MÜDDƏTSİZ DANIŞIQLAR
Kosovonun 2008-ci il fevralın 17-də Qərbin aparıcı dövlətlərinin dəstəyi ilə Serbiyadan ayrılaraq birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsindən 3 il keçir.
Amma müstəqilliyini ötən dövr ərzində BMT üzvündən yalnız 75 dövlətin tanıdığı bu kvazi-dövlətin növbəti «ad günü»nün sevinclə keçdiyini söyləmək çətindir. Yalnız ona görə yox ki, onun müstəqilliyinin tanınması prosesi dayanıb. Kosovoda iqtisadi vəziyyət son dərəcə ağırdır. Vəziyyət elədir ki, bir sıra Avropa KİV-in yazdığı kimi, «Avropanın ən gənc dövləti»nin əksər sakinləri Serbiya ilə çox arzulanan «boşanma»dan sonra, vəziyyətlərinin ağırlaşdığını düşünür - işsizliyin səviyyəsi 40%-ə, bəzi rəqəmlərə görə isə hətta 50%-ə çatır.
Belə görünür ki, Kosovoya ayrılan külli miqdarda vəsaitin hələ də bir nəticə verməməsi, bu yeni ölkənin avropalı qonşularını da narahat etməyə bilməz. Üstəlik, Kosovonun imici o qədər də müsbət deyil: bu ölkə Avropada cinayətkarlığın mərkəzi və Əfqanıstandan Avropa İttifaqına narkotrafik üçün əsas keçid ərazisi sayılır.
Bəzi avropalı siyasətçilər açıq şəkildə bildirir ki, Kosovoda hakimiyyət vaxtilə hərbi cinayətlər törətmiş şəxslərin əlindədir. Keçmiş Yuqoslaviya üzrə Beynəlxalq Tribunalın eks-prokuroru Karla del Ponte Kosovonun hazırkı baş naziri Haşim Taçini insan orqanları ilə alverdə, 1998-1999-cu illərdə Kosovo ərazisində mütəşəkkil cinayətkarlıqda şübhəli bilir.
Eyni ittihamları bir müddət əvvəl isveçrəli parlamentari, insan haqları üzrə müvəkkil, AŞPA-nın xüsusi məruzəçisi Dik Marti də irəli sürüb. Onun ötən ilin dekabrında İnsan Haqları Komitəsinin toplantısında təqdim etdiyi məruzədə bildirilir ki, 1999-2000-ci illərdə Kosovonun Azadlıq Ordusu transplantantların alverinin aparıldığı «qara bazar»da yüzlərlə serbiyalı əsirin orqanları satılıb. Əsirlər isə məhz daxili orqanlarının çıxarılması nəticəsində ölüb. Bu yolla qazanılmış pullar silah-sursat alınmasına, həmçinin, Kosovonun Azadlıq Ordusunun səhra komandirlərinin varlanmasına xərclənib. Onlardan biri də şəxsən Haşim Taçi olub.
Amma o da var ki, Marti hələ də iddialarını sübut edəcək faktlar ortaya qoymayıb. Bütün bunlarla yanaşı, bir müddət əvvəl Kosovonun yeni prezidenti postunu olduqca mənfi imicli şəxs - İsveçrə və Kosovo vətəndaşlığı daşıyan sahibkar Becet Pakkoli tutub. O, dünyanın ən varlı albanıdır. Pakkoli kimilərlə bağlı kitablar yazılır. Kosovonun tanınmamış prezidenti İbahim Ruqova onun haqqında «tam bir müəmma» ifadəsini işlətmişdi. «Corriere della Sera» isə yazır ki, Balkanlarda onu «bizim Berluskoni» adlandırırlar. Yoxsul, çoxuşaqlı kəndli ailəsindən çıxmış Pakolli, təxminən, 20 yaşlarında Almaniyaya gedib və orada limanda yük boşaltmaqla məşğul olub. O, restoranlarda qabyuyan kimi də çalışıb. Bu onun iqtisadiyyat və ticarət üzrə diplom almasınadək davam edib. Pakkoli varidatını, əsasən, özünün yaratdığı «Mabetex» inşaat şirkəti vasitəsilə qazanıb. O, biznes üçün ən problemli ölkələr və regionlarda layihələr həyata keçirməklə məşğul olub. Şirkət, demək olar ki, bütün dünyada fəaliyyət göstərib - Avropada, Mərkəzi Amerikada, ABŞ-da və keçmiş SSRİ ölkələrində. «Mabetex» Rusiyadan xeyli sifariş alıb. Onların arasında ən məşhuru, yəqin ki, Moskvada Dövlət Dumasının binasının bərpası, Kremldə 200-dən artıq otağın təmiridir.
Lakin Pakkolinin maraq sahəsi tədricən dəyişib və o, siyasətə tərəf meyillənməyə başlayıb. 2006-cı ildə Pakkoli «Yeni Kosovo uğrunda alyans» partiyasını yaradıb və artıq 1 il sonra parlamentə düşməyə nail olub. Sahibkarın məqsədi prezident olmaq idi və o, bu istəyini reallaşdırdı. 2011-ci il fevralın 22-də səsvermənin üçüncü turunda (əsas müxalifət partiyaları səsvermədə iştirakdan imtina edib) Pakkoli 120 deputatdan 62-nin dəstəyini alıb və Kosovo prezidenti seçilib.
Məlumata görə, Pakkolinin prezident kürsüsünü tutmasına baş nazir Haşim Taçi ilə razılaşmaya getməsi kömək edib. Ötən ilin dekabrında növbədənkənar parlament seçkisi zamanı baş nazirin Kosovo Demokrat Partiyası (KDP) qələbə qazansa da, əldə edilmiş yerlər yeni hökumətin formalaşdırılması üçün kifayət etməyib. 3 aparıcı partiya Taçinin rəhbəri olacağı Nazirlər Kabinetində təmsil olunmaqdan imtina edib və nəticədə o, Pakkoli ilə razılaşıb. Həmin seçkidə sonuncunun «Yeni Kosovo uğrunda alyans» partiyası yalnız 5-ci yeri tutmuşdu. Amma hər şey gözlənildiyindən yaxşı alındı. Haşim Taçi baş nazir kürsüsündə qaldı, onun partiyası əksər nazir portfellərini əldə etdi, Pakkoli isə prezident oldu. Sonuncunun partiyası müdafiə, iqtisadiyyat və səhiyyə nazirliklərinə də sahib çıxdı. İddialara görə, bütün bunlar hələ əvvəldən həll olunubmuş. Guya növbədənkənar seçkiyə məhz Pakkolinin partiyası Taçi hökumətinə etimadsızlıq qərarı ilə nail olub. Beləliklə, Pakkoli baş nazirə ozamankı tərəfdaşı - Kosovo prezidenti Fatmir Seydiu ilə əməkdaşlığı pozmaq imkanı yaradıb, özü üçün isə prezidentliyə gedən yolu açıb. «Neue Zuercher Zeitung» yazır ki, Pakkoli «1 güllə ilə 2 dovşan vurub: Taçinin kürsüyə qayıtmasına kömək edib, özünün isə əsas arzusuna çatıb».
Nəticədə, Kosovo müxalifəti (ümumilikdə 53 deputat kürsüsü) bu dueti Kosovodakı hazırkı siyasi böhranı bilərəkdən yaratmaqda ittiham edir. Cütlük prezident seçkisi ilə bağlı həlledici səsvermə öncəsi deputatlara təzyiq göstərməkdə, onları ələ almaqda da günahlandırılır.
Həqiqətən, seçkinin ilk 2 raundunda Pakkoli lazımi səsi toplaya bilməyib (qalib gəlmək üçün səslərin üçdəikisinin qazanılması vacib olsa da, o, ilk turlarda 54 və 58 səs qazanıb). İndi müxalifətə kifayət qədər şübhəli gələn məqam üçüncü - həlledici səsvermə ərəfəsində KDP-nin təcili qaydada 5 dəqiqəlik fasilə tələb etməsidir. Parlamentin spikeri Yakup Krasniçi bununla reqlamentin pozulduğunu, başqa sözlə, deputatlara təsir göstərmək imkanının yarandığını bəyan etsə də, fasilə elan edilib və düz, 1 saat çəkib. Bundan sonra Pakkoli lazımi səsi toplayaraq prezident seçilib.Bundan başqa, yeni prezidentin Rusiya ilə çoxdankı və qəliz əlaqələrə malik olması, üstəlik, onun rus xanımla ailə qurması da müxalifətin xoşuna gəlmir. Hələ 1999-cu ildə keçmiş Yuqoslaviya üçün Haaqa Tribunalının sabiq prokuroru Karla del Ponte Pakkolini korrupsiyada, “çirkli pullar”ın yuyulmasında, həmin vaxt Rusiya prezidenti olan Boris Yeltsinə rüşvət verməkdə günahlandırırdı. Yeri gəlmişkən, 2000-ci ilin iyununda İsveçrədə Becet Pikkoliyə qarşı “çirkli pullar”ın yuyulması və rüşvətxorluqla bağlı ittiham da irəli sürülmüşdü.
Sonradan Yeltsin ailəsinin «Mabetex» şirkətinin kredit kartlarından istifadə etdiyi də məlum olub. Bu məsələ «Russiagate» adı ilə məşhurlaşmışdı. Karla del Ponte Pakkoli ilə Kremlin işlər idarəsinin rəhbəri Pavel Borodinin əlaqələrini də araşdırıb. Nəticədə, Borodin 2001-ci ildə İsveçrənin sorğusu əsasında Nyu-Yorkda həbs edilib, bir neçə ay Amerika və İsveçrə həbsxanalarında yatıb.
Amma «Russiagate» iştirakçılarının heç biri üçün ciddi xoşagəlməzliklər yaşanmayıb. Pakkoli isə ona ünvanlanmış ittihamları paxıllıq kimi qiymətləndirib.
2000-ci ilin dekabrında Rusiya məsələsi cinayət tərkibi olmadığı üçün bağlanıb. 2002-ci ilin martında isə İsveçrədə də iş qapadılıb.
Amma Pikkolinin Kosovodakı siyasi opponentləri hələ də hesab edir ki, yeni prezident Moskvanın «sağ əli» ola bilər. Onu Serbiyanın məxfi xidməti ilə əlaqədə də şübhəli bilirlər. Bu ittihamları nə sübut, nə də inkar etmək mümkündür. Rusiya artıq çoxdan ovaxtkı Rusiya deyil. Pakkolinin özü də bu gün Moskva üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan «Cənub axını» qaz kəməri layihəsinin əleyhinə çıxış edir. Qeyd edək ki, bu kəmərin bir hissəsi Serbiyadan keçməlidir. Bununla yanaşı, Kosovonun yeni prezidenti qeyd olunan boru xəttinə alternativ sayılan «Nabucco» layihəsini fəal şəkildə dəstəkləyir.
Eyni zamanda, Pakkoli hələ də serblərlə dil tapa biləcək şəxs sayılır. Yeni prezidentin özü də deyəsən, bu fikri təsdiqləmək istəyindədir. O, parlamentdəki çıxışı zamanı Kosovoda yaşayan etnik serbləri onların doğma dilində salamlayıb və bildirib ki, «Etnik və irqi mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün kosovolularla işləyəcək».
Qeyd edək ki, Kosovo əhalisinin, təxminən, 5%-ni təşkil edən serb azlığın durumu ağır olaraq qalır. Onlar, əsasən, azsaylı anklavlarda yaşayırlar və daha çox Kosovonun şimal hissəsində məskunlaşıblar. Məhz burada tez-tez kiçikmiqyaslı millətlərarası toqquşmalar da baş verir.
«Mən təmiz əməyimlə uğur əldə etmişəm. Qərbdə qazanılmış uğurları Kosovoda təkrarlamaq istəyirəm. Qərb Kosovonun gedəcəyi istiqamətdir», - deyə Pakkoli bildirib.
Doğrudur, onun ABŞ-la da yaxşı əlaqələri var. Qərbi Avropa KİV yazır ki, o, vaxtilə «müstəqil Kosovo» ideyasını ortaya atanlardan biri olub. Yeri gəlmişkən, kosovolu biznesmenin «Qərb istiqaməti» də «qaranlıq məqamlar»la doludur. Əvvəllər belə fikirlər gəzirdi ki, Becet Pakkoli BMT baş katibinin Kosovo və Metoxiyanın gələcək statusu ilə bağlı danışıqlardakı xüsusi nümayəndəsi, Finlandiyanın sabiq prezidenti Marti Axtisaariyə rüşvət verib. Guya Axtisaari Kosovo albanlarının liderindən 42 milyon avro alıb və bunun əvəzində yekun hesabatında Kosovonun Serbiyadan ayrılmasını nəzərdə tutan fikirlərə yer ayıracağını vəd edib. Bəzi KİV yazırdı ki, bu faktı Almaniyanın xüsusi xidmət orqanları üzə çıxarıb. Lakin hadisə «şişmədi» və tezliklə unuduldu. Axtisaarinin özü də ittihamlara çox sakit yanaşdı. Daha dəqiq desək, ümumiyyətlə, reaksiya vermədi. Digər məlumatlara görə, həmin dövrlərdə Kosovonun maraqlarının lobbiçiliyini etmək üçün bəzi amerikalı siyasətçilər də Pakkolidən pul alıb.
Amma istənilən halda, bunların heç biri sübuta yetirilməyib və artıq keçmişdə qalıb.
Kosovolu biznesmenin «siyasi Olimpə» son sıçrayışına gəlincə, ABŞ və Avropa İttifaqı Kosovoda yeni hakimiyyət orqanlarının formalaşdırılmasını alqışlayıb. Onlar Kosovoya islahatların aparılması işində dəstək vəd ediblər. Kosovonun müxalifətçi deputatlarının Ağ ev tərəfindən ələ alınmasının mümkünlüyünə dair ittihamlarına isə heç bir şərh verilməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, Taçi ilə Pakkolinin siyasi dostluğunun uzun sürəcəyinə inananlar da xeyli azdır.
Belqrada gəlincə, onun Kosovonun Serbiyadan ayrılmasına olan münasibəti son 3 ildə heç bir dəyişikliyə məruz qalmayıb. Belqrad Priştinanın birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsilə heç cür barışmır. Kosovo serblərinin də əksəriyyəti üçün Kosovo onların milli ləyaqətinin bir hissəsi olaraq qalır. Amma bununla yanaşı, Serbiya hökuməti bu gün əsas hədəflərinin Avropa İttifaqına üzvlük olduğunu da gizlətmir. Amma hazırda Aİ ilə Serbiya arasında assosiativ üzvlüklə bağlı razılaşmanın imzalanması «dondurulub». Brüssel hesab edir ki, Belqrad Yuqoslaviya üzrə Haaqa tribunalı ilə əməkdaşlıqda kifayət qədər səmimi deyil.
Serbiyanın baş naziri Bojidar Dyeliç «Berliner Zeitung» qəzetinə müsahibəsində Yuqoslaviya üzrə Beynəlxalq Tribunalı Serbiyaya qarşı törədilmiş hərbi cinayətləri araşdırmağa çağırıb. Amma bununla belə vurğulayıb ki, bu problem «Belqradla Priştina arasında danışıqlar üçün maneə olmayacaq».
Dyeliçin sözlərinə görə, Serbiya hökuməti Kosovo ilə dərhal dialoqa başlamağa hazırdır. Amma bu, ilk növbədə gündəlik həyati məsələlərə - nəqliyyat, telefon əlaqəsi, enerji təchizatına aid olmalıdır.
Martın 8-də son 3 ildə ilk dəfə olaraq Belqradla Priştina Brüsselin vasitəçiliyi ilə yüksək səviyyədə görüş keçirib. Müşahidəçilər hesab edir ki, bu dialoqun nəticəsi Kosovo ilə Serbiyanın Aİ perspektivi baxımından vacib əhəmiyyətə malikdir. Kosovo üçün iqtisadi problemlərin həlli çox vacibdir və Belqrad məhz bu məqama «oynaya» bilər. Görəsən, həqiqətənmi Aİ-yə üzvlük Priştina və Belqrad üçün hansısa komprmisə getmək üçün zəmin yarada bilər? Zaman göstərəcək. Axı danışıqların müddəti dəqiq müəyyənləşdirilməyib.
Danışıqlarda Serbiyanı XİN-in siyasi direktoru Borko Stefanoviç, Kosovonu isə baş nazirin müavini Edita Tahir təmsil edir. Avropa İttifaqı müzakirələrdə qurumun xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eştonun xüsusi nümayəndəsi, diplomat Robert Kuperlə təmsil olunur. Bildirilir ki, lazım olarsa, danışıqlara digər tərəflər də qatıla bilər - BMT, ABŞ, Rusiya.
Stefanoviç bildirib ki, dialoqda məqsəd «Belqradla Priştina arasında mövcud olan bütün problemlərin müzakirəsidir». İlk növbədə gündəlikdə duran məsələlər «regionda yaşayan insanların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, ümumilikdə Balkanlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi, həmçinin ümumi Avropa standartlarına yaxınlaşma» üçün vacib olan məqamlardır. Hələ ki, bunlar qanunun aliliyi, regional əməkdaşlıq və hərəkət azadlığıdır.
Daha bir məqam: martın 23-də Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin Serbiyaya səfər etməlidir. Artıq məlumdur ki, səfər əsasən iqtisadi məsələlərə həsr olunacaq. Rusiya karbohidrogenlərinin tranziti məsələsinin prioritet olacağı şübhə doğurmur. Bununla yanaşı, məlum olduğu kimi, Moskva Priştina ilə danışıqlarda Belqradı dəstəkləyir. Bu dialoqda Rusiyanın öz maraqları var: regionda enerji layihələrinin reallaşdırılması.

INDEFINITE NEGOTIATIONS
Three years have passed since the Serbian province of Kosovo, with support from the leading Western nations, declared independence on 17 February 2008.
However, the latest 'birthday' of that quasi-state, whose independence was recognized at the time by only 75 UN member countries, was hardly a joyful occasion - not only because the process of recognition has clearly ground to a halt, but mainly due to the worrying economic situation in Kosovo. It is a fact that, as many of the European media report, the residents of the 'youngest European nation' themselves say that after the long-coveted 'divorce' from Serbia, life has become harder: unemployment stands at 40% and may reach 50%.
It seems that Kosovo, where large amounts of money flow without producing any great tangible results, is not a source of much joy for its European neighbours either. The image of the 'young nation' is badly tarnished by its notoriety as the main hub for drugs trafficked from Afghanistan to EU countries and a base for European crime. Some European politicians openly say that people now in power in Kosovo were effectively war criminals in the past.
For example, Carla del Ponte, former prosecutor of the International Tribunal for the former Yugoslavia, suspects that Hashim Thaci, incumbent Kosovan prime minister, was implicated in trafficking human organs and organized criminal activities in Kosovo from 1998-1999.
Dick Marty, Swiss member of parliament, human rights commissioner and special rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, made the same accusations recently. In December 2010, at a meeting of the Human Rights Commission, he produced a report which stated that from 1999-2000 the Kosovo Liberation Army traded in human organs which had been taken from hundreds of Serbian prisoners who died as a result of the transplant 'black market'. The proceeds were used to buy arms and to enrich KLA field commanders, including Hashim Thaci. However, Marty has so far not presented any evidence.
In addition, Behgjet Pacolli, a notorious person with dual Swiss and Kosovan citizenship, who is the world's richest ethnic Albanian, recently became the president of Kosovo.
People like Pacolli become the subject of whole books. Kosovo President Ibrahim Rugova used to say about him that he was "totally mysterious," and Corriere della Sera wrote that in the Balkans, he is called "our Berlusconi."
Born into a large but poor peasant family, Pacolli went to Germany at the age of 20, where he worked as a loader at a docks and a janitor for a restaurant, until he finally graduated with a university diploma in economics and trade.
Pacolli earned his fortune when he founded his construction company, Mabetex, which contracted work in the most 'problematic' countries and regions. The company operated on a global scale, with projects in Europe, Central America, the United States and former Soviet countries. Mabetex received many orders from Russia, the best known being the remodelling of the State Duma building in Moscow and more than 200 rooms in the Kremlin.
However, Pacolli gradually developed a keen interest in politics and in 2006 he founded the Alliance for a New Kosovo party, which won seats in Parliament in 2007. Pacolli's goal was to become president, and he succeeded. On 22 February 2011, Pacolli enlisted the support of 62 of the 120 members of parliament in a run-off election (although the main opposition parties boycotted the vote) and became head of state.
It is rumoured that collusion with Prime Minister Hashim Thaci helped Pacolli achieve presidential office. In December 2010, the Kosovan prime minister's party, the Democratic Party of Kosovo, won parliamentary elections, but did not have enough votes to form a new government. Three leading parties refused to take part in forming a cabinet headed by Thaci, so he finally reached agreement with Behgjet Pacolli, whose Alliance for a New Kosovo came fifth in the elections. The deal worked well for both. Hashim Thaci remains prime minister, his Democratic Party of Kosovo holds most ministerial portfolios, and Pacolli is president, while members of his Alliance for a New Kosovo are ministers of defence, economy and health.
However, analysts say that the outcome was a foregone conclusion. It is believed that it was Pacolli's party that led the drive to hold early elections by voting no confidence in the Thaci government. Thus Pacolli helped the prime minister to break the alliance with his then-partner President Fatmir Sejdiu and cleared the way to presidential office for himself. Neue Zuercher Zeitung reports that Pacolli "killed two birds with one stone: he helped Prime Minister Thaci regain ground and realised his own dream."
As a result, the opposition in Kosovo (53 seats in total) accuses the ruling duo of knowingly provoking the current political crisis in Kosovo and of bribing members of parliament and pressurising on them on the eve of the decisive round of the presidential election.
Indeed, in the first two rounds, Pacolli failed to attract a sufficient number of votes (54 and 58 votes instead of the required two thirds). And now it seems very strange to the opposition that on the eve of the third and decisive round of the presidential election, the Democratic Party of Kosovo asked for a five-minute break without delay. Parliamentary Speaker Jakup Krasniqi himself said that would be a violation of the rules because it would provide an opportunity to influence the decisions of members of parliament. The break lasted for a whole hour, after which Pacolli received enough votes to become president.
In addition, the opposition does not like the fact that the newly elected president has a long and tortuous record of relations with Russia and is married to a Russian woman.
As early as 1999 the future chief prosecutor of the Hague Tribunal for the former Yugoslavia, Carla del Ponte, accused Pacolli of corrupt dealings and money laundering - one charge was bribing then Russian President Boris Yeltsin. Incidentally, in June 2000 Behgjet Pacolli was also charged with money laundering and bribery in Switzerland.
It emerged that the Yeltsin family used Mabetex credit cards. The scandal was dubbed Russiagate. Carla del Ponte also investigated Pacolli's ties with Pavel Borodin, former head of the Kremlin Property Department. Borodin was eventually arrested in 2011 in New York at Switzerland's request and spent several months in US and Swiss prisons.
However, none of the participants in Russiagate subsequently encountered any major problems. Pacolli cited jealousy as the main reason for all the accusations. In December 2000, the Russia-related charges were dismissed and, in March 2002, Switzerland also dropped the charges.
However, political opponents of Pacolli in Kosovo still believe that the new president might be the 'long arm' of Moscow. He is also suspected of working with the Serbian security services.
These charges cannot be either proved or dismissed. Times changed in Russia a long time ago. And it is known that Pacolli is against the South Stream gas pipeline project which is so important for Moscow and which would cross Serbia. At the same time, the new Kosovan president is an ardent supporter of the alternative Western European Nabucco gas pipeline project. However, Pacolli is still seen as a man who could reach agreement with the Serbs. And it would seem that the new president will act in confirmation of this view. In his speech to Parliament, he said that he would "work with all Kosovars, regardless of their racial or ethnic origin."
The situation of the Serbian minority, about 5% of Kosovo's total population, remains difficult. The Serbs live mainly in a few small enclaves in the north of Kosovo, and small-scale ethnic clashes occur there regularly.
"I have achieved success by working hard. And I want to be as successful in Kosovo as I was in the West. The West is where Kosovo must head", Pacolli said. Of course, he is well-connected in the United States, too - Western European media report that he conceived and began to cultivate the idea of an 'independent Kosovo'. Incidentally, there are also plenty of shadowy stories about the Kosovan businessman in the West. There were rumours in the past that Behgjet Pacolli bribed Martti Ahtisaari, the UN Secretary General's special envoy to the talks on the status of Kosovo and Metohija. It was alleged that Ahtisaari received 42 million euro from leaders of the Kosovar Albanians for inclusion in the outcome report of provisions to help Kosovo secede from Serbia. A number of papers wrote that the German security services discovered this, but the information was not made public, so there was no follow-up. Ahtisaari himself reacted calmly to these charges. Or, to be more precise, he did not react at all. There were also rumours that some US politicians received financial awards from Pacolli for lobbying in Kosovo's interest. Be that as it may, this has never been proved and is already a matter of the past. As for the present-day ascent of the Kosovan businessman to his political Olympus, the USA and the EU welcomed the establishment of new governing bodies in Kosovo and promised to support reforms. No comments followed statements by the Kosovo opposition on the possible bribing of members of parliament by the White House.
At the same time, no one believes that the political friendship between Thaci and Pacolli will last. As for Belgrade, its position on its secessionist province has not changed over the last three years: Serbia will not recognize the unilateral declaration of Pristina's independence under any circumstances. For the majority of Serbs, Kosovo remains part of their national heritage.
At the same time, the Serbian authorities make no secret of the fact that their main objective now is to join the EU. At present, moves towards an agreement between the EU and Serbia on associated membership have slowed down. Brussels argues that Belgrade is not fully cooperating with the Hague Tribunal on Yugoslavia.
In an interview with the Berliner Zeitung, Serbian Deputy Prime Minister Bozidar Delic called on the International Tribunal for Yugoslavia to investigate war crimes against Serbia with the same consistency and charges as all other war crimes during the Kosovo war, but he also added that this problem "will not obstruct the talks between Belgrade and Pristina."
Delic said that the Serbian Government was ready to open dialogue with Kosovo immediately, first and foremost on routine issues such as transport, phone communication and energy supplies.
On 8 March, for the first time in the three years since the unilateral declaration of independence by Kosovo, high-level negotiations began between Belgrade and Pristina with mediation from Brussels. Observers note that the outcome of the dialogue will be crucial for Kosovo's and Serbia's prospects of accession to the EU. The economic issues are also important for Kosovo, and Serbia might take advantage of this. Can accession to the EU pave the way for some sort of compromise between Pristina and Belgrade? Only time can tell, for no deadline has been set for completion of the talks.
The chief negotiator on the Serbian side is Political Director of the Foreign Ministry Borko Stefanovic, on the Kosovan side - Deputy Prime Minister Edita Tahiri and from the EU, diplomat Robert Cooper, who is the special envoy of Catherine Ashton, the EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy. If necessary, other parties - the UN, the USA, Russia - could also join the talks.
Stefanovic noted that the dialogue was to "discuss all the problems in relations between Belgrade and Pristina". It was reported that this was important for "improving the lives of the people of the region, strengthening cooperation in the Balkans in general and moving closer to common European standards". For now, the rule of law, regional cooperation and freedom of movement are the focus.