Qısa fəaliyyəti dövründə Azərbaycan FHN Beynəlxalq səviyyədə tanınan quruma çevrilib
2010-cu il dekabrın 16-da Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) işçiləri öz peşə bayramlarını və 5 illik yubileylərini qeyd ediblər. Bu önəmli qurum 2005-ci ildə məhz həmin gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə yaradılıb. 2006-cı ilin 9 dekabr tarixində isə dövlət başçısı hər il dekabrın 16-sını FHN işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd etmək barədə Sərəncam verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan FHN-ni qarşısında asan olmayan tapşırıqlar durur. Azərbaycanın yerləşdiyi regionun mürəkkəb geoloji durumu, tez-tez yertitrəmələrinə səbəb olan yüksək seysmik aktivlik, palçıq vulkanlarının püskürməsi, müxtəlif cür sürüşmə və yarılmalar daim insanların həyat, mənzil və əmlakı üçün təhlükə yaradır.
Mövsümi olaraq Xəzərin səviyyəsinin qalxması və çayların daşması üzündən kənd təsərrüfatı əkinlərinə və iqtisadiyyatın başqa obyektlərinə zərər dəyir. Böyük Qafqaz dağlarına qar uçqunları, meşə yanğınları və başqa təbii fəlakətlər Azərbaycan FHN üçün geniş fəaliyyət cəbhəsi yaradır.
Yalnız təbii fəlakətlər təhlükə doğurmur - Azərbaycandan qaz və neft kəmərləri şəbəkəsi keçir, həm Bakı və Abşeronda, həm də ölkənin başqa regionlarında neft-qaz hasilatı, kimya istehsalı sahələri işləyir ki, bütün bunlar və texnogen qəzalər barədə əvvəlcədən xəbərdar olmağı vacib edir.
Öhdəlik necə yerinə yetirilir?
Dekabrın 16-da yalnız FHN-in beşillik fəaliyyətinə həsr edilmiş təntənəli mərasim keçirilməsi ilə kifayətlənilmədi. Həmin gün Bakının Şıx qəsəbəsinin sahil ərazilərində FHN-in bölmələri helikopter, kater və başqa xilasetmə texnikasından istifadə etməklə müxtəlif cür şərti fəlakətlərin aradan qaldırılması üzrə təlim keçdilər. Təlimi Azərbaycanın fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov, müdafiə naziri Səfər Əbiyev, səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev, həmçinin, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyev, Türkiyə baş nazirinin müavini, dövlət nazri Cəmil Çiçək, Rusiya və Türkiyənin Azərbaycandakı səfirləri Vladimir Doroxin və Hülusi Kılıc izləyiblər. Təlim şərti zəlzələ ssenarisi üzrə keçirilib, partlayışların quruda neft emalı zavodunda, dənizdə neft platformasında yanğına səbəb olması əsasında məşq edilib.
Təlimə FHN-in aviasiya dəstəsinin helikopter və təyyarələri, yanğınsöndürmə gəmi və katerləri, yanğın maşınları və başqa texnikalar cəlb edilib. Görülən tədbirlərin gedişini şərh edən nazir Kəmaləddin Heydərov bildirib ki, bütün işlər planlaşdırılmış ssenari üzrə uğurla keçib və Azərbaycan FHN istənilən fövqəladə hala hazır olduğunu nümayiş etdirib.
«Şəxsi heyətin peşəkarlığı və Azərbaycan FHN-in texniki imkanları qarşıya qoyulmuş bütün tapşırıqların öhdəsindən gəlməyə imkan verir. Azərbaycan FHN-nin Türkiyə, Rusiya, Belarus və Qazaxıstan üzrə planları var və biz gələcəkdə bu ölkələrlə birgə təlimlər keçirməyi planlaşdırırıq», - deyə nazir jurnalistlərə bildirib. Onun sözlərinə görə, yalnız vizual deyil, həm də bu ölkələrin sərhədlərində hər hansı mümkün hadisə ilə bağlı qərargah təlimləri də keçiriləcək.
Təntənəli mərasimdə fövqəladə hallar naziri, general-polkovnik K.Heydərov bildirib ki, beş il ərzində Azərbaycan FHN öz fəaliyyətini genişləndirməklə yanaşı, həm də maddi-texniki bazasını da gücləndirib.
Nazirliyin tərkibinə daxil olan mülki-müdafiə, yanğındanmühafizə, sənayedə və dağ-mədən sahəsində işlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, maddi ehtiyatlara nəzarət, sularda xilasetmə, Xəzər dənizi hövzəsində qəza-xilasetmə xidmətləri, «İzotop» xüsusi kombinatı və qurumun digər strukturları tam gücləri ilə çalışırlar. O cümlədən, keçən beş il ərzində nazirliyin inzibati binası, həmçinin, FHN-in tabeliyində olan strukturların binaları tikilərək istifadəyə verilib.
Hazırda Naxçıvan Muxtar Respubilkasının FHN-inn inzibati binasında, Maddi Resurslar üzrə Dövlət Agentliyinin Gəncə elevatorunda, aviasiya dəstəsinin Səngəçal bazasında, Qəbələ, Lənkəran, Türkan və Səngəçal alaylarında, nazirliyin mülki-müdafiə qoşunlarının Gəncə briqadasında, həmçinin, bir sıra qurumların binalarında kompleks-tikinti işləri aparılır. FHN-in fəaliyyətinin istiqamətlərinə uyğun olaraq alt qurumlarda sınaq və analiz üzrə xüsusi laboratoriyalar yaradılıb.
FHN-nin beşillik fəaliyyəti dövründə aşağıdakılar alınıb və ya istifadəyə verilib: Fransa və Almaniya istehsalı olan 279 yanğınsöndürmə avtomobili, Finlandiyada hazırlanmış iki yüksək nərdivan, 6 min komplekt xüsusi geyim və yanğınsöndürənlər üçün müdafiə avadanlıqları, həmçinin, xüsusitəyinatlı iki avtomobil, 46 qəza-xilasetmə avtomobili, xilasetmə zamanı istifadə edilən müxtəlif adlı 200 hesabdan çox xüsusi texnika, alman istehsalı olan 50 motosiklet, 24 bombazərərsizləşdirən sistem, 4 yüksək sürətli və çoxfunksiyalı kater, suda xilasetmə işlərinin gerçəkləşdirilməsi üçün lazım olan müxtəlif cür 50 kater, altı helikopter, 1 ədəd «VE-200» amfibiya tipli təyyarə, şəxsi heyət üçün xüsusi geyim, xüsusi naviqasiya avadanlığı, tikintilərdə işlək normalara və texniki təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməsinin yoxlanılması üçün səyyar laboratoriyalar və başqa lazımi texnika və avadanlıqlar alınıb.
Keçən il dekabrın 14-də FHN-in xüsusiriskli xilasetmə xidmətinin yeni bazası istismara verilib. Baza qərargah binasından, alpinistika, yanğın, tibb, suyadalma hazırlığı siniflərindən, yataqxanadan, yeməkxanadan, tibb məntəqəsindən və texniki parkdan ibarətdir. Təlim-məşq prosesi çərçivəsində şərti batan avtomobilin sudan çıxarılması və yaralanmış sürücünün xilası üzrə əməliyyat nümayiş etdirilib. Bazada xilasedicilərin xidməti üçün hər cür şərait yaradılıb, o, lazımi avadanlıq və texnika ilə təchiz edilib. Keçən müddət ərzində FHN-in xüsusiriskli xilasetmə xidmətinin qrupları 1663 müxtəlif axtarış və xilasetmə əməliyyatlarında iştirak ediblər. 1885 zərərçəkmiş xilas olub, 319 həlak olmuşun bədəni əzilmiş nəqliyyat vasitələrindən, uçqunlar altından, bağlı otaqlardan çıxarılıb və s.
Son beş il ərzində təbii və texnogen xarakterli 25 435 yanğın söndürülüb, 150 min hektar taxıl sahəsi, 12 min hektar meşə sahəsi yanğından qorunub. Nazirin sözlərinə görə, yanğından bütövlükdə 28 mln 563 min manat zərər dəyib. Nəticədə, 373 adam yaralanıb, 224-ü həlak olub. 2010-cu ilin 11 ayında sulardan 685 adam xilas edilib. Bütövlükdə, beş il ərzində sulardan 2291 adam xilas edilib.
Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması üçün FHN Akademiyası və regional tədris-məşq mərkəzləri yaradılıb. Bununla yanaşı, «Azərbaycan Respublikasında sel və daşqınların qarşısının alınması üzrə qısamüddətli tədbirlər» sənədi işlənib və Nazirlər Kabinetində təsdiq etdirilib. Hollandiyanın «Deltares i Royal Haskoing» şirkəti tərəfindən işlənmiş «Sel və daşqınların qarşısının alınması üzrə Azərbaycan-Hollandiya birgə layihəsi» də təqdim edilib və təsdiqlənib.
«Hazırda bu istiqamətdə digər işlər davam etdirilir. Bu proqram üzrə Kür və Araz çaylarında suların daşmasının qarşısının vaxtında alınması üzrə işlərin görülməsi, bu məqsədlə suburaxma sistemlərinin yaradılması və müxtəlif cür bəndlərin qurulması nəzərdə tutulur. Hazırda evləri 2010-cu ilin yayındakı fəlakətli hadisələrdən zərər görmüş 7 min adama 6 mln 410 min 639 manat yardım edilib», - deyə K.Heydərov vurğulayıb. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, 1 oktyabra qədər təbii fəlakətdən zərərçəkmişlər üçün 15 656 min yaşayış evi tikilərək istifadəyə verilib.
Bu gün yüksəkmərtəbəli yaşayış binalarının tikintisinə ciddi nəzarət edilir. «Qeyd etmək lazımdır ki, əvvəllər tikintidə təhlükəsizliyə dövlət nəzarəti çox zəif olub. Tikinti üçün torpaq sahələri ayrılanda, layihələrin razılaşdırırlmasında şəhərsalma normaları nəzərə alınmayıb. Tikintilərdə inşaat qaydalarının pozulması, binaların bir-birinə çox yaxın və ya yüksək-gərginlikli xətlərin yanında, yaxud da mühəndis kommunikasiyası və qurğuları zonasında tikilməsi adi hala çevrilib. Tikintilərdə yanğındanmühafizə qaydalarına əməl edilməməsi yanğınlar zamanı texnikadan istifadə etməyə imkan verməyib. Tikinti meydançalarında normaların kobud pozulması ağır nəticələrə gətirib çıxarıb. Bu isə birbaşa vətəndaşların təhlükəsizliyi ilə bağlıdır. Bununla bağlı olaraq, dövlət başçısının fərmanına görə, tikinti işlərinə nəzarət funksiyası FHN-yə tapşırılıb. Beləliklə, nazirliyin bu sahəsində yerli seysmik şərtlərə uyğun olan tikinti normaları və qaydaları hazırlanıb», - deyə FHN başçısı izah edib.
Tikinti zamanı nazirlik tərəfindən binaların və onların ərazisindəki qurğuların təbii fəlakətdən müdafiəsi, həmçinin, onların möhkəmləndiriləmsi və dayanıqlılığının artırılması təmin edilir. Tikintidə təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində normativ sənədlər və onların yerinə yetirilməsi üzərində nəzarət sisteminin əsasları hazırlanıb. Qaydaların pozulduğu binalarda tikinti işləri dayandırılıb. Pozuntuların aradan qaldırılması üçün şirkətlərə vaxt verilir.
Bütün təhlükəsizlik növləri
FHN-in səlahiyyətləri sırasına, həmçinin, radiasiya təhlükəsizliyinin təmini və ətraf mühitin radioekoloji monitorinqinin aparılması da daxildir. Təhlükə doğuran sənaye obyektlərinin baş sxemi işlənib hazırlanıb. Həmin obyektlərin, həmçinin, hidrotexniki qurğuların dövlət reyestrinin aparılması üzrə daimi iş görülür. FHN Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti və başqa strukturlarla birlikdə Magistral Neft və Qaz Kəmərlərinin Təhlükəsizlik İdarəsinin işində fəal iştirak edirlər. Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə birlikdə və xüsusi fəaliyyət planına uyğun olaraq nazirlik boru kəmərlərinin keçdiyi bütün ərazilərdə iş aparır.
Azərbaycan FHN ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üzrə işləri də gerçəkləşdirir. 14 dekabr 2010-cu il tarixdə FHN-in Maddi Resurslar üzrə Dövlət Agentliyinin Dövlət Taxıl Fondunun Səngəçal taxıl elevatoru işə salınıb. Elevator hər birinin tutumu 10 min ton olan 10 çəndən ibarətdir. Taxılın mühafizəsi və qorunması üzrə burada hər bir şərait yaradılıb. Taxıl elevatorunun normal iş rejiminin təmin edilməsi üçün əraziyə dəmir yolu və asfalt yol çəkilib. Nazirin sözlərinə görə, yeni elevator ölkənin taxılla təminində böyük rol oynayacaq.
K.Heydərov bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında da tutumu 30 min ton olan elevator işə salınıb. Yanvar ayında Gəncədə tutumu 60 min ton olan elevatorun tikintisi başa çatdırılır. Bundan başqa, 100 min tonluq elevatorun da tikintsi nəzərdə tutulur. «Azərbaycan əhalisinin ərzaq təhlükəsizligin təmini üçün FHN-in Dövlət Taxıl Fondu tərəfindən 865 min ton yüksək keyfiyyətli ərzaq buğdasının yığılmasına dair saziş bağlanıb. Artıq ölkəyə sazişlə nəzərdə tutulmuş 645 min ton buğdanın gətirilməsi təmin edilib. İş tərəflərin təsdiq etdiyi qrafiklə davam etdirilir. Dövlət Taxıl Fondunda, həmçinin, yerli məhsul olan taxıl da yığılır», - deyə nazir vurrulayıb.
FHN üz fəaliyyətində əməkdaşlığa böyük önəm verir. Həmçinin, fövqəladə halların ram edilməsində böyük təcrübəyə malik nüfuzlu beynəlxalq və regional təşkilatlarla, o cümlədən, xarici dövlətlərin müvafiq dövlət qurumları ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Artıq Azərbaycan FHN-in imkanları və təcrübəsi həm ölkə daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda istənilən mürəkkəb xilasetmə əməliyyatlarında iştirak etməyə tam imkan verir. Buna bariz misal kimi, keçən il Azərbaycanda daşqınların vurduğu ziyanın qarşısının alınmasını, həmçinin, Rusiya və İsraildə iri meşə yanğınlarının söndürülməsində iştirakı göstərmək olar.

AN EXTRAORDINARY MISSION
In the short time it has been operating, the Azerbaijani Ministry for Emergency Situations has become an internationally recognized structure
On 16 December 2010, staff at the Azerbaijani Ministry for Emergency Situations celebrated their professional holiday and their fifth anniversary. It was precisely on that day in 2005 that this vital structure was created by decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev and, on 9 December 2006, he issued an instruction that staff of the ministry should celebrate 16 December every year as their professional holiday.
It has to be said that the ministry has been called upon to solve some difficult tasks. Azerbaijan's unique geological situation, including seismic zones which lead to frequent earthquakes and the eruption of mud volcanoes and all kinds of landslides and avalanches, creates a constant threat to people's lives, homes and property. Farms and other undertakings frequently suffer from seasonal rises in the level of the Caspian and flooding rivers. Avalanches in the mountains of the Great Caucasus, forest fires and other natural disasters represent a great challenge for the Azerbaijani Ministry for Emergency Situations.
But it is not only natural disasters that present a threat. A network of gas- and oil-pipelines crosses Azerbaijan and there are oil and gas extraction and chemical plants in Baku and on the Absheron Peninsula and other regions of the country. All these demand a readiness to respond to emergency situations and man-made disasters.
How are tasks being fulfilled?
There was not only a festive ceremony to mark the ministry's fifth anniversary on 16 December. On that same day, exercises by units of the ministry which respond to all kinds of disasters using helicopters, lifeboats and other types of rescue equipment were held in the Baku coastal settlement of Shikhovo. The exercises were observed by several ministers: Emergency Situations - Kamaladdin Heydarov; Defence - Safar Abiyev; Health - Ogtay Shiraliyev; and also the Chief of the State Border Service Elchin Guliyev; the Turkish Deputy Prime Minister and State Minister Cemil Cicek and the Russian and Turkish ambassadors to Azerbaijan Vladimir Dorokhin and Hulusi Kilic. The exercises simulated an earthquake and a fire following explosions at an oil refinery on dry land and on an oil platform at sea.
A helicopter and an aircraft of the ministry's aviation detachment, fire-fighting craft and lifeboats, fire engines and other equipment were brought in for the exercises. Commenting on the exercises, Kamaladdin Heydarov said they had gone successfully to plan and had demonstrated the ministry's readiness for any emergency. "The professionalism of the personnel and the technical potential of the Azerbaijani Ministry for Emergency Situations enable all tasks to be carried out. The ministry has work schedules in Turkey, Russia, Belarus and Kazakhstan, and is planning for future joint exercises with these countries," the minister told journalists. He said that not only physical, but staff exercises, too, would be held to test joint reaction to a possible incident on the borders of these states.
At the celebrations the minister, Col-Gen Kamaladdin Heydarov said that in its five years the ministry had succeeded not only in expanding its activities but also in substantially strengthening its material-technical base. The ministry's services of civil defence, fire protection, industrial and mining safety control, material resources, rescue at sea and emergency rescue in the Caspian basin, the Izotop special combine and other structures are operating at full capacity. In particular, an administration building, as well as buildings of other structures subordinate to the ministry have been built and commissioned over the past five years.
Integrated construction work is now being carried out at the administration building of the Emergencies Ministry of the Naxcivan Autonomous Republic, at the State Agency for Material Resources elevator in Ganja, at the base of an aviation detachment at Sangachal, in the Gabalinskiy, Lenkoran, Tyurkan and Sangachal regiments, the Ganja brigade of troops of the ministry's civil defence, as well as on the buildings of a number of other structures. In line with the ministry's area of activity, special testing and analysis laboratories have been set up in its sub-structures.
Over the past five years, 279 French and German-manufactured fire engines, two Finnish-made high ladders and 6,000 sets of special clothing and protective equipment have been acquired and put into service by the ministry. Other acquisitions include: two special-purpose vehicles, 46 emergency rescue vehicles, over 200 crews with special equipment of various kinds for rescue operations, 50 German-made motor-cycles, 24 bomb-defusing systems and four high-speed and multi-functional lifeboats, 50 different types of lifeboats for rescue at sea, six helicopters, one BE-200 amphibious aircraft, special clothing for personnel, special navigational equipment, mobile laboratories to monitor buildings in line with technical safety standards and other vital equipment and technology.
On 14 December last year a new special risk rescue service base was commissioned for the ministry. The base consists of a headquarters, buildings for classes in mountaineering, tactical-fire, medical and diving training, a dormitory, a canteen, a medical centre and a technological park. As part of the training process, an operation was carried out to haul a sunken vehicle from the water and rescue the injured driver. Everything necessary for the rescue service is provided at the base and it is fitted with all vital equipment and technology. In the period under review groups of the special risk rescue service have taken part in 1,663 search and rescue operations. Some 1,885 people have been rescued and the bodies of 319 deceased persons have been pulled out of shattered vehicles, from under debris and out of locked rooms etc.
Over the past five years, 25,435 natural or man-made fires have been extinguished and 150,000 hectares of grain crops and 12,000 hectares of woodland have been protected from fire. The minister said that the country had suffered fire damage amounting to 28.563m manats. As a result 373 people have been injured and 224 killed. Some 685 people were rescued at sea in 11 months of 2010 and 2,291 over the whole five years.
An Academy of the Emergencies Ministry and various regional training and education centres to train highly-qualified personnel have been created. In addition, 'Short-term measures to prevent mud-flows and flooding in the Azerbaijani Republic' have been drawn up and approved by the cabinet of ministers. An 'Azerbaijani-Dutch joint project for preventing mud-flows and flooding', drawn up by the Dutch companies Deltares and Royal Haskoing, has been presented and approved. "Work is currently continuing in this direction. This programme provides for work on the prompt prevention of flooding of the Kura and Araz rivers and, for this purpose, the creation of culvert systems and work on building dams," Heydarov noted. "7,000 people whose homes were damaged by the elements in Azerbaijan in the summer of 2010 have been given aid to the tune of 6,410,639 manats." Following President Ilham Aliyev's instruction, 15,656 dwellings had been built and commissioned for the disaster victims by 1 October.
The construction of multi-storey buildings is now strictly controlled. "It should be noted that in the past state control of safety in construction was very poor. When land was handed over for building, town-planning requirements for projects were ignored. Infringements of building regulations and regulations for the construction of buildings close to other houses, near high-tension power lines and in areas of engineering communications and construction were the norm. Failure to comply with fire regulations on building sites created obstacles for equipment trying to fight fires. Gross violations of standards on building sites has had serious consequences, and this is directly linked to people's safety. Thus the monitoring of building work was passed over to the Emergencies Ministry following a decree by the head of state. And so, in this sphere, the ministry prepared standards and regulations of construction which correspond to local seismic conditions," the head of the ministry explained.
During construction work, the ministry provides for the protection of buildings and other on-site structures from the elements, as well as for their strengthening and stability. Normative documents for safety in construction and for monitoring building work have been prepared. Building construction is suspended when infringements of regulations are detected. Construction companies are being given time to eliminate these flaws.
All types of safety
The ministry's powers also include ensuring radiation safety and carrying out radio-ecological monitoring of the environment. A general plan for the lay-out of industrial buildings which constitute a threat has been drawn up. Work is constantly underway to create a state register of these facilities, including hydro-technical buildings. The ministry, together with the Special State Protection Service and other structures is taking an active part in the work of the Directorate for the safety of trunk oil- and gas-pipelines. Together with this service, and following a special plan of action, the ministry is working in all sectors of territory occupied by pipelines.
The ministry is also involved in ensuring the country's food security. The Sangachal grain elevator of the directorate of the State Grain Fund of the ministry's State Agency for Material Resources was commissioned on 14 December 2010. The elevator consists of ten storage reservoirs, each with a capacity of 10,000 tonnes. All the necessary conditions have been created here for the storage and protection of grain. In order to provide a normal work regime for the grain elevator a railway line and an asphalt road have been laid. The minister said that the new grain elevator will play an important role in providing the country with grain.
Heydarov said that an elevator with a capacity of 30,000 tonnes has also been commissioned in the Naxcivan Autonomous Republic. By the end of January the construction of an elevator with a capacity of 60,000 tonnes will be completed in Ganja. In addition, the construction of a 100,000 tonne elevator is also envisaged. "In order to ensure the food security of the population of Azerbaijan, the ministry's State Grain Fund has signed agreements for the storage of 865,000 tonnes of top-quality wheat. Imports of 645,000 tonnes of wheat, as provided for in the agreements, have already been guaranteed. Work is proceeding according to a schedule approved by the parties. Local grain is also being collected in the State Grain Fund," the minister noted.
The Emergencies Ministry attaches great significance to cooperation in its work and devotes particular attention to the development of relations with prestigious international and regional organizations which have a wealth of experience in handling emergency situations, including with the corresponding state structures of foreign countries. But the Azerbaijani Emergency Ministry's potential and experience already enable it to take part in all kinds of complex rescue operations, both within the country and beyond its borders. A vivid example of this was the recovery operation after last year's mudflows in Azerbaijan and its participation in putting out forest fires in Russia and Israel.