Mərkəzi Bank 2011-2014-cü illər üzrə bank bölməsinin strateji inkişaf məqsədlərini müəyyənləşdirib
Son illərdə Azərbaycanda iqtisadi inkişafın yüksək dinamikası, maliyyə sisteminin sürətli artımı, dəyişkən və mürəkkəbləşən iqtisadi mühit Mərkəzi Bank (AMB) qarşısında yeni öhdəliklər qoyub.
Məhz bu öhdəliklərə səmərəli cavab vermək üçün AMB iqtisadi inkişafın, həmçinin, insan kapitalının dəstəklənməsi, institsional idarəetmənin çağdaş praktikaya uyğun hala gətirilməsi, makroiqtisadi sabitliyin və bank sisteminin maliyyə stabilliyinin qorunması, həmçinin, AMB-nin əsas missiyasına xidmət edən əsas funksiyaların çağdaşlaşdırılması istiqamətində yeni strateji fəaliyyət prioritetləri müəyyənləşdirib.
2011-2014-cü illər üçün nəzərdə tutulmuş və Milli Bankın rəhbəri Elman Rüstəmov tərəfindən iyulun 21-də təqdim edilmiş yeni fəaliyyət planı qarşısına 9 strateji məqsəd qoyur ki, bunlar AMB-yə ölkədə makroiqtisadi sabitliyin dəstəklənməsinə və ardıcıl inkişafa yardım edəcək önəmli dövlət institutuna çevrilməyə imkan verəcək.
AMB nəzarəti gücləndirir
Məhz qlobal maliyyə böhranı zamanı, həmçinin, böhrandansonrakı dövrdə bank nəzarətinin təkmilləşdirilməsi beynəlxalq aləmdə geniş müzakirə obyektinə çevrilib. Bu proseslər AMB tərəfindən də çox diqqətlə izlənildi. AMB-nin bank nəzarətinin təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyətini gücləndirməsi çərçivəsində artıq bir sıra yeniliklərin tətbiqi də hazırlanır.
Yeniliklər üç istiqamətdə - risklərlə bağlı nəzarətin gücləndirilməsi, banklarda korporativ idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və risk menecmenti sahələrində gözlənilir. Birinci bəndə gəldikdə isə qeyd edək ki, kapitalın, likvidliyin və kredit resurslarının təhlükəsiz səviyyədə idarə edilməsi üçün AMB bu ildən "leverec" normativinin fəaliyyətini daha sərt şəkildə bərpa edib. Bu alət aktiv artımını kapital artımı ilə əlaqələndirir. "Leverec" normativi bankların güclü artımını dayandıracaq.
Yada salaq ki, bu normativin 8% səviyyəsində tətbiq edilməsi barədə qərar 2010-cu ilin sonunda verilib. Onun tətbiqi ilə bağlı olaraq banklar balans kapitalının aktivlərə və balans aktivlərinə nisbətinə riayət etməlidir. Azərbaycanın bank bölməsində analoji praktika bundan əvvəl də tətbiq edilib, amma əmsalı 6%-ə bərabər olan bu normativin fəaliyyəti 2003-cü ildə dayandırılmışdı.
Yeniliklərin qalan iki bəndi barədə onu bildirmək olar ki, hazırda AMB tərəfindən bankların idarə edilməsinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üzrə işlər görülür ki, buna da korporativ idarəetmə və risk menecmenti məsələləri daxildir. Risk menecmenti üzrə daha müfəssəl və keyfiyyətli qaydalar hazırlanıb, çünki banklarda korporativ idarəetmənin inkişafı üzrə bundanəvvəlki qaydalar 2004-cü ildə "Banklar haqqında" qanun qəbul edildikdən sonra qəbul olunmuşdu.
Maraqlı detal: bu istiqamət çərçivəsində yeniliklərdən biri bank menecerlərinə kompensasiyalar üzrə qaydaların qəbul edilməsi olacaq. AMB bank menecerlərinə bonuslar verilməsi məsələsi üzrə banklarla məsləhətləşmələr aparır. Bu, bank menecerlərinin idarəetməyə yanaşmasını dəyişə bilər, çünki yüksək gəlirlilik onlara böyük bonuslar əldə etməyə imkan yaradacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu məsələ fəal şəkildə dünyada, o cümlədən, "G-20" ölkələrində, Bazel komitəsində, həmçinin, bütün əsas platformalarda müzakirə edilir. Yəqin ki, AMB bu gün yüksək qlobal səviyyədə müzakirə olunan bu aləti tətbiq etmiş ilk ölkə olacaq. Hazırda AMB sistem risklərinin və onların idarəetməsinin qiymətləndirilməsi üçün makroprusendal nəzarət sisteminin yaradılması üzrə iş aparır. Bu məqsədlə normativ və metodoloji bazanın formalaşdırılması prosesi gedir ki, bu sistem Azərbaycanın bank sistemi üzərində belə nəzarəti gerçəkləşdirməyə imkan verəcək. Bununla yanaşı, AMB bank qrupları da formalaşdıracaq. Bu məqsədlə AMB-nin yeni kriteriyaları, bankların qısamüddətli likvidliyinin təmin edilməsi üçün yeni normativlər təsdiq ediləcək.
Yeni siyasət
AMB hazırda, həmçinin, yeni kontrtsiklik siyasətin istifadəsi və onun əsasında ehtiyatlılıq siyasəti modelinin formalaşdırılması imkanlarını müzakirə edir. O cümlədən, bank sistemində hazırda statistik ehtiyatlılıq modeli tətbiq edilir və rezervləşdirmə aktivlərin təsnifatı nəzərə alınmaqla gerçəkləşdirilir. Yeni modeldə isə rezervlərin formalaşdırılmasının iqtisadi tsikllərdən asılı olaraq formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
AMB-nin kredit qurumlarının fəaliyyətinə nəzarət departamentinin müdiri Rəşad Orucovun sözlərinə görə, kontrtsiklik rezervləşdirmə modeli artıq işlənib və "Hazırda biz daha çox onun implementasiyasına başlamaq üçün düzgün vaxtın seçilməsi üzərində düşünürük. Durumdan asılı olaraq onun bu il yox, 2012-ci ildə tətbiq edilməsi barədə qərar qəbul edilə bilər".
"Kontrtsiklik rezervləşdirmə zamanı həm də dinamik rezervlər əlavə edilir ki, bu da bankların artımı ilə bağlıdır. Hazırda aktivlərin yaxşı vəziyyətində rezervlər yaradılmır, amma onların keyfiyyəti pisləşən zaman böyük rezervlərin yaranmasına ehtiyac ortaya çıxır", - deyə R.Orucov vurğulayır.
Əlavə rezervlərin yaranmasının vacibliyi onunla bağlıdır ki, başqa iqtisadi tsiklə keçid zamanı bank bölməsinin gəlirliliyinə ümumi iqtisadi durum təsir göstərir, çünki bu zaman banklara nəzarət orqanları tərəfindən lazımi gəlirin təmini, kapital adekvatlığının tələb olunan normada saxlanılması üzrə təzyiqlər artır. AMB tərəfindən 12% səviyyəsində müəyyən edilmiş kapital adekvatlığı norması yetərincə yüksək sayılır, çünki Bazel komitəsinin normativ tələbi 8%-dir.
Yeni modeldə banklara aktivlərin durumundan asılı olaraq əlavə rezervlər yaratmaq təklif edilir, yəni aktivlər, hətta yaxşı səviyyədə olan zaman bunu etmək gələcəkdə problemlərin həllinə imkan yaradır.
"Hazırda AMB bu modelin tətbiqi müddətini öyrənir. Bununla yanaşı, biz həm də banklara əlavə təzyiq göstərmək istəmirik. Əgər bu il banklar gəlirlilik, artım üzrə yaxşı göstəricilər təmin edərlərsə, onda kontrtsiklik rezervləşdirmə sistemini artıq 2011-ci ildə də tətbiq etmək mümkündür. Eyni zamanda, bu gün əmsalların tətbiqi üzrə müxtəlif variantlar üzərində işlənir ki, bu, bankların kredit çantalarının həcmindən asılı olacaq və əlavə rezervlər onlara uyğun yaradılacaq", - deyə R.Orucov iddia edir.
Hazırda rezervlər problemli aktivlərə nisbətdə üç göstərici (30, 60 və 100%) əsasında hazırlanır. Bu zaman Azərbaycan banklarının toplam aktivləri bir il ərzində 7,8% artaraq, 2011-ci il iyunun əvvəlində 12,97 mlrd manata çatıb. Ümumi kredit qoyuluşlarının həcmi isə 8750,4 mln manat təşkil edib ki, onun 6,3%-i vaxtı keçmişlərdir, keçən il isə bu göstərici 4,4% olub.
Və sonda. Böhrandansonrakı dövr üçün AMB-nin başlıca məsələsi bankların likvidliyinin təkmilləşdirilməsidir. Hazırda bank sektorunun sabitliyi spekulyativ kapital üçün maqnit rolunu oynayır. Bununla bağlı olaraq, spekulyativ kapital axınının qarşısının alınmasına imkan verəcək alətlərin işlənməsi planlaşdırılır.
Beləliklə, AMB qərara alıb ki, qarşıdan gələn beş il ərzində bank bölməsinin əsas problemlərini həll etsin ki, bu da, şəksiz, daxili bank bazarının həllinin, həmçinin, onun xarici bazarlardakı mənfi proseslərin neqativ təsirlərindən qorunmasının vacibliyi baxımından önəmlidir.

The Central Bank of Azerbaijan has identified the strategic objectives of the banking sector in 2011-14
In recent years, the high dynamics of economic development in Azerbaijan, the rapid growth of the financial system and the volatile and complex global economic environment have created new challenges for the Central Bank.
It order to respond effectively to these challenges, the CBA has identified new priorities for strategic activities aimed at increasing support for economic development, as well as human capital, bringing institutional governance in line with current practices, maintaining macroeconomic stability and the financial stability of the banking system and modernizing the functions that serve the main mission of the CBA.
The new action plan, designed for 2011-2014 and presented by the Central Bank chief Elman Rustamov on 21 July, sets nine strategic objectives that will enable the CBA to become an important government institution which supports macroeconomic stability and sustainable development in the country.
CBA strengthens supervision
It was during the global financial crisis, as well as the post-crisis period that the improvement of banking supervision became a subject of heated discussion in the international arena. These processes were closely monitored by the Central Bank of Azerbaijan. In order to amplify the activities of the CBA in improving banking supervision, several innovations are being prepared.
The innovations are expected in three directions - in strengthening supervision related to risks, improving corporate governance and risk management in banks, as well as introducing counter-cyclical supervision.
Regarding the first point, we should note that in order to secure safe management of capital, liquidity and credit risks, the CBA once again restored the "leverage" norm (a tool that links the growth of assets to capital growth) this year, but in a more rigid form. The "leverage" norm will limit the strong growth of banks. It must be noted that the decision to use this norm of 8 per cent was made in late 2010. In this regard, banks should observe a correlation between balance capital and assets plus balance-sheet assets. A similar practice has already been used in the banking sector of Azerbaijan, but the effect of this norm with a coefficient of 6 per cent was suspended in 2003.
With respect to two other points of innovations, it should be noted that the Central Bank is currently preparing measures to improve the quality of bank management, which include issues of corporate governance and risk management. More detailed and qualitative rules have been prepared on risk management, as the previous rules on the development of corporate governance in banks were adopted in 2004 after the adoption of the law "On banks".
An interesting detail: one of the innovations in this direction will be the adoption of rules on compensation to bank managers. The Central Bank is holding consultations with banks on the issuance of bonuses to bank managers. This will help change bank managers' approach to management, as the high rate of return will help them receive large bonuses.
We must say that this issue is being actively discussed all over the world, in the G20 countries, the Basel Committee, as well as all other major platforms. And, perhaps, the CBA will be among the first in the world to introduce this tool, which is being discussed at such a global level today.
Currently, the CBA is also working to establish a system of macro-prudential supervision for assessing systemic risks and their management. To this end, a normative and methodological base is being formed, and this system will make it possible to supervise the entire banking system of Azerbaijan. At the same time, the CBA will be forming groups of banks. To this end, the Central Bank's internal criteria and new standards for short-term liquidity will be approved.
New counter-cyclical policy
The CBA is also currently discussing the possibility of using a new counter-cyclical policy and forming a model of caution policy on its basis. In particular, the banking system is currently using a model of statistical caution and redundancy is based on asset classification. The new model provides for the creation of reserves on the basis of economic cycles.
According to the head of the CBA Department for Supervision of Credit Institutions, Rasad Orucov, the counter-cyclical redundancy model has already been developed and "now we are thinking more about how to choose the right time to start its implementation. Depending on the situation, it may be decided to apply it not this year, but in 2012."
"In counter-cyclical redundancy, dynamic reserves are also added, which is due to the growth in banks. At the moment, with good asset quality, reserves are not being created, but as their quality deteriorates, there is a need to create large reserves," Orucov said.
The need to create additional reserves is due to the fact that the profitability of the banking sector is also affected by the overall economic situation in connection with the onset of another economic cycle, since it increases the pressure on banks from the supervisory authority to ensure the necessary profits and retain the capital adequacy ratio at the required level. The norm of capital adequacy, established by the Central Bank at 12 per cent, is considered high enough, as the regulatory requirement of the Basel Committee is 8 per cent.
The new model invites banks to create additional reserves regardless of the state of assets, i.e. even despite the good quality of assets, which will provide a solution to problems in the future.
Currently, the Central Bank is deciding on the timing of the implementation of this model. However, "we do not want to put additional pressure on banks". If this year banks demonstrate good performance in terms of profitability and growth, it will be possible to introduce a counter-cyclical redundancy model from 2011. Also today, various options for the introduction of factors are still being worked out, which will depend on the amount of bank loan portfolios for which additional reserves will be created," Orucov said.
Today, reserves are being created in relation to problem assets based on three indicators (30, 60 and 100 per cent). In this case, the total assets of Azerbaijani banks during the year grew by 7.8 per cent, reaching 12.97 billion manats by early June 2011, while the total volume of credit investments amounted to 8,750.4 million manats, 6.3 per cent of which is overdue. Last year, this figure was 4.4 per cent.
And finally. The main issue for the CBA after the crisis is to improve the liquidity management of banks. Currently, the stability of the banking sector is a magnet for speculative capital. In this connection, it is planned to develop tools that will limit the inflow of speculative capital.
Thus, the CBA has undertaken to solve the basic problems of the banking sector over the next five years, which is certainly important in terms of the need to develop the internal banking market and to protect it from exposure to negative developments on external markets.