AVROPA İTTİFAQI AZƏRBAYCANDAN DƏSTƏK ALIR
Avropa Yeni il tətillərindən sonra, iş prosesini tam bərpa etməyə macal tapmamış, Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu 2011-ci ildə ilk xarici səfərlərini gerçəkləşdirdi - əvvəlcə Azərbaycana, buradan isə Türkmənistana. Bununla da o, Aİ-nin bu il üçün əsas prioritetinin nədən ibarət olduğunu göstərdi: enerji təhlükəsizliyinin həlli prosesinin sürətləndirilməsi.
“Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC)” nümayəndəsi Kristian Dolezalın «2011-ci ilin “Nabucco” üçün əsas il olduğunu» bəyan etməsi də təsadüf deyil.
Barrozunun Azərbaycana səfərinin yekununa əsasən demək olar ki, Avropa, nəhayət, sözdən əmələ keçməyə, bu layihənin gerçəkləşdirilməsi istiqamətində real addımlar atmağa qərar verib.
Yanvarın 13-də Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Avropa Komissiyasının sədri Joze Manul Barrozu «Cənub qaz dəhlizi» haqqında birgə Bəyannaməyə imza atdılar. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, sənəddə Azərbaycan qazını uzun müddət Avropaya nəql etməyə razılıq  ifadə olunub.
Brüssellə Bakı arasında bu qəbildən olan ilk sənədin imzalanması faktının özü göstərir ki, Aİ-nin öz enerji təminatı mənbələrinin diversifikasiyası planında Azərbaycana böyük əhəmiyyət verilir. Bu üzdən də Aİ üçün, ilk növbədə, qaz istehsalçısı və əsas nəql mərkəzi kimi, Bakının zəmanətini almaq vacib idi.
Üstəlik, skeptiklərin çoxdankı proqnozlarının əksinə olaraq, Azərbaycanın resursları kifayət qədərdir; qaz ehtiyatının 2,2 trilyon kubmetr, potensial ehtiyatın da təxminən, bir o qədər olduğu təsdiqlənib. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin «Ümid» yatağının aşkarlanması və Xəzərin Azərbaycan sektorunda aparılan digər kəşfiyyat işlərinin yüksək perspektivliliyinə dair açıqlaması da bunun göstəricisidir.
“Bi-Bi-Si” «Cənub qaz dəhlizi» ilə bağlı Bakı Bəyannaməsinin imzalanması ilə bağlı bildirir ki, «Bu, Bakının layihələrdən birinə tam üstünlük verməsi anlamına gəlmir. Çünki Azərbaycanın resurs bazası çox nəhəngdir (2 trilyon kubmetrdən artıq)».
Odur ki, Bakı «Qazprom»la müqavilənin öhdəsindən də asanlıqla gələcək. Xatırladaq ki, həmin razılaşmaya əsasən, 2012-ci ildən Rusiyaya qaz təchizatı artırılmalıdır.
J. Barrozunun Bakı səfərinin Azərbaycanla İran arasında təbii qazın alış-verişinə dair razılaşmanın əsas şərtlərini razılaşdırması ilə eyni vaxta təsadüf etməsi də sanki rəmzi hadisədir. Həmin sənədə əsasən, bu ilin fevralından başlayaraq, Azərbaycan 5 il ərzində İrana qaz nəql edəcək. İlk ildə ixrac olunacaq qazın həcmi 1 milyard kubmetr olacaq. Növbəti illərdə isə onun artırılması nəzərdə tutulub.
Azərbaycanın enerjidaşıyıcılarının dünya bazarlarına çıxarılması yollarını diversifikasiya etməsi onun potensial qaz alıcıları ilə danışıqlardakı mövqeyini möhkəmləndirir. Avropa Komissiyasının Bakı Bəyannaməsini «Cənub qaz dəhlizi» layihəsinin reallaşdırılması, Avropaya enerjidaşıyıcılarının nəqlinin diversifikasiyası yolunda vacib addım adlandırması da təsadüf deyil.
«Financial Times» yazır ki, Bakı Bəyannaməsinin imzalanması “Nabucco” layihəsinin reallaşdırılması istiqamətində ilk siyasi addımdır. Qəzet bildirir ki, indi maraqlı tərəflər Azərbaycanın qaz yataqlarını istismar edən investorlarla Avropaya yanacaq nəqlinə dair kommersiya razılaşmaları bağlamalıdır.
Amma detallı danışıqldara keçməzdən əvvəl, «Cənub dəhlizi» üçün digər potensial qaz təchizatçısı olan Türkmənistandan da zəmanət alınmalıdır. Barrozunun Azərbaycandan Türkmənistana yollanmasının səbəbi də məhz bu idi. Jurnalımızın bu nömrəsi çapa hazırlanan zaman onunla Türkmənistan rəhbərliyi arasında danışıqların nə ilə nəticələndiyi məlum deyildi. Lakin o bəllidir ki, Aşqabad hələ bunadək hasil etdiyi təbii qazın bir hissəsini “Nabucco” borusuna vurmağa hazırdır.
Hələ ötən ilin noyabrında Türkmənistanın vitse-prezidenti Baymurad Xocaməhəmmədov bildirmişdi ki, bu layihə  reallaşacağı təqdirdə, Aşqadab Avropaya hər il 40 milyard kubmetrədək təbii qaz nəql etməyə hazırdır: «Ölkənin qərbində qaza olan daxili tələbatı və oradan İrana nəql olunan qazın həcmini nəzərə alsaq, hər il 40 milyard kubmetrədək artıq qazımız qalır. Odur ki, Avropa ölkələri narahat olmaya bilər».
Üstəlik, Aşqabad onu da bildirir ki, Türkmənistan Şərq-Qərb sualtı qaz kəmərinin inşası məsələsində Xəzəryanı tərəfdaşlarının dəstəyini də alıb.
Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdıməhəmmədov isə Barrozunun səfərinə sayılı günlər qalmış Avropanı qazla təmin etməyə hazır olduqlarını bəyan edib. «Bu gün Avropa ölkələrini də qazla təmin etməyə hazırıq», - deyə o bildirib. Prezident Türkmənistan hökumətinə bu il ərzində məsələnin həll edilməsini tapşırıb.
Bu ilin “Nabucco” layihəsi üçün həlledici olub-olmayacağını zaman göstərəcək. Avropanın bu layihənin gerçəkləşdirilməsində qərarlı olduğu isə tam aydındır. Avropa İttifaqı ölkələri qaz təchizatının maksimum diversifikasiyasından son dərəcə maraqlıdır.
«Frankfurter Allgemeine» yazır ki, Avropa Komissiyası Türkmənistan hökumətinin Rusiya tərəfindən «ciddi təzyiq altında olduğunu» düşünür. «Azərbaycandan fərqli olaraq, Türkmənistan ciddi şəkildə Rusiyadan asılıdır», - deyə Almaniya qəzeti yazır.
Türkmənistanın Çinə qaz nəqletmə planları Aşqabadın nəql marşrutlarının diversifikasiyasına, müştərilərinin sayının artırılmasına nail olmaq istəyini göstərir. Bu da Avropa İttifaqının xeyrinə olan daha bir faktordur.
Bakı üçün isə “Nabucco” layihəsinin reallaşdırılması həm də ona görə sərfəlidir ki, bu, Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı rolunu daha da artıracaq. Hələlik yalnız «Cənub qaz dəhlizi» məsələsində Bakının deklarativ dəstəyini almış Aİ gələcəkdə təchizat məsələsini konkretləşdirməli və detallaşdırmalı olacaq. Bax, onda Azərbaycan Parlamentinin deputatı Rasim Musabəyovun dediyi kimi, «Brüsseldə Azərbaycanın səsi birmənalı olaraq, daha güclü eşidiləcək», - əsas problemi olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsində.

EU ENLISTS AZERBAIJAN'S SUPPORT
Europe had not even got back into its working rhythm after the Christmas holidays when European Commission President Jose Manuel Barroso made his first foreign visits in 2011 - first to Azerbaijan and then to Turkmenistan. Thus, the president of the European Commission announced the EU's major priority for this year - to expedite the settlement of energy security issues. It is no coincidence that Christian Dolezal, official spokesman for Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC), said that "2011 is crucial to Nabucco".
And judging by the results of Barroso's visit to Azerbaijan, Europe has finally decided to move from words to deeds and take real steps towards the realization of this project. On 13 January in Baku, Azerbaijani President Ilham Aliyev and European Commission President Jose Manuel Barroso signed a Joint Declaration on the Southern Gas Corridor. According to news agencies, Azerbaijan expressed its readiness to supply gas to Europe on a long-term basis in the declaration.
The mere fact that the first document of its kind and level was signed by Brussels in Baku shows that Azerbaijan is key to the EU's plans to diversify its energy sources. Therefore, it was important for the EU to first get guarantees from Baku as a gas producer and the main transport hub.
The more so because in spite of outdated projections by sceptics, Azerbaijan has enough resources - 2.2 trillion cubic metres of proven and, as a minimum, the same number of potential gas reserves, as evidenced by a recent statement by the State Oil Company of Azerbaijan on the discovery of the Umid offshore deposit and high prospects for exploration in other deposits in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
The BBC stresses in this respect that the signing of the Baku Declaration on the Southern Gas Corridor, "experts say, does not mean that Baku gives preference to one project, since Azerbaijan's resource base is huge (more than two trillion cubic metres of gas)". Therefore, Baku can also cope with contracts with Gazprom, under which the volume of gas supplied to Russia will increase from 2012.
It is also symbolic that Barroso's visit to Baku coincided with the signing of the main terms of an agreement on the purchase and sale of natural gas between Azerbaijan and Iran. According to the document, beginning from February of this year, Azerbaijan will export gas to Iran for five years. 1 billion cubic metres will be shipped in the first year and the figure will rise in subsequent years.
The diversification of Azerbaijan's energy supply routes to the world market strengthens its position in negotiations with potential gas buyers. The European Commission itself commended the Baku Declaration as an important step in the implementation of the Southern Gas Corridor and the diversification of energy supplies to Europe.
The Financial Times writes that the signing of the declaration in Baku is the first political step in the implementation of the Nabucco project, and now the parties concerned should enter into commercial agreements with investors to exploit gas fields in Azerbaijan for fuel supplies to Europe.
But before starting detailed negotiations, guarantees are also needed from Turkmenistan, another potential gas supplier for the Southern Corridor, which is why Barroso went to Ashgabat. As our magazine went to press, there was no information as to how the talks between the head of the European Commission and the government of Turkmenistan had ended. However, we know that Ashgabat has previously expressed its willingness to export some of its natural gas through Nabucco.
Back in November last year, Turkmenistan's Deputy Prime Minister Baymurad Hojamuhammedov said that if the project is implemented, Ashgabat is ready to send 40 billion cubic metres of natural gas to Europe annually. "Given the domestic consumption in the west of the country and supplies of gas to Iran from there, we will have another 40 billion cubic metres of gas annually, so European countries need not worry," said Hojamuhammedov.
Moreover, Ashgabat says that Turkmenistan has obtained the support of its Caspian partners on the question of building an East-West underwater gas pipeline.
Just before Barroso's visit, Turkmen President Gurbanguly Berdimuhamedov himself also expressed his willingness to provide Europe with gas. "... We are ready to supply gas to European states as well," Berdimuhamedov said. The Turkmen president ordered the government to solve this problem this year.
Time will tell if this year will be decisive for the Nabucco project, but it is quite obvious that Europe is fully determined. EU countries are extremely interested in diversifying gas supplies to the maximum.
At the same time, according to Frankfurter Allgemeine, the European Commission is inclined to believe that the Turkmen government is "under intense pressure" from Russia. "In contrast to Azerbaijan, Turkmenistan is heavily dependent on Russia," the German edition emphasizes.
Yet Turkmenistan's plans to supply gas to China indicate Ashgabat's intention to diversify its supplies and expand its number of clients. And this is another factor in the EU's favour.
For Baku, even the mere implementation of Nabucco will be useful, because this will increase Azerbaijan's role in the international arena. The European Union, which has enlisted Baku's declarative support for the Southern Gas Corridor, will have to specify and detail questions of supplies in the future. That's when "the voice of Azerbaijan in Brussels will definitely resound more loudly" in solving its main problem - the liberation of the Armenian-occupied lands, says the Azerbaijani MP and political analyst, Rasim Musabayov.