ŞƏRQ QONŞULUĞUNDAN ŞƏRQİ AVROPAYA
Avropa Şurasının eksperti hesab edir ki, Azərbaycanın Avropa ittifaqına üzvlük qərarına ilk dəstək polşadan gələcək
Polşalı ekspert, siyasət və diplomatiya sahəsində mütəxəssis olan Katarjina Pisarska «R+» jurnalına müsahibəsində Varşavanın «Şərq tərəfdaşlığı» proqramına münasibəti, ölkəsinin postsovet ölkələri, xüsusilə Cənubi Qafqaz dövlətləri ilə bağlı siyasəti, Azərbaycanın Avropa İttifaqına (Aİ) üzvlük perspektivi, həmçinin, Rusiya-Polşa münasibətləri haqda danışıb.
- Söhbətimizin əvvəlində sizin Avropanın böyük dövlətlərindən olan Polşanın xarici siyasi prioritetlərinə verdiyiniz qiymətlə tanış olmaq istərdik.
- Uzun illər ərzində Polşanın xarici siyasətində əsas prioritet NATO və Avropa İttifaqına üzvlük olub. Bu məqsədə çatdıqdan sonra (Polşa 1999-cu ildə NATO-ya, 2004-cü ildə isə Aİ-yə qəbul edilib), Polşanın əsas hədəfi bu təşkilatlarla əməkdaşlığın gücləndirilməsidir. Varşava qonşu ölkələrdə Avropa İttifaqının mövcudluğunun genişləndirilməsinə çalışır. Bu, xüsusilə Şərqə aiddir. Bu səbəbdən də Polşa İsveçlə birlikdə «Şərq tərəfdaşlığı» təşəbbüsü ilə çıxış edib. Burada məqsəd viza razılaşmaları, azad ticarət, strateji tərəfdaşlığa dair razılaşmaların müzakirəsi üçün institutlaşdırılmış forumun yaradılmasıdır. Söhbət Avropa İttifaqının şərq qonşularından, həmçinin, Cənubi Qafqazdan gedir. Hesab edirik ki, Avropa İttifaqı ilə daha geniş inteqrasiya hamı üçün sabitlik, təhlükəsizlik və çiçəklənməyə zəmanətdir.
Polşanın digər xarici siyasi prioritetləri arasında Aİ-nin vahid enerji siyasətinə əməl olunmasını, daxili bazarın genişləndirilməsini, ümumi təhlükəsizlik və müdafiə siyasətinin gücləndirilməsini göstərmək olar. Əlbəttə ki, bütün bunlar NATO ilə rəqabət şəraitində yox, əməkdaşlıq vasitəsilə reallaşdırılmalıdır. Məhz bu qurumun kollektiv müdafiə prinsipi Polşanın təhlükəsizliyinin əsasını təşki edir.
- Polşadan söhbət gedən zaman istər-istəməz Smolensk üzərində prezident Lex Kaçinski və digər vəzifəli şəxslərin ölümü ilə nəticələnmiş təyyarə qəzası yada düşür. Faciədən dərhal sonra çoxları Rusiya-Polşa münasibətlərində yeni gərginlikdən danışmağa başlamışdı. Məsələn, Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili bu məsələdə Rusiyanın rolunun olduğunu bildirib. Polşanın sabiq prezidenti Lex Valensa da texniki problemlərdən söhbət getmədiyini söyləyib. Bu məsələyə sizin yanaşmanız nədən ibarətdir?
- Smolensk yaxınlığında baş vermiş faciə kimi miqyaslı hadisə zamanı həmişə sui-qəsd versiyası da irəli sürülür. Bu, xüsusilə söhbət rəmzi gündə baş verdikdə aktual olur: Polşa prezidenti Stalin dövrünün ən dəhşətli kütləvi qırğın nəticəsində öldürülmüş 22 min polşalı əsgərin xatirəsini yad etmək üçün Smolenskə Rusiya istehsalı olan təyyarədə uçurdu. Bir məqamı açıq demək lazımdır: Smolensk üzərindəki faciəyə səbəb olacaq hər hansı hücum və ya təxribata dair bir dənə də sübut yoxdur. Həm Rusiya, həm də Polşa istintaqçıları bildirir ki, qəza səhlənkarlıqdan yol verilmiş bir sıra yanlışlıqlar üzündən baş verib. Polşa və Rusiya ekspertlərinin fikrinin haçalandığı yeganə məqam üzə çıxmış yanlışlıqlarda kimin günahkar olması ilə bağlıdır.
Qeyd olunmalıdır ki, Polşa Rusiyanın rəhbərlik etdiyi Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin ilkin hesabatını rədd edib (hadisə Rusiya ərazisində baş verdiyindən təhqiqatın aparılması, faciə ilə bağlı rəsmi hesabatın hazırlanması ona tapşırılıb). Rusiya tərəfi qəzanın birmənalı olaraq polşalı pilotların təqsirindən baş verdiyini elan edib. Onlar rusiyalı aviadispetçerlərinin heç bir günahının olmadığını bəyan edib. Polşalı istintaqçılar isə müəyyənləşdirib ki, günahın bir qismi Smolenskdəki əyalət aerodromunun rus dispetçerlərindədir. Polşa hökuməti hesab edir ki, həmin reysin təhlükəsiz şəkildə uçuşunun təmininə nə Polşa, nə də Rusiya tərəfi hazır olub. Odur ki, uçuşa məsul olan hər bir şəxs məsuliyyəti üzərinə götürməlidir - həm ruslar, həm də polyaklar. Çünki yalnız faciə ilə bağlı bütün həqiqətin üzə çıxması Polşa ilə Rusiya arasında uzunmüddətli yaxınlaşmanı təmin edə bilər.
- Amma Rusiya-Polşa münasibətlərindəki sərinlik bu gün və ya dünən başlamayıb...
- Polşa-Rusiya münasibətləri obyektiv olaraq, hələ də tarixi keçmişlə müəyyənləşir. Yalnız ötən yüzillikdə Rusiya Polşaya 2 dəfə hücum edib - biri uğursuz (1922) olsa da, ikinci hücum Polşanın Hitlerlə Stalin arasında bölüşdürülməsi ilə nəticələnib (1939-1945). Yalta razılaşması əsasında Polşa SSRİ-nin nəzarətinə verilib və 40 ildən artıq müddətdə əlaltı dövlət kimi yaşayıb. Kommunizm zorla qəbul etdirilib və polyaklar arasında ciddi müqavimətlə üzləşib. «Həmrəylik» həmkarlar ittifaqı təşkilatı sosialist düşərgəsində ən nəhəng müxalifət hərəkatı olub və 1989-cu ildə kommunist rejiminin çökməsində böyük rol oynayıb.
Bir sözlə, 1989-cu ilədək böyük qonşumuz polyaklara az əzab verməyib. Katındakı faciəni, yüz minlərlə polyakın Sibir və Qazaxıstana sürgününü, 1945-ci ildən sonra müxalifət liderlərinin həbsi və qətlini unutmaq mümkün deyil.
Yalnız 1989-cu ildə Polşa müstəqilliyini və suverenliyini bərpa edərək, geosiyasi baxımdan «Rusiyanın təsir əhatəsin»dən kənarlaşıb. Qərbin institusional sistemlərinə (Aİ və NATO) qoşulma hesabına Polşada siyasi və iqtisadi yenidənqurma gedib. Bu gün Polşa dünyanın ən inkişaf etmiş, demokratik və zəngin 30 ölkəsi sırasına daxildir. Bu bizim uğurumuzdur. Amma yenə də xarici siyasətdə əsas çağırışlardan biri hələ də imperiya kimi xatırlanan Rusiya Federasiyası ilə münasibətlərin normallaşdırılmasıdır. Bu gün normal münasibətlərin qurulması çətindir. Çünki Rusiya hələ də regionda sabitliyi pozan qüvvə olaraq qalır (Rusiya-Gürcüstan müharibəsi, Çeçenistan savaşı,, digər dövlətləri şantaj etmək üçün enerji resurslarından istifadə). Polşa Şərqi Avropa və Cənubi Qafqazı dinc, sülh şəraitində yaşayan firavan region kimi görmək istəyir. Buradakı müstəqil dövlətlərin müstəqil qərarlar qəbul edə bilməsini arzulayır. Rusiyaya etibar etmək üçünsə bu istiqamətdə onlarla birgə fəaliyyət göstərdiyimizə əmin olmalıyıq.
- Polşanın sabiq prezidenti Lex Kaçinski 2008-ci ilin avqustunda Rusiya ilə Gürcüstan arasında müharibə gedən zaman Tbilisini dəstəkləmişdi. Daha sonra o, Polşada ABŞ-a məxsus hava hücumundan müdafiə sisteminin yerləşdirilməsinə razılıq vermişdi. Varşava üçün Avropanın Rusiyanın təsirindən qorunması məqsəddirmi?
- Nə qədər ki, Rusiya ritorikasında dəyişiklik etməyib, Polşa, təbii ki, Qərbdən olan müttəfiqlərinə arxalanacaq, təhlükəsizliyinin, həmçinin, regionda demokratiyanın yayılmasının təminində buna əsaslanacaq. Polşa ümumi dəyərlərə əsaslanan təhlükəsizliyə üstünlük verir. Kommunizm rejimində yaşamış cəmmiyyətlər üçün azadlıq çox vacibdir. Çünki onlar uzun illər belə azadlıqdan məhrum olub. Beləliklə, Polşa bütün dünyada azadlıq uğrunda mübarizə aparan hərəkatlara, idealları praqmatik hesablamalardan yuxarıda saxlamağa daha meyillidir.
- Polşanın Gürcüstanın NATO-ya qəbuluna xüsusi maraq göstərməsi nə ilə bağlıdır?
- Polşa hesab edir ki, NATO-ya üzv olmağı arzulayan, ümumi təhlükəsizliyə töhfə verməyə çalışan istənilən dövlətə bu hüquq verilməlidir. Bu, Cənubi Qafqaz ölkələri də daxil olmaqla, bütün dövlətlərə aiddir. Gürcüstanın bu məsələdə tam aydın mövqeyi var və o, dəfələrlə NATO-ya üzv olmaq istədiyini bəyan edib. Nə vaxt ki üzvlüyə hazır olacaq, ona bu imkan yaradılmalıdır.
- Və sonda, Azərbaycanla Polşa arasında münasibətlərin öz tarixi var. Polşa Avropa İttifaqının ən fəal üzvlərindəndir. O, Azərbaycanın Avropa İttifaqına sıx inteqrasiyası cəhdlərini necə dəstəkləyir?
- Avropa İttifaqına üzvlük hər bir dövlətin yaxşı düşünülmüş, yaxşı anlayışla verdiyi qərar olmalıdır. Bu, ərizə ilə müraciət edən dövlətdən böyük hazırlıq işləri tələb edir. Üzvlük uzun və çətin prosesdir. Polşa bu işə 10 il vaxt sərf edib. Azərbaycan Avropa İttifaqına üzv olmaq qərarı qəbul edərsə, hazırlıq prosesinə başlayarsa, Polşa onun bu qərarını dəstəkləyən ilk dövlət olacaq. Amma əvvəlcə Azərbaycan özü Avropa İttifaqına üzvlüyün nə demək olduğunu, ərizə ilə müraciət etmiş dövlətdən nələrin tələb edildiyini anlamalıdır.
Polşa «Şərq tərəfdaşlığı»nın yaradılmasının təşəbbüskarı kimi çıxış edib. Bu proqram Cənubi Qafqaz ölkələrinə də aiddir. O, Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi və dərinləşməsi üçün yaxşı əsasdır.

ИЗ ВОСТОЧНЫХ СОСЕДЕЙ В ВОСТОЧНУЮ ЕВРОПУ
Польский эксперт в области политики и дипломатии Катаржина ПИСАРСКА рассказала журналу R+ о взгляде Варшавы на программу "Восточное партнерство", о политике своей страны в отношении государств постсоветского пространства, особенно Южного Кавказа, о перспективах Азербайджана вступить в ЕС, а также о российско-польских отношениях.
В начале беседы хотелось бы ознакомиться с вашей оценкой внешнеполитических приоритетов Польши, одного из крупнейших европейских государств.
- В течение многих лет главным приоритетом польской внешней политики было вступление в НАТО и Евросоюз. После достижения этого (Польша вступила в НАТО в 1999-м, а в Евросоюз - в 2004-м) главной целью Польши стало укрепление сотрудничества с данными организациями. В Евросоюзе Польша выступает за расширение присутствия организации в странах, которые являются ее ближайшими соседями, особенно на Востоке. Вот почему Польша совместно со Швецией выдвинула инициативу "Восточное партнерство", целью которой является создание институционализированного форума для обсуждения визовых соглашений, свободной торговли и договоренностей о стратегическом партнерстве с восточными соседями Евросоюза, включая Южный Кавказ. Мы считаем, что более широкая интеграция с Евросоюзом является гарантией стабильности, безопасности и процветания для всех.
Среди других внешнеполитических приоритетов Польши можно назвать следование общей энергетической политике Евросоюза, расширение внутреннего рынка и укрепление политики общей безопасности и обороны. Разумеется, все это должно происходить не в конкуренции, а в сотрудничестве с НАТО, организацией, чей принцип коллективной обороны остается краеугольным камнем безопасности Польши.
- Когда речь заходит о Польше, невольно вспоминаешь авиакатастрофу под Смоленском, в которой погибли президент Лех Качиньский и другие официальные лица, летевшие почтить память поляков, расстрелянных в Катыни во время второй мировой войны. Сразу после катастрофы многие заговорили о новом витке напряженности между Россией и Польшей. Например, грузинский президент Михаил Саакашвили предположил, что Россия сыграла свою роль в катастрофе. Бывший президент Польши Лех Валенса также отметил, что технические причины были ни при чем. Каков ваш подход к данному вопросу?
- Трагедия такого масштаба, как авиакатастрофа недалеко от Смоленска, всегда порождает теории заговора, особенно когда она случается при таких символических обстоятельствах: польский президент летел в Смоленск на самолете КБ Туполева, произведенном в России, чтобы почтить память 22 тысяч польских военных, ставших жертвами одного из наиболее ужасных массовых убийств сталинского периода. Тем не менее следует четко заявить: не существует ни единого доказательства атаки на самолет или какого-либо заговора, который мог привести к трагедии. И российские, и польские следователи отмечают, что была совершена серия ошибок, допущена халатность, и можно сделать заключение о неумении предугадывать возможные результаты действий. Единственное, в чем расходятся польские и российские эксперты, - это то, кто виноват в обнаруженных ошибках.
Следует отметить, что Польша отклонила предварительный доклад, представленный Межгосударственным авиационным комитетом под председательством России (проведение расследования и официальный доклад о катастрофе были возложены на Россию, поскольку на ее территории произошла катастрофа). В российском докладе вина за катастрофу лежала исключительно на польских пилотах и отвергалась какая-либо ошибка со стороны российских авиадиспетчеров на земле. Однако польское расследование выявило, что часть вины лежит на российских авиадиспетчерах провинциального аэродрома в Смоленске. По мнению польских властей, ни польская, ни российская сторона не была готова к безопасному проведению того рейса. Ответственность на себя должны взять все, кто имел отношение к полету, - и поляки, и россияне. Потому что только раскрытие всей правды о катастрофе может обеспечить долговременность нынешнего сближения между Польшей и Россией.
- Но российско-польские отношения стали прохладными не сегодня и не вчера…
- Польско-российские отношения объективно все еще определяются историческим прошлым. Только в прошлом столетии Россия вторгалась в Польшу дважды - один раз безуспешно (1922), а второе вторжение завершилось разделением территории Польши Гитлером и Сталиным (1939-1945). По результатам ялтинских соглашений Польша оказалась под контролем СССР и оставалась сателлитным государством в течение более чем 40 лет. Коммунизм был навязан и вызывал отторжение и протесты среди поляков. Профсоюз "Солидарность" стал самым крупным оппозиционным движением в социалистическом лагере, который сыграл важную роль в падении коммунистического режима в 1989 г. Тем не менее до 1989 года большой сосед принес немало страданий полякам. Невозможно не вспомнить о трагедии в Катыни, депортации сотен тысяч поляков в Сибирь и Казахстан или убийствах и арестах оппозиционных лидеров после 1945 г.
В 1989 г. Польша восстановила свою независимость и суверенитет и геополитически отдалилась от "сферы российского влияния". Благодаря присоединению к западным институциональным системам (Евросоюз, НАТО) в Польше произошли политические и экономические преобразования. Сегодня Польша входит в список 30 самых развитых, демократических и богатых стран мира. Это настоящий успех. Тем не менее во внешней политике основным вызовом остается нормализация отношений с Российской Федерацией, которая все еще воспринимается как имперская сила. На сегодня установление нормальных отношений является трудной задачей, поскольку Россия все еще остается дестабилизирующей силой в регионе (российско-грузинская война, чеченские войны, использование энергетических ресурсов для шантажа других стран). Польша желает видеть Восточную Европу и Южный Кавказ мирными, благополучными регионами с независимыми государствами, которые принимают независимые решения о своем будущем. А чтобы доверять российским властям, нам необходимо убедиться, что мы с ними действуем заодно в этом направлении.
- Бывший польский президент Лех Качиньский поддерживал Грузию во время российско-грузинской войны в августе 2008 года, а затем согласился разместить американскую систему противоракетной обороны в Польше. Является ли целью Варшавы защита Европы от российского влияния?
- Пока Россия не изменит свою риторику, Польша, естественно, будет продолжать опираться на своих западных союзников в обеспечении собственной безопасности и распространении демократии в регионе. Польша выбирает систему безопасности, основанную на общих ценностях. Свобода очень важна для обществ, живших при коммунистическом режиме, т.к. она отсутствовала в течение многих лет. Таким образом, Польша более склонна поддерживать движения, которые борются за свободу, во всем мире и более склонна ставить идеалы выше прагматичных расчетов.
- Чем объясняется особый интерес Польши к вступлению в НАТО Грузии?
- Польша считает, что любое государство, желающее вступить в НАТО и внести свой вклад в общую безопасность, должно иметь такое право - это касается всех стран Южного Кавказа, и не только этого региона. У Грузии четкая протрансатлантическая позиция, и она уже много лет заявляет о своем желании вступить в НАТО. Когда она будет готова к членству, она должна иметь такую возможность.
- И в заключение, отношения между Азербайджаном и Польшей имеют свою историю. Польша - один из самых активных членов Евросоюза. Как Польша поддерживает стремление Азербайджана теснее интегрироваться с Евросоюзом?
- Членство в Евросоюзе должно быть хорошо продуманным и осознанным выбором каждого отдельного государства. Оно требует огромных подготовительных усилий от страны, подавшей заявку. Процесс вступления длительный и трудный. У Польши он занял 10 лет подготовки и переговоров. Если Азербайджан решит вступить в Евросоюз и начнет подготовительный процесс, Польша, вероятно, первой поддержит такое решение. Но сперва должно быть понимание в самом Азербайджане, что означает членство в Евросоюзе и что потребуется от страны, подавшей заявку.
Польша выступила с инициативой по созданию "Восточного партнерства", которое включает и Южный Кавказ. Оно является хорошей основой для укрепления и углубления отношений между Азербайджаном и Евросоюзом.