"SOLA GEDƏCƏKSƏN, ATI İTİRƏCƏKSƏN, SAĞA DÖNƏCƏKSƏN, ÖZÜN ÖLƏCƏKSƏN…". SÜLH ÜÇÜN HANSI TƏRƏFƏ GETMƏLİ?!
Rusiyalı politoloq Qriqori Trofimçuk "R+"a müsahibəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllini necə görür
Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan arasında rusiyalı həmkarları Dmitri Medvedevin vasitəçiliyi ilə keçirilən görüşlər ənənəvi və kifayət qədər intensiv xarakter alıb. Onların Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarının müzakirə olunduğu sonuncu - sayca 8-ci görüşü martın 5-də Soçidə keçirildi. Görüşdə tərəflər hərbi əsirlərlə və təmas xəttindəki insidentlərin araşdırılması ilə bağlı bir sıra konkret razılaşmalar əldə etdilər. Lakin sülh prosesində dönüşə nail olmaq yenə də mümkün olmadı.
Ermənistan və Azərbaycan prezidentləri arasında Qarabağ problemi ilə bağlı növbəti görüş Kazanda keçiriləcək. Bu haqda məlumatı diplomatik mənbələrə istinadən "İnterfaks" agentliyi yayıb.
"Ermənistan və Azərbaycan prezidentləri Serj Sarqsyanla İlham Əliyev arasında görüş iyunun 25-də Kazanda baş tutacaq", - mənbə belə bildirib.
Ekspertlərin bu görüşdən, həmçinin, ümumilikdə, Rusiyanın moderatorluğundan gözləntiləri nədən ibarətdir? Vasitəçi ölkələrdə baş verən siyasi proseslər danışıqlara necə təsir göstərə bilər? Münaqişənin həllində irəliləyişi nə vaxta gözləmək olar və sair.
Bütün bu suallara jurnalımıza müsahibəsində Strateji İnkişafın Modelləşdirilməsi Mərkəzinin vitse-prezidenti, rusiyalı politoloq Qriqori Trofimçuk cavab verib.
- Son illər Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində fəallıq nümayiş etdirir. Yaxın zamanlarda Medvedevin vasitəçiliyi ilə növbəti yüksək səviyyəli görüş gözlənilir. Eyni zamanda belə fikirlər də səsləndirilir ki, Rusiyada keçiriləcək prezident və parlament seçkiləri ilə əlaqədar olaraq, Moskvanın bu məsələdə fəallığı azalacaq.
- Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə marağı azalmayacaq. Əksinə, bu marağın daha da artması mümkündür. Çünki Rusiyanın bu məsələdə problemin dinc yolla həllinə səbəb olacaq təşəbbüsü irəli sürək iqtidarında olan istənilən rəhbəri bununla nəinki prezident kimi öz mövqeyini, həm də vacib təşəbbüslərin müəllifi kimi, Moskvanın mövqelərini gücləndirmiş olacaq. Vacib olanı ideyaların mövcudluğudur. İdeyaların olmaması bu münaqişə ilə bağlı vəziyyəti yalnız pisləşdirəcək.
- Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında indiyədək keçirilmiş görüşləri necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu görüşlər, əsasən, üçtərəfli formatda danışıqların dəstəklənməsinə, nüfuzunun yüksəldilməsinə yönəlib. Amma münaqişənin həlli prosesində irəliləyiş qeydə alınmırsa, bu, formatın perspektivliliyinə də mənfi təsir göstərir. İstənilən halda, belə görüşlərdə problemin həlli üçün konkret ideyalar müzakirə edilməlidir. Yəni, yalnız faktların sadəcə nəzərdən keçirilməsi yox, həm də ideyaların müzakirəsi zəruridir. Hamı Qarabağ probleminin həllinə çalışıldığını görməlidir. Əminəm ki, Qarabağ münaqişəsi həllolunmaz problem deyil. Əksinə, onun həlli üçün bir çox yollar var. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl "Dağlıq Qarabağ: həlli olmayan problem" mövzusunda keçirilmiş "dəyirmi masa"da da mən bu fikri səsləndirmişəm. Münaqişənin həlli üçün irəli sürə biləcəyim minlərlə yol var. Onları münaqişə tərəflərinin qəbul edib-etməyəcəyi başqa məsələdir. Problemi çözmək mümkündür. İstənilən "dalana dirənmiş" vəziyyətdən çıxış yolu var.
- Fikrinizcə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üçün ən optimal yol hansıdır?
- Məsələn, Ermənistan rəhbərliyi, prezident Serj Sarqsyan deyir ki, onlara zəmanət lazımdır. Düşünürəm, əsas kimi bu götürülməlidir. Ermənistan zəmanət istəyirsə və Madrid prinsipləri əsasında irəliləməyə hazırdırsa, ona belə zəmanət verilməlidir. Görünür, belə zəmanət hələ ki ya yoxdur, ya da onun olduğunu sübut etdə bilməyiblər. Burada əsas məsələ odur ki, bütün tərəflər anlasınlar: belə variantda zəmanət də yaranır. Bunun üçün bu tezisləri yaradacaq ekspertlərə ehtiyac var. Zəmanətin nədən ibarət olduğu hər bir insan üçün aydın və başadüşülən olmalıdır. Bu halda zəmanətin olmadığına dair arqumentlər qüvvədən düşəcək. Problem Ermənistanda, Azərbaycanda, Rusiyada və ya hər hansı digər ölkədə deyil. Problem ondadır ki, münaqişənin həlli üçün konkret ideyalar yoxdur. Məndə belə ideyalar var və onları, məsələn, Bakıda keçiriləcək "dəyirmi masa"da açıqlaya bilərəm. Müvafiq formatda belə ideyaları təqdim edə bilərik.
- Fikrinizcə, münaqişənin həllinə yanaşmada ABŞ-la Rusiyanın baxışları arasında prinsipial fərq varmı?
- Bəli, belə fərqlər var. ABŞ nə münaqişə tərəfləri, nə də ümumilikdə problemin yaşandığı regionla həmsərhəddir. Bundan başqa, Qərbə münaqişənin bilavasitə aidiyyəti olmadığından, o, bu haqda fikrini asanlıqla bildirir. Əslində, Qərbdə heç tam anlamırlar ki, azərbaycanlılar kimdir, ermənilər kim. Münaqişə daha 15 il uzanarsa, Qərb üçtərəfli görüşlərin iştirakçıları, xüsusilə, Rusiya qarşısında əks sual qoya bilər: bu qədər görüşdünüz, danışıqlar apardınız, bəs nəticə hanı? Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev ötən ilin oktyabrında Kiprdə, təxminən, elə belə demişdi. O, tam ədalətli olaraq Avropa İttifaqını uzun müddətdir Kipr problemi ilə məşğul olmasına rəğmən, irəliləyişin yoxluğu ilə əlaqədar tənqid etmişdi. Odur ki, eyni tənqidlə Rusiya da üzləşə bilər.
- Belə fikir var ki, ATƏT beynəlxalq təşkilat kimi, ümumiyyətlə, münaqişələri həll etmək iqtidarında deyil. Belə olan təqdirdə, ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətini davam etdirməsinin mənası varmı?
- ATƏT-in Minsk qrupu olmasaydı, Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı vəziyyət daha mürəkkəb olardı. Minsk qrupu sınaqdan çıxmış və uzun illərdir fəaliyyət göstərən formatdır. O, nəticə verməsə də, bu formatdan nə Qərbdə, nə də Şərqdə imtina etməyi düşünürlər. ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti heç kimə nə sevinc, nə də narahatlıq gətirir. Problem ondadır ki, hələlik buna alternativ yoxdur. Danışıqlardakı üçtərəfli format yalnız Minsk qrupu missiyasına əlavədir.
Hər kəsə aydındır ki, danışıqlar əbədi davam etdirilə bilməz. Artıq 16 ildir ATƏT-in Minsk qrupu danışıqlar aparır. Lakin onun sonu hələ də görünmür. Alternativ olsaydı, münaqişə tərəfləri tədricən bu qrupdan imtina edərdi.

"НАПРАВО ПОЙДЕШЬ — КОНЯ ПОТЕРЯЕШЬ, НАЛЕВО ПОЙДЕШЬ — САМ ПОМРЕШЬ…" КУДА ЖЕ ИДТИ, ЧТОБЫ К МИРУ ПРИЙТИ?!
В интервью R+ российский политолог Григорий Трофимчук предложил свои пути урегулирования карабахского конфликта
Встречи президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна при посредничестве их российского коллеги Дмитрия Медведева приняли традиционный и довольно интенсивный характер. Последняя, восьмая по счету, трехсторонняя встреча, посвященная путям урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, прошла 5 марта в Сочи. В ходе переговоров стороны достигли ряда конкретных договоренностей по военнопленным и расследованию инцидентов на линии соприкосновения. Однако достичь перелома в процессе мирного урегулирования все же не удалось.
Очередной раунд переговоров между президентами Армении и Азербайджана по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта пройдет в Казани. Об этом сообщает "Интерфакс" со ссылкой на дипломатический источник.
"Встреча президентов Армении Сержа Саргсяна и Азербайджана Ильхама Алиева запланирована на 25 июня в Казани", - передает агентство слова источника.
Каковы же ожидания экспертного сообщества от этой встречи в частности и российского модераторства в целом, насколько политические процессы в странах-посредниках могут сказаться на ходе переговорного процесса, когда можно ожидать прорыва в урегулировании конфликта и т.д.? На все эти вопросы в интервью нашему журналу ответил первый вице-президент Центра моделирования стратегического развития, российский политолог Григорий ТРОФИМЧУК.
- В последние годы Россия проявляет активность в процессе урегулирования карабахского конфликта. Скоро ожидается проведение еще одной встречи в верхах при посредничестве президента Медведева. В то же время звучат предположения о том, что активность Москвы в этом вопросе несколько стихнет в связи с грядущими парламентскими и президентскими выборами в России.
- Интерес России к процессу мирного урегулирования карабахского конфликта не ослабеет. Более того, возможно, что этот интерес усилится. Ведь любой российский руководитель, который сможет предложить в данном вопросе инициативу, способную привести к подвижкам в процессе урегулирования конфликта, мгновенно усилит позицию как самого президента, так и в целом российского государства как источника важных инициатив. Главное, чтобы были идеи. Отсутствие идей только ухудшит ситуацию в армяно-азербайджанском конфликте.
- Как вы оцениваете КПД прошедших встреч президентов России, Азербайджана и Армении?
- В основном эти встречи были направлены на поддержку, повышение авторитета трехстороннего формата переговоров. Но если при этом проблема урегулирования конфликта не сдвигается с места, то это негативно сказывается на перспективах данного формата. В любом случае на таких встречах должны обсуждаться конкретные идеи решения проблемы. То есть не простая констатация фактов, а обсуждение поступательных идей. Чтобы все видели стремление решить карабахский вопрос. Я уверен, что карабахский конфликт не является неразрешимой проблемой. Наоборот, карабахский конфликт имеет массу путей урегулирования. Кстати, я недавно об этом говорил на одном "круглом столе", который так и назывался: "Нагорный Карабах: проблема без решения". У этого конфликта есть тысячи вариантов решения, которые я могу предложить. Другое дело, примут ли это стороны конфликта. Но решить проблему можно. Любую тупиковую ситуацию можно разрешить.
- А какой, на ваш взгляд, наиболее оптимальный путь урегулирования армяно-азербайджанского конфликта?
- К примеру, руководство Армении, президент Серж Саргсян говорит, что им нужны гарантии. И думаю, что от этого надо отталкиваться. Ведь если Армения хочет гарантий и при этом готова двигаться в рамках тех же Мадридских базовых принципов, то надо предоставить Армении такие гарантии. Видимо, таких гарантий пока нет или они не доказательны. Тут надо, чтобы все стороны убедились - при таком варианте появляются гарантии. Для этого необходимы эксперты, которые должны выработать эти тезисы. Чтобы любому человеку было бы ясно и понятно, в чем заключаются гарантии. В этом случае аргументы о том, что нет гарантий, - отпадут. Проблема заключается не в Армении, Азербайджане, России или в какой-то другой стране. Проблема в том, что нет конкретных идей решения проблемы. У меня такие идеи есть, и я мог бы их высказать, скажем, на "круглом столе" в Баку. В соответствующем формате мы такие идеи можем предложить.
- Есть ли принципиальные отличия во взглядах на решение конфликта между США и Россией?
- Да, такие отличия есть. США не граничат ни с вовлеченными в конфликт странами или с регионом карабахского конфликта. В то же время Западу легче выражать свою позицию по конфликту, так как его это непосредственно не касается. Вообще на Западе до конца так и не понимают, кто такие армяне и азербайджанцы. Если конфликт затянется еще на 15 лет, то Запад может поставить контрвопрос перед участниками трехсторонних встреч, в частности перед Россией: вот вы столько встречались, вели переговоры - где же результат? Примерно так поступил президент России Дмитрий Медведев в октябре прошлого года, будучи на Кипре. Он вполне справедливо бросил упрек в адрес Евросоюза, который очень долго занимался кипрской проблемой. Тот же самый упрек может быть брошен и в адрес России.
- Бытует мнение, что ОБСЕ как международная организация вообще не способна урегулировать вооруженные конфликты. В таком случае есть ли смысл в продолжении работы Минской группы ОБСЕ?
- Если бы не было МГ ОБСЕ, то ситуация в армяно-азербайджанском конфликте была бы более непредсказуемой. МГ ОБСЕ - это проверенный и долговременный формат. Хотя он не приносит результатов, но, условно говоря, от него ни на Западе, ни на Востоке отказываться не намерены. Деятельность МГ ОБСЕ никому не приносит ни радости, ни беспокойства. Проблема в том, что пока нет замены МГ ОБСЕ. Трехсторонний формат переговоров только дополняет миссию МГ ОБСЕ, но никак не перевешивает. Но всем, конечно, понятно, что бесконечно переговоры идти не могут. Уже 16 лет МГ ОБСЕ ведет переговоры, которым конца и края не видно. Если бы была альтернатива, то стороны конфликта постепенно отказались бы от МГ ОБСЕ.