действует убийца. Однако выяснилось, что вызванная из Осло антитеррористическая бригада Delta не может оперативно попасть на место происшествия, поскольку у норвежских силовиков только один полицейский вертолет, а пилоты все в отпуске. Бойцам норвежского спецназа пришлось добираться до Утойи на автомобиле. Достигнув озера, полицейские погрузились в лодку, но у нее заглох мотор. Когда его все же завели и отплыли, то оказалось, что судно перегружено и рискует утонуть. Все это время в 500 метрах от них на острове раздавалась стрельба, были слышны детские крики.
Особенно труден поиск ответа на вопрос: как вообще такое стало возможным? Откуда у обычного парня, родившегося в одной из самых благополучных стран Запада, столько ненависти?
1500-страничный "манифест" Брейвика,  пронизанный, по отзывам многих, ненавистью ко всему нескандинавскому, стал настоящим шоком. 32-летний фермер считал себя наследником "ордена тамплиеров" и был готов избавить Европу от "исламской опасности". Он восхищался Геертом Вилдерсом, скандально известным голландским политиком, рассуждал о своем "братстве" и т.д. По сообщению ряда СМИ, Брейвик не обошел вниманием и "геноцид армян", заявив: "В ходе истории турки уничтожили миллионы христиан, сотни тысяч насильно исламизировали. Турки самая геноцидальная нация. Они осуществили геноцид армян, греков и айсоров". Что же до членства Турции в ЕС, то, по мнению Брейвика, содействовать этому означает содействовать джихаду.
Зачем устанавливать отношения со страной, которая хочет уничтожить нас, пишет он, отметив, что Турцию необходимо изгнать также из НАТО.
"Если США исключат Турцию и Албанию из НАТО, то Североатлантический альянс может продлить свое существование", - отмечает Брейвик.
Далее он говорит, что армянам нужно вернуть их "историческую родину".  "Территория так называемой Турецкой Республики Северного Кипра должна быть возвращена кипрским грекам, так называемая Восточная Анатолия - армянам, Западная Анатолия - Греции. Для христианизации этих территорий нужно начать войну. А до военных действий нужно уничтожить ядерное оружие Пакистана, так как он может предоставить его Турции", - пишет Андерс Беринг Брейвик.
Только при этом свой расстрел Брейвик устроил не в эмигрантских кварталах Осло, а в молодежном лагере правящей партии. И большинство его жертв - вовсе не иммигранты.
По мнению главного редактора издания Norway Post Ролейва Солхома, Брейвик атаковал лагерь на острове Утойя потому, что он считается "колыбелью, из которой вырастают будущие лидеры правящей ныне НРП". Как отметил в интервью "Независимой газете" Солхом, Брейвик выступал против политики, проводимой правительством в плане иммиграции и сотрудничества с "небелыми" странами (в их число, очевидно, входит и Азербайджан, с которым Норвегия весьма плодотворно сотрудничает и в нефтяной, и в гуманитарной сферах).
Многие эксперты с тревогой рассуждают о другой стороне вопроса: "манифест" Брейвика оказался пугающе созвучным тому, о чем в Европе говорилось и говорится открыто. Специалисты уже не один год рассуждают об опасном росте популярности ультраправых партий и движений. Национальный фронт во Франции уже готов бросить  вызов и социалистам, и неоголлистам. Ультраправые политики Дании, Голландии, Швеции увеличивают число мест в парламенте и открыто требуют ужесточения миграционного законодательства, чтобы закрыть дорогу в свои страны выходцам с Ближнего Востока и из Северной Африки.
Но в сегодняшней Европе с такого рода заявлениями выступают не только маргиналы. Немецкая общественность не успела еще остыть после скандала вокруг книги члена правления Бундесбанка Тило Сарацина, которому пришлось подать в отставку в связи с  "антимусульманскими" высказываниями. Тогда же канцлер Германии Ангела Меркель сделала заявление, ставшее мировой сенсацией: обращаясь к участникам конференции христианско-демократической молодежи, глава германского правительства объявила об "абсолютном крахе" политики мультикультурализма.
"Этот мультикультуралистский подход, согласно которому мы просто живем бок о бок и все довольны, полностью провалился", - заявила Меркель. Канцлер подчеркнула, что Германия приветствует иммиграцию, но иммигранты должны учить немецкий язык и получать образование в немецких школах. Намек оказался слишком прозрачным: в Германии живут порядка 4 миллионов мусульман, они составляют 5% населения страны и не демонстрируют слишком горячего желания интегрироваться в германское общество и культуру.
Через несколько недель уже и президент Франции Николя Саркози заявил, что мультикультурная модель Европы является "провалом". "Да, это провал. Правда заключается в том, что во всех наших демократиях слишком пекутся об идентичности тех, кто прибывает, и слишком мало - об идентичности принимающей стороны", - ответил он на вопрос о мультикультурализме во время эфира на канале TF1. "Общество, в котором общины сосуществуют рядом друг с другом, нам не нужно. Если кто-то приезжает во Францию, то он должен влиться в единое сообщество, являющееся национальным. Если кто-то с этим не согласен, пусть не приезжает во Францию", - подчеркнул президент. В свою очередь глава правительства Великобритании Дэвид Кэмерон также подчеркнул, что "доктрина мультикультурного государства", которая побуждала "различные культуры жить отдельно друг от друга", с треском провалилась. "Честно говоря, в последние годы нам требовалось проявлять гораздо меньше пассивной толерантности", - заявил британский премьер, проводя связь между этим провалом и взлетом исламистского экстремизма.
Эксперты указывают, что хотя Европа в массовом порядке привлекала иммигрантов, реальной интеграции тут действительно не получилось. Иммигрантские общины продолжают существовать как "государства в государстве", контакты между "приезжими" и "местными" сведены до минимума. А внутри общин вольготно чувствуют себя разного рода криминальные и радикальные группировки, облагающие данью коммерсантов, а то и создающие террористические сети. К тому же у европейцев вряд ли вызывали умиление те самые иммигрантские районы, напоминающие скорее Ближний Восток, чем Европу.
Вместе с тем случившиеся несколько лет назад бунты в иммигрантских кварталах Парижа, до боли напоминающие то, что происходило уже в августе на улицах Лондона, выявили еще одну проблему: иммигранты готовы интегрироваться, но местное общество не готово воспринимать их равными себе. Проще говоря, в тех же Париже и Лионе уже привыкли к тому, что санитар в больнице или уборщик на улице может быть иммигрантом, но не ждали, что завтра дети уборщиков и санитаров тоже захотят быть врачами, адвокатами, журналистами… Нет, здесь не было законодательных ограничений, но реакцию общества невозможно было не ощутить. Не говоря о том, что любое общество способно воспринимать мигрантов лишь до определенной черты - пока их доля в населении не превысит 21%. А дальше разговоры о "культурной идентичности", о необходимости ужесточить визовые барьеры становятся вопросом времени.
В Европе, похоже, и в страшном сне не могли себе представить, какой тонкой окажется грань между разговорами о "защите культурной идентичности" и чудовищной жестокостью Брейвика. Последний, как и все фашисты, стрелял не только по тем, кто родился не с тем цветом кожи, но и по тем, кто просто думал и видел будущее своей страны иначе, чем он.