Görünür, yunanıstan Türkiyə-İsrail münasibətlərinin korlanmasından maksimum dividend qazanmaq istəyir
Dünyadan təcrid olunmuş Qəzza zolağının dinc əhalisinə humanitar yük aparmaq niyyətində olan "Azadlıq flotiliyası" kampaniyası növbəti dəfə niyyətini gerçəkləşdirə bilmədi. Bu dəfə İsrail beynəlxalq hüquq müdafiə xarakterli aksiyanın qarşısını dinc yolla ala bildi. Yeri gəlmişkən, Təl-Əviv bu missiyanın blokadada olan sektor əhalisinə yardıma yox, oradakı radikal HƏMAS qruplaşması ilə əməkdaşlığa çalışdığını düşünür.
Yunan lütfkarlığının incəlikləri
"Azadlıq flotiliyası-2"nin məqsədi birinci missiyanın ötən il gerçəkləşdirə bilmədiyini həyata keçirmək idi. O bunu 10 gəmi və 1000 nəfərlə reallaşdırmağa hazırlaşırdı. "Azadlıq flotiliyası"nı 22 QHT təşkil etmişdi və onlar iyulun əvvəllərində Qəzza zolağında olmağı nəzərdə tutmuşdular. İsrail bu planın qarşısını ala bildi. Bu işdə ona, ilk növbədə, Yunanıstan kömək etdi. O, "Flotiliya"nın flaqmanı olan Kanadanın "Təhrir" yük gəmisini 3 həftə ərzində Krit adası limanında saxladı. Gəmi oraya yanacaq doldurmaq üçün girmişdi.
Liman rəhbərliyi Yunanıstan qanunvericiliyinə istinad edərək, "Təhrir"in oranı tərk etməsinə imkan vermədi. Gəmi limanı icazəsiz tərk etməyə çalışdıqda isə Yunanıstanın hərbi gəmiləri onu mühasirəyə alaraq geri qaytardı. "Flotiliya" iştirakçılarına qarşı sahil mühafizəsinin fəaliyyətinə mane olmalarına dair iddia da qaldırıldı və onlardan bəziləri 1 ay müddətinə şərti olaraq azadlıqdan məhrum da edildi. Üstəlik, Yunanıstan hökuməti bütün gəmilərə onun ərazisindən Qəzza zolağına üzməyi qadağan etdi. Bunun əvəzinə Afina missiyaya Qəzzaya humanitar yükü İsrailin etiraz etmədiyi marşrutlarla göndərməyi məsləhət gördü.
Dəniz yolu ilə hədəflərinə çata bilməyən hüquq müdafiəçiləri "hava azadlıq flotiliyası" elan etdilər. Onlar Ben-Qurion aeroportuna uçmağı və işğal altındakı İordan çayının qərb sahilində 1 həftə qalmağı planlaşdırsalar da, bu da baş tutmadı. İsrailin Daxili İşlər Nazirliyi beynəlxalq aviaşirkətlərə 4 siyahı ünvanladı: orada 500-dək şəxsin adı var idi və Təl-Əvivi aviaşirkətlərdən həmin şəxslərin təyyarələrə buraxılmamasını istəyirdi. Avropa aeroportlarında həmin şəxslərdən, təxminən, 200 nəfərinin qeydiyyatına rədd cavabı verildi. İsrailə uçmağa nail olanların isə 124-ü Ben-Qurion aeroportunda saxlanıldı. Onlar ölkəni könüllü şəkildə tərk etmələri, yaxud deportasiya olunmalarınadək həbsxanaya göndərildi.
"Azadlıq Flotiliyası" ilə mübarizənin yekunlarından danışan İsrailin xarici işlər naziri Aviqdor Liberman deyib: "İsrailə qarşı hər iki təxribatın qarşısı alındı. Qəzza zolağının blokadasının kütləvi şəkildə pozulması təhlükəsi aradan qaldırıldı. "Flotiliya" tüstü kimi yox oldu, təxribatın iştirakçıları isə Ben-Qurion aeroportunda son saatlarını keçirir. Onlar evlərinə göndəriləcəklər". Liberman bildirib ki, dəniz və hava "flotiliyası"nın pozulması yalnız İsrailin təhlükəsizlik qüvvələrinin xidməti deyil. Onun sözlərinə görə, bu dəfə "fəalları qarşılamağa ciddi hazırlaşmış" bu qüvvələrə diplomatlar da köməklik göstərib: "Sonuncular Avropanın dövlət strukturlarını bu təxribatın yalnız İsrailə deyil, bütünlükdə Qərbə zərbə vura biləcəyinə inandırıb".
Aydındır ki, bu işdə İsraili dəstəkləmiş bütün Avropa fövqəldövlətləri arasında Təl-Əvivin xüsusi minnətdarlığını Yunanıstan alıb. İsrail prezidenti Şimon Peres Qüdsdə yunanıstanlı həmkarı Karlos Papuliasla görüşündə ona Qəzzaya humanitar yardım aparmağa çalışan missiyanın növbəti reysinə yaradılmış maneəyə görə minnətdarlıq da edib. "Siz təxribatı önləməmizə kömək etdiniz", - deyə Peres həmkarına bildirib.
İlk baxışdan sözügedən məsələdə Yunanıstanın İsrailə belə qəti dəstəyi gözlənilməz təsir bağışlaya bilər. Axı Yunanıstan onilliklər ərzində fələstinpərvər mövqeyini gizlətməyib və Fələstin rəhbərliyinə xeyli siyasi dəstək verib. Afinanın İsraili dövlət olaraq yalnız 1990-cı ildə tanıması faktı özü-özlüyündə çox şeydən xəbər versə də, son zamanlar çox şey dəyişib. İlk növbədə, iqtisadi böhran Yunanıstana ciddi zərbə vurub. Prezident Papulias israilli həmkarı ilə görüşdə "tarixdə belə şeyin olmadığını" söyləməklə, ölkəsinin hansı iqtisadi duruma düşdüyünü aydın şəkildə ifadə edib. Yunanıstan dövlətinin taleyinin Qərbin maliyyə institutlarından əhəmiyyətli dərəcədə asılı duruma düşdüyü şəraitdə Afinanın "Flotiliya"ya maneə yaratmasına nail olmaq bəlkə də elə bir çətinlik yaratmırdı. Hər halda, Qərbin aparıcı maliyyə institutlarında yəhudi və onun yaxın müttəfiqi olan ABŞ kapitalının böyük rol oynadığı məlumdur. Hazırda aylardır defoltun bir addımlığında olan Yunanıstan turizm sektoruna İsrail investisiyasının yatırılmasına da ciddi ehtiyac hiss edir.
Afinanı Təl-Əvivlə yaxınlaşmağa vadar edən daha bir geosiyasi məqam da var. "Flotiliya" ilə bağlı insident İsraillə Türkiyə arasında münasibətlərin daha da pisləşdiyi dövrə təsadüf edib.
Məlum olduğu kimi, Ankara ilə Yunanıstanın, yumşaq desək, münasibətləri o qədər də yaxşı deyil. Onlar Avropanın cənub-şərqində ənənəvi rəqibdirlər və belə görünür ki, yunanlar İsrailin xarici siyasət və ticarətində türklərin "boşaltdığı" yeri tutmağa iddialıdırlar.
Yunanıstan-İsrail əməkdaşlığının hərbi tərəfi də az əhəmiyyət kəsb etmir. Yunanıstan müdafiə naziri Panos Beqlitisin məhz bu günlərdə İsraillə hərbi əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətində olduqlarını söyləməsi heç də təsadüfi deyil. Nazir bunu ölkəsinin İsraillə əmkdaşlığın milli maraqları üçün nə qədər əhəmiyyət daşıdığını anlaması ilə izah edib.
İsraildə isə çoxları Afinanın İsrailə qarşı həddindən artıq lütfkarlığına məhz Ankara-Təl-Əviv münasibətlərinin gərginləşməsi prizmasından yanaşır. Bu dəfə maraqlı bəyanatla İsrail XİN-in sabiq baş direktoru Alon Liel çıxış edib: "Yunanıstanı İsrailə tərəf itələyən Türkiyə ilə münasibətlərdəki gər-ginlikdir. Odur ki, Yunanıstan İsraili çox müsbət qarşılayır. İsrail Yunanıstana problemlərinin həllində kömək edə bilər. Bu, xüsusilə hərbi sahəyə aiddir. Beləliklə, Təl-Əviv Türkiyəyə alternativ variantının olduğunu nümayiş etdirə bilər".
Örtülmüş qapı və ayrılan yollar
İyunda keçirilmiş parlament seçkisi nəticəsində yenidən Ədalət və İnkişaf Partiyasının lideri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi Türkiyə isə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun ölkələr arasında dostluq münasibətlərinin bərpasına dair müraciətinə mənfi cavab verib. Türkiyə parlamentində yeni hökumət adından proqram nitqi söyləyən Ərdoğan bildirib ki, Təl-Əvivlə münasibətlərin normallaşdırılması yalnız İsrailin "Türkiyənin irəli sürdüyü şərtə əməl edəcəyi təqdirdə" müm-kündür. Onun fikrincə, İsrail Qəzza zolağını blokadadan azad etməli, 2010-cu il martın 31-də "Azadlıq flotiliyası"nın ələ keçirilməsi zamanı 9 Türkiyə vətəndaşının öldü-yünə görə, Ankaradan rəsmən üzr istəməli, həlak olmuş şəxslərin ailələrinə kompensasiya ödəməlidir.
İsrail hökumətinin Ərdoğanın bəyanatına reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Xarici işlər naziri Aviqdor Liberman Türkiyə baş nazirinin çıxışını sərt tənqid edib, iki ölkə arasında bundan sonra münasibətlərin gərginləşməsinə görə məsuliyyəti Ərdoğanın daşıdığını bildirib. "Tamamilə aydındır ki, bu şəxs yaxınlaşma, sülh və İsraillə əlaqələrin normallaşdırılması yollarını axtarmır. Əksinə, onun yeganə istəyi İsrail dövlətini aşağılamaq, onun beynəlxalq mövqeyinə zərbə vurmaq, regiondakı statusunu zədələməkdir. Onun bizimlə münasibətləri qaydaya salmaq niyyəti yoxdur. O bizim üzümüzə qapını bağladı", - deyə Liberman qeyd edib.
ABŞ-da Türkiyə və İsrail nümayəndələrinin apardığı danışıqlar da nəticəsiz bitib. Qeyd edək ki, danışıqlar BMT komissiyasının ötən il Türkiyənin "Mavi mərmərə" gəmisinə İsrail xüsusitəyinatlılarının hücumu ilə bağlı aparılmış araşdırma əsasında yekun rəyi hazırlaması fonunda keçirilib. ABŞ Dövlət Deparatmenti tərəfləri kompromisə gətirməyə, Yeni Zelandiyanın sabiq baş naziri Ceffri Palmerin rəhbərlik etdiyi komissiyanın hazırladığı hesabatın hər iki tərəf üçün qəbuledilən olmasına çalışırdı. Danışıqların iflasından sonra Ankara komissiyadan hesabatın açıqlanmasını təxirə salmasını tələb edib. Üstəlik, orada baş verənlərə görə məsuliyyət heç də birmənalı şəkildə İsrail rəhbərliyinin üzərinə qoyulmur.
Türkiyənin tələbi qəbul olunsa da, bu, tərəflər arasında razılığa kömək etmədi.
Görünür, Türkiyə ilə İsrail arasında münasibətlərin pozulması artıq dönməz xarakter alıb. Ankaranın, ilk növbədə, BMT-də Fələstinin müstəqilliyinin tanınması istiqamətində fəallığını daha da artırması bunun göstəricisidir. "Türkiyə Fələstinə, onun BMT üzvünə çevrilməsinə tam dəstəyi davam etdirməkdə qərarlıdır", - deyə Ərdoğan bildirib. O, Ankaranın yeni yaradılacaq dövlətin tanınması üçün beynəlxalq aləmi səfərbər etməyə hazır olduğunu da söyləyib.
Məlum olduğu kimi, İsrail Fələstin dövlətinin müstəqilliyinin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmasına mane olmağa çalışır. Təl-Əviv hesab edir ki, bu, tərəflər arasında bütün mübahisəli məsələlərin həllindən sonra, yalnız onun razılığı ilə mümkündür. Bu, Türkiyə ilə İsrail arasında ziddiyyətə səbəb olan daha bir məqamdır.
Üstəlik, Ankara hesab edir ki, Yaxın Şərq problemi Fələstinin beynəlxalq qanunlara uyğun olan tələblərinə əməl edilməsi ilə çözülə bilər. Ankara bu fikirdədir ki, "Paytaxtı Şərqi Qüds olan müstəqil və yaşayış qabiliyyətinə malik dövlətin yaradılması problemin həlli üçün əsas şərtdir". Bununla da Türkiyə İsrailin Qüdsə olan iddialarını birmənalı olaraq rədd edir.
Beləliklə, "Azadlıq Flotiliyası-2" ilə bağlı məsələ dolayısı olsa da, Türkiyə və İsraili bir-birindən daha da uzaqlaşdırıb. Təbii ki, bu, ümumilikdə, Avro-Asiya kəsiyi və Yaxın Şərqdəki geosiyasi konfiqurasiyaya kifayət qədər təsir göstərəcək. Qeyd etdiyimiz Afina-Təl-Əviv yaxınlaşması bu təsirin yalnız bir göstəricisidir. Belə görünür ki, bir vaxtlar yaxın dost və tərəfdaş olmuş Türkiyə ilə İsrailin münasibətlərində gərginlik regionda hələ çox dəyişikliklərə yol açacaq.

МИССИЯ ОКАЗАЛАСЬ НЕВЫПОЛНИМОЙ
Кампания "Флотилии свободы", пытавшейся доставить гуманитарный груз мирному населению отрезанной от мира Газы, вновь провалилась. Израилю в этот раз исключительно мирным путем удалось воспрепятствовать международной правозащитной акции, в целях которой сам он усматривал отнюдь не помощь жителям блокированного им сектора, а сотрудничество с находящейся там у власти радикальной группировкой ХАМАС.
Нюансы греческой любезности
Вторая "Флотилия свободы", поставившая перед собой цель, которой не удалось добиться ее предшественнице в прошлом году, состояла из 10 кораблей и 1000 активистов. Она была сформирована 22 негосударственными организациями и планировала достичь Газы в начале июля. Однако Израилю удалось воспрепятствовать реализации этого плана. В этом ему помогла, прежде всего, Греция, в течение трех недель удерживавшая канадский грузовой корабль "Тахрир" - флагманское судно второй "Флотилии", зашедшее на дозаправку в порт острова Крит. Ссылаясь на греческие законы, администрация критского порта отказала "Тахриру" в разрешении покинуть порт. Когда же пропалестинские активисты попытались отплыть без разрешения, греческий военный корабль перехватил судно и возвратил в порт. Против участников "Флотилии" были выдвинуты судебные обвинения в препятствовании действиям береговой охраны, и некоторые из них были условно осуждены на месяц лишения свободы. В довершение всего греческое правительство издало указ, запрещающий любому судну отправляться из ее портов по направлению к сектору Газа. Вместо этого Афины предложили отправлять помощь блокированному палестинскому анклаву маршрутами, против которых не возражает Израиль.
Отчаявшись добраться до цели морским путем, правозащитники назначили "воздушную флотилию свободы", запланировав прилететь в аэропорт Бен-Гурион и провести неделю на оккупированном Западном берегу реки Иордан. Однако и эта акция не удалась. Министерство внутренних дел Израиля направило международным авиакомпаниям черные списки с именами около 500 лиц, попросив не пускать их на борт самолета. Почти 200 из них было отказано в регистрации на рейсы в европейских аэропортах. Из тех же, кто все-таки смог вылететь в Израиль, 124 были задержаны в аэропорту Бен-Гурион и отправлены в тюрьмы для последующей добровольной высылки из страны или депортации.
Подводя итоги борьбы с "Флотилией свободы", глава израильского МИД Авигдор Либерман заявил: "Обе антиизраильские провокации провалились. Угроза массового прорыва блокады сектора Газа фактически снята. Флотилия рассеялась, как дым, а участники провокации в аэропорту Бен-Гурион досиживают последние часы под арестом, перед тем как отправиться восвояси". По его словам, заслуга в срыве морской и воздушной флотилий не только в действиях сил безопасности Израиля, которые на этот раз серьезно подготовились к приему активистов, но и дипломатов. Последние сумели убедить государственные структуры европейских стран, а также частные авиакомпании, что эти провокации могут нанести удар не только по Израилю, но и по всему Западу.
Однако из всех западных держав, поддержавших Израиль в этой истории, особую благодарность Тель-Авива получила, понятное дело, Греция. Президент Израиля Шимон Перес, встретившись в Иерусалиме со своим греческим коллегой Карлосом Папулиасом, поблагодарил его за вклад в предотвращение очередного рейса гуманитарной флотилии к Газе. "Вы помогли нам предотвратить провокацию", - сказал Перес греческому лидеру.
Столь убедительная поддержка, оказанная Грецией Израилю в истории со второй "Флотилией свободы", на первый взгляд могла показаться неожиданной. Ведь Афины уже которое десятилетие не скрывают своих пропалестинских симпатий и даже оказывают немалую политическую поддержку палестинскому руководству. О многом говорит и тот факт, что Греция признала Израиль лишь в 1990 году. Однако за последнее время многое изменилось. Прежде всего сказался экономический кризис в самой Греции, подобного которому, как признал президент Папулиас в ходе встречи с израильским руководством, не было в ее истории. В ситуации, когда судьба греческого государства оказалась в зависимости от значительных финансовых влияний западных институтов, в которых немаловажную роль играют еврейский и союзный с ним американский капиталы, добиться от Афин должного поведения для предотвращения прихода "Флотилии" (уж коли ее активисты выбрали приоритетным районом своих судов именно греческие порты), возможно, и не составляло большого труда. Тем более что Греция, находящаяся вот уже несколько месяцев на грани дефолта, крайне заинтересована сейчас и в израильских инвестициях в туристический сектор Эллады.
Между тем существует еще один весомый геополитический фактор, подталкивающий Афины к сближению с Тель-Авивом. Инцидент с "Флотилией" произошел в момент все большего ухудшения отношений между Израилем и Турцией. С последней, как известно, у Греции, мягко говоря, не совсем ровные отношения. Афины и Анкара являются традиционными соперниками на юго-восточных рубежах Европы, и греки, судя по всему, не прочь занять нишу, которая "освобождена" турками в израильской внешней политике и торговле. Немаловажным является и военный аспект греческо-израильского сотрудничества. Не случайно министр обороны Греции Панос Беглитис именно в эти дни подчеркнул, что его страна намерена существенно расширить военное сотрудничество с Израилем, поскольку в Греции хорошо осознают значение, которое имеет для ее национальных интересов сотрудничество с Израилем.
В самом же Израиле многие расценивают чрезвычайную любезность Афин по отношению к Тель-Авиву как раз через призму осложнений в турецко-израильских отношениях. С примечательным заявлением на сей счет выступил бывший генеральный директор израильского МИД Алон Лиэль: "То, что подтолкнуло Израиль к Греции, - это кризис в отношениях с Турцией. И Греция встретила Израиль очень позитивно. Израиль может помочь Греции в решении ее проблем, в особенности в военной области, и одновременно продемонстрировать Турции, что у нее есть альтернативы".
Захлопнутая дверь и расходящиеся пути
Тем временем правительство Турции, которое по итогам июньских парламентских выборов вновь возглавил лидер Партии справедливости и развития Реджеп Тайиб Эрдоган, дало, по сути, отрицательный ответ на предложение израильского премьер-министра Биньямина Нетаньяху о восстановлении прежних, дружественных отношений между двумя странами. Выступая в турецком парламенте с программной речью от имени нового правительства, Эрдоган заявил, что нормализация отношений с Тель-Авивом "немыслима до тех пор, пока Израиль не выполнит все ранее оглашенные Турцией условия". Он подчеркнул, что Израиль должен полностью снять режим изоляции с сектора Газа, принести официальные извинения за перехват "Флотилии свободы" 31 мая 2010 года, в ходе которого погибли 9 граждан Турции, выплатить семьям погибших компенсации.
Реакция израильских властей на заявление Эрдогана последовала незамедлительно. Министр иностранных дел Авигдор Либерман подверг резкой критике речь турецкого премьера, возложив на него ответственность за дальнейшее обострение отношений между двумя странами. "Совершенно ясно, что данная персона не ищет путей сближения, мира или нормализации связей с Израилем. Напротив, его единственное желание - унизить государство Израиль, подорвать его международное положение, навредить его статусу в регионе. У него нет никаких намерений нормализации отношений с нами. Он захлопнул перед нами дверь", - констатировал Либерман.
Между тем безрезультатно закончились и переговоры, которые вели в США представители турецких и израильских властей. Они проходили на фоне подготовки окончательного отчета комиссии ООН, расследовавшей обстоятельства прошлогоднего штурма израильским спецназом флагмана "Флотилии свободы" - турецкого корабля "Мави Мармара". Госдепартамент США пытался привести стороны к компромиссу и добиться, чтобы итоговый отчет комиссии, возглавляемой бывшим премьер-министром Новой Зеландии Джеффри Палмером, оказался приемлемым и для Израиля, и для Турции. Однако после срыва переговоров Турция потребовала отложить публикацию отчета комиссии Палмера, тем более что в нем вина за трагедию не была однозначно возложена на израильское руководство. Требование турецкой стороны было принято, однако и это не помогло представителям обеих стран договориться.
Похоже, отчуждение между Турцией и Израилем подошло к точке необратимости. Свидетельством тому является и усиленная поддержка Анкарой стремления палестинцев добиться международного признания своего государства, прежде всего со стороны ООН. "Турция полна решимости поддержать Палестину в ее стремлении стать участницей Организации Объединенных Наций", - заявил Эрдоган, выразив вместе с тем готовность Анкары мобилизовать международное сообщество для признания нового государства.
Международного признания независимого палестинского государства, как известно, пытается не допустить Израиль, по мнению которого таковое возможно лишь при его согласии, после урегулирования всех спорных вопросов между израильтянами и палестинцами. И этот момент - еще один фактор противоречий между Турцией и Израилем. Не говоря уже о том, что Анкара видит саму возможность ближневосточного урегулирования на основе выполнения требований Палестины, совпадающих с международным законодательством. "Создание независимого и жизнеспособного государства со столицей в Восточном Иерусалиме - ключевое условие решения проблемы", - считает Анкара, выступая, таким образом, против претензий Израиля на монопольное обладание Святым городом трех религий.
Тем самым история со второй "Флотилией свободы", пусть и косвенно, но выявила дальнейшие расхождения между Турцией и Израилем. Этот процесс, несомненно, окажет значительное воздействие на всю геополитическую конфигурацию на пространстве Евро-Азиатского перекрестка и Ближнего Востока. Упомянутое выше сближение Афин и Тель-Авива - лишь одно из явлений, которые будут характеризовать грядущий облик регионов, входящих в зону интересов некогда близких друзей и партнеров - Турции и Израиля.