ÇİNDƏN AVROPAYA RELSLƏRLƏ
Azərbaycanın verdiyi yarımmilyardlıq kredit Gürcüstana öz ərazilərində polad magistralların yenidənqurulmasını sürətləndirməyə yardım edəcək
Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolunun tikintisi finiş xəttinə yaxınlaşır. 2013-cü ilin əvvəlindən Avropa ilə Asiya arasında ən qısa və rentabelli quru marşrut olan bu nəqliyyat dəhlizinin kommersiya istismarına başlanılacağı gözlənilir. Polad magistralın tikintisinin sürətləndirilməsi məqsədi ilə bu il iyulun əvvəlində Bakıda BTQ layihəsinin Əlaqələndirmə Şurasının iclası keçirilib, orada Gürcüstan və Azərbaycan nəqliyyat qurumlarının təmsilçiləri Tbilisi-Axalkalaki yol hissəsinin yenidənqurulması üzrə kredit sazişi bağlayıblar.
Yeni problemlər və yeni kredit
"Bu il BTQ dəmir yolunun tikintisi sürətləndiriləcək və onun istismara verilməsi  ilə Avropa və Asiya arasında yeni həddindən əlverişli quru marşrut yaranacaq. Eyni zamanda, bu il Azərbaycan Dəmir Yollarının (ADY) nəqliyyat  xətlərinin və hərəkət heyətinin çağdaşlaşdırılması üzrə kapital tutarlı layihənin gerçəkləşdirilməsinə də başlanacaq. Bu layihələrə iri sərmayələr lazımdır və dövlət bu vəsaiti ayırır ki, gələcəkdə daha cağdaş və güclü, Qərblə Şərqin qovuşmasında yerləşən Azərbaycanın coğrafi üstünlüklərindən tam ölçüdə istifadə etməyə imkan verən nəqliyyat infrastrukturu yaradılsın", - deyə bu yaxınlarda verdiyi müsahibələrindən birində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyan edib.
BTQ üzərində birbaşa tikinti işləri 2008-ci ilin ortalarında başlanılıb və ayrı-ayrı dövrlərdə müəyyən uğurlarla Gürcüstanın və Türkiyənin bir neçə sahəsində aparılıb.
Bir sıra səbəblər üzündən layihə iştirakçıları bu polad magistralın işəsalınma tarixini arxaya çəkməyə məcbur olublar. İlk başdan planlaşdırılırdı ki, BTQ-ni 2010-cu ilin sonuna tikib başa çatdırmaq mümkün olacaq, daha sonra bu tarix 2011-ci ilə keçirildi; keçən il isə yekun müddət kimi 2012-ci müəyyən edildi.  Bu strateji vacib trassın tikintisinin ləngiməsində suçlu Gürcüstan tərəfi olmuşdu. 2008-ci ildə baş vermiş siyasi qarışıqlıq ayrılan vəsaitlərin işlədilməsin? mənfi təsir göstərmişdi, sonra isə texniki problemlər ortaya çıxmışdı.
Ən ciddi problemsə Axalkalakidən Türkiyə sərhədinə qədər marşrutun 25 kilometrlik sahədə dəyişikliyə uğramasının vacibliyi oldu. O cümlədən sonradan aydınlaşdı ki, Gürcüstan-Türkiyə sərhədində 2,5 kilometrlik sahə yanlış olaraq uçqun qorxusu olan yerdə layihləndirilib. Geoloji araşdırmalar nəticəsində müəyyənləşdi ki, bu yerlər sürüşmə zonasına daxildir və dəmir yolu tikintisi üçün yararlı deyil, buna görə də trassı dağın altından keçəcək dördkilometrlik tunellə çəkmək barədə qərar qəbul edildi.
Tunel üçün yeni layihə işlənilməli idi ki, bunun üçün də, təbii ki, əlavə vaxt və onun çəkilməsi üçün isə əlavə vəsaitlər tələb olunurdu.  Başqa bir maneçilik isə Marabdadan Axalkalakiyə qədər olan 160 kilometrlik dəmir yolunun istifadə üçün tam yararsız olması ilə bağlı idi. Nəticədə, yolun bu hissəsini bərpa etmək əvəzinə, tamamilə yenidən tikmək barədə qərar qəbul edildi.
Nəhayət, bu ilin əvvəlindən  tikinti müddətinin hissedilən gecikməsinin üzərinə həm də dünya bazarında tikinti materiallarının və xammalın qiymətinin qalxması, Gürcüstanın dəmir yolu infrastrukturunun cari durumunun yenidən qurulması, həmçinin, yerin mürəkkəb relyefi ilə bağlı layihənin qiymətinin bahalaşması da əlavə edilidi.
Yuxarıda göstərilən məqsədlərlə yanaşı, Tetriskaro-Axalkalaki dəmir yolu sahəsində tikinti və bərpa işlərinə, Axalkalakidə vağzal və qatarların təkərarası məsafəsinin  MDB-də mövcud olan enli yollardan Avropa standartlarına uyğun yollara keçirilməsi  məntəqəsinin tikintisinə, həmçinin, yol infrastrukturunun yaradılmasına əlavə vəsaitlər tələb olundu. İstisna edilmir ki, gələcəkdə İspaniyanın "Talgo" şirkətindən sürətli vaqon və lokomotivlərin alınmasına da əlavə vəsaitlər tələb ediləcək. Azərbaycan və Gürcüstan tərəfinin bəyənməsindən sonra, onların Bakı - Tbilisi - İstanbul marşrutu üzrə işlədilməsi nəzərdə tutulur.
Sadalanan problemlər bir yerdə polad magistralın tikinti prosesinin ciddi şəkildə çətinləşməsinə, həmçinin, marşrutun istimara verilmə tarixinin əməlli-başlı ləngiməsinə səbəb olub. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin tikintisini zəiflətmək olmazdı, çünki onun iştirakçıları Türkiyədən və Azərbaycandan keçməklə, Avropaya yük tranzitinə artıq 2013-cü ilin əvvəlində başlamağı düşünürlər.
Buna görə də cari ilin may ayında Azərbaycanla Gürcüstan arasında sazişə Marabda - Türkiyə sərhədi (Karsaxi) dəmir yolu hissəsinin maliyyələşdirilməsi, layi-hələşdirilməsi, tikintisi, yenidənqurulması və bərpası üzrə dəyişikliklər edilib. Bu dəyişikliklərə görə, bizim ölkə Gürcüstana 25 il müddtinə, illik 5 faizlə $575 mln.-luq ikinci kredit xətti açıb. Bununla da üç il qabaq verilmiş borcla bizim ölkənin layihədə $200 mln.-a bərabr olan payı $775 mln.-a çatdırılıb.
1 iyul 2011-ci il tarixdə imzalanmış kredit sazişinə görə, əvvəlki kreditdə olduğu kimi, bu dəfə də borcun verilməsi Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun xətti ilə gerçəkləşdirilir, amma bu dəfə benefitsiari kimi Gürcüstan hökuməti deyil, "Karsaxi-Marabda" şirkəti çıxış edir.
Beləliklə, bu kredit dövlət borcu kimi rəsmiləşdirilməyib və onun geri qaytarılması dəmir yolunun işə salınmasından sonra əldə ediləcək gəlir hesabına gerçəkləşdiriləcək. Faizin ödənişindən asılı olmayaraq, Gürcüstan tərəfi 0,5%-lik komisyon haqqı da ödəyəcək, amma bu, 20 min laridən çox olmayacaq.
Xərclənən vəsait qazanılacaq
Layihənin bahalaşmasına baxmayaraq, onun iştirakçıları çəkilən xərcləri nisbətən çox tez geri qaytarmağı düşünürlər. Gözlənilir ki, ilkin mərhələdə BTQ ilə ildə 1 mln sərnişin və 6,5 mln ton yük daşınacaq. Daha sonra daşıma həcmi Asiyadan Avropaya göndərilən konteyner, maye və digər tipli yüklərin  hesabına 17 mln tona qədər qalxacaq.  Özü də yaxın 2 ildə Türkiyə tərəfindən Bosfor altından tunel tikintisini nəzərdə tutan və Avropa ilə birbaşa dəmir yolu əlaqəsini asanlaşdıran "Marmaris" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi başa çatdırılacaq.
BTQ beynəlxalq magistralının işə salınmasından sonra, ilkin hesablamalara görə,  yalnız bizim ölkə yük dövriyyəsini ildə 6-7 mln tona qədər qaldıra bilər. Yük axınının yetərincə artacaq həcmlərinin maneəsiz keçməsi üçün ölkənin qərb istiqamətindəki  polad magistralların buraxılış imkanlarını müvafiq qaydada artırmaq lazımdır.
Yada salaq ki, keçən ilin iyul ayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu məqsədlə Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən işlənmiş Azərbaycan Dəmir Yolunun 2010-2014-cü illər üçün inkişafı üzrə  Dövlət Proqramını təsdiq edib. Layihə Bakı - Böyükkəsik (Gürcüstan sərhədi) dəmir yolu trassında 500 kilometrlik hərəkət yolunun, ilk növbədə, onun 317 kilometrlik hissəsinin yenidənqurulmasını nəzərdə tutur.
Bu, əsas məqsədlərdən birinə - dəmir yolu heyətlərinin sürətini sərnişin daşımalarında saatda 140 kilometrə və yük daşımalarında isə saatda 80-100  kilometrə qədər çatdırmağa imkan verəcək. Həmçinin, yolların enerji təchizatı sisteminin çağdaşlaşdırılması, lokomotiv parkının yeniləşdirilməsi üzrə kompleks tədbirlər də nəzərdə tutulub. Siqnalizasiya və rabitə sisteminin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə Yalama-Biləcəri, Horadiz-İmişli-Bakı, Osmanlı-Astara optik-fibra xətləri çəkiləcək, yük və sərnişin daşımalarının avtomatik idarəetmə sistem yaradılıb.
Əgər ilk başdan dördillik çağdaşlaşdırma layihəsinin ilkin büdcəsi $795 mln qiymətləndirilirdisə və yalnız Gürcüstan sərhədi istiqamətində bir sahəni nəzərdə tuturdusa, sonra təmir bazası və başqa infrastrukturların yaradılması da nəzərə alınaraq 1,2 mlrd manata qalxdı. Hazırda ADY təsərrüfatının çağdaşlaşdırılması üzrə toplam xərclər $ 2 mlrd.-dan yüksək qiymətləndirilir. Layihəyə beynəlxalq yardıma gəldikdə, indiyə kimi Dünya Bankı (DB) ilə $450 mln.-luq kredit sazişi bağlanıb. Çexiya  "EximBank"ından isə 215 mln avroluq kredit almaq barədə də anlaşma əldə edilib. ADY-nin kreditorları sırasına Asiya İnkişaf Bankının da qoşulacağı istisna edilmir, daha öncə o, $200 mln ayırılmasının mümkünlüyü barədə məsələyə baxıb.
Eyni zamanda, büdcənin, təxminən, 2 dəfə artması üzündən ADY-nin çağdaşlaşması üzrə belə irimiqyaslı layihənin maliyyələşdirilməsinin qalan həcminin məsələsi açıq qalır. İlk başdan ehtimal edilirdi ki, bu həcmin üçdəikisi beynəlxalq qurumların payına düşəcək, qalan üçdəbir hissəni isə hökumət verəcək.
Konkret olaraq, beynəlxalq donorların vəsaitlərinin səmərəli cəlbi üçün 2011-ci ildə dəmir yolu nəqliyyatının bazar iqtisadiyyatı prinsipləri əsasında institusional islahatları gerçəkləşdirilməli idi. Bu prosesə artıq başlanılıb. Belə ki, 2009-cu ilin iyul ayında Azərbaycan Dövlət Dəmir Yolları (ADDY)  "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-yə çevrilib.
Bu yaxınlarda isə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) ADY QSC-nin 599 mln manatlıq sadə adlı sənədləşdirilməmiş səhmlərinin emissiya prospektini qeydə alıb.  Bu, necə deyərlər, səhmdar cəmiyyətin kapitallaşdırılması yolunda ilk addımdır və istisna edilmir ki, gələcəkdə ADY çağdaşlaşdırılma layihəsinin dəstəklənməsi üçün yenə də qiymətli kağızlar emissiyasına üz tuta bilər.
İstənilən halda, bura pul yatırmaq səmərəli olacaq, çünki son nəticədə bu, Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolunun uğurlu fəaliyyətinə bir töhfə olacaq. Proqnozlaşdırılan yük dövriyyəsi nəzərə alınarsa, onun maliyyə baxımından gəlirliliyi heç bir şübhə doğurmur.

FROM CHINA TO EUROPE BY RAIL
A 0.5-billion-dollar loan from Azerbaijan will help Georgia to speed up the reconstruction of steel tracks on its territory
The construction of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway is on the home stretch. It is expected that the commercial operation of the transport corridor - the shortest and most cost-effective land route between Europe and Asia - will begin in early 2013. In order to expedite the construction of the steel track, at the start of July this year, Baku hosted a meeting of the BTK Coordination Council where representatives of Georgian and Azerbaijani transport agencies signed a new loan agreement for the reconstruction of the Tbilisi-Akhalkalaki section of the railway.
New problems and new loan
"This year the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway will be expedited, and its commissioning will create a new highly profitable land route between Europe and Asia. At the same time, the implementation of a capital-intensive project to upgrade the routes and rolling stock of the Azerbaijan Railways (BR) will begin this year. These projects require large investments, and the state attracts them in order to create in the future a modern and strong transport infrastructure that will make it possible to make full use of the benefits of Azerbaijan's geographic location at the crossroads of the East and the West," President Ilham Aliyev said in a recent speech.
The direct construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway corridor began in mid-2008 and was conducted with varying success at several sites in Georgia and Turkey. However, due to a number of reasons, the project participants were forced to postpone the commissioning of the steel line. Originally, it was planned that BTK would be built by the end of 2010, but this date was postponed to 2011, and last year, 2012 was named as the final date. The Georgian side was blamed for delays in the construction of this strategically important route: partly because of political instability in 2008, which negatively affected the use of the allocated funds, while technical problems emerged later. But the most serious problem was the need to change the route of a 25-km section from Akhalkalaki to the Turkish border. In particular, it appeared that a 2.6-km section on the Georgian-Turkish border was erroneously projected in an avalanche site. Geological investigations revealed that this area is included in the landslide zone and is not suitable for the construction of the railway, so it was decided to turn the track towards a foothill 4-km tunnel. A new project had to be drawn up for the tunnel, which, of course, took extra time, while its construction required extra funds. Another obstacle was the total uselessness of a 160-km stretch of the railway from Akhalkalaki to Marabda. As a result, it was decided not to reconstruct this part of the road, as was planned, but to completely rebuild it. Finally, earlier this year it was revealed that the noticeable delay in the timing of the construction was also due to the overall rise in the cost of the project following the increase in world prices for construction and raw materials, the revaluation of the current status of Georgia's railway infrastructure, as well as the difficult terrain. In addition to the above goals, additional funds were required for construction and rehabilitation work at the Tetritskaro-Akhalkalaki railway section, the construction of a station in Akhalkalaki and of a point for transferring trains from the broad gauge existing in the CIS to the European standard, as well as for the creation of other rail infrastructure facilities. It is possible that additional funds will be needed in the future to buy fast cars and locomotives from the Spanish company Talgo. They are supposed to operate on the Baku-Tbilisi-Istanbul route in the event of final approval by the Azerbaijani and Georgian sides.
These problems together could seriously hamper the process of building the steel track, and most importantly, noticeably delay its date of commissioning. But it was impossible to delay the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway, because its members are planning to start the transit of cargo through Azerbaijan and Turkey to Europe in early 2013.
So in May of this year, changes were made to the agreement between the governments of Azerbaijan and Georgia with respect to work to finance, design, build, reconstruct and rehabilitate the Marabda-Turkish border (Kartsakhi) railway sector, under which our country provided Georgia with a second loan of $ 575 million with a maturity of 25 years at a rate of five per cent. Thus, together with the first $ 200-million loan issued three years ago, the share of our country in this project increased to $ 775 million.
According to the 1 July 2011 credit agreement, the loan, as was the case with the previous loan, was issued by the State Oil Fund of Azerbaijan, but this time the beneficiary is not the government of Georgia, but the Kartsakhi-Marabda company. Thus, this loan is not a state debt and will be repaid from the revenues of the project after the commissioning of the railway. Regardless of interest, the Georgian side will also pay a commission of 0.5 per cent (50 basis points), but no more than 20,000 Georgian lari.
Expenses will be paid back
Despite the rise in the cost of the project, the parties expect a relatively quick return on costs. It is expected that at the initial stage, the BTK corridor will transport up to 1 million passengers and 6.5 million tons of cargo annually. Subsequently, the volume of traffic will increase to 17 million tons of containerized, bulked and other types of cargo from Asia to Europe. And in the next two years, Turkey will complete the Marmaris project, which implies the construction of a tunnel under the Bosporus, which will accelerate and facilitate the through rail link with Europe.
After the commissioning of the BTK international railway, our country alone, according to conservative estimates, will increase the cargo turnover by 6-7 million tons per year. To ensure the smooth passage of significantly high volumes of cargo, it is necessary to increase the capacity of the country's steel tracks in the westerly direction. For this purpose, Azerbaijani President Ilham Aliyev last July approved the Ministry of Transport's State Programme for the Development of the Azerbaijani Railways for 2010-2014. The project envisages the reconstruction of railways on the 500-km Baku-Boyuk Kasik (the border with Georgia) railway, first of all, its 317-km section. This will make it possible to achieve one of the main objectives - to increase the average speed of trains to 140 km per hour in passenger traffic and 80-100 km per hour in cargo transportation. It is also planned to take a number of measures to modernize the energy systems of the railroad and upgrade the locomotive fleet, and in order to improve the alarm and communications systems, Yalama-Balacari, Horadiz-Imisli-Baku and Osmanli-Astara fibre optic lines will be laid and a system of automatic control of cargo and passenger traffic will be set up.
However, if the original total budget of the four-year modernization project was estimated at $ 795 million and covered only one section in the direction of the Georgian border, then taking into account the reconstruction of the repair facilities and the creation of other infrastructure, it grew to 1.2 billion. Today, the total cost of modernizing Azerbaijan Railways is estimated at more than $ 2 billion.
With regard to international assistance to the project, to this day a loan agreement for $ 450 million has been signed with the World Bank. An agreement has been reached to borrow 215 million euros from Czech EximBank. It is possible that the creditors of Azerbaijan Railway will be joined by the Asian Development Bank, which previously considered allocating $ 200 million.
At the same time, due to the doubling of the budget, the remaining funding for such a large scale programme to modernize the Azerbaijan Railways is still an open question. Initially, it was planned that two-thirds of the share would fall to international financial institutions, while the remaining third would be provided by the government. In particular, for the effective involvement of international donors, in 2011 it was planned to carry out institutional reforms in rail transport based on market economy principles. This process has already begun. So, in July 2009, Azerbaijan State Railways was transformed into JSC Azerbaijan Railways. And recently, the State Committee for Securities registered the issue prospectus of ordinary registered uncertified shares at JSC Azerbaijan Railways, totalling $ 599 million manats. This is, as it were, the first step towards the capitalization of the joint stock company, and it is possible that Azerbaijan Railways will re-emit securities to support the modernization project in the future.
In any case, investments will be effective, because in the long-run, they will contribute to the success of the Baku-Tbilisi-Kars railway. And its financial profitability, given the projected volume of cargo, causes no doubt.