İnsan fəaliyyətindən yaranan tullantıların onun özünə təhlükə yaratmaması üçün nə etməli?!
Əslən Şamaxıdan olan nənəm Gövhər çox müdrik qadın idi və  hər gün evdən zibili atmağa bizi məcbur edirdi; deyirdi ki, evdə zibil saxlamaq xəstəlik gətirir. Bu yaxınlarda Berlindəki infeksion xəstəliklər və pnevmalogiya klinikasında işləyən alman həkimlər xəbərdarlıq ediblər ki, evdə üzvi tullantıların saxlanması sağlamlıq üçün təhlükəli ola bilər; məsələn, çürümə zamanı yaranan göbələklər dəridə problemlərin və nəfəsalmada çətinliklərə gətirə bilər, hətta zibilqabının qapağını qaldırmaq belə ağ ciyərlərə zərər vura biləcək göbələk sporlarının havaya uçmasına imkan yaradır. İnsan nəfəsalma yolu ilə nə qədər çox spor udursa, bir o qədər də orqanizmi üçün təhlükə yaranır. Aparılmış araşdırmalara görə, havada üzən sporlar allergik reaksiyalara, astmaya, qızdırmaya və qaşınmalara səbəb ola bilər. Üzvi maddələrin çürüməsi zamanı yaranan ən ciddi problemlərdən biri isə asperqillomadır  - bu göbələk növü ağ ciyərlərdə məskunlaşır.
Biz sənaye müəssisələrinin və avtonəqliyyatın atmosferə və havaya atdığı çirkləndirici maddələrdən dəhşətə gəlirik, amma eyni zamanda, birbaşa ayaqlarımız altında baş verənlərə diqqət yetirmirik. Sənaye çirklənmələri faktına görə həmişə məsul şəxsi tapmaq mümkündür, amma binaların birbaşa girişində, küçədə və ya istirahət yerlərində atılmış tullantılara görə isə demək olar ki, cavabdeh tapılmır.
İndiyə kimi bir hadisəni unuda bilmirəm - bu, Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinin (ABƏŞ) fəaliyyətinin ilk illərində baş vermişdi. Terminal üçün yer seçən zaman aşkar edilmişdi ki, ehtimal olunan meydanların birindən kiçik bir boru keçir və əraziyə ondan hansısa yağlı məhlul axır. Yeri gəlmişkən, terminal hazırda həmin ərazidə yerləşir.  Borudan məhz hansı məhlul axdığını müəyyən etmək  üçün  oraya podratçı təşkilat - "Fuqro"dan mühəndis göndərilmişdi və o, milliyyətcə çex idi. ABƏŞ-in ekologiya şöbəsinin əməkdaşı kimi onu mən müşayiət edirdim. Biz artıq analizləri götürüb geri qayıtmağa çalışırdıq ki, birdən külək yetərincə çirklənmiş böyük salfet kağızını apardı. Yoldaşım ani olaraq bütün işlərini buraxdı və onun ardınca qaçmağa başladı. Etiraf edim ki, ilk dəqiqələr mənim üçün elə də asan olmadı. Ətrafda bizim ikimizdən başqa, yüz metrlərlə məsafədə heç kim yox idi, yalnız boş səhralıq idi. Külək tikanları, plastik torbaları havada oynadırdı, yaşlı bir kişi isə salfet kağızını tutmağa çalışırdı. Nəhayət, o, salfet  kağızını tutdu, mən isə dedim ki, bu, kənardan gülməli görünür. Əvəzində isə o bildirdi ki, hamımız təbiət qarşısında cavabdehik və onun kirlənməsinə yol vermək olmaz. Bunu deyən adam müəyyən müddət sonra Bakını tərk etməli idi və bəlkə də həmişəlik. Açıq deyim ki, bu mənim üçün yaxşı dərs oldu və  indiyə kimi zibili hara gəldi atan adamları görəndə həmişə həmin epizodu xatırlayıram.
Faydalı tullantılar
Bərk məişət tullantılarına diqqət yetirəcəyik. Məişət tullantıları insan fəaliyyəti və istehsaldan kənar təşkilatlar tərəfindən atılır. Bu küçədəki zibillər, yemək qalıqları, oduncaqdan düzəldilmiş karton və kağız, istifadəyə yararsız məişət texnikası, tökülən yarpaqlar və s.-dir. Həm də zərərli məişət tullantıları var - bunlar məişət kimyası qalıqları, akkumulyatorlar, civə lampaları, elektrik batareyalardır.
Bütün dünyada istehlak zibillərinin əksəriyyətini məhv edirlər, onları bərk məişət tullantıları üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi poliqonlara daşıyaraq orada gerçəkləşdirirlər. Bu poliqonlar hələ keçmişlərdən zibilxana adlandırılır. Amma yaxın zamanlardan bu sadə sözü "sanitariya poliqonu" ifadəsi sıxışdırmağa başlayıb. Sanitariya poliqonu ənənəvi zibilxanalardan çox fərqlənir; məsələ bundadır ki, belə poliqonlarda bərk məişət tullantılarının yerləşdirilməsi ətraf mühitə zərər vurmur. Təəssüf ki, tam yararlı sanitariya poliqonu hələ ki nə Azərbaycanda, nə Rusiyada, nə də ki başqa MDB ölkələrində var.
Tarixə kiçik ekskursiya
Tarixçilər iddia edirlər ki,  ilk zibilxana bizim eradan əvvəl  III minilliyə aid edilir. O, Krit adasında imiş.  Zibil  böyük çuxurlara doldurulurmuş və sonra da müəyyən səviyyələrdə üzəri torpaqla örtülürmüş. Qədim Yunanıstanda  Afina məmurları, demək olar ki,  1 500 il əvvəl vətəndaşlara zibili şəhər divarlarından ən azı kilometryarım aralı tökməyi bu-yururmuşlar. Amma  əcdadlarımız nəinki zibili atmaq problemi ilə üz-üzə olublar, onlar hətta bu sözü işlətməyiblər də.
Amma artıq XIX yüzilliyin sonlarında sənayeləşmənin inkişafı ilə iri sənaye şəhərləri bərk məişət tullantısı anlayışı ilə üz-üzə qalıb; həmçinin, tullantıları necə çıxarmaq və məhv etməklə bağlı problem yaranıb. İstehlak mallarının istehsalının artması ilə zibil daha çox yığılmağa və problem yaratmağa başlayıb. Ən ciddi problem zibilin hara daşınması ilə bağlı olub. Xammal bazasının zəif inkişafı, sahibkarların istehsal üçün resurslarının çatmadığı nəzərə alınaraq,  tullantıları təkrar xammal kimi utilizə ediblər. Beləliklə, tullantıların təkrar emalı sahəsinin əsasını köhnə mal alanlar təşkil etməyə başlayıb. Onlar həyətlərə gedərək müəyyən qiymətə əhalidən lazımsız paltarları, kağızı, taxta və tənəkə qabları, şüşə məmulatlarını alıblar. Zibilyığanlar isə yalnız istifadə və təkrar emal üçün yararsız tullantıları daşımaqla kifayətləniblər. Amma ildən-ilə bu cür yararsız tullantılar artmağa başlayıb və əhali yığılan zibilin hara daşınması barədə düşünüb. Zaman-zaman zibil probleminin həlli üçün müxtəlif qərarlar qəbul etməyə başlayıblar və 1874-cü ildə İngiltərənin Nottingem şəhərində zibilin utilizasiyası  üzrə ilk zavod yaradılıb. Müəssisədə zibili yandırmaq yolu ilə utilizə ediblər.
Hazırda bir neçə min il keçməsinə baxmayaraq, insanlar hələ də öz həyat fəaliyyətlərində tullantılardan tam qurtulmağın yolunu tapa bilməyiblər. Bundan başqa, ölkələr daha çox sivilizasiyalı olduqca, daha çox resursları istifadə etməyə və daha çox tullantı yaratmağa başlayıblar.
Bizim günlərdə zibilsiz yaşamaq, demək olar ki, mümkün deyil, çünki çağdaş həyat ritmində və sənayenin bütün sahələrində tullantıların və müxtəlif cür zibillərin yaranması qaçılmazdır.
Amma zibili lazımsız bir əşya yox, müxtəlif qiymətli maddələrin və komponentlərin qarışığı kimi də təəvvür etmək olar. Bərk məişət tullantılarının böyük bölümünü ya yenidən istifadə etmək olar (təkrar istifadə), ya da yeni məhsulların istehsalı üçün yararlanmaq (təkrar emal) və ya onları yenidən təbiətin qoynuna qaytarmaq mümkündür (komposterləmə). Tullantılar bəlkə də yeganə məhsuldur ki, onlar üçün iki dəfə pul almaq mümkündür. Poliqonlar tullantıları qəbul edərkən pul alırlar və onları maraqlı təşkilatlara gördərərkən də pul alırlar.
Bizi üfunət qalaqlarından yalnız zibilin sənaye üsulu ilə emalı xilas edə bilər. Məişət zibilində çox sayda qiymətli maddələr var, bunların sırasına istifadə üçün yararlı üzvi birləşmələr, kağız və karton, şüşə, plasmas, dəri, taxta və metallar daxildir. Məhz sənaye üsulu ilə emalın hesabına inkişaf etmiş ölkələrdə məişət tullantılarının həcmi getdikcə azalır. Əsas məsələ hansı emal üsulunu seçməklə bağlıdır. Çünki bu cür üsulların sayı çoxdur.
Onların sırasında ən effektiv üsul termiki emal və ya zibilyandırma üsuludur. İndiyə kimi qazanılmış təcrübə bunu göstərir. Termiki emalın hesabına Avropada zibillərdən yaxa qurtarmaq problemi tamamilə həlledilən hala gəlib. Bu gün hamı Avropada bərk məişət tullantılarının yığılmasının və utilizasiyasının  təşkilinə heyran qalır. Bu sahənin pioneri Almaniyadır. Son 20 ildə ölkə tullantıların basdırılması üsulundan təkrar emalına və təkrar resurslardan səmərəli istifadəyə qədər yol keçib.  Tullantılardan xammal əldə etməyin səviyyəsinə görə dünyada heç bir ölkə Almaniya ilə rəqabət apara bilməz. Hazırda Almaniyada kağızın və şüşənin,  təxminən, 95-98%-i yığılaraq təkrar emal edilir. Zibilin yığılaraq utilizə edilməsi, demək olar ki, iqtisadiyyatın xüsusi sahəsinə çevrilib və orada 200 mindən artıq insan çalışır,  illik dövriyyəsi isə bir neçə milyard avro ilə ölçülür. Sistemin əsas prinsipi dövriyyədir. İlkin istifadədən sonra təkrar emal etmək mümkün olan materialların sayını artırmaq və onların yenidən "dövriyyəyə buraxmaq", uyğun olaraq, bir dəfə istifadə edilən materialların miqdarını maksimum azaltmaq əsas götürülür. Bunun üçün vətəndaşların zibili sortlaşdırması tələb edilir - əks-halda heç bir kommunal büdcə bu cür ekoloji modelə dözə bilməz. İqtisadi yarardan əlavə tullantıların təkrar dövriyyəsi həm də ətraf mühitin qorunmasına imkan verir, karbon qazı tullantıları azalır.
Hazırda Almaniya vətəndaşları zibili artıq tullama məqamında sortlaşdırırlar. Ölkənin müxtəlif regionlarında tullantılara qarşı  siyasətdən və mövcud təkrar emal üsullarından asılı olaraq sortlaşdırma da müxtəlif cür aparılır. Almanların zibilə qarşı şüurlu və intizamlı yanaşması, hətta avropalı qonşularında da xəfif təbəssüm oyadır. Amma bu, almanları heç də narahat etmir: artıq ölkə sakinlərinin əksəriyyəti ekoloqlarla həmfikirdir ki, ətraf mühitin qorunması yalnız müəssisələrdə güclü təmizləyici qurğuların quraşdırılması və meşələrin qorunması ilə məhdudlaşmır. Ekologiya hər şeydən öncə, nə qədər xırda olsa da, hər bir şəxsin fərdi məsuliyyəti ilə bağlıdır.
Bütün dünyada tullantıların istifadə problemi diqqət mərkəzindədir. Bəzən problemin həlli üçün yetərincə ekzotik üsullar təklif edirlər; məsələn, "Whim Architecture" (Niderland) şirkəti "Təkrar dövriyyə" layihəsi işləyib ki, bu, ölçüsünə görə Havay adası boyda təkrar emal "salı"nın yaradılmasını nəzərdə tutur.
Memarların fikrincə, bu özünü qida və enerji ilə təmin edəcək əsl kurort olacaq. Hollandları bu ideyaya  okeanlarda, əsasən, plastikdən iri zibil miqdarının yığılması istiqamətləndirib. Xüsusi axınlar nəticəsində zibil Dünya okeanının müəyyən yerlərində yığılır və uzun illər orada qalır. Sakit okeanda yaradılacaq süni ada tullantılardan gəlir götürmək baxımından gözəl nümunəyə çevrilə bilər və özü də tikintinin effekti ikiqat ola bilər. Bəşəriyyət qeyri-adi torpaq əlavə etməklə, eyni zamanda, okeanı minlərlə ton tullantılardan xilas edə bilər.
Amma böyük ehtimalla bu ideyaya bənzər layihənin gerçəkləşdirilməsi Sinqapurda baş tuta bilər. Orada zibillər Semaku adasına aparılır. Semaku tullantılardan düzəldilmiş adadır və onun sahəsi 350 hektardır.  İlk başdan ada elə layihəhələndirilmişdi ki, 2045-ci ilə kimi onun ərazisinə zibil gətirilərək saxlana bilsin. Sxem çox sadədir: tullantılar plastik membranlar vasitəsilə bərkidilmiş xüsusi seksiyalara doldurulur. Onların üzərinə isə torpaq tökülərək çiçək əkilir. Yenilik tullantıların idarəedilməsi şəbəkəsini tamamilə əhatə edir. Finlandiyada insanların gur yığıldığı yerlərdə - yolayrıclarında, meydanlarda, vağzallarda xüsusi liftlər quraşdırılıb ki, onlar torpağın altında 100 kubmetrə kimi zibil yerləşdirməyə imkan verir. Onlar o qədər ekoloji təmiz və nəzərəçarpmazdır ki, bu liftlərin üzərində uşaq oyun meydançaları və avtomobil dayanacaqları quraşdırırlar. Onların üst hissəsi adi zibil konteyneri kimi görünür,  yerin altında isə zibili presləyən xüsusi mexanizm var. Buna görə də zibil ayda bir dəfə aparılır.
Tarixən belə alınıb ki, həmişə suyu və havanı çirkləndirən maye və qazvari sənaye tullantıları diqqət mərkəzində olub. Məhz onlar dövlətin sərt nəzarəti altındadır, həmin vaxtlar bərk məişət tullantılarını hara gəldi atmaq mümkün idi. Ancaq son zamanlar ictimai şüurun inkişafı ilə belə qərara gəlinib ki, tullantıların torpağa basdırılması və ya onların dənizlərə tökülməsi yolverilməzdir, çünki bununla da həll edilməsi tələb olunan problemlərin gələcək nəsillərin çiyninə atılması baş verir.
Eyni zamanda paradoksal durum yaranır: suya və havaya nəzarət  üzrə qanunvericilik sərtləşdikcə, bərk və əsasən, zəhərli tullantıların istehsalı çoxalır, çünki bütün təmizləmə üsulları qalıq kimi bərk tullantıların artmasına səbəb olur.
Şəhərlərin insan fəaliyyəti tullantıları ilə zəhərlənməsi problemi və onun həll edilməsi yetərincə mürəkkəb sosial-iqtisadi və ekoloji məsələdir. Buna görə də tullantıların idarəedilməsi məsələsi xüsusi önəm qazanır.  Bir çox mütəxəssislər tərəfindən bütün ölkə səviyyəsində tullantıların kompleks idarə mərkəzinin yaradılması təklif edilir. Bu, bütün poliqonların texniki durumunu nəzarətdə saxlayan və zibil daşınması üçün ayrılmış bütün maliyyəni əlində saxlayan dövlət müəssisəsi olmalıdır.  Bu həm təchizatsız poliqonların yaradılmasını, həmçinin, zibilin özbaşına atılmasının qarşısını ala bilərdi. Bu cür mərkəz fəaliyyətini başa çatdırmış poliqonların gələcək rekultivasiyası üçün  vəsait yığmağa imkan verərdi və sivilizasiyalı təkrar xammal bazarının yaradılması ilə məşğul olardı.

What is to be done to prevent human waste from threatening humans?!
My grandmother Govhar, a very wise woman born in the town of Samaxi, would make us take out the rubbish literally on a daily basis, saying that keeping it at home causes disease. German doctors from a clinic of infectious diseases and pneumology in Berlin have recently warned that keeping organic wastes may be harmful for health. For instance, the fungi that emerge at the time of decay may cause skin and breathing problems.
Even a brief opening of the lid of a waste-bin scatters the spores capable of harming the lungs when inhaled. The more spores are inhaled, the more severe the consequences. According to research, spores scattered in the air may cause allergic reactions, asthma, fever and itching. One of the more serious problems that emerge at the time of organic decay is called aspergilloma, which is a fungus living in the lungs.
We are often appalled at the hazardous discharges and emissions of industrial enterprises and transport vehicles, but fail to notice what is happening right under our feet. It is always possible to find someone responsible for industrial pollution, but it is almost never possible to hold someone accountable for the rubbish left outside the door, in the street or in recreational areas.
I still remember a situation that took place in the first years of the AIOC operation. When work was under way to establish the location of the future terminal, it was determined that there was a small pipe from which some oily fluid was being discharged at one of the potential locations. In fact, this is where the terminal is situated now. To find out what that fluid was, an engineer from the contracting organization Fugro was sent to examine it. He turned out to be Czech, while I accompanied him as a representative of the AIOC environmental department. We had already taken samples of the fluid and were getting ready to return to the city when a gust of wind carried away a large napkin that was completely stained. Putting everything aside, my companion rushed after the napkin. To be honest, I felt somewhat awkward at first. There was no-one around us for many hundreds of metres, only a desert steppe. The wind was driving prickles and plastic bags, while this grown man was trying to chase a napkin. When he finally got hold of it, I said it looked quite funny from outside. He replied that we were all responsible for nature and must prevent its pollution. And this man was expecting to leave Baku, possibly for good. Frankly speaking, this was a good lesson for me and that episode still stands out in my memory quite vividly, especially when I see people throwing rubbish right and left.
Non-hazardous wastes
The SDW acronym means solid domestic waste. Domestic waste is generated as a result of human and non-industrial activities. This includes street rubbish, food remains, by-products of wood such as cardboard and paper, unserviceable household appliances, tree branches and leaves, etc. There are also hazardous domestic wastes, such as household chemicals, accumulators, mercury lamps and batteries.
Most of the consumer wastes around the world are disposed of at SDW landfills. The landfills used to be called refuse dumps but this simple and expressive word has recently been replaced with the combination of "sanitary landfill". It means something in marked contrast to traditional dumps. Their essence is that the burial of SDW using special technologies does not cause any harm to the environment. Unfortunately, there are no fully-fledged sanitary landfills not only in Azerbaijan but in Russia and other CIS countries either.
Digression into history
Historians believe that the first known dump emerged three millennia BC. It was located on the island of Crete. Rubbish was dumped in large pits which were then filled with earth. Almost two and a half millennia ago officials of ancient Athens in Greece ordered people to take rubbish to a distance of at least 1.5 kilometres from the city gates. Our ancestors did not have a problem of waste. In fact, there was even no such word at the time. But in the late 19th century, industrial development resulted in the appearance of the SDW notion in major industrial cities and the problem of taking out and disposing of the waste emerged on the agenda. As production of consumer goods gathered pace, waste started piling up and causing discomfort. The acute question of where the waste should be taken came up. Considering the poor development of the raw material base, entrepreneurs lacked the resources for production and waste was disposed of as secondary material. It was rag-and-bone men who laid the groundwork for the waste disposal industry. They walked from one neighbourhood to another and bought unwanted clothes, paper, wood, tin and glass containers for a certain sum. Rubbish collectors were only left the remains of the lumber that was not usable or disposable. However, the volume of such lumber increased by the year, and the population soon faced the question of what to do with the waste. Over time the authorities took various measures to resolve the rubbish problem and in 1874 the first waste disposal plant was built in Nottingham, England, where rubbish was disposed of by incineration.
Today, several millennia later, mankind is still unable to find an effective way of getting rid of waste. Moreover, the more civilized a country becomes, the more resources it consumes and the more waste it generates.
Present-day life is almost impossible without waste because the hectic lifestyle and all industrial sectors inevitably generate waste and rubbish of various kinds. But waste may and should be viewed not as something needless, but as a mixture of valuable substances and components. Most of the SDW may be utilized again, used to produce new substances (secondary processing) or returned to nature (composting). Waste is perhaps the only product that can fetch money twice. Landfills receive money when they accept waste and when they sell it to interested organizations.
We can be gradually saved from stinking dumps by the industrial disposal of waste. Domestic waste contains many valuable substances: organic compounds that can serve as fertilizer, paper and cardboard, glass, plastic, leather, wood and metals. Thanks to industrial processing, the volume of domestic waste in the landfills of developed countries is always decreasing. The only question is which method of disposal to select. There are many.
The most effective of them is thermal, i.e. incineration. This is confirmed by existing experience. Thanks to the thermal approach, the problem of waste has become soluble in Europe.
The way collection and disposal of SDW is organized in Europe today is truly amazing. The pioneer in this field is Germany. Over the last 20 years, the country has travelled the road from burial of waste to recycling and rational use of secondary resources. No other country produces as much raw materials from waste as Germany. German recycling technology is considered the best in the world. About 95-98 per cent of paper and glass in Germany is collected and recycled today. The disposal and recycling of waste has practically become a separate economic sector with a workforce of 200,000 people, while annual turnover is reaching several billion euros. The main principle of the system is circulation. It is necessary to increase the quantity of material which can be recycled after first use and "reintroduced into circulation". Accordingly, production of single use materials should be reduced to the maximum extent possible. This is why waste sorting by citizens is required, otherwise no municipal budget can withstand the workload. In addition to the economic benefit, the recycling of waste is also contributing to environmental protection by reducing the emissions of carbon dioxide.
At present, every German citizen sorts out the rubbish at the stage of discarding. Depending on the policy on waste and the existing methods of recycling, separation is done differently across the country. German conscientiousness and discipline as regards waste even cause sneers amongst other Europeans. This, however, does not worry the Germans too much, as an increasing number of people are joining experts in the opinion that protection of the environment should not mean only powerful treatment facilities at industrial enterprises, stringent laws and preservation of forests. First and foremost, the environment means the responsibility of every individual, however small the details may be.
The recycling of waste is in the spotlight throughout the world. Sometimes, quite exotic ways of resolving the problem are put forward. Whim Architecture from the Netherlands, for example, has developed a project called a "recycled island" the size of Hawaii, which represents a "floatation raft" made of secondary raw materials. According to architects, this will be a resort capable of providing itself with food and energy. The Dutch arrived at this idea on seeing the huge amount of rubbish, primarily plastic, in the ocean. Due to various currents, the rubbish accumulates in certain parts of the world ocean where it stays for years. The artificial island in the Pacific Ocean can become an amazing example of turning waste into revenue. In fact, construction will have a dual effect. While securing a patch of unusual land, mankind will also clean the ocean of thousands tonnes of lumber. A similar thing can also be seen in Singapore. Wastes are taken to Semaku Island there. Semaku is an artificial island built of waste and covering an area of 350 hectares. The island was designed in a way enabling the storage of rubbish on its territory until 2045. The plan was very simple: waste is dumped into special sections that are covered with a plastic membrane. This is then covered with fertile soil in which flowers are planted. The novelty concerns not only waste disposal sites but also the entire waste management chain. In Finland, for example, busy places (intersections, squares, railway stations) are equipped with special elevators that enable the storage of up to 100 square metres of waste underground. The surface under which such elevators are installed is used as children's play grounds and car parks because they are environmentally clean and unnoticeable. The above-ground part looks like an ordinary garbage container, while under ground there is a mechanism compressing the waste. Therefore, rubbish is taken out only once a month.
Historically, it has so happened that industrial liquid and gaseous wastes have always been to the fore, polluting the water and air. They have been the subject of strict control on the part of the state, while SDW could always be dumped somewhere. In recent years, however, as public conscience developed, the idea has formed that it is unacceptable to bury and dump waste into the sea because it means that we are imposing these pressing and urgent issues on our successors. At the same time, a paradoxical situation emerged: the more stringent the laws on control over water and air, the higher the production of solid and largely toxic wastes because all disposal methods lead to an increase of solid wastes in sediments.
A solution to the problem of pollution of cities with human waste is a highly complex socioeconomic and environmental challenge. Therefore, issues of waste management are becoming particularly important. Many specialists suggest that an integrated national waste management centre be established. It would be a state enterprise that would exercise control over the technical condition of all landfills and the finances allocated for the disposal of rubbish. This could prevent both the establishment of unfitted landfills and arbitrary dumping of rubbish. Such a centre could accumulate resources for future re-cultivation of older landfills and undertake the establishment of a civilized market of secondary raw materials.