ABŞ və Avropadakı "borc problemi" Azərbaycan iqtisadiyyatına cüzi təsir göstərəcək
Yəqin ki, hətta qlobal iqtisadi böhranın pik vaxtında belə, "defolt" və "tənəzzül" sözləri ABŞ-da və avrozonaya daxil olan ölkələrdə bugünkü qədər aktuallıq qazanmamışdı. Gah Amerika dünyanı nağd vəsaitinin tükənməkdə olması ilə qorxudur, gah Avropanın siyasi və iqtisadi elitası dövlət borcu içərisində boğulan ölkələrə yardım proqramı ilə bağlı yekdil rəyə gələ bilmir, gah da beynəlxalq qurumlar, ümumilikdə, dünya iqtisadiyyatının qarışıq, şübhəli gələcəyi haqda qaranlıq proqnozlar verir.
Bütün bu hadisələr Azərbaycandan uzaqda baş verir və onların bizə heç bir aidiyyəti yoxdur. Amma ölkəmizin dünyanın iqtisadi məkanına inteqrasiya etdiyini nəzərə alsaq, narahatlıq üçün əsas var. Ekspertlər isə əmindir ki, yeni böhran dalğasının Azərbaycana təsiri olarsa belə, o çox cüzi olacaq.
Borclu-borclunun sağlığın istər
Son bir neçə həftə ərzində iqtisadi xəbərlərdə əsas diqqət yalnız bir mövzuya yönəlib: avqustun əvvəlində ABŞ-da defolt olacaqmı və o, inkişaf etmiş dünyaya hansı təsiri göstərəcək? Qlobal maliyyə böhranının ikinci dalğasının başlanacağı haqda çox danışılır və bildirilir ki, onunla müqayisədə Lehman Brothers iflası kiçik xoşagəlməzlik sayılacaq. Bu gün əsas müzakirələr məhz defoltun konkret nə vaxt olacağı ilə bağlıdır. ABŞ prezidenti Barak Obama və maliyyə naziri Timoti Qaytner yorulmadan bir məqamı təkrarlayırlar ki, avqustun 2-dən başlayaraq hökumət artıq borc götürə bilməyəcək. Çünki bunun üçün Konqres dövlət borcunun maksimum həddini artırmalıdır. Hazırda bu rəqəm 14,3 trilyon dollardır.
Bəzi ekspertlər isə hesab edir ki, Birləşmiş Ştatların xəzinəsindəki nağd vəsait hələ 2 həftə - 1 ay üçün kifayətdir.
İstənilən halda, Amerikada vəziyyətin sabit olmadığına heç kimin şübhəsi yoxdur. "Fitch Ratings" Beynəlxalq Reytinq Agentliyi 2011-ci ildə ABŞ iqtisadiyyatının inkişaf proqnozunu 3%-dən 2,6%-ə salıb. 2012-ci il üçün inkişaf proqnozu dəyişməz qalıb - 2,8%. "2011-ci ilin ilk rübündə ABŞ iqtisadiyyatında inkişaf "Fitch"in gözlədiyindən zəif olub. Bu, ilk növbədə, daxili tələbatın zəifləməsi ilə əlaqədardır", - deyə agentliyin hesabatında bildirilir.
İyunun sonlarında Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) da ABŞ iqtisadiyyatındakı builki artımla bağlı proqnozunu dəyişərək, onu 2,8-dən 2,5%-ə salıb. Amma bu ilin ikinci rübündə Amerika iqtisadiyyatında artım tempinin zəifləməsinə münasibət bildirən fond bunun müvəqqəti olduğunu açıqlayıb. BVF hesab edir ki, bu, neftin qiymətinin kəskin artması ilə əlaqədardır. Amerika hökuməti də eyni fikirdədir. Federal Ehtiyat Sisteminin rəhbəri Ben Bernanke bu yaxınlarda bildirib ki, artıq 2011-ci ilin ikinci yarısında ABŞ iqtisadiyyatında artım templəri yüksələcək. Ölkənin borc problemi fonunda bu proqnozun nə qədər əsaslı olduğunu demək çətindir.
ABŞ-dakı vəziyyətə oxşar durum Avropada da yaşanmaqdadır. Məlum olduğu kimi, burada böhranın pioneri qismində Yunanıstan çıxış edir. O, dövlət borclarını ödəmək iqtidarında olmadığı üçün hələ 2010-cu ildə defoltun astanasında idi. Beynəlxalq maliyyə institutlarının yardımlarına baxmayaraq, Yunanıstanda vəziyyəti düzəltmək mümkün olmur. Üstəlik, onun ardınca İrlandiya, Portuqaliya, İspaniya və İtaliyada da analoji problemlər meydana çıxıb. Bu ölkələrdə yaranmış vəziyyət vahid Avropa valyutasının mövcudluğunu təhlükə altına qoyub və bu, Köhnə dünyanı təcili tədbirlər görməyə vadar edib.
İyulun 22-də Brüsseldə avrozonaya daxil olan öklələrin sammiti keçirilib. Orada defoltun astanasında olan Yunanıstana yardım üzrə yeni proqram təsdiqlənib. Proqram bu ölkəyə 3 il müddətinə 159 milyard avro ayrılmasını nəzərdə tutur. Məbləğin 109 milyardı Aİ və BVF, 50 milyardı isə özəl sektor hesabına ayrılacaq.
Bundan başqa, Yunanıstana verilmiş kreditlərin ödənilmə müddəti hazırkı 7,5 ildən 15 ilə artırılacaq. Pis halda bu müddətin 10 ili güzəştli olmaqla, 30 ilədək artırılması da mümkündür. Afina üçün illik faiz dərəcəsi cəmi 3,5% olacaq. Hazırda o, 4,5-5,8%-dir.
Avrozona ölkələrinin liderləri yeni yardım proqramında özəl sektorun iştirakına da qərar verib. Ümumilikdə, 10 il ərzində özəl sektor Afinaya 106 milyard avro xərcləyəcək.
Avroməkana daxil olan ölkələr Avropa Maliyyə Sabitliyi Fondunun (AMSF) fəaliyyət mexanizmini genişləndirməyə də qərar verib. Toplantının sonunda qəbul edilmiş kommunikedə bildirilir ki, 440 milyard avroluq bu fond lazım gələcəyi təqdirdə, Avropa ölkələrinin dövlət istiqrazlarını təkrar bazardan ala və avroməkana daxil ölkələrə kedit xətti təedim edə bilər.
Fondun yeni fəaliyyət mexanizmi İspaniya, İtaliya kimi nəhəng iqtisadi zonalarda borc probleminin yaranmasını önləməlidir. Çünki onların müflisləşməsi avronun iflasına və Avropa İttifaqının parçalanmasına aparıb çıxara bilər.
Avroməkana daxil olan ölkə liderləri tezliklə Yunanıstan üçün "Marşal planı"nı da təqdim edə bilər. O, ölkəyə iqtisadi inkişafın qaytarılması üçün vacibdir. Hazırda Yunaınstan iqtisadiyyatı dərin tənəzzül yaşaşyır və bunun səbəbi Aİ və BVF-nin "sərt iqtisadiyyat" tədbirlərinə əl atmasıdır.
Hər şey nəzarətdədir
Şübhəsiz, ABŞ və Avropanın üzərini almış defolt və tənəzzül təhlükəsi bütün dünyanı qorxudur. Demək olar, bütün ölkələr dünyanın ticari-iqtisadi şəbəkəsinə bağlıdır və orada baş verən istənilən zədə hamıya problem yaradacaq. "Fitch Ratings" tərəfindən 2011-ci il üçün dünya iqtisadiyyatının artımına dair proqnozun 3,2%-dən 3,1%-ə endirilməsi əbəs deyil. Qurum hələ martda bu rəqəmin 3,2 olacağını bildirirdi. Bununla yanaşı, o, 2012-2013-cü illərdə dünyada ümumi daxili məhsulun 3%-dən 3,4%-ə yüksələcəyini də proqnozlaşdırır. "Dünya iqtisadiyyatında artımın lokomotivi inkişaf etmiş iqtisadiyyata malik dövlətlər olaraq qalır. Lakin yüksək inflyasiya fonunda pul-kredit siyasətinin sərtləşdirilməsi üzündən onlarla bağlı proqnozlar da mənfiyə doğru dəyişib", - deyə agentliyin ekspertləri bildirir.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) analitikləri isə hesab edir ki, avroməkanın borc bazarlarındakı qeyri-sabitlik MDB ölkələrinə çox cüzi təsir göstərəcək. Bu sevindiricidir.
Konkret Azərbaycana gəlincə, AYİB 2011-ci ildə Azərbaycanda ÜDM-nin artımı ilə bağlı əvvəldən verdiyi 3%-lik proqnozunu dəyişməyib. Bank hesab edir ki, bu ilin sonunda Azərbaycanda inflyasiya 9,1% olacaq. Hesabatda bildirilir ki, Azərbaycanda son zamanlar neft və qaz hasilatının həcminin sabit olması iqtisadi artımın qalmasına kömək edəcək. İqtisadiyyatın diversifikasiyası isə əvvəlkitək vacibdir. Çünki iqtisadiyyatın neftdən çox asılı olması ilə bağlı risklər qlobal iqtisadi böhran zamanı neftin qiyməti ucuzlaşdıqda özünü göstərib. "Qeyri-neft sektoruna xarici investisiyaların birbaşa cəlbi zəif olaraq qalır. Lakin Azərbaycan Dövlət neft Fondunun ehtiyatlarının böyük olması bilavasitə risqi azaldır", - deyə hesabatda bildirilir.
Göründüyü kimi, yaxın vaxtlar üçün Azərbaycan iqtisadiyyatına aşkar təhlükə gözlənilmir. Amma yenə də ABŞ və Avropada baş verənlərin Azərbaycana heç bir təsir göstərməyəcəyini söyləmək düzgün olmazdı.
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun son hesabatında bildirilir ki, əsasən, qiymətli kağızlardan ibarət investisiya portfelinin gəlirlərində azalma var. Bunun əsas səbəbi kimi, fond dünyanın maliyyə bazarlarında faiz dərəcələrinin son 10 ildə rekord həddə azalmasını göstərir: "Faiz dərəcələrinin aşağı salınmasının əsas səbəbi qlobal maliyyə böhranından sonra dünyanın aparıcı dövlətlərinin mərkəzi banklarında iqtisadi artımın stimullaşdırılması üçün tədbirlərə (faiz dərəcələrinin aşağı salınması ilə) başlamasıdır".
Bundan başqa, baş verənlər ABŞ və Avropa ölkələri ixrac strukturunda aparıcı yer tutmuş dövlətlərin xarici ticarət dövriyyəsində də müəyyən problemlər yarana bilər. İnflyasiya proseslərində dəyişikliklər, işgüzar fəaliyyətin zəifləməsi də istisna deyil. Qlobal iqtisadi böhranın ilk dalğası zamanı məhz bu məqamlar özünü açıq şəkildə göstərmişdi.
Onu da qeyd edək ki, ABŞ və Avropada borc problemləri ilə bağlı vəziyyətin Azərbaycan iqtisadiyyatına təsirini önləmək üçün tədbirlər görülməkdədir; məsələn, ölkə iqtisadiyyatının beynəlxalq rəqabətədavamlılığını qoruyub-saxlaması üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) manatın kursunun kəskin möhkəmlənməsinə imkan verməməyə çalışır. Bunu "Trend"ə AMB-dən ABŞ-da defoltun Azərbaycan valyutasının dollara nisbətdə möhkəmlənməsinin mümkünlüyü haqda suala cavab olaraq bildiriblər. "Mərkəzi Bankın 2011-ci il üçün inflyasiya və maliyyə sabitliyi ilə bağlı prioritetlərini nəzərə alaraq, bank manatın kursunun sabitliyini qorumaq siyasətini həyata keçirəcək", - deyə qurumdan bildiriblər: "Bu vəzifələrin icrası üçün lazım gələrsə, ölkənin valyuta bazarında təkliflə tələb arasında bərabərlik yaradılması üçün işlər aparılacaq".
Qeyd edək ki, 2009-cu ilin yekunlarına görə, Azərbaycan milli valyutası 1,8, 2010-cu ildə 0,6, 2011-ci ilin əvvəlində isə 1,4% möhkəmlənib.
Bir müddət əvvəl AMB idarə heyəti sədrinin müavini Xaqani Abdullayev bildirmişdi ki, manatın kursunun möhkəmlənməsi ilə bağlı vəziyyət ödəmə balansından asılı olacaq, amma istənilən halda AMB kursun kəskin möhkəmlənməsinə imkan verməyəcək: "Əgər ötən il ticarət balansı profisiti 15 milyard dollar həcmində olmuşdusa, bu il minimal proqnoz 13-14 milyard dollardır. Onun 15 milyard dollar həddini ötməsi də mümkündür". X.Abdullayevin sözlərinə görə, AMB daim real effektiv kursu əsas götürür. Bu isə 2 parametrlə bağlıdır: Azərbaycanda inflyasiya və ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdəki inflyasiya. Mərkəzi Bankın məqsədi ölkədə inflyasiyanın səviyyəsinin, ən azı, həmin ölkələrdəki həddə saxlanılmasına nail olmaqdır: "Bizim getdiyimiz normal makroiqtisadi struktur həm də pul kütləsinin (M2) inflyasiyaya ötən ildəki aralıqda olan nisbətidir. Pul kütləsinin artımı 30-35 faiz səviyyəsində gözlənilir, orta illik inflyasiyanın proqnozu isə 7-8 faiz arasında olacağı deyilir".
Beləliklə, dünyada yaşanan böhran Azərbaycan üçün qorxulu deyil. Qlobal İqtisadi Problemlər İnstitutunun direktoru Natiq Şirinzadə hesab edir ki, Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan iqtisadi-maliyyə siyasəti özündə böhranların nəticələrinin neytrallaşdırılması modelini əks etdirir: "Bu siyasət uğrunda ən vacib faktorlardan biri iqtisadiyyatın tənzimlənməsində dövlətin rolunun artırılmasına qayıdışdır. Bundan başqa, yeni iqtisadi nəzəriyyənin ortaya çıxacağı da istisna deyil: ona əsasən, dövlət yalnız tənzimləyici deyil, həm də bazarın tamhüquqlu oyunçusu rolunu öz üzərinə götürə bilər. Respublikada dövlət mülkiyyətinin effektiv idarə olunması dövlət tənzimlənməsinin tərəfdarlarının mövqelərini gücləndirir. Fikrimizcə, digər vacib məqam maliyyə institutlarının tədricən ikinci plana keçməsi, yerini real iqtisadiyyata verməsi ilə nəticələnən struktur dəyişikliyidir".

DEFAULT DOES NOT COUNT
Perhaps, even at the peak of the global economic crisis, the words "default" and "recession" were not as popular in the US and the Eurozone as they are now. First, the States scare the world that they have run out of cash, then the European political and economic elite cannot reach a consensus on aid programmes to countries "drowning" in public debt, and then international organizations make gloomy forecasts about the vague and uncertain future of the global economy as a whole.
Despite the fact that all these events are taking place far from Azerbaijan and have little to do with our country, there is still cause for concern, given that the country is integrated into the global economic community. But experts believe that the impact of the new wave of crisis, if it arrives, will be minimal.
One good turn deserves another...
In the past few weeks, all economic news reports focus on only one topic: will there be a default in the US in early August and how does it threaten the whole developed world? Assumptions have been made more than once about a new wave of the global financial crisis, compared to which the collapse of Lehman Brothers will just seem a petty nuisance. Today discussions are mainly around the question of when the default will occur - President Barack Obama and Treasury Secretary Timothy Geithner are tirelessly repeating that from 2 August, the government will not be able to borrow money unless Congress decides to raise the national debt ceiling, which now stands at $ 14.3 trillion. However, some experts believe that the cash in the US treasury is enough for another 2 weeks or a month.
In any case, no one doubts that the situation there is far from being stable. For example, the international rating agency Fitch Ratings downgraded its outlook for US economic growth in 2011 from 3 to 2.6 per cent, leaving the forecast for 2012 unchanged - a growth of 2.8 per cent. "The economic growth in the US in the first quarter of 2011 was worse than Fitch expected, primarily because of the deterioration in domestic demand," the agency reported. In late June, the International Monetary Fund (IMF) also lowered its outlook for US economic growth this year from 2.8 to 2.5 per cent. However, it should be noted that while commenting on the slowdown of the US economy in the second quarter, the Fund said that this was a temporary phenomenon caused by a sharp rise in oil prices. A similar view is held by the US authorities. The head of the US Federal Reserve System, Ben Bernanke, recently said that he expects accelerated economic growth in the US in the second half of 2011. Yet, given the country's debt problems, it is difficult to say how likely this prediction is...
Meanwhile, a similar situation has come about in Europe. It is known that the pioneer in the crisis here is Greece, which has been on the verge of default since 2010 due to its inability to pay the government's debts. Despite assistance from international financial institutions, it proved impossible to rectify the situation. Moreover, after Greece, similar problems were announced by
Ireland, Portugal, Spain and Italy. The direct threat to the existence of a single European currency in these countries forced Europe to take emergency measures.
On 22 July, Brussels hosted a summit of Eurozone countries which agreed a new aid programme for Greece, which is on the verge of default, and decided to give Athens 159 billion euros for three years - 109 million euros from the EU and the IMF and 50 billion euros from the private sector.
At the same time, the deadline for allocating future loans to Greece will be extended from the current 7.5 years to 15 years. In the worst case scenario, it is possible to extend it to 30 years with a 10-year grace period. The interest rate for Athens will be only 3.5 per cent per annum against the current 4.5-5.8 per cent, according to the summit's communique. The leaders of the Eurozone countries also discussed the private sector's participation in the new aid programme. It is noted that the total cost of the participation of banks and insurance companies in the plan to save Greece in 2011-2014 will amount to 50 billion euros. In total, the private sector will lose 106 billion euros in Athens in 10 years.
Also, the Eurozone authorities decided to expand the mechanism of action of the European Financial Stability Facility (EFSF). According to the communique, the EFSF, which has a capacity of 440 billion euros, will be able to redeem, if necessary, government bonds of European countries from the secondary market and provide Eurozone countries with credit lines before these countries lose their ability to borrow on debt markets. The new mechanisms of the EFSF should prevent debt problems in large Eurozone economies such as Spain and Italy whose bankruptcy may lead to the collapse of the euro and split the European Union.
In addition, the leaders of the Eurozone promised to submit a "Marshall Plan" for Greece soon, which is necessary for the country's return to economic growth. Currently, the Greek economy is in deep recession due to "austerity" measures imposed by the EU and the IMF.
Everything is under control
Undoubtedly, the threat of recession and default hanging over the US and Europe scares the whole world. Virtually all countries are involved in the world trade and economic web, and any flaw in it will definitely create problems for everyone. It is not without reason that Fitch Ratings downgraded the outlook for global economic growth in 2011 to 3.1 per cent versus 3.2 per cent projected in March, although it upgraded the estimate for global GDP growth in 2012-2013 from 3 to 3.4 per cent. "The engine of global growth are developing economies, however, the deterioration in forecasts as a result of a tighter monetary policy in conditions of high inflation has affected them, too," agency experts say.
However, according to analysts of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), what is pleasing is that the instability of the situation on the Eurozone debt markets will have a less significant impact on the CIS. But "CIS energy exporters will suffer from the onset of stagnation in the Eurozone as a possible consequence of shocks affecting markets of row materials. This can lead to a reduction in demand for row material products, including oil and gas, resulting in their high prices falling," EBRD experts say.
In the specific case of Azerbaijan, the EBRD maintains the forecast of GDP growth in Azerbaijan in 2011 at the same level of 3 per cent. According to the Bank, the inflation rate at the end of this year will account for 9.1 per cent. According to the report, the economic growth in Azerbaijan remains tempered because of the stabilization of the volumes of oil and gas extraction in the recent period. The diversification of the economy is still important because the risks associated with high economic dependence on oil became apparent during the global crisis when oil prices fell. "Foreign direct investment in the non-oil sector remains low. However, the immediate risk is mitigated by the high level of reserves of the State Oil Fund of Azerbaijan," the report says.
As can be seen, there is no obvious threat to the economy in the near future, although it would be wrong to speak about the complete absence of the impact of the situation in Europe and the US on Azerbaijan. Take, for example, the recent report of the State Oil Fund of Azerbaijan, which clearly shows reduced profitability of the investment portfolio consisting primarily of securities with a stable income. The main reason for this situation in the State Oil Fund is the lowering of interest rates on world financial markets to their lowest level in a decade. "The main reason for the decline in interest rates is that after the global financial crisis, the central banks of leading countries initiated measures to stimulate economic growth (by lowering interest rates)," the Oil Fund says.
In addition, there might be some impact on the country's foreign trade where the US and Europe are leaders in the export structure. Also, changes in the inflation process and a small decline in business activity are also possible, as was observed during the first wave of the economic crisis.
It must be noted, however, that measures are already being taken to prevent the negative impact of US and European debt problems on Azerbaijan's economy. For example, in order to ensure the international competitiveness of the country's economy, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) will try to prevent a sharp appreciation of the manat, the CBA told Trend news agency while commenting on the possible impact of the expected default in the US on the strengthening of the rate of Azerbaijan's national currency for the US dollar.
"With regard to the priorities of the Central Bank in 2011 on inflation and financial stability, the CBA will be conducting a policy of maintaining a stable exchange rate of the manat," the CBA said. "To achieve these goals, work will be carried out on the country's currency market, if necessary, to create a balance between supply and demand." In 2009, the national currency of Azerbaijan grew by 1.8 per cent, in 2010 - 0.6 per cent, and since the beginning of 2011 - 1.4 per cent.
Earlier, Deputy Chairman of the CBA Board Xaqani Abdullayev said that the situation with the strengthening of the manat will depend on the balance of payments, but in any case, the CBA will not allow rapid strengthening. "So, if the surplus in the balance of payments last year was at $ 15 billion, this year the minimum forecast is $ 13-14 billion, but maybe, it will exceed the mark of $ 15 billion," said Abdullayev. He said the CBA has always focused on the real effective exchange rate, which is defined by two parameters - this is inflation in Azerbaijan and inflation in our trading partners. The purpose of the Central Bank is to maintain inflation in the country at least at their level. "The normal macroeconomic structure we are moving to is the ratio of money supply (M2) and inflation, that is, in the same interval as in the past year. Money supply growth is expected to reach 30-35 per cent, and the forecast of the average annual inflation rate hovers around 7-8 per cent," he said.
Thus, the world crisis is no threat to Azerbaijan. Moreover, the director of the Institute for Global Economic Problems, Natiq Sirinzada, believes that financial and economic policies pursued by Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev offer a model of neutralizing the effects of crises. "One of the most important factors in the success of this policy is a return to an increased state role in regulating the economy. Moreover, it is possible that a new economic theory will emerge, under which the state will act not only as a regulator, but also as a full-fledged market player. Effective management of state property in the country strengthens the position of supporters of state regulation. Another important factor, in our view, is restructuring, in which financial institutions gradually fade into the background, giving way to the real economy," he said.