Səhmdar strukturlar tərəfindən şəffaf idarə formalarının tətbiqi investisiya cəlbediciliyini artıracaq
Son 50 ildə dünya iqtisadiyyatında əsas meyil-lərdən biri biznesin kollektiv formalarının şəffaf və bərabərlik şəraitində idarə olunması prinsiplərinin inkişaf etdirilməsi olub. "Korporativ idarəetmə standartları" adlı bu mexanizmin istifadəsi hazırda bütün iri dövlət şirkətləri və banklar üçün səciyyəvidir. Bu ilin yanvarında bizim ölkəmizdə də korporativ idarəetmə standartları təsdiq edilib.
Onların işlənməsinə Azər-baycan hökuməti tərəfindən təşəbbüs göstərilib və standartların işlənməsi son beş ildə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) mütəxəssisləri tərəfindən gerçəkləşdirilib.
Fərdiyyətçilikdən kollektivləşməyə doğru
1990-cı illərdə böyük özəlləşdirmənin ilkin mərhələsində, ilk bankların, sığorta şirkətlərinin, holdinq strukturlarının və Azərbaycanın bazar iqtisadiyyatını formalaşdırmaqda olan başqa subyektlərin peyda olduğu dövrdə, bir sıra obyektiv səbəblər üzündən, korporativ idarəetmə prinsiplərinin tətbiq edilməsi çətin idi.
Birincisi, istər sənaye müəssisəsi ya da maliyyə strukturu olsun, yeni yaradılmış səhmdar cəmiyyətlərinin idarəetmə forması əksər hallarda kollegial xarakterli deyildi. Onların əsas payçıları idar?etmə və mülkiyyət funksiyalarını birləşdirirdilər. Hətta üzdə səhmdar cəmiyyət kimi tanınan bu qurumlar fərdi firmalar kimi tək şəxsiyyətlər tərəfindən idarə edilirdi.
Yeni yaradılmış səhmdar cəmiyyətlərinin kapitallaşma üsullarından danışanda qeyd etmək lazımdır ki, onlar da kollektiv iştirak formasından çox uzaq idi. Səbəbi tamamilə obyektiv dəyərləndirmək olar: yeni yaranan qiymətli kağızlar bazarının inkişaf etməməsi və likvid maliyyə alətlərinin olmaması üzündən ilk səhmdar cəmiyyətlər (SC) bazardan sərbəst pul vəsaitləri cəlb edə bilmirdilər. Buna görə də ilk vaxt-larda yerli səhmdar cəmiyyətlərinin əsas kapitalllaşma üsulu fərdi pul vasitələri və ya bank kreditləri idi.
Pul vasitələrini bazardan başqa üsullarla cəlb etmək üçün yerli səhmdar cəmiyyətlər öz səhmlərini birja əqdlərinə çıxarmalı idilər. Bunun üçünsə onlar listinq prosedurundan keçməli idilər, yəni ekspert qiyməti alaraq şirkətin səhmlərini birjada kotirovka olunan qiymətli kağızların siyahısına daxil etməli idi. Bu prosedur inkişaf etmiş ölkələrin fond bazarları üçün adi bir şeydir, amma bizim ölkədə buna nadir rast gəlinir. Səbəb çox sadədir: 1600 səhmdər cəmiyyəti də daxil olmaqla, yerli şirkətlərin əksəriyyəti maliyyə fəaliyyətinin şəffaflığı və korporativ idarəetmə mexanizmlərinin istifadəsi ilə bağlı ciddi problemlərə malik idilər. Çox sayda SC-lər kiçik payçılara dividendləri ödəmirdilər və gəlirin olmadığını əsas gətirirdilər; çox vaxt hətta səhmdarların toplantısını keçirməyi "unudurdular". Aydındır ki, belə olan bir şəraitdə bir sıra SC-lər üçün şirkətlər tərfindən emissiya edilmiş qiymətli kağızların etibarlılığının qiymətləndirilməsi yetərincə çətin idi.
Yeni əsrin başlanması ilə Azərbaycanda durum yavaş-yavaş dəyişməyə başladı. Kiçik şirkətlər SC-lərə çevrilməyə, iri multisahə holdinqlərində birləşməyə başladılar, son illərdə isə səhmləşdirmə prosesi su, qaz, elektrik təchizatı, yol tikintisi, dəmir yolu və aviasiya nəqliyyatı sahəsində işləyən bir sıra dövlət müəssisələrini də əhatə etməyə başladı.
Maraqlıdır ki, son illərdə bu proseslər Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarına böyük təsir göstərib. Bu gün, ümumilikdə, 2,6 dəfə, xarici valyutada denominasiya edilmiş istiqrazlar üzrə isə 3 dəfə artmış ilkin və təkrar korporotiv istiqrazlar bazarında yüksək inkişaf templəri əldə edilib.
Yalnız keçən ilin nəticələrinə görə, korporativ qiymətli kağızlarla əməliyyatların orta artım göstəricisi ümumi qiymətli kağızlar bazarı həcminin 25%-i qədər olub. Bazarda hər il korporativ istiqrazların yeni emitentləri peyda olur və hazırda bu bazarda 100 minə yaxın səhmdardan ibarət müəyyən qrup yaranıb ki, onların 15%-i fəal investorlardır, özü də keçən il şirkətlər, əsasən, özlərinin artımına sərmayə yatırıblar. Korporativ qiymətli kağızlar sektorunun artımına, həmçinin, İpoteka Fondunun istiqrazlarının yerləşmə həcminin artımı da müsbət təsir göstərib.
Təbii ki, artmaqda olan Azərbaycan şirkətlərinin ehtiyacları yeni menecment formalarının tətbiqini və daha effektiv idarəetmə formalarının yaradılmasını tələb edirdi. Bu pozitiv proseslər son 5-6 ildə daha da güclənib. Yerli səhmdar cəmiyyətlərinin bir qismi daim təkmilləşərək, əsasən, iri səhmdarların maraqlarına xidmət edən və başqa investorların zərərinə idarəetməni nəzərdə tutan mənfi "insayder" idarəetmə modelindən uzaqlaşıblar. "İnsayder" modelindən uzaqlaşaraq, korporativ idarəetməyə yaxınlaşan ilk səhmdar cəmiyyətlərin sırasında Azərbaycan banklarını, bir sıra iri sənaye və servis şirkətlərini, holdinqləri göstərmək olar.
Ölkədə korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqinin önündə bank sektoru gəlir, son on ildə bu sektor filial şəbəkəsinin şaxələndirilməsi və struktur-təşkilati quruluşunu zənginləşdirməsi hesabına öz işinin miqyasını xeyli genişlənirib. Korporativ standartların tətbiq edilməsində xüsusi rolu bankların uzunmüddətli və aşağıfaizli kredit xətlərinə ehtiyacının olması, həmçinin, öz kapitalına iri investisiyaların cəlb edilməsi oynayıb. Məsələ bundadır ki, bu proses xarici bankların və beynəlxalq donor təşkilatlar?n?n korporativ məcəllənin məcburi tətbiqi barədə tələbləri ilə bağlıdır. Beləliklə, bank bölməsinin investisiyaları və güzəştli kreditlərə ehtiyacı bizim ölkəyə korporativ standartların tətbiq edilməsi praktikasını gətirib.
Korporativlik məcəlləsi
Son beş-altı ildə bizim ölkədə korporativ məcəllənin tətbiqi hansısa bəyan edilmiş mücərrədlikdən tamamilə başa düşülən ehtiyaca çevrilib. Və burada bu bazar meylinin institusionallaşması və qanuni rəsmiləşdirilməsi ehtiyacı yaranıb. Birbaşa milli korporativ idarəetmə standartlarının işlənməsinə 2005-ci ildən başlanılıb. Onda İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın, Ədliyyə Nazirliyinin, Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda korporativ idar?etmə layihəsi (ACGP) yaradıldı. Korporativ Məcəllənin yaradılmasına İsveçrə iqtisadi əlaqələr üzrə dövlət katibliyinin (SECO) dəstəyi ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası da qatıldı. Layihənin birinici fazasının gerçəkləşdirilməsi üç ilə hesablanmışdı və $2,6 mln büdcəsi vardı.
2005-2007-i illərdə fəaliyyətin əsas istiqamətləri sırasında ölkənin özəl səhmdar cəmiyyətlərində korporativ idarəetmə təcrübəsinin təkmilləşdirilməsi, onlara idarəedilmənin yaxşılaşdırılmasında yardım göstərilməsi, maliyyə imkanlarının artırılması və xarici investisiyalara çıxış imkanlarının artırması daxil olub. Bu iş, əsasən, beş istiqamətdə gerçəkləşdiriliib - bu istiqamətlərin sırasına öhdəliklər; təcrübə; nəzarət mühiti; şəffaflıq və açıqlıq (məlumatların açılması); səhmdarların hüquqlarının qorunması daxildir. Birinci mərhələ çərçivəsində altı Azərbaycan bankına və bir sıra şirkətlərə korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi üzrə konsultasiyalar keçirilib ki, bu da onlara $100 mln sərmayə cəlbi imkanları yaradıb.
Layihənin 2008-ci ildə başlanmış ikinci fazasının maliyyələşdirilməsi tamamilə SECO tərəfindən reallaşdırılıb və o, bu məqsədlə $4 mln ayırıb. ACGP layihəsinin ikinci fazası çərçivəsində İqtisadi İnkişaf Nazirliyi yanında yaradılmış işçi qrup tərəfindən əsas diqqət ölkənin maliyyə institutlarına yönəldilib. Hər şeydən öncə, banklara korporativ idarəetmənin qiymətləndirilməsi və maliyyə risklərinin azaldılması məsələsində yardım edilib. Pilot layihələr çərçivəsinə oxşar konsultasiya xidmətləri mikromaliyyə təşkilatlarına, sığorta şirkətlərinə, pensiya fondlarına edilib, o cümlədən bir sıra ali məktəblərdə treninq və seminarlar keçirilib.
Korporativ idarəetmə sisteminə hansı baza prinsipləri daxildir və onlar hansı məqsədlərin əldə edilməsi üçün nəzərdə tutulur? Əslində, korporativ məcəllə səhmdarlarla şirkət rəhbərliyi arasında qarşılıqlı əlaqə mexanizmidir. Buna görə də müxtəlif formalı standartların tətbiq edilməsi hər şeydən öncə səhmdarların hüquq və maraqlarının təmin edilməsinə, onlar tərəfindən korporativ fəaliyyətə nəzarət edilməsinə yönəldilib. Bu cür standartların işlənməsi onunla bağlıdır ki, keçən əsrin ikinci yarısından başlayaraq, dünyanın əksər ölkələrində az-çox iri şirkətlər və ya banklar mülkiyyət subyekti kimi səhmlərə və ya iştirak payına malik sərmayəçilər qruplarına məxsus olmağa başladı.
Səhmdar cəmiyyətlərin birbaşa idarəedilməsi isə onlar tərəfindən dəvət edilmiş və bir qayda olaraq, bu biznesdə mülkiyyət sahibi olmayan menecment tərəfindən gerçəkləşdirilməyə başlandı. Bu durum mülkiyyətçi səhmdarlar (müşahidə şurası) və tutulmuş menecment (direktorlar şurası) arasında bir qədər mübahisəli şərait yaradırdı. Biznesi birbaşa idarə edən direktorlar şurası üzvləri daha çox məlumata və mülkiyyətçilərin maraqlarını təmin etməyən müxtəlif fəaliyyətlərin gerçəkləşdirilməsi üçün daha çox texniki imkanlara malik olurlar.
Başqa bir problem isə iri səhm paketi sahiblərinin (majoritarilərin) maraqlarının kiçik səhmdarların (minoritarilərin) maraqları ilə üst-üstə düşməməsidir. Korporativ Məcəllənin yerinə yetirilməməsi dividendlərin ödənilməsi zamanı ikincilərin maraqlarını pozur, çünki şəffaf nəzarət olmayan zaman şirkətlərin gəlirləri onun menecmenti və ya iri səhmdarlar tərəfindən müxtəlif üsullarla mənimsənilə bilər. Bir sözlə, korporativ idarəetmə standartları səhmdarlar qarşısında, menecmentin müşahidə şurası qarşısında, iri səhm paketi sahiblərinin xırda səhmdarları qarşısında, korporasiyanın bütünlükdə sıravi işçilər və müştəriləri önündə məsuliyyətini təmin etməyə imkan verir. Əgər söhbət dövlət şirkətindən gedirsə, onda dövlət və bütövlükdə ictimaiyyət qarşısında öhdəliklərin yerinə yetirilməsindən söhbət gedir. Korporativ idarəetmə bütün bu qrup və institutların öz öhdəliklərini yerinə yetirməsini, maraqların balansının ən yaxşı şəkildə qorumasını nəzərdə tutur.
ACGP layihəsinin ikinci mərhələsi keçən ilin sonunda başa çatıb, 2011-ci ilin yanvar ayından isə İqtisadi İnkişaf Nazirliyi korporativ məcəllənin Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) mütəxəssislərinin dəstəyi ilə işçi qrup tərəfindən hazırlanmış yekun variantını təsdiq edib. Bu sənəd müşahidə şurasının, menecmentin funksiyalarına, maliyyə hesabatına, səhmdarlara və başqa məsələlərə həsr edilmiş altı fəsildən ibarətdir.
Yararlı standartlar
"Azərbaycanda milli korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi özəl sahibkarlığın inkişafına, təsərrüfat subyektlərinin optimal və şəffaf fəaliyyətinin təşkilinə yönəlib. Standartların tətbiqi korrupsiya ilə bağlı qanun pozuntularının qarşısının alınmasına imkan verir, idarəetmə orqanlarının və məsul şəxslərin şəffaf fəaliyyəti üçün şərait yaradacaq", - deyə bu yaxınlarda ACGP layihəsinin başa çatması ilə bağlı keçirilmiş konfransda İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin (İİN) aparat başçısı Samir Vəliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, İİN, həmçinin, standartların ölkənin regionlarında təqdimatının keçirilməsini nəzərdə tutur. Beynəlxalq qurumların yardımı nəticəsində isə, sonradan bu standartların praktiki tətbiqinin monitorinqi aparılacaq.
İİN-in sektor müdiri, milli korporativ idarəetmə standartlar?nın yaradılması üzrə işçi qrupun rəhbəri Anar Hacızadə hesab edir ki, son illərdə Azərbaycanın özəl bölməsi korporativ idarəetmənin inkişafı sahəsində böyük uğurlar əldə edib. Onun sözlərinə görə, dövlət səhmdar cəmiyyətlərində yeni standartların tətbiqi onlara strateji və operativ nəzarət baxımından müsbət təsir göstərəcək, onların maliyyə və sosial göstəricilərini yaxşılaşdıracaq.
Eyni zamanda, IFC ekspertləri qeyd edirlər ki, standartların qəbulu tamamilə könüllü xarakter daşıyacaq, məcəllənin özü isə yerli şəraitə və tələblərə maksimum uyğunlaşdırılıb, çox vaxt mövcud qanunvericiliklə tənzimlənməyən və yerli şirkətlərin tez-tez rastlaşdığı problemlərin həlli üzrə lazımi mexanizmləri əhatə edir.
"Korporativ standartların tətbiqi ölkədə dinamik inkişaf edən maliyyə bölməsinə və qiymətli kağızlar bazarına çox yardım edəcək", - deyə Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin (QKDK) sədr müaviini İlqar Muradov bildirir. Bununla bağlı QKDK Mülki Məcəlləyə və İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişikliklər və əlavələr layihəsinin işlənməsini başa çatdırıb. Bu düzəlişlər yaxın günlərdə təsdiq edilmiş milli korporativ idarəetmə standartları ilə tam harmonikdir.
Məcəllə həm də xırda səhmdarların hüquqlarının müdafiəsinə xidmət edəcək, biznesin aparılmasında şəffaflığı təmin edəcək. Həmçinin, qabaqcıl təcrübənin tətbiqinə şərait yaradacaq. İsveçrənin Azərbaycandakı səfiri Sabina Ulmanın sözlərinə görə, ölkədə korporativ idar?etmə standartlarının geniş yayılması yerli biznesin dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyasına imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, bu fikir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin son çıxışlarında dəfələrlə səsləndirilib. Dövlət başçısı yaxın onilliklər ərzində ölkənin inkişafının strateji məqsədləri sırasında neftdənkənar məhsul ixracının artırılmasının və bizim iqtisadiyyatın dünya bazarına inteqrasiya olunduğunu bildirmişdi. Korporativ idarəetmə standartları bu məsələnin gerçəkləşdirilməsi üçün ən effektli alətlərdən biridir.

THE CORPORATE EFFECT
The introduction of transparent forms of governance for corporate structures will increase their investment appeal
The development of transparent and equal governance for business organisations has been a key trend in the world economy over the past five decades. Called 'corporate governance standards', this regime has been adopted by virtually all leading corporate companies and banks. In January of this year national corporate governance standards were endorsed in our country, too. They were drawn up by the Azerbaijani government and have been put into effect over the past five years by specialists of the International Finance Corporation (IFC).
From sole ownership to collectivization
In the 1990s, in the initial stages of the great privatization period, when the first banks, insurance companies, holding and other companies appeared in Azerbaijan's market economy, the introduction of corporate governance was difficult for a number of reasons. Firstly, in most cases the forms of governance of the new joint-stock companies, whether they were industrial enterprises or financial structures, were not of a collective nature - their main shareholders combined the functions of ownership and management. In other words, even though they were public joint-stock companies, these structures were run as virtually individual private firms.
In considering the capitalization of these new joint-stock companies, it should be pointed out that they were also far from collective in nature. However, the reason was entirely practical: the securities market had only just emerged, was underdeveloped and the lack of liquid financial instruments did not allow the first joint-stock companies opportunities to attract free flows of cash from the market. And so, at first the main means of capitalization for the country's joint-stock companies was for the main shareholders to invest their own money or borrow from banks. In order to attract market funding by other means, local joint-stock companies had to trade their shares on the stock exchange. To do so they had to go through a procedure of listing - obtaining an expert's assessment and entering the company's shares on a list of securities quoted at the exchange. This was a routine procedure on the stock markets of developed countries, but quite rare for our market. The reason was very simple: most local companies, including over 1,600 joint-stock companies, had serious problems regarding the transparency of their financial activities and the introduction of corporate governance. Quite a few joint-stock companies did not always pay dividends to small investors, alluding to a lack of profit and sometimes they even 'forgot' to hold meetings of shareholders. It was clearly rather difficult in such conditions to assess the reliability of securities issued by some joint-stock companies.
With the opening of the new century, the situation in Azerbaijan gradually began to change - small companies were transformed into joint-stock companies and merged into major multi-industrial holdings. In recent years a number of state-owned enterprises in the water, gas and electricity sectors, highway construction, rail and air transport and so on, have gradually embraced the corporatization process. These processes have had a huge influence on Azerbaijan's securities market in the last few years. There has been speedy development of the primary and secondary corporate bonds markets, which are now 2.6 times larger, and bonds denominated in foreign currency are three times the number they were. Thus, based on last year's results alone, the average growth of operations in corporate securities has increased by 25 per cent in the overall volume of the securities market. New issuers of corporate bonds appear on the market every year, and a distinct group of about 100,000 shareholders, up to 15 per cent of them active investors, has formed in this sector today, and last year companies invested in the main to increase their capitalization. An increase in the volume of bonds from the Azerbaijani mortgage fund also had a positive effect on growth in the corporate securities sector.
Naturally, demand from expanding Azerbaijani companies required new forms of management and more effective administrative structures. These positive processes have become noticeably stronger in the past 5-6 years: some local corporate structures have gradually evolved, departing from the negative 'insider' model of governance, which was based on combining the rights of ownership with management and preferring the interests of major shareholders and management to the detriment of other investors. The first to depart from the 'insider' model towards corporate standards were Azerbaijani banks and a number of leading industrial and service companies and holdings.
Leading the introduction of standards of corporate governance in the country was the banking sector, which has substantially increased the size of its operations over the past decade by spreading branch networks and bringing greater sophistication to its organizational structure. A big incentive in introducing corporate standards was the banks' demand for long-term, low-interest credit limits, as well as the need for small investments in their own capital. This process was linked to the demand from foreign banks and international donor structures for the compulsory introduction of the corporate code by their beneficiaries. Thus it was precisely the demand of our banking sector for investment and preferential credit that was the locomotive hauling the introduction of corporate standards into the country.
The corporate code
Over the past five or six years, the introduction of a corporate code has been transformed from abstract idea to conscious need. This created a vital necessity to institutionalize and legalize this market trend. National standards of corporate governance began to develop spontaneously in 2005. This was when the Azerbaijan Corporate Governance Project (ACGP) was set up on the initiative of the Ministry of Economic Development, the Central Bank, the Ministry of Justice, the State Securities Committee and the Azerbaijan Investment Company. The International Finance Corporation, with financial support from the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO), was engaged to prepare the corporate code. The first phase of the project was due to last three years, with a budget of 2.6m US dollars. The main areas of activity from 2005-2007 were in developing the experience of corporate governance in the country's private joint-stock companies and assisting them to improve management and to enhance opportunities for attracting foreign investment. This work was carried out in five basic areas - liabilities, experience, the controlled environment, transparency and publicity (the disclosure of information) and protecting the rights of shareholders. As part of the first stage, consultations on the introduction of corporate governance standards were accorded to six Azerbaijani banks and a number of companies, enabling them to attract investments of 100m US dollars.
The second phase of the project, which began in June 2008, was fully funded by the SECO, which allocated over 4m US dollars. As part of this second phase of the ACGP, a working group in the Ministry of Economic Development focused its main attention on the country's financial institutions, especially the banks that were given assistance in assessing corporate governance and reducing financial risks. Similar consultative services were accorded to micro-finance organizations, insurance companies and pension funds, this included training and seminars at a number of higher educational colleges.
What were the basic principles of the system of corporate governance and what did they hope to achieve? To all intents and purposes, the corporate code is a mechanism for inter-action between the shareholders and a company's top management. Therefore the use of various forms of standards is aimed, first and foremost, at guaranteeing the rights and interests of shareholders, enabling them to control all corporate activity. Behind the need to develop such standards was the fact that, from the second half of the last century, the larger companies or banks in most countries became the property of groups of investors owning shares or share participation. The joint-stock structures were governed directly by hired management which, as a rule, did not own the business. This led to a number of significant overheads in the development of a business and created a conflict of interests between the shareholder-owners (supervisory council) and the hired management (board or council of directors). The members of the board, who run the business directly, by definition possess significantly greater information and the potential to carry out various operations which are not aimed at meeting the interests of the owners.
Another set of problems is linked with differences between the interests of the owners of large packages of shares (majority shareholders) and minority shareholders.  A failure to implement a corporate code infringes upon the interests of the latter, for example in the payment of dividends because, if there is no transparency of control a company's profits could be appropriated by its management or major shareholders. In short, corporate governance standards help to ensure responsibility of governance to shareholders, of management to the board of directors, of owners of major packages of shares to those with minority shares and of the corporation as a whole to rank-and-file employees and clients and, if we are talking about a state-run company, then the fulfilment of obligations to the state and the public as a whole. Corporate governance is based on the fact that all these groups and institutions fulfil their obligations, preserving a balance of interests in the best possible way.
The second stage of the ACGP was completed at the end of last year and, in January 2011, the Ministry of Economic Development endorsed a final version of the corporate code drawn up by the working group with the support of specialists from the IFC. This document consists of six chapters devoted to the functions of the supervisory council, management, financial accountability, shareholders and other matters.
Useful standards
"The introduction of national standards of corporate governance in Azerbaijan is aimed at developing private enterprise and organizing the optimal and transparent activity of companies. Applying these standards will help to prevent infringements of the law linked to corruption and to create conditions for transparent activity of bodies of management and responsible individuals", said Samir Veliyev, head of the office of the Ministry of Economic Development, at a recent conference on the completion of the ACGP. He said that the ministry also plans to hold presentations of the standards in different parts of the country and, later, with the support of international organizations, it will monitor the practical application of these standards.
In recent years the private sector in Azerbaijan has achieved great success in the development of corporate governance and now, thanks to the implementation of this international document, the government will have a useful tool to speed up changes in the governance system of the state sector, so says Anar Gadzhizade, head of a working group to develop national corporate governance standards and head of a sector of the Ministry of Economic Development. He says that the introduction of these new standards in state-run joint-stock companies will have a positive impact on their strategic and operational control and will improve their financial and social performance.
At the same time, experts from the IFC point out that the application of these standards will be of a purely voluntary nature and the code itself will be as close as possible to local conditions and requirements, containing the necessary mechanisms for resolving problems encountered by local companies that are frequently not regulated by existing legislation.
"The introduction of corporate standards will be of considerable assistance in supporting the rapidly developing financial sector and the securities market" stressed Ilhar Muradov, deputy chairman of the State Securities Committee (SSC). The SSC has completed a draft of changes and additions to the Civil Code and the Code of Administrative Violations - these amendments are in full harmony with the recently endorsed national corporate governance standards.
The code will serve the rights of minority shareholders to no less an extent, it will ensure transparency in conducting business and also help to introduce advanced experience. According to Sabine Ullmann, the Swiss ambassador to Azerbaijan, the broad circulation of corporate governance standards through the country will help to integrate the country's business into the world economic community.
It is significant that this message has been heard more than once in recent speeches by Azerbaijani President Ilham Aliyev, who was given the tasks of building up exports of non-petroleum products and integrating our country into the world market as a strategic objective of the country's development over the next few decades. Corporate governance standards will be an effective tool in implementing this task.