TƏBİİ QAZIN "QIZIL ƏSRİ"
Müəllif: Nurlanə QULİYEVA BakıArtıq neçənci ildir ki, iri qaz kəməri layihələrinin menecerlərini iyun ayında Bakıya gətirən bir səbəb var - "Xəzər: neft, qaz, neft emalı və neft kimyası" beynəlxalq sərgi-konfransının tribunasından öz layihələrinin təbliğatını apa
Artıq neçənci ildir ki, iri qaz kəməri layihələrinin menecerlərini iyun ayında Bakıya gətirən bir səbəb var - "Xəzər: neft, qaz, neft emalı və neft kimyası" beynəlxalq sərgi-konfransının tribunasından öz layihələrinin təbliğatını aparmaq və Azərbaycandan bu layihədə iştirakla bağlı məsələyə baxmağa, heç olmasa, şifahi razılıq əldə etmək istəyirlər. Bu dəfə də ilin sonuna kimi marşrut seçilməsi məsələsini həll etməyə çoxlu çağırışlar səsləndirildi.
Azərbaycan - Türkiyə: hüquqi nüans
Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycana əsas mənbələrdən biri kimi baxıldığı hamıya bəllidir. Artıq sayca 18-ci olan sərginin açılış mərasimində Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkənin qazı, ən azı, 100 il həm bizim, həm də xarici istehlakçılar üçün yetərlidir.
"Nəzərə alaq ki, hazırda əvvəl proqnozlaşdırılandan iki dəfə çox neft çıxarırıq, ona görə də tam əminliklə deyə bilərəm ki, ehtiyatlarımız 2,2 trln kubmetrdir, bu da ki çox ciddi rəqəmdir. Proqnozlara görə, ehtiyat daha çoxdur və əminəm ki, qazma işləri nəticəsində daha böyük həcmdə qaz aşkarlanacaq", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Amma sirr deyil ki, Avropanın artmaqda olan tələbatı baxımından Azərbaycan sadəcə tapıntıdır. Yəni ölkədəki siyasi və iqtisadi sabitliyi, bütün investorlarla iş üzrə etibar şəraitinin indiyə kimi qorunmasını və hakimiyyətin sərmayələrin təhlükəsizliyinə zəmanət verməsini təbii ki, nəzərə alırlar.
"1994-cü ildən bu yana Azərbaycanla xarici neft şirkətləri arasında heç bir ciddi mübahisə, kəskin qarşıdurma, müqavilələrə yenidən baxılması istəyi olmayıb. Biz etibar qazanmışıq və bunu qiymətləndiririk. Sanıram ki, sərmayəçilər üçün ən önəmli amil onların sərmayələrinin dövlət tərəfindən qorunmasına və bu siyasətin dəyişməz qalacağına tam inanmaqdır", - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Bununla belə, Bakının indiki mövqeyi öz enerji ehtiyatlarını ixrac etmək üçün marşrutu diqqətlə seçməyə tam imkan verir. Bu gün Azərbaycan öz əməkdaşlıq şərtləri olan, özünü müdafiə etməyi bacaran bir dövlətdir. Buna görə də hazırda Avropadan seçimi sürətləndirməklə bağlı Bakının ünvanına edilən çağırışlara baxmayaraq, Azərbaycan heç bir tələskən qərar qəbul etmir və Türkiyə ilə tranzit sazişin hüquqi aspektlərinin hələ də həll edilmədiyini göstərir.
Belə ki, prezident İ.Əliyev sərgidəki çıxışında Azərbaycan tərəfinin Türkiyə və Azərbaycan arasında düz bir il qabaq qaz tranziti haqqında bağlanmış protokolda göstərilən bəndlərin yaxın zamanlarda yekun sənədinə çevriləcəyinə ümid etdiyini də bildirib. "Beləliklə, tranzit sazişi bağlanıldıqdan sonra, Azərbaycan qazı yolundakı bütün maneələr ortadan qaldırılacaq", - deyə İ. Əliyev bildirib.
"SOCAR" təmsilçiləri əmin edirlər ki, qardaş Türkiyə ilə danışıqlar prosesinin möhkəmləndirilməsini yalnız hüquqi aspektlərlə, ifadələri formalaşdırma ilə başa çatdırmaq qalır. Belə ki, ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Azərbaycan qazının Türkiyəyə tranziti üzrə sazişin imzalanmasının əsas səbəbi hüquqi prinsiplərin üst-üstə düşməməsindən qaynaqlanır və hazırda "SOCAR"ın hüquqçuları bu məsələnin ortaq məxrəcə gətirilməsi üzərində işləyirlər.
Yuxarıda deyildiyi kimi, potensial idxalçı ölkələr və iri qaz kəməri şirkətləri Azərbaycanı tələsdirirlər, çünki onlara investisiya cəlb etmələri üçün sənədlə dəqiqləşdirilmiş təchizat qaynaqları lazımdır. Rəsmi Bakı dəfələrlə "Cənub qaz dəhlizi"ndə iştirak etmək niyyətini bəyan edib və bu ilin yanvar ayında Avropa Birliyi (AB) ilə Azərbaycan arasında "Cənub qaz dəhlizi" haqqında birgə bəyannamə imzalanıb, həmçinin, bu saziş çərçivəsində sənədlər zərfi üzərində işləyən işçi qrup yaradılıb.
Ancaq hələ ki "Şahdəniz" layihəsinin ikinci mərhələsinin işlənməsi üçün konkret əsas yoxdur, əsas ixrac marşrutu kimi hansı qaz kəməri layihəsinin seçiləcəyi də dəqiqləşdirilməyib.
İstənilən halda, "SOCAR" prezidentinin sözlərinə görə, Türkiyə ilə tranzit sazişinin nizamlanmasından asılı olmayaraq, marşrutun seçilməsi məsələsi artıq bu ilin payızında həll ediləcək. Oktyabrın əvvəlinə kimi "Cənub dəhlizi" - "Nabucco" qaz kəməri, Transadriatik qaz kəməri (TAP), "Ağ axın", ITGI (Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya qaz kəməri) Azərbaycan qazının Avropaya nəqli üzrə təkliflərini təqdim etməlidirlər.
"Nabucco" qayğısı
Şəksiz ki, Avropa istiqamətində ən çox təbliğ edilən layihə "Nabucco" sayılır. Borunu təbii qazla doldurmaq üçün mənbələrin, həm də tikinti işlərinin maliyyələşdirilməsi üçün sərmayələrin cəlb edilməsi baxımından mübahisəli imkanlarına baxmayaraq, layihə təkcə Avropa siyasi elitası tərəfindən deyil, həm də ABŞ-dan ciddi dəstəklənir.
Son bir necə həftə ərzində "Nabucco" çox gərgin anlar yaşayıb - beş ölkənin (Avstriya, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya və Türkiyənin) müvafiq nazirliklərinin layihəyə dəstək barədə sazişinin bağlanmasına qədər Azərbaycan, az qala, layihədə iştirakdan imtinaya yaxınlaşmışdı.
Belə ki, mayın sonunda ARDNŞ başçısı bəyanat vermişdi ki, Azərbaycan qazı Avropaya "Nabucco" layihəsi ilə deyil, daha əlverişli başqa marşrutla da gedə bilər. Bəyanatın gözlənilməzliyi onda idi ki, o, layihə üzrə sənədlərin imzalanmasına 10 gün qalmış verilmişdi. AB-də ciddi çaxnaşma düşdü, elə ertəsi gün AB-nin Azərbaycandakı təmsilçiliyinin başçısı Roland Kobia xatırlatma verməyə tələsdi ki, R. Abdullayev yekun qərar barədə deyil, yalnız ehtimal barədə danışıb. "Biz anlayırıq ki, Azərbaycana qərar qəbul etməsi üçün vaxt lazımdır. "Nabucco" yalnız bizim üçün xeyirli deyil, həm də Azərbaycan üçün əlverişlidir, çünki öz enerji resurslarını Avropa bazarlarına çıxarmaqdan gəlir əldə edəcək. Hesab edirik ki, indiyə kimi Azərbaycanla yetərincə məhsuldar əməkdaşlıq gerçəkləşdirilib və indən sonra da bu davam etdiriləcək", - deyə o vurğulayıb.
Bir həftə sonra isə AB-nin energetika məsələləri üzrə komissarı Günter Ottinger Bakıda mətbuat konfransında ilk başdan bildirdi ki, bir sıra KİV-in iddia etdiyi kimi, Azərbaycanı "Nabucco"ya mane olmaqda günahlandırmırlar. Amma bununla yanaşı, o, birmənalı şəkildə deyib ki, Azərbaycandan birbaşa əks-qərar gözləyirlər, həmçinin, layihəyə qoşulmağın Azərbaycan üçün tarixi önəm daşıyacağını da önə çəkib. "əminik ki, onun qəbul edilməsi üçün müəyyən vaxt lazımdır", - deyə G. Ottinger bildirib. "Azərbaycan "Cənub dəhlizi" üzrə əsas tərəfdaşımız və "SOCAR" başlıca şirkətimizdir", - deyə o əminliklə bildirib.
Avropada Azərbaycanın öz iqtisadi maraqlarından əl çəkməyəcəyini anlayıblar (R. Abdullayev dəfələrlə bildirib ki, tranzit layihəsi seçimində əlverişli tariflərə üstünlük veriləcək), ya da "SOCAR"ın mövqeyinin ciddiliyini tam dərk ediblər, amma bir neçə gün ərzində məlumat yayılıb ki, tam cəlbediciliyi üçün "Nabucco" layihəsi "ITGI" (Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya) ilə birləşdirilə bilər.
Belə perspektiv Azərbaycan üçün, əlbəttə ki, daha əlverişli görünür. Yəni "Nabucco"nun dumanlı iqtisadi imkanları müqabilində daha gəlirli real layihə ortaya çıxmış olardı. Axı ABŞ Dövlət Departamentinin Avrasiyada energetika məsələləri üzrə xüsusi təmsilçisi Riçard Morninqstar da etiraf edib ki, ""Nabucco" kimi iri layihə həm siyasi, həm də strateji baxımdan cəlbedici sayıla bilər. Amma o həm də kommersiya baxımından əlverişli olmalıdır".
Bununla yanaşı, "SOCAR" vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov sanır ki, Azərbaycan qazının Avropa bazarına ixracı, ən azı, $40 mlrd.- a başa gələcək ki, bu da "Şahdəniz"in işlənməsi, Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində yeni kəmərlərin çəkilməsi və köhnə kəmərlərin ötürmə gücünün artırılması, həmçinin, Avropaya qaz nəqli üzrə, ən azı, bir tranzit layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı olacaq. Yeri gəlmişkən, Avropa şirkətləri "SOCAR"a Mərkəzi Avropada yaradılacaq yeni infrastrukturun üzvü olmağı təklif edirlər ki, bu da müəyyən dərəcədə tariflərə qənaət etməyə imkan verən cazibədar bir təklifdir.
İstənilən halda...
Azərbaycan qazının gələcək marşrutu ilə bağlı gözləntilər və öncəgörmələr uzağı, bir neçə ay çəkəcək. Hələ ki bütün maraqlı tərəflər əmin etməyə çalışacaqlar ki, onların layihələri istənilən halda ən cəlbedicidir. Belə ki, Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız "Nabucco" layihəsi ilə bağlı bunları bildirib: "Bütün iri layihələr kimi onun da bir sıra problemləri var, amma onların hamısı tezliklə həllini tapacaq. Çox şadam ki, nikbinlərin sayı bədbinlərdən çoxdur. Bu bizə ümid verir ki, layihə gerçəkləşdiriləcək. 1990-cı illərin əvvəli yada düşür, onda çoxları hesab edirdi ki, Bakı-Tbilisi-Ceyhan layihəsi gerçəkləşdirilə bilməyəcək, fantastikadır, amma layihə indi uğurla işləyir. Sanıram ki, bir neçə ildən sonra hamımız "Nabucco"nun da uğurlu işi barədə danışacağıq", - deyə nazir vurğulayıb.
Azərbaycan da öz növbəsində hesab edir ki, bizim qaz istənilən halda Avropaya nəql ediləcək. Bundan başqa, potensial istehlakçı ölkələr sırasına Fransa da daxil olub. Yəni Xəzərin Azərbaycan sektorundan çıxarılan "mavi yanacaq"ı əldə etmək istəyənlərin sayı artır. Bu tamamilə anlaşılandır, nəzərə almaq lazımdır ki, "bp"nin dünya energetikası üzrə statistik icmalının göstəricilərinə görə, "Cənub dəhlizi" layihələri çərçivəsində qaz almaq istəyən ölkələrdə təbii qaza tələbat 2010-cu ildə 2009-cu ilə nisbətən 10,1 mlrd kubmetr artaraq 198 mlrd kubmetrə çatıb.
Nüvə enerjisinin təhlükəli olmasının aşkarlanması fonunda təbii qazın işlədilməsinə meylin artması nəzərə alınarsa, onda, şəksiz ki, bu həcmlər gələcəkdə daha da artacaq. 18-ci beynəlxalq "Xəzər: neft və qaz, neft emalı və neft kimyası" konfransının məruzəçilərindən birinin söylədiyi kimi, biz təbii qazın "qızıl dövrü"nü yaşayırıq. Azərbaycan üçün də özünə "xoşbəxt bir gün"ü və ya "parlaq gələcək"i təmin etməkdən ötrü bu dövrdən maksimum "qızıl gəlirlər" əldə etmək çox vacibdir...

"THE ''GOLDEN AGE'' OF NATURAL GAS"
Year after year the managers of the leading gas-pipeline projects converge on Baku in June with but one aim - to show off their projects at the International Caspian Oil & Gas Exhibition & Conference Incorporating Refining and Petrochemicals and to get at least verbal promises from Azerbaijan that it will review the possibility of their participation. This time there were calls to resolve the problem of the choice of route by the end of this year.
Azerbaijan-Turkey: a legal nuance
Everyone knows that Azerbaijan is regarded as a leading source of European energy security. As President Ilham Aliyev said at the opening ceremony of the exhibition -
the 18th so far - there is enough gas in our country to keep us and foreign consumers supplied for at least the next 100 years. "If you bear in mind that today we are extracting perhaps twice as much oil as was provisionally projected, then I can say with every confidence that our gas supplies are of the order of 2.2 trillion cubic metres. That, as they say, is a modest figure. There are predictions of even more, and I am confident that after drilling, even greater amounts of gas will be discovered," the head of state said.
Nor is it a secret that for Europe's growing demands Azerbaijan is in this sense a real godsend, bearing in mind also the political and economic stability in the country, its terms of trust with all investors up to now and the authorities' guarantees of security of investment. "From 1994 up to this day there have been no serious disputes, confrontation or any desire to review contracts between Azerbaijan and foreign oil companies. We have won over their trust and we value this. I believe that the most important factor for investors is full confidence that their investments are protected by the state at the proper level, and this policy will remain unchanged," Aliyev said.
At the same time, the current situation enables Baku to make a careful study of the route along which it will export its energy resources. Azerbaijan is now a self-sufficient state with its own conditions of cooperation. Therefore, despite noises from Europe calling for Baku to make its choice quickly, Azerbaijan will not make any hasty decisions, pointing out that the legal aspects of the transit agreement with Turkey remain unresolved.
And so, in his speech at the exhibition Aliyev spoke of Azerbaijan's hope that the relevant clauses in the protocol on gas transit signed between Azerbaijan and Turkey exactly a year ago will soon be translated into a final document. "Once the transit agreement is signed all obstacles to Azerbaijani gas will be removed," Aliyev said.
SOCAR representatives give the reassurance that the difficulties at the talks with fraternal Turkey merely concern the legal aspects and the wording. According to Rovnaq Abdullayev, president of the State Oil Company, the main reason for the delay in signing the agreement on the transit of Azerbaijani gas to Turkey is the disparity in principles of law, and SOCAR's legal team is currently trying to find a common denominator in this question.
As I have already said, potential importer countries and leading gas pipeline projects which need guaranteed supply sources in written form in order to attract investments are trying to hurry Azerbaijan. Official Baku has more than once voiced its intention to take part in the Southern Gas Corridor and in January of this year a Joint Declaration On the Southern Gas Corridor was even signed between Azerbaijan and the European Union, and a working group was also set up which is working on a package of documents as part of this agreement. However, there is as yet no specific basis for working out the second stage of the Sah Daniz project, just as there is no precise decision as to which gas pipeline project will be chosen as the main route.
One way or another, according to SOCAR's president, the question of choice of route will be resolved in the autumn, regardless of a settlement of the transit agreement with Turkey. The Southern Corridor projects - the Nabucco gas pipeline, the Trans Adriatic gas pipeline (TAP), White Stream and ITGI (the Interconnector Turkey-Greece-Italy) - must submit their proposals for the transportation of Azerbaijani gas to Europe by the beginning of October.
The torment over Nabucco
There is no question that the Nabucco project is the one that has been given the most publicity. Despite very questionable possibilities of attracting enough gas to fill the line or investments to fund building work, the project has very strong support not only from the European political elite, but also the US.
In the last couple of weeks Nabucco has had to endure quite a bit - from a near refusal by Azerbaijan to take part in the project to a signing of agreements with the ministries of the five countries (Austria, Bulgaria, Hungary, Romania and Turkey) on support for it. And at the end of May came a statement by the head of SOCAR that Azerbaijan might not supply its gas to Europe via the Nabucco project but via other, more beneficial routes. The surprising thing about this statement was that it was made 10 days before the signing of documents on the project. The EU was really startled: literally the next day Roland Kobia, the head of the EU's office in Azerbaijan, was quick to point out that Abdullayev was not talking about a final decision, but merely a supposition. "We understand that Azerbaijan needs time to make a decision. Nabucco is of benefit not just to us but also to Azerbaijan which will gain from exporting its energy resources to the European market. We believe that up to now there has been productive cooperation with Azerbaijan in energy and we are confident this will continue," he said.
A week later Gunther Oettinger, the EU commissioner for energy, said for starters at a press conference in Baku that the West was not accusing Azerbaijan of blocking Nabucco, as some of the media had claimed. But at the same time he made it perfectly clear that Europe was expecting a completely opposite decision from Azerbaijan, describing a possible decision to sign up to the project as historic for Azerbaijan. "We understand that a certain amount of time is needed to adopt it," Oettinger said. "Azerbaijan is a key partner in the Southern Corridor, and SOCAR is the main company," he added for greater conviction.
Either Europe has finally understood that Azerbaijan has no intention of compromising on its economic benefits (Abdullayev himself has often said that, given the choice over transit projects, preferences would be on the side of beneficial tariffs) or they have realized the whole seriousness of SOCAR's attitude but in a matter of days there was a report that Nabucco could be merged with ITGI to make it more attractive.
For Azerbaijan such a prospect does, of course, look more beneficial, because that would mean a more realistic project than Nabucco's spurious economic potential. After all, as Richard Morningstar, the US State Department's special representative for energy issues in Eurasia, admitted, "a major project like Nabucco may be considered attractive both from the political and the strategic aspect. But it must also be beneficial from the commercial aspect."
Meanwhile, Vitali Baylarbayov, SOCAR deputy vice-president, believes that the export of Azerbaijani gas to the European market could cost no more or no less than $40bn, which includes the development of Sah Daniz, laying new and extending old gas pipeline capacities in Azerbaijan and Georgia, and also implementing at least one of the transit projects to Europe. Incidentally, it should be noted that the European companies are proposing that SOCAR becomes a participant in the new infrastructure that will be created in central Europe - a very attractive proposal which will to a certain extent save on tariffs in the long term.
In any event…
There are just a few months left to anticipate and guess about the future supply route of Azerbaijani gas. Meanwhile, all the sides involved will continue to give assurances that their projects are attractive in any event. For example, Turkey's energy minister, Taner Yildiz, had this to say about Nabucco: "Like all major projects, it is fraught with a number of problems but I think they will soon be resolved. I am very pleased that the number of optimists outweighs the number of sceptics. This gives us hope that the project will go ahead. One recalls that at the beginning of the 1990s many people also believed that the Baku-Tbilisi-Ceyhan project would not be implemented, that it was all fantasy, but it is now operating successfully. I believe that in a few years' time we shall all be talking about how successful Nabucco is."
For its part, Azerbaijan also believes that our gas will go to Europe anyway. Moreover, France has now joined the list of potential consumer countries. In other words, the number of countries wanting to acquire natural gas extracted in Azerbaijan's sector of the Caspian is growing. This is perfectly natural, bearing in mind that the demand for gas in countries intending to purchase fuel as part of the Southern Gas Corridor projects increased in 2010 alone by 10.1bn cu.m compared with 2009 to 198bn cu.m, according to BP's world energy statistical review. And if you take on board the ever greater trend towards using natural gas against a backdrop of danger in nuclear energy production, then these volumes will undoubtedly continue to rise. As one of the speakers at the 18th International Caspian Oil & Gas Conference said, we are living through the "golden age" of natural gas. And it is important for Azerbaijan to obtain maximum "gold revenue" during this period to ensure a "vibrant present" and a "bright future"…