BÜTÜN HƏYAT ÜÇÜN SIĞORTA
Bu yaxınlarda Azərbaycanın maliyyə bazarında yeni alət - həyatın sığortası populyarlıq qazanmağa başlayıb. Bildirmək lazımdır ki, hazırda bu seqment Qərbi Avropada və sığorta bazarı inkişaf etmiş digər ölkələrdə ən çox tələb olunan sığorta növüdür. Axı əslində, həyatın sığortası istənilən insan qarşısında duran sox sayda mürəkkəb məsələlərin həllində yardımçı ola bilər: bu həm ailə üzvlərindən birinin dünyasını dəyişməsi zamanı maddi problemlərdən xilas olmağa və tələb edilən vaxta qədər lazımi məbləği toplamağa imkan verir. Sözügedən ölkələrdə bu növ üzrə sığorta mükafatlarının həcmi sığorta mükafatlarının ümumi həcminin 55-60%-ni təşkil edir. Azərbaycanda bu göstərici çətinliklə 1%-ə çatır, buna görə də dövlət tərəfindən həyatının sığortasına tələbin artırılması üzrə bir sıra tədbirlər görülməsi vasitəsilə bazarın inkişafının stimullaşdırılmasının vaxtı çatıb.
“Qala Heyat” - sığorta qalasıdır
Bu məsələnin həllində kulminasiya nöqtəsi keçən il peşə xəstəlikləri və istehsalatda bədbəxt hadisələrlə bağlı əmək qabiliyyətinin itirilməsi üzrə icbari sığorta haqqında qanunun qəbul edilməsi, həmçinin, «Sosial sığorta haqqında» qanuna düzəlişlərin edilməsi oldu. Başqa ölkələrin təcrübəsindən görünür ki, həyat sığortasının inkişaf mexanizmlərinin qəbulu vergi güzəştlərindən başlayıb, vergilər əvvəlcə yetərincə nəzərə, çarpan olub, bazarın inkişafı nəticəsində sıfıra qədər enib.
Başqa yetərincə güclü impuls bazarda yalnız həyat sığortası ilə məşğul olan şirkətlərin meydana çıxmasıdır. Çünki «Sığorta fəaliyyəti haqqında» qanuna görə, 2011-ci ilin mart ayının ortalarından indi həyat sığortası ilə məşğul olan sığorta şirkətləri öz fəaliyyətlərini həyat sığortası və başqa sığorta növləri üzrə ayırmalıdırlar. Bununla yanaşı, 2011-ci ildən başlayaraq, həyat sığortası üzrə xidmətləri yalnız məxsusi kapitalı 5 mln manatdan az olmayan ixtisaslaşmış sığorta şirkətləri göstərə bilər. Çünki belə şirkətlər üçün bu, yeganə gəlir əldə etmək üsulu olacaq, buna görə də bu sığorta növünə marağın artacağına, agent şəbəkəsinin və məhsul xəttinin genişlənəcəyinə ümid etməyə dəyər.
Sadaladıqlarımıza bir fakt kimi artıq keçən ilin sonlarından həyatın sığortası ilə məşğul olan şirkətlərin bazarda peyda olmasını göstərmək olar. Belə ki, «Qala Heyat» şirkəti 2010-cu ilin dekabr ayında fəaliyyətə başlamasını bəyan etdi və biznesin inkişafı üzrə yetərincə iddialı planlar açıqladı. Qurumun idarə heyətinin sədri Abbas Babayev «Region plus»a müsahibəsində bu barədə ətraflı danışıb.
- Hələ bu yaxınlara qədər sizin şirkətiniz «non-life» sığorta sahəsində işləyirdi, öz fəaliyyətinizi həyatın sığortası seqmentinə yönəltmək ideyası necə yarandı?
- Gerçəkdən, sığorta (təkrarsığorta) şirkəti və «Qala Sigorta» MMC kimi sığorta fəaliyyəti göstərmək üçün lisenziyanı Maliyyə Nazirliyindən 31 iyul 2008-ci il tarixə aldı. Ondan bu yana keçən müddət ərzində biz həm korporativ, həm də fərdi müştərilərin etibarını qazana bilmişik. Bu ilin ortalarında bizim şirkətin səhmdarları bir neçə postsovet ölkəsində həyat sığortası üzrə araşdırma aparmağı, həmçinin, Azərbaycanda da həyat sığortasının potensialını öyrənməyi tapşırıblar. Bu təhlillər nəticəsində biz qərara gəlmişik ki, bu seqmentin inkişaf üçün böyük potensialı var. Hazırda sığorta mükafatlarının ümumi həcmində həyat sığortasının payı 1 faizdən də azdır, amma araşdırmalar göstərir ki, bu cür meyil həyat sığortasının inkişaf etməkdə olan bütün bazarlarında müşahidə edilib.
Bununla bağlı, şirkətin fəaliyyətinin «non-life» sığortadan həyat sığortasına yönəltmək barədə qərar verildi. Bundan sonra biz ölkə qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulan bütün prosedurlardan keçdik və 30 noyabr 2010-cu il tarixdə Maliyyə Nazirliyi bizə «Qala Heyat» adına yeniləşmiş lisenziya verdi, Azərbaycanın yeganə təkrar sığorta şirkəti «AzRe TekrarSigorta» bu şirkətin səhmdarıdır. Hazırda şirkət beş növ könüllü xidmət - ölüm, ahıllıq, əmək qabiliyyətinin itirilməsi və sağalmaz xəstəlik sığortaları, həmçinin, ipoteka krediti borclusunun həyatının sığortası üzrə xidmətlər göstərir, eləcə də, xidmətlər sırasına bir icbari xidmət - peşə xəstəlikləri və istehsalatda bədbəxt hadisələr nəticəsində əmək qabiliyyətinin itirilməsi üzrə sığorta xidməti də göstərir. Şirkətin nizamnamə kapitalı 3,5 mln manatdır, 2013-cü ilə kimi bu, 5 mln manata çatdırılacaq.
- «Qala Heyat» bazarda nə qədər paya imid edir?
- Hazırda bu barədə hansısa proqnoz vermək hələ tezdir, çünki bazar sona qədər formalaşmayıb. Biz hələ bu seqmentdə nə qədər şirkətin işləyəcəyini və uyğun olaraq rəqiblərimiz tərəfdən hansı məhsullar və xidmət səviyyəsi təqdim ediləcəyini bilmirik. Amma burası da var ki, biz başqa şirkətlərdən daha tez bu biznesə başlamışıq və bu, bizə müəyyən qədər üstünlük verir, ümid edirik ki, üstünlüyümüzü sona qədər qoruyub-saxlaya biləcəyik.
- Siz Azərbaycanda sığortanın bu növünün inkişafı üçün göstərilən dövlət dəstəyini necə qiymətləndirirsiniz?
- Əlbəttə, «İstehsalatda bədbəxt hadisə və peşə xəstəliyi nəticəsində əmək qabiliyyətinin itirilməsindən icbari sığorta haqqında» qanunun qəbul edilməsi, sözsüz ki, dövlət tərəfindən ölkə vətəndaşlarına qayğı kimi dəyərləndirilməlidir, özü də söhbət vətəndaşların daha çox müdafiəyə ehtiyac duyan təbəqəsindən gedir. Belə ki, korporasiya və hüquqi şəxslərə baxanda işçilər daha həssasdır və bədbəxt hadisələr, həmçinin, işçinin ölümü zamanı daha çox onun ailəsi əziyyət çəkir.
Bu, ilk öncə çörəkpulu qazananı itirmiş ailənin real təminatına yönəldilmiş iri dövlət layihəsidir, çünki pulqazananı itirən ailənin gəlirləri və təbii ki, həyat səviyyəsi də aşağı düşür. Bu qanun belə risklərin sığortalanmasına imkan verir. Aydındır ki, biz yaxın adamını itirmiş ailənin mənəvi itkisinin əvəzini ödəyə bilmərik. Amma biz bir sığorta şirkəti kimi, ailəyə maddi baxımdan yardım edə bilərik. Bir sözlə, bu qanun məhz əhalinin aztəminatlı təbəqəsinin sosial müdafiəsinin təmin edilməsinə imkan yaradır və sığorta şirkətləri belə hallarda əsas rol oynayır.
Bu, bütövlükdə sığorta bazarının inkişafına və o cümlədən, həyatın sığortasının inkişafına təkan verər. Bu praktika Azərbaycanda və başqa ölkələrdə də müşahidə edilib, yəni dövlət hər hansı bir sığorta növünün inkişafı üçün könüllü sığortadan icbari sığortaya keçilməsi istiqamətində addımlar atır. Bizcə, «həyatın icbari sığortası haqqında» qanunun qəbul edilməsi həyatın könüllü sığortasının inkişafına təkan verəcək. Amma bunun üçün sığorta şirkətləri vətəndaşların etibarını qazanmalıdir ki, onlar seqmentin real işlədiyini görsünlər.
Bəs bunun üçün nə edilməlidir? Biz sanırıq ki, ilk öncə, həyat sığortasının üstünlükləri barədə əhaliyə məlumat verilməlidir və bizim şirkət artıq bu cür iş görməyə başlayıb. Həyat sığortasının təbliği çərçivəsində şirkət ölkənin regionlarında səyyar treninqlər təşkil edəcək.
Məsələ bundadır ki, istənilən təşkilatın, idarənin, strukturun işçiləri bilməlidirlər ki, əgər işəgötürən öz əməkdaşlarının həyatını sığorta etdirmirsə, o, istənilən halda qanunvericiliyə uyğun olaraq tam mənada onlara görə məsuliyyət daşıyır. Əgər istehsalatda hər hansı fövqəladə hal baş verərsə, onda işçiyə öz büdcəsindən kompensasiya ödəməlidir, özü də icbari sığorta üzrə qanunvericiliyin nəzərdə tutduğu məbləğə bərabər olmalıdır. Beləliklə, bu sığorta seqmenti hamı üçün yararlıdır. Bu sığorta şirkətlərinə əlavə biznes seqmenti yaradır; dövlət üçün isə əhalinin sosial müdaifəsinin gücləndirilməsi baxımından faydalıdır; işəgötürənlər üçün də əlverişlidir, əks halda, işçinin maaşından asılı olaraq o, 150 min manatdan 250 min manata qədər ödəməlidir. Düşünürəm ki, heç bir şirkət belə bir risklə işləmək istəməz. Buna görə də onlar işçinin həyatının sığortalanmasını mütləq vacib işlərin sırasına salacaqlar.
- Siz necə düşünürsünüz, qanun gecikməyib ki, niyə o, məsələn, beş il qabaq yox, məhz indi qəbul edilir?
- Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın sığorta bazarı son 15-18 il ərzində inkişaf etməyə başlayıb. Bu isə belə irihəcmli fəaliyyət sahəsi üçün elə də uzun müddət deyil. Və bu müddət ərzində bizdə qanunvericilik bazası yaradılıb, yaxud da yaradılmaqdadır. İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə bu prosesə onilliklər gedib, buna görə də bizdə prosesin belə tez başa çatacağına inanmaq real olmazdı. Məsələn, Böyük Britaniyada sığorta üzrə bütün qanunvericilik bazası 200 il ərzində formalaşıb. Əlbəttə, bizə bunun üçün yetərincə az vaxt gərəkdir, amma istənilən halda bu vaxta ehtiyac var. Qeyd etmək istəyirəm ki, dövlət bu istiqamətdə bütün addımları atır, amma qanunun qəbul edilməsi uzunsürən prosesdir, həmçinin, bu qanun istehsalata girməzdən öncə çox sayda instansiyalardan keçib. Bundan başqa, həm də cəmiyyətin buna hazırlanması gərəkdir. Ola bilər ki, beş il bundan qabaq bizim sığorta şirkətləri buna hələ hazır deyildilər. Axı bu cür qeyri-maddi sayılan sığorta növləri üçün daha çox etibara ehtiyac var. Etibarın qazanılması üçün isə sığorta şirkətləri lazımi inkişaf yolu keçməlidirlər.
- «Qala Heyat» öz biznesinin inkişafı üçün xarici sərmayəçi cəlb etməyi düşünürmü?
- Bu məsələ, ən azından, indi gündəlikdə durmur. Şirkət yetərincə resurslara malikdir, həmçinin, bizim əsas səhmdarımız olan «AzRe TekrarSigorta»nın yetərincə vəsaiti var. Amma bu o demək deyil ki, bizim beynəlxalq əlaqələrimiz yoxdur. Biz bütün beynəlxalq təşkilatlarla münasibət qururuq və bütün dünyada olan qabaqcıl təcrübəni istifadə etmək niyyətindəyik.
- Həyatın icbari sığortası üzrə polislərin satışından əldə edilən pullar necə istifadə ediləcək?
- Gələcəkdə bizim şirkətə və ya başqalarına müraciət eləmək istəyən bütün insanları əmin etmək istəyirəm ki, sığorta şirkətlərinin vəsaitləri xərclənmir. Bu vəsaitlərin böyük bölümü rezerv yaradılmasına gedir. Qanunvericiliyin tələbi belədir və bir nəzarətedici qurum kimi Maliyyə Nazirliyi bu bəndin yerinə yetirilməsinə dəqiq nəzarət edir. Bu vəsaitlər ya ən prestijli bankların depozit hesablarında saxlanılır, ya da dövlət qiymətli kağızlarına yatırılır. Başqa sözlə, biz müştərilərin pulları ilə hər hansı bir riskli əməliyyat aparılmasına imkan vermirik. Axı şirkətlər iki-üç il üçün yox, ən azı, onillər üçün yaradılır, buna görə də biznesin planlaşdırılması 5-10 il qabaq gerçəkləşdirilir və yığılan pulların sərmayə kimi yatırılması üzrə siyasət də bu kursa uyğun gəlir.
Yeri gəlmişkən, bu sığorta növünə tələbin böyük olması göstərir ki, «Qala Heyat»ın artıq potensial müştəriləri var və onlar öz işçilərini bədbəxt hadisələrdən və istehsalatda qazanılan peşə xəstəliklərindən sığortalamaq istəyirlər və hazırda sığorta şərtləri ilə maraqanırlar. Bundan başqa, biz artıq çox sayda sazişlər bağlamışıq. Beləliklə, artıq inkişaf yoluna qədəm qoymuşuq və düşünürəm ki, o, uğurlu olacaq.
Yolun başlanğıcı
Həyat sığortasının Azərbaycanda populyarlıq qazanmasına hökumətdə də şübhə etmirlər. Maliyyə Nazirliyində gözləyirlər ki, 2011-ci ildə Azərbaycanın sıtğorta bazarında həyatın sığortası üzrə ixtisaslaşmış daha bir neçə şirkət ortaya çıxacaq.
Dövlət Sığorta Nəzarətinin başçısı Namiq Xəlilov bildirir ki, bu proses ağır başlayır, çünki başqa ölkələrin təcrübəsindən görünür ki, bu mexanizm işə salınandan sonra çox sürətlə inkişaf edir. O, «qar topası» effektinə bənzəyəcək, yəni bir müddət bu sığorta növü üzrə mükafatların həcmi «non-life» sığortanın həcmini ötəcək. Həyatın sığortalanması uzunmüddətli saziş olduğundan, saziş bağlamış insan uzun illər ərzində ödəniş verir ki, nəticədə bu sığorta növü üzrə mükafatların ümumi həcmi ildən-ilə artır.
Bu sığorta növünün xeyli rahatlıqgətirən müsbət tərəfləri var. Birincisi, sığorta etdirmiş vətəndaş əmindir ki, xəstəlik, ölüm və başqa kədərli hadisə halında onun yaxınları dolanışıq üçün vəsaitsiz qalmayacaqlar. Həyatın sığortası şirkətlə risklərin ehtimalını yarı bölməklə yanaşı, eləcə də həmin riskləri tamamilə sığorta şirkətinin boynuna qoymuş olur. Qorunduğunu bilməkdən yaxşı nə ola bilər ki? Sığorta şirkəti lazımi məqamda vətəndaşa onun özünün seçərək sazişdə göstərdiyi qədər maddi yardım edir. Həmçinin, əgər ölüm hadisəsi baş verərsə, şirkət sazişdə göstərilmiş məbləği onun ailəsinə verir.
Bir süzlə, həyat sığortası əvvəlcədən görünməyən hadisələr halında insanın özünə maddi dəstək üsulu olmaqla yanaşı, öz gəlirlərinin artırılması üçün də gözəl üsuldur.
Doğrudur, bu gün sırorta sistem və mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üzərində işlər hələ də davam etməkdədir və qanunvericilikdə çox sayda boşluqlar var. Gələcəkdə problemlərdən uzaq olmaq üçün həmin boşluqları indidən doldurmaq lazım idi. Məsələn, sığorta etdirmiş şəxs tərəfdən kompensasiya almaq məqsədilə edilmiş məqsədli əməllərin qarögsgngn alınması ilə bağlı suallar var, amma yuxarıda deyildiyi bu məsələnin həlli üzərində iş gedir və bazarın inkişafı bu prosesi sürətləndirəcək. Həmçinin, zaman keçdikcə, həyat sırortası sahəsində işləyən şirkətlər tərəfindən «life-sırorta» sahəsində təklif edilən məhsulların çeşidi də genişlənəcək.
Ən başlıcası odur ki, bazarda tələbat var, deməli, təkliflər də yaranacaq və onlarg gerçəkləşdirməyi bacaran şəxslər də peyda olacaq və yeni reallaşdırma mexanizmləri də mütləq ortaya çıxmalıdır.

In Azerbaijan the state has given a boost to the development of one of the world’s most popular types of insurance
Since quite recently a new entity - life insurance - has started to gain popularity on Azerbaijan's financial market. It has to be said that this segment is considered to be one of the most sought after in Western Europe and in other countries with developed insurance markets. In point of fact, life insurance could be considered a tried and tested means of resolving a number of difficult tasks which one might encounter and relieving a family of material problems in the event of the death of one of its members and providing a guaranteed sum of money when it is needed. In these countries the ratio of the premiums comprises on average 55-60 per cent of the overall amount of insurance contributions. In Azerbaijan this figure is barely one per cent, and so there is an obvious need to boost the development of the market through the state adopting a number of measures to increase the demand for life insurance.
Qala Heyat - an insurance fortress
The climactic moment in resolving this question came last year with the adoption of a law on compulsory insurance on loss of earning capacity through illness or accident at work, and also the tabling of amendments to the law "On social insurance" and in the Tax Code, providing tax relief (exemption of the amount of the insurance premium from income tax and social insurance contributions) on accumulative life insurance for a term of over three years. From the experience of other countries it is clear that the adaptation of a mechanism for the development of life insurance began with tax relief which at the first stage was quite substantial, but as the market developed was reduced to zero.
The emergence on the market of specialized companies dealing exclusively in life insurance is destined to become another fairly powerful impulse, because according to the law "On insurance activity", from mid-March 2011 all companies currently providing life insurance services must divide their operations into life insurance and other areas of insurance. That said, from 2011 only specialized insurance companies with owner's capital of no less than 5m manats will be able to provide life insurance services. Since for such companies this will be the only means of making a profit, clearly one can expect a substantial increase in interest in this type of insurance and a widening of the network of agents and range of products.
This is supported by the fact that the first "swallow companies" in the insurance market began to emerge at the end of last year. For example, the Qala Heyat company announced the start of its operations in December after presenting fairly ambitious plans to develop their business The chairman of the company's board, Abbas Babayev, spoke in more detail about this in an interview for R+.
- Quite recently your company was dealing in non-life insurance. Where did the idea of redirecting your business towards life insurance come from?
- Yes, the insurance (reinsurance) company and the Qala Sigorta open joint-stock company obtained a licence at the Ministry of Finance to conduct insurance business on 31 July 2008. Since then we have succeeded in gaining the trust of both corporative and individual clients. In the middle of this year our company's shareholders instructed us to carry out research into the development of life insurance in certain post-Soviet countries, and also to study the potential for it in Azerbaijan. As a result of this analysis we came to the conclusion that there was big potential for development in this segment. At present the proportion of life insurance to the overall portfolio of insurance contributions is less than one per cent, but research has shown that this has been the trend in all the developing life insurance markets.
We therefore decided to redirect the company's business from non-life insurance to life insurance. We went through all the procedures required by our country's legislation, and on 30 November 2010 the Azerbaijani Ministry of Finance issued us with a renewed licence in the name of Qala Heyat, of which the only reinsurance company AzRe TekrarSigorta is a shareholder.
The company is currently permitted to offer five types of voluntary services (in the event of death, survival, loss of earnings, incurable illnesses and life insurance for mortgage borrowers), and also one type of compulsory services (from loss of earnings as a result of illness and accidents at work). The company's starting capital is 3.5m manats, and by 2013 it will reach 5m manats.
- What share of the market is Qala Heyat counting on?
- It is too early to make any predictions on this score because the market has not completely taken shape. We still don't know how many companies will be involved in this segment and, accordingly, what products and level of services will be offered by our competitors. However, there is no doubt that the fact that we started our business before the other companies gives us a certain advantage which we hope we will be able to maintain in the future.
- How do you assess state support for the development of this type of insurance in Azerbaijan?
- Of course, the fact that the law "On compulsory insurance from loss of earnings as a result of accidents and illness at work" was adopted shows that the state is concerned about its citizens and precisely that category of citizens who most need this protection. Because, compared with corporations and juridical persons they are more vulnerable, and it is the family that suffers most of all from accidents and the death of a child. This is, first and foremost, a major state project aimed at real protection for families left without a breadwinner, because in this instance the family's level of income and, naturally, standard of living, are reduced. This law allows insurance against such a risk. Of course, we cannot make up the mental damage linked with the loss of a loved one. But as an insurance company we can help a family from the material standpoint. In short, this law provides an opportunity to provide social protection for the lower-income sections of the population, and here the insurance companies will play a key role.
This will give a boost to the development of the insurance market in general and life insurance in particular. Such a practice has occurred in Azerbaijan and in other countries when, in order to develop a type of voluntary insurance, the state takes steps to introduce compulsory insurance. I believe that the adoption of the law "On compulsory life insurance" will give a boost to the long-term development of voluntary life insurance. But to achieve this the insurance companies will have to win over the trust of the people so that they can see that this segment of the market is really working.
But what is needed to achieve this? We believe that first of all the public must be informed about the advantages of life insurance, and so our company has already begun to do this. The company will also hold educational workshops in the field in various parts of the country as part of a propaganda campaign to promote life insurance.
The point is that the employees of any organization, company or structure need to know that if their employer does not insure the lives of his employees then the law says that he is fully responsible for them. And if an employee has an accident at work, he will have to pay him compensation out of his own budget commensurate with the sum provided by the law on compulsory insurance.
And so everyone benefits from this segment of insurance: the insurance companies, because this opens up an additional segment of business; the state, because the social protection of the population is strengthened; and the employers, because otherwise they risk losing 150-250,000 manats depending on an employee's earnings. I don't think any company would want to operate with this risk, and therefore they will include employees' life insurance in their list of the things they must do.
- Don't you think that this law is a bit late - why has it been adopted only now and not, say, five years ago?
- You have to realize that on the whole the insurance market in Azerbaijan has only begun to take shape over the past 15-18 years and that is not very long for such a vast sphere of activity. And a general legislative base has been created over this period of time and continues to be created. In the developed countries this process took dozens of years, and so it is unrealistic to expect this process to be completed so quickly in our country. For example, in Britain the whole legislative base of insurance was created over a period of 200 years. Of course, we need rather less time for this, but still we need it. I would like to emphasize that the state is taking all necessary steps in this direction, but the process of adopting laws is a very lengthy one on the whole and this law, in particular, went through many channels before it was passed. Apart from everything else, society, too, had to, as it were, mature. Perhaps five years ago the insurance companies themselves were not ready for this, either. After all, more than trust is needed for such types of insurance which are not considered to be physical forms. And winning over trust also needs time for the insurance companies to travel the necessary path of development.
- Is Qala Heyat planning to attract a foreign investor to develop its business?
- This question is not on the agenda, at least not at the moment. The company has sufficient resources and our main shareholder, AzRe TekrarSigorta, also has sufficient funds. But this does not mean that we have no international links. We are developing relations with all international organizations and we intend to use the most advanced experience that there is in the world.
- How will the money received from the sale of compulsory life insurance policies be used?
- I would like to assure everyone who in the future will be insured with our or some other company: the money or insurance premiums received by insurance companies are not squandered. A great part of these funds goes towards creating reserves. That is a requirement of the law, and the Finance Ministry, as the controlling body, keeps a close watch to see that this point is fulfilled. These funds are stored either in the most prestigious banks in deposit accounts or are invested in state securities. In other words, we do not carry out any risky operations with the money of our clients. After all, the company has been set up not for two or three years, but for at least several dozen years, and therefore business is planned for 5-10 years hence, and the policy for the investment of the accrued money is also in line with this.
Incidentally, the need for this type of insurance is also shown by the fact that Qala Heyat already has potential clients who have a vested interest in insuring their employees against accidents and illness at work and they are currently studying the conditions of insurance. Furthermore, we have already signed a large number of contracts. So we have already embarked on a path of development and I think it will be a successful one.
The start of the path
The government, too, has no doubts that life insurance is gaining in popularity in Azerbaijan. The Finance Ministry expects that several more specialized life insurance companies will emerge on Azerbaijan's insurance market in 2011.
Namik Khalilov, the head of Gosstrakhnadzor (state insurance watchdog), believes that the start of this process has been a tough one, as has been the case in other countries, but once this mechanism gets going it will develop rapidly. It will start to "snowball" and at a certain time the size of the premiums for this type of insurance will exceed those of non-life insurance. After all, as life insurance is a long-term agreement, a person signing a contract pays contributions over many years, leading to a build-up from year to year of the overall volume of premiums for this type of insurance.
This type of insurance has a whole number of advantages. First of all, an insured person is confident that, in the event of illness, death or some other painful circumstance, his loved ones will not be left without the means to exist. Life insurance provides the opportunity not only to share possible risks with a company, but also to pass them fully onto the shoulders of the insurer. What can be better than the feeling of protection? When the time comes the insurance company will render the citizen material assistance at precisely the amount which he himself chose and decided on in the contract. It will also hand over the agreed sum of money to his family and children if the worse happens.
In short, life insurance is not only a means of material support for oneself in the event of unforeseen events, but also an excellent way of multiplying one's own income.
It is true that today work on improving the system and mechanisms of insurance is still continuing and there are a whole number of gaps in the law which need to be filled now if we are to avoid problems in the future. For example, there are questions linked with preventing wilful actions on the part of insured persons in order to obtain compensation, and other things, but, as has already been stated, work is underway to resolve them, and this process will accelerate as the market develops. And the range of projects offered by companies in the life insurance sphere will also expand with time.
The main thing is that there is a demand in the market, and that will also engender supply, new people will emerge to carry it into effect and new mechanisms of marketing will also appear.