Yaponiyada baş vermiş sunami avtomobil bazarında bahalaşma dalğasına səbəb oldu
Bu ilin mart ayında Yaponiyada baş vermiş güclü zəlzələnin əsas təsirlərindən biri də əksər avtomobil sənayesi müəssisələrinin və onlara bağlı sahələrin işinin dayanması oldu. Bu ölkənin avtomobil sənayesi nəhəngləri, ənənəvi olaraq, avtomobil sənayesi istehsalının həcminə görə dünya üzrə ilk yerlərdən birini tutub və yüzlərlə xarici avtomobil zavodlarını yığma və ehtiyat hissləri ilə təmin ediblər. Bu nizamlı zəncirdə fasilə yaranması Yaponiya avtomobil sənayesində satışların azalmasına və məhsulların qiymətinin artmasına səbəb olub. Sözügedən xoşagəlməz hal bizim ölkədən də yan keçməyib.
Kəskin azalma
Mart ayında ölkə tarixinin ən qorxulu zəlzələsinin baş verməsindən sonra, Yaponiyanın aparıcı üç avtomobil konserni bütün dünya üzrə avtomobil istehsalını azaldıb. «Bloomberg» agentliyinin məlumatına görə, ən kəskin azalma iri «Toyota Motor Corp.» avtokonsernində qeydə alınıb. Şirkətin avtomobil istehsalı martda 30% düşərək 542,47 min maşına enib, şirkətin Yaponiyanın özündəki istehsalı isə 62,7% azalıb, ixrac isə martda üç dəfəyə qədər azalaraq 107,75 minə düşüb. Belə görünür ki, «Toyota» istehsal həcmlərini bu ilin dekabr ayından tez bərpa edə bilməz. Maraqlıdır ki, hələ bu yaxınlara qədər dünya üzrə avtomobil istehsalına və satışlara görə birinci yer tutan şirkət «General Motors» və «Volkswagen»dən geri düşərək üçüncü yer tutur.
Başqa avtomobil nəhənglərinin də istehsalının azalması müşahidə edilib. Belə ki, mart ayında ölçüsünə görə ikinci avtokonsern olan «Honda Motor Co.»da istehsal həcmi 19% düşərək, dünya üzrə 282,25 min avtomobil təşkil edib. Yaponiyanın özündə isə «Honda» avtomobillərinin yığımı 62,9% düşüb ki, bu da 1997-ci ilin noyabr ayından ən aşağı istehsal göstəricisidir. Önəminə görə üçüncü olan «Nissan Motor So.» konserni də Yaponiyadakı zavodlarında istehsal həcmini 52% azaldaraq, 47,59 min avtomobil göstəricisinə salıb.
Yaponiya avtomobil sənayesinin problemləri bütün dünya istehsalçılarına təsir göstərib. Belə ki, «General Motors» müvəqqəti olaraq Luizianadakı zavodunda işi dayandırmalı oldu, çünki Yaponiyadan gətirilən yığma hissələrində kəsr yaranmışdı. Eyni zamanda, «Nissan Motor Co.» yığma hissələrin çatışmazlığı üzündən mayın 30-dan müvəqqəti olaraq Sankt-Peterburqdakı yığma xəttini dayandırmaq niyyətindədir.
Yaponiya avtokonsernlərinin zəlzələdən sonra dağılmış ticarət zəncirlərini bərpa etmək üçün səylər göstərdiyi bu günlərdə dünya avtomobil bazarında əsas meyl yapon məhsullarının qonşu ölkələrin, ilk növbədə, Çin və Cənubi Koreya avtomobilləri ilə əvəzlənməsi ilə bağlıdır. «Yaponiya avtomobil sənayesinin problemlərindən daha çox qazanan «Hyundai» və «Kia» olacaq. Özü də «Hyundai» bahalı maşınlar bazarına diqqət yetirəcək, «Kia» isə büdcə seqmentinə satışların həcmini artırmaq imkanına malikdir - onlar ikisi birlikdə istehsalın və satışların həcminə görə yapon rəqiblərinə çata bilərlər», - deyə «Korea Investment & Securities»un analitiki Su Sun-Mun bildirib.
Ancaq koreyalılar və çinlilərin istehsal həcmini artırmaq, təchizatın loqistikasını dəyişmək və avtomobil bazarında boş qalmış yerləri tutmaq üçün müəyyən vaxt lazımdır. Hələ ki, dünyada yapon maşınlarının qıtlığı və ən populyar modellərin qiymətinin qalması müşahidə edilir.
Mənfi təsir
Təəssüf ki, bu mənfi proseslər müəyyən qədər Azərbaycana da toxunub. Belə ki, Bakı «Toyota» mərkəzinin məlumatına görə, hazırda bu distribüterin maşınları bütün salonlarda satılıb. Mərkəzin menecerlərinin sözlərinə görə, ən yaxşı halda yeni «Toyota»lar dörd aydan sonra idxal ediləcək, özü də yüksək qiymətlərlə. İlkin proqnozlara görə, «Toyota Prado»nun qiyməti 33 min manatdan 37 min manata kimi qalxa bilər. başqa modelləri isə sifarişlə almaq mümkün olacaq, amma «Camry» və «Avalon»un qiymətinin neçə olacağı hələ bəlli deyil.
Maraqlıdır ki, «Toyota» avtomobillərinin qiymətinin artması təkrar bazara da toxunub. Həmçinin, «Mitsubishi» avtomobilləri də bahalaşıb. «Diamond Motors -Mitsubishi Motors» mərkəzində tam dartıcılı «Mitsubishi Pajero» avtomobillərinin qiyməti $33 mindən $35,5 minə qədər bahalaşıb. Populyar «Mitsubishi Lanser»in qiyməti isə 21,5 min manatdan 23,5 min manata qədər qalxıb.
Eyni zamanda, «Subaru» və «Nissan» mərkəzlərində isə qiymətlərin ciddi dəyişilməsi müşahidə edilməyib, bu da daha öncə gətirilmiş avtomobillərin sayının çox olması ilə bağlıdır. Bu ehtiyatın olması distribüterlərə əvvəlki qiymətlərlə sabit satışları saxlamağa imkan verəcək.
Baş verən dəyişikliklər fonunda sual yaranır ki, Yaponiya avtomobil sənayesində olan problemlər bütünlükdə Azərbaycan avtomobil bazarının strukturuna və qiymət parametrlərinə təsir göstərməyə qadirdirmi? Bu məsələdə nəzərə almaq lazımdır ki, qlobal iqtisadi böhranın başlanmasından bu yana artıq üç ildir, avtomobil bazarı tənəzzül halındadır. Ödəniş qabiliyyətli tələbatın azalması Azərbaycana yeni avtomobil idxalını bir qədər azaldıb, təkrar bazar da durğunluq vəziyyətindədir. Ekspertlər, tələbatın azalmasının səbəbləri sırasında, həmçinin, bazarın müəyyən qədər dolmasını da göstərirlər.
Bu, ölkənin avtomobillə təmininin gur getdiyi böhrandan sonrakı illərin statistik göstəricilərinin tutuşdurulması ilə də aydın olur. Belə ki, 2006-cı ildə ölkəyə 70031 avtomobil gətirilib, növbəti ildə də təxminən, o qədər - 70963 olub. İyirmi illiyin mütləq rekordu 2008-ci ildə vurulub və onda ölkəyə 89044 minik avtomobili idxal edilib. Hətta ölkə iqtisadiyyatı üçün sadə olmayan 2009-cu ildə belə idxal 63427 ədəd avtonəqliyyata düşüb, yəni azalma böhran öncəsinin yalnız 30 faizi qədər təşkil edib. Amma təəssüf ki, avtomobil bazarının keçənilki tələbatı iki il öncəki səviyyənin, demək olar ki, yarısına qədər enib.
Yaranmış durumu ən bariz Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) statistikası daha aydın əks etdirir. DGK-nın məlumatına görə, keçən il bizim ölkə toplam dəyəri $451 mln olan 51816 avtomobil idxal edib. 2009-cu illə müqayisədə keçən ilki idxal 11600 avtomobil azalıb. Amma bununla belə pul hesabatında paritet qorunub, 2009-cu ildə ölkəyə gətirilən avtomobillərin dəyəri $455 mln təşkil etmişdi.
Tələbat necədirsə, təklif də elədir
Qeyd etmək gərəkdir ki, bahalı avtomobillərin satış həcminin azalması avtosalonları büdcə seqmentində təklifləri artırmağa məcbur edib. İdxal edilən yeni avtomobillərin orta qiymətinin azacıq aşağı salınmasına baxmayaraq, ölkənin aparıcı avtosalonlarında pərakəndə qiymətlər bütün il ərzində, demək olar ki, dəyişməz qaldı.
Avtosalonlarda yeni avtomobillərin qiymətinin aşağı düşməməsinin çox sayda obyektiv səbəbləri var, bu, əsasən, tələbatın azalması ilə bağlıdır. Tələbat yetərincə artıq olanda avtosalonlar çox sayda avtomobil gətirir və istehsalçıdan bonus əldə edirlər, bu da qiymət diskauntu üçün ayaqyeri qoyur. Satışlar az olanda isə avtosalonlarda, servis mərkəzlərində xidmətin və onların işçi heyətinə xərclərin qiyməti artır və bunun əvəzini necəsə kompensasiya etmək lazımdır.
Başqa səbəblərlə yanaşı, Azərbaycana avtomobil idxalının azalması həm də hökumətin qərarı ilə 1 iyul 2010-cu il tarixdən «Avro-2» ekoloji standartına keçilməsi ilə bağlı olub. Bu standart yanacağın keyfiyyətini və ölkəyə idxal edilən avtomobillərin tullantı qazlarındakı tərkibindəki zərərli maddələrin miqdarını müəyyən edir. Bu dəyişikliklər təkrar bazarda qüvvələr nisbətini də dəyişib. «Artıq fevral ayında yeni ekoloji normativlərin qəbul ediləcəyinin gözlənməsi fonunda köhnə avtomobillərin satışlarının artması hesabına bazarda təkliflərin ajiotajlı artımı müşahidə edildi ki, bu da qiymətlərin azalması ilə müşayiət olundu», - deyə «Əmlak Bazarı ştirakçıları» İctimai Birliyinin eksperti Ramil Osmanov bildirib. Yeni standartların qəbul edilməsində sonra köhnə avtomobillər üzrə edilən təkliflər tələbə nisbətən kəskin artıb, bundan əlavə noyabr ayında bazarın aktivliyinin azalması meyli dəqiq hiss edilməyə başlayıb.
Ekoloji standartların qəbul edilməsindən sonra köhnə avtomobillərin likvidlik əmsalı son üç il üzrə ən aşağı səviyyəyə düşüb. Bu, həmçinin köhnə avtomobillərin investisiya risqini artıraraq, bir əmlak kimi onlara marağı azaldıb. Bu meyil cari ilin birinci rübündə də müşahidə edilib. «Əmlak Bazarı İştirakçıları» İctimai Birliyinin məlumatına görə, mart ayında Bakının avtomobil bazarında təkliflər 4,1% düşüb.
Ümumiyyətlə, bir sıra ekspertlərin fikrincə, bu il avtomobil satışı bazarlarında dirçəlmə mümkündür və bunun obyektiv səbəbləri var. O cümlədən, DGK-nin məlumatına görə, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycana avtomobil və ehtiyat hissələrinin gətirilməsi nəzərə çarpacaq dərəcədə artıb.
Belə ki, yanvar-mart aylarında toplam dəyəri $42,360 mln olan 4880 yeni avtomobil gətirilib ki, bu da keçən ilin uyğun dövrünün idxal göstəricisini 97,03% üstələyir. Bu meyil alıcı tələbinin artmasının sübutudur. Müsbət amillər sırasına, həmçinin, DGK-nin korrupsiyaya qarşı mubarizəsini və gömrük prosedurlarının rəsmiləşdirilməsi zamanı şəffaflığın təmin edilməsini də daxil etmək lazımdır. «Avtomobil idxalı zamanı bütün gömrük ödənişləri POS-terminal və plastik kartlar vasitəsilə gerçəkləşdirilir. Bu ilin may ayına qədər avtmobillərin qeydiyyatı zamanı «vahid pəncərə» prinsipinin tətbiq edilməsi üzrə işlər başa çatdırılacaq, nəticədə maşınların sənədləri və dövlət nişanı eyni yerdən veriləcək. Bu məqsədlə DGK-nin avtonəqliyyat gömrük idarəsinin yeni kompleksi tikilir», - deyə DGK başçısı Aydın Əliyev bildirib.
Beləliklə, «vahid pəncərə» prinsipinin tətbiqi ilə avtomobillərin qeydiyyatı prosesi yetərincə sadələşəcək, bu da ölkəyə avtomobil idxalının artmasına səbəb olacaq. Nəticədə isə, orta bazar qiyməti aşağı düşəcək.

Tsunami in Japan triggers a wave of price hikes on the automobile market
One of the consequences of the devastating earthquake that shook Japan in March this year was that many automobile companies and related industries ground to a standstill. Japanese automobile giants traditionally occupied leading positions globally in car production and supplied nearly one hundred foreign factories with spare parts and accessories. The failure of this well-established chain cut sales and pushed up prices for Japanese carmakers' products, and this negative trend has also affected our country.
Sharp decline
The top three Japanese automakers cut their production of cars worldwide in March after the most devastating earthquake in Japanese history. According to Bloomberg, the sharpest decline in production was recorded by the largest, Toyota, Motor Corp. Its production fell by 30 per cent in March - to 542,470 cars, while production in Japan itself slumped by 62.7 per cent. Exports fell by a third - to 107,750 - last month. It seems that Toyota will not recover before December this year. It is not surprising that the company which, until recently, led the world in production and sales has now fallen to third place - behind General Motors and Volkswagen.
Production has fallen at other automakers, too. For example, in March production at the second largest company, the Honda Motor Co, fell by 19 per cent - to 282,250 vehicles worldwide, while the assembly of Honda cars in Japan itself plummeted by 62.9 per cent, which is its lowest level since November 1997. The third most important concern, the Nissan Motor Co., also cut production at its Japanese plants: by 52 per cent - to 47,590 cars.
The problems of the Japanese automobile industry have affected producers around the world. For example, General Motors was forced to suspend work at its Louisiana plant, because it did not have enough spare parts from Japan. In turn, Nissan plans to suspend car assembly in St. Petersburg from 30 May because of the shortage of spare parts.
While Japanese automakers are making every effort to restore the trading chain broken by the disaster, the main trend in global car markets is to replace Japanese products with cars from neighbouring countries, primarily from China and South Korea. "Hyundai and Kia will benefit most from the problems of the Japanese automotive industry. Hyundai will focus on the higher end of the market, while Kia has every opportunity to increase sales in the budget sector - together they could catch up with Japanese competitors in terms of production and sales," says Suh Sung-moon, an analyst with Korea Investment & Securities. However, the Koreans and the Chinese will need time to increase production volumes, adjust supply logistics and slot into the vacant niches in markets. In the meantime, the world experiences a shortage of Japanese cars and a trend of rising prices for the most popular models.
Negative impact
Unfortunately, these negative processes have partly affected Azerbaijan as well. According to the Baku Toyota Centre, all the cars in their showrooms have been sold. Centre managers say that in the best case scenario new Toyota cars will arrive in four months' time, and at higher prices. According to preliminary estimates, the cost of a Toyota Prado will rise from 33,000 to 37,000 manats. Other models will be available on request, but Camry and Avalon prices are not yet known. We should note that the rising prices of Toyota cars have also affected the second-hand market.
Mitsubishi cars are also more expensive. At the Diamond Motors-Mitsubishi Motors Centre, the price of the four-wheel drive Mitsubishi Pajero has increased from 33,000 to 35,500, while the popular Mitsubishi Lancer has gone up from 21,500 to 23,500 manats.
At the same time, no significant changes in price have been observed at the Subaru and Nissan centres, which is due to the large number of cars previously imported. This reserve allows distributors to hold prices and maintain stable sales.
In the light of the changes that have occurred, one wonders whether the problems of the Japanese car industry can affect the structure and price parameters of the Azerbaijani car market as a whole. The car market here has actually been in decline for three years, since the beginning of the global economic crisis. The slump in demand reduced the import of new cars into Azerbaijan somewhat, while the second-hand market is also at a standstill. Some experts see market saturation as another reason for the reduced demand.
This is also evident when comparing statistical data from the last pre-crisis years, characterized by rapid motorization in the country. For example, in 2006 the country imported 70,031 cars, and as many - 70,963 - the following year. 2008 holds the twenty-year record - 89,044 cars were imported. Even in 2009, a very difficult time for the country's economy, imports only fell to 63,427 vehicles, that is, a third down on the previous, pre-crisis, year. Alas, last year's demand for cars dropped by almost half of the level of two years ago.
The situation is most clearly reflected in State Customs Committee (SCC) statistics, according to which, during the past year our country imported 51,816 cars, worth more than $451 million. That is to say, compared with 2009, last year's imports declined by more than 11,600 cars, although monetary parity was retained - the value of cars imported in 2009 was $455 million.
Like demand, like supply...
The decline in sales of luxury cars has pushed car dealers to increase supplies in the budget sector.
However, despite the slight fall in the average value of imported new vehicles, retail prices in most of the country's leading dealers remained virtually unchanged throughout the year.
There are many reasons why the cost of a new car in the showroom is not coming down, and the primary reason is reduced demand. When there is significant demand, dealers import more cars, getting bonuses from producers - this leaves scope for price discounts. Further, when sales fall, the cost of maintaining showrooms, service centres and staff increases, and this needs to be compensated somehow.
Apart from the general reasons, the decline in the import of cars into Azerbaijan is due to the government's decision to impose the Euro-2 ecological standard from 1 July 2010; this regulates fuel quality and the content of harmful substances in the exhaust gases of imported cars. These changes significantly affected the balance of power in the second-hand market. "As early as February, the market experienced a tangible decline in prices due to increased sales of old cars, triggered by an excessive increase in supply in anticipation of new environmental regulations," commented Ramil Osmanov, expert from the NGO Property Market Participants. Following the adoption of the new standards, the supply of old cars increased dramatically in relation to demand and, moreover, by November there was a clear decline in market activity.
Liquidity in used vehicles also reached its lowest level in three years. This led to reduced interest in used cars as a form of property, increasing the degree of investment risk. The trend continued in the first quarter of this year; according to the NGO Property Market Participants; supply on Baku's car market fell by 4.1 per cent in March.
However, some experts believe that this year may see a revival of the car market, citing a number of reasons. In particular, according to the SCC, imports of automobiles and spare parts rose considerably between January and March this year. 4,880 new cars worth $42.36 million were imported, which is 97.03 per cent higher than the figure for the same period last year. This testifies to a pick-up in consumer demand. One more positive factor is the work of the SCC to fight corruption and ensure transparency in customs procedures. "All customs payments for imported cars are made through POS terminals and plastic cards. By May of this year, work on the introduction of the 'single window' principle for the registration of vehicles will also be completed and, as a result, car documents and registration numbers will be issued at the same place. A new complex for the motor customs department of the SCC is being built for this purpose," said Aydin Aliyev, head of the State Customs Committee.
Thus, the introduction of the 'single window' principle will significantly simplify the process of registering vehicles; this will increase imports and, accordingly, lower average market prices.