NORVEÇ FACİƏSİ - MULTİKULTURALİZMİN İFLASI, YOXSA…
Norveç hələ də şokdadır. Ölkə iyulun 22-də baş vermiş faciənin oxşarını İkinci Dünya müharibəsindən sonra yaşamamışdı.
Dünya KİV dəhşətli faciənin xronologiyasını dəfələrlə şərh edib. İyulun 22-si səhər Andres Breyvik adlı terrorçu polis forması geyərək, yarımavtomat "Glock" tapançası, Ruger Mini 14 hücum tüfəngi ilə silahlanıb, minalanmış avtomobilə əyləşərək, Oslonun mərkəzinə yollanıb. O, avtomobili hökumət məhəlləsində saxlayıb və partlayıcını işə salıb. Nəticədə, 7 nəfər ölüb, 90-dək insan yaralanıb. İlkin məlumata görə, partlayıcı xüsusiyyətə malik olan kənd təsərrüfatı gübrəsi - nitrat ammoni və və dizel yanacağından hazırlanıbmış. Norveçin böyük kənd təsərrüfatı mağazaları şəbəkələrinin nümayəndələri polisə bildirib ki, mayın 4-də onlar bir neçə kişiyə düz 6 ton gübrə satıblar. Alıcılar arasında Rena qəsəbəsində "Breivik Geofarm" fermasına malik Breyvik də olub.
Partlayışdan sonra Breyvik bərə ilə Uteyya adasına yollanıb. Həmin vaxt baş nazir Yens Stoltenberqin rəhbərlik etdiyi Norveç Fəhlə Partiyasının (NFP) gənclər qanadı məhz həmin adada toplaşmışdı. O, mühafizəçilərə saxta polis vəsiqəsini göstərib və paytaxtdakı partlayışdan sonra adanın təhlükəsizlik sisteminin yoxlanılması tapşırığı aldığını bildirib. Terrorçunu adaya aparan qayığı da düşərgədən mühafizəçilər çağırıb. Terrordan əvvəl KİV-lər "Əl-Qaidə"nin Əfqanıstandakı əməliyyatlarda iştirak etdiyinə görə, Norveçə ünvanladığı hədələri xatırladır, Qəddafinin Liviyaya qarşı əməliyyatlara qoşulmuş ölkələrin "cəzalandırılacağına" dair bəyanatlarını yada salırdı. Amma hündürboylu, mavigözlü sarışın norveçli polisdə heç bir şübhə doğurmurdu.
Faciənin apofeozu da həmin adada baş verib. Breyvik yüzədək insanın toplandığı əsas binaya daxil olub, onları atəşə tutmağa başlayıb. Gənclər qaçaraq canlarını qurtarmağa çalışsalar da, buna çox az adam nail olub. Gizlənən və yaralı gəncləri tapan terrorçu onları bir-bir qətlə yetirib. Bəziləri suya atılmaqla, adadan üzərək uzaqlaşmaqla canını qurtara bilib. Polis Breyviki saxlayan zaman o, artıq 69 nəfəri öldürmüşdü.
Bu gün Norveç ictimaiyyəti saysız-hesabsız suallara cavab istəyir. İctimaiyyət polisin qeyri-peşəkarlığından sarsılıb: Breyvik insanları düz saatyarım gülləbaran edib. Polis isə onu görən kimi silahı yerə qoyaraq təslim olub. Terrorçu ilk gülləsini atan zaman şahidlər dərhal "qaynar xətt"ə zəng vurmağa başlayıb. Lakin 30 dəqiqə ərzində Utoyya adasından gələn zənglər qəbul olunmayıb: xətlərdəki operatorlar bütün diqqəti Oslodakı vəziyyətə yönəldib, başqa regionlardan gələn zənglərə əhəmiyyət verməyib.
Yalnız yarım saat sonra Norveç polisi anlayıb ki, adada qatil var. Amma bu da son deyil. Məlum olub ki, Oslodan çağırılmış “Delta” antiterror briqadası hadisə yerinə gedə bilmir - Norveçin güc strukturlarında cəmi 1 polis vertolyotu var, onun da bütün pilotları məzuniyyətdə idi. Nəticədə, Norveç xüsusitəyinatlıları adaya avtomobilə yollanmalı olub. Daha sonra polislər orada qayığa mindirilib, lakin qayığın mühərriki sıradan çıxıb. Mühərriki işə salaraq adaya tərəf üzməyə başladıqda isə məlum olub ki, qayığa normadan artıq adam minib və o, bata bilər. Bütün bu vaxtda isə onlardan 500 metr aralıda atəş davam edir, uşaq qışqırtıları eşidilirdi.
Amma başqa suala cavab tapmaq daha çətindir: belə hadisə necə mümkün olub? Qərbin ən firavan ölkələrindən birində yaşayan adi oğlanda bu qədər nifrət nədən qaynaqlanır?
Əsl şok Breyvikin 1500 səhifəlik "manifesti"dir. Bu "manifest" başdan-ayağa qeyri-skandinaviyalı hər şeyə nifrətlə doludur. 32 yaşlı fermer özünü "tampliyerlər ordeni"nin varisi sayırdı və Avropanı "İslam təhlükəsi"ndən xilas edəcəyini düşünürdü. O, qalmaqalları ilə məşhur olan holland siyasətçi Heert Vildersi göylərə qaldırır. Bəzi KİV-də yer almış məlumatlara görə, Breyvik "erməni soyqırımı" haqda da yazıb: "Tarixin gedişində türklər milyonlarla xristianı qırıb, yüz minlərlə insana zorla islamı qəbul etdirib. Türklər ən çox soyqırım törətmiş xalqdır. Onlar ermənilərə, yunanlara və asuriyalılara qarşı soyqırım törədiblər".
Türkiyənin Avropa İttifaqına inteqrasiyası məsələsinə də toxunan Breyvik hesab edir ki, bu prosesə kömək etmək cihada kömək etməkdir. Türkiyənin NATO-dan qovulmasını da vacib sayan terrorçu yazır: "Bizi məhv etmək istəyən dövlətlə münasibət qurmaq nəyə gərəkdir?. ABŞ Türkiyə və Albaniyanı NATO-dan kənarlaşdırarsa, Şimali Atlantika Alyansı mövcudluğunu daha da uzadacaq".
Breyvik "Avropanın ərazi tələbləri" sərlövhəsi altında yazır ki, ermənilərə "onların tarixi vətənini qaytarmaq lazımdır". "Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti adlanan yer Kipr yunanlarına, Şərqi Anadolu adlı ərazi ermənilərə, Qərbi Anadolu isə Yunanıstana qaytarılmalıdır. Bu ərazilərin xristianlaşdırılması üçün müharibəyə başlanılmalıdır. Hərbi əməliyyatlaradək isə Pakistanın nüvə silahı məhv edilməlidir. Çünki o, həmin silahı Türkiyəyə verə bilər", - deyə Anders Berinq Breyvik yazır.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Breyvik qətliamı Oslonun emiqrantlar yaşayan məhəllələrində deyil, hakim partiyanın gənclərinin toplaşdığı məkanda törədib. Onun qurbanlarının əksəriyyəti də heç də immiqrantlar deyil.
"Norway Post" nəşrinin baş redaktoru Roleyv Solhom Breyvikin Uteyya adasındakı düşərgəyə hücumunu belə izah edir: "O, həmin məkanı hazırkı hakim partiyanın gələcək liderlərinin böyüdüyü beşik hesab edirdi". Solhom "Nezavisimaya qazeta"ya müsahibəsində bildirib ki, Breyvik hökumətin immiqrasiya sahəsində apardığı siyasətdən, "qeyri-ağ ölkələr"lə (şübhəsiz ki, buraya Norveçin həm neft, həm də "humanitar" sahədə son dərəcə uğurla əməkdaşlıq etdiyi Azərbaycan da daxildir) əməkdaşlıqdan narazı idi.
Amma əksər ekspertlər təşvişlə məsələnin digər tərəfinə diqqət çəkir: Breyvikin "manifest"i Avropada açıq şəkildə deyilmiş, indi də danışılmaqda olan məsələ ilə son dərəcə həmahəng səslənir. Ekspertlər indiyədək dəfələrlə Avropada ultrasağçı partiya və hərəkatların populyarlığının təhlükəli həddə artdığına diqqət çəkib. Fransada "Milli cəbhə" artıq həm sosialistlər, həm də neoqollçulara meydan oxumağa hazırdır. Danimarka, Hollandiya, İçveç kimi ölkələrdə ultrasağçı siyasətçilər parlamentdə mandatlarının sayını artırır, miqrasiya qanunvericiliyinin sərtləşdirilməsinə açıq çağırışlar edir, Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrindən olanların üzünə qapıların bağlanmalı olduğunu bildirir.
Bugünkü Avropada belə bəyanatlarla yalnız marginallar çıxış etmir. Almaniya ictimaiyyətində hələ də Bundesbankın idarə heyətinin üzvü Tilo Sarasinin kitabı ətrafında yaranmış qalmaqal yaddan çıxmayıb. Xatırladaq ki, o, "antimüsəlman" bəanatlarının yer aldığı kitabı ilə bağlı yaranmış qalmaqala görə, sonda vəzifəsindən istefa verməli olub. Elə o vaxt Almanyia kansleri Angela Merkel də sensasion bəyanatla çıxış etmişdi: xristian-demokrat gənclərin konfransında çıxış edən kansler bildirmişdi ki, artıq multikulturalizm siyasəti "tam iflasa uğrayıb".
"Bizim əsaslanaraq çiyin-çiyinə yaşadığımız multikulturalistik yanaşma tam iflasa uğrayıb", - deyə Mervel bildirmişdi. Kansler demişdi ki, Almaniya immiqrasiyanı alqışlasa da, immiqrantlar alman dilini öyrənməli, alman məktəblərində təhsil almalıdır. Onun nəyə işarə etdiyi tam aydın idi: Almaniyada 4 milyon müsəlman yaşayır və bu, ölkə əhalisinin 5%-i deməkdir. Onlar alman cəmiyyəti və mədəniyyətinə inteqrasiya olunmağa o qədər də böyük həvəs göstərmir.
Merkelin bəyanatından bir neçə həftə sonra Fransa prezidenti Nikola Sarkozi də Avropanın multikulturalizmə əsaslanın modelinin "iflasa uğradığını" elan etmişidi: "Bəli, bu, iflasdır. Həqiqət ondan ibarətdir ki, bizdəki demokratiyalar gəlmələr haqda daha çox düşünürlər, nəinki onları qəbul edənlər haqda. Bizə icmaların yan-yana yaşadığı cəmiyyət lazım deyil. Kimsə Fransaya gəlirsə, o, vahid milli cəmiyyətə qoşulmalıdır. Kimsə bununla razı deyilsə, qoy Fransaya gəlməsin".
Böyük Britaniya hökumətinin rəhbəri Devid Kemeron da "multikulturalist dövlət doktrinasının" iflasa uğradığını bəyan edib. "Açığı, son illər biz daha az passiv tolerantlıq nümayiş etdirməli idik", deyən Kameron bu iflasla islam ekstremizminin artması arasında paralel də gətirib.
Ekspertlər bildirir ki, Avropa kütləvi şəkildə immiqrantları cəlb etsə də, burada real inteqrasiya həqiqətən də baş tutmayıb. İmmiqrantların icmaları "dövlət içərisində dövlət" kimi yaşayır, "gəlmələr" və "yerlilər" arasında əlaqə minimum həddədir. İcmalar daxilində isə kommersantlardan haqq alan müxtəlif kriminal və radikal qruplar özlərini tam sərbəst hiss edir. Terror şəbəkələrinin yaradılmasını da buraya əlavə etsək.
Daha çox Avropanı deyil, Yaxın Şərqi xatırladan immiqrant rayonları isə çətin ki, avropalıları riqqətə gətirsin.
Nəhayət, hələ illər əvvəl Parisin immiqrantlar yaşayan məhəllələrində baş verənlər və avqustda Londonda yaşananlar daha bir problemi üzə çıxarıb: immiqrantlar inteqrasiyaya hazırdır, amma yerli cəmiyyət onları özlərinə bərabər saymağa hazır deyil. Başqa sözlə, Parisdə və Lionda artıq vərdiş ediblər ki, xəstəxanadakı sanitar və ya küçədəki süpürgəçi immiqrant ola bilər. Amma onlar düşünmürdülər ki, həmin sanitar və ya süpürcəçinin övladları sabah həkim, vəkil, jurnalist olmaq istəyəcək. Doğrudur, burada qanunvericiliklə məhdudiyyət yox idi. Amma cəmiyyətin buna reaksiyasını hiss etməəmk də mümkün deyildi. Üstəlik, istənilən cəmiyyət "miqrant"ları yalnız müəyyən həddədək qəbul etməmək qadirdir - onların sayı əhalinin maksimum 21%-ni təşkil edənəcək. Bu həddən sonra "mədəni eynilik", viza baryerlərinin sərtləşdirilməsinin vacibliyi haqda söhbətlər yalnız zaman məsələsinə çevrilir.
Görünən odur ki, Avropada hətta ən qorxulu yuxuda belə, "mədəni eyniliyin qorunması" haqda söhbətlərlə Breyvikin vəhşiliyi arasında məsafənin nə qədər qısa olduğunu təsəvvür edə bilməzdilər. Breyvik bütün faşistlər kimi, nəinki dərisi onunla eyni rəngdə olmayanları, ölkəsinin gələcəyini ondan fərqli düşünən və görənləri də güllələdi.

NORWEGIAN TRAGEDY - COLLAPSE OF MULTICULTURALISM OR...
Norway is still in shock. Tragedies like the one that hit the country on 22 July had not been seen since the Second World War.
The world media repeatedly expounded on the chronology of the terrible tragedy. According to the Russian newspaper Izvestiya, on the morning of 22 July, the terrorist Anders Breivik dressed in a police uniform, took a Glock semi-automatic pistol and a Ruger Mini 14 assault rifle and headed for central Oslo with a car bomb. He parked the car in the government quarter and then blew it up. As a result, seven people were killed and another 90 injured. According to preliminary reports, the bomb was made from the agricultural fertilizer ammonium nitrate and diesel fuel. Representatives of Norway's major chain of agricultural stores reported to the police that on 4 May, they sold six tonnes of fertilizers to several men, including Breivik, who had a farm, Breivik Geofarm, in the village of Rena.
After the explosion, Breivik went by ferry to the island of Utoya, where the youth wing of the Norwegian Labour Party (NLP), led by Prime Minister Jens Stoltenberg, had gathered. He showed the guards a fake police ID and said he had been instructed to check the security system on the island after the explosion in the capital. The guards even called a boat from the camp to take the terrorist to the island. At that point, the media mentioned Al-Qaeda threats against Norway for its participation in operations in Afghanistan and Gaddafi's promises to "punish" the countries that are involved in operations against Libya, but the tall, blue-eyed blond of Nordic appearance caused no suspicion in police officers.
It was here that the tragedy reached its peak. Breivik entered the main building, where about a hundred people had gathered, and opened heavy fire on them. Young people tried to flee, but very few succeeded. The terrorist finished off teenagers who were hiding and wounded. Some escaped by jumping into the water and swimming away from the island. By the time the police managed to arrest Breivik, he had already killed 69 people.
The Norwegian public have some questions about the tragedy. They were shocked by the unprofessional behaviour of their own police: Breivik continued to kill for one and a half hours. But on seeing the police, he put his gun down and surrendered. When Breivik fired his first bullet, witnesses immediately began to call the "hot line", but calls from the island of Utoya were not accepted for 30 minutes: operators were focused on the situation in Oslo and rejected all calls from other regions.
Only half an hour later did the Norwegian police finally realize that a killer was operating on the island. It appeared, however, that the Delta anti-terrorist brigade, called from Oslo, could not get to the scene quickly as the Norwegian law-enforcers had only one police helicopter and all pilots were on leave. Soldiers of the Norwegian special forces had to reach Utoya by car. After reaching the lake, the police boarded a boat, but the engine stalled. When they started the engine and set off, they found out that the boat was overloaded and was about to sink. All this time, gunshots and children's screams could be heard 500 metres away on the island.
It is particularly difficult to find an answer to the question: how was this possible? Why did an ordinary guy, who was born in one of the most prosperous Western countries, have so much hatred?
Breivik's 1,500-page "manifesto", which many say was full of hate for anything non-Scandinavian, came as a real shock. The 32-year-old farmer considered himself an heir to the "Knights Templar" and was ready to rid Europe of the "Islamic threat". He admired Geert Wilders, a notorious Dutch politician, talked about his "brotherhood", etc. According to some media reports, Breivik also mentioned the "Armenian genocide", declaring: "Throughout history, Turks have exterminated millions of Christians and forcibly Islamized hundreds of thousands. The Turks are the most genocidal nation. They carried out genocide against Armenians, Greeks and Assyrians." As for Turkey's EU membership, according to Breivik, promoting it is tantamount to promoting jihad.
Why establish relations with a country that wants to destroy us, he says, noting that Turkey should also be banished from NATO.
"If the US expels Turkey and Albania from NATO, the alliance can prolong its existence," Breivik says.
Further, he says that the Armenians should get their "homeland" back. "The territory of the so-called Turkish Republic of Northern Cyprus should be returned to the Cypriot Greeks, so-called Eastern Anatolia - to Armenians and Western Anatolia - to Greece. To Christianize this territory, it is necessary to start a war. And before hostilities, it is necessary to destroy Pakistan's nuclear weapons, because they can offer them to Turkey," says Anders Behring Breivik.
However, Breivik went on a shooting spree not in the immigrant neighbourhoods of Oslo, but in the youth camp of the ruling party. And the majority of his victims are not immigrants.
According to the editor-in-chief of Norway Post, Rolleiv Solhom, Breivik attacked the camp on the island of Utoya because it was considered the "cradle from which the future leaders of the ruling NLP grow". Solhom noted in an interview with Nezavisimaya Gazeta that Breivik opposed government policies on immigration and cooperation with "non-white" countries (obviously, including Azerbaijan, with which Norway has established very fruitful cooperation in the oil and humanitarian spheres).
Many experts are anxiously discussing another aspect of the issue: Breivik's "manifesto" was frighteningly in tune with what is being openly spoken about in Europe. For many years, experts have been talking about a dangerous rise in the popularity of ultra-right parties and movements. The National Front in France is ready to challenge the Socialists and neo-Gaullists. The ultra-right politicians of Denmark, the Netherlands and Sweden are increasing the number of their seats in parliament and openly demanding tougher immigration laws to bar immigrants from the Middle East and North Africa from their countries.
Not only marginal groups are making such statements in today's Europe. The German public is still reeling from the scandal over a book by a Bundesbank board member, Thilo Sarrazin, who was forced to resign because of "anti-Muslim" remarks. At the same time, German Chancellor Angela Merkel issued a statement, which became a worldwide sensation: addressing a Christian Democratic youth conference, the head of the German government announced the "absolute failure" of the policy of multiculturalism.
"This multicultural approach according to which we simply live side by side and everyone is happy has completely failed," Merkel said. The chancellor stressed that Germany welcomes immigration, but immigrants should learn German and get an education in German schools. The hint was too clear: about four million Muslims live in Germany, and they constitute five per cent of the population and do not appear too keen to integrate into German society and culture.
After a few weeks, French President Nicolas Sarkozy said that the multicultural model of Europe was a "failure". "It is a failure. The problem was that in all our democracies, we were too concerned about the identity of those who arrived and not enough about the identity of the country welcoming them," he said in answer to a question about multiculturalism during his appearance on TF1. "We do not want, at any rate it is not France's intention, to have communities that co-exist next to each other. When you live in France you have to agree to meld into one community - the national community. And if you don't agree to that you cannot be welcomed in France," the president stressed. In turn, British Prime Minister David Cameron also stressed that "the doctrine of state multiculturalism", which encouraged "different cultures to live separately from each other", has failed miserably. "Frankly, we need a lot less of the passive tolerance of recent years," the British prime minister said, drawing parallels between this failure and the rise in Islamic extremism.
Experts point out that although Europe brings in masses of immigrants, there is no real integration here. Immigrant communities continue to exist as a "state within a state", and contacts between the "incomers" and "locals" are minimal. All sorts of criminal and radical groups, which impose a tax on traders and create terrorist networks, act freely within communities. In addition, the Europeans are unlikely to be delighted with immigrant neighbourhoods that resemble the Middle East rather than Europe.
At the same time, the riots in the immigrant neighbourhoods of Paris a few years ago, which are reminiscent of what happened on the streets of London in August, revealed another problem: immigrants are willing to integrate, but the local community is not ready to accept them as equals. Simply put, in the same Paris and Lyon, people have become accustomed to the fact that nurses in hospitals or cleaners on the street can be immigrants, but do not expect that tomorrow the children of cleaners and nurses will also want to be doctors, lawyers, journalists ... No, there were no legal restrictions here, but society's reaction was bound to be felt, not to mention the fact that any society can take "migrants" only to a certain extent - as long as their proportion in the population does not exceed 21 per cent. And then talk about "cultural identity" and the need to tighten the visa barrier becomes a matter of time.
Europe, it seems, could not even imagine in its worst nightmare how thin the line between statements about the "protection of cultural identity" and Breivik's monstrous cruelty would be. The latter, like all fascists, fired not only at those who were born with the wrong skin colour, but also at those who imagined and saw the future of their country differently than he did.