Azərbaycan iri elektrik enerjisi ixracatçısına çevrilə bilər
Bu il mart ayının 11-də bütün dünya Yaponiyada baş vermiş zəlzələ və sunami fəlakəti, bunun «Fukusima-1» atom-elektrik stansiyasında (AES) qəzaya səbəb olması barədə xəbərlərdən təlatümə düşdü. Çernobıl fəlakətindən sonra ikinci böyük qalmaqal olan bu hadisə dinc atomun inkişaf perspektivlərini sual altında qoydu, bir sıra ölkələr, hətta bəzi köhnəlmiş AES-lərin işini dayandırmaq, yenilərin tikintisini «dondurmaq» barədə qərar verdilər. Belə şəraitdə Avropada elektrik enerjisi kəsri yarana bilər ki, bu da enerji ixracatı, o cümlədən, Azərbaycandan ixracat üzrə geniş imkanlar açır.
Yapon sindromu
«Fukusima-1» AES-də baş vermiş qəza bir daha dünya birliyini nüvə obyektlərində təbii və texnogen qəzalar baş verməsi zamanı ətraf mühitə dəyən bərpaedilməz ziyanı nəzərə almağa və atom energetikasının istifadəsini məhdudlaşdırmağın vacibliyini anlamağa sövq edir. Dinc atomdan kütləvi istifadə tarixi öz başlanğıcını 1970-ci illərdən başlayır - bu, nefti 4 dəfə bahalaşdırmış OPEK ölkələrinin apardığı siyasət nəticəsində yaranmış energetika böhranı ilə bağlıdır. Amma son qırx ildə nüvə energetikasının yetərincə inkişaf etməsinə baxmayaraq, hətta bu gün də ümumelektrik energetikasında AES-lərin payı çox aşağıdır - dünya üzrə istilik energetikası istehsalında payı 7%-dən bir qədər aşağıdır, elektrik energetikası istehsalında isə payı 17%-i keçmir. Hazırda dünya üzrə atom energetikası istehsalı üzrə lider ölkələr Fransa, ABŞ, Yaponiya, Almaniya, Cənubi Koreya və Rusiyadır. Özü də Fransa elektrik enerjisinin 80%-dən çoxunu AES-lərdə istehsal edir.
Uzun illər Beynəlxalq Atom Energetikası Agentliyinin (BAEA) məmurları və atom enerjisi lobbiçiləri toplumu inandırmağa çalışırdılar ki, atom energetikası ən ekoloji təmiz energetikadır, karbohidrogenlərin yandırıldığı stansiyalardan fərqli olaraq, qlobal iqlim dəyişikliyinə təsir göstərmir və ozon təbəqəsi üçün heç bir ciddi problem yaratmır. Nüvə tullantılarının utilizasiyasına gəldikdə isə, nüvə ustadlarının iddiasına görə, istismar illəri ərzində işlənmiş emal və basdırıma üsulları ətraf mühitin çirklənmə təhlükəsini minimuma endirib. Ancaq Çernobıl və «Fukusima-1» AES-lərində baş verən qəzalar göstərdi ki, gözlənilməz təbii kataklizmlər və insan amili irimiqyaslı fəlakətlərin yaranmasında dəhşətli rol oynaya bilər ki, bunun nəticəsində insanlığın çox sayda nəsilləri üçün qorxulu təhlükə törənə bilər.
Bütün bunlar nəzərə alındıqda, Yaponiya AES-ində baş vermiş qəzanın ən ciddi nəticələrindən biri kimi, mövcud obyektlərin istismarı məsələsinə və nüvə energetikasının inkişafının gələcək perspektivlərinə yenidən baxılması gündəmə gələ bilər.
Dünyanın bir sıra dövlətlərində, ümumiyyətlə, atom energetikasından tam imtinadan bəhs edilir; bəzilərində isə AES-lər üzərində sərt nəzarət qaydaları tətbiq etmək və yavaş-yavaş onları istilik-elektrik stansiyaları (İES) ilə əvəz etmək barədə danışılır. Belə ki, artıq İsveçrə və Almaniya ictimaiyyəti Fransanın ən köhnə AES-nin - Reyn çayı sahillərində yerləşən «Fessenhaym» AES-in bağlanması barədə məsələ qaldırırlar. Öz növbəsində, Almaniya yaxın yeddi il ərzində daha köhnə AES-lərdəki 20 enerji blokunu istismardan çıxarmaq niyyətindədir, özü də Bundestaqın deputatlarının çoxu yeni atom obyektlərinin tikintisinin əleyhinədir.
Bu ilin aprelində isə nasazlıq üzündən Çexiyada 1970-1985-ci illərdə sovet layihəsi ilə tikilmiş «Dukovanı» AES-in dördüncü enerji bloku dayandırılıb. Böyük Britaniya hökuməti də yeni AES-lərin tikilməsi proqramının dayandırılmasını bəyan edib, İsveçrə isə hətta uzaq gələcəkdə AES yaratmaq ideyasından tamamilə imtina edib. Oxşar nəticələrə tezliklə İsrail də gələ bilər və Türkiyənin də gəlməsi mümükündür.
«İnandırıcı deyil ki, nə vaxtsa gələcəkdə Avropanın enerji istehsalında nüvə energetikasının payı artsın. Nüvə energetikasından istifadədən imtinanın yerini isə kömürlə, təbii qazla və müəyyən qədər də bərpaolunan enerji ilə əvəz etmək mümkündür», - deyə İtaliyanın «Bruno Leoni» institutunun energetika departamentinin direktoru Karlo Staqnaro bildirib.
Yeri gəlmişkən, Avropada nüvə energetikasına qarşı formalaşan imtina hissi artıq bu gün bazar meyillərinə təsir göstərir. O cümlədən, bu yaxınlarda Rusiyanın «Atomredmetzoloto» şirkəti uran yataqlarının kəşifiyyatı ilə məşğul olan «MantraResources» (Avstraliya) şirkəti ilə satınalma sazişini dayandırıb. Eyni zamanda, dünya bazarlarında zənginləşmiş uranın bir funtunun qiyməti $66,5-dan $55-ə düşüb.
Azərbaycanda ənənəvi energetika var
Bütövlükdə, qeyd etmək lazımdır ki, artıq yenidən ənənəvi bərpaolunmaz enerji qaynaqlarının - kömürün, neftin və qazın aktuallığı artır. Rusiya, Qazaxıstan, Azərbaycan və Türkmənistan kimi, Avrasiya qaz təchizatçılarının da aktuallığı artır. Eyni zamanda, yaxınlarda Avropa və müəyyən qədər Yaxın Şərq birbaşa elektrik enerjisi satışı üçün iri bazarlara çevriləcək, orda müddətli planda isə Xəzəryanı bölgədə artıq elektrikin ixracını gözləmək olar.
Bu gün uzaq xaricə elektrik enerjisi ixracatı baxımından Azərbaycanın imkanları necə görünür? Son onillikdə Azərbaycan elektrik energetikası sahəsini köklü şəkildə dəyişməyi bacarıb, enerji sisteminin gücünü, demək olar ki, iki dəfəyə qədər artıraraq, 6,5 min meqavata qədər yüksəldə bilib. Bu gün Azərbaycanın elektrik energetikası sistemi Cənubi Qafqazın ən güclü sistemidir və Xəzəryanı bölgə üzrə ilk yerlərdən birini tutur.
«Son 7 il ərzində respublikada 10 elektrik stansiyası tikilərək, 1500 mvt-dan artıq yeni generasiya gücləri istismara verilib və mövcud stansiyaların yenidənqurulması nəticəsində 600 mvt əlavə güc artımı əldə edilib», - deyə «Azərenerji» SC-nin başçısı Etibar Pirverdiyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, respublikanın elektrik enerjisi sisteminin tərkibinə 13 istilik-elektrik stansiyası və 6 su-elektrik stansiyası daxildir. Onların ümumi qoyuluş gücü 6400 mvt-a yaxındır.
Yaxın zamanlarda «Azərenerji» ASC öz potensialını, ən azı, 25 faiz artırmaq istəyir. Belə ki, yaxın planda qurum 780 mvt-lıq buxar-qaz qurğulu “Cənub” elektrik stansiyasını, 25 mvt gücündə Füzuli Su-Elektrik Stansiyasını işə salmaq istəyir. Həmçinin, “Azərbaycan” İES-də yenidənqurma işləri başa çatdırıldıqdan sonra stansiyanın imkan gücü 2600 mvt-a yüksələcək. “Mingəçevir” və “Varvara” SES-lərdə də yenidənqurmaya hazırlıq işləri aparılır; yalnız “Varvara” SES-də yenidənqurma işləri nəticəsində bu stansiyalarda 90 mvt əlavə generasiya gücü əldə ediləcək. Planda, həmçinin, Kür çayı üzərində ümumi gücü 400 mvt olan Tovuz Su-Elektrik Stansiyasının (SES) tikintisi və 40-a yaxın kiçik SES-in tikintisi və modernləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Beləliklə, 2015-ci ilə kimi ölkənin enerji sisteminin gücünün 8-9 min mvt-a qədər artırılması düşünülür ki, bunun da 10%-i kiçik SES-lərin hesabına və başqa bərpaolunan qaynaqların hesabına təmin ediləcək. Bu planın gerçəkləşdirilməsi ölkə qarşısında ildə, ən azı, 4-5 mlrd kvt///saat-elektrik enerjisi ixracına imkan yaradır. Bu isə milli energetikanın keyfiyyətcə yeni inkişaf səviyyəsinə keçməsi deməkdir.
Əslində, artıq 2008-ci ildən başlayaraq Azərbaycan elektrik enerjisi idxalını dayandırıb və qonşu ölkələrə təmiz ixrac rejiminə keçib. Keçən il ölkənin elektrik stansiyalarında 18,4 mlrd kvtsaat-elektrik enerjisi istehsal edilib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, iki il qabaq 20,1 mlrd kvt///saat-istehsal edilirdi. İstehsal həcminin azalması daxili tələbatın azaldılması ilə bağlıdır ki, bu da ölkənin enerji təsərrüfatının modernləşdirilməsi əsasında baş verib. Bu isə texniki itkilərin azalmasına və abunəçiləri elektrik enerjisi qənaətinə stimullaşdırmağa imkan verib.
Keçən üç il ərzində ümumi gücü 2500 mva olan 600 transformator quraşdırılıb və ümumi uzunluğu 30 min km.-dən artıq elektrik verilişi xətləri istifadəyə verilib. Ölkənin bütün elektrik şəbəkəsini çağdaş elektrik sayğacları ilə təmin ediblər ki, bu da enerjinin məişətdə yetərincə qənaətinə səbəb olub; həmçinin, sənayedə də enerjiyə qənaət edilən texnologiyalara keçilməsini şərtləndirib. «Azərenerji» tərəfindən görülən tədbirlər hesabına artıq ölkənin ehtiyat generasiya gücləri 1000 mvt-ı ötür ki, artıq beş ildən sonra enerji sisteminin ehtiyatları, demək olar ki, üç dəfə artacaq.
İxrac məhsulu
Beləliklə, daxili tələbatı təmin etdikdən sonra, bizim ölkə elektrik energetikasının gələcək inkişafını Gürcüstana, İrana, Türkiyəyə və Rusiyaya ixracata istiqamətləndirir.
Qarşıya qoyulan tapşırığın yerinə yetirilməsi üçün ötürücü infrastrukturun - elektrikverilmə xətlərinin və yarımstansiyaların gücləndirilməsi üzrə irimiqyaslı proqram gerçəkləşdirilir. İki il qabaq «Azərenerji» 2008-2015-ci illər üzrə Azərbaycanın daxili elektrik şəbəkələrinin yenidənqurulması üzrə Dövlət Proqramının gerçəkləşdirilməsinə başlayıb.
İlkin modernləşdirilməli olan obyektlər sırasına Mingəçevirdə və Şirvanda olan iri elektrik stansiyalarını bütün ölkə üzrə paylanmış yarımstansiyalarla birləşdirən elektrikverilmə xətləri (EVX) daxil edilib. Mingəçevir SES-i və Şirvan İES-i paytaxtla birləşdirən 220 kilovoltluq EVX-lərin köklü təmirə ehtiyacı var. Bu şəbəkələr artıq 40 ildən çoxdur, istismar edilir. Yenidənqurma, həmçinin, regionun ən iri obyekti olan Azərbaycan İES-lə Abşeron enerji qovşağını birləşdirən xətti də əhatə edib.
Ölkənin ötürücü infrastrukturunun modernləşdirmə layihəsinin işlənməsi zamanı, əsas orientir kimi qonşu dövlətlərlə elektrik enerjisi tranziti üzrə birgə planlar götürülüb. Bu baxımdan, daha perspektivli Azərbaycanı Gürcüstan və Türkiyə ilə birləşdirəcək elektrik enerji dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tutan qərb istiqaməti daha perspektivli görünür. Gələcəkdə bu istiqamətə Rusiyanın da qoşulması mümkündür. 2008-ci ilin fevral ayında Azərbaycan və Gürcüstan prezidentləri, həmçinin, Türkiyə baş naziri üç qonşu ölkəni birləşdirəcək 500 kilovoltluq EVX-nin tikintisi barədə birgə bəyannaməyə imza atıblar. Bizim ölkəmiz artıq bu planın gerçəkləşdirilməsinə başlayıb və ilin sonuna kimi EVX-nin Mingəçevirdən Samuxa qədər olan hissəsi tikiləcək və daha sonra bu, Gürcüstan sərhədinə qədər davam edəcək. Tikinti büdcə vəsaitləri hesabına aparılır, həmçinin, Mingəçevirdən başlayan və Qazax-Ağstafa istiqamətinə qədər uzanan yüksəkvoltlu xətlərin yenidən qurulmasını nəzərdə tutur.
Ötən ildən başlayaraq bu istiqamətdə modernləşdirilən 330 kilovoltluq EVX-nin çəkilişi aparılır. Yaxın zamanlarda Bakı və Tbilisi 500 kilovoltluq Qardabani - Samux xəttinin çəkilməsi barədə saziş bağlayacaqlar ki, onun da büdcəsi $150 mln səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu barədə «GeoTimes» xəbər verir.
Bu layihəyə hazırlıq işləri keçən ilin sentyabr ayından başlanıb. Onda Gürcüstanın dövlət elektrik enerjisi sistemi (GSE) və «Azərenerji» ASC ilə Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirəcək 400 kilovoltluq Axaltsixe - Borçxa EVX-inə bizim ölkənin qoşulmasından söhbət gedir. GSE öz növbəsində söz verir ki, Gürcüstan ərazisində EVX-nin bərpasını saziş bağlanan andan 18 ay müddətinə başa çatdıracaq. Görülən digər işlərlə yanaşı, 330 kilovoltluq «Qardabani» EVX də yenidən qurulacaq, hazırda bu xətlə Gürcüstanla Azərbaycan arasında cərəyan ötürülməsi gerçəkləşdirilir. Bütövlükdə, Gürcüstan ərazisində üç yeni EVX və Türki-yənin Qars şəhərinə çıxışı olan, ən azı, 1000 mvt cərəyanın ötürülməsini nəzərdə tutan bir yarımstansiyanın tikintisi nəzərdə tutulur.
«Beləliklə, artıq 2012-ci ilin may ayında bizim artıq elektrik enerjimizi Türkiyəyə ötürmək üçün texniki imkanımız yaranacaq», - deyə bu günlərdə «Azərenerji» ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev bildirib. Həmin müddətə avadanlıq gücü, ən azı, 7,5 min mvt olacaq Azərbaycan energetika sistemi Türkiyənin şərq rayonlarına ildə 5 milyard kvtsaata qədər enerji ötürə biləcək. Daha sonra bu layihələrə Rusiya da qoşulduqdan sonra, enerjiötürmə coğrafiyası Yaxın Şərqə və Cənubi Avropaya qədər uzana bilər.
Cənubi Qafqazdan elektrik enerjisi ixracı imkanını bu yaxınlarda Gürcüstanda olmuş energetika məsələsi üzrə Avropa komissarı Günter Ettinger də təsdiq edib. Beləliklə, atom energetikası ətrafında baş verən dünya çaxnaşması yaxın gələcəkdə bir sıra dünya ölkələrini çatışmayan elektrik enerjisi həcmlərini xaricdən almağa yönəldəcək ki, bu da bizim ölkədən ixracatın artırılması üzrə o qədər də pis olmayan perspektivlər açır.

On 11 March this year, the whole world was shaken by the news of a strong earthquake and tsunami in Japan, which led to an accident at the Fukushima-1 nuclear power station. This accident, which is the most serious since the Chernobyl disaster, casts doubts on prospects for the development of peaceful nuclear energy, while some countries have even decided to 'freeze' a number of obsolete plants and curtail the construction of new ones. If such trends prevail in Europe, there may be a shortage of electricity, which opens up opportunities for energy exports, particularly from Azerbaijan.
Japan syndrome
The accident at the Fukushima-1 plant once again prompts the international community to limit the use of nuclear energy, given the irreparable damage to the environment in the event of natural and manmade disasters at nuclear sites. The history of the mass use of peaceful nuclear energy began in the 1970s - with the onset of an energy crisis caused by the policies of OPEC countries which increased oil prices fourfold. However, despite the relative development of the nuclear industry over the past four decades, even today, nuclear power's share of total energy production is small - just under 7 per cent of heat production and about 17 per cent of global electricity generation. The leaders in nuclear power generation are France, the USA, Japan, Germany, South Korea and Russia. France produces up to 80 per cent of all its electricity at nuclear power plants.
For many years, officials of the IAEA and lobbyists from the nuclear industry have been trying to convince the public that nuclear plants are the most environmentally friendly way of power generation because, as opposed to stations that burn hydrocarbons, they have no effect on global climate change and do not create serious problems for the ozone layer. With regard to nuclear waste disposal, developed methods of handling and disposal, according to some 'nuclear gurus', minimize the threat of environmental pollution. However, the accident at the Chernobyl nuclear power plant and now at Fukushima-1, demonstrated that unforeseen natural disasters or a human error can play a fatal role in the emergence of large-scale disasters, the consequences of which will carry a dire threat to many generations.
Apparently, one of the consequences of the accident at the Japanese nuclear power plant will be a major review of the exploitation of existing facilities and future prospects for nuclear power development. Several countries are calling for a complete ban on nuclear energy, while others call for stricter regulations at nuclear power plants and their gradual replacement with conventional thermal power plants or alternative energy sources. For example, the public in Switzerland and Germany is insisting on the closure of France's old nuclear facility - NPP Fessenheim, located on the banks of the Rhine. In turn, Germany is going to phase out of service two dozen units at its oldest plant over the next seven years, while most members of the Bundestag are against building new nuclear facilities.
In early April this year, the fourth power unit of the Czech nuclear power plant Dukovany, built by the Soviets in 1970-1985, was shut down due to a malfunction. The British government also suspended its plans to build new nuclear power plants, while Switzerland has completely abandoned the idea of building nuclear power plants, even in the distant future. Similar conclusions are likely to be made by Israel and possibly Turkey. "It is extremely unlikely that the contribution of nuclear power to energy production in Europe will grow in the future. Losses from non-use of nuclear energy can be offset by coal, natural gas and some renewable energy", said Carlo Stagnaro, director of the Department of Energy at Italy's Bruno Leoni Institute. By the way, the opposition to nuclear energy emerging in Europe today affects market trends. In particular, the Russian company Atomredmetzoloto recently suspended the takeover of the Australian company MantraResources, which develops uranium deposits. At the same time, the price of enriched uranium ore on world markets fell from $66.5 to $55 per pound.
Traditional energy in Azerbaijan
In general, it should be noted that the importance of traditional non-renewable energy sources - coal, oil and gas - increases again. The importance of Eurasian gas suppliers, such as Russia, Kazakhstan, Azerbaijan and Turkmenistan, will increase as well. At the same time, Europe and, partly, the Middle East will become the largest market for direct supplies of electricity in the near future and, in the medium term, we should expect exports of excess electricity from the Caspian region.
What are Azerbaijan's possibilities in terms of electricity exports abroad? Over the last decade, Azerbaijan has been able to radically upgrade its electricity industry, almost doubling the capacity of its power system, bringing it to almost six and a half thousand megawatts. Today, the electric power system of Azerbaijan is the most powerful in the South Caucasus and is among the leaders in the Caspian region. "Over the past seven years alone, ten new power plants have been built, increasing the potential of the country's generating capacities by an additional 1500 MW, while about 600 megawatts have been developed from the reconstruction of previously constructed facilities," said the president of Azarenerji, Etibar Pirverdiyev. He says that the country's energy system is based on 13 large thermal and six hydropower plants, with a total capacity of 6,400 MW.
In the next few years, Azarenerji plans to increase its capacity by at least a quarter. For example, in the near future, the company plans to open the 780-megawatt Canub station, a derivational hydroelectric power station with a capacity of 25 MW in Fizuli District, and to complete work on the Azerbaijan power station, which will increase the capacity of the station to 2,600 MW. Preparations have begun for the reconstruction of the Mingacevir and Varvara hydroelectric power stations: the modernization of the Varvara hydroelectric power plant alone will provide an additional 90 MW of capacity. The company also plans to build a 400-megawatt hydropower plant on the Kura River in Tovuz District and modernize the construction of four dozen small derivational hydroelectric power plants.
Thus, by 2015 the country's energy capacity is expected to reach 8,000-9,000 megawatts, with about 10 per cent of the total volume being provided by small-scale hydropower and other renewable sources. The implementation of these plans brings our country extensive opportunities to export at least 4-5 billion kilowatt hours of electricity annually, which means the transition of national power generation to a new level of development.
In fact, in 2008, Azerbaijan stopped importing electricity and became a net exporter to neighbouring countries. Last year, the country's power plants generated 18.4 billion kilowatt hours of electricity. For comparison, two years ago 20.1 billion kilowatt hours were produced. The reduction in production is due to the decline in domestic demand following the radical modernization of the country's energy facilities, which helped reduce technical losses in the networks and stimulated customers to conserve electricity. Over the past three years, nearly two dozen 110-kilovolt substations have been constructed and reconstructed, 600 new transformers with a capacity of 2500 MVA have been installed and over 30,000 km of various transmission lines have been laid. Customers on all the country's grids have been equipped with modern electricity meters, which resulted in significant energy savings at home, as well as industrial organizations adopting energy-saving technologies. Thanks to the measures taken by Azarenerji, the excess power of the country's generating system exceeds 1,000 MW and, in five years, reserves in the energy system will increase nearly threefold.
Export product
Thus, having fully satisfied domestic needs, our country focuses the further development of power generation on exports to Georgia, Iran, Turkey and Russia. To accomplish this task, the country is carrying out a large-scale programme to strengthen the transmission infrastructure - power lines and substations. More than two years ago, Azarenerji began to implement a state programme for the reconstruction of Azerbaijan's internal grids from 2008-2015. Among the objects for priority upgrading are power lines that connect large power stations located in Mingacevir and Sirvan with substations throughout the country. Radical reconstruction is under way on 220-kilovolt transmission lines connecting the Mingacevir hydroelectric power station and the Sirvan thermal power plant to the capital - these networks have been in service for more than forty years. Reconstruction has also affected the lines connecting the region's largest Azerbaijan power station to the Abseron power centre.
The basic guideline for drafting a project on the modernization of the republic's transmission infrastructure is joint power transit plans with neighbouring states. The most promising here is the western direction - a project to create an electricity corridor to link Azerbaijan with Georgia and Turkey (Russian participation is also possible in the future). In February 2008, the presidents of Azerbaijan and Georgia and Turkey's prime minister signed a declaration on the construction of a new 500-kilovolt power line that will connect the three neighbouring states. Our country has already embarked on this project, and a segment of the power line from Mingacevir to Samux and then to the border with Georgia will be completely constructed by the end of the year. The construction work is being funded from the budget and provides for the reconstruction of high-voltage lines originating in Mingacevir and laid in the Qazax-Agstafa direction. Since last year, a modernized 330-kilovolt transmission line has been laid in the same direction. And in the near future, Baku and Tbilisi will sign a contract to build a 500-kilovolt Gardabani-Samux line, with a budget estimated at $150 million, according to the GeoTimes news agency.
Preparations for this project began in September last year, when the Georgian state electrical system (GSE) and Azarenerji signed a memorandum involving our country in the building of a new 400-kilovolt Georgian power line Akhaltsikhe-Borchha, which will connect the energy systems of Georgia and Turkey. In turn, the GSE promises to complete the rehabilitation of power lines in the territory of Georgia within 18 months of the signing of the agreement. Among other projects, the 330-kilovolt power line Gardabani, which carries electricity between Georgia and Azerbaijan, will be reconstructed as well. In general, on the territory of Georgia, it is planned to build three new power lines and one major substation with access to Turkey's Kars, in order to support an energy flow of least 1,000 MW.
"Thus, by May 2012, it will be technically possible to export our surplus electricity to Turkey," the president of Azarenerji, Etibar Pirverdiyev, said recently. By this time, the Azerbaijani energy system, whose capacity will be no less than 7,500 MW by then, will be able to export about five billion kilowatt hours to the eastern regions of Turkey. And when Russia joins these projects, the volume of deliveries and their geography may cover the Middle East and Southern Europe. The possibility of exporting electricity from the South Caucasus was also confirmed by European Commissioner for Energy Guenther Oettinger, who recently visited Georgia.
Thus, global conflicts over nuclear power will encourage a number of countries to buy the missing volumes of electricity abroad in the foreseeable future, which opens up very good prospects for increasing exports from our country.