ORTA SƏVİYYƏDƏN YÜKSƏYƏ
2025-ci ildə Dünya Bankının (DB) adambaşına ümumi milli gəlir səviyyəsinə əsaslanan təsnifatı üzrə Azərbaycan ortagəlirli dövlətlər qrupundan yüksəkgəlirli dövlətlər qrupuna qoşulmaq niyyətindədir. Həmçinin, BMT İnkişaf Proqramının təsnifatı üzrə «yüksək insan inkişaflı» ölkələr kateqoriyasından «ən yüksək insan inkişafı səviyyəsi» olan ölkələr qrupuna qoşulması da proqnozlaşdırılır.
Bu planlar İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış Azərbaycanın 2011-2015-ci illər üzrə uzunmüddətli iqtisadi inkişaf strategiyası layihəsində yer alıb. Qeyd etmək gərəkdir ki, Azərbaycan böhrandan sonra regionda bu cür sənədlə çıxış edən ilk dövlətdir ki, layihədə iqtisadiyyatın innovativ inkişafının perspektivli istiqamətləri nəzərdə tutulub.
Strategiya baxımından ən önəmli məsələ «keçmişin ardınca qaçmamaq olub». Bu isə keçən yüzilliyin 70-80-ci illərinə xas olan iqtisadiyyatın bərpasına cəhdlərin edilməməsi və yaxın dövrdə iqtisadiyyatın idarəedicisi və hərəkətvericisi olacaq istiqamətlər əsasında yeni bir iqtisadiyyatın yaradılması niyyəti deməkdir. Bu da öz növbəsində postindustrial iqtisadi tiplə bağlı istiqamətlərin inkişafı ilə bağlıdır. Amma bu cür iqtisadiyyatı kiçik, amma yüksək sürətlə inkişaf edən şirkətlərə yardımı nəzərdə tutan «yetişdirmə» siyasəti olmadan yaratmaq mümkün deyil. Strategiya məhz bu cür sıçrayış istiqamətləri üzrə hazırlanıb.
Bölgənin ticarət mərkəzi
Sənədin layihəsində qarşıya məqsəd kimi 2025-ci ilə qədər adambaşına düşən neftdənkənar məhsul ixracatını $5 minə çatdırmaq və bununla da ölkəni bölgənin ticarət mərkəzinə çevirmək nəzərdə tutulur.
Uzunmüddətli perspektivdə digər əsas məqsəd neftdənkənar ixracatın rəqabət qabiliyyətinin artırılmasıdır, çünki ölkə iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətinin artırılması Azərbaycanın regional liderdən beynəlxalq iqtisadi münasibətlər sisteminin ciddi qlobal iştirakçısına çevrilməsinə imkan verir. Hətta ixracatın və ixrac əməliyyatlarının stimullaşdırılması məqsədi ilə ixrac əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi üzrə ixtisaslaşmış bankın yaradılması da nəzərdə tutulur.
İqtisadiyyatda rəqabət qabiliyyətliliyin əldə olunması üçün makroiqtisadi sabitliyin qorunması, monetar və fiksal siyasətin effektivliyinin yüksəldilməsi, maliyyə xidmətləri bazarının inkişafı, sahibkarların və biznes mühitinin maliyyə təminatının yaxşılaşdırılması, investisiya və xarici ticarət siyasətinin təkmilləşdirilməsi, nəqliyyat infrastrukturunun və enerji təminatının inkişaf etdirilməsi, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) imkanlarının və innovasiyaların genişləndirilməsi, insan kapitalının və dövlətin idarə edilməsinin effektivliyinin artırılması lazımdır.
İqtisadiyyatın strukturunun optimallaşdırılmasında isə xidmət və ticarətin inkişafı, ölkənin ödəniş qabiliyyətinin yaxşılaşdırılması, neftdənkənar istehsalın və emalın genişlənməsi zəruri tədbirlərdəndir. Həmçinin regionların ixtisaslaşdırılması və onların balanslı inkişafının dəstəklənməsi, kənd təsərrüfatı istehsalının və aqrar strukturun sürətləndirilməsi, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, neft-kimya və neft-qaz emal sənayesinin inkişafı da burada unudulmamalıdır.
Proqnozlara görə, 15 il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu (ÜDM), demək olar ki, iki dəfə artırılaraq $103,6 mlrd.-a çatdırılacaq. Özü də ümumi məhsulda neftdənkənar bölmənin payı indiki 3,2% səviyyəsindən 14,2%-ə qalxacaq. Ölkə iqtisadiyyatının neft-qaz sahəsindən asılılığı isə nəzərəçarpacaq dərəcədə azalacaq - bu bölmənin ÜDM-dəki payı 2009-cu ildəki 50,9% və 2010-cu ildəki 48,5% səviyyəsindən 2025-ci ilə kimi 13,8% səviyyəsinə düşəcək.
Bununla yanaşı, Azərbaycan ölkədə alternativ və bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafına xüsusi diqqət yetirmək, onların xüsusi payını 2009-cu ildəki 2% göstəricisindən 2005-ci ildə, ən azı, 6%-ə çatdırmaq niyyətindədir.
Energetika, neft-kimya və ətraf mühitin müdafiəsi sahəsində tədbirlər sırasında, həmçinin, ölkədə istehsal edilən yanacağın keyfiyyətinin «Avro-5» ekoloji standartlarına çatdırılmasını göstərmək olar. Bununla bağlı olaraq ölkədə yeni emal kompleksinin və qaz emalı zavodunun tikintisi nəzərdə tutulur. Ölkənin neft-kimya kompleksinin modernləşdirilməsində bütöv silsilə tədbirlər planlaşdırılır.
Məzənnə çevikliyi
Uzunmüddətli perspektivdə Mərkəzi Bank (AMB) çevik məzənnə siyasəti fonunda məzənnənin sərbəst üzməsi rejiminə keçməyi planlaşdırır. Strategiyanın layihəsində manatın nominal məzənnəsinin ortaillik dəyişməsi 1% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. 2009-cu ilin nəticələrinə görə, milli valyutanın məzənnəsi 1,8%, 2010-cu ildə isə 0,6% dəyişib.
MB milli valyutanın məzənnəsinin həddindən artıq möhkəmlənməsindən qaçmaq üçün prosesi nəzarətdə saxlayır. Milli valyuta bazarında dollar təklifinin artması müşahidə edilir ki, bu da manatın məzənnəsinin möhkəmlənməsinə gətirib çıxarır. Amma Mərkəzi Bank durumu nəzarət altında saxlayır və milli valyutanın məzənnəsinin həddindən möhkəmlənməsinin qarşısını alır ki, keçən ildə də bu siyasət uğurla gerçəkləşdirildi. Manatın məzənnəsinin möhkəmlənməsi müəyyən mənada ölkənin neftdənkənar ixracatının inkişafına mane ola bilər. Amma inflyasiya məsələsində bu, şəksiz ki, müsbət məsələdir, çünki valyutanın möhkəmlənməsi idxalın ucuzlaşdırılması deməkdir.
Buna görə də hazırda MB qarşısında duran əsas məsələ inflasiyanın sabit birrəqəmli səviyyədə saxlanmasıdır ki, bu, uzunmüddətli perspektiv üçün də proqnozlaşdırılır. Hökumət inflyasiyanı aşağı səviyyədə saxlamağı və həmçinin, milli valyutanın məzənnəsini həm ucuzlaşma, həm də bahalaşma istiqamətində kəskin dəyişməsi halının qarşısını almağı öz məqsədi kimi müəyyən edib. Qeyd edək ki, 2025-ci ilə qədər strategiya layihəsində istehlak qiymətləri indeksinin illik dəyişmə tepmi 3% səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
İnflyasiyaya qarşı daha effektiv target siyasətinin yürüdülməsi, yəni dövlətin inflasiya səviyyəsinin nizamlanması cəhdlərinin daha effektiv şəkil alması üçün çevik məzənnə siyasətinə keçməklə yanaşı, onun effektiv şəkildə tətbiqinə başlanılması və inflasiya hədəflərinin gerçəkləşdirilməsi vasitəsilə sinxron qaydada faiz dərəcələrinin azaldılması da nəzərdə tutulur. Uzunmüddətli dövr üçün MB-nin strateji məqsədi iqtisadiyyatın diversifikasiyası prosesində maliyyə sisteminin fəal rolunun təmin edilməsidir.
Ölkənin maliyyə sisteminin nüvəsi kimi bank bölməsi qalmaqdadır. Hökumətin proqnozlarına bankların kredit portfelinin ÜDM-dəki xüsusi payının 2009-cu ildəki 24,7% səviyəsindən 2025-ci ildə 50% səviyyəsinə qaldırmaq daxildir. Depozit portfelinin payının 12,4% səviyyəsindən 35% səviyyəsinə kimi qaldırılması barədə proqnozlar baxımından ölkənin bank bölməsinə etibarı daha da artırmağa çalışmaq çox vacibdir.
Uzunmüddətli strategiyada bank sisteminin inkişafı üzrə tədbirlər sırasına onların konsolidasiyası, sistem üçün önəmli bankların yenidən strukturlaşdırılması, stress-testləşmə üzrə bankların potensialının artırılması, bu sahədə vahid modelin yaradılması, həmçinin, risk-menecment üzrə pilot bank inkubatorlarının yaradılması, bank nəzarəti alətlərinin təkmilləşdirilməsi və xəbərdarlıq sisteminin inteqrasiyası daxildir.
2025-ci ilə kimi, həmçinin, korporativ idarəetmənin və yeni prudensial hesabatlılığın tətbiq edilməsinin genişləndirilməsi, ödəniş sistemlərinin və kart ödəniş xidmətlərinin inkişafı, əhalinin Azərbaycan SSR Əmanət Bankındakı əmanətlərinin indeksasiyası, onların qaytarılması və s. nəzərdə tutulur.
Bank bölməsi ilə yanaşı, hökumətin maliyyə sektorunun başqa bölmələri - sığorta və lizinq üzrə də böyük gözləntiləri var. Özü də ölkədə sığorta və lizinq bölməsinin potensialı, demək olar ki, eyni səviyyədə qiymətləndirilir və proq-nozlaşdırılır ki, 15 il ərzində onların hər birinin həcmi ÜDM-in 3%-nə və ya $3 mlrd.-a çatacaq.
Bol təhlükəsiz ərzaq
Ərzaq təhlükəsizliyi mövzusunun bizim ölkəyə, zəngin torpaq resurslarına birbaşa dəxli var. Hazırda geni dəyişdirilmiş məhsulların kütləvi istehsalı məsələsi dünyanın gündəmində yetərincə kəskin şəkildə durur. Bunun insanların sağlamlığına necə təsir edəcəyi ayrı mövzudur. Amma hazırda artıq bir məsələ aydındır: artmaqda olan insan kütləsi yalnız təbii qaynaqları istifadə etməklə özünü qida ilə təmin edə bilməz. Xarici alimlər ehtimal edirlər ki, 40 ildən sonra dünya üzrə ərzaq təhlükəsizliyi problemi yetərincə kəskinləşə bilər.
Geni dəyişdirilmiş məhsullar ucuz və əlçatar olacaq, bu faktdır. Amma təbii məhsula ehtiyac maksimum olacaq. Və bizim ölkəmiz ekoloji təmiz qida məhsulları istehsalını əsas götürməklə, çox uduşlu mövqeyə çıxa bilər. Bu, yüksək inkişaf imkanı olan biznesdir, ona görə də addımlar indidən atılmalıdır. Bununla bağlı olaraq hökumət aqrobiznes maliyyə dəstəyi zərfi gerçəkləşdirir, kənd yerlərində yaşayan əhaliyə müxtəlif cür sosial yardımlar göstərir, subsidiyalar verir.
Sahə, həmçinin, əmək məhsuldarlığının artırılması və kadrların cəlb edilməsi üzrə önəmli məsələlər həll edilməlidir. Axı ekoloji istehsal kənd ənənələrinin, həyat tərzinin qorunmasının və inkişafının əsasında durur.
2011-2025-ci illər üzrə Azərbaycanın uzunmüddətli iqtisadi inkişaf strategiyası layihəsində adambaşına düşən kənd təsərrüfatı əkinlərinin sahəsini 2009-cu ildəki 3% səviyyəsindən 2025-ci ildə 10% səviyyəsinə qaldırmaq ehtimal edilir.
Ümumi əkin sahələrində ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının payının 0,45%-dən 10%-dək qalxacağı proqnozlaşdırılır.
Bundan başqa, adambaşına ət və ət məhsulları, süd məhsulları, yumurta, meyvə və giləmeyvə, bitki yağları, şəkər və şirniyyat, balıq məhsulları istehlakının rasional normalarının yüksəldilməsi gözlənilir. Rasional istehlak normaları proqnozları Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) tövsiyələri əsasında müəyyən edilib.
İstehsalçıların çağdaş texnika, gübrələr, toxum və şitillərlə təchizatının yaxşılaşdırılması üçün vergi və gömrük güzəştlərinin geniş istifadəsi nəzərdə tutulur. Azərbaycanda, həmçinin, kənd təsərrüfatı məhsulları birjasının formalaşdırılması da planlaşdırılır ki, bu, ixracatçıları, idxalçıları, fermerləri, topdansatışçıları, bankları, sığorta şirkətlərini, anbar müəssisələrini və onlar arasında ticarət münasibətlərini əhatə edəcək.
Bütövlükdə, uzunmüddətli strategiya çərçivəsində bütün tədbirlər kompleksi qlobal sosial problemləri də həll etməyə imkan verər. Bunların sırasında xüsusi vacib olaraq yoxsulluğun və işsizlik səviyyəsinin azaldılmasını göstərmək olar. Belə ki, hökumət işsizlik səviyyəsini 2009-cu ildəki 6%-dən 2025-ci ildə 3%-ə endirməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Məqsədlər, göründüyü kimi, yetərincə ambisiyalıdır, amma ölkə iqtisadiyyatında işlərin indiki vəziyyəti, mövcud imkanlar və siyasi iradə nəzərə alındıqda, tamamilə realdır. Əgər Azərbaycan bu planı tam həcmdə yerinə yetirə bilərsə, onda 15 ildən sonra ölkə öz inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsinə daxil olar və ölkələrin inkişaf səviyyəsi üzrə dünya təsnifatında tamamilə fərqli yeri tutar.

ИЗ СРЕДНЕГО УРОВНЯ В ВЫСОКИЙ
К 2025 году Азербайджан из категории стран со средним уровнем дохода намерен приблизиться к группе государств с высоким уровнем дохода, исходя из классификации Всемирного банка, базирующейся на уровне общенационального дохода на душу населения. Также, согласно классификации Программы развития ООН, прогнозируется приближение к группе стран с "самым высоким уровнем человеческого развития" из категории стран с "высоким человеческим развитием".
Такие планы правительства страны озвучены в проекте долгосрочной стратегии экономического развития Азербайджана на 2011-2025 годы, подготовленной Министерством экономического развития.
Следует отметить, Азербайджан первым в регионе выступил с таким посткризисным документом, в котором намечены перспективные направления инновационного развития экономики.
С точки зрения стратегии было важно "не догонять прошлое". Это значит, не пытаться восстановить экономику, свойственную 70-80-м годам предыдущего века, а попытаться создать таковую на основе тех направлений, которые являются драйверами и движущей силой экономики будущего, ближайших 10-20 лет. Это подразумевает поддержку направлений, связанных с постиндустриальным экономическим типом. Но такую экономику невозможно создать совершенно точно без "посева", который подразумевает помощь маленьким, но очень быстрорастущим компаниям. Вот именно в таких прорывных направлениях и разработана стратегия.
Торговый центр региона
В проекте документа ставится цель - довести к 2025 году ненефтяной экспорт на душу населения до $5 тыс., превратив тем самым страну в торговый центр региона.
Другая основная цель в долгосрочной перспективе - повышение объемов экспорта ненефтяного сектора, так как усиление конкурентоспособности экономики способствует превращению Азербайджана из регионального лидера в серьезного глобального участника в системе международных экономических отношений. Даже предполагается создание специализированного банка по финансированию экспортных операций с целью стимулирования экспорта и экспортных операций.
Конкурентоспособность же экономики будет достигнута путем сохранения макроэкономической стабильности, повышения эффективности монетарной и фискальной политики, развития рынка финансовых услуг, улучшения финансового обеспечения предпринимателей и бизнес-среды, совершенствования инвестиционной и внешнеторговой политики, развития транспортной инфраструктуры и энергообеспечения, расширения возможностей ИКТ и инноваций, развития человеческого капитала и повышения эффективности государственного управления.
Оптимизация структуры экономики будет обеспечена за счет развития сектора услуг и торговли, оптимизации структуры инвестиций, улучшения платежеспособности страны, развития ненефтяного производства и переработки, специализации регионов и поддержки их взвешенного развития, оптимизации сельскохозяйственного производства и аграрной структуры, расширения использования альтернативных источников энергии, развития нефтехимической и нефтегазовой перерабатывающей промышленности.
Согласно прогнозам, в течение 15 лет предусматривается почти двукратное увеличение ВВП Азербайджана - до $103,6 млрд. Причем доля ненефтяного сектора в валовом продукте увеличится с нынешних 3,2% до 14,2%. А зависимость экономики от нефтегазовой отрасли заметно снизится  - доля этого сектора в ВВП сократится с 50,9% по итогам 2009 года и 48,5% в 2010 году до 13,8% в 2025 году.
Вместе с тем Азербайджан намерен уделить особое внимание развитию альтернативных и возобновляемых источников энергии в стране и довести его удельный вес с 2% в 2009 году как минимум до 6% к 2025-му.
Среди мероприятий в сфере энергетики, нефтехимии и защиты окружающей среды можно выделить также доведение качества производимого в стране топлива до экологических стандартов Евро-5, в связи с чем предусмотрено строительство нового перерабатывающего комплекса, газоперерабатывающего завода. Предусмотрен целый ряд мероприятий по модернизации нефтехимического комплекса страны.
Гибкость курса
В долгосрочной перспективе Центральный банк Азербайджана планирует перейти на режим свободного плавания курса национальной валюты на фоне гибкой курсовой политики.
В проекте стратегии среднегодовое изменение номинального курса маната прогнозируется на уровне 1%. По итогам 2009 года курс национальной валюты укрепился на 1,8%, а в 2010 году - на 0,6%.
Центробанк страны контролирует курс национальной валюты во избежание его чрезмерного укрепления. На внутреннем валютном рынке наблюдается увеличение предложения доллара, что привело к углублению курса маната, но Центробанк держит ситуацию под контролем и предотвращает чрезмерное укрепление курса нацвалюты, как это было сделано в прошлом году. Укрепление курса маната в определенной степени может помешать развитию ненефтяного экспорта страны, но в вопросе инфляции это, безусловно, положительный фактор, поскольку укрепление валюты означает удешевление импорта.
Поэтому сегодня основной задачей, стоящей перед Центробанком, является сохранение инфляции на стабильном однозначном уровне, что прогнозируется и в долгосрочной перспективе. Правительство ставит перед собой цель сохранить инфляцию на низком уровне и предотвратить резкое изменение курса национальной валюты как в сторону удешевления, так и удорожания.
Отметим, что в проекте стратегии до 2025 года темпы годового изменения индекса потребительских цен прогнозируются на уровне 3%.
Помимо перехода к гибкому курсу для обеспечения более эффективного таргетирования инфляции предусматриваются формирование новой рамки денежной политики и начало эффективного ее применения, снижение процентных ставок в синхронном порядке посредством реализации целей инфляции.
В долгосрочном периоде стратегической целью для Центробанка является обеспечение активной роли финансовой системы в процессе диверсификации экономики.
Ядром финансовой системы страны остается банковский сектор. В прогнозах правительства предполагается увеличение удельного веса кредитного портфеля банков в ВВП с 24,7% по итогам 2009 года до 50% к 2025 году. Учитывая прогнозы по увеличению доли депозитного портфеля до 35% (с уровня 12,4%), очень важно постараться еще больше повысить доверие к банковскому сектору страны.
В долгосрочной стратегии среди мероприятий по развитию банковской системы предлагаются консолидация банков, реструктуризация значимых для системы банков, повышение потенциала банков по стресс-тестированию, создание единой модели в этой сфере, а также создание в пилотных банках инкубаторов по риск-менеджменту, совершенствование инструментов банковского контроля и интеграция системы оповещения. До 2025 года предусматриваются также расширение применения корпоративного управления и систем новой пруденциальной отчетности, развитие платежных систем и карточных платежных услуг, индексация по вкладам населения в Сбербанке АзССР и возврат их и т.д.
Наряду с банковским сектором у правительства большие ожидания по развитию и других направлений финансового сектора - страхования и лизинга. Причем потенциал страхового и лизингового рынков в стране оценивается практически одинаково и прогнозируется, что в течение 15 лет объемы каждого из них достигнут 3% от ВВП, или $3 млрд.
Безопасного продовольствия вдоволь
Тема продовольственной безо-пасности имеет самое непосредственное отношение к нашей стране, богатой земельными ресурсами. Сегодня в мировой повестке дня довольно остро стоит вопрос массового производства генетически модифицированной продукции. Как это скажется на здоровье людей - отдельная тема. Но сейчас уже ясно одно: быстро растущее человечество не сможет себя прокормить, используя только природные ресурсы. Зарубежные ученые предполагают, что лет через 40 проблема продовольственной безопасности в мире может значительно обостриться. Генномодифицированные товары будут дешевле и доступнее - это факт. Однако натуральная продукция останется максимально востребованной. И наша страна может многое выиграть, сделав ставку на рост производства экологически чистых продуктов питания. Это будет высокомаржинальный бизнес, которому необходимо уже сейчас подниматься на ноги. В связи с этим правительство реализует пакет финансовой поддержки агробизнеса, оказываются различные виды социальной помощи населению, проживающему и работающему в сельской местности, предоставляются субсидии. Отрасли предстоит решить важнейшие задачи по повышению производительности труда и привлечению кадров. Ведь ЭКО-производство является основой сохранения и развития традиций и образа сельской жизни.
В проекте долгосрочной стратегии экономического развития Азербайджана на 2011-2025 годы предполагается довести площадь сельскохозяйственных угодий на душу населения страны примерно с 3% в 2009-м до 10% в 2025 году. Прогнозируется повышение доли экологически чистого сельского хозяйства на общих посевных площадях с 0,45% до 10%.
Кроме того, ожидается повышение норм рационального потребления на душу населения мяса и мясных продуктов, молочной продукции, яиц, фруктов и ягод, растительных масел, сахара и сладостей, рыбопродуктов. Прогнозы по нормам рационального потребления определены на основе рекомендаций ВОЗ.
Для улучшения снабжения производителей современной техникой, удобрениями, семенами и саженцами предлагается широкое использование налоговых и таможенных льгот.
В Азербайджане также предлагается формирование биржи сельскохозяйственных продуктов, которая будет охватывать экспортеров, импортеров, фермеров, оптовиков, банки, страховые организации, складские предприятия и торговые отношения между ними.
В целом же весь комплекс мероприятий в рамках долгосрочной стратегии поможет решить и глобальные социальные проблемы, среди которых особенно важной является снижение бедности и уровня безработицы. Так, правительство ставит перед собой цель снизить уровень безработицы с 6% в 2009-м до 3% в 2025 году.
Цели, как видно, довольно амбициозные, но вполне реальные с учетом нынешнего положения дел в экономике страны, имеющихся возможностей и политической воли. И если Азербайджану удастся реализовать эти планы в полном объеме, то через 15 лет страна войдет в качественно новый этап своего развития и займет совершенно иную нишу в мировой классификации стран по уровню развития.