ÇEVRİLMİŞ «QARA SƏHİFƏ», YOXSA «SÜLHƏ TƏHLÜKƏ»?
Fələstin-İsrail münaqişəsi regionunda Yaxın Şərq konfliktinin həlli prosesinin gedişinə ciddi şəkildə təsir göstərə biləcək hadisə baş verib. Son 4 il ərzində bir-biri ilə düşmənçilik edən Fələstinin HƏMAS və FƏTH hərəkatları barışıq razılaşması imzalayıb. Bu, münaqişəyə aidiyyəti olan istənilən qüvvənin diqqətini özünə cəlb edən olaydır. Şübhəsiz, bu qüvvələrin hər biri məsələyə öz maraqları baxımından yanaşır.
FƏTH-lə HƏMAS arasında barışığın yetişdiyi hələ martın ortalarında hiss olunmağa başlamışdı. O zaman Fələstin lideri Mahmud Abbas HƏMAS-la dialoq aparmaq üçün Qəzza zolağına yollanmışdı. Xatırladaq ki, Qəzzaya nəzarət düz, 2007-ci ildən radikal HƏMAS-ın əlindədir. FƏTH isə ötən dövrdə İordan çayının qərb sahilində hakimiyyətini qoruyub-saxlayıb.
Tərəflər arasında razılaşma cəhdlərinin uğursuz alınmasına əsas səbəb İsraillə mübarizənin xarakter və üsulları ilə bağlı prinsipial fikir ayrılıqları idi. FƏTH İsrail ilə danışıqlarda kompromisə nail olunmasına tərəfdardısa, HƏMAS «sionist işğalçılar»ın hər hansı tələbinə əməl olunmasını yolverilməz sayırdı. Abbasın tərəfdarları ilə radikallar arasında, hətta tez-tez qanlı toqquşmalar da baş verir, bu isə İsrail qarşısında Fələstinin vəziyyətini xeyli çətinləşdirirdi.
Fələtindaxili birləşmə prosesinin sürətlənməsinə Abbasın prezidentlik, həmçinin, HƏMAS-ın üstünlük təşkil etdiyi parlamentin fəaliyyət müddətinin başa çatmaqda olması da öz təsirini göstərib. Nəticədə, iki hərəkat Misirin vasitəçiliyi ilə Qahirədə barışıq razılaşması imzalayıb. Sənədə əsasən, İordan çayının qərb sahili və İsrail tərəfindən işğal edilmiş Qəzza zolağına vahid müvəqqəti hökumət rəhbərlik edəcək. Razılaşma 1 ildən sonra keçirilməli olan parlament və prezident seçkisinə hazırlığı da nəzərdə tutur.
Mahmud Abbas bildirib ki, o, fələstinlilərin «qara səhifə»ni çevirdiklərinə, bundan sonra heç zaman daxili qarşıdurmaya imkan verməyəcəklərinə əmindir.
HƏMAS lideri Xaled Maşaal isə öz növbəsində razılaşmanı «yeni ərəb və yeni Fələstin erasının başlanğıcı» adlandırıb və bunun «İsraili küncə sıxışdıracağını» söyləyib.
Bundan əvvəl Fələstin administrasiyasının rəsmisi Nabil Əbu Rudeyna bildirmişdi ki, indi İsrail vahid Fələstin xalqı ilə sülh və ya Fələstin ərazisində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisinin davamı arasında seçim etməli olacaq.
İsrailin baş verənlərə reaksiyası isə tamamilə gözlənilən olub. Baş nazir Benyamin Netanyahu milli barışıq haqda razılaşmanı «sülhə ciddi təhlükə və terrorizmin böyük qələbəsi» adlandırıb. HƏMAS-la razılaşmaya getdiyi üçün Abbası tənqid edən Netanyahu İsrail və bir sıra Qərb dövlətlərinin bu hərəkatı terrorçu təşkilat kimi tanıdığını xatırladıb.
Yəhudi dövlətinin xarici işlər naziri Aviqdor Liberman isə Rəmallahdakı Abbas administrasiyası ilə bütün əlaqələrin dərhal dayandırılması tələbi ilə çıxış edib.
Mahmud Abbas bütün bunlara İsrail rəhbərliyini tənqid atəşinə tutmaqla cavab verib: «Biz şantajı rədd edir və daha Fələstin ərazilərinin işğalı ilə barışmaq istəmirik». HƏMAS-la barışığın Fələstinin daxili işi olduğunu deyən Abbas fikrini belə davam etdirib: «Onlar bizim qardaşlarımız, öz ailəmizdir. Aramızda fikir ayrılığı ola bilər. Amma biz artıq qarşılıqlı anlaşmanın maksimal səviyyəsindəyik».
Şübhəsiz, Fələstin daxilində əldə edilmiş barışıq hazırda bütünlükdə ərəb dünyasını bürümüş böyük bir prosesin tərkib hissəsidir. Xüsusilə, bunun HƏMAS-ın FƏTH-ə qarşı mövqeyini yumşaltması fonunda baş verdiyini görməmək mümkün deyil. Bu bəlkə də uzun müddətdir, Suriyada yaşanan qeyri-müəyyənliklə bağlıdır. Xatırladaq ki, xeyli vaxtdır etiraz dalğasının bürüdüyü Suriyanın hakim rejimi Fələstin radikallarının əsas himayədarlarından biri sayılır. Digər yandan, FƏTH-in mövqelərini radikallaşdırması da ortadadır. Son illər onu HƏMAS-dan ayrı salmış bir qədər yumşaq mövqeyi İsraillə danışıqlarda heç bir nəticə verməyib. Xüsusilə, İsrailin işğal etdiyi torpaqların taleyi, Qüdsün statusu və qanunsuz yəhudi yaşayış məntəqələrinin inşası kimi fundamental məsələlərin həllində heç bir nəticə əldə edilməyib.
Nəhayət, Fələstinin qarşı-qarşıya durmuş iki düşərgəsini kompromisə təhrik edən daha bir məqam var. Söhbət BMT Baş Assambleyasının Fələstin dövlətini tanımasının mümkünlüyündən gedir. Bu qurumun qərarı, əlbəttə ki, əsas deyil. Çünki icrası məcbur olan qərarlar yalnız Təhlükəsizlik Şurasında çıxarılmış qərarlardır. Amma dünya ictimaiyyətinin böyük hissəsinin Fələstini dəstəkləməsi İsrailə beynəlxalq təzyiqin güclənməsinə aparıb çıxara bilər.
Bütün bunların fonunda Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın İsrailin Fələstin ərazilərini işğalı ilə bağlı mövqeyini sərtləşdirməsi çoxdan hiss olunur. Söhbət, ənənəvi olaraq, İsrailə himayədarlıq edən, yaxud ən azı, beynəlxalq arenada antiisrail qüvvələrinin qarşısını almağa kömək edən ciddi güc mərkəzlərindən gedir. Bu baxımdan, Fransanın Fələstin dövlətini tanımaq fikrinə düşməsi maraqlıdır. Hələ martın 16-da Avropa İttifaqının xarici məsələlər üzrə parlament komissiyasının iclasında Fransanın xarici işlər naziri Alan Jyüppe bildirib ki, Avropa İttifaqının Fələstin dövlətini tanıması məsələsinə ciddi şəkildə baxılmalıdır. Bundan bir qədər sonra - apreldə BMT TŞ-nin Yaxın Şərqdəki vəziyyətə həsr olunmuş iclasında Fransanın BMT-dəki səfiri Jerar Aro deyib ki, həm Paris, həm də digər Avropa ölkələri müstəqil Fələstin dövlətinin tanınmasının mümkünlüyünü nəzərdən keçirir.
Nəhayət, FƏTH-lə HƏMAS arasında barışığın əldə edilməsindən sonra, Fransa prezidenti Nikola Sarkozi bəyan edib ki, «sülh prosesi bərpa olunmayacağı təqdirdə», Paris elə bu il Fələstinin müstəqilliyini tanıya bilər.
Son tezis yalnız Fransanın siyasəti baxımından yox, həm də ABŞ-ın Yaxın Şərq probleminin həlli strategiyası aspektindən də vacibdir. Barak Obama administrasiyasının İsraillə Fələstinə sülh danışıqlarında irəliləyişə nail olmaq üçün verdiyi 1 il tezliklə başa çatacaq. Vaşinqton və avropalı müttəfiqləri İsrailə göstərməyə çalışır ki, artıq Fələstinin beynəlxalq arenada dünya tərəfindən tanınmasına yönəlmiş fəallığının qarşısını almaq gücündə deyillər. Bu məsələdə əsas arqument isə Fələstin tərəfinin bu tələbinin tam qanuni olmasıdır. Onu müasir qloballaşmanın Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu kimi maliyyə nəhənglərinin dəstəkləməsi də diqqəti çəkməyə bilməz.
Təl-Əvivi isə fələstinlilərin müstəqil dövlət kimi tanınması istəyi ilə BMT-yə müraciətinin İsrail üçün xeyli geosiyasi problemlər yarada biləcəyi düşündürür və bundan narahatdır. FƏTH-lə HƏMAS arasında barışığın əldə olunmasından sonra, İsrailin baş naziri Netanyahunun dərhal məsələni müzakirə etmək üçün Avropa paytaxtlarına səfərlər etməsi də təsadüfi deyil.
Bununla yanaşı, İsrail mövqeyinə sadiqdir və danışıqların başa çatmasınadək BMT-nin Fələstinin müstəqilliyini tanımasına qarşıdır. Netanyahu bildirib ki, İsraillə Fələstin arasında sülh BMT-nin diktəsi ilə deyil, yalnız danışıqlar nəticəsində mümkündür.
Qərb öz növbəsində tərəfləri danışıqların dərhal bərpasına çağırmaqdadır. Xatırladaq ki, Fələstin-İsrail danışıqları ikincinin İordan çayının qərb sahilində və Şərqi Qüdsdə (BMT-nin qəbul etdiyi beynəlxalq-hüquqi sənədlərə əsasən, Fələstin dövlətinin paytaxtı) yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisini davam etdirməsi nəticəsində «dalana dirənib». Təl-Əvivin inşaat işlərini dayandırmaqdan imtinası Fələstin administrasiyasının mövqeyini sərtləşdirməsinə səbəb olub. Qeyd edək ki, muxtariyyət administrasiyası problemin gələcək Fələstin dövlətinin sərhədlərinin 1967-ci ildə mövcud olmuş sərhədlər əsasında dəqiq müəyyənləşdirilməsi, Şərqi Qüdsün onun paytaxtı kimi tanınması, həmçinin, fələstinli qaçqınların geri qayıtmasının təmini ilə tam həllinə israr edir.
İsrail üçün daha bir arzuolunmaz hal Qərbin HƏMAS-ın varlığını qəbul etməsidir. ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton ölkəsinin Fələstinin yeni hökuməti ilə (yeni hökumətdə HƏMAS-ın da təmsil olunacağı aydındır) əməkdaşlıq edəcəyini açıq şəkildə söyləyib. Bu baxımdan, ABŞ-ın sabiq prezidenti Cimmi Karterin «The Washington Post» qəzetindəki məqaləsində beynəlxalq ictimaiyyətə etdiyi bir çağırışı da xatırlatmaq yerinə düşər. Eks-prezident beynəlxalq aləmi «Fələstin demokratiyasına kömək etməyə, İsraillə möhkəm sülh sazişi imzalamağa qadir olan vahid dövlət yaratmasına yardımçı olmağa» çağırıb. O, beynəlxalq dairələri FƏTH-lə HƏMAS arasında razılaşmanı pozacaq əməllərdən çəkinməyə çağırıb, bunun «yeni antiisrail zorakılığı dalğası”na yol açacağını bildirib. Karter hesab edir ki, FƏTH-lə HƏMAS arasında barışıq fələstinlilərin «ərəb dünyasının oyanışı”na töhfəsidir. ABŞ-ın sabiq prezidentinin dediyinə görə, Xaled Maşaal onunla danışıqlarda «iki dövlət» modelinə razılıq verib, lakin bunun fələstinlilər arasında referenduma çıxarılmasının vacibliyini də söyləyib.
Məşhur alman politoloq Piter Münh də İsraili və Qərbi HƏMAS-a münasibəti dəyişməyə çağırır. Onun fikrincə, burada «reflektiv düşmənçilik yox, praqmatiklik lazımdır». «Süddeutsche Zeitung» səhifələrində yer almış məqaləsində Münh bildirir ki, fələstindaxili barışıq Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli prosesində canlanmaya imkan verir: «Ərəb dünyasındakı inqilablar yeni təfəkkürə ehtiyac yaradır. Axı indi Misirin «Müsəlman qardaşlar» qruplaşması ilə münasibət quranlar, onların fələstinli dostlarına uzun müddət fərqli münasibət göstərə bilməzlər. HƏMAS-la münasibət qurmağın vaxtıdır. Ötən dövrlər göstərir ki, onun təcrid duruma salınması durğunluğa, pis halda isə vəziyyətin daha da ağırlaşmasına səbəb olur».
Beləliklə, Qərb göstərir ki, o, Yaxın Şərqdə vəziyyətin daha da ağırlaşa biləcəyindən son dərəcə narahatdır. İsrail kimi, fələstindaxili barışığa məhəl qoyulmaması isə hadisələri məhz bu istiqamətdə apara bilər.
ABŞ və Avropanı bu mövqeyə sövq edən əsas motiv ondan ibarətdir ki, onlar İslam Dünyasının Qərbə qarşı münasibətini ildən-ilə radikallaşdıran bu ağrılı münaqişənin təsiri altında qalmaq istəmirlər. Ələlxüsus da indiki vəziyyətdə - «ərəb inqilabları» fonunda - ABŞ və onun müttəfiqlərinin ərəb rejimlərinin liberallaşdırılmasına çalışdığı (bu, təbii ki, Qərbin Yaxın Şərq və Şimali Afrikanın resurslarına yolunu daha da açacaq) və terrorçu təşkilatların bayrağı altında birləşmiş qüvvələri məhv etmək üçün addımlar atdığı bir şəraitdə, bu, olduqca vacib məsələdir.

A ''BLACK PAGE'' TURNED OR A ''THREAT TO PEACE''?
In the region of the Palestine-Israel conflict an event has occurred which could significantly affect further progress towards a Near East settlement. The Palestinian Fatah and Hamas movements, which have been hostile towards one another over the past four years, have signed a cease-fire agreement, causing all the parties involved in the conflict to quake in their boots. All, of course, are concerned about their own interests in the region.
The fact that reconciliation was nigh became more or less obvious in the middle of March when Mahmoud Abbas, the head of the Palestinian National Administration (PNA) and the leader of Fatah, left for Gaza to set up a dialogue with Hamas and to demonstrate the Palestinians' desire for nationwide unity. Abbas had not been in Gaza since 2007 when control over this region passed to the radicals in the shape of Hamas. Fatah, meanwhile, was retaining power over the West Bank. The sides' attempts to reach agreement collapsed when fundamental disagreements emerged, mainly over the nature and methods of the struggle against Israel. Whereas Fatah was leaning more towards reaching a compromise in talks with the latter, Hamas was showing every sign that it was not prepared to give in to the demands of the "Zionist occupiers". Bloody clashes even occurred frequently between supporters of Abbas and the radicals which condemned Palestine to considerable problems when confronted by a solid Israel.
The expiry of Abbas' presidential term and the activities of parliament, in which Hamas held a majority, helped to speed up the joint inter-Palestine process. This led to Fatah and Hamas, with Egypt acting as broker, signing a document on a cease-fire in Cairo. The document provides for an interim unity government to control the West Bank and the Gaza Strip, occupied by the Israelis. The agreement also presumes the start of preparations for parliamentary and presidential elections which are due to be held in a year's time. Mahmoud Abbas expressed confidence that the Palestinians had turned over a "black page" in their history and would never again allow a resumption of domestic confrontation. Hamas' leader Khaled Mashaal, for his part, described the agreement as the start of a new "Arab and a new Palestinian era", when "Israel will be put in a corner". Earlier, an official spokesman for the PNA, Nabil Abu Rudainah, said that Israel would have to choose between peace with a single Palestinian people and the construction of Jewish settlements on Palestinian territory.
Israel's reaction to all this was quite predictable. Prime Minister Binyamin Netanyahu described the treaty of national reconciliation of the Palestinians as "a huge threat to peace and a great victory for terrorism". He condemned Abbas for doing a deal with Hamas, which Israel and a number of western countries see as a terrorist organization. Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman demanded the immediate suspension of all contacts with the Abbas administration in Ramallah.
The PNA leader responded with this criticism of the Israeli leaders: "We reject blackmail and no longer wish to put up with the occupation of Palestinian territories." Abbas pointed out that reconciliation with Hamas is the Palestinians' internal affair: "They are our brothers, our family. There may be differences between us but we still arrive at a minimum level of understanding."
The inter-Palestinian reconciliation is clearly part of a major process which has gripped the whole Arab world. Among other things, one cannot fail to note that it was the result of a softening of Hamas' position in relation to Fatah. This may be explained by the uncertainty that has now arisen in Syria which is in the grip of unrest and whose ruling regime has for some time been one of the most influential patrons of the Palestinian radicals. On the other hand, there has been a clear radicalization of Fatah which in recent years, when it has become alienated from Hamas, has been unable to achieve any concessions from Israel on any of the fundamental questions of a Near East settlement to which, first and foremost, the destiny of the occupied Palestinian territories, the status of Jerusalem and the construction of illegal Jewish settlements are pertinent.
Finally, there is one more reason which nudged the two opposing Palestinian camps towards a speedy compromise. That was the possibility of recognition of the Palestinian state by the UN General Assembly. Although a decision by the latter is not essential, since only Security Council resolutions are binding, still support for Palestine by the majority of the world community could lead to more international pressure on Israel.
In fact, for some time there has been a tendency towards a hardening in the position of the West, especially the US, towards Tel-Aviv's policy on the occupied Palestinian territories. We are talking about that same powerful centre of strength which has traditionally protected Israel, or at least has had a restraining impact on anti-Israeli forces in the international arena. France's attitude in recognizing the Palestinian state is worthy of note in this regard. At a session of the EU parliamentary foreign affairs commission on 16 March Alain Juppe, the French foreign minister, said that the possibility of recognition of the Palestinian state by the European Union should be seriously considered. Then, during the April session of the UN Security Council on the situation in the Near East, Gerard Araud, France's ambassador to the UN, noted that his country and other European states were weighing up the possibility of recognizing an independent Palestine. Finally, after the conclusion of an agreement on an inter-Palestinian reconciliation, French President Nicolas Sarkozy said that France may recognize a Palestinian state this year "if the peace process is not resumed".
The latter thesis is very important in relation not just to French policy but also to US strategy vis-?-vis a Near East settlement. The year set by the Barack Obama administration to achieve a breakthrough at the talks between Israel and Palestine will soon be up. Washington and its European allies appear to want Israel to realize that it no longer has the power to restrain the PNA's international activities which are aimed at recognition of an independent Palestinian state. And the main argument is the complete legitimacy of the Palestinians' demand. It is significant that it has been supported by such financial titans of modern globalism as the World Bank and the International Monetary Fund.
Hence Israel's fears which are linked with the fact that the Palestinians' request that the UN recognize their state will lead to considerable geopolitical anxieties for the "Jewish state". It was not by chance that Prime Minister Netanyahu, immediately after the reconciliation between Fatah and Hamas, left on a tour of European capitals to discuss the current situation. Israel, however, remains true to its position, opposing Palestine's recognition in the UN before the end of the talks. As Netanyahu said, peace between Israel and the Palestinians is possible only as a result of talks, and not dictated by the UN.
The West, for its part, continues to call for an immediate resumption of talks between Israel and Palestine which became deadlocked as a result of the continuation by Israel of the construction of Jewish settlements on the West Bank and in East Jerusalem (the capital of the Palestinian state according to international legal documents adopted by the UN). Tel-Aviv's refusal to halt the construction of the settlements has led to a hardening of the position of the PNA which insists on a full-scale settlement defining the clear borders of the future Palestinian state within the framework of the 1967 borders and on a final and positive solution to the question of the recognition of East Jerusalem as its capital, and also settlement of the problem of the return of Palestinian refugees.
The West's readiness to recognize Hamas as a given, which has to be reckoned with, is also an undesirable symptom for Israel. US State Secretary Hillary Clinton stated openly that Washington will work with the new Palestinian government (which will clearly include representatives of Hamas). It is appropriate to point out in this connection that former US President Jimmy Carter, in an article in the Washington Post, urged the US and the whole international community "to help Palestinian democracy and to create a basis for a unified Palestinian state in Judea and Samaria and in the Gaza Strip, a state capable of concluding a secure peace with Israel". He warned international circles against undermining the agreement between Fatah and Hamas because otherwise "a new round of anti-Israeli violence would begin". In Carter's view, reconciliation between Fatah and Hamas is the Palestinians' contribution to the "awakening of the Arab world". He also disclosed that at the talks with him Khaled Mashaal consented to a "two-states" model, having preconditioned its approval at a referendum among the Palestinians.
Peter Munch, the eminent German political analyst, also recommends that Israel and the West change their attitude towards Hamas for, in his opinion, "what is needed here is pragmatism and not reflective hostility". Writing in Suddeutsche Zeitung, he expressed confidence that an inter-Palestinian agreement would give a chance for a revival of the process of a Near East peace agreement. "Revolutions in the Arab world invoke new thinking. After all, those who are now establishing relations with their Egyptian "Muslim brothers" cannot keep their Palestinian god-children in isolation for long. The time has come to develop relations with Hamas, because its isolation, as the past has shown, only brings stagnation, and at worse - a deterioration in the situation," Munch believes.
Thus, the West is making it clear that it is very worried by the possibility of an even greater exacerbation of the situation in the Near East which could happen if the inter-Palestinian reconciliation is ignored: in other words, in point of fact, the course now being taken by the Israeli government. The main reason urging the US and Europe (with all the obviousness of certain differences of approach to a Near East settlement) to uphold such a position is their reluctance to continue to carry the weight of a painful conflict which for decades has contributed towards a radicalization of attitudes to the West on the part of the Islamic world. This is all the more unacceptable for Euro-Atlanticists in the context of a further expansion of the "Arab revolution", against the background of which the US and its allies intend to achieve, on the one hand, a liberalization of the Arab regimes (which, naturally, would help to simplify the West's access to the strategic resources of the Near East and North Africa), and on the other to eradicate the forces operating under the banner of terrorist organizations or sponsoring their activities.