MÜDDƏTSİZ DANIŞIQLAR
Kosovonun 2008-ci il fevralın 17-də Qərbin aparıcı dövlətlərinin dəstəyi ilə Serbiyadan ayrılaraq birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsindən 3 il keçir.
Amma müstəqilliyini ötən dövr ərzində BMT üzvündən yalnız 75 dövlətin tanıdığı bu kvazi-dövlətin növbəti «ad günü»nün sevinclə keçdiyini söyləmək çətindir. Yalnız ona görə yox ki, onun müstəqilliyinin tanınması prosesi dayanıb. Kosovoda iqtisadi vəziyyət son dərəcə ağırdır. Vəziyyət elədir ki, bir sıra Avropa KİV-in yazdığı kimi, «Avropanın ən gənc dövləti»nin əksər sakinləri Serbiya ilə çox arzulanan «boşanma»dan sonra, vəziyyətlərinin ağırlaşdığını düşünür - işsizliyin səviyyəsi 40%-ə, bəzi rəqəmlərə görə isə hətta 50%-ə çatır.
Belə görünür ki, Kosovoya ayrılan külli miqdarda vəsaitin hələ də bir nəticə verməməsi, bu yeni ölkənin avropalı qonşularını da narahat etməyə bilməz. Üstəlik, Kosovonun imici o qədər də müsbət deyil: bu ölkə Avropada cinayətkarlığın mərkəzi və Əfqanıstandan Avropa İttifaqına narkotrafik üçün əsas keçid ərazisi sayılır.
Bəzi avropalı siyasətçilər açıq şəkildə bildirir ki, Kosovoda hakimiyyət vaxtilə hərbi cinayətlər törətmiş şəxslərin əlindədir. Keçmiş Yuqoslaviya üzrə Beynəlxalq Tribunalın eks-prokuroru Karla del Ponte Kosovonun hazırkı baş naziri Haşim Taçini insan orqanları ilə alverdə, 1998-1999-cu illərdə Kosovo ərazisində mütəşəkkil cinayətkarlıqda şübhəli bilir.
Eyni ittihamları bir müddət əvvəl isveçrəli parlamentari, insan haqları üzrə müvəkkil, AŞPA-nın xüsusi məruzəçisi Dik Marti də irəli sürüb. Onun ötən ilin dekabrında İnsan Haqları Komitəsinin toplantısında təqdim etdiyi məruzədə bildirilir ki, 1999-2000-ci illərdə Kosovonun Azadlıq Ordusu transplantantların alverinin aparıldığı «qara bazar»da yüzlərlə serbiyalı əsirin orqanları satılıb. Əsirlər isə məhz daxili orqanlarının çıxarılması nəticəsində ölüb. Bu yolla qazanılmış pullar silah-sursat alınmasına, həmçinin, Kosovonun Azadlıq Ordusunun səhra komandirlərinin varlanmasına xərclənib. Onlardan biri də şəxsən Haşim Taçi olub.
Amma o da var ki, Marti hələ də iddialarını sübut edəcək faktlar ortaya qoymayıb. Bütün bunlarla yanaşı, bir müddət əvvəl Kosovonun yeni prezidenti postunu olduqca mənfi imicli şəxs - İsveçrə və Kosovo vətəndaşlığı daşıyan sahibkar Becet Pakkoli tutub. O, dünyanın ən varlı albanıdır. Pakkoli kimilərlə bağlı kitablar yazılır. Kosovonun tanınmamış prezidenti İbahim Ruqova onun haqqında «tam bir müəmma» ifadəsini işlətmişdi. «Corriere della Sera» isə yazır ki, Balkanlarda onu «bizim Berluskoni» adlandırırlar. Yoxsul, çoxuşaqlı kəndli ailəsindən çıxmış Pakolli, təxminən, 20 yaşlarında Almaniyaya gedib və orada limanda yük boşaltmaqla məşğul olub. O, restoranlarda qabyuyan kimi də çalışıb. Bu onun iqtisadiyyat və ticarət üzrə diplom almasınadək davam edib. Pakkoli varidatını, əsasən, özünün yaratdığı «Mabetex» inşaat şirkəti vasitəsilə qazanıb. O, biznes üçün ən problemli ölkələr və regionlarda layihələr həyata keçirməklə məşğul olub. Şirkət, demək olar ki, bütün dünyada fəaliyyət göstərib - Avropada, Mərkəzi Amerikada, ABŞ-da və keçmiş SSRİ ölkələrində. «Mabetex» Rusiyadan xeyli sifariş alıb. Onların arasında ən məşhuru, yəqin ki, Moskvada Dövlət Dumasının binasının bərpası, Kremldə 200-dən artıq otağın təmiridir.
Lakin Pakkolinin maraq sahəsi tədricən dəyişib və o, siyasətə tərəf meyillənməyə başlayıb. 2006-cı ildə Pakkoli «Yeni Kosovo uğrunda alyans» partiyasını yaradıb və artıq 1 il sonra parlamentə düşməyə nail olub. Sahibkarın məqsədi prezident olmaq idi və o, bu istəyini reallaşdırdı. 2011-ci il fevralın 22-də səsvermənin üçüncü turunda (əsas müxalifət partiyaları səsvermədə iştirakdan imtina edib) Pakkoli 120 deputatdan 62-nin dəstəyini alıb və Kosovo prezidenti seçilib.
Məlumata görə, Pakkolinin prezident kürsüsünü tutmasına baş nazir Haşim Taçi ilə razılaşmaya getməsi kömək edib. Ötən ilin dekabrında növbədənkənar parlament seçkisi zamanı baş nazirin Kosovo Demokrat Partiyası (KDP) qələbə qazansa da, əldə edilmiş yerlər yeni hökumətin formalaşdırılması üçün kifayət etməyib. 3 aparıcı partiya Taçinin rəhbəri olacağı Nazirlər Kabinetində təmsil olunmaqdan imtina edib və nəticədə o, Pakkoli ilə razılaşıb. Həmin seçkidə sonuncunun «Yeni Kosovo uğrunda alyans» partiyası yalnız 5-ci yeri tutmuşdu. Amma hər şey gözlənildiyindən yaxşı alındı. Haşim Taçi baş nazir kürsüsündə qaldı, onun partiyası əksər nazir portfellərini əldə etdi, Pakkoli isə prezident oldu. Sonuncunun partiyası müdafiə, iqtisadiyyat və səhiyyə nazirliklərinə də sahib çıxdı. İddialara görə, bütün bunlar hələ əvvəldən həll olunubmuş. Guya növbədənkənar seçkiyə məhz Pakkolinin partiyası Taçi hökumətinə etimadsızlıq qərarı ilə nail olub. Beləliklə, Pakkoli baş nazirə ozamankı tərəfdaşı - Kosovo prezidenti Fatmir Seydiu ilə əməkdaşlığı pozmaq imkanı yaradıb, özü üçün isə prezidentliyə gedən yolu açıb. «Neue Zuercher Zeitung» yazır ki, Pakkoli «1 güllə ilə 2 dovşan vurub: Taçinin kürsüyə qayıtmasına kömək edib, özünün isə əsas arzusuna çatıb».
Nəticədə, Kosovo müxalifəti (ümumilikdə 53 deputat kürsüsü) bu dueti Kosovodakı hazırkı siyasi böhranı bilərəkdən yaratmaqda ittiham edir. Cütlük prezident seçkisi ilə bağlı həlledici səsvermə öncəsi deputatlara təzyiq göstərməkdə, onları ələ almaqda da günahlandırılır.
Həqiqətən, seçkinin ilk 2 raundunda Pakkoli lazımi səsi toplaya bilməyib (qalib gəlmək üçün səslərin üçdəikisinin qazanılması vacib olsa da, o, ilk turlarda 54 və 58 səs qazanıb). İndi müxalifətə kifayət qədər şübhəli gələn məqam üçüncü - həlledici səsvermə ərəfəsində KDP-nin təcili qaydada 5 dəqiqəlik fasilə tələb etməsidir. Parlamentin spikeri Yakup Krasniçi bununla reqlamentin pozulduğunu, başqa sözlə, deputatlara təsir göstərmək imkanının yarandığını bəyan etsə də, fasilə elan edilib və düz, 1 saat çəkib. Bundan sonra Pakkoli lazımi səsi toplayaraq prezident seçilib.Bundan başqa, yeni prezidentin Rusiya ilə çoxdankı və qəliz əlaqələrə malik olması, üstəlik, onun rus xanımla ailə qurması da müxalifətin xoşuna gəlmir. Hələ 1999-cu ildə keçmiş Yuqoslaviya üçün Haaqa Tribunalının sabiq prokuroru Karla del Ponte Pakkolini korrupsiyada, “çirkli pullar”ın yuyulmasında, həmin vaxt Rusiya prezidenti olan Boris Yeltsinə rüşvət verməkdə günahlandırırdı. Yeri gəlmişkən, 2000-ci ilin iyununda İsveçrədə Becet Pikkoliyə qarşı “çirkli pullar”ın yuyulması və rüşvətxorluqla bağlı ittiham da irəli sürülmüşdü.
Sonradan Yeltsin ailəsinin «Mabetex» şirkətinin kredit kartlarından istifadə etdiyi də məlum olub. Bu məsələ «Russiagate» adı ilə məşhurlaşmışdı. Karla del Ponte Pakkoli ilə Kremlin işlər idarəsinin rəhbəri Pavel Borodinin əlaqələrini də araşdırıb. Nəticədə, Borodin 2001-ci ildə İsveçrənin sorğusu əsasında Nyu-Yorkda həbs edilib, bir neçə ay Amerika və İsveçrə həbsxanalarında yatıb.
Amma «Russiagate» iştirakçılarının heç biri üçün ciddi xoşagəlməzliklər yaşanmayıb. Pakkoli isə ona ünvanlanmış ittihamları paxıllıq kimi qiymətləndirib.
2000-ci ilin dekabrında Rusiya məsələsi cinayət tərkibi olmadığı üçün bağlanıb. 2002-ci ilin martında isə İsveçrədə də iş qapadılıb.
Amma Pikkolinin Kosovodakı siyasi opponentləri hələ də hesab edir ki, yeni prezident Moskvanın «sağ əli» ola bilər. Onu Serbiyanın məxfi xidməti ilə əlaqədə də şübhəli bilirlər. Bu ittihamları nə sübut, nə də inkar etmək mümkündür. Rusiya artıq çoxdan ovaxtkı Rusiya deyil. Pakkolinin özü də bu gün Moskva üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan «Cənub axını» qaz kəməri layihəsinin əleyhinə çıxış edir. Qeyd edək ki, bu kəmərin bir hissəsi Serbiyadan keçməlidir. Bununla yanaşı, Kosovonun yeni prezidenti qeyd olunan boru xəttinə alternativ sayılan «Nabucco» layihəsini fəal şəkildə dəstəkləyir.
Eyni zamanda, Pakkoli hələ də serblərlə dil tapa biləcək şəxs sayılır. Yeni prezidentin özü də deyəsən, bu fikri təsdiqləmək istəyindədir. O, parlamentdəki çıxışı zamanı Kosovoda yaşayan etnik serbləri onların doğma dilində salamlayıb və bildirib ki, «Etnik və irqi mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün kosovolularla işləyəcək».
Qeyd edək ki, Kosovo əhalisinin, təxminən, 5%-ni təşkil edən serb azlığın durumu ağır olaraq qalır. Onlar, əsasən, azsaylı anklavlarda yaşayırlar və daha çox Kosovonun şimal hissəsində məskunlaşıblar. Məhz burada tez-tez kiçikmiqyaslı millətlərarası toqquşmalar da baş verir.
«Mən təmiz əməyimlə uğur əldə etmişəm. Qərbdə qazanılmış uğurları Kosovoda təkrarlamaq istəyirəm. Qərb Kosovonun gedəcəyi istiqamətdir», - deyə Pakkoli bildirib.
Doğrudur, onun ABŞ-la da yaxşı əlaqələri var. Qərbi Avropa KİV yazır ki, o, vaxtilə «müstəqil Kosovo» ideyasını ortaya atanlardan biri olub. Yeri gəlmişkən, kosovolu biznesmenin «Qərb istiqaməti» də «qaranlıq məqamlar»la doludur. Əvvəllər belə fikirlər gəzirdi ki, Becet Pakkoli BMT baş katibinin Kosovo və Metoxiyanın gələcək statusu ilə bağlı danışıqlardakı xüsusi nümayəndəsi, Finlandiyanın sabiq prezidenti Marti Axtisaariyə rüşvət verib. Guya Axtisaari Kosovo albanlarının liderindən 42 milyon avro alıb və bunun əvəzində yekun hesabatında Kosovonun Serbiyadan ayrılmasını nəzərdə tutan fikirlərə yer ayıracağını vəd edib. Bəzi KİV yazırdı ki, bu faktı Almaniyanın xüsusi xidmət orqanları üzə çıxarıb. Lakin hadisə «şişmədi» və tezliklə unuduldu. Axtisaarinin özü də ittihamlara çox sakit yanaşdı. Daha dəqiq desək, ümumiyyətlə, reaksiya vermədi. Digər məlumatlara görə, həmin dövrlərdə Kosovonun maraqlarının lobbiçiliyini etmək üçün bəzi amerikalı siyasətçilər də Pakkolidən pul alıb.
Amma istənilən halda, bunların heç biri sübuta yetirilməyib və artıq keçmişdə qalıb.
Kosovolu biznesmenin «siyasi Olimpə» son sıçrayışına gəlincə, ABŞ və Avropa İttifaqı Kosovoda yeni hakimiyyət orqanlarının formalaşdırılmasını alqışlayıb. Onlar Kosovoya islahatların aparılması işində dəstək vəd ediblər. Kosovonun müxalifətçi deputatlarının Ağ ev tərəfindən ələ alınmasının mümkünlüyünə dair ittihamlarına isə heç bir şərh verilməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, Taçi ilə Pakkolinin siyasi dostluğunun uzun sürəcəyinə inananlar da xeyli azdır.
Belqrada gəlincə, onun Kosovonun Serbiyadan ayrılmasına olan münasibəti son 3 ildə heç bir dəyişikliyə məruz qalmayıb. Belqrad Priştinanın birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsilə heç cür barışmır. Kosovo serblərinin də əksəriyyəti üçün Kosovo onların milli ləyaqətinin bir hissəsi olaraq qalır. Amma bununla yanaşı, Serbiya hökuməti bu gün əsas hədəflərinin Avropa İttifaqına üzvlük olduğunu da gizlətmir. Amma hazırda Aİ ilə Serbiya arasında assosiativ üzvlüklə bağlı razılaşmanın imzalanması «dondurulub». Brüssel hesab edir ki, Belqrad Yuqoslaviya üzrə Haaqa tribunalı ilə əməkdaşlıqda kifayət qədər səmimi deyil.
Serbiyanın baş naziri Bojidar Dyeliç «Berliner Zeitung» qəzetinə müsahibəsində Yuqoslaviya üzrə Beynəlxalq Tribunalı Serbiyaya qarşı törədilmiş hərbi cinayətləri araşdırmağa çağırıb. Amma bununla belə vurğulayıb ki, bu problem «Belqradla Priştina arasında danışıqlar üçün maneə olmayacaq».
Dyeliçin sözlərinə görə, Serbiya hökuməti Kosovo ilə dərhal dialoqa başlamağa hazırdır. Amma bu, ilk növbədə gündəlik həyati məsələlərə - nəqliyyat, telefon əlaqəsi, enerji təchizatına aid olmalıdır.
Martın 8-də son 3 ildə ilk dəfə olaraq Belqradla Priştina Brüsselin vasitəçiliyi ilə yüksək səviyyədə görüş keçirib. Müşahidəçilər hesab edir ki, bu dialoqun nəticəsi Kosovo ilə Serbiyanın Aİ perspektivi baxımından vacib əhəmiyyətə malikdir. Kosovo üçün iqtisadi problemlərin həlli çox vacibdir və Belqrad məhz bu məqama «oynaya» bilər. Görəsən, həqiqətənmi Aİ-yə üzvlük Priştina və Belqrad üçün hansısa komprmisə getmək üçün zəmin yarada bilər? Zaman göstərəcək. Axı danışıqların müddəti dəqiq müəyyənləşdirilməyib.
Danışıqlarda Serbiyanı XİN-in siyasi direktoru Borko Stefanoviç, Kosovonu isə baş nazirin müavini Edita Tahir təmsil edir. Avropa İttifaqı müzakirələrdə qurumun xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eştonun xüsusi nümayəndəsi, diplomat Robert Kuperlə təmsil olunur. Bildirilir ki, lazım olarsa, danışıqlara digər tərəflər də qatıla bilər - BMT, ABŞ, Rusiya.
Stefanoviç bildirib ki, dialoqda məqsəd «Belqradla Priştina arasında mövcud olan bütün problemlərin müzakirəsidir». İlk növbədə gündəlikdə duran məsələlər «regionda yaşayan insanların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, ümumilikdə Balkanlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi, həmçinin ümumi Avropa standartlarına yaxınlaşma» üçün vacib olan məqamlardır. Hələ ki, bunlar qanunun aliliyi, regional əməkdaşlıq və hərəkət azadlığıdır.
Daha bir məqam: martın 23-də Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin Serbiyaya səfər etməlidir. Artıq məlumdur ki, səfər əsasən iqtisadi məsələlərə həsr olunacaq. Rusiya karbohidrogenlərinin tranziti məsələsinin prioritet olacağı şübhə doğurmur. Bununla yanaşı, məlum olduğu kimi, Moskva Priştina ilə danışıqlarda Belqradı dəstəkləyir. Bu dialoqda Rusiyanın öz maraqları var: regionda enerji layihələrinin reallaşdırılması.

БЕССРОЧНЫЕ ПЕРЕГОВОРЫ
С тех пор как сербская провинция Косово 17 февраля 2008 года в одностороннем порядке при поддержке ведущих стран Запада объявила о своей независимости, прошло уже три года.
Однако сложно назвать веселым очередной "день рождения" этого квази-государства, чью независимость за прошедшее время признали только 75 стран - членов ООН. И не только потому, что дальнейший процесс признания явно застопорился, но в основном из-за весьма тяжелой экономической ситуации в Косово. Обстоятельства таковы, что, как пишут в ряде европейских СМИ, по мнению многих жителей "самого молодого европейского государства", с приобретением столь желанного "развода" с Сербией жить им стало тяжелее - уровень безработицы достигает 40%, а то и все 50%.
Судя по всему, не слишком радует Косово, куда пока что без особого толка идут серьезные финансовые вливания, и своих европейских соседей. Имидж "страны" значительно омрачен тем, что за краем прочно укрепилась слава главного перевалочного пункта наркотрафика из Афганистана в страны ЕС и европейского центра преступности. Причем некоторые европейские политики в открытую говорят, что у власти в Косово по сути находятся в прошлом военные преступники.
Так, Карла дель Понте, экс-прокурор Международного трибунала по бывшей Югославии, подозревает нынешнего премьер-министра Косово Хашима Тачи в причастности к торговле человеческими органами и оргпреступности на территории края в 1998-1999 годах.
Эти же обвинения недавно выдвинул швейцарский парламентарий, уполномоченный по правам человека, специальный докладчик ПАСЕ Дик Марти. В декабре прошлого года на заседании Комиссии по правам человека им был представлен доклад, согласно которому в 1999-2000 годах Армией освобождения Косово на "черном" рынке трансплантатов велась торговля органами, изъятыми у сотен сербских пленных, которые в результате этого погибли. Заработанные таким образом деньги использовались как для закупки вооружений, так и в целях личного обогащения полевых командиров Армии освобождения Косово, одним из которых был и Хашим Тачи. Правда, доказательства своим утверждениям Марти до сих пор не представил.
Плюс ко всему недавно новым президентом Косово стала очень одиозная личность - имеющий гражданство Швейцарии и Косово предприниматель Беджет Паколли, который является самым богатым албанцем в мире.
Про таких, как Паколли, пишут книги. Непризнанный президент Косово Ибагим Ругова говорил о нем, что он "абсолютная загадка", а, как пишет Corriere della Sera, на Балканах его называют "наш Берлускони".
Выходец из бедной и многодетной крестьянской семьи, он в возрасте немногим более 20 лет уехал в Германию, где работал и грузчиком в порту, и мойщиком в ресторанах, пока наконец не получил диплом по экономике и торговле.
Состояние Паколли принесла основанная им строительная компания Mabetex, которая бралась за проекты в самых "проблемных" для бизнеса странах и регионах. Компания работала практически по всему миру - в Европе, в Центральной Америке, в США, в странах бывшего СССР. Очень много заказов у Mabetex было в России, среди которых, пожалуй, самый знаменитый - реконструкция здания Государственной Думы в Москве и более 200 помещений в Кремле.
Однако постепенно сфера интересов Паколли сместилась в сторону политики, и он в 2006 году основал партию "Альянс за новое Косово", которая уже на следующий год попала в парламент. Целью предпринимателя было стать президентом, и он добился своего. 22 февраля 2011 года в третьем туре голосования (хотя основные оппозиционные партии отказались от участия в процедуре) Паколли все-таки смог заручиться поддержкой 62 из 120 депутатов и стал главой Косово.
Как отмечается, получить президентское кресло Паколли помог сговор с премьер-министром Хашимом Тачи. В декабре прошлого года в ходе досрочных парламентских выборов партия косовского премьера - Демократическая партия Косово (ДПК) победила, но полученных голосов оказалось недостаточно для формирования нового правительства. Три ведущие партии не захотели войти в кабинет министров, возглавляемый Тачи, и в результате он договорился с Беджетом Паколли, чей "Альянс за новое Косово" занял только пятое место. Все вышло как нельзя лучше. Хашим Тачи остался главой правительства, и его ДПК получила большую часть министерских портфелей, Паколли же стал президентом, а его "Альянсу за новое Косово" достались посты министров обороны, экономики и здравоохранения.
Впрочем, утверждается, что все было предрешено заранее. Якобы досрочных выборов добилась именно возглавляемая Паколли партия - при помощи вотума недоверия правительству Тачи. Таким образом, Паколли помог премьеру разорвать сотрудничество со своим тогдашним партнером, президентом Косово Фатмиром Сейдиу, а для себя открыл дорогу к президентскому креслу. Как пишет Neue Zuercher Zeitung, Паколли "убил одним выстрелом сразу двух зайцев: помог вернуться в седло премьеру Тачи и продвинулся в осуществлении собственной мечты".
В результате косовская оппозиция (53 голоса в общей сложности) обвиняет правящий дуэт в сознательном провоцировании нынешнего политического кризиса в Косово, а также подкупе и давлении на депутатов накануне решающего голосования при выборе президента.
Действительно, в первых двух раундах Паколли не сумел набрать достаточного количества голосов (54 и 58 голосов вместо необходимых двух третей). И сейчас оппозиции кажется очень странным, что накануне третьего, решающего тура голосования ДПК срочно потребовала объявить пятиминутный перерыв. Причем сам спикер парламента Якуп Красничи заявил, что тем самым нарушается регламент, поскольку создается возможность воздействия на депутатов. Перерыв затянулся на целый час, после чего Паколли получил необходимые голоса для избрания президентом.
Кроме того, оппозиции также не нравится, что новоиспеченный президент имеет долгие и витиеватые связи с Россией, а также женат на русской.
Еще в 1999 году будущий главный прокурор Гаагского трибунала для бывшей Югославии Карла дель Понте обвинила Паколли в коррупции и отмывании денег, а именно в даче взятки тогдашнему российскому президенту Борису Ельцину. Кстати, в июне 2000 года в Швейцарии Беджету Паколли также было предъявлено обвинение в отмывании денег и взятках.
Выяснилось, что семья Ельцина пользовалась кредитными картами Mabetex. Дело получило громкое название Russiagate. Карла дель Понте также начала расследование о связях между Паколли и управделами Кремля Павлом Бородиным. В результате Бородин в 2001 году был арестован в Нью-Йорке по запросу Швейцарии и провел несколько месяцев в американской и швейцарской тюрьмах.
Впрочем, серьезных неприятностей не было ни у одного из участников Russiagate. Сам Паколли объяснил все обвинения завистью. В декабре 2000 года российское дело было прекращено за отсутствием состава преступления, а в марте 2002 года закрыли дело в Швейцарии.
Политическим оппонентам Паколли в Косово, однако, до сих пор кажется, что новый президент может представлять собой "длинную руку" Москвы. Его также подозревают в сотрудничестве с сербскими секретными службами.
Эти обвинения нельзя ни доказать, ни опровергнуть. В России уже давно не те времена. Да и сам Паколли сейчас, как известно, выступает против такого значимого для Москвы энергетического проекта, как строительство газопровода "Южный поток", часть которого должна пройти по территории Сербии. При этом новый президент Косово активно поддерживает альтернативный западноевропейский проект газопровода Nabucco.
Впрочем, Паколли до сих пор считается человеком, который может договориться с сербами. И сам новый президент это мнение, судя по всему, собирается подтвердить. В ходе своего выступления в парламенте он поприветствовал этнических сербов в Косово на их родном языке и заявил, что будет "работать со всеми косоварами, несмотря на их расовую или этническую принадлежность".
Положение сербского меньшинства, составляющего около 5% от общего населения края, продолжает оставаться сложным. Сербы в основном проживают в немногочисленных анклавах, сконцентрированных в северной части Косово, где регулярно происходят мелкие межэтнические столкновения.
"Я достиг успеха честным трудом. Успехи, достигнутые на Западе, я хочу повторить и в Косово. Запад - это путь, которым будет идти Косово", - также заявил Паколли.
Да, у Паколли, конечно, есть хорошие связи и в США, где, как пишут западноевропейские СМИ, он в свое время стал лелеять и активно взращивать идею о "независимом Косово".
Кстати, и на "западном направлении" вокруг косовского бизнесмена полно "темных" историй. Ранее активно ходили слухи, что Беджет Паколли давал взятки специальному посланнику генсека ООН на переговорах по будущему статусу Косово и Метохии, бывшему президенту Финляндии Марти Ахтисаари. Якобы Ахтисаари получил от лидеров косовских албанцев 42 миллиона евро за то, чтобы в его итоговом докладе содержались положения, способствующие выходу Косово из состава Сербии. В ряде СМИ писали, что об этом стало известно немецким спецслужбам. Однако международной огласки и дальнейшего развития это дело не получило. Сам Ахтисаари на обвинения отреагировал более чем спокойно. Вернее вообще никак не отреагировал.
Также ходили слухи, что за лоббирование интересов Косово денежные вознаграждения от Паколли получали и некоторые американские политики.
Однако в любом случае, все это никем не доказано и уже в прошлом. Что же касается нынешнего взлета косовского бизнесмена на "политический олимп", то США и Европейский союз приветствовали формирование новых органов власти в Косово, обещав поддержку на пути реформ. Заявления косовских оппозиционеров о возможном подкупе депутатов Белым домом никак прокомментированы не были.
Вместе с тем долгой политической дружбы Тачи и Паколли также не предрекают.
Что же касается Белграда, то его отношение к отделившейся провинции за три года не изменилось - Сербия ни в коем случае не признает одностороннее объявление независимости Приштины. Для большинства сербов Косово остается частью их национального достояния.
Однако при этом сербские власти не скрывают, что их главная цель на сегодня - это также вступление в ЕС. В настоящее время подписание договора между ЕС и Сербией об ассоциированном членстве затормозилось. Брюссель считает, что Белград недостаточно искренне сотрудничает с Гаагским трибуналом по Югославии.
Сербский вице-премьер Божидар Дьелич в интервью газете Berliner Zeitung призвал Международный трибунал по Югославии расследовать военные преступления против Сербии с той же последовательностью и предъявлением обвинений, как и все остальные преступления периода войны вокруг Косово, но также добавил, что эта проблема "не станет препятствием для переговоров между Белградом и Приштиной".
По словам Дьелича, сербское правительство готово к немедленному началу диалога с Косово, в первую очередь по вопросам повседневной жизни, таким как транспорт, телефонная связь, энергоснабжение.
И 8 марта, впервые за три года, после одностороннего провозглашения независимости Косово, Белград и Приштина при посредничестве Брюсселя начали переговоры на высоком уровне. Наблюдатели не скрывают, что исход этого диалога будет иметь очень важное значение для дальнейших европерспектив Косово и Сербии. Для Косово также важно решение экономических вопросов, и Сербия вполне может сыграть на этом.
Неужели вступление в ЕС станет для Приштины и Белграда почвой для заключения некоего компромисса? Время покажет, ведь срок переговорам не определен.
Сербскую сторону на них представляет политический директор МИД Борко Стефанович, косовскую - заместитель главы правительства Эдита Тахир, Евросоюз - дипломат Роберт Купер, являющийся спецпосланником высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон. Отмечается, что при необходимости к переговорам могут присоединиться и другие стороны - ООН, США, Россия…
Как отметил Стефанович, целью диалога является "обсудить все стоящие между Белградом и Приштиной проблемы". Сообщается, что в первую очередь на повестке дня стоят вопросы, важные для "улучшения жизни людей в регионе, укрепления сотрудничества на Балканах в целом, а также приближения к общим европейским стандартам". Пока что это - верховенство закона, региональное сотрудничество и свобода передвижения.