Çərşənbə axşamı, 21:21
2011-ci ildə böyük Azərbaycan şairi, dahi fikir adamı, bütün zamanların və xalqların filosofu Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 870 illiyi tamam olur
Adama elə gəlir ki, elm və texnologiya, nanotexnologiya və digər kəşflər, tapıntılar əsrində bəşər övladını artıq heç nə ilə heyrətlənmək olmaz. Hər hansısa  bir  məişət  cihazında  lazım olan proqramları seçirik; maşınlar bizim dildə danışırlar; kitabları isə artıq  noutbuklar, netbuklar və iPad-lar vasitəsilə oxuyuruq.
Biz, demək olar ki, kabel televiziyası, İnternet ərköyününə çevrilmişik və onlar bizi toplam əyləncələr sənayesinə cəlb edir;  özümüz üçün başqa real həyat təsəvvür edə bilmirik, ümumiyyətlə, başqa həyatın olduğunu da düşünə bilmirik. O isə var. Allahın insanlara bəxş etdiyi sevgi, ədalət, humanizm hisslərini, istedadı vəsf edən, öz yaradıcılığı ilə büsbütün dünya açan, sözlə möcüzə yaradan  real insanlar var. Və nə yaxşı ki, belə şəxsiyyətlərin adları   Ulu Azərbaycan torpağının hüdudlarını çoxdan aşaraq, bəşəri olub  və onların yubileyini unutmaq olmaz. Nə qədər ki, onlar var, əbədiyyət də  var.
"Var", - deyə  Krasnodarda yaşayan bir qadın bildirib.  "Ədəbiyyət var - bu, Allah və Nizamidir».  Sürpriz və şok, bax, budur.
Qara dəniz sahilində səslənən bu sözlər tamamilə gözlənilməz oldu. Azərbaycanlı rəfiqəsi bir dəfə ona "Dünya ədəbiyyatı klassikləri" kitabını veribmiş. Və orada  Nizaminin "Leyli və Məcnun" poeması olub.  Və elə həmin gündəncə bu  qadın üçün sözləri belə məharətlə «ruha düzən» ikinci  başqa bir filosof, şair və mütəfəkkir demək olar ki, yoxdur. Onun etirafına görə, Nizami onun bütün həyatını  və dünyabaxışını dəyişib.
İngilis dili müəllimi başa düşə bilməyib ki, məktəb tədris proqramında Nizaminin poemaları niyə yoxdur, niyə uşaqlara mütəfəkkirin vəsf etdiyi bu cür yüksək mənəvi və ibrətamiz fikirlər tədris olunmur, niyə uşaqlara bu cür dəyərlərlə təmas imkanları verilmir? Elə buna görə də o, "Leyli və Məcnun"dan ingilis dilinə bir neçə misra çevirərək, öz fərdi tədris materialını yaradıb. Nəticə özünü çox gözlətməyib. Əvvəllər uşaqlara aylarla öyrədilməsi müşkül olan məsələlər Nizaminin poeziyası ilə, təxminən, bir-iki dərsə mənimsənilib.
Yeddinci sinif şagirdləri üçün çox maraqlı olub və onlar davamını tələb ediblər. Nəticədə, demək olar, bütün "Leyli və Məcnun" poeması onun tərəfindən ingilis dilinə tərcümə edilib. Artıq pensiyaya çıxmış bu qadının vaxtıilə işlədiyi məktəbdə indiyə kimi ingilis dilinin tədrisi zamanı onun Nizamidən yaratdığı tədris-didaktika materialları istifadə edilir. «Siz bilirsinizmi ki, 2011-ci ildə onun 870 illiyi tamam olur? Elə də çox yaşamayıb, 70-dən o tərəfə keçməyib, amma dünya ədəbiyyatına necə töhfələr verib! Mən onu bütün çağların və xalqların dahisi sayıram.
Nizami
Böyük şair haqqında nə bilirik? Demək olar ki, heç nə. Çünki o, saray şairi olmaqdan imtina edib, buna görə də həyatı haqqında çox az məlumat günümüzə gəlib çatıb. Onda insan həyatının dolğun salnaməsi yalnız saraya yaxın olduğu hallarda yazılırdı. Böyük Azərbaycan şairi, fikir adamı, filosofu farsca yazıb. Nizami Gəncəvinin gerçək adı Əbu Məhəmməd İlyas ibn Yusif olub. Nizami, ya da ki «sözləri nizama düzən» XII yüzillikdə Qafqazda - Gəncə şəhərində yaşayıb və yaradıb, Gəncəvi təxəllüsü də buradan qaynaqlanır. Böyük İpək yolunun üstündə olan bu şəhər, böyük şairinin anadan olmasından 100 il qabaq Gəncəyə baş çəkmiş ərəb səyyahı ibn Əzrəkinin yazdığına görə, «türklərin böyük paytaxtı» olub, burada başqa bir məşhur tarixçi - Nəsəvinin qeyd etdiyi kimi, «Türklərin qarışqa kimi sayının bəlli olmadığı» Arranın paytaxtı  nəzərdə tutulur.
Nizami Gəncəvi Şərq poeziyasının klassikidir, orta yüzililk Şərqinin böyük yaradıcılarından biridir, Şərq epik poeziyasına danışıq dili və realist üslubu gətirmiş görkəmli romantik şairdir. Nizami  orta yüzillik Şərqinin aparıcı şairlərindən biri kimi tanınıb, qələm qardaşları arasından yüksələrək, mistisizmi, romantikanı  əhatə edib.
Nizaminin romantik qəhrəmanlıq poeziyası bütün farsdilli dünyaya təsir göstərib, yalnız Qafqazda deyil, Osmanlıdan tutmuş, Muğal dünyasına qədər hər yerdə   - çağdaş Türkiyə, Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, İran, Əfqanıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Pakistan və Hindistanda - onun yolu ilə getməyə can atan gənc şairləri, yazıçıları və dramaturqları həvəsləndirib.  Onun yaradıcılığı Hafiz, Rumi və Sədi kimi şairlərə də təsir göstərib. Onun beş məsnəvisi - «Xəmsə» müxtəlif bilik sahələrindən çeşidli mövzuların sirlərini açır və böyük şöhrət qazanıb.
Onun poemalarının qəhrəmanları   - Xosrov və Şirin, Leyli və Məcnun, İsgəndər indiyə kimi də bütün İslam dünyasında, eləcə də başqa ölkələrdə hər kəs tərəfindən tanınır. 1996-cı il YUNESKO tərəfindən şairin anadan olmasının 850 illiyi münasibətilə Nizami ili adlandırılmışdı. Nizaminin «Yeddi gözəl» poemasının süjeti Cakomo Puççininin «Turandot» operasının yazılmasına səbəb olub ki, bu da Nizaminin farsca yazmasına baxmayaraq, adının geniş yayılmasının sübutudur.
Həyatı və təhsili
Nizami Gəncəvi 1141-ci ildə ilahiyyatçı alim  ailəsində anadan olub və əsərlərinin məzmunundan da görünür ki, hərtərəfli fəlsəfə və filologiya təhsili alıb. Doğma Azərbayan dili ilə yanaşı o, elm və din dili olan ərəb dilini, şeir dili olan fars dilini bilib, həmçinin, riyaziyyatı, cəbri, həndəsəni, astronomiyanı, tibbi, məntiqi və tarixi öyrənib. «Qısa ömrü boyunca Saturun halqasındən Yerə qədər bütün elmi keçib və bütün fənlər üzrə bilik dəryasına çevrilib» və ya özü bunu şeirlə ifadə edib: «Ustadların bütün kitablarını mən özüm oxumuşam, irəli getmişəm, sözlərim kəsərli olub».
Nizaminin həyatı haqqında az bilirik, amma burası dəqiq bəllidir ki, o, saray şairi olmayıb. Çünki belə bir vəziyyətdə azadlığını itirməkdən qorxub, yaradıcılığı üçün müstəqilliyə böyük ehtiyac duyub. Əgər o, saray şairi olsaydı, bizə onun tərcümeyi-halı barədə daha çox məlumat qalardı, çünki fars saray şairləri haqqında yetərincə çox biblioqrafik məlumat qalıb. Bununla yanaşı, ənənəyə sadiq qalaraq, Nizami öz əsərlərini müxtəlif sülalələrdən oan hökmdarlara həsr edib. Məsələn, «Leyli və Məcnun» əsərini Nizami Şirvanşahlara, «Yeddi gözəl»i isə Eldəgizlərin rəqibi olan Marağa Atabəylərindən Əla əd-Dinə həsr edib.
Bildirildiyi kimi, Nizami həmişə Gəncədə yaşayıb, üç dəfə evlənib. İlk və sevimli arvadı Afaq adlı kəniz olub, ona çoxlu şeirlər yazıb, «gözəl, ağıllı» adlandırıb. Afaqı ona Dərbənd hökmdarı Dara Müzəffər əd-Din 1170-ci ildə bağışlayıb. Nizami Afaqı azad edərək, onunla evlənib. Təxminən, 1174-cü ildə onların oğlu olub və onu Məhəmməd adlandırıblar. 1178-ci və ya 1179-cu ildə Nizami «Xosrov və Şirin» poemasını qurtaranda arvadı Afaq ölüb. Onda oğlu Məhəmmədin yeddi yaşı varmış. Nizaminin iki başqa arvadı da vaxtından tez dünyasını dəyişib, özü də hər dəfə arvadının ölümü Nizaminin hansısa epik əsərinin başa çatması ilə üst-üstə düşürmüş. Bununla bağlı şair yazıb: «Tanrım, nədən hər bir poemanın ardınca mən arvadımı qurban verməliyəm!».
Dövlətşah Səmərqəndi (1494-1495) öz məşhur «Təzkirət oş-şoara» («Şairlər haqqında qeydlər») əsərində Nizaminin şair olan qardaşından bəhs edir. Onun sözlərinə görə, onu Qivami Mütərrizi adlandırırmışlar. Nizami Gəncəvi 1202-ci ildə dünyasını dəyişib. Onun  yaxınlarından biri, bəlkə də onun oğlu şairin ölümünü təsvir edib və bu sətirləri «İsgəndərnamə»nin ikinci kitabında antik filosoflar - Əflatun, Sokrat və Ərəstunun ölümünə həsr edilmiş fəslə daxil edib. Orada «İsgəndərnamə» müəllifinin yaşı qey edilib:
Onun altmış və üç yaşı vardı,
Altı ay da yaşayıb, qaranlığa qovuşdu,
Hamıya bilik verib, gözlərinə nur saçan
Ərləri vəsf edərək, onların ardınca getdi.
Poeziyaya töhfəsi
Nizaminin o dövrdə tanınmış janr olan qəsidələrinin birində o, özünün poeziyaya verdiyi töhfələrdən danışır: «Mən müdrik fikirlər dövlətinin şahənşahı oldum...  Məkanın padşahı, zamanın şahı oldum. İlahi nəğmələr dövlətində hökmümü paylaşmaram».
Özünə bu cür yanaşma Nizaminin çoxtərəfli, parlaq, gerçəkdən böyük ədəbi irsi ilə təsdiqlənir. O, tarixə Şərq poeziyasının bütün janrlarında çox sayda şeirlərin, «Xəmsə»yə daxil olan beş poemanın - «Sirlər xəzinəsi», «Xosrov və Şirin», «Leyli və Məcnun», «Yeddi gözəl» və Makedoniyalı İsgəndər haqqında iki kitab şəklində yazdığı «İsgəndərnamə»nin müəllifi kimi daxil olub. Onun az sayda rübailəri XIII yüzillikdə fars şairi Camal əl-Din Xəlil Şirvani  tərəfindən tərtib edilmiş «Nouzhat əl- Məcales» antalogiyasına daxil edilib.  Şairin «Xəmsə»yə daxil olan epik poemaları daha populyardır və bütünlüklə qorunub.
Nizaminin əsərləri ümumi «Pənc Gənc» adı altında birləşib ki, farscadan bu ad «Beş daş-qaş» kimi  tərcümə edilir. Beş poemanın beşi də məsnəvi formasında yazılıb və Nizami bu janrın parlaq ustadıdır.
İlk poeması olan «Sirlər xəzinəsi» («Məxzan-ul-Əsrar») Sənainin (1131-ci ildə ölüb) möhtəşəm «Həqiqət bağı» əsərinin təsiri altında yazılıb. «Xosrov və Şirin», «Yeddi gözəl» («Həft peykər») və «İsgəndərnamə» əsərlərinin kökündə orta yüzilliklərin cəngavər əhvalatları durur. Xosrov və Şirin, Bəhrami-Gur və Böyük İsgəndər Firdovsinin «Şahnamə» əsərinin də ayrı-ayrı yerlərində peyda olur, Nizaminin əsərində isə onlar mərkəzə gətirilərək, əsas  qəhrəmana çevriliblər.  «Leyli və Məcnun» poeması ərəb əfsanələri əsasında yazılıb. Bütün beş əsərinin beşində də Nizami mənbə materiallarını çox inkişaf etdirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Nizaminin poemalarında unikal tarixlər yer alır ki, bizim günlərə bu barədə məlumat məhz Nizaminin əsərləri hesabına gəlib çatıb. Məsələn, «Xəmsə»nin heyranlıq yaradan məsələlərindən biri musiqiçilərin müfəssəl təsviridir ki, bu da Nizaminin əsərlərini XII yüzilliyin Şərq musiqi yaradıcılığı və musiqi alətləri barədə əsas mənbəyə çevirir. Nizaminin adi insanlara daha çox maraq göstərməsinə baxmayaraq, o, monarxiya üsul-idarəsi əleyhinə getməyib və hesab edib ki, bu, Şərq həyat tərzinin ayrılmaz ruhu və müqəddəs hissəsidir. Amma  Nizami saray həyatında yaşamaqdan imtina edib, buna baxmayaraq, hər bir poemasını ayrıca bir hökmdara həsr edib, çünki bu, həmin dövrlərdə çox geniş yayılmış ənənə idi.
1177-ci ildə yazdığı ilk poeması iyirmi qısa petik başlıqdan və ya «xitab»dan ibarətdir ki, o da başqa poemaları kimi məsnəvi formasında yazılıb. Əsərdə müəllif  sevgisini  mövcudluğun ilk səbəbkarına, yaradıcılığın ilhamvericisinə, insanı yüksəldən və xeyirxah əməllərə yönəldənə yönləndirib, taleyin döngələrindən, hakimiyyətdən və zülmdən bəhs edib.
O, hökmdara öyüd verir, ədalətdən və təbəələrinə xeyirxah  münasibətdən danışır («Süleyman və kəndlinin əhvalatı»). Səma və yer dünyasının  ahəngindən bəhs edir («Yalnız göylərdə deyil, yer üzündə də cənnətdəsən» deyir). Ceyranı qoruyarkən nitqini itirmiş ovçu padşahın əhvalatında təbiət dünyası ilə ahəngdən danışır. Həmçinin, kərpickəsən qoca dastanında əqldən və ruhdan, insanın yaradıcı əməllərindən danışır. Kitabında İsa, Quran və peyğəmbərlər haqqında, o cümlədən, Məhəmmədin Meracı, onun Yaradanla görüşü barədə təsviri də var, Meracın təsviri onun beş poemasından üçündə yer alır. Şərqin ədəbi ənənələrinə riayət edən Nizami öz poemalarını, o cümlədən, «Sirlər xəzinəsi»ni Yaradanın və Məhəmməd Peyğəmbərin vəsfi ilə, Yaradandan bağışlanmaq və rəhm olunmaq diləyən dualarla, lazımi şəkildə nizamlanmış sözün üstünlüyü barədə fikirlərlə başlayır.  Süjet zənginliyi və obrazlarının parlaqlığı ilə seçilən «Sirlər xəzinəsi» müəllifini şöhrətləndirib. Uğurdan ilhamlanan şairin bu əsəri vaxtsız dünyasını dəyişmiş arvadı Afaqa həsr etdiyi ilk və son poeması olub. O sonradan da sevgi poemaları yaradıb və nizamişünasların fikrincə, Afaq onun yaratdığı qadın obrazlarının prototipi olub.
Yaradıcılığının önəmi
Nizaminin əsərləri,  hətta XX yüzilliyə qədər Şərq və dünya ədəbiyyatının sonrakı inkişafıına təsir göstərib. Nizaminin əsərlərinə XIII yüzillikdən yazılmağa başlayan onlarca nəzirə mövcuddur ki, müəlliflərin sırasında Əlişir Nəvaini və hind-fars şairi Əmir Xosrov Dəhləvini də göstərmək olar. Onun yolu ilə getmək istəyən, amma yaradıcılq səviyyəsinə görə müqayisəyə gələ bilməyən şairlərin içində türklər də, farslar da, hindlər də olub. Fars alimi Hekmet «Leyli və Məcnun» poemasının 40 dəfə farsca və 30 dəfə də türkcə versiyasının olduğunu sadalayıb.
Azərbaycanda və İranda Nizaminin yaradıcılığı indiyə kimi populyardır. Şairin poeziyası üzrə xüsusi bəlağət müsabiqəsi var ki, «Müşareh» adlanır. Nizaminin yaradıcılığı və onun canlı sözü bu qədim ənənənin mənbəyi və rəmzidir. Nizami Gəncəvinin dövrünün humanist, ümumbəşəri, ictimai-siyasi, sosial və mənəvi-əxlaq dəyərlərini əks etdirən əsərləri Şərq İntibahının zirvəsi olub.
İnsanın daxili dünyasının, onun fikir və düşüncələrinin əks etdirilməsi, öz qəhrəmanlarının inkişaf dinamikasının təsviri Nizami irsinin əsas bədii məzmunudur. Yaxın Şərq ədəbiyyatında sevgi və ümumbəşəri idealların geniş yayılması məhz onun poemalarının xidmətidir. Sevgini fəlsəfi bucaq altında ilk dəfə təsvir edən Nizami zərif sevgi konsepsiyasının yaradıcısıdır və onu söz və vicdan azadlığı ilə əlaqələndirib.
Nizami Gəncəvi Şərq ədəbiyyatında  yeni istiqamət açıb və Yaxın Şərqdə humanizm ideyalarının inkişafına əvəzsiz xidmət göstərib. Şair öz əsərlərində əsas  mövzu kimi öz dövrünün problemlərini götürsə də, onun əsərləri bugünün gerçəkliklərini də əks etdirir. Öz xalqının arzu və diləklərini yalnız özünəməxsus şəkildə birləşdirən Nizami Gəncəvi böyük əsərlər yaradıb.
Həmin dövrdə  Nizami ilk dəfə olaraq, qadını dərin təfəkkürə malik bir obraz kimi təsvir edib. O, alicənab, müdrik, cəsarətli və müxtəlif sahələrdə kişilərlə birgə çalışmağı bacaran qadın obrazlarını bu keyfiyyətlərin olduğu bir sıra kişilərlə müqayisə də edir.
O, ilk dəfə olaraq göstərir ki, məhz əmək insanı başqa varlıqlardan fərqləndirir. Nizaminin əsərlərində təbiət gözəllikləri təsvir edilir. Əfsanələr, miflər, şifahi Azərbaycan ədəbiyyatının deyimləri və misalları onun yaradıcılığı vasitəsilə canlanır.
Nizami Gəncəvinin süjetləri Azərbaycan folklorunun inkişafına güclü təsir göstərib. Əsərləri dünyanın bir çox xalqlarının dillərinə çevrilib. Onun qiymətli əlyazmaları Bakı, Moskva, Sankt-Peterburq, Daşkənd, Təbriz, Tehran, Qahirə, İstanbul, Dehli, London, Paris və dünyanın bir çox başqa şəhərlərinin muzey və kitabxanalarında saxlanır. Nizaminin yaradıcılığı Şərq incəsənətinin inkişafında böyük rol oynayır və yəqin ki, biz azərbaycanlıların bəxti onda gətirib ki, bütün zamanların və xalqların böyük şairi məhz Azərbaycan torpağında dünyaya gəlib. Biz adı Nizami olan bu cür zəngin irsin varisləriyik.

The year 2011 will mark the 870th anniversary of one of the greatest thinkers and philosophers of all times and all peoples, the Azerbaijani poet Nizami Gancavi
One might think that man has lost his ability to wonder in this era of scientific and technological progress, nanotechnology and other technological discoveries and advances. Every household appliance allows us to choose the program we like, machines speak to us in our language and we read books on the screens of notebooks, netbooks and iPads. We enjoy cable TV and the internet which stream the products of the global entertainment industry to us, and already we cannot imagine another, real life, almost believing that it does not exist it all. But it does. There are real books, in hard covers, with real text, there is great music. There are real poets who sing of love, justice and humanity, with the talent which God bestows upon men. There are great names and anniversaries in Azerbaijan which must be remembered. And there is eternity.
"There is eternity," said a woman who lives in Krasnodar, Russia. "There is eternity, and it is God and Nizami Gancavi." It was a surprise and a shock to hear such totally unexpected words; they were almost a revelation on the shore of the Black Sea. Her friend, a woman from Azerbaijan, had presented her with a book from the 'Classics of World Literature' series a long time before. It included Nizami's poem 'Layla and Majnun', so from that time on there had been no other philosopher, poet or thinker who could "bead the words on the string of the soul" so skilfully for her. She admitted that Nizami had changed her life and her view of life. A teacher of the English language, she was unable to understand why Nizami was not part of the school curriculum, why children were not taught the highly ethical and edifying ideas of the thinker, why children were not given the opportunity to read books that will remain precious forever. She then decided to create her own educational materials, translating some of the lines from Layla and Majnun into English. The results were very good. Things that her pupils had struggled for months to master now took them only one or two lessons with the help of Nizami's lines. The seventh graders were very interested, and they wanted to know what happened next. In the end, she translated almost the whole of Layla and Majnun into English. And to this day, the school where she taught - she has retired now - uses those materials based on Nizami. "Do you know that 2011 is his 870th anniversary? His life was not very long, no more than 70 years, but his contribution to world literature is immense! I believe that he was a genius for all times and peoples, and William Shakespeare's Romeo and Juliet is nothing but an earthly semblance of Layla and Majnun."
Nizami
What do we know about the great poet? Almost nothing - he refused an offer to be a court poet, which is why very little information is available about his life. Back then, only people close to the courts were mentioned in the chronicles. The great Azerbaijani poet, thinker and philosopher wrote in Farsi. Nizami, or "He who beaded words" (real name Nizam ad-Din Abu Muhammad Ilyas ibn-Yusuf) lived and worked in the 12th century in the Caucasus, in the city of Ganca (hence his pen name Gancavi - 'of Ganca'). The city on the Great Silk Road was a "great capital of the Turks," wrote Arab traveller ibn Arzaq, who visited the city almost 100 years before the birth of the poet, meaning the state of Arran, where the "Turks are as numerous as ants," as other prominent historian, al-Nasawi, noted.
Nizami Gancavi is one of the great writers of classical Eastern poetry, one of the greatest men of the arts in the medieval East, a prominent romantic poet who brought a colloquial and realistic style to Eastern epic poetry. Nizami's strong character, his social sensitivity and poetic genius combined with a rich Eastern cultural heritage to create a new standard of outstanding literary works. Nizami rose through the ranks of his fellow men of letters, creating great poetry, epic and rich in mysticism and romance. His heroic-romantic poetry was a major influence on the entire Farsi-speaking world and inspired young poets, writers and playwrights who tried to imitate his style for many generations, not only in the Caucasus, but everywhere from the Ottoman to the Mughal lands (modern-day Turkey, Azerbaijan, Armenia, Georgia, Iran, Afghanistan, Uzbekistan, Tajikistan, Pakistan and India). His work influenced great poets like Hafez, Rumi and Saadi. His five 'masnavi' - the Quinary (Khamse) deal with a variety of issues from different fields of knowledge and earned him great fame, as testified by the innumerable handwritten copies of his work. The protagonists of his poems - Khosrow and Shirin, Layla and Majnun, Iskander - are known throughout the entire Muslim world and beyond. UNESCO declared the year 1996 the year of Nizami to commemorate the poet's 850th anniversary. Giacomo Puccini wrote his opera 'Turandot' using the plot of Nizami's poem 'Seven Beauties' (Haft Paykar), which illustrates its long-lasting fame, far beyond the realms of Azerbaijani literature, despite the fact that he wrote in Farsi.
Life and education
Nizami Gancavi was born in 1141 into a family of a theologian and, judging by his works, he received a comprehensive philosophical and philological education. Besides his native Azerbaijani, he spoke the language of science and religion (Arabic) and the language of poetry (Farsi), studied mathematics, algebra, geometry, astronomy, medicine, logic and history. "In a short life I studied all the sciences - from the rings of Saturn to the centre of the Earth, and became a treasure-trove of knowledge in all areas," or, in V. Derzhavin's Russian translation, "I studied all the books of our ancestors on my own, and my fast pen grew increasingly sophisticated and lofty."
We know very little about Nizami's life, but it is known for certain that he was not a court poet, because he thought that such a role might compromise his integrity, while he sought first and foremost freedom of artistic expression. However, had he been a court poet, more biographical data would be available to us: quite a lot of biographical information about the Persian court poets has survived. At the same time, following tradition, Nizami dedicated all his works to the rulers of different dynasties. For example, Nizami dedicated his poem Layla and Majnun to the Shirvanshah dynasty, and Seven Beauties to one of the Maraga, Atabeg Ali al-Din, a rival of the Ildenizids.
As already mentioned, Nizami lived in Ganca. He was married three times. His first and beloved wife, a slave woman Afak, to whom he dedicated many poems, "grand in appearance, beautiful and sensible," was presented to him as a gift by Derbent ruler Dara Muzaffar ad-Din, circa 1170 AD. Nizami freed Afak and married her. Their son was born circa 1174 and they called him Muhammad. In 1178 or 1179, when Nizami was finishing his poem Khosrow and Shirin, Afak died. Their son Muhammed was about 7 years old at the time. His two other wives also died early, and the deaths of both wives coincided with the conclusion of a new epic poem, which was why the poet said: "God, why should I pay with a wife for every poem!"
Dowlatshah Samarkandi mentioned in his famous Tazkirat ash-Shoara (Notes on Poets) (1494-1495) Nizami's brother, who was also a poet. According to the source, the brother's name was Qivami Mutarrizi. Nizami Gancavi died in early 1202. One of Nizami's kin, possibly his son, described the death of the poet and included these lines in the second book of Iskander, the chapter on the deaths of the philosophers of antiquity - Plato, Socrates and Aristotle. The description mentions the age of the author of Iskander Nameh:
He was sixty and three years
And six months, and he went into darkness,
Having said everything about men who illuminated
Everyone with their teachings, he followed in their footsteps.
Contribution to poetry
Nizami has one qasidah ('ode') in which, in this well-known genre of poetry, he discusses himself and his contribution to poetry: "I have become the king of kings in the realm of wise thoughts/ The ruler of space, shah of time I have become/ In the kingdom of mellifluous songs I share my power with no one" (translated by I. Borisova). This view of himself is confirmed by the diverse, powerful and truly great literary legacy of Nizami, who went down in history as the author who wrote, besides a large number of poems in every genre of Eastern poetry, the five poems of his Quinary: 'The Treasury of Mysteries', 'Khosrow and Shirin', 'Layla and Majnun', 'Seven Beauties' and 'Iskander Nameh' in two parts (the book of Alexander the Great). Only a small portion of his lyrical poetry has survived, and most of it is in the forms of qasidahs (odes) and ghazals (lyrics). A small number of his ruba'I (quatrains) have survived in the anthology of Persian poetry, Nozhat al-Majales, compiled by the 13th century Persian poet Amal al-Din Khalil Shirvani, but first described only in 1932. The epic poems which form the Khamse collection and which have been preserved are better known.
Nizami's Quinary has the title Panj Ganj, which in Farsi means "Five Jewels." All five poems are written in the Masnavi style (double-rhymed verses), of which he was a master.
The first poem is Makhzan al-Asrar (The Treasury of Mysteries), and it was written under the influence of the monumental poem by Sanai (died in 1131), The Walled Garden of Truth. The poems Khosrow and Shirin, Seven Beauties (Haft Paykar), and Iskander Nameh are based on medieval tales of chivalry. Khosrow and Shirin, Bahram Gur and Alexander the Great, who appear briefly in some parts of the Shahnameh by Ferdowsi, are central to the plotlines and are the main protagonists in the three poems. Layla and Majnun was based on Arabic legend. In all five poems, Nizami masterfully reworked the material from the sources.
It must be noted that Nizami's poems contain unique information which has been preserved precisely thanks to his descriptions. For example, some of the charming moments of the Khamse are the detailed descriptions of musicians; these make Nizami's poems the main source of modern knowledge about Eastern music and musical instruments of the 12th century. Despite his interest in ordinary people, he did not contest the monarchic form of government and believed that it was an integral, spiritual and sacred part of the Eastern way of life.
The first poem, The Treasury of Mysteries (1177) has 20 short poetic chapters, or 'speeches'. In them, the author conveys his philosophical and ethical views of man, his material and spiritual world, love as the ultimate source of existence and trigger of creativity which makes one do good deeds and elevates one; he also ponders the vicissitudes of destiny, power and tyranny. He has instructions for a ruler, discusses justice, benevolence toward subjects ('The story of Solomon and a villager'), the harmony of the divine and earthly worlds ("Not only in the heavens, but also here you are in paradise" - translated by K. Lipskerov and S. Shervinskiy) and of nature (the fable about the hunter king and the arrow which speaks in defence of a gazelle), he sings of greatness of mind, spirit and the hands of man (the story of the old brick maker). The poem includes stories about Isa (Jesus), the Qu'ran and prophets, in particular a description of Muhammad's ascent to Heaven and his meeting with the Almighty (this story is revisited in three of the five poems of the Quinary). Following the literary traditions of the East, Nizami prefaced his poems, including The Treasury of Mysteries, with odes in honour of the Creator and the Prophet Muhammad, prayers for mercy and forgiveness to God, of the superiority of "speech arranged in proper order" (matters of poetics) over "speech resembling scattered pearls." The poem with its rich plot and clear images won its author great fame. Inspired by his success, and in memory of his wife Afak, he went on to write poems about love in which, according to researchers, Afak was the prototype for the female characters.
Important legacy
Nizami's works had a tremendous effect on the development of Eastern and world literature until as late as the 20th century. There are dozens of 'nazirah' (poetic 'replies') and imitations of Nizami's poems, dating back to the 13th century, authored by, among others, Ali-Shir Navai, the Indo-Persian poet Amir Khusrow Dehlawi and others. Many poets - Persian, Turkish and Indian - imitated Nizami's works over many centuries, even if they were unable to equal him, still less exceed him. The Persian scholar Hekmat listed at least 40 Persian and 30 Turkish imitations of the poem Layla and Majnun.
In Azerbaijan and Iran, Nizami's work remains very popular. There is a special competition in the recital of his poetry, called Musha'areh. Nizami's works, his living words, are the source and symbol of ancient tradition. They reflect the humanitarian, social, political, spiritual and ethical values of the period and were the pinnacle of the Eastern renaissance. The inner world of man, his feelings and thoughts, and the depiction of the dynamic of development in the protagonists are the basis and content of Nizami's literary heritage. His poems account for the spread of the topic of love and universal human ideals in the literature of the Near East. Pioneering in the depiction of love from a philosophical point of view, he created the paradigm of tender love, linking it to freedom of speech and conscience...
Nizami Gancavi discovered a new direction for the arts of the East and made an invaluable contribution to the development of humanitarian ideas in the Near East. Although the poet dealt in his works with the problems of his period, his poems remain modern, even today. Nizami Gancavi created great works by writing about the desires and dreams of his people in his unique manner.
For the first time in the history of literature, Nizami created an image of a woman as a human being with profound thoughts. He compared woman - noble, wise, and brave, on a par with man in many areas - with some men who did not have these qualities. He was the first to demonstrate that work distinguishes humans from other creatures. Nizami's works include descriptions of the beauty of the nature. They revive myths, legends, parables and proverbs of Azerbaijani folklore. They have been translated into many languages. Rare manuscripts are kept in the museums and libraries of Baku, Moscow, St Petersburg, Tashkent, Tabriz, Tehran, Cairo, Istanbul, Delhi, London, Paris and many other cities. His writing still plays an important role in the development of Eastern art and perhaps we Azerbaijanis are very lucky that one of the greatest poets of all times and peoples was born on Azerbaijani land, and that we are the inheritors of Nizami's rich legacy.