Qadın üçün ən böyük xoşbəxtlik ana olmaqdır
Qadınlar nə qədər müxtəlif olsalar da,  hansı peşəyə yiyələnsələr də, həyatda  hansı mövqelərə sahib olsalar da, onları ali bir məqam  - analıq hissi birləşdirir. Bu, qadının həyatda ehtiyac duyduğu ən güclü hisslərdən biridir; buna görə də körpənin dünyaya gəlməsindən sonra, onun həyata münasibəti də tamamilə dəyişir. O öz həyatını uşağa həsr edir və vaxtının çoxunu körpəsinə, onun sağlamlığına, təhsilinə, gələcəyinə qayğı göstərməklə keçirir. 8 Mart öncəsi biz bu materialı bütün qadınlara - analara, bacılara, nənələrə, xalalara, bibilərə - onların asan olmayan talelərinə, problemlər, doğmaları haqqında qayğılarla dolu həyatlarına, arzularına həsr etmək istəyirik.
Qadın kənddə
Səhər saat 4-dür. Ayağa qalxaraq ev heyvanlarını yedizdirməyin vaxtıdır. Sonra isə saat 8:00-a qədər səhər yeməyi hazırlanmalıdır, ev əhlini qaldırıb yemək vermək və sonra axşama qədər durmadan işləmək lazımdır. Ev təsərrüfatı çox güc tələb edir. Bununla yanaşı, evi yığışdırmaq və uşaqların dərslərinə də yardım etmək lazımdır. Həm də bütün bunları axşam düşənə qədər çatdırmaq lazımdır. Bu, istirahət bilmədən hər gün davam edir. Kənd qadını evinə su da gətirir və çox vaxt bunun  üçün çətin yollarla uzaqlara getməli olur. Paltarların təmizlənməsi, yeməyin hazırlanması, qab və döşəmələrin yuyulması, mənzilin yığışdırılması, bostanda əkin,  alaqvurma, suvarma, gübrələmə, məhsulu yığmaq, mürəbbə bişirmək, qış üçün turşu və marinadların bağlanması, yağ və pendir tutmaq, ot yığmaq və s. bura daxildir. Əgər inəklər varsa, onları  yemləmək və hər gün iki dəfə sağmaq lazımdır. Toyuqlar, qazlar və qoyunlar da istirahət günü bilmir, elə hey yemək istəyirlər.
Kənd qadınının gördüyü yuxarıda sadalanan işlər bitib-tükənmir. Əgər yalnız adıçəkilənlərin detallarına baxsaq, həyatın cəhənnəm kimi ağır olduğunu düşünmək olar. Heç təsadüfi deyil ki, kənd qadınlarının əksəriyyəti artıq 40 yaşlarında, öz şəhərli yaşıdlarından yetərincə yaşlı görü-nürlər.
Yaxşı ki, ev təsərrüfatında qadınlara uşaqlar da yardım edir. Oğullar ev təsərrüfatında 10 yaşlarından, yəni hətta bacılarından da erkən işləməyə  başlayırlar. Nəticədə, qızlar 11-12 yaşa çatdıqdan sonra, mal-qaraya baxmaq və başqa ev işlərini görməyi öyrənirlər. Azərbaycanın bəzi kəndlərində qızlar erkən yaşlarından xalça toxumağa başlayırlar. Təbii ki, uşaqlar kənd qadınının həyatında daha çox yer tuturlar, axı ruhca və bədəncə sağlam uşaq böyütmək hər yerdə çətindir, özü də ki kənd yerlərində ailədə üç və daha çox uşaq olur. Kənd qadınlarının ən böyük arzusu uşaqlarının analarından daha da yaxşı yaşamasıdır. Buna görə də tez-tez öz oğullarına və qızlarına bildirirlər ki, yaxşı oxumaq lazımdır, hətta mal-qara otaranda da; gündüz və axşam işdən macal olmayan vaxtlarda isə gecələr  dərsləri öyrənmək lazımdır.
Qadın evdə və işdə
Hər gün saat 6-dan yuxudan duran, işə getməzdən əvvəl onun kimi işə və ya uşaq bağçasına, məktəbə, instituta tələsən əri və uşaqları üçün yemək hazırlayan qadın, doğrudanmı, həm də işdə illik hesabat vermək, məqaləsini vaxtında yazıb-qurtarmaq və ya açıq dərs keçmək barədə düşünür? Mümkündür. Amma böyük ehtimalla başında yalnız bu fikirlər dolaşmır. Bütün bunlarla yanaşı, o öz gündəlik qrafikini elə tutmalıdır ki, axşam uşağı bağçadan və ya məktəbdən götürə bilsin, ərzaq alıb axşam saat 8-ə kimi yemək hazırlamağa çatdırsın.
Qadın ümid edir ki, axşam yemək masası arxasında ailə üzvləri ilə birgə bir xeyli xoş söhbət edib əylənə bilər, amma yenə də öz istəyi ilə yarım saatdan sonra yavaşca masanı yığışdırmağa və qabları yumağa başlayır. Sonra isə özünü qaydaya salmalı, paltarları yumalı, sabah üçün paltar hazırlamalı və uşaqları yatırmalıdır. Gecələr, əlbəttə ki, sevimli işlərlə məşğul olmaq mümkündür, amma göz qapaqları dönük çıxır və öz-özünə qapanmağa başlayır.
Ertəsi gün də, demək olar ki, bu təkrarlanacaq. Amma sabah mütləq məktəb direktoru ilə danışmaq və gələn il məktəbə gedəcək uşaq üçün yer müəyyən etmək,  günün ikinci yarısında evin  bir ildən sonra instituta girmək istəyən böyük oğlu üçün coğrafiya fənni üzrə repetitorla danışmaq lazımdır. Bunun üçünsə işdən icazə almağa ehtiyac var, yəqin ki, müdir vəziyyəti anlayacaq və icazə verəcək. Hətta onunla dil tapmaq çətin olduqda belə, qoxulu heç nə baş vermir, bir şey fikirləşmək olar. Axı qadının həyatında əsas məsələ uşaqların tərbiyəsi, onların təhsili və gələcəyidir. Axşam isə qadın yemək masasının arxasında məktəb direktoru və repetitorla söhbəti barədə ərinə danışır və sonra da yetərincə yorulmuş halda yatmağa gedir.
İmkanlı qadın
Qadın səhər saat 10-da ərinin sevgidolu öpüşləri ilə yuxudan qalxır. Ev qulluqçusu qəhvə, təzə sıxılmış şirə və kurasan gətirir. Daha sonra o, səndəlli gellə duş qəbul edir və tərəzi üzərinə qalxır, məlum olur ki, 2 kiloqram arıqlayıb.  Özünü qaydaya saldıqdan sonra qadın bəzənir və gözəl geyimlərini geyinir ki, oğlunu yeni təhsil sistemli ən yaxşı məktəbə aparsın. O vaxta kimi isə dayə onun oğlunu yedizdirir və geyindirir. Vaxtı boş keçirmək istəməyən qadın mağazaları gəzir və yolüstü rəfiqələri ilə görüşür, restoranda nahar edib qeybət qırırlar.  Yeməkdən sonra qadın gözəllik salonuna yola düşür - manikür, pedikür, masaj seansı və s. etdirir.  İdman meydançasında yüngül məqşlər edir və oğlunun ardınca məktəbə gedir, onun üçün də sıx əyləncə qrafiki hazırdır.
Axşam yeməyinə evə qayıdırlar. Əri elə indilərdə gələcək. Axşam yeməyi də hazırdır. Söhbət çox canlı keçir, ər arvadına gül və oğluna isə oyuncaq alıb.  Axşam yeməyindən sonra əri işdəki cari məsələlərdən, qadın oğlunun məktəbdəki uğurlarından və son dedi-qodulardan danışır, bütün ailə televizor arxasına keçərək son xəbərlərə, kinoya, futbola, hətta ərin etirazlarına baxmayaraq, moda nümayişinə baxır. Yatmazdan qabaq vanna, zərif öpüşlər və sevgi etirafları, oğlanı karate məşqlərinə, şahmat və  rəqs dərslərinə yola salmaq barədə söhbətlər olur. Qadın ərindən xahiş edir ki, 7 yaşlı oğlunun istedadını vaxtında aşkarlayıb lazımi istiqamətə yönəltmək üçün təhsil və tərbiyə məsələlərinə ciddi yanaşsın. Bazar günü isə ərlə-arvad tanınmış rəssamın sərgisinə dəvət alıblar, axşam isə onları şam işığında romantik restoran yeməyi gözləyir.
Ananın məktubu
Ana olmaq qadının həyatını dəyişir. Nə bazar günləri rahat yata bilirsən, nə də məzuniyyətə bir yerə gedə bilirsən. Amma bunlar qadının bütün həyatıboyu öz övladına duyduğu hisslərin yanında heç nədir. Qadınlardan birinin ana olmağa hazırlaşan qızına yazdığı məktubda biz aşağıdakı sarsıdıcı sətirlərə rast gəldik. «Sən biləcəksən ki, doğuşun vurduğu fiziki yaralar çox tez sağalır, amma analıq elə bir qanlı emosional yara vurur ki, heç zaman qaysaqlanmır. Səni xəbərdar etmək istəyirəm ki, artıq sən qəzet oxuyanda belə özünə sual verəcəksən: «Görəsən, bu mənim uşağımla baş versəydi, nə edərdim?». Hər bir aviaqəza, yanğın və s. səni belə düşündürəcək. Sən acından ölən uşaqların şəkillərinə baxanda düşünəcəksən ki, dünyada doğma övladının ölümündən ağır itki yoxdur».
Ana qızının manikür edilmiş dırnaqlarına və stilli kostyumuna baxaraq düşünürdü ki, o nə qədər səliqəli olsa da, analıq onu ən primitiv səviyyəyə salaraq, öz  balasını qoruyan ayıya bənzədəcək.  Bir dənə həyəcanlı «Ana!» harayı ona ən şirin nemətdən ən gözəl dəbdəbəyə qədər dünyanın bütün naz-nemətini unutduracaq.
«Fikrimcə, sənə bildirməliyəm ki, öz işinə nə qədər vaxt sərf etsən də, uşağın doğulmasından sonra sənin karyerana yetərincə zərbə dəyəcək. Sən uşağa baxmaq üçün dayə də tuta bilərsən, amma bir dəfə vacib işgüzar görüşə gedəcəksən və daha çox uşaq saçlarının ətri barədə düşünəcəksən. Var-güclə çalışacaqsan ki, sadəcə, körpənin vəziyyətinin necə olmasını öyrənmək üçün evə qaçmayasan.  İstəyirəm biləsən ki, boş gündəlik problemlər artıq sənin üçün boş şey sayılmayacaq. Beşyaşlı oğlunun "Makdonalds"ın kişi tualetinə getmək istəyi sənin üçün böyük çətinlik yaradacaq».
Öz gözəl qızına nəzər salan ana ona  demək istəyib ki, o, hamiləlik vaxtı yığdığı kilolardan qurtula bilər, amma analığı heç zaman üstündən ataraq əvvəlki kimi ola bilməz. Yəni əvvəllər özü üçün çox vacib olan şəxsi həyatı artıq uşağın doğuşundan sonra o qədər önəmli ola bilməz. Öz körpəsini xilas etməyə çalışan andan qadın özü barədə unudur, öz istəklərinə yox deyir, uşaqları haqda şirin arzularla yaşayır.
«Mən istəyirəm sən biləsən ki, sənin ərinlə münasibətlərin heç də sən düşündüyün kimi dəyişməyəcək. İstəyirəm anlayasan ki, sən körpənin sağlamlığının qeydinə qalan və onunla oynamaqdan heç vaxt imtina etməyən kişini çox sevə bilərsən. Yəqin, sən düşünürsən ki, elə də romantik olmayan səbəblər üzündən yenidən necə sevmək olar?».
Qadın istəyirdi ki, onun qızı da, oğlu da ilk dəfə velosiped sürməyə başlayan ananın heyranlığını hiss edə bilsin. Ana istəyirdi ki,  qızı ilk dəfə sevimli itin və ya pişiyin məxməri tüklərinə toxunan körpənin gülüşünü təsəvvür edə bilsin. Ana istəyirdi qızı anlasın ki, sevinc o qədər canlıdır ki, hətta ağrı da verə bilir. Ananın gözləri yaşla dolmuşdu.
«Amma bu sevincin gətirdiyi ağrıya görə heç vaxt təəssüf etməyəcəksən». Sonra ana ürəyində qızı üçün, özü üçün və fani dünyanın qismətinə bu möcüzəli vəzifə düşmüş bütün qadınları üçün  dua edirdi.

The greatest happiness for a woman is to become a mother
However different women are, whatever job they do and whatever position they take in life, they are united by one thing - motherhood. It is one of the most powerful feelings that women experience in their lives because after they have a baby, their attitude towards life changes completely. They devote their lives to the child and spend most of it taking care of him, his health, education and future. On the eve of 8 March, we dedicate this story to all women - mothers, sisters, grandmothers and aunts - their difficult destiny, life full of problems and concern for their families and their dreams. We would like men to pay more attention to them and their dreams ... and not only on 8 March.
The woman in the village
It is 0400 am. It is time to get up to feed the animals. Then by 0800, she must find time to cook breakfast and lunch, wake her family, feed them, and then - work, work, work. Subsistence farming requires much effort. And she must also clean the house and help the children to do their homework. She must find time for everything: to get up before dawn and, God willing, to carry on until dusk. And this happens every day - through holidays and weekends. The village woman carries water, often from afar, along difficult paths. It is laundry, childcare, cooking, washing-up and cleaning the floor, the apartment, planting, weeding, watering, fertilizing and harvesting in the garden, preparing jams and pickles for the winter, butter, cheese, hay etc. If there is a cow, she needs to be fed and milked twice a day. Chickens, geese and sheep, too, do not recognize holidays and require food.
This list of jobs for the village woman is not exhaustive. And if we consider just this in detail, we will end up with a pile of work, and life in general is hellish, too. It is not by chance that by the age of 40 nearly all rural women, to put it mildly, look much older than their urban peers.
It is good that children help rural women in the household. Sons work at the farm, starting at the age of 10, while daughters start working in the house even before then. Subsequently, after reaching 11 or 12 years of age, girls learn to clean cattle and do other work on the farm. In some Azerbaijani villages, girls weave carpets from an early age. Certainly, in the village children occupy an important place in a woman's life, because it is hard to raise a healthy person anywhere, especially if you have three or more children in the family, which is usual in the countryside. The woman in the village dreams of a better life for her children. And so she repeats very often to her sons and daughters that they need to study well, read even as they graze the cattle or sheep and study even at night if domestic work does not allow them to do so in the afternoon or in the evening.
Woman at home and at work
Does a woman, who gets up at 6 am and goes to work after preparing the breakfast for her husband and children, who are also rushing to work, kindergarten or college, think about how to prepare an annual report, complete an article on time or conduct a demonstration lesson? Maybe. But most likely, these are not the only thoughts revolving in her mind. Among other things, she has to arrange her schedule so as to pick up a child from the kindergarten or school in the evening, buy food and cook dinner, preferably by 8 pm. The woman hopes for a cosy and delicious dinner, she will have a warm conversation with her family, despite the fact that after half an hour, it will turn into cleaning the remains of food from the table and washing-up the dishes. Then she has to freshen herself up, throw clothes into the washing machine, prepare clothes for tomorrow and put all to bed. At night, of course, she can do what she wants, but her eyes treacherously close and she falls asleep. The next day will be almost the same. But tomorrow she must talk with the principal of the school which the child will attend next year and, in the afternoon, negotiate with a tutor in geography for the elder son who will go to college the following year. To this end, she may need to take time off from work, but most likely the boss will meet her halfway. Even if she fails to agree with him, that's okay, she can think of something else. After all, the most important thing in a woman's life is the upbringing of her children, their education and their future. In the evening, over dinner, the woman will speak to her husband about the results of the negotiations with the school principal and the tutor, and then, satisfied and tired, go to bed.
Prosperous woman
The woman wakes up at 10 am to tender kisses and declarations of love. The housekeeper brings coffee, fruit juice and croissants. Then she takes a shower with Sandalwood gel, stands on the scales and discovers that has she lost 2 kilos. Tidying herself up, the woman puts on some makeup and dresses beautifully to take her son to classes at the best school with a new system of education. By that time, the nanny has already fed and clothed her son. Deciding not to waste time, the woman walks around the shops and arranges to meet friends for lunch at a restaurant in order to discuss the latest gossip. After lunch, she goes to a beauty salon: manicure, pedicure and massage. She limbers up in the gym and goes to collect her son from school; she has prepared a tight schedule of entertainment for him. They come home for dinner. Her husband will be back soon. The dinner is ready. A warm, lively conversation and the husband arrives with flowers for his wife and toys for the child. After dinner, at which the husband talks about current affairs at work and the woman about her son's successes at school and the latest gossip, the whole family sits in front of the TV to watch the news, movies, football and fashion shows, despite gentle protests from her husband. Before going to bed, she has a bath, a gentle kiss and a declaration of love ... and talks about her son who should be sent to karate, ballroom dancing and chess classes. The woman advises her husband to pay more attention to the raising and educating of their 7-year-old son, in order to discover his talents in time and put him on the right track. On Sunday, the spouses are invited to the exhibition of a famous artist and, in the evening, the woman has a romantic candlelit dinner with her husband.
Letter from a woman
Motherhood changes a woman's life. She can't sleep over the weekend or travel on holiday. But that is nothing compared with the feelings that a mother has for her child all her life. In a letter from a woman to her daughter who was about to become a mother, we came across the following words that shook us. "You will know that the physical wounds of childbirth heal very quickly, but motherhood will give you a bleeding emotional wound that never heals. I want to warn you that you will never be able to read a newspaper without asking yourself: what if this happened to my child? Every plane crash and every fire will haunt you. When you are looking at pictures of children dying of hunger, you will be thinking that there is nothing worse in the world than the death of your child."
The mother looked at her daughter's manicured nails and stylish suit and thought that no matter how refined she was, motherhood would reduce her to the primitive level of a female bear defending her cub and that an alarmed cry "Mom!" would make her abandon everything without regret - from a souffl? to the best crystal glass.
"I think I should warn you that no matter how many years you have devoted to your job, your career will suffer greatly after giving birth. You can find a babysitter, but one day you will go to an important business meeting thinking about the sweet smell of your baby's head. And you will need all your willpower not to run back home just to check that your baby is alright.
"I want you to know that foolish everyday problems will never be foolish for you and that the five-year-old boy's desire to go to the men's toilet in McDonald's will be a huge dilemma."
The mother, looking at her attractive daughter, wanted to tell her that she could lose the weight gained during pregnancy, but she could never shake off motherhood and become they way she was before, that her life, which is so important for her now, will no longer be so important after birth, that she will forget about herself the moment she has to save her offspring, and that she will learn to hope for - oh no! not her own dreams! - the dreams of her children to come true. "I want you to know that your relationship with your husband will change in a way you can't even imagine. I want you to understand how much you can love a man who sprinkles powder carefully on your child and never refuses to play with him. I think you will know what it is like to fall in love again for a reason which now seems completely unromantic to you."
The mother very much wanted her daughter to feel the connection between all the women of the world who have tried to stop wars, crime and drunk driving. The mother wanted to describe to her daughter the delight that fills a mother when she sees her child learn to ride a bike. The mother wanted to capture for her daughter the laughter of her baby who first touches the soft fur of a puppy or kitten. The mother wanted her daughter to feel the joy that burns so much it hurts. The mother's eyes were filled with tears.
"But you'll never regret it." Then the mother prayed in her mind for her daughter, for herself and for all women who devote themselves to this most wonderful of callings.