Yaponiyanı dağıtmış yeraltı təkan və nəhəng dalğalar dünyada yeni böhrana səbəb ola bilər
2011-ci ilin əvvəli qorxulu gəldi - Moskvanın «Domodedovo» aeroportunda dəhşətli terror aktı, bir çox ərəb ölkələrini bürümüş xalq üsyanları, Liviyada vətəndaş müharibəsi, Yeni Zelandiyanın Kraystçerç şəhərinə ciddi ziyan vuran zəlzələ, Avstraliyanı dağıdan qorxunc «Yasi» siklonu - burada küləyin sürəti hətta saatda 300 kilometrə çatırdı. Və nəhayət, martın 11-də bütün dünyanın diqqəti Yaponiyaya yönəldi. Gündoğar ölkədə baş vermiş 8,9 bal gücündə zəlzələ Yaponiyanın müasir tarixində qeydə alınmış ən güclü yeraltı təkandır. Onun episentri Miyaqi prefekturasının 130 kilometrliyində olub.
Bundan dərhal sonra Yaponiyanın şimal-şərq sahillərini nəhəng sunami dalğaları vurdu. Bəzi yerlərdə (məsələn, Senday şəhər limanında) dalğaların hündürlüyü 10 metrə çatıb. O, 5 kilometrədək şəhərin içinə gedib. Həmin gün fəlakətin əsas səbəbkarı da zəlzələ yox, məhz sunami idi. Okeana yaxın ərazidə yerləşən yaşayış məntəqələri, demək olar ki, tamamilə suyun altında qalıb.
Yəqin ki, dünya belə hadisəyə ilk dəfə şahidlik edirdi. 2004-cü ilin dekabrında İndoneziyada baş vermiş dağıdıcı zəlzələ və sunaminin görüntüləri bir müddət sonra yayılmışdısa, Yaponiya ərazisini vuran nəhəng dalğaların törətdiyi faciə küçələrdə quraşdırılan saysız-hesabsız kameraların hesabına bir sıra telekanallarla canlı yayımlanırdı.
Bu görüntülər xüsusilə bədbin ruhlu insanlarda əsl apokalipsis əhvalı yaratdı. Üstəlik, hazırda internetdə Yaponiyadakı zəlzələ ilə Günəşdə baş vermiş partlayışlar və həmçinin, martın 19-da Yerə ən yaxın məsafədə olacağı barədə faktlar arasında əlaqə geniş müzakirə olunur. Bundan başqa, ekspertlərin sözlərinə görə, Yaponiya sahillərində baş vermiş zəlzələ Yerin oxunu 15 santimetr dəyişməsinə, hətta sutkanın 1,6 mikrosaniyə qısalmasına səbəb olub.
Həqiqətən də, baş verənlər dünyanın sonu ilə bağlı Hollivud filmini xatırladır - kökündən çıxmış ağaclar və dağılmış evlər, okeandan sahilə atılmış nəhəng gəmilər, oyuncaqları xatırladan əzilmiş saysız-hesabsız avtomobillər, dağılmış körpülər və estakadalar, qabarmış yollar.
Təbii fəlakət nəhəng ərazidə elektrik enerjisinin kəsilməsinə, su və qaz verilişinin dayanmasına, neft emalı ilə məşğul olan müəssisələr də daxil olmaqla, bir çox yerlərdə çoxsaylı yanğınlara səbəb olub. Ölkənin bir çox ərazisində nəqliyyatın hərəkəti tam kəsilib.
Fəlakət qurbanlarının və yaralıların sayı hələ dəqiqləşdirilir. Lakin ilkin hesablamalara görə, yalnız Minamisanriku liman şəhərində 9,5 min insan itkin düşüb.
Alimlər bildirir ki, 7 baldan güclü zəlzələlər hələ 1 ay ərzində Honsyu adasında təkrarlanacaq.
Təbii fəlakətdən sonrakı ilk saatlarda Yaponiya hökumətini maddi zərər və ya xilasetmə prosesinin gedişi yox, zəlzələ və sunaminin yerli AES-in fəaliyyətinə təsiri daha çox narahat etməyə başlayıb. Təbii fəlakətdən sonra ölkədə fəaliyyət göstərən 54 reaktordan 10-nun işi dayanıb. Martın 12-də isə Tokionun 250 kilometr şimal-şərqində yerləşən və reaktorun avtomatik soyudulması sisteminin sıradan çıxdığı «Fukusima-1» AES-də partlayış baş verib. Xoşbəxtlikdən bu, reaktora təsir etməyib və ən qorxulu ssenaridən qaçmaq mümkün olub. Amma radiasiya sızmasının qarşısı tam alınmayıb. Nəticədə, baş nazir Natoto Kan AES-in 20 kilometrliyində yaşayan əhalinin evakuasiyasına tapşırıq verib. Şəhərin digər sakinlərinə evlərini tərk etməmələri, kondisionerləri söndürmələri, krandan su içməmələri tövsiyə olunub.
Martın 13-ü səhər saatlarında artıq 6 reaktorun soyutma sisteminin sıradan çıxdığı elan olunub: bunlar «Fukusima-1» AES-in 1-ci, 2-ci və 3-cü reaktorları, «Fukusima-2» AES-in isə 1, 2 və 4-cü reaktorlarıdır. İndi reaktorları dəniz suyu vasitəsilə soyutmağa çalışırlar. Bundan başqa, Miyaqi prefekturasındakı «Onahava» AES-də fövqəladə vəziyyət elan edilib.Beləliklə, Yaponiyanın Hirosima və Naqasaki şəhərlərinə atom zərbəsi endirilməsindən, təxminən, 70 il sonra Gündoğar ölkə yenidən radioaktiv zəhərlənmə təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb.
Bunun fonunda bütün dünyada nüvə enerjisindən dinc istifadəyə inam nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmağa başlayıb. Fəlakətdən sonrakı ilk saatlarda Yaponiyaya dəymiş maddi zərərin 10 milyardlarla dollara çatacağı aydın idi. Yaponiyanın baş naziri Kanın sözlərinə görə, onun ölkəsi İkinci dünya müharibəsindən sonra ən ciddi böhranla üzləşib. Bir faktı xatırlatmaq kifayətdir ki, sözügedən AES Yaponiyada enerji tələbatının, təxminən, 30%-ni təmin edir. Təbii fəlakətin ölkənin balıqçılıq təsərrüfatına da ciddi zərbə vurduğu aydındır.
«Nissan», «Toyota» kimi avtomobil istehsalçıları Yaponiya ərazisində istehsalı dayandırdıqlarını elan ediblər.
Siyahını xeyli uzatmaq da mümkündür.
Baş verənlərin Yaponiya iqtisadiyyatına nə qədər təsir edəcəyini dəqiq söyləmək hələ ki çətindir. Amma nikbinlik üçün əsaslar əlbəttə ki, çox azdır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, ölkənin təbii fəlakətədək də iqtisadi problemləri az deyildi, məsələn yığılan  böyük məbləğdə xarici borc, üstəlik, ölkədə siyasi böhran öz həllini gözləyirdi. İndi isə Yaponiyada istehlakçıların fəallığı da xeyli zəifləyəcək, sığorta şirkətləri milyonlarla ödəniş etmək öhdəliyi qarşısında qalacaq.
Dünya iqtisadiyyatından da yaxşı nəsə gözləmək olmaz. Çünki Yaponiya dünyada iqtisadiyyatının həcminə görə, 3-cü ölkədir. Üstəlik, Yaxın Şərqdəki təlatümlər də bu baxımdan mənfi faktor sayıla bilər.
İndi bizi sunamiyə bərabər ikinci zərbə - yeni qlobal iqtisadi böhran gözləyə bilər.
Yaponiyada zəlzələ, kompyuterlər və digər texnologiyaların yaranmasına baxmayaraq, bəşəriyyətin yüzilliklər əvvəl olduğu  kimi, indi də təbii fəlakətlər qarşısında hələ aciz qaldığını sübut etdi. Dünyanın yüksək texnologiyaların ən sürətli inkişaf etdiyi ölkələrindən biri, iqtisadiyyatının həcminə görə 3-cü yerdə olan dövlət öz müdafiəsi üçün heç nə edə bilmədi.
Üstəlik, təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, dünyada Yaponiya kimi dövlətlər o qədər də çox deyil.
Odur ki, bu hadisənin istənilən az inkişaf etmiş ölkədə baş verməsi daha ciddi fəlakətlərə səbəb olardı. Gündoğar ölkədə dünyanın ən seysmik davamlı binaları tikilir. Son hadisə zamanı bu, bütün dünyaya bir daha sübut olundu - Tokiodakı evlərin əksəriyyəti, həmçinin, göydələnlər zəlzələ nəticəsində dağılmadı. Yaponlara daim belə hallarda necə davranmalarına dair keçilən təlimlər də neçə-neçə insan həyatını xilas etdi.
Amma fəlakət yenə də hamıdan güclü çıxdı.
Bütün bunlarla yanaşı, yaxşılara ümid edək - birincisi, təbiətin mərhəmətinə, ikincisi, Yaponiyanın hər şeyi geridə qoya biləcəyinə. Axı, bu ölkənin sakinləri mətanət və əməksevərliyi ilə indiyədək dəfələrlə möcüzələr yaradıblar.

The underground tremors and huge waves which devastated Japan could cause a new world crisis
It has been a worrying start to 2011 - a terrible terrorist act at Moscow's Domodedovo airport, public disturbances gripping many Arab countries, civil war in Libya, underground tremors causing serious damage to the New Zealand city of Christchurch and the terrible cyclone Yasi, with wind speeds of up to 300 km an hour, hitting Australia… And then, on the morning of 11 March, the whole world was focused on Japan.
The land of the rising sun was hit by an earthquake of no less than force 8.9, which has already been described as the most powerful in Japan's modern history. The epicentre was 130 km from the coastal prefecture of Miyagi. A short time afterwards a huge tsunami, with waves which in some places (for example the port of Sendai) reached heights of ten metres and poured up to five kilometres inland, struck Japan's north-east coast. The huge waves, and not the earthquake, were the main worry on that terrible morning. Villages near the ocean were completely submerged. This may be the first time the world has witnessed such a sight. Whereas the pictures of the deadly earthquakes and tsunamis in Indonesia in December 2004 reached viewers some time afterwards, this time the world's TV channels carried direct relays of the huge waves that struck Japan, where many street cameras have been set up and where there are many advanced means of communication.
There was an apocalyptic feeling among more pessimistically minded viewers as they watched these pictures, especially as rumours are now active on the Internet about a link between the earthquake in Japan and explosions on the sun and the closest proximity for decades between the earth and the moon (the so-called lunar perigee on 19 March). Furthermore, experts say, the underground tremors off the Japanese coast displaced the earth's axis by about 15 centimetres and even reduced the earth day by 1.6 micro-seconds.
Indeed, what happened was all too strong a reminder of Hollywood films about the end of the world - a mishmash of uprooted trees and houses, huge ships tossed onto the shore, cars crushed like toys by the oncoming tide, shattered bridges and piers and distended roads…
The storm led to mass disruptions of electricity, water and gas supplies and numerous fires broke out, including at oil refineries. Transport was shut down in many parts of the country. The number of dead and injured is still being established. First reports say that 9,500 people are missing in the port of Minami Sanriku alone…
At the same time, scientists are predicting that tremors of force 7 will continue on the island of Honshu for a month. But in the first few hours after the quake the Japanese government was mainly concerned not by the material damage or rescue operations, but the fact that the earthquake and the tsunami had affected the operation of local nuclear power stations - ten of the country's 54 reactors were shut down.
Nevertheless, on 12 March there was still an explosion at the Fukusima-1 nuclear power plant, 250 km north-east of Tokyo, where the automatic reactor cooling system went out of action. Fortunately, the reactor was not affected and the worst scenario was avoided. Although there were radiation leaks, causing Japanese Prime Minister Naoto Kan to order the evacuation of people living 20 km from the station. People still in the town were asked to leave their homes, switch off their air conditioners and not to drink tap water.
Meanwhile, on the morning of 13 March, it was reported that the cooling systems of another six reactors were also out of action: the first, second and third at Fukusima-1 and the first, second and fourth at Fukusima-2. Sea water is being used in an attempt to cool the reactors. Moreover, a state of emergency was declared at the Onagawa nuclear power plant in Miyagi province.
Thus, nearly 70 years after the atomic bombing of the Japanese cities of Hiroshima and Nagasaki, the land of the rising sun again faces the threat of radioactive contamination. There has been a noticeable increase worldwide in public loss of faith in nuclear power.
In the very first hours after the disaster it was realized that material damage in Japan would amount to tens of billions of dollars. The Japanese Prime Minister Naoto Kan said his country faces its biggest crisis since Second World War.
It is enough to mention that these same nuclear power plants provide about 30% of Japan's energy consumption. A heavy blow has clearly been struck to the country's fishing industry. Nissan and Toyota have already announced that they are suspending production at their plants in Japan. And the list goes on and on.
At the moment it is difficult to say how much this will affect the Japanese economy, although, of course, there is little cause for optimism. Especially if you take into account the fact that, before the elements struck, the country was experiencing economic difficulties, with huge foreign debt and a growing political crisis. And now consumer activity will inevitably be reduced in Japan and insurance companies face payouts of millions of yuan.
The world economy as a whole cannot extract much comfort because Japan is the world's third biggest economy. The disturbances in the Middle East are also a negative factor in this respect. What is more, we might expect a second tsunami-like wave of global economic crisis.
The earthquakes in Japan have been yet another demonstration that mankind, despite acquiring computers and other technological wizardry, is just as defenceless now as it was centuries ago against the forces of nature. One of the world's most high-tech countries, and its third biggest economy, could do nothing to defend itself. At the same time, one has to consider the fact that, unfortunately, there are few countries in the world like Japan. If such a disaster had happened in a less developed country the consequences would have been much more terrible. The world's most earthquake-resistant structures are being built in the land of the rising sun: proof was provided when most of the houses in Tokyo, including skyscrapers, were able to withstand the earthquake. The Japanese themselves are always having exercises and are always prepared for the elements to strike. But still the elements have proved to be stronger.
However, let us hope for the best - first of all for nature to be compassionate and, second, that Japan will prevail. Its people, through their steadfastness and industry, have more than once shown that they are capable of real miracles.