«ÜSƏMA BEN LADEN KEÇMİŞDİR…»
İndi Vaşinqtonun qarşısında yarımmistik «1 saylı terrorçu»nun axtarışından daha vacib və çətin hədəflər durur
Üsəma ben Ladenin həyatı sirlərlə dolu idi. Onun ölümündə də sirlər həyatındakından az olmadı. Ben Ladenin ölümü ətrafında suallar və müəmmalar kifayət qədərdir.
O, bəşəriyyət tarixində saysız-hesabsız insan tələfatı ilə nəticələnmiş ən dəhşətli terror aktının təşkilatçısı sayılır. Ben Ladenlə şəxsən qarşı-qarşıya gəlmiş insanların sayı son dərəcə az olsa da, onun simasını, obrazını dünyada ən tanınmış simalardan biri saymaq olar. Onu dünyanın ən yaxşı xüsusi xidmət orqanları axtarır, gizləndiyi məkan haqda informasiyanın əldə edilməsi üçün milyonlarla dollar təklif olunurdu. Barəsində deyilirdi ki, o, daim nüfuzunu, təsir imkanlarını artırır, yaxud əksinə, sağalmaz xəstəliyə tutulub və «Əl-Qaidə» terrorçularına heç bir təsir imkanına malik deyil. Onu bir neçə dəfə «təbii səbəblər»dən yalandan «öldürmüş» və «dəfn də etmişdilər». Amma sonradan radikallara məxsus saytların hansındasa onun növbəti müraciəti peyda olur, Qərbə, ilk növbədə, ABŞ-a qarşı cihadın davam etdirilməsinə çağırışlar edirdi.
Nəticədə, ötən müddət ərzində Üsəma ben Laden bir virtual personaja çevrilmişdi. Jurnalistlər, politoloqlar, siyasətçilər, yazıçılar və rejissorlar onun adını yeri gəldi-gəlmədi hallandırmağı sevirdi və indi də sevirlər.
10 il ərzində Üsəma ben Laden dünyanın «1 saylı terrorçusu» sayılırdı. O, müasir insanların şüurunda şər qüvvə, sadəcə, ənənəvi ərəb geyimində və saqqalı olan «müasir Hitler» obrazında canlanırdı. Hamı əmin idi ki, o, əsl qaniçənlər kimi yaşayır/. - Əfqanıstan-Pakistan sərhədindəki əlçatmaz dağlarda yerləşən və ən son texnika ilə təchiz edilmiş mağaraların birində sığınacaq tapıb.
Odur ki, Ben Ladenin hündür hasarlı və tikanlı məftillərlə dövrəyə alınmış olsa belə, hər halda, adi evdə tapılması hamını təəccübləndirdi. Üstəlik, onun yaşadığı ev Pakistanda hər kəsə kifayət qədər tanış olan Hərbi Akademiya binasının bilavasitə yaxınlığında idi. Pakistan ordusunun 3 alayının daimi dislokasiya yeri də həmin evin həndəvərində yerləşir.
Ağ ev tərəfindən açıqlanan «ben Ladenin ev videosu»ndakı görüntülər insanlarda daha çox anlaşılmazlığa səbəb olub. Amerika xüsusitəyinatlılarının ben Ladenin şəxsi arxivindən götürdükləri görüntüdə dünyanı təlaşda saxlayan «Əl-Qaidə» lideri beli bükülmüş, saçı ağarmış qocanı xatırladır. Ona baxan zaman İraqın sabiq lideri Səddam Hüseynin həbsdən əvvəlki son illərini xatırlamamaq olmur.
Bununla yanaşı, terrorçunun evindən saç boyası və «ot viaqrası» da tapıldığı bildirilir. Bunlar «Əl-Qaidə» liderinin onsuz da ziddiyyətli imicinə ciddi zərbə sayıla bilər.
Ben Ladenin məhvi xəbəri dünya KİV-i tərəfindən əsl sensasiya kimi qəbul edilib. O, bütünlükdə dünyada elə qızğın müzakirələrə səbəb olub ki, hətta müəyyən müddətə Britaniya şahzadəsi Uilyamın toyu, Liviyada davam edən vətəndaş müharibəsi də sanki unudulub. Bir məqamı qeyd etmək kifayətdir: «Əl-Qaidə» liderinin məhvi xəbərini ilk olaraq şəxsən ABŞ prezidenti Barak Obama elan edib. Prezidentin televiziya müraciətində bu xəbəri rəsmən açıqlamasından sonra əsl şou başlayıb. Pakistanın Abbottabad şəhərində keçirilmiş xüsusi əməliyyatın detalları, ona hazırlıq, həmçinin, ben Ladenin qəribə «dəniz dəfni»nin səbəbləri haqda hər gün yeni informasiyalar yayılmağa başlayıb. Və istər-istəməz bir daha amerikalıların, istənilən məsələdən şou düzəltmək bacarığına qibtə etməyə bilmirsən.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu dəfə şou, hətta interaktiv alınıb. Çünki bu şouda dünyanın müxtəlif yerlərində evində internetə qoşulu kompyuter olan saysız-hesabsız insanlar da iştirak edib. Axı indi nəinki şərh yazmaq mümkündür, opponentlərlə qızğın mübahisələrə girmək, onlara «fotoşop», «movimayker» vasitəsilə maksimum kreativ və əminliklə cavab vermək, bloqlarda istənilən qədər məqalə yerləşdirmək imkanları var.
Yəni Üsəma ben Ladeni və onun məhvi əməliyyatını müxtəlif xəbər və analitika saytlarının milyonlarla ziyarətçi ordusu hərtərəfli müzakirə edir. Qeyd olunmalıdır ki, bu insanların heç də hamısı ABŞ-a pərəstiş etmir. Onların bir hissəsi ben Ladenin məhvi xəbərindən dərhal sonra bunu bayram etməyə çıxmış insanlarla eyni düşüncədə də deyil.
Bütün bunların fonunda ben Ladenin məhvi xəbərinin yayılmasından bir qədər sonra ortaya çoxlu sayda versiya və suallar çıxmasından təəccüblənməyə dəyərmi? Hər halda, Vaşinqton həmin suallara ya cavab verməyə tələsmir, ya da onların qarşısında sadəcə çaşıb.
ABŞ yad ölkənin ərazisində onun rəhbərliyini xəbərdar etmədən ben Ladenin məhvi məqsədilə əməliyyat keçirmək hüququna malik idimi? Pakistan hökuməti 1 il Abbottabadda yaşayan ben Ladeni bu müddətdə necə nəzərdən qaçıra bilərdi? ABŞ-ın ben Ladeni öldürmək hüququ var idimi? Axı beynəlxalq hüquqa görə o, yalnız şübhəli şəxs idi və məhkəmə qarşısında dayanmalı idi. Ben Ladenin oğulları «The New York Times»a açıq məktub ünvanlayaraq, ABŞ-ı atalarının qətlində təqsirləndirmək cəsarətini haradan alıblar? Ağ ev «Əl-Qaidə» liderinin ölümündən sonra çəkilmiş fotolarını niyə yayımlamır? Axı hazırkı xəbərlərin izləyicilərindən, xüsusilə internet istifadəçilərindən kiminsə başından güllə yarası alaraq öldürülmüş cəsədi görməkdən şoka düşəcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı. Ben Ladenin dəfni üçün niyə məhz bu ssenari seçildi?
Bütün bunların fonunda baş verənlərlə bağlı müxtəlif versiyalar yağışdan sonra çoxalan göbələk kimi artmaqdadır. Məsələn, bəziləri iddia edir ki, ABŞ xüsusitəyinatlıları ben Ladeni deyil, başqa şəxsi öldürüb. «Əl-Qaidə» lideri isə çoxdan öz əcəli ilə dünyasını dəyişib.
Digər versiyada ben Ladenin sağ tutulduğu və hazırda gizli türmədə saxlandığı bildirilir. Yaxud o, plastik əməliyyat etdirib və hazırda haradasa başqa adla sakit həyat tərzi keçirir.
Niyə də olmasın? Axı o, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) agenti olub!
Amma yox. O, həqiqətən də Amerika kəşfiyyatının agenti olsaydı, onu «qurbanlıq qoyun» seçmək və sonradan janrın tələblərinə uyğun olaraq öldürmək daha asan idi. Yaxud onu başqa, əsl terrorçulara da vermək olardı: qoy onunla həmin terrorçular haqq-hesab çəksin.
Təbii ki, bu versiyaların heç biri təsdiqlənməyib.
Vəziyyət isə belədir: müxtəlif politoloq, ekspert və siyasətçi baxışları, rəyləri var. Amerika xüsusitəyinatlılarının Abbottabaddakı əməliyyatı ilə bağlı saysız-hesabsız insan öz fikirlərini, ehtimallarını söyləyib və əlbəttə ki, həmin şəxslər öz fikirlərində qalırlar. Amma bütün bunlarla yanaşı, bir məqamı da unutmaq olmaz: Amerika hökumətinin öz rəsmi mövqeyi var.
Gələcək müzakirələrdə istənilən nöqteyi-nəzərlə razılaşmaq olar - kim hansını bəyənirsə. Məsələn, rəsmi mövqeni, yaxud amerikalıların ben Ladeni guya hələ 2001-ci ildə öldürdüyünə, o vaxtdan məlumatı gizli saxladığına dair deyilənləri. Bu ideya tərəfdarları hesab edir ki, Vaşinqton ötən illərdə ben Ladenin sağ olduğuna dair görüntü yaratmaqla lazımi anda Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya, Şimali Afrika və ya başqa bölgədəki əməllərinə haqq qazandırmaqda onda istifadə edib. Yalnız indi - «1 nömrəli terrorçu»nun obrazı «resurs olaraq tükənən zaman» onun məhvinin elan olunması üçün ən səmərəli məqam yetişib. Məqsəd Obamanın ikinci müddətə prezident seçilmək şanslarının yüksəldilməsidir. Bəlkə də amerikalıların diqqətini ölkədəki iqtisadi problemlərdən yayındırmaq.
Bunun həqiqətən belə olduğu, yoxsa ABŞ-ın hazırkı administrasiyasının, sadəcə, bəxtinin gətirdiyi vacib deyil. Vacib olanı bunlardan hansı nəticənin çıxarılmasıdır. Nəticə isə ondan ibarətdir ki, Barak Obama administrasiyası Ağ evdə olduğu dövr ərzində Corc Buşdan qalmış miraslardan yaxa qurtarmağa çalışır - həm iqtisadiyyatda, həm də xarici siyasətdə. Ben Ladenin də həmişə Buş dövrünün «parlaq rəmzi» olduğunu nəzərə alsaq, bunu ən vacib mərhələlərdən biri saymaq olar.
Məlumdur ki, hətta ben Laden həqiqətən də parlaq və güclü lider olsa belə, bir nəfərin məhvi «terrorçuluqla müharibə»də ciddi dəyişikliklərə nail olunması üçün azdır. İndiyədək ekspertlər dəfələrlə təkrarlayıb ki, «Əl-Qaidə» piramida formalı təşkilat yox, qarşılıqlı fəaliyyətdə olan qruplaşmaların şəbəkəsidir.
Amma Üsəma ben Laden yenə də mərkəz idi. Bu çox vacib psixoloji məqamdır. Nə qədər ki o, rəsmən sağ idi, amerikalılar Əfqanıstanı tərk edə bilmirdi. Əfqanıstandan çıxmaq isə məlum olduğu kimi, ABŞ-ın hazırkı prezidentinin əsas hədəflərindəndir.
Bu yerdə bir məqam haqda düşünməmək olmur: amerikalıların qondarma və ya həqiqi ben Laden və «Əl-Qaidə» kimi «bəhanə»yə ehtiyacı nədən yaranmışdı?
Yaxın Şərq ölkələrində onların hərbi bazaları bunadək də var idi. Mərkəzi Asiyanın enerji resursları uğrunda Rusiya ilə rəqabət aparmaq üçün bu regionda hansısa yollarla möhkəmlənmək də son zamanlar Vaşinqtona elə də çətin başa gəlmirdi. Hətta düşünmək olar ki, Vaşinqtonla Moskvanın bu regiondakı mübarizəsi tamam əks-effekt verərək, Çinin Mərkəzi Asiya ölkələrindəki iqtisadi mövqelərinin möhkəmlənməsi ilə nəticələnib.
İraqa Amerikanın hərbi bazaları başqa və məşhur bəhanə ilə yerləşdirilib. Orada «Əl-Qaidə» də özünü Səddam Hüseynin devrilməsindən sonra göstərməyə başlayıb.
Əfqanıstanda da xüsusi uğurlar nəzərə çarpmır. Ən azı, ona görə ki, «Taliban» hərəkatı hələ də yaşayır və yaraqlıların törətdikləri bu qruplaşmanın özünü «yaxşı hiss etdiyini» nümayiş elətdirir. Amerika ordusu isə orada əməlli-başlı ilişib - nəhəng büdcə kəsrinin olduğu vaxtlarda buna milyardlarla dollar xərclənir, amerikalı əsgərlər həlak olur, NATO-dan olan tərəfdaşları daim əlavə yardımlara ehtiyacın olduğuna inandırmaq məcburiyyəti yaranır, humanitar və hərbi yüklərin tranziti üçün Rusiya ilə razılaşmaya və güzəştlərə getmək lazım gilər.
Üstəlik, hər il, hər ay daha da aydın olur ki, Əfqanıstan probleminin həlli üçün hərbi güclə yanaşı, digər yollar da tapılmalıdır. Amma nə qədər ki Ben Laden sağ idi, «mülayim taliblər»lə danışıqların hansısa uğura gətirib-çıxaracağı inandırıcı görünmürdü. Üstəlik, Pakistan da Amerika üçün başağrısına çevrilib - indi amerikalıların pakistanlılara sualları kifayət qədərdir. Nəzərə alsaq ki, Vaşinqton terrorla mübarizə üçün İslamabada nəhəng həcmdə maliyyə ayırır, Ağ ev pakistanlı tərəfdaşlarından bunun nəticəsini tələb etməkdə haqlıdır.
Bir sözlə, ben Ladenin məhvi Afrikadan Cənub-Şərqi Asiyayadək nəhəng ərazidə məskunlaşmış terrorçu hərəkatları «sehrli çubuğun hərəkəti ilə» zərərsizləşdirməyə imkan verməyəcək. Bundan başqa, hazırda ərəb ölkələrində yaşananlar terrorçulara yeni hədəflər və yeni imkanlar açır. Məsələn, «Ərəbistan yarımadasında «Əl-Qaidə» təşkilatı hazırda iğtişaşlara qərq olmuş Yəməndə çox aktivdir. «Məğribdə “Əl-Qaidə» təşkilatının Liviya qiyamçılarının sıralarına daxil olduğu, NATO qüvvələrinin də dəstəyi ilə Müəmmar Qəddafi ordusuna qarşı mübarizə apardığına dair fikirlər dəfələrlə səsləndirilib.
Lakin bütün bunların fonunda Üsəma ben Ladenin məhvi beynəlxalq terrorizmlə mübarizənin müəyyən mərhələsinin sonunun çatdığını açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu fikri xüsusilə ərəb dünyasında açıq-aşkar dəyişməkdə olan vəziyyət daha da tutarlı edir. Yaxın Şərqdə çox çətin proseslər yaşanır. Burada çoxlu maraq, dini məsələ, hakimiyyət uğrunda mübarizə, yaxud əksinə, süni yaradılmış qarşıdurma, çoxsaylı qüvvələr arasında mübarizə və s. bir-birinə qarışıb. «Ərəb baharı» arxada qalsa da, regionda hər şey hələ yeni başlayır. Hələ heç ərəb dünyasında və xüsusilə, ərəb-İsrail nizamlanmasında mühüm rol oynayan Misirin siyasi gələcəyi belə aydın deyil. Məhz Qahirənin fəal köməyi ilə FƏTH-lə HƏMAS arasında barışığa nail olunub və bu həm İsrail, həm də Qərb ölkələri üçün yeni şərtlər diktə edir.
Bütün yuxarıda qeyd olunanları nəzərə alsaq, ABŞ-ın bütün bunlardan kənarda qalacağını, öz maraqlarının, nəzarətinin təmininə çalışmayacağını düşünmək sadəlöhvlük olmazmı?
Odur ki, artıq Vaşinqtonu yarımmistik ben Ladenin axtarışı ilə müqayisədə daha vacib və çətin hədəflər gözləyir.
«The New York Times» yazır ki, Barak Obama Üsəma ben Ladenin məhvindən ərəb dünyasındakı təlatümlərə yeni reaksiya ortaya qoymaq üçün istifadə etməyi düşünür. Söhbət Tunisdən Bəhreynədək olan böyük bir regiondakı xalq üsyanları ilə bağlı vahid nəzəriyyədən gedir. Obamanın milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisinin müavini Benjamin C.Rodsun sözlərinə görə, Ağ ev sahibi mayın 23-nə Avropaya səfərə yollananadək xüsusi bəyanatla çıxış edəcək. Bəyanatın məğzi «ben Ladenin artıq keçmişin bir səhifəsi olduğu, regiondakı hazırkı hadisələrin artıq gələcəklə bağlılığı»ndan ibarətdir. Rods əmindir ki, bugünkü durum ABŞ-la İslam Dünyası arasında çətin qarşılıqlı anlaşma məsələlərinin dəyişdirilməsi üçün əlverişli şərait yaradır.
«Amerikanın səsi» isə xəbər verir ki, Ağ evin mətbuat katibi Cey Karni Amerika prezidentinin çıxışının yalnız ərəb dünyasına ünvanlanmayacağını, daha geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulduğunu bildirib. Obama Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrindəki siyasi dəyişikliklərdən danışacaq, İsraillə Fələstin arasında münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün səylərin bərpasından söz açacaq. Yəni söhbət faktik olaraq Amerika ilə ərəb dünyası arasında münasibətlərin «yenilənmə”sindən gedir.
Amma vacib olanı bu da deyil. İlk baxışdan, İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyətin bir qədər sakitləşdiyi düşünülsə də, regionda ABŞ üçün əsas problem yenə də Tehran olaraq qalır. Yeri gəlmişkən, İran da ərəb dünyasında yaşananlardan kənarda qalmır və mümkün olan hər yerdə öz maraqlarını güdür.
Qərb üçün başağrısına çevrilmiş İslam Respublikası ilə müqayisədə Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrinə paylanmış və kifayət qədər parçalanmış durumda olan «Əl-Qaidə» Vaşinqton üçün yalnız qaçdı-tutdu oyunudur.

"OSAMA BIN LADEN IS THE PAST…"
Much more important and difficult tasks than the hunt for the semi-mythical terrorist No 1 now lie in store for Washington
The life of Osama bin Laden was shrouded in secrecy, but his death proves to be full of questions and mysteries as well.
He is considered to be the mastermind of the worst act of terror in human history which claimed a huge number of lives. His face and image are among the most recognizable in the West even though few met him personally. He was wanted by the world's best secret services and millions of dollars were offered for any information about his whereabouts. He was said to be continuously stepping up his influence and, on the contrary, to have almost no power over Al-Qaeda militants and to be suffering from an incurable disease. He was killed several times, said to have died of "natural causes", but then another video message of his would emerge on one of the radical web-sites in which he would call for a continuation of the jihad against countries of the West, especially the USA. As a result, Osama bin Laden turned into something of a virtual character, a media personality whose name was cited by journalists, pundits, politicians, writers and film directors with and without pretext.
For 10 years Osama bin Laden was considered "terrorist number one in the world". The mere mention of his name conjured in the minds of ordinary people the image of a menacing and ruthless universal evil, a contemporary Hitler dressed in traditional Arab costume and wearing a beard. Many people were sure that he lived in the manner typical of a leader of brutal thugs - in a fully equipped cave somewhere in the inaccessible mountains on the Afghan-Pakistani border. And what a surprise it was when he was found in an ordinary house, albeit with high walls and barbed wire, in the immediate vicinity of one of Pakistan's best military academies and right next to the home station of three Pakistani army regiments.
Even more bewilderment was caused by the so-called "home video" from bin Laden's personal archive, captured by US paratroopers and released by the White House. The formidable Al-Qaeda leader appears in the video to be a crooked and grey-haired old man looking very much like Saddam Hussein in his last years. It was also reported that hair dye and a "herb-based Viagra" were discovered in the terrorist's house. This was quite a serious blow to the already controversial reputation of the Al-Qaeda leader.
The news of the killing of "terrorist number one" burst into the world media as a true sensation and triggered such a heated debate that the war in Libya and the wedding of Prince William in Great Britain were overshadowed for a time. Suffice it to say that the killing of the Al-Qaeda leader was officially announced by US President Barack Obama in a televised address.
And a real show began. Details of the special operation in the Pakistani town of Abbottabad, as well as preparations for it and reasons for the weird burial of bin Laden at sea, were revealed gradually, day by day.
And one can't help feeling astonished, in the good sense of the word, at the incredible ability of the Americans to produce out of anything a show with some luscious nuances.
This time the show was interactive because it was gladly joined by many happy residents of the planet who have a computer and Internet connection in their homes. It is now possible not only to write commentaries, but also to engage in heated arguments with opponents, respond to them creatively and convincingly with the aid of "photo shops" and "movie makers" and leave articles in one's own blog.
In other words, Osama bin Laden's personality and the operation to kill him were scrutinized by millions of visitors to various news and analytical web-sites. Not all of them are supporters of the USA and share the joy that overwhelmed those who gathered outside the White House after Obama's announcement of bin Laden's death.
It is therefore no wonder that a myriad of theories and questions soon emerged and Washington was either in no hurry to provide answers to them or was confused.
Did the USA have the right to conduct an operation to seize Osama bin Laden on the territory of another country, unbeknownst to the authorities of that country? How could Pakistani authorities have missed Osama bin Laden who had been living in Abbottabad for several years? Did the USA have the right to kill bin Laden? From the standpoint of international law he had the status of a suspect and should have been put on trial. How could Osama bin Laden's sons venture to publish an open letter in The New York Times accusing the USA of massacring their father? Why is the White House refusing to publish bin Laden's pictures? Images of a body shot in the head can barely shock contemporary viewers of news bulletins, not to mention Internet users. Why was bin Laden buried in such a strange manner?
Various "conspiracy theories" to suit any taste have emerged on this prolific soil like mushrooms after rain. For instance, US paratroopers destroyed someone else, not bin Laden, while bin Laden died of natural causes long ago. Or that he was captured alive and is now in a secret prison. Or that he has undergone plastic surgery and is now living peacefully under a different name. Why not? He is a CIA agent after all! This is unlikely though, because if he is a US secret agent, it would have been a lot easier to make a scapegoat out of him and then, in full accordance with the laws of this genre, kill him. Or pass him on to other real terrorists and let them decide his fate.
Of course! But none of these theories has any proof.
This is the deal. We have a multitude of views and opinions - from political analysts, experts and politicians. A huge number of people have expressed their views on the US special operation in Abbottabad and all of them are likely to stick to what they think happened. But it should also be remembered that there is the official position of the US government.
This said, any of the views may be taken as a basis for a further debate: for instance, the official view, or the one that the Americans killed bin Laden back in 2001 and had been maintaining his virtual life since then "to justify", if necessary, their actions in the Middle East, Central Asia, North Africa and elsewhere. And now, when the image of "terrorist number one" seems to have outlived its usefulness, the time has come to stage his alleged elimination. The step is intended to boost Obama's chances of being elected for a second term in office, or to sidetrack the attention of the Americans from the domestic economic situation. Whether this is really the case or the current White House Administration has simply been very lucky doesn't really matter. What does matter is what conclusion is to follow from this. And the conclusion is that throughout his term in office Barack Obama has been clearly trying to get rid of George Bush's economic and foreign political heritage. And the current stage is simply hugely important because bin Laden is a symbol of the Bush times.
It is clear that the death of one man, even if we assume that bin Laden was indeed a prominent and strong leader, can barely contribute a lot to the "war on terror". Quite a few experts have already stated that Al-Qaeda is not an organization in the form of a pyramid, but a network of interacting groups. But Osama bin Laden was still at its centre. And this is a very important psychological aspect because as long as he was officially alive, the Americans could not leave Afghanistan which, as is known, is the objective of the incumbent US president.
And it might be worth trying to find out what the Americans have gained from the Osama bin Laden and Al-Qaeda pretext, whether concocted or real.
They did not have military bases in countries of the Middle East even before. Neither have they been particularly successful lately in entrenching themselves in the countries of Central Asia in order to grapple with Russia for access to the region's energy resources. In fact, it may well be acknowledged that the rivalry between Washington and Moscow has resulted in the strengthening of China's positions in a number of Central Asian republics. Besides, US troops were deployed in Iraq under a completely different and prosaic pretext. In fact, Al-Qaeda emerged there already after the toppling of Saddam Hussein. There are no obvious successes in Afghanistan either, not least because the Taliban movement is still very much alive and, judging by the sorties of its militants, feels perfectly at ease. Meanwhile, US troops appear to have got bogged down there - billions of dollars continue to be injected into this "black hole" against the backdrop of a massive budget deficit, American soldiers continue to be killed, NATO partners have to be convinced of the need for assistance, and concessions have to be made to Russia in exchange for military and humanitarian shipments.
At the same time, it is becoming increasingly obvious with every passing year and month that other ways of resolving the Afghan problem apart from military power should be sought as well. It seems unlikely though that if Osama bin Laden had been alive the talks with the so-called "moderate Taliban" would have produced the desired effect. Also, new methods of fighting terror should be sought in Pakistan, a country US secret services apparently have many questions to ask. And considering the huge funds Washington is allocating to Islamabad for the fight against militants, the White House has the right to demand an answer from its Pakistani partners.
The elimination of bin Laden is unlikely to wave a magic wand and put an end to terrorist organizations based over a large area stretching from Africa to South-East Asia. In fact, the developments unfolding in various parts of the Arab world are providing terrorists with new targets and fresh opportunities. For instance, "Al-Qaeda on the Arab Peninsula" operates in Yemen, an ethnically and religiously diverse country engulfed in a popular tumult. Concerns have repeatedly been voiced that "Al-Qaeda militants in Maghreb countries" have infiltrated into the ranks of Libyan insurgents and are currently fighting against Muammar Gaddafi's troops with NATO's support from the air. This having been said, however, the elimination of Osama bin Laden clearly points to the end of a certain stage in the fight against international terrorism, especially in the rapidly changing Arab world. Very convoluted processes affecting numerous interests are unfolding in the Middle East today. These interests boil down to issues of religion, to the fight for power and to the traditional historical or perhaps artificial stand-offs between a multitude of forces.
And even though the "Arab spring" is almost over, this appears to be only a beginning in the region, at least of the determination of the political future of Egypt, a country playing an important part in the Arab world and especially in the Arab-Israeli settlement. It was with Cairo's participation that reconciliation was reached by Fatah and Hamas, and this dictates new conditions to both Israel and the West. So is it likely that, considering the above, there are people na?ve enough to believe that the USA will keep out of all this without securing its own interests and control? Therefore, it is clear that there are much more important and difficult tasks in store for Washington than the hunt for the semi-mythical bin Laden.
The New York Times writes that Barack Obama is going to take advantage of bin Laden's elimination to react to the Arab unrest differently. What is meant here is a single theory of popular uprisings from Tunisia to Bahrain. According to Obama's national security adviser, Ben Rhodes, the keynote of the American president's speech, which is likely to be delivered before the start of his European tour on 23 May, will be that "Osama bin Laden is the past, while the current developments in the region are the future". Rhodes is convinced that the current situation is conducive to changing the complex US relations with the Muslim world.
According to Voice of America reports, White House spokesman Jay Carney has explained that the US president's speech will be aimed not only at the Arab world but at a wider audience. He will talk about political transformation ongoing in the Middle East and North Africa, about renewed efforts to resolve the Israeli-Palestinian conflict. In other words, a "re-set" of US relations with the Arab world is on the agenda.
But even this is not the most important aspect. Despite the lull surrounding Iran's nuclear program, it is Tehran that continues to be America's biggest problem in the region. In fact, Tehran is not on the sidelines of the developments in the Arab world at all, as it is trying to pursue its interests wherever possible.
As compared to the Islamic Republic which has already grown into a headache for the West, the isolated "spare parts" of Al-Qaeda in some Central Asian, Middle Eastern and North African states look like child's play for the USA.