YOXLAMALAR NƏZARƏTDƏDİR
Azərbaycanda korrupsiyaya qarşı dövlət başçısı tərəfindən elan edilmiş hərtərəfli mübarizə ictimai həyatın çox sahələrinə təsir göstərib. Eyni zamanda bu, iqtisadiyyatın, xüsusilə də onun özəl biznes tərəfindən formalaşdırılan bölməsinin inkişafı ilə bağlı bir çox problemlərin həllinə yeni və yetərincə güclü impuls verdi.
Sahibkarlar şahid oldular ki, qısa bir müddət ərzində onların bürokratk əngəllərlə, inhisarçılıqla dövlət qurumları təmsilçilərinin səbəb olduqları korrupsiya ilə bağlı bir çox iradları nizamlanıb.  Və əlbəttə ki, bu islahat zəncirinin əsas haqlarından biri də sahibkarlıq sahəsi üçün vahid informasiya reyestrinin yaradılması sayıla bilər.
Elektron qeydiyyat
Beləliklə, mayın 1-dən başlayaraq, Azərbaycanda biznes qurumlarının fəaliyyətinə nəzarət sahəsinin ən incə məsələsi olan yoxlamaları qaydaya salmaq qərara alındı. Bu sahədə olan problemlər  barədə də çox yazılıb. Həm yerli, həm də beynəlxalq qurumlar tərəfindən mövcud çatışmazlıqlar göstərilib, onlar nəzarət orqanları tərəfindən sahibkarlıq subyektlərindən gerçəkləşdirilən çoxsaylı yoxlamaları əlaqələndirməyə, özəl biznesin həyatına bəzən qanunsuz edilən müdaxilələri dayandırmağa çağırıblar.
Bu sahədə şəffaflığı təmin edə biləcək əlaqələndirici qurumun yaradılması ideyası hələ 2008-ci ildə Dünya Bankının (DB)  strukturu olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) dəstəyi ilə gerçəkləşdirilən layihə çərçivəsində irəli sürülüb. Biznes sahəsində yoxlamaların tənzimlənməsi ilə yanaşı, layihəyə müxtəlif sahibkarlıq fəaliyyəti növlərinə icazə verilməsi ilə bağlı durumu yaxşılaşdırmağı və iş adamları ilə maarifçilik işləri görülməsini nəzərdə tutan daha iki komponent də daxildir.
Yoxlamalar sahəsində işlərin vəziyyətinin  daha yaxşı öyrənilməsi üçün layihə çərçivəsində sahibkarlar arasında sorğu da aparılıb. Məlum olub ki, Azərbaycan  tərəfindən ölkənin sərmayə cəlbediciliyinin artırılması məqsədi ilə keçirilmiş təsirli islahatlara baxmayaraq, müəyyən problemlər mövcuddur ki, onların həlli üçün əlavə səylər tələb edilir. Yoxlamalar üzrə reyestr belə həllərdəndir.
Qeyd edək ki, reyestr Azərbaycan prezidentinin 13 aprel 2010-cu il və 15 fevral 2011-ci il tarixli fərmanları əsasında yaranıb. Sənədlərə görə, aparılan yoxlamaların çağdaş standartlara uyğunlaşdırılması və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə Ədliyyə Nazirliyinə tapşırılıb ki, sahibkarlıq sahəsinin yoxlamalarının fasiləsizliyi barədə məlumat yığımı üçün vahid informasiya reyestri tətbiq edilsin. Bununla yanaşı, reyestrin forması və aparılma qaydası barədə nizamnamə də təsdiq edilib və "www.yoxlama.gov.az" elektron ünvanında yerləşdirilib.
Reyestrin vahid informasiya bazasının formalaşdırılması üçün Vergilər Nazirliyinin uyğun informasiya sisteminə inteqrasiya əsasında vergi qurumlarında sahibkarlıq fəaliyyəti subyekti kimi qeydə alınmış bütün hüquqi və fiziki şəxslər haqqında qanunla nəzərdən tutulmuş məlumatların yığılması və daim yeniləşdirilməsi təşkil edilib. Qeyd edək ki, bütünlükdə reyestrə müxtəlif sahələrdə yoxlamalar gerçəkləşdirən 20-yə yaxın dövlət orqanı cəlb edilib.
Hər şey plan üzrədir
Bu reyestrin sahibkarlara faydası nədir? Bəri başdan bildirək ki, onun yaradıldığı 1 may 2011-ci il tarixdən bu reyestrə salınmayan heç bir yoxlama hüquqi baxımdan qanuni sayılmayacaq.  Bundan başqa, bu reyestrdən kənar istənilən yoxlama qanun pozuntusu sayılacaq və yoxlama qurumu bunun üçün məsuliyyət daşıyacaq. Yalnız sərhəd məntəqələrində, dəniz və hava limanlarında gerçəkləşdirilən, həmçinin, dövlət müəssisələrində idarəetmənin ötürülməsi zamanı aparılan yoxlamalar istisnadır.
Beləliklə, IFC-in Azərbaycan nümayəndəliyindən "Region plus"a bildiriblər ki, istənilən sahibkar onun üçün təqdim edilmiş loqin və parol vasitəsi ilə sayta girə və onun obyektində gerçəkləşdiriləcək yoxlamaların təqvimi ilə tanış ola bilər. O hətta, artıq keçirilmiş yoxlamalar, irad və istəklər barədə orada fikir yerləşdirə bilər ki,  bununla da müvafiq qurumların  tanış olması mümkündür.
"Hələ ki portal barədə rəylər müsbətdir, ölkə bölgələrində aparılan sorğular da bundan xəbər verir. Yeganə narahatlıq doğuran məsələ sahibkarların bu reyestr barədə məlumatının aşağı olması ilə bağlıdır və hazırda bu məsələnin həlli üzrə tədbirlər gerçəkləşdirilir", - deyə "IFC-Azerbaijan"ın təmsilçisi Əbülfəz Manafov bildirir.
Bir sıra yoxlamaların gerçəkləşdirilməsi zamanı, məsələn, ticarət nöqtələrində vaxtı keçmiş məhsulların satılmasının, maliyyə möhtəkirliyi  və vergidən- yayınmaların aşkarlanması məqsədilə keçirilən yoxlamalar zamanı tələb olunan gözlənilməzlik effektinə gədikdə isə, müəyyən mənada bu, təmin ediləcək. Amma yalnız plandankənar yoxlamalar zamanı  mümkün ola bilər ki, bunun da sayı ciddi şəkildə kvotalaşdırılıb və illik yoxlamaların  20-30%-i qədər olacaq.  "Onlar da reyestrə salınacaq, amma keçirildikdən sonra və müvafiq qeyddə plandan kənar nəzarət tədbirinin gerçəkləşdirilməsi üçün əsas göstəriləcək", - deyə "IFC-Azerbaijan"ın təmsilçisi Könül Rəşidova bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, qarşıdan gələn il üçün yoxlamalar planı hər il noyabrın 1-nə kimi yoxlayıcı qurumlar tərəfindən Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməlidir. Bu sənəddə il ərzində yoxlamadan keçiriləcək bütün obyektlərin siyahısı olmalıdır.
Sonra nə gözlənilir?
Necə deyərlər, təkmilləşməyin həddi yoxdur. Yuxarıda deyildiyi kimi Azərbaycanda biznesin aparılması üzrə radikal yeni addım olan reyestr tətbiqi sistemi daha da inkişaf etdirilə bilər. Misalçün, dünyanın başqa ölkələrinin yetərincə mütərəqqi təcrübəsi var ki, bu cür sistemdən istifadə edərək yoxlamaları qeydə almaqla yanaşı, bu və ya başqa müəssisə üçün risk səviyyəsini müəyyən etmək müm-kündür. Bu isə öz növbəsində, həmin müəssisələrdə yoxlamalar aparmağa imkan verir.
Azərbaycanda isə yoxlamalar barədə qərar hələ ki plan şəklində qəbul edilir ki, bu da çox vaxt pozuntu riski səviyyəsi yüksək olan müəssisələri diqqətdən kənarda saxlayır. Axı yoxlayan qurum il ərzinə bütün müəssisələri əhatə edə bilməz, buna görə də mövcud problemlərin təhlili sadəcə önəmlidir. Onda müxtəlif qurumlar tərəfindən təkrar yoxlamalar aparılmasını aradan qaldırmaq, lazımsız yoxlamalara xərclənən vəsaitlərə qənaət etmək, bu prosedurlar üçün ayrılan iş vaxtından da səmərəli yararlanmaq mümkün olar.
Ola bilsin ki, bu məqamlar hazırda Nazirlər Kabinetində hazırlanan "Sahibkarlıq sahəsində yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının təmin edilməsi haqqında" qanun layihəsində nəzərə alacaq. İstənilən halda, bu, Azərbaycanda yoxlama fəaliyyətinin tənzimlənməsi yolunda  daha bir önəmli addım olacaq, həm də deməli, ölkəni biznesin aparılması üçün ən yaxşı mühitin əldə edilməsinə yaxınlaşdıracaq.

AUDITING UNDER SURVEILLANCE
As is known, the policy of nationwide fight against corruption, which was declared by the head of state, has brought influence to bear on many spheres of public life. And at the same time, it gave an additional and quite powerful impetus to the process of tackling many problems of economic development, in particular, in those sectors of the economy which are dominated by private businessmen. The entrepreneurs have witnessed how many of their grievances relating to bureaucratic delays, monopolism and corruption in the government bodies were addressed. And the creation of the integrated information register of the audits of private companies is to become perhaps one of the main links in the chain of reforms.
Electronic registration
So, from 1 May, a coordinating system, long-awaited by the businessmen, has been in operation in Azerbaijan, a network which is intended to restore order in the most ticklish areas of oversight of the operations of business organizations - the audits. Much has been written and said about the problems in this field, both local and international organizations pointed at the flaws in the system, there were calls to coordinate somehow the numerous audits and inspections of private businesses by the overseeing bodies and stop interference - often unjustified - in the work of the private businesses.
The idea of creating a coordinating body which would provide transparency in this field was proposed back in 2008, within the framework of a project that was implemented with the support of the International Financial Corporation (IFC, a World Bank organization). In addition to regulation of audits of private businesses, the project also includes two components which envisage improving the situation in the system of issuance of permits for different types of entrepreneurial activities and conducting educational work for businessmen.
To thoroughly study the state of affairs in the field of audits, a special opinion poll was conducted under the project. It established that, despite the impressive reforms, which Azerbaijan has carried out to make the country more attractive for investors, there were problems which called for further efforts in this field. The register of audits is one of these solutions.
The register was created pursuant to the Azerbaijani president's decrees dated 13 April 2010 and 15 February 2011, which provided that, in order to bring the audits into line with the modern standards and ensure transparency, the Justice Ministry was to phase in an integrated information register to collect information on continuity of audits in the sphere of private enterprise. In addition, the statute was approved on the form and procedures of maintaining the register, which is available at www.yoxlama.gov.az.
To compile the integrated information database of the register and on the basis of mutual integration with the appropriate information system of the Tax Ministry, collection and permanent updating of the information about all the legal entities and individuals who are registered with the tax authorities as business entities has been organized. In total, some 20 government bodies which are involved in inspections and audits in different sectors will participate in the work of the register.
All according to the plan
What makes the register useful for the businessmen? For starters, it has to be said that, thanks to the fact that it was created, no audit or inspection will be considered legal from 1 May 2011 unless it is registered. Furthermore, every inspection or audit that is not included in the register will be considered violation of the law for which the auditing body will be called to account. Only the checks on border posts, at seaports and airports, and inspections conducted as part of the process of transfer of management of state-owned organizations, will be considered exceptions.
So, the IFC mission in Azerbaijan told R+, every businessman will be able to log into the web site with his login name and password and familiarize himself with the calendar of inspections and audits to be conducted at his or her company. He will even be able to leave there his complaints or feedback about the already completed audits, which the appropriate bodies will read.
"For now, the web portal gets positive feedback, and opinion polls in different regions of the country testify to this. The only thing that causes concern is the low level of awareness of the register among the businessmen, so measures are being taken to address this issue," IFC-Azerbaijan officer Abulfaz Manafov said.
As for the surprise effect, which at times comes in very handy when certain types of inspections are conducted (for example, visits to check the selling by expired products at retail outlets, identify sources of financial machinations and instances of tax evasion and so on), it will be retained to some extent. But the number of unscheduled checks is also strictly limited - to about 20-30% of all the inspections and audits during the year. "These will also be added to the register, but only after they are conducted, and there will be an appropriate record indicating the justification for conducting an unscheduled monitoring event," Konul Rasidova, another officer of IFC-Azerbaijan, noted.
She also said that the schedule of checks for the next year will be submitted by the supervisory bodies to the Justice Ministry before 1 November of the preceding year. The document will include the entire list of the entities to be inspected during the year.
As the saying goes, there is no limit to perfection. And the system of maintaining a register, which was discussed above, although it has become a radically new positive step toward making it easier to do business in Azerbaijan, can be developed further. For example, there are best international practices in the countries which operate similar systems not only to register audits, but also to set the risk levels for individual business entities. This, for its part, makes it easier to decide which companies are to be audited.
In Azerbaijan, however, the decisions on conducting audits are taken in a routine manner, which sometimes omits business entities with greater risks for violations because the auditing body cannot inspect all the enterprises, so the analysis of the existent problems is highly important. It would make it possible to rule out overlapping audits by different bodies, save the money which is spent on redundant inspections, and efficiently use work time allocated for these procedures.
Perhaps these factors will be taken into account in the draft Law On Regulation of Inspections and Audits in the Sphere of Business and Protection of the Interests of Entrepreneurs, which is currently being drafted by the cabinet. At any rate, it will become yet another important step toward regulation of the auditing sector in Azerbaijan and therefore, will help create the best possible climate for the business in the country.