Azərbaycanda kənd təsərrüfatı risklərinin sığortası stimullaşdırılacaq
Bütün dünyada müşahidə edilən təbii fəlakətlər - daşqınlar, quraqlıqlar, yanğınlar və s. kənddə sığorta probleminin aktuallığını bir qədər də artırır. Yalnız keçən il Azərbaycanın Mərkəzi Aran bölgəsində baş vermiş təbii fəlakətlər nəticəsində 76 min hektardan çox sahə daşqınlar altında qaldı ki, bu da taxıl istehsalına mənfi təsir göstərdi. Ölkənin taxıla olan tələbatını ödəmək üçün idxalı artırmaq lazım gəldi.
Bu cür təbii fəlakətlər həm kənd təsərrüfatı əkinlərinə, həm də kənd sakinlərinin əmlakına ziyan vurur. Azərbaycanda, əsasən, kəndlilərin əmlakı sığotalanmır və belə olan halda, onlar yalnız dövlət büdcəsindən olan yardımlara ümid edə bilirlər. Dövlət, həmçinin, kənd təsərrüfatına Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) yanında Kənd Təsərrüfatının Kreditləşdirilməsi üzrə Dövlət Agentliyi vasitəsilə aqrar sahəyə dəstək verir. 2007-ci ildən başlayaraq aqrar sektorun güzəştli kreditləşdirilməsi üçün bu quruma dövlət büdcəsindən vəsait göndərilir.
Aqrar-sənaye kompleksi sektorunada yüksək risklər üzündən banklar bu bölmənin kreditləşdirilməsinə elə də həvəs göstərmir, buna görə də sözügedən sahəyə kredit qoyuluşlarının həcminin artımı cüzidir. Əgər 2009-cu ildə bankların ümumi kredit çantasında aqrar kreditlərin toplam payı 4,7% olubsa, 2010-cu ildə bu göstərici yalnız  4,8%-ə qədər artıb.
Toplam ifadədə, yəni dövlət kreditləri ilə birlikdə aqrar sənaye kompleksinin kreditləşdirilməsi 11,8% artıb. Bu nəzərə alındıqda, gələcəkdə Azərbaycan hökumətinin fermerlərə subsidiyalar verilməsinin güzəştli kreditləşdirmə ilə əvəz edəcəyini düşünmək olar.
Amma hazırda iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş əksər ölkələr aqrar sənaye kompleksinə subsidiyalar şəklində yardım göstərirlər. O cümlədən, Avropa Birliyi (AB) ölkələrində kənd təsərrüfatının subsidiyalaşdırılması ildə 50 milyard avroya qədər çatır. 2011-ci ildə  Azərbaycanda aqrar sənaye kompleksinə dövlət yardımı isə 500 mln manat səviyyəsində planlaşdırılıb. Buraya həm birbaşa, həm də dolayı xərclər daxildir. Bununla yanaşı, «Aqrolizinq» MMC-yə dövlət büdcəsindən 35 mln manat, KTN yanında Kənd Təsərrüfatının Kreditləşdirilməsi üzrə Dövlət Agentliyinə isə  10 mln manat ayrılması düşünülür. Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu üçün dövlət tərəfindən ayrılmış 34 mln manatın 48%-i kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının və emalının maliyyələşdirilməsi üçün nəzərdə tutulur. 111,6 mln manatın isə 2016-cı ilə kimi ərzaq təhlükəsizliyinin uzunmüddətli dayanıqlılığı və təmin edilməsi üzrə Dövlət Proqramı üçün ayrılması nəzərdə tutulur. 220 mln manat isə meliorasiya və irriqasiya sisteminin çağdaşlaşdırılması üçün nəzərdə tutulur.
Araşdırmalara görə, suvarma üçün işlədilən min kubmetr suyun dəyəri  hazırda 18,8 manat təşkil edir, amma o, kəndlilərə 0,5 manata, yəni 37 dəfə ucuz satılır. Bu isə dövlət tərəfindən hər hektar üçün 80 manat birbaşa subsidiya verilməsi deməkdir.
2011-ci ildə ölkənin aqrar sektorunun dolayı subsidiyalaşdırılması həcminin 150 mln manat səviyyəsində olacağı gözlənilir. 2009-cu ildən başlayaraq yenə də ölkənin kənd təsərrüfatı istehsalçıları üçün beşillik müddətə vergi güzəştlərinin vaxtı uzadılıb və onlar torpaq vergisi istisna olaraq, qalan bütün vergilərdən də azaddır.
Əlli əlliyə
Bildirmək gərəkdir ki, bu gün kənd təsərrüfatı müəssisələrinin büdcə, kredit qurumları və sığorta şirkətləri ilə iqtisadi münasibətlərinin məntiqi modeli daha perspektivli görünür. Bu onlara sığorta  şirkəti vasitəsilə sığorta edilmiş  girov qarşılığında sığorta ödənişlərinin 70%-ə qədəri büdcədən subsidiyalaşdırılan kreditlər əldə etməyə imkan verər.
Azərbaycanda hazırda kənd təsərrüfatı risklərinin sığortası zamanı sığorta polisinin yalnız 50%-i büdcə vəsaitləri hesabına örtülür. Qalan 50%-i isə sığorta şirkətləri öz üzərlərinə götürür.  Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sığortasının orta tarifi ildə 1500 manat, yəni hektara 5%-dir. Bir hektardan orta gəlirlilik isə il üzrə 25 min manat qəbul edilir.
O cümlədən aqrar-sənaye kompleksində büdcə vəsaitləri hesabına buğda, arpa, qarğıdalı, kartof, şəkər çuğunduru, göyərti istisna olmaqla, tərəvəz istehsalı büdcə vəsaitləri hesabına sığortalana bilər. Maliyyə Nazirliyinin hesablamasına görə, öz risklərini sığortalamaq imkanının olması fermerlərin kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalını artırmasına, onların istehsalının rentabelliyini artırmağa imkan verər.
Maliyyə Nazirliyinin (MN) Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin başçısı Namiq Xəlilovun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda kənd təsərrüfatında sığortanın stimullaşdırılması üçün lazımi qanunvericilik mövcuddur. Hər il dövlət büdcəsindən aqrar sektorda risklərin sığortası üçün müəyyən vəsait ayrılır, amma yerli fermerlər sahəyə maraq göstərmirlər və dövlət büdcəsindən ayrılmış vəsaitin yalnız 10%-i istifadə edilir.
Marağın artırılması üçün «Azərsığorta» Dövlət Sığorta Şirkəti əhali və fermerlər arasında sığorta xidmətləri barədə fəal məlumatlandırma işi aparır. Həmçinin,  KTN və MN  təmsilçilərinin iştirakı ilə bu sahədə beynəlxalq  təcrübənin öyrənilməsi və müvafiq təkliflərin hazırlanması üçün xüsusi işçi qrup da yaradılıb.
KTN bitkiçilik məhsullarının istehsalına və emalına nəzarət şöbəsinin başçısı Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, ölkə əhalisi arasında öz məhsulunun sığorta edilməsinin önəminin anlaşılması yetərincə deyil. KTN-in kənd əhalisini məsələ ilə xəbərdar etmək məqsədilə  xüsusi tədbirlər gerçəkləşdirməsinə baxmayaraq, fermerlər yenə də sığorta şirkətlərinin xidmətlərinə müraciət etmirlər. Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, fermerlərin kənd təsərrüfatının sığortasından imtinasının əsas səbəbi sığorta şirkətlərinə etibar edilməməsi ilə bağlıdır. Hətta Nazirlər Kabinetinin qərarına görə, bu sığorta növü üzrə mükafatların 50%-nin dövlət büdcəsi hesabına ödənilməsi barədə qərarı da burada rol oynamır.
«Fond lazımdır»
Bununla yanaşı, kənd yerlərində fəal kredit fəaliyyəti gerçəkləşdirən bank olmayan kredit qurumları da kənd təsərrüfatı kreditlərinin risklərinin zəmanətli sığortasında maraqlıdırlar. Bununla yanaşı, Azərbaycan Mikromaliyyələşdirmə Assosiasiyası  aqrar sahədə sığortalanma mexanizmi üzrə araşdırma aparıb. Təhlil nəticəsində beynəlxalq təcrübə və Azərbaycandakı cari durum öyrənilib, bir sıra təkliflər hazırlanıb.
Aqrar sənaye kompleksi sahəsində risklərin yüksək olması nəzərə alınmaqla və kənd əhalisinin büdcə vəsaitlərindən başqa da maliyyə qaynaqlarına çıxış imkanlarının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə  Assosiasiya kənd təsərrüfatı sahəsində kreditlərin sığortası və zəmanəti fondunun yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Təşəbbüskarların fikrincə, bir tərəfdən, fond aqrar-sənaye kompleksi sahəsində risklərin sığortası məsələləri ilə məşğul olacaq, o biri tərəfdən isə aqrar sektorun kreditləşdirilməsi zamanı qarant rolunu oynayacaq. Assosiasiya öz təkliflərinə baxılmaq üçün hökumətə təqdim edib. Çünki dövlət belə bir fondun yaradılmasında və işində fəal iştirak etməlidir. Bildirmək gərəkdir ki, rəyi soruşulmuş bütün dövlət qurumları  (MN, KTN, İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN), Mərkəzi Bank və «Azərsığorta» Dövlət Sığorta Şirkəti) kənd təsərrüfatı kreditləri üzrə zəmanət fondunun yaradılması ideyasını dəstəkləyirlər.
Assosiasiyanın 25 fevral 2011-ci il tarixdə açıqladığı araşdırmaya görə, fond fermerlər və sığorta şirkətləri arasında vasitəçi rolunu oynayacaq.  Hazırda hər kəsin dəstəklədiyi konsepsiyaya görə, sığorta şirkəti fermerlərdən əldə etdiyi üzvlük haqlarını fonda keçirəcək və bundan komisyon faiz qazanacaq. Sığorta ödənişi halı baş verən zaman ödəniş birbaşa fond tərəfindən gerçəkləşdirilməlidir. Bu zaman bir sıra sığorta şirkətləri yetərincə vəsaitə malik olan halda riskləri təkrar sığorta edə bilər.
Assosiasiyanın araşdırma qrupunun rəhbəri Vaqif Rüstəmovun sözlərinə görə, hazırda aqrar sənaye komplesində risklərin sığortalanması üçün müəyyən problemlər var. Bu, o cümlədən, aqrar sahədə riskləri sığortalayan obyektlərin sayının az olması, həmçinin, sığorta halları zamanı sığorta ödənişi üçün şərtlərin məhdud olması ilə bağlıdır; adətən, bu hal kimi təbii fəlakət götürülür. Fondun layihəsinə görə, fond öz fəaliyyətində  prioritet istiqamətləri, sığorta və zəmanət üzrə maksimum limitləri müəyyən edə bilər; sığorta ödənişinin gerçəkləşdirilməsi üçün konkret halları müəyyənləşdirə; sığorta və zəmanət üçün  qiymətləndirmə meyarlarını təyin edə bilər.
V.Rüstəmov hesab edir ki, fondun yaradılması üçün ayrıca qanun qəbul edilməsinə ehtiyac yoxdur. Çünki 1999-cu ildən Azərbaycanda «Kiçik sahibkarlığın dövlət tərəfindən dəstəklənməsi haqqında» qanun fəaliyyətdədir və onun  tərkibində «kiçik sahibkarlığa dövlət maliyyə dəstəyi» bəndi var. Bu bənd sahibkarlar üçün subsidiyaların, kompensasiyaların, güzəştli kreditlərin, qrantların, zəmanətlərin verilməsini, lizinqin və başqa xidmətlərin təşkilini nəzərdə tutur.
Bu, nəzərə alınmaqla, kənd təsərrüfatı kreditlərinin sığortası və zəmanəti fondu dövlət başçısının fərmanı ilə yaradıla bilər. Qurumun investorları kimi özəl bölmə və  beynəlxalq fondlar çıxış edə bilər ki, bu da kapitala çıxışı genişləndirər və mövcud təcrübəni qəbul etməyə imkan verər. Bununla yanaşı, assosiasiya fondu vergi ödənişindən azad etməyi təklif edir.
Rüstəmovun fikrincə, sonrakı addımlar, ilk növbədə, fondun hüquqi bazasının yaradılmasına xidmət etməlidir. İlk öncə, müvafiq hüquqi-normativ akt layihələri işləmək, həmçinin, fondun fəaliyyət mexanizmini konkretləşdirmək, onun nizamnaməsini işləmək, layihədə maraqlı olan bütün tərəflərin qarşılıqlı münasibət mexanizmlərini müəyyən etmək lazımdır.
Bununla yanaşı, Dövlət Sığorta Nəzarəti  Xidmətinin başçısı Namiq Xəlilov hesab edir ki, fondun yaradılması üzərində əlavə işlər görmək lazımdır, çünki bu ideya əmlakın, məhsulun və heyvandarlığın sığortasından  daha çox bank olmayan kredit qurumları tərəfindən kənd əhalisinə verilmiş kreditlərin geri qaytarılmaması risklərindən sığorta olunmasına  istiqamətlənib.
Həmçinin, ekspertlərin fikrincə, sığorta sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün kənd təsərrüfatı sahəsində kreditlərin sığortası və zəmanəti fondu ilə yanaşı, iri sığorta şirkəti yaratmaq və aqrar profilli şirkətlərin regional şəbəkəsini qurmaq lazımdır.
Bundan başqa, əsas istehsal fondlarının itirliməsi zamanı dəyən zərərin kompensasiya edilməsi, sığorta ödənişləri ilə məhsul itkilərinin kompensasiya edilməsi, tarif siyasətinin təkmilləşdirilməsi (tariflərin differensasiya edilməsi, onların risklərin ölçüsünə uyğunlaşdırılması), sığorta ehtiyatlarının formalaşdırılması və istifadəsi də təklif edilir.
Ümumiyyətlə, kənd təsərrüfatı kreditlərinin daha effektiv sığorta mexanizmi üçün yeni alətlər (bədbəxt hallardan zəmanət üçün istiqrazlar, əlverişsiz hava indeksinə əsaslanan sığorta sazişi, ərazi məhsulu indeksi üzrə sığorta sazişi), həmçinin, texnoloji innovasiyalar (peyk vasitəsilə havanın proqnozlaşdırılması, kosmik təsvirlər, erkən xəbərdarlıq sistemi), həm də özəl sığorta şirkətlərinin stimullaşdırılması (sığorta mükafatlarının və ödənişlərinin verilməsi zamanı güzəştlərin təqdimi, inzibati xərclər üçün subsidiyaların verilməsi, subsidiyaların təkrar sığortası) lazımdır. Bütün bunlar, əlbət ki, aqrar sektorun inkişafına, bu seqmentdə istehsal münasibətlərinin dünya standartlarına qaldırılmasına imkan yaradacaq ki, bu da Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmini, həmçinin, neftdənkənar bölmədən dövlət büdcəsinə sabit ödənişlərin təmin edilməsi üçün çox önəmlidir.

Azerbaijan will stimulate agricultural risk insurance
Natural disasters observed worldwide - floods, droughts, fires etc. - increase the importance of insurance in rural areas. Last year alone, crop areas were flooded in Azerbaijan as a result of a disaster in the Aran (central) region of the country and 76 hectares of cropland and pastures remained under water, which had a negative impact on the grain harvest. To meet the country's demand for cereals, it is now planned to increase imports.
Natural disasters cause great damage to both agricultural land and villagers' property. But if the property is not insured (which is often the case in Azerbaijan), they can only rely on assistance from the state budget. The state also supports agriculture through the State Agency for Agricultural Lending under the Ministry of Agriculture, to which state budget funds have been transferred since 2007 for preferential lending to farmers.
Due to the high risk involved, agricultural banks are reluctant to lend to this sector, so the volume of credit investment is growing at a negligible rate. While in 2009 agricultural loans accounted for 4.7 per cent of banks' total loan portfolio, in 2010 this figure increased to just 4.8 per cent. In total terms (along with government loans) lending to the agricultural sector grew by 11.8 per cent. This being the case, it is expected that the government may replace subsidies to farmers with preferential lending in the future.
Today, economically developed countries support the agricultural sector with subsidies. In particular, in the EU, the volume of subsidies to the agricultural sector is approaching 50 billion euros per year. State support for agriculture in Azerbaijan is planned to be over 500 million manats in 2011. This includes both direct and indirect costs. It is planned to allocate 35 million manats from the state budget to the JSC Agrolizing and 10 million manats to the Agency for Agricultural Lending under the Ministry of Agriculture. Of the funds allocated to the National Fund to Support Entrepreneurship this year, 34 million manats, or 48 per cent, are earmarked for the production and processing of agricultural products. Some 111.6 million manats will finance the state programme on long-term sustainability and food security by 2016 and 220 million manats will finance the modernization of land reclamation and irrigation.
According to studies, the cost of one thousand cubic metres of water for irrigation is 18.8 manats, but today it is sold to agricultural producers for 0.5 manats, that is at 2% of the cost. This means that the state is providing direct subsidies of 80 manats per hectare of sown area.
In 2011, indirect subsidies to the agricultural sector are expected to reach 150 million manats. In 2009, tax exemptions for the country's farmers were extended for another five years; they are exempt from all taxes (excluding land tax).
50/50
It should be noted that today, a logical, structural model for economic relations between agricultural enterprises, budgetary and credit institutions and insurance companies seems to be the most promising, and makes it possible to obtain a loan for property, insured by an insurance company, while up to 70 per cent of premiums are subsidized from various budgets.
Azerbaijan currently funds up to 50 per cent of an insurance policy from the budget while insuring against agricultural risks. The remaining 50 per cent are undertaken by insurance companies. The average tariff on agricultural insurance in Azerbaijan is about 1,500 manats per year (5 per cent per hectare). This is despite the fact that the average profit per hectare of land is about 25,000 manats per year.
In particular, budgetary funds may be used to insure agribusiness risks associated with the cultivation of wheat, barley, maize, potatoes, sugar beet and vegetables (except greens). According to the Ministry of Finance, the opportunity to insure risks will allow farmers to increase agricultural production and ensure the profitability of their production.
According to Namiq Xalilov, head of the State Insurance Supervision Service under the Ministry of Finance, Azerbaijan now has the necessary legislation to promote insurance in agriculture. Every year the state budget allocates a certain amount for insurance against risks in the agricultural sector, but local farmers have shown little interest here: only about 10 per cent of the total volume of funds allocated from the state budget is being used.
To raise interest in state-owned commercial insurance, the AzarSigorta company has been active in informing the rural population and farmers about insurance services. A joint working group has also been established of representatives of the country's ministries of agriculture and finance in order to study international experience in this area and to prepare relevant proposals.
Sabir Valiyev, head of the Ministry of Agriculture's department to control the production and processing of crop products, believes that the rural population does not understand the importance of crop insurance. Although the Ministry of Agriculture regularly holds special events to educate the rural population in this regard, farmers still refuse to use the services of insurance companies. According to Valiyev, the reason for farmers' refusal to insure their farms is mainly their lack of trust in insurance companies, despite the fact that by decision of the Azerbaijani Cabinet of Ministers, 50 per cent of premiums for this type of insurance are provided by the state budget.
"We need a pool!"
Meanwhile, non-banking credit institutions, vigorously active in rural areas, are also interested in insurance risk guarantees for agricultural loans. In this regard, the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA) conducted a study of insurance mechanisms in the agricultural sector. During its analysis, it studied international experience, the current situation in Azerbaijan and a number of proposals.
Given the high risks in agriculture, and in order to improve the rural population's access to financial resources (other than budget funds), the AMFA proposed the establishment of a fund to insure and guarantee loans for agriculture. According to the initiators, on the one hand the fund will deal with risk insurance in the agricultural sector and on the other, it will act as a guarantor for loans to the agricultural sector. The association submitted its proposals to the government, since the state must take an active part in the establishment and operation of such a fund. It should be noted that all the public institutions surveyed (Ministry of Finance, Ministry of Economic Development, Ministry of Agriculture, the Central Bank and the state commercial insurance company AzarSigorta) support the idea of establishing a guarantee fund for agricultural loans.
According to the association's research, published on 25 February 2011, the fund will act as an intermediary between farmers and insurance companies. According to the currently prevailing concept, an insurance company will transfer premiums received from farmers into the fund, receiving a commission from it. The insurance payment for a claim will be made directly by the fund. A number of insurance companies may reinsure the risks of the fund if it does not have enough funding.
According to Vaqif Rustamov, head of the association's research group, risk insurance in the agricultural sector is currently experiencing certain problems. Specifically, this is due to the limited number of objects of risk insurance in the agricultural sector and the limited terms of insurance payments for claims, which are mainly natural disasters. According to the project, the fund can identify priority areas for its activities; set maximum limits on insurance and guarantees, identify specific cases for insurance payments and establish evaluation criteria for insurance and guarantees.
Rustamov believes that there is no need for a separate law in order to set up a fund, as Azerbaijan has had the law "On state support for small businesses" since 1999, and it contains a clause on "government financial support for small businesses", which envisages the issuing of subsidies, compensation, preferential loans, grants and guarantees, and the organization of leasing and other services to entrepreneurs. With this in mind, a Fund to Insure and Guarantee Agricultural Credits can be created by presidential decree. Investors in the fund could be the private sector and international funds that would expand access to capital and appropriate the available experience. In addition, the association proposes exempting the fund from all taxes.
Further steps, according to Rustamov, should be directed primarily at developing a legal framework for the fund. Above all, it is necessary to develop relevant draft laws and regulations, as well as specify the funds mechanisms, to develop its draft charter and to determine mechanisms of interaction between all parties interested in the project.
Meanwhile, the state insurance chief, Namiq Xalilov, believes that the establishment of a fund requires further study, since this is focused more on insurance against the failure to return loans issued by non-banking credit organizations to the rural population rather than on the insurance of property, crops and livestock. Therefore, today it is too early to determine in what form the guarantee fund will operate.
Also, according to experts, to improve the system of agricultural insurance in Azerbaijan, along with the Fund to Insure and Guarantee Credits in Agriculture, it would be better to create a large insurance company and a network of regional agrarian companies. In addition, it is proposed to recover damages related to the loss of fixed assets, to compensate for crop losses by insurance payments, improve the pricing policy (differentiate rates and bring them into conformity with the degree of risk) and to form and use insurance reserves.
In general, it would also be useful to introduce new instruments (bonds from accidents, insurance contracts based on the index of adverse weather conditions, insurance contracts on the index of territorial production), technological innovations (weather forecasting by satellite, space images and an early warning system) and encourage private insurance companies (provision of benefits in the payment of insurance premiums and fees and grants for administrative expenses and reinsurance subsidies) for a more effective mechanism for the insurance of agricultural loans.
All this will ultimately promote agribusiness, bring the level of industrial relations in this sector into line with world standards, which is very important for the food security of Azerbaijan, and ensure stable revenues for the state treasury, bypassing the oil sector.