YOXLAMALAR NƏZARƏTDƏDİR
Azərbaycanda korrupsiyaya qarşı dövlət başçısı tərəfindən elan edilmiş hərtərəfli mübarizə ictimai həyatın çox sahələrinə təsir göstərib. Eyni zamanda bu, iqtisadiyyatın, xüsusilə də onun özəl biznes tərəfindən formalaşdırılan bölməsinin inkişafı ilə bağlı bir çox problemlərin həllinə yeni və yetərincə güclü impuls verdi.
Sahibkarlar şahid oldular ki, qısa bir müddət ərzində onların bürokratk əngəllərlə, inhisarçılıqla dövlət qurumları təmsilçilərinin səbəb olduqları korrupsiya ilə bağlı bir çox iradları nizamlanıb.  Və əlbəttə ki, bu islahat zəncirinin əsas haqlarından biri də sahibkarlıq sahəsi üçün vahid informasiya reyestrinin yaradılması sayıla bilər.
Elektron qeydiyyat
Beləliklə, mayın 1-dən başlayaraq, Azərbaycanda biznes qurumlarının fəaliyyətinə nəzarət sahəsinin ən incə məsələsi olan yoxlamaları qaydaya salmaq qərara alındı. Bu sahədə olan problemlər  barədə də çox yazılıb. Həm yerli, həm də beynəlxalq qurumlar tərəfindən mövcud çatışmazlıqlar göstərilib, onlar nəzarət orqanları tərəfindən sahibkarlıq subyektlərindən gerçəkləşdirilən çoxsaylı yoxlamaları əlaqələndirməyə, özəl biznesin həyatına bəzən qanunsuz edilən müdaxilələri dayandırmağa çağırıblar.
Bu sahədə şəffaflığı təmin edə biləcək əlaqələndirici qurumun yaradılması ideyası hələ 2008-ci ildə Dünya Bankının (DB)  strukturu olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) dəstəyi ilə gerçəkləşdirilən layihə çərçivəsində irəli sürülüb. Biznes sahəsində yoxlamaların tənzimlənməsi ilə yanaşı, layihəyə müxtəlif sahibkarlıq fəaliyyəti növlərinə icazə verilməsi ilə bağlı durumu yaxşılaşdırmağı və iş adamları ilə maarifçilik işləri görülməsini nəzərdə tutan daha iki komponent də daxildir.
Yoxlamalar sahəsində işlərin vəziyyətinin  daha yaxşı öyrənilməsi üçün layihə çərçivəsində sahibkarlar arasında sorğu da aparılıb. Məlum olub ki, Azərbaycan  tərəfindən ölkənin sərmayə cəlbediciliyinin artırılması məqsədi ilə keçirilmiş təsirli islahatlara baxmayaraq, müəyyən problemlər mövcuddur ki, onların həlli üçün əlavə səylər tələb edilir. Yoxlamalar üzrə reyestr belə həllərdəndir.
Qeyd edək ki, reyestr Azərbaycan prezidentinin 13 aprel 2010-cu il və 15 fevral 2011-ci il tarixli fərmanları əsasında yaranıb. Sənədlərə görə, aparılan yoxlamaların çağdaş standartlara uyğunlaşdırılması və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə Ədliyyə Nazirliyinə tapşırılıb ki, sahibkarlıq sahəsinin yoxlamalarının fasiləsizliyi barədə məlumat yığımı üçün vahid informasiya reyestri tətbiq edilsin. Bununla yanaşı, reyestrin forması və aparılma qaydası barədə nizamnamə də təsdiq edilib və "www.yoxlama.gov.az" elektron ünvanında yerləşdirilib.
Reyestrin vahid informasiya bazasının formalaşdırılması üçün Vergilər Nazirliyinin uyğun informasiya sisteminə inteqrasiya əsasında vergi qurumlarında sahibkarlıq fəaliyyəti subyekti kimi qeydə alınmış bütün hüquqi və fiziki şəxslər haqqında qanunla nəzərdən tutulmuş məlumatların yığılması və daim yeniləşdirilməsi təşkil edilib. Qeyd edək ki, bütünlükdə reyestrə müxtəlif sahələrdə yoxlamalar gerçəkləşdirən 20-yə yaxın dövlət orqanı cəlb edilib.
Hər şey plan üzrədir
Bu reyestrin sahibkarlara faydası nədir? Bəri başdan bildirək ki, onun yaradıldığı 1 may 2011-ci il tarixdən bu reyestrə salınmayan heç bir yoxlama hüquqi baxımdan qanuni sayılmayacaq.  Bundan başqa, bu reyestrdən kənar istənilən yoxlama qanun pozuntusu sayılacaq və yoxlama qurumu bunun üçün məsuliyyət daşıyacaq. Yalnız sərhəd məntəqələrində, dəniz və hava limanlarında gerçəkləşdirilən, həmçinin, dövlət müəssisələrində idarəetmənin ötürülməsi zamanı aparılan yoxlamalar istisnadır.
Beləliklə, IFC-in Azərbaycan nümayəndəliyindən "Region plus"a bildiriblər ki, istənilən sahibkar onun üçün təqdim edilmiş loqin və parol vasitəsi ilə sayta girə və onun obyektində gerçəkləşdiriləcək yoxlamaların təqvimi ilə tanış ola bilər. O hətta, artıq keçirilmiş yoxlamalar, irad və istəklər barədə orada fikir yerləşdirə bilər ki,  bununla da müvafiq qurumların  tanış olması mümkündür.
"Hələ ki portal barədə rəylər müsbətdir, ölkə bölgələrində aparılan sorğular da bundan xəbər verir. Yeganə narahatlıq doğuran məsələ sahibkarların bu reyestr barədə məlumatının aşağı olması ilə bağlıdır və hazırda bu məsələnin həlli üzrə tədbirlər gerçəkləşdirilir", - deyə "IFC-Azerbaijan"ın təmsilçisi Əbülfəz Manafov bildirir.
Bir sıra yoxlamaların gerçəkləşdirilməsi zamanı, məsələn, ticarət nöqtələrində vaxtı keçmiş məhsulların satılmasının, maliyyə möhtəkirliyi  və vergidən- yayınmaların aşkarlanması məqsədilə keçirilən yoxlamalar zamanı tələb olunan gözlənilməzlik effektinə gədikdə isə, müəyyən mənada bu, təmin ediləcək. Amma yalnız plandankənar yoxlamalar zamanı  mümkün ola bilər ki, bunun da sayı ciddi şəkildə kvotalaşdırılıb və illik yoxlamaların  20-30%-i qədər olacaq.  "Onlar da reyestrə salınacaq, amma keçirildikdən sonra və müvafiq qeyddə plandan kənar nəzarət tədbirinin gerçəkləşdirilməsi üçün əsas göstəriləcək", - deyə "IFC-Azerbaijan"ın təmsilçisi Könül Rəşidova bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, qarşıdan gələn il üçün yoxlamalar planı hər il noyabrın 1-nə kimi yoxlayıcı qurumlar tərəfindən Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməlidir. Bu sənəddə il ərzində yoxlamadan keçiriləcək bütün obyektlərin siyahısı olmalıdır.
Sonra nə gözlənilir?
Necə deyərlər, təkmilləşməyin həddi yoxdur. Yuxarıda deyildiyi kimi Azərbaycanda biznesin aparılması üzrə radikal yeni addım olan reyestr tətbiqi sistemi daha da inkişaf etdirilə bilər. Misalçün, dünyanın başqa ölkələrinin yetərincə mütərəqqi təcrübəsi var ki, bu cür sistemdən istifadə edərək yoxlamaları qeydə almaqla yanaşı, bu və ya başqa müəssisə üçün risk səviyyəsini müəyyən etmək müm-kündür. Bu isə öz növbəsində, həmin müəssisələrdə yoxlamalar aparmağa imkan verir.
Azərbaycanda isə yoxlamalar barədə qərar hələ ki plan şəklində qəbul edilir ki, bu da çox vaxt pozuntu riski səviyyəsi yüksək olan müəssisələri diqqətdən kənarda saxlayır. Axı yoxlayan qurum il ərzinə bütün müəssisələri əhatə edə bilməz, buna görə də mövcud problemlərin təhlili sadəcə önəmlidir. Onda müxtəlif qurumlar tərəfindən təkrar yoxlamalar aparılmasını aradan qaldırmaq, lazımsız yoxlamalara xərclənən vəsaitlərə qənaət etmək, bu prosedurlar üçün ayrılan iş vaxtından da səmərəli yararlanmaq mümkün olar.
Ola bilsin ki, bu məqamlar hazırda Nazirlər Kabinetində hazırlanan "Sahibkarlıq sahəsində yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının təmin edilməsi haqqında" qanun layihəsində nəzərə alacaq. İstənilən halda, bu, Azərbaycanda yoxlama fəaliyyətinin tənzimlənməsi yolunda  daha bir önəmli addım olacaq, həm də deməli, ölkəni biznesin aparılması üçün ən yaxşı mühitin əldə edilməsinə yaxınlaşdıracaq.

ПРОВЕРКИ ПОД КОЛПАКОМ
Повсеместная борьба с коррупцией в Азербайджане, провозглашенная главой государства, как известно, оказала влияние на многие сферы общественной жизни. И в то же время это придало дополнительный и весьма мощный импульс решению многих проблем по развитию экономики, а именно той ее части, которая формируется частным бизнесом. Предприниматели стали свидетелями того, как за короткие сроки были урегулированы многие их претензии, связанные с бюрократическими проволочками, монополизмом, коррупцией представителей госорганов. И, пожалуй, одним из основных звеньев в этой цепи реформ призвано стать создание единого информационного реестра проверок в сфере предпринимательства.
Электронная регистрация
Итак, с 1 мая в Азербайджане начала действовать долгожданная для предпринимателей координационная структура-сеть, призванная навести порядок в одной из самых щепетильных сфер в области надзора за деятельностью бизнес-структур - проверок. О проблемах в этой части говорилось и писалось много, на существующие недостатки указывали как местные, так и международные структуры, призывали как-то координировать многочисленные проверки субъектов предпринимательства со стороны надзорных органов, прекратить необоснованные порой вторжения в деятельность частного сектора.
Идея создания координирующего органа, который мог бы обеспечить прозрачность в данной области, возникла еще в 2008 году в рамках проекта, реализуемого при поддержке Международной финансовой корпорации (IFC - структура Всемирного банка). Помимо регулирования проверок в сфере бизнеса этот проект включает еще два компонента, предусматривающие улучшение ситуации в системе выдачи разрешений на различные виды предпринимательской деятельности и проведение просветительской работы с бизнесменами.
Для наилучшего изучения положения дел в сфере проверок в рамках данного проекта был проведен специальный опрос среди предпринимателей. И было выяснено, что, несмотря на внушительные реформы, которые были предприняты Азербайджаном в целях улучшения инвестиционной привлекательности страны, существуют определенные проблемы, для решения которых требуются дополнительные усилия. Реестр по проверкам - одно из таких решений.
Отметим, что реестр создан на основе указов президента Азербайджана от 13 апреля 2010 года и 15 февраля 2011 года, согласно которым с целью приведения проводимых проверок в соответствие с современными стандартами и обеспечения прозрачности Министерству юстиции было поручено ведение единого информационного реестра для сбора информации о непрерывности проверок в сфере предпринимательства. Помимо этого был также утвержден устав о форме и порядке ведения реестра, который размещен по электронному адресу www.yox-lama.gov.az.
Для формирования единой информационной базы реестра и на основе взаимной интеграции с соответствующей информационной системой Министерства налогов были организованы сбор и постоянное обновление установленной законодательством информации обо всех юридических и физических лицах, зарегистрированных в налоговых органах как субъекты предпринимательской деятельности. Отметим, что всего в реестр привлечено около 20 государственных органов, осуществляющих проверки в различных сферах.
Все по плану
Чем полезен этот реестр предпринимателям? Для начала отметим, что благодаря его созданию с 1 мая 2011 года ни одна проверка не будет считаться юридически законной, если она не будет внесена в данный реестр. Более того, каждая проверка вне данного реестра считается правонарушением, за которое проверяющий орган несет ответственность. Исключением являются лишь проверки на пограничных пунктах, в морских и воздушных портах и проводимые в рамках передачи в управление государственных предприятий.
Таким образом, как сказали R+ в азербайджанском представительстве IFC, любой предприниматель, войдя на сайт посредством предоставленного ему логина и пароля, сможет ознакомиться с календарем проверок, которые будут осуществлены на его объекте. И даже он сможет оставить там свои жалобы или пожелания относительно уже пройденной проверки, с которыми ознакомятся соответствующие структуры.
"Пока отзывы о портале положительные, о чем говорят и опросы, проводимые в регионах страны. Единственное, что вызывает беспокойство, - это низкий уровень информированности предпринимателей о данном реестре, и сейчас проводятся мероприятия по решению этого вопроса", - отметил представитель IFC-Azerbaijan Абульфаз Манафов.
Что касается эффекта неожиданности, который бывает порой весьма кстати при проведении некоторого рода проверок (например, на предмет продажи в торговых точках просроченной продукции, осуществления финансовых махинаций и уклонения от налогообложения и т.д.), то в некоторой степени он будет присутствовать. Но только при проведении внеплановых проверок, количество которых также строго квотируемо, - это около 20-30% от всех ежегодных проверок. "Они также будут введены в реестр, но уже постфактум и в соответствующей записи будет указано обоснование для проведения внепланового контрольного мероприятия", - отметила другой представитель IFC-Azerbai-jan Кенуль Рашидова.
Она также сообщила, что план проверок на предстоящий год будет предоставляться Министерству юстиции проверяющими органами до 1 ноября каждого года. Документ этот будет содержать весь список объектов, которым за год предстоит пройти проверки.
Как говорится, нет предела совершенству. И система ведения реестра, о которой говорилось выше, хоть и стала радикально новым положительным шагом по облегчению ведения бизнеса в Азербайджане, может развиваться дальше. К примеру, имеется достаточно прогрессивная практика других стран мира, практикующих подобную систему, которая позволяет не только регистрировать проверки, но и устанавливать уровень рисков того или другого предприятия. Это, в свою очередь, дает основание для проведения там проверок.
В Азербайджане же решения о проверках пока принимаются в плановом порядке, что порой оставляет без внимания предприятия с повышенным риском нарушений, - ведь проверяющий орган не может охватить за год все предприятия, поэтому анализ имеющихся проблем просто необходим. Тогда можно будет исключить и дублирование проверок различными органами, сэкономить на средствах, затраченных на ненужные проверки, эффективно использовать рабочее время, выделенное на эти процедуры.
Возможно, эти моменты будут учтены в законопроекте "О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защиты интересов предпринимателей", который готовится сейчас Кабинетом министров. Во всяком случае он станет еще одним важным шагом на пути регулирования проверочной деятельности в Азербайджане, а значит, приблизит страну к достижению наилучшего климата для ведения бизнеса.