Azərbaycan dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi prosesinin yeni mərhələsinə start verdi
2011-ci ilin əvvəlindən Azərbaycanda rəsmi olaraq dövlət özəlləşdirmə paylarının (çeklərinin) dövriyyə müddəti bitdi. Beləliklə, Azərbaycan çek özəlləşdirmə praktikası olan başqa ölkələr kimi tamamilə dövlətsizləşdirmənin vahid formasına - pullu özəlləşdirməyə keçir.
Çek özəlləşdirməsinin mənfi - müsbət tərəfləri
Çek özəlləşdirməsi MDB və Mərkəzi-Şərqi Avropanın bir çox ölkələrində böyük populyarlıq qazanıb. Bu özəlləşdirmə bütün «ədalətsizlik» problemlərini həll edir, qiymətli kağızlar bazarını inkişaf etdirməyə yardımçı olur, yerli kapital çatışmazlığını və dövlət aktivlərinin pula qiymətləndirilməsi problemini yüngülləşdirir. Uzunmüddətli dövrdə o, müəssisələrin yenidən qurmulmasına başlamağa və müəssisələrin inkişafı üçün adekvat mülkiyyətçi portfeli formalaşdırmağa imkan yaradır.
Çek özəlləşdirilməsinin çatışmazlıqları sırasında dövlət büdcəsinə daxilolmaların azalmasını və xarici sərmayəçilər üçün cazibədarlığının itməsini göstərmək olar. Bu özəlləşdirmə üsulu mülkiyyətçilər üçün effektiv korporativ idarəetmə baxımından yetirəncə motivasiya təqdim etmir, struktur yeniləşdirilməsi üçün kapital və vərdişlər axınına mane olur, mülkiyyəti çox sayda «səhmdarlar» arasında «xırdalayır» ki, bu da müəssisələrin yenidən qurulmasına imkan vermir. Özəlləşdirmənin iqtisadi məqsədlərinə nail olmağın qeyri-mümkünlüyü isə bu metodu Mərkəzi-Şərqi Avropa ölkələrinin əksəriyyəti üçün əsas etməyə imkan verməyib.
Həqiqətdə, səhmlərə çevrilə bilən çeklərin sərbəst yayılması ilə bağlı ümumi bənzərliyə baxmayaraq, keçid ölkələrinin əksəriyyətinin çek özəlləşdirməsi fərqli idi, çünki fəaliyyətin miqyası və idarəedilmə səviyyəsi, sürəti və müddəti ilə bağlı məqsəd və strategiyalar fərqli idi. Yekunda qısamüddətli nəticələr də fərqlənirdi. Eyni zamanda, bu üsulun uzunmüddətli nəticələri və son-rakı səmərəsi təkrar özəlləşdirmədən, yəni özəlləşdirmədən sonra mülkiyyətin struktur dəyişmələrindən asılıdır.
Bununla yanaşı, başqa ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, hər bir müəssisəyə fərdi yanaşma ilə daimi ardıcıl pullu özəlləşdirmə qısamüddətli baxımdan daha hörmətlidir və əlverişlidir. Uzunmüddətli planda isə fərq azalır və müəssisələrin fəaliyyəti mülkiyyətin səhmdarlar arasında dəyişmə imkanlarından, korporativ idarəetmənin keyfiyyətindən və s.-dən asılı olaraq dəyişir.
Azərbaycan modeli
Azərbaycanda çek özəlləşdirməsi 13 ildən çox davam edib; kiçik özəlləşdirmə 1996-cı ilin sonlarında başlayıb, özəlləşdirmə paylarının verilməsi isə 1997-ci ilin sonlarına təsadüf edib. Azərbaycanda mülkiyyət münasibətlərinin islahatı haqqında qanun əsasında gerçəkləşdirilən özəlləşdirmə proqramı özəlləşdirilən dövlət əmlakının 65%-nin əvəzsiz olaraq əhaliyə verilməsini nəzərdə tutub. Bu niyyətin gerçəkləşdirilməsi üçün vətəndaşlara vauçerlər - dövlət özəlləşdirmə payları verilib.
Ekspertlərin müxtəlif qiymətləndirməsinə görə, vauçerlərin 50-60%-i xarici sərmayəçilərin əlində cəmlənmişdi.
Xarici sərmayəçilər bu prosesdə özəlləşdirmə opsionlarının alınması ilə iştirak edirdilər. Bir opsion çek hərracına qatılmaq üçün bir özəlləşdirmə payını almağa və ya pullu hərraclarda, investisiya və kommersiya tenderlərində müəyyən miqdar səhmlər əldə etməyə imkan verirdi. 1997-98-ci illərdə 18,2 mln.-dan artıq opsion satılmışdı ki, bu da özəlləşdirmə çeklərinin 60%-i demək idi. Dövlət Əmlak Komitəsinin (hazırkı Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsinin) hesablamalarına görə, 18,2 mln opsionu gerçəkləşdirməklə xarici sərmayəçilər Azərbaycanın özəlləşdirilən dövlət əmlakının 38%-ni əldə edə bilərdilər. Özəlləşdirmə çekləri kiçik müəssisələrin fondlarının 15%-nin, orta və böyük müəssisələrin fondlarının isə 70%-nin özəlləşdirilməsində istifadə edilə bilərdi. Kiçik müəssisələrin nizamnamə kapitallarının 15%-i güzəştli yazılış, 85%-i isə pullu hərrac vasitəsilə özəlləşdirilib. Bununla yanaşı olaraq, kiçik müəssisələrin özəlləşdirilməsində başqa güzəşt xarakterli tədbirlər də görülüb.
Orta və iri müəssisələr isə səhmdar cəmiyyətə çevrilmək yolu ilə özəlləşdirilib: səhmlərin 15%-i kollektiv üzvlərinə güzəştli satışa yönəldilib, 50%-dən az olmayan hissəsi çek hərraclarına çıxarılıb, 10-20%-i isə pulu hərracda satılıb.
Azərbaycanda çeklərin əsas hissəsi investisiya müsabiqəsi yolu ilə, həmçinin, pul ekvivalenti kimi istifadə edilib. Çek hərracları prosesində, təxminən, çeklərin üçdəbiri istifadə olunub.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq çeklər həm də kiçik özəlləşdirmədə (obyektlərin 15%-lik payının əvəzində), həmçinin, səhmdar cəmiyyətlərin səhmlərinin 15%-nin əmək kollektivinin üzvləri tərəfindən alınmasında da istifadə edildi.
Çek hərraclarının başlanğıcından 2009-cu ilin sonuna kimi 42 min müxtəliftipli obyekti özəlləşdirmək mümkün oldu. 1 600-dan çox iri və orta müəssisə səhmdar cəmiyyətə çevrildi. Özəlləşdirmə prosesində 250 mindən artıq səhmdardan ibarət təbəqə formalaşdı, 50 mindən artıq vətəndaş xüsusi mülkiyyət yiyəsinə çevrildi. Bütövlükdə, özəlləşdirmədən bu və ya digər formada ölkənin 1,2 milyon vətəndaşı yararlandı.
Çek özəlləşdirməsinin son ilində Dövlət Əmlakının İdarə edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi prosesində çeklərin daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi üçün əlavə tədbirlər də görüb. Ancaq göründüyü kimi, dövlət kiçik və orta müəssisələrin, servis qurumlarının, məişət və ticarət obyektlərinin böyük bölümünü özəl investorların mülkiyyətinə vermişdi. Bu baxımdan, çek özəlləşdirməsi üzrə dövlətsizləşdirmə limitinin böyük hissəsi artıq tükənmişdi.
Amma bununla belə, «kiçik» və «böyük» özəlləşdirmə prosesi keçən il də davam edib. Belə ki, 2010-cu ilin yanvar-sentyabr aylarında çek hərraclarında 520 kiçik dövlət müəssisəsi və obyekti, həmçinin, 355-ə yaxın torpaq sahəsi satılıb. Üç rüb ərzində dövlət müəssisələrinin bazasında 10-a yaxın yeni səhmdar cəmiyət yaradılıb, həmçinin, 41-ci hərracda 25 dövlət SC-nin səhmləri satılıb. İnvestisiya müsabiqələri vasitəsilə yeddi nisbətən iri dövlət müəssisəsi özəlləşdirilib. İnvestisiya müsabiqələrində özəlləşdirilmiş müəssisələrə, ümumilikdə, 41 mln manat yatırılıb. Bu vəsaitlər istehsal potensialının genişləndirilməsinə, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinə, ekoloji problemlərin aradan qaldırılmasına və işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılmasına yönəldilib.
Çekdən sonrakı dövr
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi kütləvi özəlləşdirmənin müddətinin başa çatması barədə əhaliyə rəsmi xəbərdarlığı hələ dekabrın 9-da etmişdi. Buna baxmayaraq, Milli Depozitar Mərkəzdə 2,4 milyon özəlləşdirmə çeki saxlanmaqdadır. Bu onunla izah edilir ki, dekabr ayında xüsusi çek hərracları və investisiya müsabiqələri keçirilməyib ki, özəlləşdirmə paylarının sahibləri əllərində olanları istifadə etsinlər.
Bu çeklərin sahibləri az sayda investorlardır və onların sayı, hətta onlarca deyil. Çeklərin bir qismi əhalinin əlində qalıb və əhali, hətta çeklərin dövriyyə müddətinin başa çatmasından sonra belə, “qara bazar”da onlarca əməliyyat keçirməkdə davam edirdi, amma qiymətlər çox aşağı idi (keçənilki qiymətdən, hətta üç dəfə aşağı idi). Hətta Dövlət Komitəsində belə builki çek alqı-satqısının səbəblərini izah edə bilmədilər. Bu əməliyyatlar yalnız spekulyativ məqsədlərlə edilə bilər və əhalini çeklərin dövriyyə müddətinin uzadılacağına inandırmaq məqsədi daşıya bilər.
Çekdənsonrakı dövrdə dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin bütün üsulları dövlət başçısı İlham Əliyevin hələ 2010-cu il iyunun 22-də «Dövlət özəlləşdirmə proqramına dəyişikliklər və əlavələr haqqında» verdiyi fərmanla müəyyən edilib. Bu dəyişikliklərə əsasən, çek özəlləşdirməsi yolu ilə və ya pullu hərracda özəlləşdirməsi nəzərdə tutulan səhmlər 1 yanvar 2011-ci il tarixdən yalnız xüsusi pullu hərraclarda satılacaq. Hərraclar beş gün ərzində keçiriləcək. Kiçik müəssisələrin və səhmdar cəmiyyətlərin əmək kollektivlərinin üzvləri də onların payına düşən səhmləri pulla ala bilərlər. Bu zaman onlar həmin vəsaitlərin ödənişində müəyyən güzəştə malik olacaqlar.
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi yeni özəlləşdirmə formalarına keçid ərəfəsində dövlət əmlakının qorunması və səmərəli istifadəsinə nail olunması, özəlləşdirilmiş dövlət obyektlərinin fəaliyyət profilinin saxlanması üzrə nəzarətin gücləndirilməsi, həmçinin, vahid əmlak registrinin aparılması baxımından bir sıra tədbirlər görüb.
Dövlət Komitəsi dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi prosesində yeni mərhələyə keçənə qədər özəlləşdirmə prosesləri, investorlar tərəfindən müsabiqə şərtlərinin yerinə yetirilməsi, özəlləşdirilmiş müəssisələrin fəaliyyət profilinin saxlanması üzərində nəzarəti gücləndirib.
Bu sadalanan təşkilati və ya qanunvericilik tədbirlərinin son məqsədi dövlət əmlakının yeni effektiv idarəetmə üsullarının formalaşdırılması, ən başlıcası, özəlləşdirmə payları dövriyyədən çıxdıqdan sonra, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi üzrə şəffaf mexanizmlərin təmin edilməsidir.
Ardı var...
Yekunda qeyd edirik: özəlləşdirmə yerli bazar uğrunda mübarizəyə təkan verdi, bunun nəticəsində dövlət müəssisələrinin və obyektlərinin özəlləşdirilməsinə paralel olaraq onların çağdaş alternativləri - taksi-motor parkları, yanacaqdoldurma stansiyaları, supermarketlər, restoranlar və s. yarandı. Bu da, öz növbəsində, ümumi daxili məhsulda (ÜDM) özəl bölmənin payının artmasına təsir göstərdi. Oxşar meyillər sənayedə də müşahidə edilir. Bununla yanaşı, Azərbaycanda özəlləşdirmə hələ başa çatmayıb. 2011-ci ildən bu prosesdə keyfiyyətcə yeni mərhələ başlayır. Bu isə ölkənin iqtisadi inkişafının bazar idarəetməsi prinsipləri üzərində irəliləməsi üçün çox önəmlidir.

The era of privatization vouchers is over in Azerbaijan
The circulation of Azerbaijani state privatization shares (vouchers) officially expired on 1 January 2011. So Azerbaijan, like other countries, is switching completely from privatization vouchers to a single form of privatization - one based on exchange for money.
Strengths and weaknesses of privatization vouchers
Privatization vouchers are popular in many countries of the CIS and Central and Eastern Europe. Mass, or voucher, privatization addresses problems of "unfairness," helps to develop stock markets and market institutions, alleviates the shortage of local capital and the complexity of financial valuations of state-owned assets. In the long term, it facilitates the restructuring of enterprises and forms a shareholder-owned portfolio suitable for the development of an enterprise.
Among the downsides to privatization vouchers are reduced revenues to the national budget and reduced attractiveness for foreign investors. This method of privatization does not even provide adequate incentives for owners to introduce efficient corporate management; it prevents the inflow of capital and skills for restructuring and "disperses" property among many shareholders, which makes it difficult to restructure the enterprise. The impossibility of achieving the economic goals of privatization has prevented this method from becoming the main one in most Central and Eastern European countries.
In reality, despite the similarities, which included free distribution of vouchers to be exchanged for company shares, the voucher privatization programmes in most transitional nations were different because they had different goals and strategies (in terms of size and manageability, speed and sequence of actions). As a result, there were also different short-term results. At the same time, long-term results and the further effectiveness of this method depend on secondary privatization, in other words, changes in patterns of ownership after privatization.
In the mean time, the experience of other countries proves that gradual and consistent monetary privatization with an individual approach to every enterprise is preferable and advantageous in the short term. In the long term, the difference is less noticeable and the functioning of the enterprises depends more on the possibility of ownership change (among shareholders), the quality of corporate management and so forth.
The Azerbaijani model
In Azerbaijan, voucher privatization continued for more than 13 years: the privatization of small enterprises began in late March 1996, privatization vouchers were first issued in March 1997 and privatization of medium-sized enterprises started in May 1997. The privatization programme, which was incorporated into the main law of property ownership relations in Azerbaijan, sets a legal framework for the transfer of 65% of state-owned, privatized property to people of the country, free of charge. To achieve this goal, vouchers - state privatization shares - were issued to citizens.
In different assessments by economic experts, 50-60% of the vouchers were held by foreign investors. Foreign investors took part in the process by buying privatization options. The option entitled them to buy one privatization voucher to take part in voucher auctions or to receive a fixed number of shares in monetary auctions and investment or commercial tenders. More than 18.2 million options were sold from 1997-1998, which corresponded to 60% of privatization vouchers. According to calculations by the State Committee for the Management of State Property (now the State Committee for State Property Issues), by selling 18.2 million options, foreign investors were able to buy 38% of the privatized state property in Azerbaijan.
The privatization vouchers could be used in the privatization of 15% of the assets of small enterprises and about 70% of shares in medium and large enterprises. In the case of small enterprises, 15% of their incorporation capital was to be privatized via preferential subscriptions, and 85% via monetary auctions. At the same time, other preferential measures were also used in the privatization of small enterprises.
Medium and large-scale enterprises were privatized by transforming them into joint stock companies: 15% of shares were sold on preferential terms to their staff, at least 50% were sold at voucher auctions and 10-20% were sold at monetary auctions.
In Azerbaijan, most of the vouchers were used in investment tenders and also in the form of their monetary equivalent. About one third of the vouchers were used as payment at voucher auctions.
In accordance with the law, the vouchers were used in the process of small-scale privatization (privatization of 15% shares in enterprises) and as means of purchasing 15% by the staff of joint stock companies on preferential terms.
From the first voucher auctions until the end of 2009, more than 42,000 properties of different types were privatized, and about 1,600 medium and small enterprises were transformed into joint stock companies. The privatization process formed a stratum of more than 250,000 shareholders; more than 50,000 citizens became owners of private property. Overall, more than 1.2 million of the country's citizens benefited from privatization in one way or another.
During the last year of voucher privatization, the State Committee for State Property Management took extra measures to ensure broader use of vouchers in the privatization of state property.
However, the state has effectively already handed over to private investors most of the small and medium manufacturing enterprises, service organizations, utility, trade and other facilities. In this sense, the resources for voucher privatization are now mostly exhausted.
Nonetheless, the process of "small" and "large" privatizations continued last year, too. For example, from January-September 2010, 520 small state-owned enterprises and facilities and about 355 plots of land were sold at voucher auctions. About 10 new joint stock companies were founded at former state-owned enterprises during the first three quarters of the year and shares in 25 state-owned joint stock companies were sold at 41 auctions. Seven relatively large state-owned enterprises were privatized via investment tenders. A total of AZN 41 million was invested in enterprises privatized via investment tenders. These funds were spent on expanding the industrial potential, introducing advanced technology, addressing problems of pollution and improving safety systems for staff.
The period following the vouchers
The State Committee on Privatization Issues officially informed people about the end of mass privatization as early as 9 December. Despite this, 2.4 million privatization vouchers remained at the National Repository. The reason is that in December, there were no specialized voucher auctions or investment tenders in which the privatization vouchers could be used.
The owners of these vouchers are a small group of investors; a few dozen. Some of the vouchers are still held by individuals who continued to conduct transactions with them on the black market, even after their period of circulation had expired, although at a very low price (a third of the 2010 price). The State Committee was unable to explain the rationale behind trading vouchers this year. Such transactions could only be conducted for speculative purposes, misleading individuals by inspiring hopes that the period of circulation of privatization vouchers would be extended.
After all, the methods of privatizing state property during the post-voucher period were described by head of state Ilham Aliyev's decree dated 22 June 2010, "On changes and complements to the State Privatization Programme." These changes mean that shares which were to be sold by voucher privatization or at monetary auctions will, from 1 January 2011, be sold at specialized monetary auctions. The auctions will be held over five days. The staff of small enterprises and joint stock companies will also be able to purchase shares for money. At the same time, they will enjoy some preferences when paying for their shares.
In the run-up to the transition to the new forms of privatization, the State Committee for Property Issues has implemented a number of measures aimed at preserving state property and ensuring its efficient use, tightening monitoring of the maintenance of specializations in the privatized facilities and introducing a single register of real estate.
Before the transition to the new phase of privatizing state property, the State Committee has tightened controls over the privatization processes, fulfilment of investors' obligations under the tenders they win, and maintenance of specializations in the privatized enterprises.
To be continued...
To summarize, let us note: privatization gave an impetus to the struggle for the local market, which resulted in the creation, simultaneously with the privatization of state-owned enterprises and facilities, of their modern alternatives - taxicab fleets, filling stations, supermarkets, restaurants and so forth. This, for its part, resulted in an increased share of the private sector in gross domestic product. At the same time, privatization is far from complete in Azerbaijan.