"ŞƏR RUHLAR" İRANA BƏLA GƏTİRDİ
İran İslam Respublikası dramatik vaxtlarını yaşayır. Nüvə proqramı ilə əlaqədar ölkənin Qərbdən ciddi təzyiq altında olması, bunun hakimiyyətlə islahatçı müxalifət arasında ciddi qarşıdurma yaratması azmış kimi, indi də hakim rejim daxilində ziddiyyətlər meydana çıxıb. İranın ali rəhbəri Əli Hüseyn Xamnei ilə prezident Mahmud Əhmədinejad arasında münaqişə kadr savaşına çevrilib. Bu qarşıdurmada ağla gələn və gəlməyən bütün vasitələrdən istifadə olunur - həbslərdən, istefalardan tutmuş "cadugər ovu"nadək.
Hakimiyyət daxilindəki qarşıdurma ötən ilin sonunda prezident Əhmədinejadın xarici işlər naziri Mənuçöhr Möttəkini istefaya göndərməsi ilə daha açıq müstəviyə keçib. Bundan bir qədər sonra hakimiyyətdaxili çəkişmələrin mərkəzinə nüfuzlu ayətulla, uzun müddətdir özünü Əhmədinejadın əsas siyasi rəqibi kimi göstərməkdə olan eks-prezident Əli Əkbər Haşimi Rəfsəncani düşüb. O, Ekspertlər Şurasının rəhbəri postundan kənarlaşdırılıb. Qeyd edək ki, İranın hakimiyyət sistemində bu, əsas orqanlardan biri hesab olunur.
İran hakimiyyəti daxilində növbəti qarşıdurma özünü nəqliyyat naziri Həmid Behbahaninin istefaya göndərilməsi ilə büruzə verib. Qeyd edək ki, o, Əhmədinejadın ən yaxın silahdaşlarından biridir.
Bu istefalardan heç birinin əsas səbəbi açıqlanmayıb. Yalnız kəşfiyyat naziri Heydər Möslehi ilə bağlı baş verənlər, əslində, ölkədə Xamnei ilə Əhmədinejad arasında qarşıdurmanın getdiyini üzə çıxarıb. Halbuki müxalifətçi Mirhüseyn Musəvinin hakimiyyətə gəlmək təhlükəsi qarşısında Əhmədinejadın təkrar dövlət başçısı postunu tutması məhz dini liderin xeyir-duası ilə mümkün olmuşdu.
Əhmədinejad Möslehini istefaya göndərsə də, nazir demək olar ki, dərhal dini liderin qərarı ilə postuna bərpa edilib. Üstəlik, Xamnei Möslehinin vəzifəyə bərpası ilə bağlı məktubu Əhmədinejada deyil, nazirin özünə göndərib. Bu, prezidenti pis vəziyyətdə qoyub və o, müəyyən müddət parlament və hökumətin iclaslarına qatılmamaqla, Xamneinin əməllərindən narazı olduğunu nümayiş etdirməyə çalışıb. İranın ali qanunverici orqanı isə Xamneini dəstəkləyərək, Əhmədinejadı "ölkənin ali dini liderinin qərarlarına əməl etməyə" çağırıb.
Xamnei tərəfdarları yalnız sözlə kifayətlənməyərək, Əhmədinejadın komandasına praktiki hücuma da keçib. Bu mənada ən ciddi zərbə Prezident Aparatının rəhbəri ?sfəndiyar Rahim Maşaiyə dəyib. İranın "Etedaal" qəzeti Maşainin və Prezident Aparatının daha 25 üzvünün həbs olunduğunu xəbər verir. Onların hamısı cadugərlikdə ittiham olunur. Bu isə şəriət qanunlarına görə, edam cəzasını nəzərdə tutur.
Saxlanılmış şəxslər arasında "metafizika sahəsində xüsusi təcrübəyə" və "ruhlarla əlaqəyə girmək" bacarığına malik olan Abbas Qafari adlı şəxs də var.
Cadugərliklə bağlı məsələdə ən maraqlısı odur ki, Maşai yalnız Prezident Administrasiyasının rəhbəri yox, həm də Əhmədinejadın qohumudur. Onun qızı prezidentin oğlunun xanımıdır, amma bu da əsas deyil. Maşai dövlət siyasətinə dinin təsirinin əleyhdarı kimi tanınır. Klerikallar hesab edir ki, bu mövqeyinə baxmayaraq, Əhmədinejad prezident kürsüsündə məhz Maşaini özünün əsas varisi kimi görür. Odur ki, Maşai gələcəkdə ölkədə idarəetmə sistemini dəyişə biləcək şəxs sayılır.
Daha bir maraqlı məqam: Əhmədinejadın dini rəhbəri Məhəmməd Təqi Yəzdi prezidenti Maşainin təsirinə düşməkdə günahlandırıb. Odur ki, İranın dini rəhbərliyinin Maşaini ölkənin siyasi arenasından "yığışdırmaq", bununla da özündə Xamneidən kənar fəaliyyət göstərmək cəsarəti tapmış Əhmədinejadın mövqelərinə zərbə vurmaq qərarına gəlmələri təəccüblü deyil.
Bütün bunlar İranda hakimiyyətin bölüşdürülməsi uğrunda gedən gərgin mübarizənin göstəricisidir. Bir tərəfdən, "millətçi gənclər" ruhanilərin ölkənin əsas siyasi qüvvəsi sayılmasına son qoymağa çalışır. Digər yandan, əsasən, yaşlı nəslin nümayəndələrindən ibarət "mollakratiya" cəmiyyətdə bu dəyişikliklərin qarşısını almaq üçün əlindən gələni edir. Məhz İran rəhbərliyindəki bu fərqli tendensiyaların toqquşması kadr savaşına da yol açıb. İndi dini liderin ətrafında birləşən qüvvələr prezident və onun varisinin hakimiyyətinin möhkəmlənməsinə mane olmağa çalışır.
Odur ki, Əhmədinejadın Xamnei ilə aralarında heç bir fikir ayrılığının olmadığına dair bəyanatı səmimi təsir bağışlamır. İranın Dövlət Televiziyasına müsahibəsində prezident, hətta Xamneini "ata" adlandırıb. Amma bu qədər təsirli etirafından bir az əvvəl o, parlamentin təzyiqi ilə Nazirlər Kabinetinin 3 üzvünü vəzifəsindən kənarlaşdırıb. Bu, parlamentarilərin hökumətdə ixtisarlar və nazirliklərin birləşdirilməsini nəzərdə tutan proqramı çərçivəsində edilib.
Nazirliklərdən birinə, daha konkret desək, Neft Sənayesi Nazirliyinə müvəqqəti rəhbərliyi Əhmədinejad şəxsən öz üzərinə götürüb. Hətta o, OPEK üzvlərinin iyunun 8-də Vyanada keçiriləcək toplantısında nazir qismində İran nümayəndə heyətinə başçılıq etməyə də hazırlaşırdı. Lakin Xamneinin tərəfdarları Əhmədinejadın bu cəhdini İran iqtisadiyyatının ən gəlirli və strateji əhəmiyyətə malik sahəsini ələ keçirmək cəhdi kimi qiymətləndirib.
Prezidentin qarşısını İranın Konstitusiya Keşikçiləri Şurası kəsib. Qeyd edək ki, bu qurum qanun və digər normativ aktların İranın Konstitusiyasına uyğun olub-olmadığını müəyyənləşdirir. Qurum 12 nəfərdən ibarətdir. Onlardan 6-sı dini liderə tabedir. Digər 6 üzvü Xamneinin və onun yaxın silahdaşı, parlamentin spikeri Əli Laricaninin nəzarətində olan qanunverici orqan təyin edir.
Konstitusiya Keşikçiləri Şurası prezidentin Neft Nazirliyinə rəhbərliyini qanunsuz sayıb və bununla da Əhmədinejadı neft sahəsinə təkbaşına nəzarət etmək imkanından məhrum edib.
Bir neçə gün sonra Əhmədinejadın mövqeyinə daha bir zərbə vurulub. Prezident Administrasiyasında kadr işlərinə nəzarət edən və aparatın rəhbəri Maşainin "sağ əli" sayılan Kazem Kiapaş həbs edilib.
Bu da son deyil. İran İnzibati Məhkəməsi ölkənin 8 vitse-prezidentindən biri - Həmid Bakaini vəzifəsindən kənarlaşdırıb. Qeyd edək ki, o, Əhmədinejadın yaxın silahdaşlarından biridir.
Amma Əhmədinejad canını bununla da qurtara bilməyib. Parlamentin 12 deputatı prezidentə impiçment elan edilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Parlamentarilər dövlət başçısını konstitusiyanın tələblərini pozmaqda təqsirləndirir.
Nəhayət, bütün deyilənlərin fonunda Abadandakı neft emalı zavodunda 1 nəfərin ölümü, 20-dən artıq insanın yaralanması ilə nəticələnən partlayış baş verib. Üstəlik, partlayış prezidentin müəssisəyə səfəri zamanı olub. İnsident nəticəsində Əhmədinejad xəsarət almayıb. Zavod administrasiyası isə partlayışa qaz sızmasının səbəb olduğunu açıqlayıb.
Olaylarla bağlı araşdırma başlanılsa da, açıq qalan suallar kifayət qədərdir.
Görünən odur ki, İranda kadr savaşı hələ bitməyib. Dini liderin həddi-hüdudu olmayan hakimiyyətinə, Əhmədinejadın mövqelərinin isə nəzərəçarpacaq dərəcədə zəifləməsinə baxmayaraq, prezidentin son zamanlar aldığı zərbələrlə barışacağını düşünmək çətindir. Məsələyə dair Amerikanın "Daily Beast" nəşrində yer almış fikirlər kifayət qədər maraqlıdır: "İnandırıcı deyil ki, milyardlarla dollar neft puluna arxalanan, ölkədəki dini və hərbi qüvvələr arasında kifayət qədər dəstəyi olan və son 5 ildə narazı qüvvələri zorakılıqla susduran Əhmədinejad belə asanlıqla təslim olsun. Bu səbəbdən, dini liderlə Əhmədinejad və silahdaşları arasında qarşıdurma yaxın həftələrdə və aylarda qanlı döyüşə çevriləcək. Ziddiyyətli İran prezidentinin baş verənlər qarşısında asanlıqla geri çəkiləcəyi inandırıcı deyil".
İran hakimiyyətində qarşı-qarşıya duran tərəflərdən hansının uğur əldə edəcəyindən asılı olmayaraq, bir şey aydındır: bu ziddiyyət İran mollakratiyası, həmçinin, bütünlükdə İslam Respublikasının hakimiyyət sistemi üçün nəticəsiz qalmayacaq. Və ola bilsin, tərəflər bu kadr müharibəsinin, sonda, ölkənin maraqlarına zərbə vurduğunu dərk etsinlər. Belə olacağı təqdirdə, Xamneyi ilə Əhmədinejad "müharibə"ni dayandırmaq əmri verə bilərlər. Onlar, əlbəttə, ölkədə baş verənlərin müxalifətin, üstəlik, İran daxilində baş verənləri diqqətlə izləyən Qərbin xeyrinə olduğunu anlayır.
Amma bu yerdə sual yaranır : ölkədə daxili siyasi həyatda qaçılmaz görünən dəyişikliklərin qarşısını almaq üçün, rejimin birinci şəxslərinin "atəşkəs" əmri kifayət edəcəkmi?

"EVIL SPIRITS" PUT THE WHAMMY ON IRAN
The Islamic Republic of Iran is experiencing dramatic times. As if it wasn't enough that the country is facing strong pressure from the West over its nuclear programme and that recent years have been marred by the ever intensifying stand-off between the authorities and the reformist opposition, real unrest is now unfolding within the ruling regime. The conflict between the supreme leader (rahbar) of the Islamic Republic, Ali Hoseyni Khamenei, and President Mahmoud Ahmadinejad has transformed into a personnel war where all thinkable and unthinkable means seem to be deployed - from arrests and resignations to a "witch hunt".
The stand-off within the Iranian authorities entered an open phase late last year when President Ahmadinejad decided that the services of Foreign Minister Manouchehr Mottaki were no longer necessary. Then the showdown in the Iranian administration focused on such an authoritative ayatollah as ex-President Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, who has long been positioning himself as Ahmadinejad's main political opponent. As a result, Rafsanjani was dismissed from the post of chairman of the Assembly of Experts, one of the key bodies in the system of Iranian governance. Then the struggle within the Iranian establishment translated to developments that led to the resignation of the transport minister, Hamid Behbahani, one of Ahmadinejad's closest associates.
All these resignations took place without the disclosure of their main reason. Only the events surrounding the intelligence minister, Heydar Moslehi, revealed that the domestic showdown was triggered by the confrontation between Khamenei and Ahmadinejad, even though the former blessed the latter for another term in office by preferring him to the opposition's Mir-Hossein Mousavi.
After Ahmadinejad had sacked Moslehi, the latter was immediately reinstated in his post by a decision of the supreme leader. In fact, Khamenei sent a letter on returning Moslehi's portfolio not to Ahmadinejad, but to Moslehi proper. This made the president look bad and he made no secret of Khamenei's actions by failing to attend government and parliament meetings for some time. Meanwhile, Iran's legislature expressed full support for Khamenei's position and urged Ahmadinejad "to heed the voice" of the country's spiritual leader.
However, Khamenei's supporters decided not to confine themselves to words and launched an offensive on Ahmadinejad's team. The most serious blow was dealt to the presidential chief-of-staff, Esfandiar Rahim Mashaei. The Iranian newspaper Etedaal reported the arrest of Mashaei and 25 other employees of the presidential administration. They were all accused of nothing other than sorcery, which, according to Shari'ah law, is punishable by beheading. Those arrested include an Abbas Ghaffari who has been accused of possessing "special skill in metaphysics" and "contacts with ghosts".
The most curious thing in the sorcery story is that Mashaei was not just a presidential chief-of-staff, but is also Ahmadinejad's next of kin - his daughter is married to the president's son. But even that is not the most important thing. Mashaei is an outspoken opponent of the growing influence of Muslim clergy on state policies. Clerics are certain that despite Mashaei's defiant stance, Ahmadinejad sees him as the successor to his presidency. Hence the concerns that Mashaei is someone capable of changing the system of governance in the country.
It is also curious that Ahmadinejad's spiritual mentor, Ayatollah Mohammad-Taqi Mesbah Yazdi, has said that the president is under Mashaei's influence. It is therefore not a surprise that senior Muslim clerics in Iran have decided to remove Mashaei from the political arena and deal a blow to Ahmadinejad's position for venturing to defy spiritual leader Khamenei.
The entire situation has exposed a bitter fight for power in the IRI. On the one hand, greater influence is sought by activists describing themselves as "young nationalists" and trying to preserve the clergy as the main political force of the country. On the other, there is a Mullocratic elite mainly represented by elderly people who want to thwart the mature change in Iranian society. This clash of different trends in the Iranian administration has sparked off a personnel war, the key component of which is the attempt of the clergy, grouped around the spiritual leader, to prevent the power of the president and his successor from growing.
Therefore, Ahmadinejad's statement that there were no disagreements between him and Ayatollah Khamenei did not sound very sincere. In an interview with Iranian State Television, Ahmadinejad even called Khamenei "father". However, prior to this moving revelation he, under pressure from parliament, had sacked three cabinet members (as part of a programme put forward by legislators on reducing the government and merging several ministries). The president even appointed himself as interim minister of the oil industry which was left without a head after the dismissal. He was even going to lead an Iranian delegation at a meeting of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) due in Vienna on 8 June. However, Khamenei's supporters saw this as an attempt to lay hands on the most strategically important and profitable sector of the Iranian economy.
The Council of Constitutional Guardians of the IRI, which determines the compliance of laws and other regulatory acts with Iranian law, threw itself in the president's way. The council, consisting of 12 people, six of whom are appointed by the spiritual leader and six by parliament, which is under the control of Khamenei and his closest comrade-in-arms, Parliament Speaker Ali Larijani. The Council of Constitutional Guardians repealed the president's decision, thus depriving him of the opportunity to be the sole head of the oil sector. Several days later, Ahmadinejad's position suffered yet another blow. Kazem Kiapasha, who was responsible for the personnel policies of the presidential administration and was seen as a right-hand assistant of Mashaei, was arrested.
More was to follow. The Iranian administrative court dismissed one of the country's eight vice-presidents, Hamid Baqaei, another of Ahmadinejad's associates. In fact, the president soon found himself in a hot seat too, after 12 MPs tabled the issue of presidential impeachment in the wake of allegations that the president had breached the constitution.
Finally, further speculation about a deepening stand-off between Khamenei and Ahmadinejad was sparked off by an explosion at an oil refinery in Abadan, which killed one and injured more than 20 people. The incident happened right when the president was visiting the enterprise. Ahmadinejad wasn't injured, while the refinery administration said that the incident had been caused by a gas leak. An investigation has been launched, but questions remain …
Apparently the personnel war in Iran is far from being over. Despite the unlimited power of the spiritual leader and the marked weakening of Ahmadinejad's position, it seems unlikely that the Iranian president will put up with the blows he has suffered of late.
An interesting opinion in this regard has been expressed by the US Daily Beast. "It is highly unlikely that Ahmadinejad, who is backed by billions of dollars of oil revenue, who can rely on religious and military forces and who has been ruthlessly suppressing those disagreeing with him for five years, will give up so easily. This is why the fight between the spiritual leader and Ahmadinejad and their supporters threatens to turn bloody in the coming weeks and months. The chances that the controversial Iranian president will leave are extremely slim."
However, regardless of the success of different components of the Iranian authorities, it is clear that this wrangling will not pass off without any consequences for the Iranian Mullocracy and the whole system of power in the IRI. It is quite possible though that the realization by those engaged in the personnel war of the fact that they are undermining the interests of the authorities as a whole will eventually lead to de-escalation. This order is likely to be issued by the same Khamenei and Ahmadinejad. They certainly understand that such developments are playing into the hands of opposition circles in Iran, not to mention the West, which is closely watching the domestic political strife in the Islamic Republic. At the same time, will just an order from top Iranian officials be enough to prevent what looks like inevitable changes in Iran's political life?