Azərbaycan hökuməti neftin ucuzlaşmasına baxmayaraq, 2015-ci il dövlət büdcəsinin icra olunacağına əmindir
İlin sonu ilə əlaqədar istənilən ölkənin iqtisadi həyatında dövlət büdcəsi ətrafında müzakirələr həmişə aktuallaşır. Və xüsusilə qızğın müzakirələr neftin qiymətinin azalan trendi, bu enmənin uzunmüddətli proqnozlarının qeyri-müəyyənliyi ilə bağlıdır. Lakin Azərbaycan hökuməti istər "qara qızıl"ın qiymətinin düşməsini, istərsə də mümkün gələcək fərqləri də nəzərə alıb. Bütün bunlar ölkə parlamentində büdcə müzakirələri zamanı ətraflı şəkildə açıqlanıb.
Hər şey yaxşı olacaq...
Bununla da, Azərbaycan 2015-ci ilə icmal büdcəsinin gəlirləri 20 mlrd. 716,8 mln. manat, xərcləri 25 mlrd. 911 mln. manatla daxil olur. Azərbaycan dövlət büdcəsinin gələn il üçün əsas parametrləri isə belədir: büdcə gəlirləri 2014-cü ilin gözlənilən göstəriciləri ilə müqayisədə 5,7 faiz artacaq və 19,438 mlrd. manat təşkil edəcək (ÜDM-in 35,5 faizini təşkil edir), xərcləri isə 21,1 mlrd. manat (5,2% artmaqla) həcmində, kəsir isə 1 mlrd. 662 mln. manat və ya ÜDM-in 2,8%-ni təşkil edəcək. Lakin Hesablama Palatası hesab edir ki, 2015-ci ildə dövlət büdcəsinin real kəsiri ÜDM-in artım templərini və gələn il üçün iqtisadi göstəricilər üzrə proqnoz nəzərə alınmaqla, ehtimal ediləndən az olacaq. Son illərin təcrübəsi, həqiqətən, göstərir ki, bu hissədə problem yoxdur. Çünki büdcənin gəlir hissəsi ya gözlənildiyindən çox icra olunur, ya da az xərclənir. "2015-ci il üçün Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə transfertlərin həcmi 10 mlrd. 338 mln. manat (gəlirin 53,4%-i) nəzərdə tutulub. Bu isə 2014-cü illə müqayisədə 1 mlrd. manat çoxdur. Lakin 2013-cü ilin göstəricisi ilə müqayisə etsək, 2015-ci ildə ARDNF-dən transfertlərin həcmi 2 mlrd. manat az təşkil edib", - deyə, bununla bağlı, maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib. O, əmin edib ki, gələcəkdə hökumət transfertlərin həcminin azalmasını planlaşdırır, lakin bu ortamüddətli perspektiv üçün nəzərdə tutulub. Gələn il üzrə dövlət xəzinəsində gəlirlərin qalan hissəsinin strukturu xüsusi dəyişikliklərə məruz qalmayacaq. Daxilolmaların əsas hissəsinin Vergilər Nazirliyinin xətti ilə - 7,1 mlrd. manat (0,1% artım) və Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə - 1 mlrd. 590 mln. manat olacağı (5,3% artım) gözlənilir.
Hələlik dövlət büdcəsi neft və qazın satışından əldə olunan gəlirlərdən asılıdır və dünya bazarlarında hazırkı vəziyyət, əlbəttə ki, belə bir sual doğurur: qiymətdəki ucuzlaşmalar uzunmüddətli olarsa, Maliyyə Nazirliyi dövlət xərclərinin maliyyələşməsinin öhdəsindən gələ biləcəkmi? S. Şərifovun sözlərinə görə, Azərbaycan hökuməti daim dünya bazarlarında neftin qiyməti ilə bağlı vəziyyətə nəzarət edir. "2015-ci ilin büdcəsində neftin barelinin orta qiyməti 90 dollardan götürülüb. Lakin dünya bazarlarında neftin qiymətində ucuzlaşmalar olacağı halda bizim dövlət büdcəsinə müxtəlif təsir modelimiz var", - deyə o, qeyd edib. Hökumət artıq yarımilin nəticələri üzrə bir neçə il büdcənin korreksiyası təcrübəsini uğurlu şəkildə tətbiq edir. Düzdür, indiyə kimi, əsasən, bu gəlirlərin artması nəzərə alınmaqla, müəyyən gəlir maddələrinin artırılması üçün edilirdi. Parlamentin spikeri Oqtay Əsədov da hesab edir ki, dünyada və regionda siyasi və iqtisadi sabitliyin pozulması şərtlərində bu cür proqnoz göstəricilərini məqbul hesab etmək olar. 2015-ci ilin dövlət büdcəsi ölkənin inkişafının real səviyyəsi və dünyada baş verən proseslərin mümkün mənfi təsirləri nəzərə alınmaqla hazırlanıb. "2015-ci ilin dövlət büdcəsi Azərbaycan iqtisadiyyatının gələcək davamlı inkişafı və dövlət proqramlarının reallaşdırılması üçün baza yaradacaq", - deyə O. Əsədov qeyd edib.
Fərqli xərclər ...
2015-ci ilin xərclər hissəsinə gəlincə isə burda da onun sosial istiqaməti dəyişməz olaraq qalıb - sosial xərclər dövlət xəzinəsinin bütün xərclərinin 27,6%-ni təşkil edəcək. Bu sahədə artım 9,2% olacaq. Dövlət büdcəsinin müdafiə xərcləri də sabit və haqlı olaraq artır, 2015-ci ildə 3 mlrd. 738 mln. manat (2014-cü ilin göstəricilərindən 27,2% çox) təşkil edəcək, yəni bu, dövlət büdcəsinin bütün xərclərinin 17,9%-i deməkdir. "Milli təhlükəsizliyin təmin olunması, ölkənin hərbi gücünün möhkəmləndirilməsi, silahlı qüvvələrin təminatının yaxşılaşdırılması, hərbi xidmətçilərin sosial müdafiəsinin yaxşılaşdırılması büdcənin prioritet istiqamətləri olaraq qalır", - deyə S. Şərifov qeyd edib.
Çoxlarını maraqlandıran məqam gələn ilin yayında Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarının hazırlıq işlərinin xərcləri ilə bağlıdır. Məlum olduğu kimi, dövlət büdcəsindən Oyunların keçirilməsi üçün idman infrastrukturunun yaradılması, təşkilati və digər tədbirlərə 1,3 mlrd. manat ayrılacaq. Xarici borclara gəldikdə isə Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovun sözlərinə görə, dövlət büdcəsinin layihəsində həm xarici, həm də daxili dövlət borcu üzrə müəyyən edilmiş yuxarı həddə (limitə) ehtiyatlı yanaşılıb. 2015-ci il üçün dövlət xarici borcunun xidmətlə bağlı xərcləri dövlət büdcəsinin xərclərinin 3,7% (703 mln. manat) səviyyəsində nəzərdə tutulub. Xarici borc üzrə ödənişlərin proqnozu 2014-cü ilin göstəricisini 0,8% üstələyir ki, bu da beynəlxalq bazarlarda qiymətli kağızların xarici valyutada yerləşdirilməsi ilə bağlıdır", - deyə V. Gülməmmədov bildirib.
S. Şərifovun fikrincə, ötən illə müqayisədə 2015-ci ildə Azərbaycanın xarici borcunun yuxarı həddi 500 mln. manat azaldılıb və 1,5 mlrd. manat səviyyədə müəyyənləşdirilib. Bu da Azərbaycanın xarici borcunun ÜDM-yə nisbətini balanslaşdırılmış formada saxlamağa və hətta onu tədricən azaltmağa imkan verəcək.
" Prezident İlham Əliyevin hökumətin yaxın 5 il ərzində Azərbaycanın xarici dövlət borcunun səviyyəsini ÜDM-in 10 faizi həcmində saxlanılması ilə bağlı tapşırığını əsas götürərək, dövlət borcunun idarə edilməsi üzrə strategiya müəyyənləşdirildi. Və onun əsas tapşırıqları 2015-ci ilin dövlət büdcəsində əksini tapıb", - deyə nazir qeyd edib.
Göründüyü kimi, bəzi məqamları çıxmaq şərtilə Azərbaycanın 2015-ci ildə dövlət büdcəsi xüsusi konseptual dəyişikliklərə məruz qalmayacaq. Müsbət köklənmə və hökumətin dünya iqtisadiyyatında cari birmənalı olmayan proseslərlə bağlı sakitliyi ümid etməyə imkan verir ki, nəzərdə tutulan proqnozların həyata keçirilmə hissəsində də ənənə pozulmayacaq.

The Azerbaijani government is confident in the feasibility of the 2015 state budget despite the volatility of oil prices
As we approach the end of the year, the main role in the economic life of any country is played by debates about the state budget. And in particular, the most heated debate is caused by the declining oil prices and the uncertainty of the long-term forecast of this decline.
But the Azerbaijani government has taken into account both the decline in the price of "black gold" and possible further drops. All this was made public in detail as part of the budget debates in parliament.
Everything will be fine...'
Thus, Azerbaijan enters into 2015 with a consolidated budget, the revenues of which will amount to 20.717bn manats and spending - 25.911bn manats.
The main parameters of the Azerbaijani state budget for next year are as follows: the revenues increased in comparison with the current year by 5.7 per cent and are expected to be 19.438bn manats (35.5 per cent of GDP), expenditure is expected to reach 21.1bn manats (a growth of 5.2 per cent), while the deficit will be 1.662bn manats or 2.8 per cent of GDP.
At the same time, the Accounting Chamber of Azerbaijan believes that the real budget deficit in 2015 will be less than projected, given the rate of GDP growth in the current year and projections for the economic outlook for the next year. The experience of recent years shows that there are no problems in this field, because the budget revenues are overfulfilled or used less.
"In 2015, the volume of transfers from the State Oil Fund (SOFAR) to the state budget is planned at the level of 10.388bn manats (53.4 per cent of revenues), which is 1bn manats more than in 2014. However, when compared with the indicator of 2013, in 2015 the volume of transfers from the State Oil Fund will be reduced by 2bn manats," Finance Minister Samir Sarifov said. He said that in the future, the government plans to reduce the volume of transfers, but in the medium term.
The structure of the remaining revenues of the state treasury will not undergo significant changes next year. The main part of the proceeds is expected through the Ministry of Taxes - 7.1bn manats (an increase of 0.1 per cent) and the State Customs Committee - 1.59bn manats (an increase of 5.3 per cent).
In the meantime, the state budget depends on revenues from the sale of oil and gas, and the current situation on the world market, of course, begs the question: Will the Ministry of Finance be able to cope with the financing of budget spending if the price fluctuations are long-term? According to Sarifov, the Azerbaijani government is constantly monitoring the situation with the price of oil on the world market. "The budget for 2015 has been prepared on the basis of an average oil price of 90 dollars per barrel. However, we have different models of influencing the state budget in case of lower oil prices on world markets," he said. The government has for several years successfully applied the practice of fiscal adjustment every six months, however, until recently it was mainly done to increase certain items of spending due to a growth in revenues.
Parliament Speaker Oqtay Asadov also believes that such forward-looking indicators in terms of political and economic instability in the world and the region can be considered acceptable, and the state budget of 2015 was prepared taking into account the real level of the development of the country and the possible negative impact of the developments taking place in the world. "The state budget for 2015 provides the basis for the further sustainable development of the Azerbaijani economy and for the implementation of government programmes," Asadov said.
Such different costs...
With regard to 2015 budget spending, its social dimension also remained unchanged - social spending amounts to 27.6 per cent of all expenses of the state treasury, which is an increase of 9.2 per cent.
The military spending of the state budget is also growing steadily and justifiably. In 2015, it amounted to 3.783bn manats (27.2 per cent more than in 2014), i.e. 17.9 per cent of all budget spending. "Ensuring national security, strengthening the country's military power, improving support for the armed forces and enhancing the social security of the military remains a priority for the budget," Sarifov said.
A point of interest to many is the costs of preparing for the first European Games to be held next summer in Baku. It became known that the state treasury will allocate 1.3bn manats for the creation of sports infrastructure for the Games and organizational and other works.
With regard to external debt, according to the chairman of the Accounting Chamber, Vuqar Gulmammadov, the state budget for 2015 assumes a "cautious approach to the size of the limit on external and internal borrowings". "The cost of servicing the public external debt for 2015 is set at 3.7 per cent of budget spending (703m manats). The prediction of payments on external debt is 0.8 per cent higher than the indicator of 2014, which is due to the placement of government securities in foreign currency on the international market," Gulmammadov said.
According to Sarifov, the upper limit of the external debt of Azerbaijan in 2015 compared with this year was reduced by 500m manats and defined at the level of 1.5bn manats, which will make it possible to keep the ratio of external debt to Azerbaijan's GDP in a balanced way and even gradually reduce it.
"Taking as a basis the instruction of Azerbaijani President Ilham Aliyev on the optimization of foreign loans with state guarantees to the country's GDP and the retention of this ratio below 10 per cent, a strategy of public debt management was defined, and its main objectives were set in the state budget for 2015," the minister said.
Well, as you can see, apart from some aspects, the state budget of Azerbaijan in 2015 will not undergo special conceptual changes. The positive attitude and the government's composure amid the current controversial developments in the global economy allow us to hope that there will be no deviations from traditions in the implementation of the planned forecasts.