Rusiyanın yerli əhalisi milyonlarla əcnəbini qəbul və «həzm» edə bilərmi?
Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin (FMX) rəhbəri Konstantin Romodanovski tamamilə gözlənilməz layihə ilə çıxış edib. Layihə (2025-ci ilədək miqrasiya siyasəti konsepsiyası) Rusiyanın miqrasiya siyasətinin liberallaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Rusiyanın «Kommersant» qəzeti bu qənaətdədir ki, yeni konsepsiya, əslində, immiqrasiya konsepsiyasıdır. Yəni o, faktik olaraq, başqa ölkələrdən Rusiyaya həm daimi yaşayış, həm də müvəqqəti işləmək üçün insanların cəlbini nəzərdə tutur.
FMX-nin rəhbəri əcnəbi işçilərə kvota ayrılması sistemindən imtinanı lazım bilir - bu sistemi müxtəlif qısamüddətli və uzunmüddətli əmək miqrasiya proqramları ilə əvəzləmək nəzərdə tutulur.
Digər böyük təşəbbüs «daimi yaşayış yerlərinə köçürülmə imkanlarının genişləndirilməsi», yəni, müvəqqəti yaşayış icazəsi institutunun ləğvidir.
«Rusiya vətəndaşlığı almaq üçün əcnəbi 8 il ərzində 3 mərhələdən keçməli olur: müvəqqəti yaşayış icazəsi, yaşayış icazəsi və nəhayət, vətəndaşlıq. Üstəlik, bu üç halın hər birində həmin şəxsdən eyni sənədlər tələb olunur. Müvəqqəti yaşayış icazəsinin verilməsi mexanizmi tamam korrupsiyalaşıb. Çünki bu məsələdə hər şeyi səlahiyyətli şəxslər həll edir», - deyə Romodanovski bildirib.
Yeni layihəyə əsasən, Rusiyada yaşayış icazəsi almaq istəyən şəxs anketi doldurmalı, müəyyən miqdarda bal toplamalıdır. Məsələn, onun rus dilini yaxşı, yoxsa əla bilməsi, ali savadı, evinin olub-olmaması, gəlir mənbəyi və sair qiymətləndiriləcək. Bunlar ABŞ və ya Kanadada vətəndaşlıq almaq istəyən şəxslərin hər birinin keçdiyi prosedurlardır.
Məlum olur ki, Moskvanı yeni layihəni hazırlamağa «demoqrafik perspektivin sevindirici olmaması» sövq edib. Bu sahədə hazırkı vəziyyət əmək qabiliyyətli insanların getdikcə azalacağını göstərir.
Bildirilir ki, miqrant axını olmasa, 2030-cu ilə Rusiya əhalisinin sayı, ən azı, 9 milyon nəfər azalacaq. Digər proqnoza görə, 2030-cu ildə əmək miqrantları və onların nəsli Rusiya əhalisinin 30%-ni təşkil edəcək. Müxtəlif məlumatlara görə, artıq indi Rusiyada 10 milyonadək qastrabayter işləyir və onların əksəriyyəti inşaat və kommunal təsərrüfat sahələrində çalışır.
Rusiya prezidenti və baş nazirinin dəfələrlə bildirdikləri kimi, «ölkə iqtisadiyyatının müasirləşdirilməsinə, inkişafın innovasiya sisteminə keçilməsinə, çoxşəhərliliyə» və s. qərar verilibsə, Rusiyada işçi qüvvəsinə təlabat artmalıdır.
«Amerikanın Səsi» BMT-yə istinadən yazır ki, yaxın 40 ildə Rusiya hər il 1 milyondan artıq insan itirəcək. Heç nə dəyişməzsə, 2050-ci ilə ölkə əhalisinin sayı 100 milyondan az olacaq.
Amerikalı tədqiqatçı və «Sülh dövründə Rusiyanın demoqrafik böhranı» məqaləsinin müəllifi Nikolas Eberstadt SAIS Beynəlxalq Tədqiqatlar İnstitutunun təşkil etdiyi konfransdakı çıxışı zamanı təhlükəli rəqəm açıqlayıb: Rusiyada 20-54 yaş arasında əmək qabiliyyətli kişi əhali arasında ölüm halları Avropa ölkələrindən 2 dəfə artıqdır. Üstəlik, ölən hər 3 nəfərin əvəzinə dünyaya 2 körpə gəlir. 2030-cu ildə Rusiya yaşı 65 və daha artıq olan yaşlı insanların ölkəsinə çevriləcək.
Belə çıxır ki, Rusiya FMX iqtisadiyyatda problemlərə aparan demokrafik çatışmazlıqları yalnız miqrantların hesabına aradan qaldırmağın mümkünlüyünü anlayıb?
Bununla yanaşı, ortaya tam əsaslı sual çıxır - işsizlərin sayının həddindən artıq çox olduğu Rusiyada işçi qüvvəsi necə çatışmaya bilər? Rusiya KİV-in yazdığına görə, 2011-ci ildə ölkədə işsizliyin səviyyəsi (Beynəlxalq Əmək Təşkilatının metodologiyası əsasında) iqtisadi böhranadək olan dövrdəkindən 400 min artıqdır. Hazırda ölkədə 5,7 milyon işsiz var. Son 3 ildə yaşı 15-27 arasında olan iqtisadi fəal əhalinin sayı 74,8 milyondan 75,2 milyona qalxıb. Əhalinin məşğulluq səviyyəsi isə 66,8%-dən 62,7%-ə düşüb.
Səhiyyə və sosial inkişaf naziri Tatyana Qolikovanın sözlərinə görə, hazırda ölkənin məşğulluq xidmətində 1,6 milyon işsiz vətəndaş qeydiyyatdadır. Belə olan təqdirdə Rusiya nədən əmək miqrantlarına ehtiyac duyur?
Məsələn, elə həmin amerikalı tədqiqatçı Eberstadt bildirir ki, «Uzaq Şərq regionlarında nəsil artımının faciəvi səviyyəsilə müqayisədə Saxaranı əhalinin sıx yaşadığı region saymaq olar».
«Kolxozlar parçalanıb, kəndlər boşalıb, əhali kiçik şəhərləri tərk edir, iş yerləri yoxdur. Tam ümidsizlik», - deyə «Amerikanın Səsi»nin saytında yerləşdirilmiş məqaləni  oxuyanlardan  biri şərh olaraq  belə yazıb.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, son illər Rusiya ali savadlı insanların azalması problemi ilə də üz-üzədir.
Romodanovskinin yeni konsepsiyasında Rusiyanın konkret nə qədər miqranta ehtiyacı olduğu göstərilmir. Əlbəttə ki, orada yerli əhalinin milyonlarla əcnəbini qəbul və «həzm» edə bilib-bilməyəcəyinə dair də heç nə yoxdur. Üstəlik, ölkədə millətlərarası gərginliyin çox yüksək olduğu şəraitdə Rusiya hökuməti demoqrafik problemi miqrant axını hesabına çözməyin mümkünlüyünü necə görür? Yoxsa Moskva eyni zamanda millətçilər və radikallara qarşı siyasəti sərtləşdirməyi də düşünür? Axı bu ölkədə ciddi sosial-mədəni fərqlər yalnız etnik ruslarla yaxın xaricdən olan əmək miqrantları arasında deyil. Yerli əhali ilə Rusiyanın müxtəlif xalqları, etnik qrupları, məsələn, onun özünə məxsus Şimali Qafqazdan olanlar arasında da belə fərqlər və ziddiyyətlər var. Moskvanın slavyanəsilli ortastatistik sakini, çətin ki, məsələn, hər hansı çeçeni gürcüdən, yaxud altaylını qazaxdan ayırmağı bacarsın.
Bütün sadalanan problemlərə baxmayaraq, Rusiyada, əslində, bu sahədə razılaşdırılmış dövlət siyasəti yoxdur. Çoxsaylı qanunlara baxmayaraq, miqrasiya axınını heç cür tənzimləmək olmur.
Məsələn, müxtəlif fikirlərlə tanışlıq zamanı aydın olur ki, Rusiyanın əksər ekspertləri, ictimai xadimləri bir şeyə əmindirlər: ölkəyə o işçilər dəvət edilməlidir ki, onlara real olaraq hansısa iş yerlərini təklif etmək mümkün olsun. Xüsusilə həmvətənlərin Rusiyaya könüllü köçürülməsinə yardım proqramı da məhz bu prinsiplə hazırlanıb. Amma əməli işdə o, açıq-aydın iflasa uğrayıb. Proqramı hazırlayanlar bürokratik əngəlləri, dözülməz şərtləri nəzərə almadıqları üçün, ümumiyyətlə, dərindən düşünülmüş proqramm hazırlamadıqları üçün Rusiyanın köklü əhalisi ilə heç bir sosial-mədəni fərqə malik olmayan həmvətənlərini qorxudublar. Rus dilini mükəmməl bilən, ali təhsilli və lazımi yaşa çatmış bu şəxslər məhz proqramdakı çətinliklərdən çəkiniblər. Bu, etnik ruslara da aiddir.
Bu səbəbdən, vakkum «özfəaliyyət»lə dolur. Məsələn, Rusiya FMX-nin sabiq təmsilçisi Konstantin Poltoranin əmindir ki, onun ölkəsi miqrantları özünə cəlb edən Qərbi Avropadan nümunə götürməməlidir. Sabiq məmurun fikrincə, Rusiyanın öz yolu var və o, əcnəbi işçi qüvvəsilə münasibətlərini elə qurmalıdır ki, «qan qarışığı düz istiqamətdə olsun». BBC-yə müsahibəsində Poltoranin deyib: «Axı, bu gün söhbət, faktik olaraq, ağ irqin xilas olub-olmyacağıqndan gedir və Rusiyada bu məsələ çox aktualdır».
Romodanovski isə dərhal bildirib ki, Poltoraninin dedikləri «nəinki Rusiya  dövlət xidmətinin ideyasının əleyhinədir, o, ümumbəşəri prinsiplərə də ziddir».
Amma əksər müşahidəçilər hesab edir ki, Poltoraninin onu işdən kənarlaşdırmış rəisi ilə eyni vaxtda fikrini açıqlaması heç də təsadüf deyil.
Rusiyada miqrant axını, millətlərarası gərginlik mövzuları daha fəal şəkildə İnternetdə - müxtəlif çatlarda, forum və bloqlarda müzakirə edilir. Təbii ki, hər kəs ötən ilin dekabrında Moskvada baş vermiş hadisələr zamanı İnternetin operativ informasiya mübadiləsi məkanına çevrildiyini yaxşı xatırlayır. O zaman maraqlı qüvvələr kütləni meydana məhz İnternet vasitəsilə toplamışdı.
Belə fikir yaranır ki, hazırda Rusiyanın bloqlar sahəsində sanki məqsədli şəkildə millətlərarası nifrət atmosferi yaradılır. Məsələn, incik blogerlərdən biri yazır ki, o, Moskvanın «Kadırov küçəsində çeçenlər tərəfindən döyülüb». Müəllifin sifətində izlər, qançır olan fotolarından başqa döyülməsinə dair heç bir sübutu yoxdur. Onu məhz çeçenlərin döydüyünə dair sübutdan isə ümumiyyətlə danışmağa dəyməz. Amma onun bu postu populyar xəbərlər sırasında ən yüksək yerlərdədir. Oxucuların isə hamısı bir ağızdan qafqazlıları «damğalayır».
Bir neçə gün əvvəl Rusiyanın populyar bloq-platforması olan «Jivoy jurnal»da ən çox oxunan postlardan biri yenə də «MDU-nun jurnalistika fakültəsinin tələbəsi» tərəfindən qoyulmuş «qafqazlılarla slavyanların davası» haqda yazı idi. Üstəlik o, «slavyanların» «amansızcasına» döyüldüyünü bildirir. Amma deyəsən, kimlərsə əsl həqiqəti üzə çıxarmağa çalışıb. Məsələn, şərhlərin birində deyilir: «Artıq mənə nədənsə elə gəlir ki, bütün bunlar xalqı daim əsəbi halda saxlamaq, ölkə daxilində milli münaqişələri qızışdırmaq məqsədilə hazırlanmış təxribatdır. Açığı, artıq bezdiriblər».
Bununla yanaşı, aprelin 23-də Moskvada «Bəsdir Qafqazı yedizdirdik!» şüarı ilə icazəli etiraz aksiyası keçirilib. Aksiya iştirakçılarının əsas tələbi «Şimali Qafqaz respublikalarının həddindən artıq maliyyələşdirilməsinə son qoyulması» idi. Aksiya iştirakçılarının fikrincə, bu pul axını həmin respublikalarda korrupsiyanı artırmaqla yanaşı, həm də yerli elitaların tam cəzasız şəraitdə fəaliyyətinə imkan yaradır.
Təxminən, 500 nəfər - əsasən, tələbə və şagirdlər, həmçinin, Rusiya Liberal-Demokrat Partiyası kimi müxtəlif partiyaların təmsilçiləri hökumətə etiraz etmək qərarına gəlmişdilər. Onlar «asimmetrik federasiya”dan, onun milli respublikalara «üstünlük verən status”undan, rus vilayətlərinin «hüquqsuzluğundan» bezdiklərini bildirirdilər. Aksiyanın təşkilatçısı o qədər də tanınmayan «Rusiya vətəndaş birliyi» idi.
Bundan başqa, bir müddət əvvəl «Kommersant» qəzeti «Şəhər gəncləri arasında millətlərarası dözümsüzlük» adlı tədqiqatın nəticələrini açıqlayıb. Qeyd edək ki, tədqiqat «Politex» sosial texnologiyalar agentliyi tərəfindən Rusiya Elmlər Akademiyasının Etnologiya və Antropologiya İnstitutunun dəstəyi ilə keçirilib. Araşdırmanın sifarişini isə Moskvanın Manej meydanındakı dekabr hadisələrindən sonra, Rusiyanın İctimai Palatası vermişdi.
Araşdırma zamanı Moskva, Sankt-Peterburq, Rostov-Don, Nijnı-Novoqorod, Novosibirsk və Çelyabinskdə yaşı 15-30 arasında olan 1600 respondentin rəyi soruşulub. Onların 78%-i Manejdə baş verənləri millətçilərin çıxışı saymır. 58% isə hesab edir ki, bu, korrupsiya və «etnik cinayətkarlıq”a qarşı etiraz idi.
Qeyri-leqal immiqrasiyaya qarşı hərəkatın fəaliyyəti respondentlərin 32%-i tərəfindən bəyənilir. Üstəlik, rəyi soruşulanların, demək olar ki, heç biri Manejdə baş verənlərin mütləq təkrarlanacağına şübhə etmir.
Göründüyü kimi, xalqı Rusiya paytaxtının küçələrinə millətçi şüarlarla çıxarmaq üçün elə də ciddi cəhdə ehtiyac yoxdur. Bəlkə, Rusiyada intriqanın çox yüksək olacağı prezident və parlament seçkisi öncəsi kimlərsə Qafqaz məsələsi ilə məqsədli şəkildə oynamaq qərarına gəlib?
Avropanın multikulturalizm ideyasının iflasa uğradığının ciddi şəkildə müzakirə etdiyi, Şimail Afrikadan nəhəng miqrant dalğasının gələcəyindən qorxduğu bir vaxtda, şübhəsiz, bu vəziyyətdən istifadə edərək karyera quranların sayı artacaq.
Digər tərəfdən, yuxarıda sadalananlardan görünür ki, Aİ-nin istənilən ölkəsi ilə müqayisədə, Rusiyada vəziyyət daha mürəkkəbdir.
Və demək, müxtəlif kombinasiyalar üçün də geniş məkan var - həm hakimiyyət, həm də müxalifət üçün. Məsələn, əhalinin diqqətini real sosial və iqtisadi problemlərdən yayındırmaq üçün, Kremlin belə bir «ildırım sipəri»nə ehtiyacı ola bilər. Digər tərəfdən, nə qədər qəribə görünsə də, «Bəsdir Qafqazı yedizdirdik» aksiyasını dəstəkləyənlər arasında korrupsiyaya qarşı sistemli mübarizə aparması ilə tanınan məşhur bloqer Aleksey Navalnı da var idi.
Bir sözlə, ciddi düşünmək üçün kifayət qədər əsas var. Çünki Rusiyada «Qafqaz» və «miqrant» mövzuları o qədər «elastik» mövzulardır ki, hər kəs onları asanlıqla öz «maraq dairəsi”nə - millətçi əhval, korrupsiya ilə mübarihə, uydurma vətənpərvərlik və s. doğru sürükləyir. Amma bir məsələni mütləq nəzərə almaq lazımdır: belə «oyunlar» çox asanlıqla nəzarətdən çıxa bilər.

GASTARBEITER - RESCUE FROM A DEMOGRAPHIC CRISIS?
Konstantin Romodanovskiy, the head of Russia's Federal Migration Service (FMS) has come out with a very unusual plan to liberalize Russia's migration policy (a draft concept of migration policy up to 2025).
The Russian-based Kommersant newspaper concluded that the new concept is, essentially, about immigration, in other words it is actually aimed at attracting new workers from other countries, both for permanent residence and for temporary employment. The head of the FMS wants an end to the foreign workers' quota system and proposes to replace it with various programmes of short- and long-term labour migration, seasonal migration, organized selection programmes and so on.
Another major initiative is "broadening opportunities for resettlement to a permanent place of residence" i.e. abolishing the temporary residence permit (TRP).
"In order to obtain Russian citizenship, a foreigner has to go through three stages in an eight-year period: obtaining a temporary residence permit, obtaining a residence permit and, finally, obtaining citizenship, and in all three cases he has to submit the same documents. The mechanisms to determine temporary residence permits are more often than not corrupt, because one authorized person decides everything," explained Romodanovskiy.
In the new plan anyone applying for a residence permit in Russia will have to complete a form and acquire a certain number of points - for example, he will be assessed on his knowledge of Russian, his higher education, place to live, source of income and so on, something like the immigration procedures for the US or Canada.
The report explains that it was "Russia's gloomy demographic prospects" that induced the drafting of this new concept, as the country is threatened with a reduction in able-bodied people in the future. It points out that unless there is an inflow of migrants, by 2030 the population of Russia could be reduced by 9 million. According to other forecasts, by 2030 working migrants and their offspring will comprise up to 30 per cent of the Russian population. Various reports state that there are currently about 10 million gastarbeiters (foreign workers) in Russia, working mainly in the construction and public utility industries.
In view of the "prospects for the modernization of the Russian economy and the transition to innovative development scenarios", plans for the development of company towns and so on, discussed more than once by the president and prime minister, the demand for manpower must increase in Russia.
Voice of America reports the UN's prediction that over the next 40 years Russia will lose more than a million people a year and by 2050 its population, if trends continue, will be less than 100 million. Nicholas Eberstadt, an American researcher and author of 'Russia's peace-time demographic crisis', said at an international conference organized by the SAIS international studies institute that research shows that the mortality rate for able-bodied males aged 20-54 in Russia was double that of European countries. At the same time, there are only two births for every three deaths. Russia will become a country of elderly people aged 65 and over by 2030. So has the Russian FMS decided that the demographic hole in Russia, which will lead directly to holes in the economy, can only be patched up with the help of migrants?
At the same time, one may reasonably ask - how come there is a shortage of manpower in Russia, a country with a relatively high level of unemployment? The Russian media says that in 2011 the overall level of unemployment (using the methodology of the International Labour Organization) exceeded the pre-crisis figure by 400,000 and had reached 5.7 million. The economically active population in the 15-72 age bracket increased over three years from 74.8m to 75.2m, and the level of employment fell from 66.8 to 62.7 per cent. According to Tatyana Golikova, Russian Minister of Health and Social Development, 1.6m unemployed are registered at unemployment centres. So why does Russia need so many working immigrants?
As Romodanovskiy noted, effective use of Russian manpower "is unlikely because of the low spatial mobility of the population due to low wages, a lack of housing, administrative barriers to moving and other factors". For example, Eberstadt talks about a "catastrophic depopulation of the regions of the Far East", compared with which the "Sahara could be considered a densely-populated region". "Collective farms have gone to ruin, villages are empty, people are fleeing from small towns and there is no work. It is all doom and gloom", one reader wrote on the Voice of America website.
Experts also say that in recent years Russia has faced a reduction in the number of people with higher education… At the same time, the new concept which Romodanovskiy proposes does not say exactly how many migrants Russia needs. And, of course, it says nothing about whether Russia's indigenous population will accept and absorb millions of foreigners. How does the Russian government intend to tackle demographic problems with an inflow of migrants while there is such a high level of inter-ethnic tension in the country? Or is Moscow prepared to simultaneously toughen its policy with regard to nationalists and radicals of various hues? For it is not only between ethnic Russians and labour migrants from the near abroad that there are huge socio-cultural differences - at times these also emerge between ethnic Russians and members of other Russian peoples and ethnic groups, for example, from the Russian Northern Caucasus. The average inhabitant of Moscow of Slav origin is scarcely able to tell a Chechen from, say, a Georgian, or someone from Altay from a Cossack. However, despite such problems, there is, essentially, no coordinated state policy in this sphere. The influx of migrants, despite numerous laws, is virtually unregulated. For example, it is clear that many experts and public figures in Russia believe that only those workers who can realistically be offered certain jobs should be invited into the country. It was precisely on this principle, among others, that a programme was developed to assist voluntary resettlement of compatriots to the Russian Federation; it was, frankly, a disaster. With their bureaucratic hurdles, terrible conditions and general hit-or-miss attitude, its administrators frightened away those who had no socio-cultural differences from its indigenous population, spoke excellent Russian, had a higher education and were of reproductive age. They included ethnic Russians…And so the vacuum is being filled by 'independent activity'. For example, Konstantin Poltoranin, a former representative of the Russian FMS, is confident that Russia ought not to follow the example of Western Europe in attracting migrants. In his opinion, Russia has a special way, and its relations with foreign manpower should be built "in such a way that the mixing of bloods is done correctly". In an interview with the BBC, Poltoranin said literally the following: "What is basically at stake is the survival of the white race, and this question is palpable in Russia."
Romodanovskiy said that Poltoranin's statement "runs counter, not only to the position of the Russian state service, but also to universal principles". However, many observers believed that there was a reason why Poltoranin expressed himself at the same time as his chief who, incidentally, sacked him…
The problem of the inflow of migrants and the level of inter-ethnic tension in Russia is debated most openly on the internet - in various chat forums and blogs. Everyone, of course, remembers that during the events in Moscow last December it was the internet that became the main forum for a prompt exchange of information, urging the angry masses to go to the squares, calls for retribution and, at the same time, a site on which people try together to sort out what is happening and where one can see not just shifts of opinion, but also understand the rules and objectives of the games being played by certain political forces.
One gets the feeling that an atmosphere of inter-ethnic tension is, being specially heated up in the Russian blogosphere at the moment. For example, one aggrieved blogger writes that "Chechens beat him up on Kadyrov Street" in Moscow. Apart from a photograph showing bruises and blood there was no other evidence that he had been beaten up, never mind by Chechens. But his blog is at the top of the most popular lists. And everyone is happy to blame the 'Caucasians'. A few days earlier, one of the most popular entries on the 'Live Journal' blog-platform in Russia was one by a "girl student of the department of journalism at Moscow State University", also about a "fight between Caucasians and Slavs". According to her, the 'Slavs' were beaten up "mercilessly".
However, it appears that some people have already been able to spot the truth. For example, this was one comment: "…for some reason I am starting to get the impression that all this is a provocation to keep the people in a permanent state of nerves and to exacerbate ethnic conflicts within the country. And to be honest, I am getting fed up with it…"
Meanwhile, an official demonstration under the eloquent slogan "No more feeding the Caucasus!" was held in Moscow on 23 April. The participants' main demand was to "stop the uncontrolled excess funding of the North Caucasian republics, which is encouraging the corruption and impunity of the local elite". About 500 people - mainly students and school pupils, as well as various party activists, for example the leader of the LDPR - decided to tell the authorities that they were fed up with the 'asymmetric federation' and the 'privileged status' of the ethnic republics and the 'lawlessness' of Russia's regions. The meeting was organized by the little known 'Russian Civic Union' movement.
'Kommersant' also recently published the results of research on 'Inter-ethnic intolerance among urban youth', carried out by the 'Politekh' agency of social technology, in conjunction with the Institute of Ethnology and Anthropology of the Russian Academy of Sciences, by instruction of the Russian Social Chamber in the wake of the events in Moscow's Manezh Square in December. Some 1,600 people aged 15-30 in Moscow, St.Petersburg, Rostov-on-Don, Nizhniy Novgorod, Novosibirsk and Chelyabinsk were questioned. Some 78 per cent of them described the events in Manezh not as a nationalist demonstration, but as a protest about corruption and so-called ethnic crime (58 per cent). The activities of the Movement Against Illegal Immigration (MAII) won the approval of 32 per cent. And hardly any of those questioned doubted that there would be a repeat somewhere of the December events in Manezh Square.
Clearly, there is no special need to get people onto the streets of the Russian capital shouting nationalist slogans. Perhaps some people will make a special effort to play the Caucasus card in the run-up to the very intriguing presidential and parliamentary elections in Russia? In Europe, where the collapse of multiculturalism is the subject of stormy debate, and which fears a flood of migrants from North Africa, a number of political careers will most surely now be forged. On the other hand, as is evident from what has been said, the situation is more confused in Russia than in any EU country. That means there is huge scope for initiatives, both from the authorities and the opposition. For example, 'lightning rods' for urgent social and economic problems have never bothered the Kremlin. That said, it was certainly no accident that the "No more feeding the Caucasus!" demonstration was suddenly supported by Aleksey Navalnyy, the well-known 'opponent of partition', on his blog…
There is clearly much to ponder here, because the 'Caucasus' and 'migrants' issues are so 'flexible' in Russia that each easily binds to its 'sphere of interests' nationalism, the fight against corruption, sham patriotism and so on. The one thing one should never forget is that such games can easily get out of control.