Ermənistanın qonşularına ərazi iddialarını inadkarcasına "görməyən" qərb, Erməni tələblərinin əsirinə çevrilir
Avropa avqustun 23-də rəsmən totalitarizm qurbanlarının anım gününü qeyd etməyə hazırlaşır. Söhbət 2 siyasi rejimin - alman nasizmi və sovet kommunizminin qurbanlarından gedir. Bu, bir daha təsdiq edir ki, müharibədən sonrakı Avropa nasizm və kommunizmi, Qərb sivilizasiyasının daim mübarizə apardığı şər kimi rədd edir.  Bununla da Avropa ötən əsrin bu iki rejiminə siyasi-hüquqi qiymətini verir. Qərb, bəşəriyyəti, bir növ, tövbə etməyə və bir daha etnofundamentalizmlə totalitarizmin girovuna çevrilməməyə çağırır.
Amma təəssüf ki, tarixi hadisələrə qiymət verməklə başını qatan Qərb öz evində etnofundamentalist və ksenofobiya əhvalının artmaqda olduğunu nəzərdən qaçırır. Onun "açıq sərhədlər" siyasəti isə müəyyən mənada "bir qapıya oyun"u xatırladır. Bütün diqqətini Şərqdə "əcinnə" axtarışına və "islam fundamentalizmi" ilə mübarizəyə yönəltmiş Qərb liderlərinin birağızdan multikulturalizm siyasətinin iflasa uğradığını bəyan etdiyi vaxtda norveçli tənha terrorçu Breyvikin əməlindən şoka düşüb. Xatırladaq ki, Breyvik Utoya adası və Osloda ümumilikdə 200-dək insanı (bir çoxu müsəlman olmaqla) öldürüb və yaralayıb.
Güman ki, bu hadisə ilə bağlı keçiriləcək məhkəmə prosesində Breyvikin "manifest"ində yer almış antitürk, antiislam və ermənipərəst mövqenin müzakirəsindən yayınmağa çalışılacaq. Lap Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın ötən ay erməni gənclərinə müraciətdə təcavüzkarlığa növbəti çağırışları ilə bağlı susması kimi. Xatırladaq ki, gələcəkdə Ermənistan sərhədlərinin necə olacağına, Qərbi Ermənistanın Ararat dağı (Türkiyə ərazisindəki Ağrıdağ - "R+") ilə birlikdə geri qaytarılıb-qaytarılmayacağına dair sualı cavablandıran Sarqsyan deyib: "Bütün bunlar sizin nəsildən asılıdır. Düşünürəm ki, bizim nəsil 90-cı illərin əvvəllərində vətənimizin bir hissəsi olan Arsaxı (Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionu - "R+") düşməndən qorumağın vacib olduğu vaxtda üzərinə düşən vəzifəni yerinə yetirib".
Qərb S.Sarqsyanın yeni ərazi iddialarını pisləmək əvəzinə, Ankaraya Yerevanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinə etiraz olaraq bağladığı Ermənistanla sərhədləri açması üçün təzyiqləri davam etdirir. Eyni zamanda, Ermənistan-Türkiyə sərhədlərinin açılması məsələsi Ankaranın Avropa İttifaqına qəbul olunması üçün irəli sürülmüş əsas şərtlərdən biri olaraq qalır.
Qərb Ermənistanın destruktiv mövqeyini israrla "görməməyə" davam edir, eyni zamanda, Ankaranı sıxışdırmaqdan yorulmur. Bu zaman o nədənsə şərtlərin məhz rəsmi  Yerevan və ermənilik tərəfindən irəli sürüldüyünü, onların Sürix protokollarını öz istəklərinə uyğun şəkildə korrektə etdiklərini nəzərdən qaçırır. Bu məsələ ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun bu yaxınlarda Türkiyə səfəri zamanı da əsas müzakirə mövzularından biri olub. O, Türkiyənin müxalifətçi Cümhuriyyət Xalq Partiyasının rəhbərliyilə görüşdə erməni-türk prosesinin ləngiməsindən narahatlığını bildirib. Türkiyə hökumətinə istinad edən H.Klinton məhz CXP-nin müqaviməti üzündən Sürix protokollarının hələ də ratifikasiya yçün Türkiyə parlamentinə təqdim olunmamasından narazılığını bildirib. CXP lideri Kemal Kılıçdaroğlu isə öz növbəsində məsələnin belə qoyulmasından təəccübləndiyini söyləyib. O bildirib ki, hakim partiya parlamentdə çoxluğa malik olduğu üçün istənilən an protokolları müzakirəyə çıxara bilər.
Açığı, Türkiyə hökuməti ilə əsas müxalifət partiyasının bu məsələni bir-birinin üzərinə atması təəccüblüdür. Çünki ABŞ dövlət katibinin artıq köhnəlmiş sualının cavabı hər kəsə aydındır: Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində irəliləyiş yalnız Yerevanın destruktiv və işğalçı siyasəti üzündən ləngiyir. Ermənistan isə bu siyasətindən heç zaman və heç bir halda imtina etməyi düşünmür. Amma nədənsə nə Türkiyə hökuməti, nə də əsas müxalifət partiyası H.Klintonu birbaşa cavabla məyus etmək istəməyib. Amma nahaq.
Amma necə deyərlər, şər deməsən, xeyir gəlməz. Erməniliyin təcavüzkar mahiyyətini bir daha ortaya qoymuş S.Sarqsyan bununla da Klintonun Sürix protokollarının "dondurulması" ilə bağlı sualına özü cavab verib. Sarqsyanın bəyanatını Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə birgə sərt tənqid edən Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, Yerevanın rəsmi mövqeyi bu cürdürsə, bu ölkə ilə problemlərin həllinə nail olmaq mümkünsüzdür.
İndi Ermənistanla sərhədlərin açılmasının Türkiyədəki tərəfdarları, həmçinin, vaxtilə tələsik şəkildə erməni-türk dostluğuna abidə qurulması təşəbbüsü irəli sürənlər yəqin ki, özləri üçün müəyyən və çox ciddi nəticələrə gəlməlidir. Əgər bu gün faciəvi durumda olan Ermənistan Türkiyəyə meydan oxumağa çalışırsa, sərhədlərin açılmasından sonra iqtisadiyyatını gücləndirməyə başlamış Yerevanın özünü necə aparacağını təsəvvür etmək çətin deyil.
Daha təəccüblüsü isə Sarqsyanın erməni gənclərlə görüşündə səsləndirdiyi təcavüzkarlığa çağırış bəyanatının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə məşğul olan vasitəçilər, həmçinin bütünlükdə dünya ictimaiyyəti tərəfindən eşitməzliyə vurulmasıdır. Axı bütün bu dövlətlər və strukturlar sivil dünya dövründə sərhədlərin bağlı qalmasının "vəhşilik" olduğunu bəyan etməkdən usanmır. Həqiqətənmi qloballaşma dövründə işğalçı dövlətlə sərhədləri bağlamaq dövlət rəsmilərinin faşist ideologiyası yaymasından daha böyük qınağa layiqdir? Çətin ki.
Bundan başqa, Azərbaycanın Ermənistanın işğalında olan torpaqların hərbi yolla geri qaytarılmasının mümkünlüyünə dair istənilən bəyanatını mənfi qarşılayan ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlər Yerevanı yeni ərazi iddialarından çəkindirməyə cəhd belə göstərmir.
Çox güman ki, 100 il əvvəl olduğu kimi, bu gün də dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazdakı geosiyasi maraqları üçün məhz "erməni kartı"ndan məharətlə istifadə edir. Bu taktikanı hələ ötən əsrin əvvəllərində "Daşnaksütyun" partiyasının üzvü, ozamankı Ermənistanın (1918-1919) baş naziri Ovanes Kaçuznuni tam açıq şəkildə etiraf etmişdi. Terrorçu partiyaya rəhbərlik edən O. Kaçuznuni yazırdı ki, 1919-cu ildə Paris Sülh Konfransında iştirak edən erməni nümayəndə heyətinin hədsiz iddialı çıxışı onunçün çox gözlənilməz olub. Kuçuznuni bildirir ki, nümayəndə heyəti Parisə minimal tələblərlə yollanıbmış və yalnız ermənilərə ilk dövlətlərini yaratmağa icazə verilməsini istəyəcəkmiş. Lakin konfransda iştirak edən erməni diasporunun nümayəndələri Qərb fövqəldövlətlərinin (Fransa, Böyük Britaniya və ABŞ) təhriki ilə Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı görünməmiş ərazi iddiaları ortaya qoyub. Ermənistanı özündən asılı vəziyyətə salmağa çalışan Vaşinqton isə açıq əşkildə bəyan edib ki, o, məhz "Böyük Ermənistan"ın ABŞ-ın protektoratı olmasını istəyir. Bu azmış kimi, Amerika Ermənistanın Türkiyəyə ərazi iddialarını artırmayacağı təqdirdə onun heç bir təşəbbüsünə dəstək verməyəcəyini elan edib. Bundan sonra Ermənistanın nümayəndə heyəti böyük həvəslə diasporun görünməmiş iddialarına qoşulub. Bu diasporanın indiyədək xarici qüvvələr tərəfindən Cənubi Qafqazda beşinci kolon kimi istifadə edildiyi isə heç kəsə sirr deyil.
Məhz bu səbəbdən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, İran və Gürcüstana yönəlmiş, bütün zamanlarda regionu gərginlikdə saxlayan "erməni məsələsi"nin tərkib hissəsi kimi baxmaq lazımdır. Bu "düyün"ü yalnız Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq əsasında həllilə açmaq olar. Bu, "erməni məsələsi"ni gündəmdən birdəfəlik silə bilər. Əks təqdirdə, bu faktor hələ uzun müddət bütünlükdə regionda sabitliyə əngəl olacaq. Bunu S.Sarqsyan da etiraf edib.
Təbii ki, bu məsələdə əsas məsuliyyət ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin, ilk növbədə, özünü Türkiyənin "strateji müttəfiqi" kimi göstərən ABŞ-ın üzərinə düşür. Amma Sarqsyanın bəyanatından sonra Vaşinqtonun nümayiş etdirdiyi mövqe açıq şəkildə göstərdi ki, ABŞ Ermənistanın təcavüzkar siyasətindən başqa, hər şeylə məşğul olmağa hazırdır. Əksinə, o, müəyyən qədər erməniliyin bu əməllərinə kömək də edir. Buna bir neçə misal çəkmək olar.
İyulun sonlarında ABŞ Senatı Rusiyanın Abxaziya və Cənubi Osetiyanı işğal etdiyini fakt olaraq tanıdı. Bu, Vaşinqtonun təxminən 2 il əvvəl münasibətləri "yeniləşdirməyə" qərar verdiyi Moskva tərəfindən ciddi narazılıqla qarşılandı.
Ermənistan isə hələ də ABŞ tərəfindən işğalçı kimi tanınmayıb (bunu ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrlərinə də aid etmək olar). ABŞ Dövlət Departamentinin illik hesabatlarında dəfələrlə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən danışılsa da, təcavüzkar konkret olaraq göstərilmir. Doğrudanmı kiçik Ermənistan Vaşinqton və onun müttəfiqləri üçün nəhəng hərbi və nüvə potensialına malik Rusiyadan daha ciddi təhlükə yaradır? Yoxsa burada tam başqa kartlar oynanır? Belə olmasaydı Vaşinqton ən azı rəsmiyyət xatirinə Ermənistanı BMT Baş Assambleyasında Gürcüstanın təşəbbüsü ilə səsverməyə çıxarılmış sənədin əleyhinə çıxdığı üçün "danlayardı". Söhbət "Abxaziya, Gürcüstan və Cənubi Osetiyanın Sxinvali regionundan olan daxili köçkün və qaçqınların vəziyyəti haqqında" adlı qətnamə layihəsindən gedir.
Daha bir nümunə. Bir müddət əvvəl ABŞ prezidenti Barak Obama insan haqlarının pozulması, soyqırım, hərbi cinayətlərə aidiyyəti olan şəxslərin ABŞ-a buraxılmasını qadağan edib. Üstəlik o, bu cür cinayətlərin qarşısını almağa yönəlmiş işçi qrupu da təsis edib. Bununla əlaqədar olaraq, prezident dövlət katibinə ölkəyə daxil olmaq istəyən şəxslərin "arzuolunmazlıq" səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi, həmçinin bu haqda verilmiş göstərişə əməl olunmasına nəzarət səlahiyyətləri də verib. Bəs Vaşinqton üçün "arzuolunmaz" şəxslərin siyahısına S.Sar-qsyan da salınacaqmı? Axı o özü dinc azərbaycanlılara qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımının əsas təşkilatçılarından və bilavasitə iştirakçılarından olduğunu etiraf edib.
Bundan başqa, S.Sarqsyanın son məlum çağırışından sonra ABŞ Konqresi təcavüzkar Ermənistana 40 milyon dollar həcmində növbəti illik maddi yardımın ayrılmasına qərar verib. Üstəlik bu, ABŞ-ın özünün texniki defoltdan son anda qaçmağa nail olduğu dövrdə baş verib. Bu problemdən qaçmaq üçün Amerikada dövlət borcunun maksimal həddi artırılıb, dövlət xərcləri isə xeyli azaldılıb. Elə həmin günlərdə Türkiyə Ordusunun rəhbərliyindəki kollektiv istefaları təhlil edən "The Wall Street Journal" nəşri bir suala cavab axtarır: "Ərdoğan Türikyəni demokratikləşdirə biləcəkmi?".
Amma Amerikanın heç bir nəşri analoji sualı Ermənistanla bağlı ortaya qoymur. Halbuki demokratikləşmə və milli-dini tolerantlıq məsələsində Ermənistan Türkiyədən müqayisəyəgəlməz dərəcədə uzaqdır.
Bundan başqa, Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistan üçün də Türkiyə cəmiyyətinin "demokratikləşməsi" (əsasən də, ayrı-ayrı konformistlərin genetik yaddaşını silməyə çalışdığı türk gəncləri) böyük maraq kəsb edir. Bu baxımdan erməni gəncliyini azərbaycanlılara və türklərə qarşı nifrət əhvalında tərbiyə edən erməniliyin ideoloqları Türkiyədə "hamımız erməniyik, hamımız Dinkik" şüarı ilə keçirilən mitinqləri, həmçinin "erməni soyqırımı" günü Türkiyədə ildən-ilə daha da genişlənməkdə olan aksiyaları böyük zövqlə izləyir.
Elə sonradan Ermənistan və himayədarları tərəfindən Ankaraya qarşı "bir qapıya oyun"a çevrilmiş "futbol diplomatiyası"nda da məqsəd bu idi. Hələ ötən il Ermənistan-Türkiyə münasibətlərindən danışan erməni politoloq Riçard Kirokosyanın səsləndirdiyi bir fikir əbəs yerə dilə gətirilməmişdi: "Əsas odur ki, ermənilər Türkiyəni daxildən dəyişdirə bildi". Çox güman ki, məhz bu əminlik Ermənistanın siyasi rəhbərliyini Türkiyəyə meydan oxumağa ürəkləndirir. Qərbin Türkiyəyə birgə və ümumi təzyiqə son dərəcə aludə olması isə erməni etnofuntamentalizminin çiçəklənməsinə kömək edir. Faşizmdən daha dərin köklərə malik bu ideologiya daha ciddi faciələrə səbəb ola bilər. Deyəsən, Avropa tədricən "erməni faşizmi" virusuna yoluxmaqdadır. A.Breyvik nümunəsi, bir vaxtlar özlərinin qorxaq və ikiüzlü siyasəi ilə Hitlerin bəşəriyyəti qanlı müharibəyə cəlb etməsinə imkan yaratmış  dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri üçün siqnal olmalıdır. Onların budəfəki ikili siyasəti isə Ermənistanın işğal iştahını artırır.

Stubbornly ignoring Armenia’s territorial claims on its neighbours, the West is turning into a hostage to Armenian ambitions
Europe is preparing to officially celebrate 23 August as a remembrance day for victims of totalitarianism, which implies two political regimes - German Nazism and Soviet Communism. This is further demonstration that post-war Europe is built on the rejection of Nazism and Communism. While giving a final political and legal assessment to these two phenomena of the last century, the West appears to be offering everyone a path of self-purification that is intended to stop mankind becoming a hostage to ethnic fundamentalism and totalitarianism.
Unfortunately, carried away by attempts to give an assessment to historical developments, the West is overlooking a sudden growth of ethnic fundamentalism and xenophobia in its own backyard, while its policy of "open borders" often resembles "a one-way street". Fully preoccupied with the witch-hunt in the East and the fight against "Islamic fundamentalism", the West, where presidents of leading countries say in unison that multi-culturalism has failed, was unpleasantly "surprised" by the actions of the Norwegian terrorist Anders Breivik who killed and wounded about 200 people (mostly Muslims) on Utoya Island and in Oslo.
It is likely that every effort will be made during the trial to avoid a serious discussion of Breivik's anti-Turkish, anti-Islamic and pro-Armenian views stated in his "manifesto". Likewise, Europe remains tight-lipped over the latest aggressive call on Armenian youth made by Armenian President Serzh Sargsyan. Asked what borders future Armenia would have and whether Western Armenia together with Mount Ararat (Mount Agri Dag on the territory of Turkey - R+) would be returned, Sargsyan said, "This depends on your generation. I think my generation fulfilled its obligation when part of our homeland, Artsakh (Armenian-occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan - R+), had to be protected from the enemy in the early 1990s."
But instead of condemning Sargsyan's renewed territorial claims, the West is putting pressure on Ankara to open the border with Armenia which was closed in the aftermath of Yerevan's aggression against Azerbaijan. The opening of the Armenian-Turkish border is also one of the numerous preconditions for Turkey's accession to the European Union.
Stubbornly ignoring Armenia's destructive stance, the West tirelessly torpedoes Ankara. Not a word is said about the fact that it is Yerevan and Armenianism as a whole that are setting conditions by amending provisions of the Zurich protocols on the opening of the Armenian-Turkish border. This issue was discussed during US Secretary of State Hillary Clinton's recent visit to Ankara.
During her meeting with leaders of the Turkish opposition People's Republican Party, the US secretary of state expressed concern over a slowdown in the Armenian-Turkish process. Clinton also voiced her discontent at the fact that the resistance of the People's Republican Party is hampering the Turkish parliament's ratification of the Zurich protocols. The chairman of the People's Republican Party, Kemal Kilicdaroglu, for his part, expressed astonishment at this interpretation, saying that the authorities have a parliamentary majority and can pass these protocols any time. The mutual recriminations of the Turkish authorities and the main opposition party on this issue are surprising because the answer to the US secretary of state's question is on the surface: Armenian-Turkish rapprochement is delayed purely because of Armenia's destructive position which it has no intention of giving up. For some reason, however, neither the Turkish authorities not the main opposition force wanted to frustrate Clinton. And apparently in vain.
But every cloud has a silver lining. By exposing the aggressive essence of Armenianism, Sargsyan provided the answer to Mrs Clinton's question about the Zurich process. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, who flatly condemned Sargsyan's statement together with Azerbaijani President Ilham Aliyev, said that the official position of Armenia made any agreement with it impossible.
Those in Turkey advocating the opening of the Armenian-Turkish border, as well as those who prematurely and arbitrarily initiated the construction of a monument to Armenian-Turkish friendship, appear likely to draw the necessary conclusions. If Armenia, a country facing a catastrophic socioeconomic situation, wants to take on Turkey now, it is not too difficult to predict its behaviour once the border has been opened.
Even more amazing is the fact that Sargsyan's aggressive exhortations to Armenian young people remain "unnoticed" by the mediators in the Armenian-Azerbaijani conflict and the international community as a whole. These countries and organizations have been saying for years that closed borders are an absurdity in the 21st-century. But is a blockade of an aggressor more reprehensible than the overt propaganda of fascist ideology in the era of globalization? Highly unlikely. Moreover, the OSCE Minsk Group co-chairing countries, which adamantly oppose any statement Azerbaijan makes about the possibility of retaking by force the Armenian-occupied territories, are not even trying to urge Yerevan to abandon fresh territorial claims.
As was the case a century ago, the world's superpowers are again skillfully playing the "Armenian card" in an effort to secure their own geopolitical interests in Asia Minor and the South Caucasus. This tactic was confirmed at the dawn of the 20th century by a member of the Dashnaktsutyun party, the then prime minister of Armenia (1918-1919), Hovhannes Katchaznouni. After breaking his ties with the terrorist Dashnaktsutyun party, Katchaznouni wrote that the incommensurate ambitions of the Armenian delegation at the Paris peace conference in 1919 came as a complete surprise to him. He says the delegation had come to the conference with minimum demands that would enable the Armenians to set up their first state. But the Armenian lobby at the conference, encouraged by the Western powers (France, Great Britain and the USA), put forward unforeseen claims on Azerbaijan and Turkey. Washington, seeking a protectorate over Armenia, openly stated that it would be happy to protect only the so-called "Greater Armenia". And if the Armenian delegation did not enhance its territorial claims on Turkey, the USA would refuse to support Armenia in its undertakings. After that, the Armenian delegation gladly joined the immoderate ambitions of the diaspora which has always been good at using external forces as the fifth column in the South Caucasus.
This is exactly why the Nagorno-Karabakh conflict should be viewed as an integral part of the "Armenian issue", the sharp end of which is pointed at Azerbaijan, Turkey, Russia, Iran and Georgia and which always keeps up tension in the region. This Gordian knot can only be untied by the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in line with international law. Only this can take the "Armenian issue" off the agenda. Otherwise, it is destined to play a destabilizing role in the entire region, which has been acknowledged by Sargsyan. Of course, this put tremendous responsibilities on the OSCE Minsk Group co-chair countries, especially the USA which positions itself as a "strategic ally" of Turkey. But Washington's actions after Sargsyan's statement suggest that the USA can tackle anything other than Armenia's aggressive policies. In fact, Washington is actually conniving at the Armenian policy. Here are some examples.
In late July, the US Senate recognized the fact of the Russian occupation of Abkhazia and South Ossetia. This infuriated Russia, a country Washington reset relations with more than two years ago. At the same time, Washington (and indeed other Minsk Group co-chair countries) has yet to recognize Armenia as an aggressor. The annual US State Department reports repeatedly point to occupied Azerbaijani territories, but without specifically naming the aggressor. Is small Armenia more terrifying to Washington and its allies than Russia with its military and nuclear potential? Or is a completely different card being played? Otherwise, Washington would have at least publicly censured Armenia for voting against a draft resolution "On the status of refugees and IDPs from Abkhazia, Georgia and Tskhinval region of South Ossetia", initiated by Georgia and passed by the UN General Assembly.
Another example. US President Barack Obama recently ordered a ban on entry into the United States of anyone involved in human rights violations, genocide and war crimes, and established a government "working group to prevent wrongdoing". He authorized the secretary of state to determine the extent of "undesirability" of certain persons entering the country. Will the list of unwanted people include Sargsyan who, by his own admission, was one of the main organizers and direct participants in the Khojali genocide unleashed on Azerbaijani civilians?
Moreover, shortly after Sargsyan's notorious call, the US Congress passed another decision to allocate the aggressor-state of Armenia financial assistance to the tune of $40 million. And this happened at a time when the US itself had narrowly escaped a default on its obligations, raised the ceiling on public borrowing and substantially reduced budget spending. At about the same time, The Wall Street Journal, analysing a series of resignations of the Turkish top brass, asked the crucial question, "Can Erdogan democratize Turkey?" Not a single US newspaper bothered to ask the same question about Armenia which is a far cry from Turkey in terms of democratization and ethnic and religious tolerance. In fact, the "democratization" of Turkish society (especially Turkish youth where some conformist groups are trying to erase the genetic memory) represents tremendous interest to Armenia, given its territorial and other claims on Turkey. Armenian ideologists, who raise Armenian youth in a spirit of hatred for Azerbaijanis and Turks, enjoy watching rallies with the slogans "We are all Armenians" and remembrance campaigns for the victims of the "Armenian genocide" that gain momentum in Turkey every year. It was no coincidence that Armenian political analyst Richard Kirakosyan, while talking about Armenian-Turkish relations last year, said that, most importantly, the Armenians have succeeded in changing Turkey from within. It is this confidence that encourages Armenia's political leaders to challenge Turkey. But the West is so busy putting consolidated pressure on Turkey that it has fostered Armenian ethnic fundamentalism which has deeper roots than fascism and can lead to no less tragic consequences. It is quite likely that Europe is gradually contracting the virus of "Armenian fascism". The example of Breivik should serve as a wake-up call for the superpowers which, due to their flabby, double-dealing policies, allowed Hitler to plunge mankind into the Second World War. The current policy of double standards boosts Armenia's appetite for occupation.