"DÜŞMƏNİMİN DÜŞMƏNİ MƏNİM DOSTUMDUR"
"Ərəb baharı"nın Ermənistan variantı təxirə salınır. Bəlkə də tamamilə gündəmdən çıxır. Hələ bir müddət əvvəl əksər KİV Yerevandakı sabiq prezident Levon Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi erməni milli konqresinin (EMK) çoxminlik mitinqlərindən yazırdı. EMK lideri Ermənistanda "Misir ssenarisi"ni gerçəkləşdirmək üçün küçələrə yüz minlərlə insan çıxaracağını bildirir, hakimiyyətlə onun istefasından başqa hər hansı məsələni müzakirə etməkdən boyun qaçırırdı.
Lakin sonradan vəziyyət köklü şəkildə dəyişdi. Mitinqlərin birində Levon Ter-Petrosyan hakimiyyətə kifayət qədər çoxsaylı tələblər irəli sürmüşdü. Bu, ultimatum təsiri bağışlayırdı, Ermənistanın ilk prezidenti üçüncü prezidentlə son dərəcə kəskin tonda danışırdı. Amma onun irəli sürdüyü tələblər həyata keçirilməsi mümkün tələblər idi - artıq Ter-Petrosyan dialoqu əvvəlki kimi, "Müzakirə edə biləcəyimiz yeganə məsələ istefa və növbədənkənar seçkilərdir" prinsipi əsasında qurmur.
Əksəriyyət üçün son dərəcə gözlənilməz təsir bağışlayan Ermənistan hakimiyyətinin açıq-aşkar güzəştə getməsi oldu. Rəsmi Yerevan müxalifətin tələbi ilə 2008-ci il martın 1-də baş vermiş hadisələrin istintaqını bərpa etdi. Xatırladaq ki, həmin vaxt Ter-Petrosyanın seçkinin saxtalaşdırılmasına etiraz etmək üçün küçələrə çıxmış tərəfdarları atəşə tutulmuş, nəticədə, 10 nəfər həlak olmuşdu. Doğrudur, müxalifətin tələblərinin və ümidlərinin əksinə olaraq, hələ də həmin hadisələrlə əlaqədar nə Serj Sarqsyana, nə də Robert Köçəryana qarşı rəsmi ittiham irəli sürülüb. Amma məşhur sovet siyasətçilərindən birinin dediyi kimi, "proses başlayıb".
Ekspertlərin fikrincə, daha bir əlamətdar hadisə Ter-Petrosyanın bir sıra əsas silahdaşlarının həbsən buraxılmasıdır. Onların arasında müxalifətçi "Haykakan jamanak" qəzetinin baş redaktoru Nikol Paşinyan da var. Xatırladaq ki, baş redaktor 2008-ci ilin 1 mart hadisələrindən sonra tutulmuşdu.
Bundan başqa, müxalifətin Azadlıq və ya Yerevanın Teatr meydanında mitinq keçirməsinə də imkan yaradılıb.
Etiraz dalğası fonunda rəsmi Yerevanın müxalifətə bu cür güzəştləri, adəti üzrə, zəiflik kimi qiymətləndirilir və təzyiqləri daha da artırmağın zəruriliyi vurğulanırdı.
Lakin bunun əvəzinə L.Ter-Petrosyan mitinqləri və digər fəallığını qəflətən dayandırdı. Özü də bunu, Ermənistanda xaos yaranacağı təqdirdə, Azərbaycanın Qarabağ cəbhəsində bundan istifadə edə biləcəyi ilə əlaqələndirdi. Hadisələrin bu cür inkişafının səbəbləri ilə bağlı kifayət qədər versiya var. Nəzəri baxımdan dü-şünmək olar ki, sağlam düşüncə qalib gəlib, tərəflər konstruktivlik nümayiş etdirib və s.
Əslində, Ermənistanın siyasətində belə vəziyyətə nadir hallarda rast gəlinir. Bu gün söhbət, güman ki, "ümumi düşmən"ə qarşı birləşmədən gedir. Bu "ümumi düşmən" isə yəqin ki, Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Köçəryandır.
Ekspertlər Köçəryanın siyasətə dönüşünün mümkünlüyü haqda, az qala, Sarqsyan vəzifəyə keçdikdən dərhal sonra danışmağa başlamışdılar. Ola bilsin, bu həm də onunla bağlıdır ki, Ermənistan prezidenti postunu 54 yaşında tərk etmiş Köçəryan siyasi gələcəyi haqda heç nə söyləmir. Rusiya variantından fərqli olaraq, o, yeni prezidentin dövründə nə baş nazir postunu tutub, nə də ümumiyyətlə, Sarqsyanın komandasında təmsil olunub.
Robert Köçəryanın Serj Sarqsyanla "centlmen razılaşması" olmadan hakimiyyətə qayıtmaq niyyəti haqda fikirlər ilk dəfə səsləndirilmir. Köçəryanın siyasi müsahibələri, "aparıcı paytaxtlar"a, ilk növbədə, Moskvaya mütəmadi səfərləri, orada ölkə rəhbərliyi ilə görüşləri belə düşünməyə əsas verir… Çoxları əmindir ki, R.Köçəryanın narazı kütlənin, heç olmasa, bir hissəsinin dəstəyini almaq şansları az deyil. Həmin insanlar məhz Köçəryanın prezidentliyi dövründə daha yaxşı yaşadıqlarına əmindirlər.
Həqiqətən də, L.Ter-Petrosyanın prezidentliyi Ermənistan üçün postsovet dövrünün ağır vaxtlarına, "enerji blokadası"na təsadüf edib. Bu, əlbəttə ki, onun Azərbaycana qarşı apardığı təcavüzkar siyasətinin nəticəsi idi.
Robert Köçəryanın hakimiyyətə gəlişi ilə Ermənistanda qısamüddətli iqtisadi inkişaf dövrü yaşanıb. İrandan neft və neft məhsullarının ixracı, həmçinin, Metsamor AES-in fəaliyyətinin bərpası hesabına enerji təchizatı problemi aradan qaldırılmış, KİV-də almaz istehsalının Ermənistan iqtisadiyyatının ümidi olması, daha sonra "erməni Sinqapuru" və s. haqda danışılmağa başlanmışdı.
Ekspertlər isə lap əvvəldən xəbərdarlıq edirdi ki, müşahidə olunan rəqəmlər davamlı iqtisadiyyatın göstəricisi sayıla bilməz. Özünü regionun əsas "lokomotivi" olan Azərbaycandan məhrum etmiş Yerevan iqtisadi problemlərini, hətta nəzəri baxımdan belə həll edə bilməzdi. Üstəlik, ölkənin kriminallaşdığını da unutmaq olmaz.
Ermənistan iqtisadiyyatının çökməsi prosesi isə qlobal iqtisadi böhranın təsiri ilə Serj Sarqsyanın prezidentliyi dövründə başlanıb.
Bundan əlavə, əksər ekspertlərin söylədiyi kimi, Sarqsyanın xarizması, lider xarakteri, nüfuzu, qərar qəbul etmək bacarığı da yoxdur.
Köçəryan Sarqsyan üçün daha təhlükəli rəqibdir. Ən azı, ona görə ki, o artıq xeyli parçalanmaya məruz qalmış "Qarabağ klanı"na arxalanır. Odur ki, Sarqsyanın özünə "düşmənimin düşməni mənim dostumdur" prinsipi ilə müttəfiq axtarmaqdan başqa yolu qalmır.
Bütün bunların fonunda meydana sual çıxır: Köçəryana qarşı yaradılan Sarqsyan-Ter-Petrosyan ittifaqı nə qədər möhkəm ola bilər? Bu suala cavab vermək üçün aparılan ən səthi analiz göstərir ki, bu cütlük arasında möhkəm dostluq mümkün deyil. Ter-Petrosyan hakimiyyətlə həddindən artıq yaxınlıq etməklə əsas "kozırı" - "narazılar"ın səsini itirə bilər. Bu narazılar isə yalnız sosial baxımdan problemlər yaşadığına görə, müxalifətin sıralarına qoşulanlar deyil, həm də Ermənistanda hakimiyyətin klançılıq əsasda fəaliyyətindən hiddətlənən sıravi yerevanlılardır.
Üstəlik, onlara digər müxalifət partiyası olan "İrs" qucaq açmağa hazırdır.
Bundan başqa, Ter-Petrosyan üçün Nikol Paşinyanın həbsdən buraxılması, müxalifətə Teatr meydanında mitinq keçirmək imkanının verilməsi kifayət deyil. O, ən azı, "Robert Köçəryan adlı problem"in çözümündən sonra daha çox şey istəyəcək.
Robert Köçəryan isə Levon Ter-Petrosyandan fərqli olaraq, çətin ki, "mitinqlər dalğası", "erməni Təhriri", "rəngli inqilab" yolu ilə getsin. Onun sevimli yolu "sui-qəsdlər", kabinetlərdə intriqalardır. Məhz belə taktika sayəsində Köçəryan 1998-ci ildə - baş nazir postunu tutduğu vaxt, Levon Ter-Petrosyanı hakimiyyətdən uzaqlaşdırmağı bacarmışdı.
O zaman Serj Sarqsyan Köçəryanın müttəfiqi idi. Odur ki, belə çevrilişlərin necə reallaşa biləcəyini çox gözəl bilir.

"ВРАГ МОЕГО ВРАГА — МОЙ ДРУГ"
Армянский ремейк "арабской весны" откладывается, если вовсе не отменяется. Еще недавно большинство СМИ в своих корреспонденциях из Еревана рассказывали о многотысячных митингах оппозиции, прежде всего Армянского национального конгресса во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. Он обещал вывести на улицы сотни тысяч своих сторонников для реализации в Армении "египетского сценария" и не соглашался обсуждать с властями ничего, кроме их отставки.
Затем ситуация коренным образом изменилась. Напомним: на одном из митингов Левон Тер-Петросян зачитывает довольно-таки длинный список требований к власти. Все выглядит как откровенный ультиматум, и первый президент Армении говорит с третьим более чем жестким тоном. Но предъявленные им требования представляются выполнимыми - диалог более не строится по принципу "отставка и досрочные выборы - на меньшее мы не согласны".
Что было совсем неожиданным для большинства - власти Армении пошли на явные уступки. Официальный Ереван по требованию оппозиции возобновил расследование трагических событий 1 марта 2008 года, когда на улицах столицы во время разгона митинга сторонников Тер-Петросяна против фальсификации выборов президента были убиты 10 человек. Да, вопреки требованиям - и надеждам - армянской оппозиции, пока что не предъявлено конкретных обвинений ни Сержу Саргсяну, ни Роберту Кочаряну. Но, тем не менее, как говорил один известный советский политик, "процесс пошел".
Другим знаковым событием эксперты сочли освобождение из заключения ряда ключевых сторонников Тер-Петросяна, в том числе редактора оппозиционной армянской газеты "Айкакан жаманак" Никола Пашиняна, которые оказались за решеткой после 1 марта 2008 года. Кроме того, оппозиционеры получили допуск на площадь Свободы, или Театральную площадь Еревана.
Такого рода уступки властей на фоне протестной волны, как правило, трактуются как признак слабости, после чего следует вполне прогнозируемое желание "дожать". Но вместо этого Левон Тер-Петросян резко сворачивает митинговую и прочую активность, объяснив это тем, что если в Армении возникнет хаос, этим может воспользоваться Азербайджан на карабахском фронте.
Версий, с разной степенью достоверности объясняющих такой поворот событий, хватает. Теоретически, конечно, можно рассуждать, что здравый смысл взял верх, обе стороны проявили конструктивизм и т.д., но в реальности в армянской политике такое благородство встречается, прямо скажем, нечасто. Скорее речь идет об объединении против "общего врага". Каковым, по всей видимости, является… второй президент Армении Роберт Кочарян.
Как отмечают эксперты, о возможности политической реанимации Роберта Седраковича говорят едва ли не с момента вступления в должность Сержа Саргсяна. Во многом это связано еще и с тем, что Кочарян, покинув пост президента Армении в 54 года, свое политическое будущее никак не очертил. Не стал он, в отличие от России, и занимать пост премьер-министра при новом президенте из своей же "команды".
Разговоры о том, что Роберт Кочарян намерен вернуться к власти, и явно без "джентльменской договоренности" с Сержем Саргсяном, возникают не впервые. Основанием для этого служит то, что второй президент Армении раздает программные политические интервью, совершает как бы частные визиты в "ведущие столицы", прежде всего в Москву, где удостаивается аудиенции у высших руководителей страны… Ко всему прочему, как уверены многие, у Роберта Седраковича есть солидный шанс заручиться поддержкой по крайней мере части протестного электората, убежденного, что именно при нем людям жилось лучше.
В самом деле, на времена президентства Левона Тер-Петросяна пришлись худшие годы постсоветской неустроенности и "энергетической блокады" Армении, ставшей результатом ее агрессивной политики против Азербайджана. С приходом к власти Роберта Кочаряна наступил краткий период развития экономики. За счет поставок нефти и нефтепродуктов из Ирана и перезапуска Мецаморской АЭС была решена проблема энергообеспечения, в Ереване было построено несколько новых жилых комплексов, в СМИ заговорили сначала об огранке алмазов как о надежде армянской экономики, затем - об "армянском Сингапуре" и т.д.
Эксперты, впрочем, предупреждали с самого начала: этот краткий период "бодрой экономической цифири" не мог быть первым признаком устойчивого развития. Изолировав себя от главного экономического локомотива региона - Азербайджана, Армения не смогла - даже теоретически - решить собственные экономические проблемы. К тому же не стоит забывать о криминализации страны.
Процесс масштабного "схлопывания" армянской экономики начался уже при Серже Саргсяне, где свою роль сыграл и мировой экономический кризис. Наконец, как отмечают многие эксперты, у Сержа Саргсяна оказалось просто недостаточно "харизмы", лидерского характера, авторитета, умения принимать решения.
Кочарян - наиболее опасный соперник для Саргсяна прежде всего потому, что опирается на тот же "карабахский клан", который уже и так пережил немало расколов.
В результате у Сержа Саргсяна, по сути дела, не остается выбора, кроме как искать союзников по принципу "враг моего врага - мой друг".
Но на этом фоне возникает вопрос: насколько прочным может оказаться союз Саргсяна и Тер-Петросяна против Кочаряна?
И вот тут уже даже самый беглый анализ ситуации не оставляет сомнений: особенно крепкой дружбы у Сержа Азатовича с Левоном Акоповичем не получится. Излишне сблизившись с властью, Тер-Петросян рискует потерять главный свой козырь - голоса "недовольных". А это не только те, кого толкает в ряды оппозиции социальная неустроенность, а еще и не довольные клановым распределением влияния в Армении - чаще всего коренные ереванцы. Тем более что их с распростертыми объятиями примет другая оппозиционная партия - "Наследие".
Кроме того, Тер-Петросяну недостаточно выхода из тюрьмы Никола Пашиняна и права митинговать на Театральной площади - он явно захочет большего, хотя бы после того, как "проблема по имени Роберт Седракович" будет решена.
Однако Роберт Кочарян вряд ли будет действовать путем "митинговой стихии", "армянского Тахрира" и "цветной революции", на что делает ставку Тер-Петросян. Его излюбленный стиль - "заговоры" и интриги в высоких кабинетах, та самая тактика "ползучего переворота", при помощи которой в 1998 году Кочаряну, тогда занимавшему пост премьер-министра, удалось отстранить от власти Левона Тер-Петросяна. В то время его ключевым союзником был Серж Саргсян, и он очень хорошо знает, как это делается.