Bakı dəmir yolunun tarixi bu gün çox az adamın xatırladığı parlaq epizodlarla zəngindir
Bakının keçmişi son dərəcə unikal və təəccüblüdür. O, dəfələrlə yenidən qurulub, simasını dəyişib və nəticədə, özündə R.Kiplinqin "Qərb və Şərq haqqında" balladasında deyilənlərin əksinə olaraq, "üz-üzə gəlmiş" Şərq və Qərbin çalarlarını özündə birləşdirib.
Dəfələrlə tikinti bumu yaşayan Bakı hər dəfə yenidən qurulub, bununla yanaşı, həmin dövrlərin bir çox maraqlı məqamları keçmişdə qalıb. Bakı dəmir yolunun tarixi onlardan biridir.
Hər şey belə başlayıb
Bakı dəmir yolunun əsasının 1880-ci ildə qoyulduğu deyilir. Həmin il yanvarın 20-də imperatorun fərmanı ilə 20 kilometr uzunluğunda ilk dəmir yolu istismara verilib. O vaxt Rusiya İmperiyası ərazisində dəmir yolu çox deyildi və onların əksəriyyəti ensiz idi. Yeni dəmir yolu Bakı-Sabunçu-Suraxanı ərazisini birləşdirirdi və o, Azərbaycanda ilk dəmir yolu idi. Dövlətin qərarına əsasən, Azərbaycanda ilk dəmir yolu olan Bakı-Suraxanı-Sabunçu xəttinin inşasına 1878-ci ildə başlanılmışdı. Maraqlıdır ki, elə həmin marşrutda kiçik ensiz dəmir yolu hələ bundan 10 il əvvəl mövcud imiş.
Bunun imperiya ərazisində ilk enli dəmir yolu olmasına baxmayaraq, çəkilməsində məqsəd şəhər tikintisi yox, yataqlardan Bakı limanına neftin daşınması idi. O, hazırda olduğu kimi, şəhərin mərkəzində yox, Ağ şəhərdə bitirdi. XX əsrin 30-cu illərinədək şəhər vağzalı məhz həmin ərazidə yerləşirdi. Bu, nəzərə çarpmayan, görkəmsiz ağ-mavi rəngli bina idi. Yeri gəlmişkən, bu cür birmərtəbəli binalar sonralar özünəməxsus standarta çevrilmişdi. Onlara Bakı ətrafında artıq ləğv edilmiş elektrik qatarlarının hərəkətdə olduğu son dövrlərədək rast gəlinirdi.
Amma XIX əsrin 80-ci illərində elektrik qatarları yox idi. Dəmir yolu imperiyanın neft maraqlarına xidmət edirdi və gündə yalnız 1 dəfə Sabunçuya sərnişin qatarı gedirdi.
1883-cü ildə vağzal genişlənir, ikimərtəbəli vağzal binası tikilir və Bakıdan Tiflisə Gəncədən (o zaman Yelizavetpol) keçməklə, qatar işləməyə başlayır. Bundan sonra belə, marşrut üzrə sərnişin qatarı üç, hətta bəzən dörd gündə bir dəfə yola çıxırdı. Dəmir yolu ilə, əsasən, poçt qatarları hərəkət edirdi. O, bağlamalar, məktublar və qəzet daşıyırdı (Qafqazda əksər qəzetlər Tiflisdə nəşr olunurdu).
Bundan başqa, hər gün şəhərlərarası yük qatarları da işləyirdi. İndi Bakı, Gəncə və Tiflisdən dəfələrlə böyükdür. O zaman isə Bakıda əhali o qədər də çox deyildi, amma şəhər bu göstəricidə yenə də lider idi.
O zaman insanlar bizdən fərqli olaraq, evdə az oturur, əsasən səyahətlərdə olurdular. İstirahət günlərində qonşu şəhərlərə getmək bir ənənəyə çevrilmişdi. Bunun üçün biletin qiyməti də kifayət qədər ucuz idi. Məsələn, Naxçıvana - Culfayadək - bilet 3 qəpik idi. Bununla yanaşı, Bakıda adi fəhlə ayda, təxminən, 10 rubl əməkhaqqı alırdı.
Qiymətin bu qədər ucuz olması o dövrün qatarlarında cəmi 4 dərəcənin olması ilə əsaslandırılır (əlbəttə ki, imperatorun xüsusi qatarı nəzərə alınmır). Bu 4 dərəcə arasında qiymət fərqi bugünkü plaskartla SV arasındakı fərqdən xeyli artıq idi. 3-cü dərəcəyə aid vaqonlarda yatmaq üçün yer, ümumiyyətlə, yox idi. 2-ci dərəcəyə aid vaqonlardakı açıq kupedə isə düz 7 yataq yeri var idi - hər tərəfdə 3 dənə və daha bir yataq yeri eninə. 1-ci dərəcəyə aid vaqonlar indiki dövrün kupelərini xatırladırdı. Vaqon-salonu isə sözün əsl mənasında dəbdəbəli saymaq olardı. Orada hər kupedə 2 otaq yerləşirdi - 2 nəfərlik yataq otağı və qonaqlar üçün otaq. Amma şəhərətrafı qəsəbələrə işləyən qatarlarda belə vaqonlar olmurdu.
Bakının vaqonlarının hamısını 3-cü dərəcəyə aid etmək olardı. Bundan başqa, qatarlar son dərəcə aşağı sürətlə hərəkət edirdi. Kömür qatarına bəzən 15-dək (!) vaqon qoşulurdu. Bu, əsasən şəhər əhalisinin dənizə axışdığı çimərlik mövsümlərində baş verirdi. Çimərliyə gedən sərnişinlərlə dolu olan belə qatarlar aşağı sürətlə hərəkət edir və məsələn, Mərdəkana bəzən 6 saata gedib çıxırdı.
İyunda Ağ şəhərdə yerləşən vağzalın qarşısında səhər saatlarından böyük növbə yaranırdı. İnsanlar ilk 3-4 vaqona bilet əldə etməyə çalışırdılar. Bunun səbəbi var idi: yolun yoxuş olduğu bəzi hissələrdə arxa vaqonları qatardan ayırır, növbəti stansiyaya yalnız öndəki vaqonları çatdırır, yalnız bundan sonra digər vaqonların aparılması üçün geri qayıdırdılar. Çimərliyədək yolun bu qədər gec qət olunması da məhz bununla bağlı idi.
XX əsrin əvvəllərində şəhərətrafı marşrut istiqamətləri çoxalır. Səbəb Bakının imperiyanın qalan hissəsinin dəmir yolu magistralı ilə birləşdirilməsi idi.
Elektrik qatarları
Bolşevik çevrilişi ərəfəsində Bakı dəmir yolu tam tənəzzül yaşayıb. Qatarlar çox köhnəlmişdi. Onlar uzun illər idi ki, yenilənmir, dəmir yolu təmir olunmurdu. Nəticədə, 1913-cü il sentyabrın 16-da Leuşkovskaya və Sosıka-Vladikafkazskaya stansiyaları arasında Bakıdan gələn 3 saylı poçt qatarı qəzaya uğrayır. Qəza nəticəsində xeyli sayda insan dünyasını dəyişir, parovoz və 6 vaqon yararsız hala düşür.
Abşeronda da dəmir yolu acınacaqlı durumda idi. İlf və Petrovun dediklərinin əksinə olaraq, avtomobillər hərəkət vasitəsi yox, dəbdəbə göstəricisi olaraq qalırdı. Birinci Dünya müharibəsi və ardınca yaşanan vətəndaş müharibəsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Vəziyyət yalnız ötən əsrin 20-ci illərinin ortalarında qaydaya düşməyə başlayır.
Bu gün Sovet İttifaqında ilk elektrik qatarının 1926-cı ildə məhz Bakıda istismara verildiyini çox az adam bilir. O, Bakı-Sabunçu-Suraxanı marşrutu üzrə hərəkət edirdi. Bunun Bakıda ilk qatarın hərəkət marşrutu olmasını rəmzi məqam kimi qəbul etmək olar.
Köhnə dəmir yolu elə hala düşmüşdü ki, onun yenisilə əvəzlənməsi zərurəti yaranmışdı. Yeni dəmir yolunun tikintisi sürətlə və sovetlərə xas məcburi şəkildə aparılırdı. "Bakinski raboçi" qəzeti 1921-ci ilin yanvarında yazırdı ki, ölkədə daimi iş yerləri olmayan insanların az qala hamısı dəmir yolu tikintisinə cəlb olunub. Onlara pul ilə yanaşı, kerosin (əksəriyyət evini onunla qızdırırdı) və yemək verilirdi. Yemək dedikdə, söhbət yalnız bir kömbə çörəkdən gedirdi. İşçilərə verilən "məvacib"in məbləğini isə təxmin etmək olar.
İşə məcbur edilən insanlar etiraz etməyə başladıqda, məsələnin bəzi detalları üzə çıxdı. Elə həmin qəzet yazırdı ki, bir çox insanlar gecə növbəsində 12 saat müddətinə işləyir, əvəzində onlara vəd olunan məvacib verilmirdi.
Hər halda, 20-ci illərin sonlarına ciddi cəhdlərlə şəhərətrafı elektrik qatarlarının işi bərpa olunur. Bu, böyük bir ölkədə ən nəhəng şəhərətrafı dəmir yolu nəqliyyatı (Moskva istisna olmaqla) idi. Bu şəbəkə uzunluğuna görə hətta Krımın Simferopol-Yalta xəttini də geridə qoyurdu.
...Şəhər dəyişib və artıq çoxdandır ki, Bakıda o cür qatarlar, elektrik qatarları gözə dəymir. Amma bu nəqliyyat vasitəsini qoruyub saxlamaq lazım idi. Çünki o, avtomobil yollarının yüklənməsini azaldacaq alternativ vasitə idi.
İndi köhnə dəmir yollarını çoxzolaqlı avtobanlar əvəzləyib. Köhnə qatarlar və elektrik qatarları isə olsa-olsa xatirələrdə və bir də, köhnə fotoşəkillərdə qalıb...

История Бакинской железной дороги насыщена яркими эпизодами прошлого, о которых сегодня мало кто вспоминает
Автор: Кямиль БАЙРАМОВ Баку
В прошлом Баку много уникального и просто удивительного. Неоднократно перестраиваясь, он часто менял лицо и в итоге соединил в себе черты Востока и Запада, которые, вопреки известной балладе "О Западе и Востоке" Р.Киплинга, все же встретились.
Пережив несколько этапов строительного бума, Баку не единожды преображался, но вместе с тем в прошлое ушли и многие интересные моменты того времени. История Бакинской железной дороги - одна из них.
Так все начиналось
Считается, что Бакинская железная дорога была основана в 1880 году. 20 января того года императорским указом была введена в эксплуатацию первая железная дорога с широкой колеей протяженностью 20 километров. До этого железных дорог на территории Российской империи было немного и были они в основном узкоколейными. Новая железная дорога соединяла участок Баку - Сабунчи - Сураханы, и это была первая железная дорога в Азербайджане. Согласно государственному указу, строительство первой железной дороги в Азербайджане - линии Баку - Сураханы - Сабунчи - началось в 1878 году. Но, что интересно, небольшая узкоколейка существовала на том же маршруте еще за 10 лет до того.
Хотя это была одна из первых ширококолейных железных дорог на территории империи, создана она была не в целях обустройства города, а для перевозки нефти с месторождений в Бакинский порт. Оканчивалась она не там, где сейчас, в самом центре Баку, а в Белом городе, где вплоть до 30-х годов ХX века находился городской вокзал. Это было неприметное и совсем непрезентабельное здание бело-синего цвета. Такие одноэтажные постройки, кстати, стали потом своего рода стандартом, и их можно было встретить до самого недавнего времени, пока в пригороды Баку ходили упраздненные сейчас электрички.
Но тогда, в далекие 80-е годы позапрошлого века, электричек не было. Железная дорога обслуживала нефтяные интересы империи, и только один раз в день в Сабунчи ехал пассажирский поезд.
В 1883-м вокзал расширили, построили двухэтажное здание и пустили из Баку до Тифлиса поезд через Гянджу (тогда Елизаветполь). В дневное время раз в три (а то и в четыре) дня ехал пассажирский поезд, но куда чаще по новым путям следовал почтовый поезд. Он доставлял посылки, письма, а также газеты (большинство газет на Кавказе печаталось в Тифлисе).
Также ежедневно курсировал между городами товарный поезд. Это сейчас Баку во много раз больше Гянджи и Тбилиси, а в те времена население городов было куда более сопоставимо, хотя Баку в этом все-таки удерживал лидерство.
Тогда люди меньше сидели дома, как мы сейчас, и больше путешествовали. Поехать на выходные в соседний город было обычным делом. Да и цена за проезд была, кстати, вполне приемлемой. Так, билет в Нахчыван - до Джульфы стоил 3 копейки, это при зарплате простого рабочего в Баку в 10 рублей.
Низкие цены объяснялись тем, что в поездах того времени было аж четыре класса (не считая, конечно, специального императорского поезда), и разница между ними была куда больше, чем между сегодняшним плацкартом и СВ. В третьем классе лежачих мест не было вовсе, а во втором в открытом купе было даже семь полок - по три на каждой стене и одна поперечная. Первый класс напоминал наше купе, а вот вагон-салон был по-настоящему роскошным. В нем в каждом купе было по две комнаты - двухместная спальня и комната для гостей. Однако пригороды такие вагоны не обслуживали.
Бакинские вагоны были скромными, их можно было все отнести к третьему классу. Кроме того, поезда ехали невероятно медленно. К угольному поезду крепилось иногда до пятнадцати (!) вагонов. Происходило это обычно в пляжный период, когда жители города отправлялись на море. Такой поезд, переполненный пляжниками, двигался медленно и добирался, например, до Мардакана за пять, а иногда и шесть часов.
В июне у вокзала в Белом городе выстраивалась с самого утра огромная очередь. Люди стремились купить билеты в первые три-четыре вагона. Связано это было с тем, что на некоторых участках, когда дорога шла на подъем, в поезде отцепляли задние вагоны, довозили до следующей станции первые вагоны, а затем возвращались за предыдущими. Именно по этой причине дорога до пляжа занимала так много времени.
К началу XX века количество пригородных направлений увеличилось, так как Баку был соединен железнодорожной магистралью с остальной частью империи.
Электрички
Ко времени большевистского переворота железная дорога Баку пришла в полный упадок. Поезда были старыми, их давно не меняли, пути не ремонтировали, и это привело к тому, что 16 сентября 1913 года на перегоне между станциями Леушковская и Сосыка Владикавказской железной дороги произошло крушение почтового поезда №3, шедшего из Баку. Было много погибших и раненых, паровоз и 6 вагонов были разбиты.
В плачевном состоянии были пути и на Абшероне. Автомобиль же, вопреки современникам Ильфа и Петрова, оставался роскошью, а не средством передвижения. Усугубили ситуацию Первая мировая война и последующая гражданская. Положение стало меняться лишь в середине 20-х годов прошлого века.
Мало кто знает сегодня, что первая в Советском Союзе электричка была пущена в 1926 году именно здесь, в Баку, на участке Баку - Сабунчи - Сураханы. Символично, что это был именно тот самый маршрут, по которому пошел когда-то первый бакинский поезд.
Старые дороги пришли в такую негодность, что на их месте надо было класть новые. Стройка шла ударными темпами и по-советски в принудительном порядке. Так, газета "Бакинский рабочий" в январе 1921 года сообщала, что на стройку были фактически согнаны люди, не имеющие постоянной работы. При этом им якобы выдавались деньги, керосин (которым многие топили дома) и еда. Однако то, что называли едой, было лишь буханкой хлеба, а о том, что представляло собой "жалованье", можно только догадываться.
Когда принужденные к труду люди начали возмущаться, стали вскрываться некоторые подробности. В одном из номеров той же газеты сообщалось, что многим рабочим приходится работать в ночную смену по 12 часов без обещанного жалованья.
Так или иначе, но к концу 20-х годов ценой огромных усилий пригородные электрички были поставлены на рельсы. Они представляли собой самую крупную (после московской) сеть пригородного рельсового транспорта на территории обширной страны. По своей протяженности эта сеть превосходила даже симферопольско-ялтинскую линию в Крыму.
...Город изменился, и давно уже нет тех самых поездов и электричек. Хотя этот вид транспорта, судя по всему, следовало все же сохранить, ведь это был альтернативный вид транспорта, в определенной мере способствовавший разгрузке автодорог. Ныне старые рельсовые пути заменили многополосными автобанами. А старые поезда и электрички остались разве что в нашей памяти да на старых фотографиях...