Yaponiyanı dağıtmış yeraltı təkan və nəhəng dalğalar dünyada yeni böhrana səbəb ola bilər
2011-ci ilin əvvəli qorxulu gəldi - Moskvanın «Domodedovo» aeroportunda dəhşətli terror aktı, bir çox ərəb ölkələrini bürümüş xalq üsyanları, Liviyada vətəndaş müharibəsi, Yeni Zelandiyanın Kraystçerç şəhərinə ciddi ziyan vuran zəlzələ, Avstraliyanı dağıdan qorxunc «Yasi» siklonu - burada küləyin sürəti hətta saatda 300 kilometrə çatırdı. Və nəhayət, martın 11-də bütün dünyanın diqqəti Yaponiyaya yönəldi. Gündoğar ölkədə baş vermiş 8,9 bal gücündə zəlzələ Yaponiyanın müasir tarixində qeydə alınmış ən güclü yeraltı təkandır. Onun episentri Miyaqi prefekturasının 130 kilometrliyində olub.
Bundan dərhal sonra Yaponiyanın şimal-şərq sahillərini nəhəng sunami dalğaları vurdu. Bəzi yerlərdə (məsələn, Senday şəhər limanında) dalğaların hündürlüyü 10 metrə çatıb. O, 5 kilometrədək şəhərin içinə gedib. Həmin gün fəlakətin əsas səbəbkarı da zəlzələ yox, məhz sunami idi. Okeana yaxın ərazidə yerləşən yaşayış məntəqələri, demək olar ki, tamamilə suyun altında qalıb.
Yəqin ki, dünya belə hadisəyə ilk dəfə şahidlik edirdi. 2004-cü ilin dekabrında İndoneziyada baş vermiş dağıdıcı zəlzələ və sunaminin görüntüləri bir müddət sonra yayılmışdısa, Yaponiya ərazisini vuran nəhəng dalğaların törətdiyi faciə küçələrdə quraşdırılan saysız-hesabsız kameraların hesabına bir sıra telekanallarla canlı yayımlanırdı.
Bu görüntülər xüsusilə bədbin ruhlu insanlarda əsl apokalipsis əhvalı yaratdı. Üstəlik, hazırda internetdə Yaponiyadakı zəlzələ ilə Günəşdə baş vermiş partlayışlar və həmçinin, martın 19-da Yerə ən yaxın məsafədə olacağı barədə faktlar arasında əlaqə geniş müzakirə olunur. Bundan başqa, ekspertlərin sözlərinə görə, Yaponiya sahillərində baş vermiş zəlzələ Yerin oxunu 15 santimetr dəyişməsinə, hətta sutkanın 1,6 mikrosaniyə qısalmasına səbəb olub.
Həqiqətən də, baş verənlər dünyanın sonu ilə bağlı Hollivud filmini xatırladır - kökündən çıxmış ağaclar və dağılmış evlər, okeandan sahilə atılmış nəhəng gəmilər, oyuncaqları xatırladan əzilmiş saysız-hesabsız avtomobillər, dağılmış körpülər və estakadalar, qabarmış yollar.
Təbii fəlakət nəhəng ərazidə elektrik enerjisinin kəsilməsinə, su və qaz verilişinin dayanmasına, neft emalı ilə məşğul olan müəssisələr də daxil olmaqla, bir çox yerlərdə çoxsaylı yanğınlara səbəb olub. Ölkənin bir çox ərazisində nəqliyyatın hərəkəti tam kəsilib.
Fəlakət qurbanlarının və yaralıların sayı hələ dəqiqləşdirilir. Lakin ilkin hesablamalara görə, yalnız Minamisanriku liman şəhərində 9,5 min insan itkin düşüb.
Alimlər bildirir ki, 7 baldan güclü zəlzələlər hələ 1 ay ərzində Honsyu adasında təkrarlanacaq.
Təbii fəlakətdən sonrakı ilk saatlarda Yaponiya hökumətini maddi zərər və ya xilasetmə prosesinin gedişi yox, zəlzələ və sunaminin yerli AES-in fəaliyyətinə təsiri daha çox narahat etməyə başlayıb. Təbii fəlakətdən sonra ölkədə fəaliyyət göstərən 54 reaktordan 10-nun işi dayanıb. Martın 12-də isə Tokionun 250 kilometr şimal-şərqində yerləşən və reaktorun avtomatik soyudulması sisteminin sıradan çıxdığı «Fukusima-1» AES-də partlayış baş verib. Xoşbəxtlikdən bu, reaktora təsir etməyib və ən qorxulu ssenaridən qaçmaq mümkün olub. Amma radiasiya sızmasının qarşısı tam alınmayıb. Nəticədə, baş nazir Natoto Kan AES-in 20 kilometrliyində yaşayan əhalinin evakuasiyasına tapşırıq verib. Şəhərin digər sakinlərinə evlərini tərk etməmələri, kondisionerləri söndürmələri, krandan su içməmələri tövsiyə olunub.
Martın 13-ü səhər saatlarında artıq 6 reaktorun soyutma sisteminin sıradan çıxdığı elan olunub: bunlar «Fukusima-1» AES-in 1-ci, 2-ci və 3-cü reaktorları, «Fukusima-2» AES-in isə 1, 2 və 4-cü reaktorlarıdır. İndi reaktorları dəniz suyu vasitəsilə soyutmağa çalışırlar. Bundan başqa, Miyaqi prefekturasındakı «Onahava» AES-də fövqəladə vəziyyət elan edilib.Beləliklə, Yaponiyanın Hirosima və Naqasaki şəhərlərinə atom zərbəsi endirilməsindən, təxminən, 70 il sonra Gündoğar ölkə yenidən radioaktiv zəhərlənmə təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb.
Bunun fonunda bütün dünyada nüvə enerjisindən dinc istifadəyə inam nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmağa başlayıb. Fəlakətdən sonrakı ilk saatlarda Yaponiyaya dəymiş maddi zərərin 10 milyardlarla dollara çatacağı aydın idi. Yaponiyanın baş naziri Kanın sözlərinə görə, onun ölkəsi İkinci dünya müharibəsindən sonra ən ciddi böhranla üzləşib. Bir faktı xatırlatmaq kifayətdir ki, sözügedən AES Yaponiyada enerji tələbatının, təxminən, 30%-ni təmin edir. Təbii fəlakətin ölkənin balıqçılıq təsərrüfatına da ciddi zərbə vurduğu aydındır.
«Nissan», «Toyota» kimi avtomobil istehsalçıları Yaponiya ərazisində istehsalı dayandırdıqlarını elan ediblər.
Siyahını xeyli uzatmaq da mümkündür.
Baş verənlərin Yaponiya iqtisadiyyatına nə qədər təsir edəcəyini dəqiq söyləmək hələ ki çətindir. Amma nikbinlik üçün əsaslar əlbəttə ki, çox azdır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, ölkənin təbii fəlakətədək də iqtisadi problemləri az deyildi, məsələn yığılan  böyük məbləğdə xarici borc, üstəlik, ölkədə siyasi böhran öz həllini gözləyirdi. İndi isə Yaponiyada istehlakçıların fəallığı da xeyli zəifləyəcək, sığorta şirkətləri milyonlarla ödəniş etmək öhdəliyi qarşısında qalacaq.
Dünya iqtisadiyyatından da yaxşı nəsə gözləmək olmaz. Çünki Yaponiya dünyada iqtisadiyyatının həcminə görə, 3-cü ölkədir. Üstəlik, Yaxın Şərqdəki təlatümlər də bu baxımdan mənfi faktor sayıla bilər.
İndi bizi sunamiyə bərabər ikinci zərbə - yeni qlobal iqtisadi böhran gözləyə bilər.
Yaponiyada zəlzələ, kompyuterlər və digər texnologiyaların yaranmasına baxmayaraq, bəşəriyyətin yüzilliklər əvvəl olduğu  kimi, indi də təbii fəlakətlər qarşısında hələ aciz qaldığını sübut etdi. Dünyanın yüksək texnologiyaların ən sürətli inkişaf etdiyi ölkələrindən biri, iqtisadiyyatının həcminə görə 3-cü yerdə olan dövlət öz müdafiəsi üçün heç nə edə bilmədi.
Üstəlik, təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, dünyada Yaponiya kimi dövlətlər o qədər də çox deyil.
Odur ki, bu hadisənin istənilən az inkişaf etmiş ölkədə baş verməsi daha ciddi fəlakətlərə səbəb olardı. Gündoğar ölkədə dünyanın ən seysmik davamlı binaları tikilir. Son hadisə zamanı bu, bütün dünyaya bir daha sübut olundu - Tokiodakı evlərin əksəriyyəti, həmçinin, göydələnlər zəlzələ nəticəsində dağılmadı. Yaponlara daim belə hallarda necə davranmalarına dair keçilən təlimlər də neçə-neçə insan həyatını xilas etdi.
Amma fəlakət yenə də hamıdan güclü çıxdı.
Bütün bunlarla yanaşı, yaxşılara ümid edək - birincisi, təbiətin mərhəmətinə, ikincisi, Yaponiyanın hər şeyi geridə qoya biləcəyinə. Axı, bu ölkənin sakinləri mətanət və əməksevərliyi ilə indiyədək dəfələrlə möcüzələr yaradıblar.

Подземные толчки и огромные волны, обрушившиеся на Японию, могут вызвать новый мировой кризис
Начало 2011 года выдалось тревожным - страшный теракт в московском аэропорту "Домодедово", народные волнения, охватившие многие арабские страны, гражданская война в Ливии, подземные толчки, нанесшие серьезный урон новозеландскому городу Крайстчерч, обрушившийся на Австралию страшный циклон "Яси" (скорость ветра достигала 300 км/час)...
И вот, с утра 11 марта внимание всего мира оказалось прикованным к Японии.
Страну восходящего солнца потрясло землетрясение магнитудой не менее 8,9 балла, которое уже назвали самым мощным в современной истории Японии. Эпицентр был расположен в 130 километрах от побережья префектуры Мияги.
Вскоре после этого на северо-восточное побережье Японии обрушилось огромное цунами, высота волн которого в некоторых местах (например, в порту города Сендай) составила десять метров и продвинулась вглубь суши до пяти километров. Именно огромные волны, а даже не землетрясение, и стали самой главной бедой в то злосчастное утро. Населенные пункты, расположенные у океана, оказались почти полностью под водой.
Пожалуй, мир наблюдал такое впервые. Если кадры смертоносных землетрясений и цунами в Индонезии в декабре 2004 года дошли до зрителей уже спустя какое-то время, то удар огромных волн по территории Японии, где установлено множество уличных камер и хорошо развиты всевозможные средства связи, многие телеканалы мира транслировали в прямом эфире.
Такие картины у некоторых, наиболее пессимистично настроенных зрителей, и вовсе вызвали откровенно апокалиптические настроения. Тем более что в Интернете сейчас активно гуляют слухи о связи землетрясения в Японии со вспышками на солнце и с максимальным за десятилетия сближением Земли и Луны (назначенный на 19 марта так называемый "лунный перигей"). Более того, по словам экспертов, подземные толчки у побережья Японии примерно на 15 сантиметров сместили земную ось и даже на 1,6 микросекунды уменьшили земные сутки.
Действительно, все происходящее слишком сильно напоминало голливудские фильмы о конце света - мешанина из вырванных с корнем деревьев и домов, вынесенные на берег огромные корабли, сбитые в кучу автомобили, которые наступавшая вода швыряла так, будто они игрушечные, обрушенные мосты и эстакады, вспученное дорожное полотно...
Удар стихии привел к массовым отключениям электроэнергии, прекращениям подачи воды и газа, возникли многочисленные пожары, в том числе на нефтеперерабатывающих предприятиях. Во многих частях страны нарушилось транспортное сообщение.
Число жертв и пострадавших все еще уточняется. По предварительным данным, только в портовом городе Минамисанрику пропали без вести 9,5 тысячи жителей…
При этом ученые предрекают, что подземные толчки магнитудой более 7 баллов будут продолжаться на японском острове Хонсю еще на протяжении месяца.
Однако спустя первые часы наибольшую озабоченность японского правительства вызвал не материальный ущерб или ход спасательных операций, а то, что землетрясение и цунами затронули работу местных АЭС - были остановлены 10 из 54 существующих в стране реакторов.
Тем не менее 12 марта на АЭС "Фукусима-1" в 250 километрах к северо-востоку от Токио, где вышла из строя автоматическая система охлаждения реактора, все-таки произошел взрыв. К счастью, реактор был не затронут и самого страшного сценария удалось избежать. Хотя выбросы радиации все же произошли, в результате чего премьер-министр Японии Наото Кан распорядился эвакуировать население, проживающее на расстоянии 20 километров от АЭС. Остальным жителям города было рекомендовано не покидать своих домов, выключить кондиционеры и не пить воду из-под крана.
Между тем утром 13 марта сообщили, что также из строя вышли системы охлаждения уже шести реакторов: первого, второго и третьего на "Фукусиме-1" и первого, второго и четвертого на "Фукусиме-2". Реакторы пытаются остужать с помощью морской воды. Кроме того, чрезвычайное положение было объявлено на АЭС "Онагава", расположенной в префектуре Мияги.
Таким образом, спустя почти семьдесят лет после атомной бомбардировки японских городов Хиросима и Нагасаки Страна восходящего солнца вновь оказалась перед угрозой радиоактивного заражения.
На этом фоне по всему миру, конечно, заметно нарастает недоверие общественности к мирному использованию ядерной энергетики.
Уже в первые часы после катастрофы стало понятно, что материальный ущерб в Японии будет исчисляться десятками миллиардов долларов. По словам японского премьер-министра Наото Кана, его страна столкнулась с самым сильным кризисом после второй мировой войны.
Достаточно упомянуть, что те же самые АЭС обеспечивают около 30% энергопотребления в Японии. Понятно, что сильный удар нанесен по рыболовецкому хозяйству страны. Компании Nissаn и Toyota уже объявили о приостановке производства на своих площадках в Японии. И этот список можно продолжать и продолжать.
Пока трудно сказать, как сильно происходящее скажется на японской экономике, хотя поводов для оптимизма, конечно, мало. Особенно, если учитывать, что и до удара стихии страна испытывала экономические трудности, имела огромный внешний долг и назревающий политический кризис. А теперь в Японии неминуемо снизится потребительская активность, а страховые компании окажутся перед фактом миллионных выплат.
Мало хорошего приходится ждать и мировой экономике в целом, ведь Япония является третьей по объему экономикой в мире. Тем более что негативным фактором сейчас являются и волнения на Ближнем Востоке. Вплоть до того, что нас может ждать вторая, подобная цунами, волна глобального экономического кризиса.
Землетрясения в Японии стали еще одним уроком того, что человечество, несмотря на изобретение компьютеров и прочих технологических чудес, так же, как и столетия назад, беззащитно перед ударами стихии. Одна из самых высокотехнологичных стран мира и третья экономика в мире ничего не могла сделать для своей защиты.
При этом надо учесть, что, к сожалению, таких стран, как Япония, в мире немного. А ведь случись такая катастрофа в любой менее развитой стране, последствия были бы гораздо страшнее. В Стране восходящего солнца строят самые сейсмоустойчивые здания в мире, доказательства этому увидел весь мир - большинство домов в Токио, в том числе небоскребы, сумели достойно выдержать землетрясение. Сами японцы постоянно проходят соответствующие учения и все время остаются готовыми к ударам стихии. Но стихия все равно оказалась сильнее.
Впрочем, будем надеяться на лучшее - во-первых, на милость природы, а, во-вторых, что в Японии все обойдется - жители этой страны с помощью своей стойкости и трудолюбия уже не раз демонстрировали настоящие чудеса.