Rusiyanın yerli əhalisi milyonlarla əcnəbini qəbul və «həzm» edə bilərmi?
Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin (FMX) rəhbəri Konstantin Romodanovski tamamilə gözlənilməz layihə ilə çıxış edib. Layihə (2025-ci ilədək miqrasiya siyasəti konsepsiyası) Rusiyanın miqrasiya siyasətinin liberallaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Rusiyanın «Kommersant» qəzeti bu qənaətdədir ki, yeni konsepsiya, əslində, immiqrasiya konsepsiyasıdır. Yəni o, faktik olaraq, başqa ölkələrdən Rusiyaya həm daimi yaşayış, həm də müvəqqəti işləmək üçün insanların cəlbini nəzərdə tutur.
FMX-nin rəhbəri əcnəbi işçilərə kvota ayrılması sistemindən imtinanı lazım bilir - bu sistemi müxtəlif qısamüddətli və uzunmüddətli əmək miqrasiya proqramları ilə əvəzləmək nəzərdə tutulur.
Digər böyük təşəbbüs «daimi yaşayış yerlərinə köçürülmə imkanlarının genişləndirilməsi», yəni, müvəqqəti yaşayış icazəsi institutunun ləğvidir.
«Rusiya vətəndaşlığı almaq üçün əcnəbi 8 il ərzində 3 mərhələdən keçməli olur: müvəqqəti yaşayış icazəsi, yaşayış icazəsi və nəhayət, vətəndaşlıq. Üstəlik, bu üç halın hər birində həmin şəxsdən eyni sənədlər tələb olunur. Müvəqqəti yaşayış icazəsinin verilməsi mexanizmi tamam korrupsiyalaşıb. Çünki bu məsələdə hər şeyi səlahiyyətli şəxslər həll edir», - deyə Romodanovski bildirib.
Yeni layihəyə əsasən, Rusiyada yaşayış icazəsi almaq istəyən şəxs anketi doldurmalı, müəyyən miqdarda bal toplamalıdır. Məsələn, onun rus dilini yaxşı, yoxsa əla bilməsi, ali savadı, evinin olub-olmaması, gəlir mənbəyi və sair qiymətləndiriləcək. Bunlar ABŞ və ya Kanadada vətəndaşlıq almaq istəyən şəxslərin hər birinin keçdiyi prosedurlardır.
Məlum olur ki, Moskvanı yeni layihəni hazırlamağa «demoqrafik perspektivin sevindirici olmaması» sövq edib. Bu sahədə hazırkı vəziyyət əmək qabiliyyətli insanların getdikcə azalacağını göstərir.
Bildirilir ki, miqrant axını olmasa, 2030-cu ilə Rusiya əhalisinin sayı, ən azı, 9 milyon nəfər azalacaq. Digər proqnoza görə, 2030-cu ildə əmək miqrantları və onların nəsli Rusiya əhalisinin 30%-ni təşkil edəcək. Müxtəlif məlumatlara görə, artıq indi Rusiyada 10 milyonadək qastrabayter işləyir və onların əksəriyyəti inşaat və kommunal təsərrüfat sahələrində çalışır.
Rusiya prezidenti və baş nazirinin dəfələrlə bildirdikləri kimi, «ölkə iqtisadiyyatının müasirləşdirilməsinə, inkişafın innovasiya sisteminə keçilməsinə, çoxşəhərliliyə» və s. qərar verilibsə, Rusiyada işçi qüvvəsinə təlabat artmalıdır.
«Amerikanın Səsi» BMT-yə istinadən yazır ki, yaxın 40 ildə Rusiya hər il 1 milyondan artıq insan itirəcək. Heç nə dəyişməzsə, 2050-ci ilə ölkə əhalisinin sayı 100 milyondan az olacaq.
Amerikalı tədqiqatçı və «Sülh dövründə Rusiyanın demoqrafik böhranı» məqaləsinin müəllifi Nikolas Eberstadt SAIS Beynəlxalq Tədqiqatlar İnstitutunun təşkil etdiyi konfransdakı çıxışı zamanı təhlükəli rəqəm açıqlayıb: Rusiyada 20-54 yaş arasında əmək qabiliyyətli kişi əhali arasında ölüm halları Avropa ölkələrindən 2 dəfə artıqdır. Üstəlik, ölən hər 3 nəfərin əvəzinə dünyaya 2 körpə gəlir. 2030-cu ildə Rusiya yaşı 65 və daha artıq olan yaşlı insanların ölkəsinə çevriləcək.
Belə çıxır ki, Rusiya FMX iqtisadiyyatda problemlərə aparan demokrafik çatışmazlıqları yalnız miqrantların hesabına aradan qaldırmağın mümkünlüyünü anlayıb?
Bununla yanaşı, ortaya tam əsaslı sual çıxır - işsizlərin sayının həddindən artıq çox olduğu Rusiyada işçi qüvvəsi necə çatışmaya bilər? Rusiya KİV-in yazdığına görə, 2011-ci ildə ölkədə işsizliyin səviyyəsi (Beynəlxalq Əmək Təşkilatının metodologiyası əsasında) iqtisadi böhranadək olan dövrdəkindən 400 min artıqdır. Hazırda ölkədə 5,7 milyon işsiz var. Son 3 ildə yaşı 15-27 arasında olan iqtisadi fəal əhalinin sayı 74,8 milyondan 75,2 milyona qalxıb. Əhalinin məşğulluq səviyyəsi isə 66,8%-dən 62,7%-ə düşüb.
Səhiyyə və sosial inkişaf naziri Tatyana Qolikovanın sözlərinə görə, hazırda ölkənin məşğulluq xidmətində 1,6 milyon işsiz vətəndaş qeydiyyatdadır. Belə olan təqdirdə Rusiya nədən əmək miqrantlarına ehtiyac duyur?
Məsələn, elə həmin amerikalı tədqiqatçı Eberstadt bildirir ki, «Uzaq Şərq regionlarında nəsil artımının faciəvi səviyyəsilə müqayisədə Saxaranı əhalinin sıx yaşadığı region saymaq olar».
«Kolxozlar parçalanıb, kəndlər boşalıb, əhali kiçik şəhərləri tərk edir, iş yerləri yoxdur. Tam ümidsizlik», - deyə «Amerikanın Səsi»nin saytında yerləşdirilmiş məqaləni  oxuyanlardan  biri şərh olaraq  belə yazıb.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, son illər Rusiya ali savadlı insanların azalması problemi ilə də üz-üzədir.
Romodanovskinin yeni konsepsiyasında Rusiyanın konkret nə qədər miqranta ehtiyacı olduğu göstərilmir. Əlbəttə ki, orada yerli əhalinin milyonlarla əcnəbini qəbul və «həzm» edə bilib-bilməyəcəyinə dair də heç nə yoxdur. Üstəlik, ölkədə millətlərarası gərginliyin çox yüksək olduğu şəraitdə Rusiya hökuməti demoqrafik problemi miqrant axını hesabına çözməyin mümkünlüyünü necə görür? Yoxsa Moskva eyni zamanda millətçilər və radikallara qarşı siyasəti sərtləşdirməyi də düşünür? Axı bu ölkədə ciddi sosial-mədəni fərqlər yalnız etnik ruslarla yaxın xaricdən olan əmək miqrantları arasında deyil. Yerli əhali ilə Rusiyanın müxtəlif xalqları, etnik qrupları, məsələn, onun özünə məxsus Şimali Qafqazdan olanlar arasında da belə fərqlər və ziddiyyətlər var. Moskvanın slavyanəsilli ortastatistik sakini, çətin ki, məsələn, hər hansı çeçeni gürcüdən, yaxud altaylını qazaxdan ayırmağı bacarsın.
Bütün sadalanan problemlərə baxmayaraq, Rusiyada, əslində, bu sahədə razılaşdırılmış dövlət siyasəti yoxdur. Çoxsaylı qanunlara baxmayaraq, miqrasiya axınını heç cür tənzimləmək olmur.
Məsələn, müxtəlif fikirlərlə tanışlıq zamanı aydın olur ki, Rusiyanın əksər ekspertləri, ictimai xadimləri bir şeyə əmindirlər: ölkəyə o işçilər dəvət edilməlidir ki, onlara real olaraq hansısa iş yerlərini təklif etmək mümkün olsun. Xüsusilə həmvətənlərin Rusiyaya könüllü köçürülməsinə yardım proqramı da məhz bu prinsiplə hazırlanıb. Amma əməli işdə o, açıq-aydın iflasa uğrayıb. Proqramı hazırlayanlar bürokratik əngəlləri, dözülməz şərtləri nəzərə almadıqları üçün, ümumiyyətlə, dərindən düşünülmüş proqramm hazırlamadıqları üçün Rusiyanın köklü əhalisi ilə heç bir sosial-mədəni fərqə malik olmayan həmvətənlərini qorxudublar. Rus dilini mükəmməl bilən, ali təhsilli və lazımi yaşa çatmış bu şəxslər məhz proqramdakı çətinliklərdən çəkiniblər. Bu, etnik ruslara da aiddir.
Bu səbəbdən, vakkum «özfəaliyyət»lə dolur. Məsələn, Rusiya FMX-nin sabiq təmsilçisi Konstantin Poltoranin əmindir ki, onun ölkəsi miqrantları özünə cəlb edən Qərbi Avropadan nümunə götürməməlidir. Sabiq məmurun fikrincə, Rusiyanın öz yolu var və o, əcnəbi işçi qüvvəsilə münasibətlərini elə qurmalıdır ki, «qan qarışığı düz istiqamətdə olsun». BBC-yə müsahibəsində Poltoranin deyib: «Axı, bu gün söhbət, faktik olaraq, ağ irqin xilas olub-olmyacağıqndan gedir və Rusiyada bu məsələ çox aktualdır».
Romodanovski isə dərhal bildirib ki, Poltoraninin dedikləri «nəinki Rusiya  dövlət xidmətinin ideyasının əleyhinədir, o, ümumbəşəri prinsiplərə də ziddir».
Amma əksər müşahidəçilər hesab edir ki, Poltoraninin onu işdən kənarlaşdırmış rəisi ilə eyni vaxtda fikrini açıqlaması heç də təsadüf deyil.
Rusiyada miqrant axını, millətlərarası gərginlik mövzuları daha fəal şəkildə İnternetdə - müxtəlif çatlarda, forum və bloqlarda müzakirə edilir. Təbii ki, hər kəs ötən ilin dekabrında Moskvada baş vermiş hadisələr zamanı İnternetin operativ informasiya mübadiləsi məkanına çevrildiyini yaxşı xatırlayır. O zaman maraqlı qüvvələr kütləni meydana məhz İnternet vasitəsilə toplamışdı.
Belə fikir yaranır ki, hazırda Rusiyanın bloqlar sahəsində sanki məqsədli şəkildə millətlərarası nifrət atmosferi yaradılır. Məsələn, incik blogerlərdən biri yazır ki, o, Moskvanın «Kadırov küçəsində çeçenlər tərəfindən döyülüb». Müəllifin sifətində izlər, qançır olan fotolarından başqa döyülməsinə dair heç bir sübutu yoxdur. Onu məhz çeçenlərin döydüyünə dair sübutdan isə ümumiyyətlə danışmağa dəyməz. Amma onun bu postu populyar xəbərlər sırasında ən yüksək yerlərdədir. Oxucuların isə hamısı bir ağızdan qafqazlıları «damğalayır».
Bir neçə gün əvvəl Rusiyanın populyar bloq-platforması olan «Jivoy jurnal»da ən çox oxunan postlardan biri yenə də «MDU-nun jurnalistika fakültəsinin tələbəsi» tərəfindən qoyulmuş «qafqazlılarla slavyanların davası» haqda yazı idi. Üstəlik o, «slavyanların» «amansızcasına» döyüldüyünü bildirir. Amma deyəsən, kimlərsə əsl həqiqəti üzə çıxarmağa çalışıb. Məsələn, şərhlərin birində deyilir: «Artıq mənə nədənsə elə gəlir ki, bütün bunlar xalqı daim əsəbi halda saxlamaq, ölkə daxilində milli münaqişələri qızışdırmaq məqsədilə hazırlanmış təxribatdır. Açığı, artıq bezdiriblər».
Bununla yanaşı, aprelin 23-də Moskvada «Bəsdir Qafqazı yedizdirdik!» şüarı ilə icazəli etiraz aksiyası keçirilib. Aksiya iştirakçılarının əsas tələbi «Şimali Qafqaz respublikalarının həddindən artıq maliyyələşdirilməsinə son qoyulması» idi. Aksiya iştirakçılarının fikrincə, bu pul axını həmin respublikalarda korrupsiyanı artırmaqla yanaşı, həm də yerli elitaların tam cəzasız şəraitdə fəaliyyətinə imkan yaradır.
Təxminən, 500 nəfər - əsasən, tələbə və şagirdlər, həmçinin, Rusiya Liberal-Demokrat Partiyası kimi müxtəlif partiyaların təmsilçiləri hökumətə etiraz etmək qərarına gəlmişdilər. Onlar «asimmetrik federasiya”dan, onun milli respublikalara «üstünlük verən status”undan, rus vilayətlərinin «hüquqsuzluğundan» bezdiklərini bildirirdilər. Aksiyanın təşkilatçısı o qədər də tanınmayan «Rusiya vətəndaş birliyi» idi.
Bundan başqa, bir müddət əvvəl «Kommersant» qəzeti «Şəhər gəncləri arasında millətlərarası dözümsüzlük» adlı tədqiqatın nəticələrini açıqlayıb. Qeyd edək ki, tədqiqat «Politex» sosial texnologiyalar agentliyi tərəfindən Rusiya Elmlər Akademiyasının Etnologiya və Antropologiya İnstitutunun dəstəyi ilə keçirilib. Araşdırmanın sifarişini isə Moskvanın Manej meydanındakı dekabr hadisələrindən sonra, Rusiyanın İctimai Palatası vermişdi.
Araşdırma zamanı Moskva, Sankt-Peterburq, Rostov-Don, Nijnı-Novoqorod, Novosibirsk və Çelyabinskdə yaşı 15-30 arasında olan 1600 respondentin rəyi soruşulub. Onların 78%-i Manejdə baş verənləri millətçilərin çıxışı saymır. 58% isə hesab edir ki, bu, korrupsiya və «etnik cinayətkarlıq”a qarşı etiraz idi.
Qeyri-leqal immiqrasiyaya qarşı hərəkatın fəaliyyəti respondentlərin 32%-i tərəfindən bəyənilir. Üstəlik, rəyi soruşulanların, demək olar ki, heç biri Manejdə baş verənlərin mütləq təkrarlanacağına şübhə etmir.
Göründüyü kimi, xalqı Rusiya paytaxtının küçələrinə millətçi şüarlarla çıxarmaq üçün elə də ciddi cəhdə ehtiyac yoxdur. Bəlkə, Rusiyada intriqanın çox yüksək olacağı prezident və parlament seçkisi öncəsi kimlərsə Qafqaz məsələsi ilə məqsədli şəkildə oynamaq qərarına gəlib?
Avropanın multikulturalizm ideyasının iflasa uğradığının ciddi şəkildə müzakirə etdiyi, Şimail Afrikadan nəhəng miqrant dalğasının gələcəyindən qorxduğu bir vaxtda, şübhəsiz, bu vəziyyətdən istifadə edərək karyera quranların sayı artacaq.
Digər tərəfdən, yuxarıda sadalananlardan görünür ki, Aİ-nin istənilən ölkəsi ilə müqayisədə, Rusiyada vəziyyət daha mürəkkəbdir.
Və demək, müxtəlif kombinasiyalar üçün də geniş məkan var - həm hakimiyyət, həm də müxalifət üçün. Məsələn, əhalinin diqqətini real sosial və iqtisadi problemlərdən yayındırmaq üçün, Kremlin belə bir «ildırım sipəri»nə ehtiyacı ola bilər. Digər tərəfdən, nə qədər qəribə görünsə də, «Bəsdir Qafqazı yedizdirdik» aksiyasını dəstəkləyənlər arasında korrupsiyaya qarşı sistemli mübarizə aparması ilə tanınan məşhur bloqer Aleksey Navalnı da var idi.
Bir sözlə, ciddi düşünmək üçün kifayət qədər əsas var. Çünki Rusiyada «Qafqaz» və «miqrant» mövzuları o qədər «elastik» mövzulardır ki, hər kəs onları asanlıqla öz «maraq dairəsi”nə - millətçi əhval, korrupsiya ilə mübarihə, uydurma vətənpərvərlik və s. doğru sürükləyir. Amma bir məsələni mütləq nəzərə almaq lazımdır: belə «oyunlar» çox asanlıqla nəzarətdən çıxa bilər.

ГАСТАРБАЙТЕР — СПАСЕНИЕ ОТ ДЕМОГРАФИЧЕСКОГО КРИЗИСА?
Глава Федеральной миграционной службы (ФМС) РФ Константин Ромодановский выступил с весьма неожиданным проектом, предлагающим либерализацию миграционной политики России (проект концепции миграционной политики до 2025 года).
Как сделало вывод российское издание "Коммерсант", новая концепция, по сути, является иммиграционной, то есть фактически направлена на привлечение в страну новых работников из других стран как на постоянное место жительства, так и временную работу.
Глава ФМС РФ выступает за отказ от системы квотирования иностранных рабочих - ее предлагается заменить различными программами краткосрочной и долгосрочной трудовой миграции, сезонной миграцией, программами организованного набора и т.д.
Другая крупная инициатива - "расширение возможностей переселения на постоянное место жительства", то есть отмена института разрешения на временное проживание (РВП).
"Чтобы получить российское гражданство, иностранец проходит три этапа сроком восемь лет: получение разрешения на временное проживание, получение вида на жительство и, наконец, получение гражданства, причем во всех трех случаях человек сдает одни и те же документы. Те механизмы, которые существуют по распределению разрешений на временное проживание, сплошь и рядом коррупционны, поскольку все решает уполномоченный человек", - пояснил Ромодановский. Согласно же новому проекту, как предполагается, претендент на получение вида на жительство в России должен будет заполнить анкету и набрать определенное количество баллов - например, оцениваться будут хорошее или отличное знание русского языка, высшее образование, наличие жилья, источника дохода и т.д. Что-то вроде той процедуры, которую любому иностранцу нужно проходить для иммиграции в США или Канаду.
Как поясняется, Москву на разработку новой концепции толкнули "нерадужные демографические перспективы России", которой в будущем грозит снижение численности трудоспособного населения.
Отмечается, что без притока мигрантов к 2030 году численность населения России может уменьшиться как минимум на 9 млн. человек. По другим прогнозам, к 2030 году трудовые мигранты и их потомки будут составлять до 30% населения России. По различным данным, уже сейчас в России работает около 10 млн. гастарбайтеров, в основном в сфере строительства и коммунального хозяйства.
Учитывая же "перспективы модернизации российской экономики, переход на инновационный сценарий развития", планы развития моногородов и т.д., о чем не раз говорили и президент, и премьер-министр страны, спрос на рабочую силу в России должен расти.
Как пишет "Голос Америки", ООН предсказывает, что в ближайшие 40 лет Россия будет терять больше миллиона человек в год, и к 2050 году население страны, если ничего не изменится, составит менее 100 миллионов.
Американский исследователь и автор публикации "Демографический кризис России мирного времени" Николас Эберстадт на международной конференции, организованной Институтом международных исследований SAIS, рассказал, что, согласно исследованиям, смертность трудоспособного мужского населения в возрасте от 20 до 54 лет в России в два раза выше, чем в странах Европы. При этом на три смерти приходится только два рождения. РФ станет страной пожилых людей от 65 и старше к 2030 году.
Получается, в ФМС РФ осознали, что демографические дыры в России, которые непременно приведут к дырам в экономике, можно будет залатать только с помощью мигрантов?
При этом возникает резонный вопрос: как в России, стране с достаточно высоким уровнем безработицы, может быть нехватка рабочих рук? Так, российские СМИ пишут, что в стране общий уровень безработицы (по методологии Международной организации труда) в 2011 году превысил докризисный показатель на 400 тысяч и достиг 5,7 миллиона человек. Количество экономически активного населения в возрасте 15-72 лет за три года увеличилось с 74,8 до 75,2 миллиона человек, а уровень занятости населения сократился с 66,8 до 62,7%. По словам министра здравоохранения и социального развития РФ Татьяны Голиковой, сейчас в службах занятости зарегистрировано 1,6 миллиона безработных граждан. Для чего же тогда России нужно столько трудовых мигрантов?
Как отметил Ромодановский, эффективное использование российских рабочих рук "маловероятно из-за низкой пространственной мобильности населения по причине низкой зарплаты, отсутствия жилья, административных барьеров при переезде и других факторов".
Например, тот же американский исследователь Эберстадт говорит о "катастрофической депопуляции регионов Дальнего Востока", по сравнению с которым "Сахару можно считать густонаселенным регионом".
"Колхозы развалены, деревни пустые, из малых городов народ бежит, нет работы. Безнадега полная", - пишет в комментариях на сайте "Голос Америки" один из читателей статьи.
Специалисты также говорят, что в последние годы Россия столкнулась с тенденцией снижения числа людей с высшим образованием.
При этом в новой концепции, о которой говорит Ромодановский, не указано, сколько именно мигрантов нужно России. И, конечно, там ничего не говорится, сможет ли коренное население РФ принять и "переварить" миллионы чужаков? Каким образом российское правительство собирается решать демографические проблемы с помощью притока мигрантов, если в стране существует такой высокий уровень межэтнической напряженности? Или Москва готова одновременно ужесточить политику в отношении националистов и радикалов разных мастей?
Ведь не только между этническими русскими и трудовыми мигрантами из ближнего зарубежья существуют огромные социокультурные различия - порой и между этническими русскими и представителями других народов и этногрупп России, например, выходцами с российского Северного Кавказа. Среднестатистический житель Москвы славянского происхождения вряд ли способен отличить чеченца от, скажем, грузина или алтайца от казаха.
Однако, несмотря на такие проблемы, в России, по сути, отсутствует согласованная государственная политика в данной сфере. Миграционные потоки, несмотря на многочисленные законы, фактически никак не регулируются.
Например, когда знакомишься с различными мнениями, становится понятно - многие эксперты и общественные деятели в России уверены, что в страну должны приглашаться только те работники, которым реально можно предложить какие-то рабочие места. Именно на таком принципе, в частности, построена Программа по оказанию содействия добровольному переселению в РФ соотечественников, которая на деле оказалась откровенно провальной. Своими бюрократическими препонами, ужасными условиями и общей непродуманностью ее составители отпугнули от России тех людей, которые не имеют никаких социокультурных различий от ее коренного населения, прекрасно говорят на русском языке, имеют высшее образование и находятся в репродуктивном возрасте. В том числе и этнических русских…
И поэтому вакуум заполняется "самодеятельностью". Например, бывший представитель ФМС России Константин Полторанин уверен, что России не стоит брать пример с Западной Европы, которая привлекает мигрантов. По мнению экс-чиновника ФМС, у России особый путь, и свои отношения с рабочей силой из-за рубежа она должна строить "таким образом, чтобы смешение кровей-то шло в правильном режиме". В интервью для BBC Полторанин сказал буквально следующее: "На кону ведь стоит, в принципе, выживание белой расы, и в России этот вопрос ощутим".
Ромодановский тут же заявил, что сказанное Полтораниным "идет в разрез не только с позицией государственной службы России, но и с общечеловеческими принципами". Однако многие наблюдатели посчитали, что Полторанин не зря высказался одновременно со своим начальником, который его, кстати, уволил...
Наиболее откровенно проблема притока мигрантов и уровень межнациональной напряженности в России обсуждаются в Интернете - в различных чатах, форумах, блогах. Все, конечно, помнят, что во время декабрьских событий прошлого года в Москве именно Интернет стал главной площадкой оперативного обмена информацией, зазыва гневных масс на площади, призывов к мести и в то же время местом, где люди сообща пытаются разобраться в происходящем и где можно не только увидеть срез мнений, но и понять правила и цели игр, которые затеваются некоторыми политическими силами.
Создается такое ощущение, что сейчас в российской блогосфере как будто специально нагнетается атмосфера межнациональной напряженности. Так, один обиженный блогер пишет, что его в Москве "на улице Кадырова избили чеченцы". Кроме фотографии с синяками и кровоподтеками никаких других доказательств, что его избили, и избили именно чеченцы, нет. Но пост оказывается в топ-листе по популярности. И все дружно клеймят "кавказцев".
Несколькими днями ранее в числе самых читаемых записей на популярной в России блог-платформе "Живой журнал" оказался пост некой "студентки журфака МГУ" опять-таки о "драке кавказцев и славян". При этом "славян", по ее словам, избивали "беспощадно".
Впрочем, похоже, что кому-то все же удается разглядеть правду. Вот, например, один из комментариев: "…мне почему-то уже начинает казаться, что все это - провокация для постоянного поддержания народа на нервах и обострения национальных конфликтов внутри страны. И даже надоело, если честно…".
Между тем 23 апреля в Москве состоялась санкционированная акция под красноречивым лозунгом "Хватит кормить Кавказ!", главным требованием участников которой было "сворачивание бесконтрольного избыточного финансирования республик Северного Кавказа, поощряющего коррупцию и безнаказанность местных элит".
Всего около 500 человек - в основном студенты и школьники, а также активисты различных партий, например ЛДПР, решили сказать властям, что им надоела "асимметричная федерация" с ее "привилегированным статусом" национальных республик и "бесправием" русских областей. Организатором выступило малоизвестное движение "Русский гражданский союз".
Также недавно издание "Коммерсант" опубликовало результаты исследования "Межнациональная нетерпимость в городской молодежной среде", проведенного агентством социальных технологий "Политех" при содействии Института этнологии и антропологии РАН по заказу Общественной палаты РФ по следам декабрьских событий на Манежной площади в Москве. Всего было опрошено 1600 респондентов в возрасте от 15 до 30 лет в Москве, Санкт-Петербурге, Ростове-на-Дону, Нижнем Новгороде, Новосибирске и Челябинске.
Итак, события на Манежке 78% опрошенных назвали не националистическим выступлением, а акцией протеста против коррупции и так называемой этнической преступности (58%). Деятельность Движения против нелегальной иммиграции вызывает одобрение у 32% респондентов. И почти никто из опрошенных не сомневается, что повторение декабрьских событий на Манежной площади в Москве где-то обязательно произойдет снова.
Как видно, чтобы вывести народ на улицы российской столицы под националистическими лозунгами, особо стараться не нужно. Так, может, кавказским вопросом специально кто-то играется в преддверии очень интригующих президентских и парламентских выборов в России?
Так, в Европе, где бурно обсуждается крах идеи мультикультурализма и которая боится наплыва мигрантов из Северной Африки, сейчас наверняка будет построена не одна политическая карьера. Но, с другой стороны, в России, как видно из всего вышеизложенного, ситуация намного запутаннее, чем в любом государстве ЕС.
А значит, и пространства для различных комбинаций тоже великое множество. Причем как для властей, так и для оппозиции. Например, Кремлю никогда не помешают "громоотводы" от насущных социальных и экономических проблем. При этом далеко не случайно, что акцию "Хватит кормить Кавказ" вдруг поддержал в своем блоге известный "борец с распилом" Алексей Навальный…
Тут явно есть над чем задуматься, поскольку "кавказская" и "мигрантская" темы в России настолько "гибкие", что каждый их легко привязывает к своей "сфере интересов" - националистическим настроениям, борьбе с коррупцией, мнимому патриотизму и т.д.