İcbari sığorta haqqında yeni qanun vətəndaşların əmlakını təhlükələrdən qoruyacaq
Bəllidir ki, Milli Məc-lisdə qəbul olunması gözlənilən "İcbari sığorta haqqında" yeni qanun layihəsinin istiqamətlərindən biri ölkədə əmlakın icbari sığorta prinsiplərinin tətbiqini nəzərdə tutur. Bir sıra bəndlərin formalaşdırılması üzrə yetərincə mürəkkəb debatlara baxmayaraq, millət vəkillərinin və sığorta ekspertlərinin fikrincə, müzakirəsinə sığorta piramidasının və geniş ictimaiyyətin təmsilçilərinin dəvət edildiyi bu sənədin qəbulu ölkənin sığorta bazarında prinsipcə, yeni duruma səbəb olacaq.
Xalq sənədi
Hələ keçən ilin sonlarında ekspertlər ölkənin sığorta bazarının inkişaf perspektivlərini icbari sığorta növləri haqqında o qədər də uzaq olmayan tarixdə qəbul edilmiş yeni qanunla və onların normativ bazasının gələcək inkişafı ilə bağlayırdılar. Burada konkret olaraq söhbət yanğından icbari sığorta üzrə normativ sənədlərin və onların tətbiq mexanizmlərinin işlənməsindən, eyni zamanda, istehsalatda bədbəxt hadisələrdən və peşə xəstəlikləri nəticəsində əmək qabiliyyətinin itirilməsindən icbari sığorta üzrə normalardan gedir.
Ancaq ölkənin sığorta bazarının sürətlənməsinə ən böyük dəstək isə "İcbari sığorta haqqında" qanunun qəbul edilməsi ilə verilə bilər. Yeni qanun layihəsi dörd sığorta növünü - daşınmaz əmlakın, avtonəqliyyat sahiblərinin məsuliyyətinin və  sərnişinlərin sığortasının, həmçinin, daşınmaz əmlakın istismarı zamanı mülki məsuliyyətin sığortası növlərini tənzimləyir. Özü də əmlakın icbari sığortası sahəsində gözlənilən dəyişikliklər xüsusi maraq doğurur.
"İcbari sığorta haqqında" qanun hər şeydən öncə vətəndaşların marağına cavab verir. Ölkədə mütəmadi olaraq müxtəlif cür təbii fəlakətlər, texnogen qəzalar baş verir. Mənzilin sığortası olmadıqda onun sahibləri əmlak itkisindən sonra heç nə əldə edə bilmirlər. Yeni qanunun qəbul edilməsi ilə onlar hər il sığorta şirkətlərinə kiçik məbləğlər ödəməklə sığorta halı baş verən zaman nəzərəçarpacaq səviyyədə maddi kompensasiya ala bilərlər", - deyə bu yaxınlarda maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib.
Bu fikir yetərincə aydın gerçəkliyə əsaslanır. Təkcə onu yada salmaq olar ki, keçən ilin aprel-may aylarında baş vermiş sel və daşqınlar zamanı Kür-Araz ovalığının minlərlə sakini evini itirmişdi, kənd təsərrüfatına külli miqdarda zərər dəymişdi. Onda Aran bölgəsində baş vermiş kəskin vəziyyəti hökumətin operativ fəaliyyəti nəticəsində düzəltmək mümkün oldu - fəlakət zonasına lazımi texnika və tikinti materialları göndərildi, ən başlıcası, dövlət başçısının qərarı ilə zərərçəkmiş zonalara 300 mln manata yaxın büdcə vəsaiti ayrıldı. Keçən ilin faciəli hadisələri daha bir xoşagəlməz faktı da ortaya çıxardı - nadir istisnalarla zərərçəkmiş bölgə sakinlərinin heç birinin əlində yaşayış evlərinə, təsərrüfat obyektlərinə təbii fəlakət tərəfindən dəyən zərəri ödəməyə imkan verən könüllü sığorta polisi və ya bitkiçiliyin, heyvandarlığın risklərini örtən uyğun müqavilə yox idi.
Ölkənin təbii-iqlim xüsusiyyətləri selləri, daşqınları, sürüşmələri, yanğınları tez-tez təbii hadisəyə səbəb olur, bununla yanaşı, yüksək seysmik fəallıq, həmçinin, müxtəlif  texnogen fəlakətlər əmlak sahibləri üçün ciddi təhlükə doğurur. Bu zaman təbii fəalkətin nəticələrinin aradan qaldırılması yükünün böyük bölümü dövlətin boynuna düşür ki, bu da çağdaş dünyanın gerçəkliklərinə o qədər də uyğun gəlmir.  Bazar iqtisadiyyatı şəraitində ölkədə mənzillərin, demək olar ki, hamısı özəlləşdirilib, həmçinin, kommersiya yönümlü əmlakın sahibləri ondan böyük gəlirlər əldə edirlər.  Belə olan halda təbii sual yaranır :  niyə fors-major hallarda vətəndaşın fərdi əmlakına dəyən zərərə görə dövlət pul ödəməlidir?
Nümunəvi təcrübə
Vətəndaşların şüurlu şəkildə davranmasına və könüllü şəkildə öz əmlaklarını sığortalamasına, təəssüf ki, ümid etmək mümkün deyil. Son 15 il ərzində yerli sığorta bazarının inkişafı göstərir ki, əmlakın könüllü sığortası sektoru yetərincə məhdüd həcmdə yalnız korporativ sektorda müşahidə edilir. Əmlakı könüllü sığorta polisi almış fiziki şəxsləri barmaqla göstərmək olar. Ümumiyyətlə, bu məsələdə bizim ölkə heç də tək deyil, postsovet məkanın böyük hissəsində əmlakın könüllü sığotası heç də populyar deyil. Oxşar səbəblər üzündən Rusiya Dövlət Duması mənzilin icbari sığortası üzrə uyğun qanun layihəsi hazırlayıb və qəbul etməyə hazırlaşır.
Bildirmək gərəkdir ki, yetərincə müsbət xarici təcrübə də mövcuddur:  Avropanın bir sıra ölkələrində və Şimali Amerikada əmlakın icbari sığortası sistemi çoxdan yaradılıb və uğurla da fəaliyyət göstərir.  Rentabelli olmaması üzündən əgər risklərin müəyyən qrupu sığorta şirkətləri tərəfindən kommersiya əsasında sığortaya götürülmürsə, ya da  kommersiya sığortasının qiyməti sığorta etdirən üçün həddindən yüksəkdirsə, yaxud  sığorta etdirən sığorta halının baş verməsinin təhlükə dərəcəsini və mümkün nəticələrini düz qiymətləndirmirsə və bu cür risklərdən sığorta müdafiəsinə ictimai tələb varsa, onda dövlət icbari sığorta tətbiq edir.
Məsələn, ABŞ-da,  dünyanın ən inkişaf etmiş bazarında  təxminən, bu və ya digər şəkildə icbari mənzil sığortası sahəsinə cəlb edilmiş səkkiz minə yaxın sığorta şirkəti fəaliyyət göstərir. Ölkənin, demək olar ki, bütün ştatlarında qurğuların və onun konstruksiyalarının sığortası icbaridir;  ödənişlər mütəmadi yığılan "Home Owners Association" (HOA) fondları rüsumlarına daxil edilir. Özü də ölkənin bölgəsindən asılı olaraq icbari sığorta zərfi tamamilə fərqlənir; məsələn, Kaliforniyada tornadodan sığorta aktual deyil, amma zəlzələdən və meşə yanğınlarından kompensasiya çox arzuolunandır, amma Floridada, xüsusilə də sahil zolağında daşqınlardan müdafiə həyati əhəmiyyət sayılır.
Avropada əmlakın icbari sığortasının yayılması bir sıra prinsipal fərqlərə malikdir; məsələn, Böyük Britaniyada, Almaniyada və İspaniyada əmlak ipotekada olarakən icbari sığorta tətbiq edilir. Bundan başqa, Almaniyada əmlakın sığortasına üçüncü şəxs qarşısında mülki məsuliyyətinin icbari sığortasını nəzərdə tutan "Haftpflich-tvesicherung" polisi də daxil edilir. Amma vətəndaşların sosial müdafiəsi sisteminin daha inkişaflı olduğu Fransada əmlakın icbari sığortası yalnız kirayəyə mənzil verənlər üçün vacib sayılır. Özü də xaricdə fiziki şəxslər üçün əmlakın icbari sığotası polisinin illik qiyməti 200-400 avro arasında dəyişir, amma korporativ seqment halında bu qiymət yetərincə yüksəlir.
Buna baxanda "İcbari sığorta haqqında" qanun layihəsi əmlakın sığortası xidmətinin ödənişi üzrə yetərincə aşağı qiymətlər müəyyən edir. Qanun layihəsinə görə,  əmlakın bazar qiymətindən asılı olmayaraq, Bakıda fiksə edilmiş sığorta məbləği 250 manatdan 25 min manata qədər müəyyən edilir (yəni sığorta halında 250 manatdan aşağı ödəniş müəyyən olunmur) ki, 0,2%-lik sığorta tarifi ilə illik sığorta haqqı cəmi 50 manat təşkil edir. Sumqayıt, Gəncə və  Naxçıvan üçün maksimum sığorta məbləği 20 min manat (minimum 200 manat), qalan bölgələr üçün isə 15 min manat (minimum 150 manat) təşkil edir. Özü də sığorta halı baş verəndə qanunla müəyyən edilmiş məbləğ sığorta edilmiş mənzilin real bazar qiymətindən asılı olmayaraq ödəniləcək.
Əmlakın icbari sığortası bütün növ tikililərə - fiziki şəxslərin fərdi evlərinə və mənzillərə, həmçinin, hüquqi şəxslərin ofislərinə və dövlət əmlakına aid ediləcək. Bu zaman sığorta halı kimi həmin əmlaka yanğın, təbii qaz partlaması, ildırım, elektrik şəbəkəsinin qısa qapanması zamanı, kanalizasiya və su şəbəkəsi sistemində qəzalar, hətta təyyarə və yerüstü nəqliyyat qəzaları zamanı da zərər dəyməsi sayılacaq. Həmçinin, təbii fəlakətlərin böyük bölümü  - daşqınlar, zəlzələlər və s. də sığorta halı sayılacaq.
Qanun layihəsinə, həmçinin, daşınmaz əmlakın icbari sığortası halını istisna edən vəziyyətlər də salınıb. Burada söhbət dövlət orqanları və ya yerli bələdiyyələr tərəfindən sökülməsinə qərar verilmiş əmlakdan gedir. Həmçinin, tikintisi başa çatmamış və ya qəza halında olan binalar, yaxud tikintiyə icazə verilməyən yerlərdəki əmlak da buraya daxildir.
Bununla yanaşı, qanun layihəsi müəyyən hallarda kompensasiya verilməsini və sığorta halının tanınmasını istisna edir; məsələn, əmlaka bilərəkdən vurulan zərərə görə, yanğın çıxmaması şərti ilə, istehsal üçün istifadə edilən və ya təmir olunan binalarda alov mənbəyinin istifadəsi zamanı əmlaka dəymiş zərərə görə sığorta halı ödənişi müəyyən edilmir. Köhnə boru və çənlərin axması üzündən baş vermiş qəzalar, həmçinin, bu və ya digər qəza zamanı əmlakın oğurlanması zamanı dəymiş zərər də sığorta halı sayılmayacaq. İstisna olunmur ki, yeni qanunun qəbul edilməsi ilə müəyyən müddətdən sonra  öz   əmlakını yeni qaydalar əsasında sığorta etdirməkdən imtina eləmiş mülkiyyət sahiblərinə dəymiş zərərin kompensasiya olunması  məsuliyyətindən dövlət özünü birdəfəlik azad edəcək.
Sığorta biliciləri hesab edirlər ki, bu qanun ölkənin mənzil bölməsinin təhlükəsizliyini artırmağa, dövlət vəsaitlərini səmərəli istifadə etməyə və vətəndaşların maraqlarını riskdən qorumağa imkan verəcək. Amma bu zaman onlar qeyd edirlər ki, qanun layihəsinin bəndləri sığorta edilənlərin, yəni əhalinin maraqlarını müdafiə etməklə yanaşı, sığorta şirkətlərinin də tələbatını nəzərə almalıdır. Sığorta şirkətlərinin proporsional olmayan sığorta tariflərinin, artıq ödənilmiş zərərə görə təkrar sığorta prinsiplərinin və önəmli cəlbetmə mexanizmlərinin olmamasının yaratdığı əlverişsiz iqtisadi pressinqdən qurtulması vacibdir.

HOME PROTECTION POLICY
The new law on compulsory insurance will give reliable protection to property owners against misfortune
One of the guidelines of the new draft law "On compulsory insurance", which is about to be adopted by the Milli Maclis, provides for the introduction of the principles of compulsory property insurance in the country. The adoption of this document has been discussed by the insurance community and the public at large. Despite some wrangling about the wording of some sections of the bill, deputies and insurance experts believe it will create a fundamentally new situation in the country's insurance market.
People's document
At the end of the last century experts were linking prospects for the development of the country's insurance market with laws that had been adopted comparatively recently on compulsory types of insurance and the further development of their legal framework. This meant, among other things, drawing up the legal documents and mechanisms for adapting them to compulsory insurance against fire, blanket distribution of the regulations of compulsory insurance against accidents in the work place and loss of earning power as a result of occupational injury or illness.
However, the adoption of the law "On compulsory insurance" should give added impetus to the country's insurance market. The new draft law regulates four types of insurance - real estate, responsibility of vehicle owners (compulsory drivers' insurance), passenger insurance and public indemnity insurance in the handling of real estate. At the same time, the forthcoming changes in the sphere of compulsory property insurance are causing special interest.
"The law 'On compulsory insurance', first and foremost, meets the interests of ordinary citizens. From time to time, the country is hit by both natural and man-made disasters. Without housing insurance owners get nothing if they lose their property. With the new law, by paying a small annual sum to the insurance company, property owners will be able to receive tangible material compensation against an accident," Samir Sarifov, the Azerbaijani finance minister, said recently.
There is clear evidence for such a claim. One only has to recall what happened after the mud-slides and floods last April and May which left hundreds of people in the Kura-Araz lowlands homeless, not to mention the colossal damage caused to agriculture. The desperate situation in the Aran area was rectified because of the prompt actions of the government, which sent equipment and building materials to the disaster area, and the head of state's decision to allocate about 300m manats from budget funds for the victims. The tragic events of last year revealed one regrettable fact - with one rare exception, none of the inhabitants in the devastated region had a voluntary insurance policy covering damage to homes or businesses by the elements or agreements covering risks in horticulture and stockbreeding.
The natural and climatic peculiarities that exist in our country mean that mudflows, floods, fires, landslides and high seismic activity are a very frequent occurrence, and all kinds of man-made disasters can pose a serious danger to property owners. That said, the lion's share of the burden in clearing up after such disasters lies with the state which, incidentally, does not always take account of today's realities. In the context of a market economy, virtually all homes in the country are now privatized, not to mention commercial property, whose owners derive sizeable profits. In these circumstances, one needs to ask - in a case of force-majeure why should the state pay for the damage caused to people's private property?
Model experience
Unfortunately, one cannot count on people's awareness and their readiness to voluntarily insure their property. The development of the insurance market over the last 15 years has clearly shown that the voluntary property insurance segment has been represented by the corporate sector alone and to an extremely restricted extent. The number of individuals who have acquired a voluntary property insurance policy can be counted on the fingers of one hand. However, our country is not alone in this - voluntary property insurance is just as unpopular in most of the countries of the post-Soviet space. For similar reasons the Russian State Duma drew up and is preparing to adopt much the same draft law on compulsory housing insurance.
Abroad, the situation is a more positive one: a compulsory property insurance system has long been operating successfully in a number of countries in Europe and North America and perfectly clear criteria for imposing compulsory property insurance have been introduced worldwide. If insurance companies do not accept a certain group of risks for insurance on a commercial basis because they are uneconomical, or the cost of commercial insurance is too high for the insured party, or the insured party underestimates the degree of danger and the possible consequences of an insurable occurrence, and there is a public demand for insurance protection against such risks, then the state imposes compulsory insurance.
For example, in the world's most developed market - the US - there are about 8,000 insurance companies that are involved in one way or another in the compulsory housing insurance sphere. The insurance of buildings and structures is compulsory in virtually all the states and payments are included in regularly collected contributions to the Home Owners Association (HOA). That said, compulsory insurance packages vary a great deal depending on the region. For example, in California, insurance against floods or tornados is not essential, but compensation for earthquake and forest fire damage is extremely desirable, whereas in Florida, especially in the coastal areas, protection against floods is vital.
There are a number of basic differences in compulsory property insurance in European countries. For example, in Britain, Germany and Spain, it is taken out if a property is mortgaged. Furthermore, in Germany, housing insurance is included in a policy (Haftpflichtversicherung), which provides for compulsory insurance of legal liability to third parties. But in France, where the social protection of citizens system is more developed, compulsory property insurance applies only to landlords. Abroad the cost of an annual compulsory property insurance policy for individuals ranges from 200 to 400 euros, but for the corporate sector this amount is much higher.
Against this background the draft law "On compulsory insurance" provides for appreciably lower estimates for the payment of property insurance services. According to the draft law, irrespective of the market value of property, a fixed sum of insurance is imposed at a level from 250 (the lower amount of damages is not deemed to be a loss occurrence) to 25,000 manats for people in Baku - with an underwriting rate of 0.2% the insurance contribution is only 50 manats annually. For Sumqayit, Ganca and Naxcivan the maximum insurance sum is 20,000 manats (minimum 200 manats), and for the other regions 15,000 manats (minimum 150 manats). In the event of a loss occurrence, the sums set by law will be paid out irrespective of the real market value of the insured property.
Compulsory real-estate property insurance will be extended to all types of buildings - private homes and individual apartments, as well as offices of juridical persons, and state property. At the same time, instances where damage has been caused to a property as a result of fire, natural gas explosion, storm, a short electricity circuit, damage to the sewerage or water-supply systems, and even damage caused to buildings from a crashed aircraft or a road transport collision, will be deemed a loss occurrence. Of course, a large number of natural disasters - floods, earthquakes, and so on - are also deemed to be a loss occurrence.
The draft law also includes a number of occurrences that exclude compulsory real-estate property insurance. This applies, in particular, to property where a decision on demolition is taken by state bodies or the local authority. This also applies to uncompleted buildings, buildings in a dangerous condition and those erected in unsuitable sites.
At the same time, in certain circumstances the draft law excludes payment of compensation and recognition of a loss occurrence; for example, in a case of wilful damage to property, damage caused to property by use of fire sources (during manufacture or repair of buildings) in an outbreak of fire. An accident caused by a leakage of old pipes and reservoirs, as well as damage caused as a result of theft of property during the course of an accident and after it, will not be deemed a loss occurrence.
It is quite possible that following the adoption of the new law the state will absolve itself of the responsibility for compensation of damage during natural or other disasters to property owners who refuse to insure their property on the basis of the new regulations.
Representatives of the insurance community believe that the law will help to increase the safety of the country's housing sector, lead to effective use of state funds and protect citizens against risks. However, at the same time, they declare that, in protecting the interests of insured persons (the population), the provisions of the law at the same time should meet the requirements of the insurance companies. The latter should be protected against wasteful economic pressure caused by disproportionate insurance tariffs, a lack of significant franchises and the principles of recurrent indemnity for damages already paid.