ANTİBİOTİKLƏRDƏN QORUNMAQ - ANTİBİOTİKLƏRİ QORUMAQDIR
Ümumdünya səhiyyə təşkilatı mikrobəleyhinə preparatlardan səmərəli iştifadə etməyə çağırır ki, onlar gələcəkdə də insanlara yardım edə bilsin
Aprelin 7-də ənənəyə görə, dünya birliyi Ümumdünya sağlamlıq gününü bayram edir. Bu tarix 1948-ci ildə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) yarandığı günlə bağlıdır. Həmin zamandan keçən müddət ərzində dünyanın 190-dan çox ölkəsi, o cümlədən, Azərbaycan da bu quruma üzv seçilib. Hər il sağlamlıq gününün bayram edilməsi 1950-ci ildən ənənəyə çevrilib. Bunun qeyd olunması  insanlara sağlamlığın dəyərini və bütün dünyada insanların sağlamlığının yaxşılaşdırılması üçün hansı işlərin görülməsinin vacibliyini başa salmaq üçün gərəkdir. Hər il  Ümumdünya sağlamlıq günü planetin qarşısında duran qlobal problemlərə həsr edilir və müxtəlif devizlər altında keçirilir. Bu ilin devizi isə aşağıdakı kimi olacaq: «Mikrobəleyhinə preparatlara qarşı dayanıqlıq: əgər bu gün tədbir görməsək, sabah dərmansız qalacağıq».
Dərmanların effektivliyi
Qeyd edək ki, mikrobəleyhinə dərmanlara dayanıqlılıq heç də yeni problem deyil, amma gündən-günə daha da aktuallaşır. Artıq bir sıra ölkələr «antibiotiklərə qədərki dövrə» qayıtmamaq üçün tədbirlər görür; amma təcili birgə səylərə ehtiyac var. 2011-ci ilin Ümumdünya sağlamlıq günündə ÜST bütün ölkələrdə artıq mikrobəleyhinə dayanıqlılıqla mübarizə üzrə siyasi tədbirlər kompleksini həyata keçirməyə çağırır. Etiraf etmək lazımdır ki, biz antibiotiklərdən və başqa mikrobəleyhinə preparatlardan asılı olaraq, ölümə səbəb olan halların müalicə edildiyi dövrdə yaşayırıq və  hətta bir neçə il qabaq  İİV/QİÇS də ölümcül sayılırdı. Mikrobəleyhinə preparatlara dayanıqlılıq yaranan zaman onlar effektlərini itirir.
2011-ci ildə Ümumdünya sağlamlıq günündə ÜST bu dərmanların səmərəli istifadəsinə çağıracaq ki, onlara dayanıqlılığın yaranması həmin preparatların effektivliyinin itməsinə gətirməsin. Təşkilatın ekspertlərinin fikrincə, mikrobəleyhinə preparatlara dayanıqlılığın qlobal səviyyədə yayılması gələcək nəsillər üçün təhlükə törədə bilər. Və bu gün dünya səhiyyəsi infeksion xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilən bu dərmanların effektiv qalması üçün hər şeyi etməlidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, mikrobəleyhinə preparatlara dayanıqlılıq  o zaman yaranır ki, bakteriyalar, viruslar, göbələklər və parazitlər şəkillərini elə dəyişir ki, onların törətdiyi infeksiyaların müalicəsində işlədilən dərmanlar artıq təsirsiz olur. Mikrobəleyhinə preparatların çoxuna qarşı dayanıqlı olan mikroorqanizmləri «ifrat infektlər» adlandırırlar. Əsas problem onlardan qaynaqlanır, çünki bu cür dayanıqlı infeksiyalar ölümə gətirə bilər, bir insandan digərlərinə ötürülə, ayrı-ayrı insanlar və bütövlükdə toplum üçün böyük vəsaitlərin xərclənməsinə səbəb ola bilər. Mikrobəleyhinə preparatlara qarşı dayanıqlılığın inkişafına dərmanların gərək olduğu kimi istifadə edilməməsi, məsələn, düzgün olmayan dozalarda qəbul edilməsi və ya təyin olunmuş kursun vaxtından əvvəl kəsilməsi səbəb ola bilər. Pis keyfiyyətli dərmanlar, düzgün olmayan təyinat, səmərəsiz profilaktika  və mübarizə də dərmanlara qarşı dayanıqlılığın inkişafına və yayılmasına səbəb olur. Hökumətlərin bu problemə yetərincə fikir verməməsi, epidemiya nəzarətinin pisliyi, diaqnostika, müalicə və profilaktika  vəsaitlərinin azalması  isə öz növbəsində dərmanlara qarşı dayanıqlılıqla mübarizəyə mane olur.
Doğru təyinat uğrunda
Bununla yanaşı, bu və ya başqa xəstəliyə qarşı həkimlər tərəfindən doğru və səmərəli antibiotik təyinatı ilə bağlı problem Azərbaycan üçün də yad deyil. Axı mikrobəleyhinə prepartalara qarşı dayanıqlılığın yaranmasına imkan yaradan səbəblərdən biri dərmanların gərəksiz istifadəsidir.
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) uşaq xəstəlikləri kafedrasının professoru, ATU-nun tədris-terapiya klinikasının direktoru, tibb elmləri doktoru, Azərbaycanın əməkdar həkimi Surxay Musayev  «Region plus»la söhbətində bildirib ki, pasientlərə, xüsusilə də uşaqlara qarşı əsassız şəkildə antibiotiklərin təyin edilməsinə qarşı mübarizə bütün dünya üzrə aparılır.
«Tibbin bu sahəsi üzrə ekspertlər soyuqdəymələr zamanı antibiotiklərin qəbulunu məhdudlaşdırmağı məsləhət görürlər. Amma həkimlər öz müştərilərinə xoş gəlmək üçün bu dərmanları yazaraq günah işlədirlər. Pasient həkimin yanına gəlir və  sağalmağa ümid edir, narahat olur, həkim də xəstələrin çox sevdiyi antibiotikləri ona yazır! Problemin əsas məğzi məhz bundadır», - deyə o vurğulayır. Amma işlərin belə getməsi yaxşı heç nə vəd etmir. Antibiotiklərdən həddindən çox istifadə edilməsi mikroorqanizmlərin təkamülünə səbəb olub və onlar indi bir çox standart preparatlara qarşı dayanıqlıdır. Həyatında bir dəfə antibiotik qəbul etmiş istənilən kəs dayanıqlı ştammlara yoluxmaq risqi altına düşür.
Dünya statistikasına görə, 1995-ci ildə həkimlər tərəfindən təyin edilmiş antibiotiklərin 40%-i virus infeksiyalarında istifadə edilib ki, bu da tibbin əsas qaydalarına ziddir - antibiotiklər  bakteriyaları öldürür. Bu preparatlar viruslara qarşı, o cümlədən, soyuqdəymə törədicilərinə qarşı təsirsizdir. Virusların çoxuna qarşı dərman yoxdur və infeksiya müəyyən müddətdən sonra geri çəkilir. Bütün bunlara baxmayaraq çox insan açıq-aydın virus infeksiyalarına tutulduqları zaman gözləyirlər ki, həkim onlara antibiotik yazacaq və hətta bunu tələb də edirlər. Həkimlər isə çox vaxt onlara tabe olmağı  xəstə ilə mübahisə etməkdən daha rahat sayırlar.
Amma antibiotik  hər şeyi sağaldan kimyagər məlhəmi deyil. Həkimin fikrincə, onu yalnız istisna hallarda təyin etmək lazımdır. Musayev bildirir ki, Azərbaycanın pediatriya praktikasında antibiotiklərdən istifadə, təxminən, 98%-dir. Uşaqlara bu cür kütləvi antibiotik yazılması yalnız Çində müşahidə edilir. Fransada bunun səviyyəsi  24, ABŞ-da isə 25%-dir.
Musayevin sözlərinə görə, Azərbaycanda, hətta uşaqlara qarşı ehtiyat silsilədən olan antibiotiklərin yazılmasına da təsadüf edilir ki, bu, hətta yetkin insanın da sağlamlığına zərər vura bilir.
Bununla belə, nəfəs orqanları infeksiyaları, yuxarı nəfəs yollarının virus etiologiyası, rotavirus infeksiyaları zamanı antibiotiklər yazmaq lazımdır ki, bu da bir sıra hallarda disbakterioza, immunitetin zəifləməsinə səbəb ola bilər. Hətta aqressiv taktika da istifadə edilir  - körpənin həyatının ilk günlərindən ona qarşı ehtiyat silsilədən olan antibiotiklər təyin edilir.
«Biz körpəyə antibiotik təyin etməyimizin səbəblərini anlamalıyıq. Lazım olmayan yerdə onların ən sadəsinin istifadəsi belə heç bir effekt verməyəcək. Etiraf etmək lazımdır ki, hazırda bizim ən böyük bədbəxtçiliyimiz antibiotiklərlə zəhərlənmədir. Öz uşaqlarımız üzərində nə eksperimentləri aparırıq? Ən pisi də odur ki, bəzən bu antibiotikləri həkim yox, uşağın valideynləri  təyin edirlər. Özü də bunu qonşunun, qohumun və başqa xeyirxahların məsləhəti ilə edirlər. Belə şeylər bizdə tez-tez rast gəlinir. Bu, məhvedici sonuclara gətirir», - deyə Musayev vurğulayıb.
Ekspert sanır ki, həkimlər antibiotik olmayan, amma yumşaq antibakterial təsir göstərən əvəzedici əczaçılıq vasitələrinə diqqət yetirməlidirlər. Musayevin sözlərinə görə, uşaq ölümlərinin əsas səbəblərindən biri antibiotiklərin əsassız təyin edilməsi ola bilər. Statistika belədir: hər il dünya üzrə 10 mln uşaq doğulandan sonra beşinci günü görə bilmir. Bu uşaqların, təxminən, 6 mln.-u müalicə oluna bilən xəstəlikdən dünyasını dəyişir, halbuki təhlükəsiz, effektiv  və qiymətinə görə əlverişli dərmanlarla təmin etməklə onları xilas etmək mümkün olardı.
Bu göstəricilərə görə, təkcə pnevmaniiya hər il yaşı 5-ə qədər olan 2 mln uşağın dünyasını dəyişir, hər il 15 yaşına qədər olan 330 min uşaq isə İİV-dən öür. Bu xəstəlikləri müalicə etmək mümkündür. Amma uşaqların çoxu məhrumdur; ya onların  yaşına uyğun dərman yoxdur, ya da həddindən baha olduğuna görə əlçatmazdır. Bəzən yaşlılar üçün nəzərdə tutulandan üç dəfəyə qədər baha ola bilər.
Dərmanlara əlçatarlılıq
Bununla yanaşı, ÜST dəfələrlə bütün ölkələrin hökumətlərini uşaqların dərmanlara daha yaxşı çıxışını  təmin edən elmi araşdırmaları və tədqiqatları gücləndirməyə çağırıb. ÜST vərəmə və malyariyaya, İİV/QİÇS-ə qarşı kombinə edilmiş preparatlar, həmçinin, artıq öhdəsindən gəlindiyi sanılan bir sıra tropik xəstəliklər üzrə uşaq terapevtik vasitələri layihələndirməyə çağırır. Bütünlükdə, həkimlər bakterial təbiətli olmayan respirator xəstəliklərin müalicəsi zamanı antibiotiklərin həddindən artıq təyin edilməsi barədə məqalələrə müsbət reaksiya verirlər.
Amma bununla yanaşı, göstərilən hallarda antibiotik təyini səviyyəsi hələ də yetərincə yüksəkdir və bu istiqamətdə işlərin davamını  vacib edir. Bu araşdırmalar mikrobəleyhinə preparatlara dayanıqlılıq risqini azaltmaq üçün aparılır. Tədqiqatçıların fikrincə, antibiotiklərin əsassız tətbiqinin azalmasında önəmli addım kimi, həkimlərin müxtəlif törədicilərin antibiotik rezistentliyi barədə lokal məlumatlardan xəbərdar olması və antibiotik seçiminə savadlı yanaşmasıdır. Həkimlərin və səhiyyə qurumlarının işinin birgə əlaqələndirilməsinin, antibiotiklərin təyin edilməsi tezliyi barədə epidemioloji məlumatların əldə edilməsinin də önəmi yüksəkdir.

PROTECTING ONESELF FROM ANTIBIOTICS - PROTECTING ANTIBIOTICS
On 7 April, the world will mark the traditional World Health Day, the date when the World Health Organization (WHO) was established in 1948. Since then, over 190 countries, including Azerbaijan, have joined the organization. World Health Day has been marked every year since 1950. This is done in order to increase understanding of the importance of health and to decide what more can be done to improve people's health internationally. Every year World Health Day is dedicated to different global problems faced by people across the globe. This year's motto will be 'Antimicrobial resistance: no action today, no cure tomorrow.'
Effectiveness of medicines
Antimicrobial resistance is not a new problem, but is certainly an increasingly pressing one. Many countries are already taking measures to prevent a reversion to the 'pre-antibiotic era'. Collective effort is urgently required. On World Health Day 2011, the WHO is calling for a series of political measures to fight antimicrobial resistance. It should be acknowledged that we are living in a time of serious dependence on antibiotics and other antimicrobials for the treatment of conditions that would have been deadly only several decades ago and, in the case of HIV/AIDS, even several years ago. When people develop resistance to antimicrobials, the medicines become ineffective. On World Health Day 2011, the WHO will be calling for rational use of these medicines so that resistance to them does not lead to their becoming ineffective. According to the organization's experts, the global spread of antimicrobial resistance poses a threat to future generations. The world's healthcare system must do its best today to ensure that the medicines used in the treatment of infectious diseases remain effective.
Antimicrobial resistance, also known as medicinal resistance, develops when bacteria, viruses, fungi and parasites transform to the extent that medicines used for the treatment of infection become ineffective. Microorganisms that have become resistant to most antimicrobials are often called 'superbugs'. They pose the greatest threat because persistent infection may have a lethal outcome, be communicated to others and cause people and society as a whole considerable expense. Antimicrobial resistance is facilitated by the improper use of medicines, such as use of medicines in wrong doses or the early cessation of prescribed treatment. Poor-quality medicines and ineffective prophylaxis are also important contributors to medicinal resistance. Insufficient attention by governments, poor epidemic surveillance and the declining arsenal of diagnosis, treatment and prophylactic facilities hamper the fight against medicinal resistance.
Correct prescription
The question of appropriate and rational prescription of antibiotics for one disease or another is not alien to Azerbaijan. As mentioned, one cause of antimicrobial resistance is the improper use of medicines. In an interview with R+, Honoured Doctor of Azerbaijan Surxay Musayev, Professor in the Chair of Children's Illnesses of the Azerbaijan Medical University (AMU) and director of the University's therapeutic training clinic, said that every country is tackling the inappropriate prescription of antibiotics.
"Medical experts recommend that antibiotics are used only for the treatment of colds. Meanwhile, in an effort to please their clients, doctors prescribe them too often. A patient comes to a doctor, is anxious and hopes for recovery, the doctor quickly prescribes antibiotics and the patient is happy! This is the gist of the problem" he says. But this does no good. The excessive use of antibiotics has led to the evolution of microorganisms, and they are now resistant to many standard medicines. Anyone who has taken antibiotics at least once runs the risk of being infected by resistant strains.
According to international statistics, 40 per cent of antibiotics prescribed in 1995 were used against viral infections, which runs counter to one of medicine's fundamental rules - antibiotics kill bacteria. They are helpless against viruses, including those that cause colds. There are no medicines for most viruses, and the infection simply recedes over time. Despite that, many people suffering from a viral infection want antibiotics, and doctors often succumb because this is easier than arguing with the patient.
But antibiotics are no panacea. They should be prescribed only as a last resort, says the doctor. According to Musayev, the application of antibiotics in paediatric practices in Azerbaijan is at a level of 98 per cent. Such high levels of prescription to children are only seen in China, a densely populated country. In France, this level stands at 24 and in the USA at 25 per cent.
According to Musayev, another issue in Azerbaijan is the prescription of reserve antibiotics to children. They can have an adverse impact on the health of even an adult. Meanwhile, antibiotics should not always be prescribed for the treatment of respiratory infections, viral etiology, infections of the upper respiratory channels or rotavirus infection. In some cases they may lead to dysbacteriosis and reduce immunity. Some doctors also use aggressive tactics by applying reserve antibiotics from the first days of a child's life.
"We must understand why a child is prescribed antibiotics. In cases when they are not needed, even the most basic medicines will not have any effect. We must acknowledge that our biggest problem today is antibiotic contamination. Why are we experimenting on our own kids? It is worse still when antibiotics are prescribed not by a doctor but by parents. This happens on the advice of neighbours, relatives and other well-wishers. It happens quite often and leads to disastrous consequences" Musayev added.
The expert believes that doctors should pay more attention to substitutive pharmaceuticals which are not antibiotics and which have a mild antibacterial effect. According to Musayev, inappropriate prescription of antibiotics may be one of the causes of child mortality. Here are the statistics: every year across the world about 10 million children die before reaching their fifth birthday. About 6 million of them die of curable diseases and could be saved if provided with access to safe, effective and affordable medicines. Pneumonia alone claims the lives of 2 million children under five years of age every year. HIV kills 330,000 children aged under 15. These diseases can be treated, but many don't have this opportunity - either due to a lack of medicines suitable for their age or because these medicines are inaccessible or too expensive (they may be three times more expensive than those prescribed for adults).
Access to medicines
Meanwhile, the WHO has repeatedly urged governments of all countries to step up scientific research to stimulate better access to children's medicines. The WHO is calling for the development of combined medicines for HIV/AIDS, tuberculosis and malaria, as well as for therapeutic agents for some tropical diseases that are considered defeated. Doctors generally give a positive assessment of the numerous scientific publications dwelling upon the excessive prescription of antibiotics for the treatment of nonbacterial respiratory diseases. Yet the level of antibiotic prescription for such conditions is still quite high and this requires further work. According to researchers, it is important for doctors to be aware of local data on antibiotic resistance in various causative agents and to develop a correct approach to the choice of antibiotics. Equally important is the joint and coordinated work of doctors and healthcare facilities and epidemiological information on the frequency of antibiotic prescription.