Dünya qlobal dəyişikliklər astanasındadır. Noyabrın 27-dək diqqət siyasi məqamlara yönəldilirdisə, ötən cümə günü dünya neft bazarında baş verən özünəməxsus inqilabla yadda qaldı. Neft İxracatçısı Ölkələri Təşkilatı (OPEK) "qara qızıl"ın qiymətindəki 30%-lik ucuzlaşmaya rəğmən, hasilat həcmini azaltmayacağını bəyan etdi. Uzun illərdir ki, dünya neft bazarının tənzimləyicisi rolunu oynayan OPEK 2014-cü ilin yayında 1 bareli 115 dollar olan neftin hazırda 75-80 dollara satılması faktını nəzərə almamaq qərarına gəlib.
Analitiklər kvotada dəyişikliyin olmayacağını proqnozlaşdırırdılar. Lakin neft kartelinin qərarı cəmi bir neçə dəqiqə ərzində neft bazarını yıxdı və neftin qiyməti 70 dollardan da aşağı düşərək, son 4 ilin minimum həddinə çatdı.
"Neftin sabit qiyməti qlobal iqtisadi inkişafa mane olmayacaq həddidir. Lakin eyni zamanda, bu, istehlsalçılara kifayət qədər gəlir əldə etmək, gələcək tələbatın ödənilməsinə investisiya yatırmaq imkanı verir. Bu, dünya iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Müvafiq olaraq, bazarda tarazlığın bərpası məqsədilə OPEK Konfransı neft hasilatının həcminin sutkada 30 milyon barel həddində saxlanılmasına qərar verib", - deyə OPEK-dən verilən rəsmi açıqlamada bildirilir.
OPEK-in mövqeyini Küveytin neft naziri Ali Saleh əl-Omayr yerli peyk telekanalı olan "Əl-Vətən"ə müsahibəsində belə izah edib: "Bu gün rəqiblər çoxdur. Dünyada həyata keçirilən ümumi neft hasilatının yalnız 30%-i OPEK-in payına düşür. Hasilat həcminin azaldılması haqda qərar çıxarmaq mümkün deyildi. Çünki bazardakı bu həcmi də başqa istehsalçılar ələ keçirə bilərlər. Beləliklə, biz qiymətin tələb-təklif nisbətilə özbaşına formalaşacağı qərarına gəldik".
Nazirin sözlərinə görə, OPEK üzvü olan ölkələr müştərilərini itirmək istəmədikləri üçün belə qərar qəbul ediblər.
"Biz gərək barelin qiymətinin ya 80, ya 60, ya da 100 dollar olması ilə razılaşaq. Qoy bazara həm istehsalçıları, həm də istehlakçıları razı salacaq qiyməti özü tənzimləsin", - deyə onün küveytli həmkarı Əli Saleh əl-Omayr bildirib.
Kvotanın azaldılması təklifilə İran və Venesuela çıxış etmişdi. Neftin ucuzlaşmasına onlar daha həssasdırlar. OPEK-in toplantısından sonra Venesuela prezidenti Nikolas Maduro büdcə xərclərinin azaldılması ilə bağlı sərəncam imzalayıb. Əsas ixtisarlar Maduronun özü də daxil olmaqla, yüksəkrütbəli məmurların əməkhaqlarında aparılacaq.
İran və Venesuela hasilat həcminin azaldılmasına çalışsalar da, Fars körfəzi ölkələrinin mövqeyi qərarın qəbulunda həlledici olub. İran üzləşdiyi beynəlxalq sanksiyalarla əlaqədar, hələ də imkanlarından xeyli az neft hasil edir - sanksiyaların tətbiqinədək bu ölkədə sutkada 3,5 milyon barel neft hasil olunurdusa, indi bu rəqəm 2,5 milyondur. Liviya və İraqdakı vəziyyət bu ölkələrdə də maksimal həddə neft hasil etmələrinə imkan vermir. Nəticədə, hasilatda ciddi azalma Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və BƏƏ-nin boynuna düşəcəkdi.
Neftin qiymətində bu qədər ucuzlaşmanın baş verməsi səbəbləri kifayət qədərdir. Bu, ilk növbədə, tam obyektiv iqtisadi amillərdir. Söhbət dünya iqtisadiyyatındakı durğunluq və ya artımın zəifliyindən, bazarda neftin həddindən çox olmasından gedir.
Məsələn, Avropanın Rusiya ilə Qərbin qarşılıqlı sanksiyaları üzündən daha da ağırlaşmış iqtisadi böhrandan çıxması məsələsində qeyri-müəyyənliyin davam etməsi, Çinin inkişaf templərinin azalması, Yaponiya iqtisadiyyatının zəifləməsi neft istehlakının azalmasına səbəb olub.
Əgər 2014-cü ilin əvvəlində Beynəlxalq Enerji Agentliyi dünyada neftə olan tələbatın 1,3 milyon barelədək artacağını proqnozlaşdırırdısa, son proqnoz artımın yalnız 0,68 milyon barel olacağını göstərir. Bu, sutkada 92,4 milyon barel deməkdir.
OPEK-in neftin sutkalıq istehlakı məsələsinə yanaşması daha bədbindir - həm bu il, həm də 2015-ci ildə sutkada 91,2 milyon barel. Bununla yanaşı, dünyada neft istehsalının həcmi istehlakın həcmindən xeyli artıqdır - 93,6 milyon barel.
Hasilatın artımına əsas töhfəni məhz OPEK-ə daxil olmayan dövlətlər verir - artım 1,68 milyon barel təşkil edir və bu, əsasən "şist inqilabı" ilə bağlıdır.
ABŞ şist nefti və qazı hesabına hasilatı 2008-ci illə müqayisədə 70% artırıb və hətta sutkada 11,5 milyon barellik hasilatla dünya liderinə çevrilib.
Neftin qiymətilə bağlı aparılan təhlillər göstərir ki, dünya iqtisadiyyatındakı problemlərlə yanaşı, məhz "şist inqilabı" qiymətin ucuzlaşmasında əsas rol oynayır.
Əlbəttə ki, ucuzlaşmanın konspiroloji izahı da var - bəzi ekspertlər hesab edir ki, ABŞ bu yolla Rusiyanı Ukraynadakı əməllərinə görə cəzalandırmağa çalışır. Bu işdə Vaşinqton Yaxın Şərqdəki tərəfdaşı olan Səudiyyə Ərəbistanından da istifadə edir. Lakin qiymətlərin ucuzlaşması, ilk növbədə, elə ABŞ-ın özündə hasilat həcminə zərbə vurur - "şist nefti"nin 1 barelinin maya dəyəri 50-80 dollar arasındadır. Hazırkı qiymətlər bu sahədə ayrı-ayrı layihələri qapanma təhlükəsilə üz-üzə qoyur.
Kartelin hasilat həcminin azaldılması haqda qərarı qiymətlərin artımına yol açardı. Lakin dünya iqtisadiyyatının inkişına nail olmaq üçün qlobal problemlər həll olunmadan, bu, sadəcə qısamüddətli effekt verəcəkdi. Üstəlik, bu yolla qiymətin artırılması "şist layihələri" də daxil olmaqla, "baha neft hasilatı" layihələrinin daha da inkişafına yol açacaqdı.
Hazırkı mərhələdə əksər ekspertlər neftin qiymətinin uzun müddət aşağı həddə qalacağını proqnozlaşdırır. Onların sözlərinə görə, qışın şaxtalı dövründə qiymətlərdə müəyyən artım mümkündür, lakin onun gələcəyi dünyada iqtisadi inkişaf səviyyəsindən asılıdır. "Qara qızıl"ın ucuz olması isə məhz dünya iqtisadiyyatının artımına töhfədir. Ekspertlərin fikrincə, orta perspektivdə neftin qiyməti 90 dollar civarında olacaq.
Hazırkı qiymətlərin konkret olaraq Rusiyaya təsirinə gəlincə, bu, ilk növbədə, dövlət büdcəsinə təsir göstərəcək. Çünki Rusiyanın dövlət büdcəsində neftin 1 barelinin qiyməti 97 dollar göstərilib. Rublun devalvasiyası isə neftin aşağı qiymətinin büdcəyə təsirini neytrallaşdıracaq. Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Aleksey Ulyukayevin sözlərinə görə, neftin 1 bareli 110 dollar olduqda dollar 32-33 rubl idi və neft 3,6 min rubla satılırdı. Hazırda 1 barel neftin qiyməti 71-72 dollar, 1 dollar 49-50 rubldur. Amma neftin rubl ilə qiyməti dəyişməz qalır. "Yəni büdcə yerinə yetiriləcək, hətta profisit də ola bilər. Ümumilikdə isə maliyyə sistemi kifayət qədər komfortlu olacaq", - deyə nazir qeyd edib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin də neftin qiymətinin ucuzlaşmasında problem görmür: "Ümumilikdə bu, bizi qane edir. Burada xüsusi problem görmürük. Qarşıdan qış gəlir və əminəm ki, gələn ilin ilk rübündə, ortalarında qiymətlər balanslaşacaq".
Amma dollarla hesabladıqda Rusiya iqtisadiyyatı, əlbəttə ki, çox şey itirir. Ulyukayevin sözlərinə görə, neftin ucuzlaşmasından Rusiyanın itkisi 90-100 milyard dollardır. Bilavasitə sanksiyalar isə Rusiyaya 40 milyard dollar ziyan vurub.
Neft şirkətləri üçün qiymətlərin ucuzlaşması, hələ ki, ciddi problemlər yaratmır. "Rosneft" üçün neftin 1 barelinin maya dəyəri 4 dollardır. Amma, ümumilikdə, qiymətlərin ucuzlaşması və Rusiyaya tətbiq olunan sanksiyalar neft hasilatının həcminin artırılmasını əngəlləyir: "Biz neftin qiymətinin 60 dollara, hətta daha aşağı həddə düşəcəyini gözləyirik. Amma bu, yalnız 2015-ci ilin ilk yarısında olacaq", - deyə Seçin Avstriya nəşrlərindən birinə müsahibəsində bildirib: "60 dollarlıq hədd bizi qane edir. Amma bir sıra çox xərc tələb edən layihələrin reallaşdırılmasını təxirə salmalı olacağıq".
Azərbaycana gəlincə, "qara qızıl"ın ucuzlaşması bizim üçün də qlobal problemlər vəd etmir. Hökumət artıq bu amili nəzərə alıb və 2015-ci ilin dövlət büdcəsinə neftin 1 barelinin qiyməti 90 dollar olaraq daxil edilib. Ötənilki büdcədə bu, 100 dollar idi.
Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov hesab edir ki, dünya bazarında neftin hətta 60 dollaradək ucuzlaşması belə, dövlət büdcəsinin xərclərinin icrasına təsir göstərməyəcək. "Son 3 ayda dünya bazarında neftin qiymətinin 30%-dən artıq ucuzlaşmasına baxmayaraq, 2015-ci il üçün nəzərdə tutulmuş xərclərin maliyyələşdirilməsində problem gözlənilmir. Neftin indikindən də artıq ucuzlaşması 2015-ci ilin dövlət büdcəsinin xərclərinin icrasına təsir göstərməyəcək", - deyə nazir qeyd edib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəhbəri Elman Rüstəmov da eyni fikirdədir. O hesab edir ki, neftin qiyməti 70 dollar civarında uzun müddət qalmayacaq. "Dünyanın aparıcı maliyyə institutlarından olan BVF 2015-ci ildə neftin 1 barelinin, təxminən, 90 dollara satılacağını proqnozlaşdırır. 1998-ci ildə bu qiymət 8 dollaradək düşmüşdü. 2008-ci ildə isə 1 barel neftin qiyməti 150 dollardan 35 dollara düşmüşdü. Lakin bu, uzun müddət davam etmədi. Hər iki halda Azərbaycan iqtisadiyyatı dayanıqlıq və sabitlik nümayiş etdirib. Əminəm ki, bu dəfə də neftin ucuzlaşmasına baxmayaraq, Azərbaycanın güclü iqtisadiyyatı bu proseslərə hazırdır", - deyə E.Rüstəmov qeyd edib: "Tədiyyə balansının profisiti dövlət borcunun azaldılması üçün kanallardan biridir. Hesablamalarımız göstərir ki, neft hətta 60-70 dollaradək ucuzlaşarsa belə, Azərbaycanın tədiyyə balansı profisitlə olacaq".
Azərbaycanın hasilat layihələrinin gəlirlə işləyəcəyi isə ümumiyyətlə, şübhə doğurmur. Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şabanın sözlərinə görə, ölkənin əsas neft hasilatı aktivi olan "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağı blokunda 1 barel neftin maya dəyəri 5 dollardır. Bu qiymətə neftin təmizlənməsi və Səngəçal terminalına çatdırılması xərcləri də daxildir. Buraya neftin Aralıq dənizi sahilində yerləşən Ceyhandakı terminala çatdırılmasını da əlavə etsək, "qara qızıl"ın 1 bareli 12 dolları ötmür. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) isə 1 barel neftin hasilatı 16 dollara başa gəlir. Bu fərq əsasən SOCAR-ın istismar etdiyi yataqların zəifləməsilə əlaqədardır. Bu səbəbdən, həmin yataqlardan hasilat çox xərc tələb edir.
Neftin qiymətilə bağlı böhran bir vacib məqamı üzə çıxarıb - OPEK tədricən neft bazarının əsas tənzimləyicisi rolunu itirir. Bunu kartelin özündə də anlayırlar. Əks təqdirdə, qiymətin 30% ucuzlaşması diqqətdən kənarda qalmazdı. Üstəlik, bazarın tənzimlənməsi də xeyli çətinləşib - neft hasil edən ölkələrin sayı xeyli artıb, işlənməsi çətin olan yataqlardan belə, neftin çıxarılmasına imkan verən müxtəlif yeni texnologiyalar peyda olub. İndi dünya da enerji resurslarının istehlakına qənaətlə yanaşmağa başlayıb. Odur ki, bəlkə də, biz yarım əsrdən artıq müddətdə dünyanın neft bazarına ciddi təsir imkanları olmuş "neft karteli"nin qürubunu müşahidə etməkdəyik.

Нефтяной картель теряет влияние на мировой рынок нефти
Мир стоит на пороге глобальных изменений. И если до даты 27 ноября основной упор делался на политическую составляющую, то прошедшая пятница стала предвестником своеобразной революции на мировом рынке нефти. Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК) решила не снижать собственную добычу, несмотря на 30-процентное падение котировок на "черное золото". Уже долгие годы игравшая роль регулятора мирового нефтяного рынка, ОПЕК оставила без внимания снижение с лета 2014 года цен на нефть со $115 за баррель до $75-80.
Хотя аналитики и без того прогнозировали неизменность квот, ограничивающих добычу нефти странами ОПЕК, решение нефтяного картеля обвалило нефтяной рынок за считанные минуты, пробив вниз отметку в $70 и установив четырехлетний минимум.
"Стабильные цены на нефть - на уровне, который не мешает глобальному экономическому росту, но одновременно позволяет производителям зарабатывать достаточную прибыль и инвестировать в удовлетворение будущего спроса, - жизненно необходимы для мирового экономического благополучия. Соответственно, в интересах восстановления равновесия на рынке конференция ОПЕК решила сохранить уровень добычи в 30 млн. баррелей в сутки", - говорится в официальном сообщении ОПЕК.
Позицию ОПЕК объяснил министр нефти Кувейта Али Салех аль-Омайр в интервью местному спутниковому телеканалу "Аль-Ватан". "Сегодня есть множество конкурентов. ОПЕК добывает 30% от всего мирового производства. Было невозможно принять решение о сокращении производства, так как эту нишу на рынке могли занять другие. Таким образом, мы решили, что цены сами установятся в соответствии со спросом и предложением", - отметил аль-Омайр, пояснив, что страны - участницы организации решили не терять своих клиентов.
"Мы должны жить или с $80, или с $60, или со $100 за баррель, надо дать рынку самому урегулировать цену, которой будут удовлетворены как производители, так и потребители", - резюмировал кувейтский министр.
За снижение квот выступали Иран и Венесуэла. Для последней низкие цены особенно чувствительные. Уже после заседания ОПЕК президент Венесуэлы Николас Мадуро распорядился сократить бюджетные расходы, причем основной упор будет делаться на зарплату высшего звена чиновников, включая самого Мадуро.
Хотя Иран и Венесуэла и прилагали усилия для снижения квот, определяющей стала позиция стран Персидского залива. Иран из-за санкций все еще добывает заметно ниже своих возможностей - 2,5 млн. баррелей в сутки против 3,5 млн., которые были до санкций. Ситуация в Ливии и Ираке отнюдь не располагает к выходу на максимальные объемы добычи. В результате в значительной степени сократить добычу пришлось бы как раз Саудовской Аравии, Кувейту и ОАЭ.
Предпосылок для нынешнего спада цен на нефть накопилось предостаточно. Это, в первую очередь, сугубо объективные экономические причины, связанные со стагнацией или слабым ростом мировой экономики, и переизбыток нефти на рынке.
В частности, неопределенность в вопросе выхода Европы из экономического кризиса, усугубившаяся из-за взаимных санкций России и Запада, замедление темпов развития Китая, ухудшение экономики Японии привели к уменьшению потребления нефти.
Если в начале 2014 года Международное энергетическое агентство прогнозировало рост мирового спроса на нефть в пределах 1,3 млн. баррелей, то последний прогноз предсказывает рост лишь на 0,68 млн. баррелей - до уровня 92,4 млн. в сутки.
Сама ОПЕК относится к суточному потреблению "черного золота" еще более пессимистично - 91,2 млн. баррелей как в 2014 году, так и в 2015-м. При этом производство нефти в мире заметно превосходит уровень потребления - 93,6 млн. баррелей.
И основной вклад в рост производства вносят как раз страны, не входящие в ОПЕК, - увеличение объемов составит 1,68 млн. баррелей, что главным образом связано со "сланцевой революцией". Благодаря сланцевым нефти и газу США нарастили добычу с 2008 года на 70% и стали даже мировым лидером с объемами в 11,5 млн. баррелей в сутки. И весь анализ ситуации с ценами на нефть показывает, что именно "сланцевая революция" вкупе с проблемами в мировой экономике стала основной причиной понижающегося ценового ралли.
Есть, конечно же, и конспирологические объяснения этого спада - ряд экспертов считают, что таким образом США стремятся наказать Россию за Украину, используя при этом Саудовскую Аравию - своего партнера на Ближнем Востоке. Однако низкие цены прежде всего подрывают рост добычи в самих США - себестоимость "сланцевой нефти" колеблется в пределах $50-80 за баррель. И уже при нынешних ценах отдельным проектам грозит закрытие.
Решение картеля о снижении квот могло бы спровоцировать скачок цен, но без решения глобальных вопросов по развитию мировой экономики это дало бы лишь кратковременный эффект. Тем более что высокие цены спровоцировали бы еще большее развитие проектов по добыче "дорогой нефти", включая сланцевые проекты.
На нынешнем же этапе большинство экспертов предрекают относительно длительную эру низких цен на нефть. Определенный скачок вверх возможен предстоящей зимой ввиду роста потребления в холодный период, однако будущее котировок зависит от мирового экономического роста. А низкие цены на "черное золото" как раз внесут вклад в ускорение мировой экономики. По мнению экспертов, в среднесрочной перспективе цены на нефть сбалансируются на уровне $90 за баррель.
В отношении России нынешний уровень цен на нефть отражается в первую очередь на бюджете страны, который сверстан по цене $97 за баррель. Но девальвация рубля нивелирует давление на бюджет низких цен на нефть.
По мнению министра экономического развития РФ Алексея Улюкаева, при цене нефти в $110 курс доллара составлял 32-33 рубля и нефть стоила 3,6 тысячи рублей. В настоящее время при цене топлива в $71-72 и курсе в 49-50 рублей в рублевом выражении нефть стоит столько же, отметил Улюкаев. "То есть бюджет будет сведен, и сведен хорошо, мы получим даже некоторый излишек, профицит. А в целом финансовая система будет достаточно комфортна", - пояснил он.
Президент России Владимир Путин также не видит проблемы в низких ценах на нефть. "Нас это в целом устраивает, и мы здесь не видим ничего особенного. Впереди зима, я уверен, что в первом квартале в середине года рынок сбалансируется", - сказал Путин.
Но в долларовом выражении экономика России, конечно же, теряет немалые суммы. По данным Улюкаева, потери РФ от падения цен на нефть составят $90-100 млрд., притом что непосредственно от санкций - $40 млрд.
Для нефтяных же компаний низкие цены на нефть пока что не создают больших проблем. Для "Роснефти" себестоимость добычи нефти составляет всего $4 за баррель. Правда, низкие цены вкупе с санкциями снижают возможности наращивания объемов добычи. "Мы ожидаем возможное снижение цены на нефть до отметки в 60 долларов и ниже, но только в первой половине 2015 года", - заявил Сечин в интервью австрийскому изданию. "Цена в 60 долларов устроит нас. Однако нам придется передвинуть сроки реализации некоторых капиталоемких проектов", - добавил он.
Азербайджану снижение цен на нефть также не сулит глобальных неприятностей. Правительство уже учло понижательный тренд, снизив цену на нефть в бюджете 2015 года до $90 за баррель в сравнении со $100 в текущем году.
По мнению министра финансов Азербайджана Самира Шарифова, снижение цены на нефть на мировом рынке даже до $60 не окажет серьезного влияния на исполнение расходов госбюджета.
"Несмотря на то, что за последние три месяца цена на нефть на мировых рынках снизилась на более чем 30%, проблем в финансировании предусмотренных на 2015 год расходов не ожидается. Снижение цены на нефть даже на более низкий уровень, чем сейчас, не окажет серьезного влияния на исполнение расходов госбюджета в 2015 году", - сказал министр.
Аналогичной позиции придерживается и глава Центрального банка Азербайджана Эльман Рустамов. Он считает, что цены ближе к уровню $70 за баррель продержатся недолго.
"Один из ведущих мировых финансовых институтов - МВФ прогнозирует цены на нефть в 2015 году на уровне примерно $90 за баррель. В 1998 году цена на нефть упала до уровня $8 за баррель, в 2008 году цены упали со $150 до $35 за небольшое время. И все это продолжалось довольно короткое время. В обоих случаях Азербайджан продемонстрировал устойчивость и стабильность экономики. Я уверен, что и в этот раз, несмотря на снижение цен на нефть, сильная экономика Азербайджана готова к этим процессам", - сказал глава ЦБА.
"Профицит платежного баланса - это один из каналов уменьшения государственного долга. Наши расчеты показывают, что даже при падении цен на нефть до $60-70 платежный баланс Азербайджана будет с профицитом", - сказал он.
Прибыльность же азербайджанских добывающих проектов вообще не ставится под сомнение. По данным главы Центра нефтяных исследований Азербайджана Ильхама Шабана, баррель нефти на блоке месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли", основном нефтедобывающем активе страны, обходится в $5 с учетом очистки и доставки на Сангачальский терминал. А если прибавить к этому доставку нефти на терминал в Джейхане к турецкому побережью Средиземного моря, то баррель нефти обходится в пределах $12. Добыча же нефти Госнефтекомпанией (SOCAR) обходится в $16. Такая разница связана в основном с истощенностью месторождений, эксплуатируемых SOCAR, что требует больших затрат.
Нынешний кризис нефтяных цен выявил одну важную особенность - ОПЕК постепенно теряет роль главного регулятора нефтяного рынка. В самом картеле это тоже понимают, иначе не оставили бы без внимания 30-процентное падение котировок. Да и регулировать рынок стало сложнее - появилось много новых нефтедобывающих стран, разработаны новые технологии, позволяющие добывать труднодоступную нефть, мир стал более экономно относиться к потреблению энергоресурсов. Так что вполне может быть, что мы стоим на пороге заката "нефтяного картеля", более полувека имевшего огромное влияние на мировой рынок нефти.