HAMININ BƏXTİ GƏTİRƏCƏK!
Yeni ili hərə bir cür qəbul edir. Bəziləri üçün adi gecə və gündüz əvəzlənməsidir. Bəziləri üçünsə həyatın yeni mərhələsinin başlanğıcıdır. Hər nə olur-olsun, bu, yalnız şəxsi həyat tarixində deyil, həm də bəşəriyyətin qlobal ölçüsündə növbəti dövrdür. Bu, bir növ, bizim həyatı ağ və qara zolaqlara bölməyə, nəticələr çıxarmağa, gələcəyə planlar qurmaq barədə düşünməyə imkan verən  indikatordur. Yeni il şənlik, nağıl pəriləri, yolka, Şaxta baba, Qar qız və sevinc, hədiyyələr deməkdir.
Bu qədər müxtəlif olan Yer kürəsi Yeni ildə bir ideya ətrafında - yeni sevgi, münasibət, rifah, bir sözlə, ən yaxşı və xeyirxah işlərə ümid ətrafında birləşir. Axı bizim hamımız  ümid edirik ki, həyatın yeni səhifəsində Yaradan bizdən ötrü yalnız yaxşı şeylər hazırlayıb.
Yanvarın 1-də biz keçən ili səs-küylü yolasalma mərasimindən sonra, özümüzə gəlməyə başlayırıq; dünən nə olduğunu xatırlamağa çalışırıq və qarşıdan gələn layiqli istirahət gününü necə keçirəcəyimiz barədə düşünürük.  Əvvəlcə yaxşıca yatıb-dincəlməyi fikirləşirik,  sonra da istəyirik ki, şəhərdə gəzmək, ailə gəzintisinə, görüşə çıxmaq, yelləncəklərdə əylənmək, attraksionlara qatılmaq da pis olmazdı. İndi Bakıda rahatlıqdır və əyləncə də yetərincədir. Fəal istirahətdən çox rahat istirahətə üstünlük verənlərə isə qarşıdan gələn yeni 2011-ci il - ağ gümüşü Dovşan (Pişik) ilinin bizə nə vəd etməsini bilmək heç də pis olmazdı. Ümumiyyətlə, bu məlumat yanvarın 1-də rahat kresloda, televizor qarşısında və ya ulduz falı oxuya-oxuya, çay içə-içə evdə oturmağa qərar vermişlər üçün də əlverişli olardı.
Niyə dovşan?
Çinin ay-günəş təqvimi üzrə 12 illik  dövr ərzində  2010-cu ağ Pələng ilini 2011-ci ağ Dovşan (Pişik) ili əvəzləyir. Bu Şərq təqviminin yaranma əfsanəsinə görə,  bir dəfə Budda qonağı olmaq istəyən bütün heyvanları dəvət edib. Heç də heyvanların hamısı gəlməyib: gələn heyvanların hər birinə Budda sıra ilə 1 ili idarə etmək tapşırıb. Birinci siçan gəlib, sonra buğa, sonra da pələng. Başı buğa ilə pələngin yarışmasına qarışmış tamaşaçılar dördüncü kimin - dovşanın, yoxsa pişiyin gəldiyinə fikir verməyiblər. Bu, çoxdan olduğundan, gerçəyi müəyyən etmək mümkün olmayıb və ona görə də Şərq xalqlarında dördüncü ilin sahibinin kim olması barədə fikir ayırılığı var.  Beşinci əjdaha, altıncı ilan, yeddinci isə at gəlib. Elə həmin vaxt çayı  duman bürüyüb və səkkizinci kimin - keçinin, qoyunun və ya qoçun gəlməsi də dəqiq bilinməyib.  Doqquzuncu meymun olub. Onuncu xoruz və on birinci it gəlib. Son gələn isə qaban və ya donuz olub.Hər nə olur-olsun, astroloqlar iddia edirlər ki, 2011-ci Dovşan ili çox sayda uğur və xoşbəxtlik gətirəcək. Əgər dovşan əvəzinə pişiyi götürsək, unutmaq olmaz ki, o, həmişə dörd pəncəsi üzərinə düşür - həmişə bəxti gətirir! O, bəxtlidir! Yeni Dovşan ilinin hər bir günü şəxsi və psixoloji baxımdan dəyişikliklərin rəmzi olacaq.  Hər yeri sevgi bürüyəcək, insanlar onu bütün duyğu üzvləri ilə hiss edəcək, uşaq kimi sevinəcəklər və həyatdan ləzzət alacaqlar. Hər şeyin izahı sadədir: Çin (Şərq) təqviminə əsasən, il fevralın 14-dən başlayır, bu isə Sevgililər günüdür! Ətrafınıza baxın və yaxın adamınızı sevin - məhz bu, leytmotiv olacaq.
Hər şey ailə üçündür
Dovşan həddindən kövrəkdir, amma kövrəkliyinə baxmayaraq qonaqpərvərdir, ailə rahatlığını və gözəlliyi qiymətləndirir. Ulduz falı Dovşan ilində ən əziz dostları qonaq çağırmağı və onlara qonaq getməyi tövsiyə edir. Dovşan diplomatikdir, buna görə də yeni - 2011-ci ildə özünüzü sonradan görmüş kimi aparmağa can atmağa dəyməz. Ulduz falı məsləhət görür ki, ən yaxşısı Dovşanın hörmətini qazanmaq, ona xoş gəlməkdir. Dovşanın müsbət keyfiyyətləri sırasında romantikliyini və sadiqliyini göstərmək olar.
Bundan başqa, Şərq ulduz fallarında bildirilir ki, Dovşan çox ağıllıdır, bir çox fəaliyyət sahələrində inkişaf edib. Yeni 2011-ci ildə o, elmə dəxli olan bütün dovşanlara, ümumiyyətlə, öz işinə can yandıran bütün mütəxəssislərə himayədarlıq edəcək. Ancaq unutmaq olmaz ki, ulduz falı Dovşanın yalnız müsbət xasiyyətə malik olduğunu söyləmir. Məsələn, o, qorxaqdır. Buna görə də çoxları, xüsusilə də, Dovşan ilində anadan olanlara məsuliyyətli qərarlar vermək çətin ola bilər. Bundan əlavə, Dovşan həddindən pedantdır, əşyaların, işlərin və fikirlərin səliqəsizliyinə dözmür. Yeni Dovşan ili xüsusilə də diplomatik fəaliyyətlə məşğul olan insanlar üçün yaxşı və uğurlu olmalıdır. Bu həm də din adamlarına, professorlara, yaradıcı peşələrin təmsilçilərinə də aiddir - Dovşan onlara daha çox himayədarlıq edir.
Dovşan ailə heyvanıdır, məhsuldarılığın, nəsilveriminin və dincliyin rəmzidir.  2010-cu şıltaq Pələng ilindən sonra daha rahat həyat gələcək. Yeni Dovşan ili istedadlı incəsənət adamlarının, ziyalı insanların ilidir. Ümumiyyətlə, rəmzi dovşan olan insanlar ətrafdakıların etibarını qazanırlar, onların yanına tez-tez məsləhətə gəlirlər. Dovşan açıq işarədir. Ulduz falına görə, yeni ildə  dostlarla çox sayda qonaqlıqlar gözlənilir. Rəmzi Dovşan olan yeni il münasibətlər, daimi əlaqələr, danışıqlar, anlaşmalar və görüşlər vəd edir. Bununla belə, münaqişələr minimuma endiriləcək, çünki dovşan böyük diplomatdır və asanlıqla hamı ilə dil tapır. Həmçinin, bu yeni ildə edilən istənilən yardımın yüz qat əvəzi ödəniləcək və mütləq bəhrə verəcək. Ulduz falı məsləhət görür ki, öz plan və niyyətlərinizi gizli saxlayın ki, heç kim onları  pozmağa cəhd etməsin.
Yeni 2011-ci ildə doğulmuş uşaqlar istedadlı və xeyirxah, amma yüngülxasiyyətli  olacaqlar; hələ bu azmış kimi, erkən yaşlarında  onlarda «öz bildiyini eləmək» istəyi yaranacaq və onlar hər vəchlə müstəqillik əldə etməyə çalışacaqlar. Yeni Dovşan ili fəaliyyətdən çox düşünmə və gələcəyə hazırlaşma ilidir.
Gələcəyimiz nə vəd edir
Əgər siz Keçi, At (xüsusilə də «Odlu At»), İt, Buğa və ya Əjdaha illərində anadan olmusunuzsa, onda bu il sizdən ötrü xüsusilə uğurlu olacaq. Məqamdan yararlanın! Yeni işlər başlayın və uğurla onu yerinə yetirin! Pələng, Xoruz və Meymun illərində anadan olmuşlar üçün çətin olacaq. Qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq və olanları itirməmək üçün bu il onlardan gərgin səylər tələb edir. Qalanlar üçünsə «heyvani Şərq təqvimi»nin 2011-ci Dovşan ili  neytral olacağına söz verir.
Yeni ildə maraqlı nə ola bilər? Tanınmış astroloqlar deyirlər ki, bu il ədalətin təntənəsi ili olacaq, əgər hər kim başqasının əmlakına yiyələnibsə, onu asanlıqla itirə bilər. Böyük ehtimalla, gələn il böhran yenə də bizi öz ağuşunda saxlaycaq. Amma gələn ilin sonu ciddi yüngüllük gətirəcək!
Ən böyük uğurlar ailə işlərində gözlənilir. Astroloqlar deyir ki, yeni ildə insanlar elmin bir çox sahələrində və ictimai təfəkkürdə  ciddi dəyişikliklər görə bilərlər. Bütün dəyişikliklər maksimum dərəcədə müsbət və bizdən ötrü xoş olacaq.

EVERYONE WILL BE SUCCESSFUL!
Everyone sees New Year differently. For some it is just a normal exchange of one day for another, for others it is a new stage in life. Anyway, it is the next stage, not only in one's personal history, but also for mankind globally - an marker which helps us to divide life into black and white strips, to review and to consider further plans. New Year is a pleasure, gifts, fun, fantastic elves, a fir-tree, Santa Claus, Snow Girl and the laughter of children.
At New Year almost the whole human race unites around a single common idea - to greet a new day, love, relationships, well-being; in a nutshell, hopes for the best. After all, we all hope that the Almighty has prepared only good things for us on the new page of life.
On 1 January we come round from the noisy parties to see off the old year, we bring order to scattered thoughts, we remember yesterday, but also think about how to fill a day of well-deserved rest. Beginning with a sleep, we then finish off the various foods prepared for 31 December; we should take a walk in the city, arrange family celebrations, appointments, sit on a swing, go to some events; the more so because in Baku today, for example, there is more entertainment than one knows what to do with.
For those who prefer productive leisure to passivity, it is advisable to read what the incoming 2011 holds for us - the Year of the White Rabbit (the Hare, the Cat). This information will not just be useful for those who decide to remain indoors on 1 January in a cosy armchair, wrapped in a blanket in front of the TV, or with the horoscope, drinking a cup of hot tea.
Why the Rabbit?
In the Chinese lunar-solar calendar of the 12-year animal cycle, 2010, the Year of the White Tiger has given way to the new 2011 - the Year of the White Rabbit (the Cat or the Hare). According to a legend on the origin of the eastern calendar, the Buddha once invited all the animals that wanted to come. Not all the animals came: it was cold and in order to get to the Buddha they had to swim across a wide river.
To each the Buddha gave one year of rule, on the basis of first-come-first-served. First was the rat, second - the buffalo, third - the tiger. Observers, captivated by the competition between the buffalo and the tiger, could not see clearly who came fourth - the cat, the hare or the rabbit. With the lapse of time, it is impossible to establish the truth, and the diverse eastern peoples still have different interpretations about the controller of the fourth year.
The dragon was fifth, the snake came sixth, and seventh was the horse. A band of fog wafted across the river and again it is not clear who was eighth - the goat, the sheep or the ram. The monkey was ninth. The cock was tenth and eleventh was the dog. The wild boar, or pig, appeared last and was twelfth.
Anyway, astrologists assert that 2011 - the Year of the Rabbit will undoubtedly bring much good luck and happiness. If by rabbit is meant the cat, we should bear in mind that it always falls on its feet - it is always successful! It is lucky! Every day of the New Year, the Rabbit symbolises changes in personal and psychological prospects. Love!
This will be most important in the New Year. Love will be everywhere, people will feel it with all their senses, rejoice like children and take pleasure in life! There is a simple explanation: in the Chinese (eastern) calendar, the year will begin on 14 February and that is Valentine's Day! Look around and love your nearest and dearest - this is the basic message.
All for family
The rabbit is extremely shy but, despite this, it is very hospitable, it values house, home and beauty. The horoscope recommends that we invite our best friends to our place and visit them more often in the Year of the Rabbit.
The rabbit is diplomatic; thus we do not need to prove ourselves in 2011. It is better, according to the horoscope, to be honest with the Rabbit, to be pleasant to it. Among the Rabbit's positive qualities are an irrepressible romanticism and fidelity.
Further, eastern horoscopes say that the Rabbit is very clever and advanced in many fields. It will patronize all who are involved in science and, simply, those who love their jobs.
But we should remember that not all the Rabbit's qualities are positive, according to the horoscope. For example, it is timid. It may be difficult, especially for people born in the Year of the Rabbit, to accept critical decisions. The Rabbit is also pedantic; it cannot tolerate disorder in matters, affairs and thoughts.
The New Year should be especially successful and good for those who are engaged in diplomatic activity. This includes priests, professors and people in creative work - the Rabbit patronizes these most of all.
The Rabbit is a family animal, a symbol of fruitfulness, posterity and calm. After the last Year of the unruly Tiger, it is time for a quieter life. The New Year is for talented people of art, intelligent people. In general, those whose symbol is the Rabbit enjoy the confidence of their associates, they are often turned to for counsel and consultation. The Rabbit is an open sign.
In the New Year, we can expect many friendly get-togethers. The Rabbit is disposed towards contact, constant communication, negotiations, transactions and meetings. Thus, conflicts will be reduced to a minimum as the Rabbit is a great diplomat and will easily come to agreement.
Any help given will be generously rewarded and will be returned without fail. The horoscope advises secrecy for plans and intentions so that no one dares to break them.
Children born in 2011 will be talented and benevolent, but thoughtless; they will also soon display an aspiration for freedom and they will seek independence in every possible way. The New Year of the Rabbit isn't so much a year of action as a year of meditation and preparation for the future.
What does the year have in store for us?!
If you were born in the year of the Goat, the Horse (especially the Fiery Horse), the Dog, the Bull or the Dragon - then this year will be especially successful. Grab the moment! Start a new business and pursue it with good luck! It will be difficult for those who were born in the year of the Tiger, the Cock or the Monkey. This year will demand great effort from them to reach their goals without sacrificing their own well-being. For the other animals of the eastern calendar, 2011 promises to be neutral.
What else may we expect from the New Year? Well-known astrologists promise that this year will be a triumph for justice: those who have illegally taken another's property may well lose it this year. Crisis will, most likely, still have us in its clutches next year. But the end of the year will bring immense relief!
Family affairs have the most favourable prospects. In the New Year, astrologists say that people can expect serious changes in many areas of science and public affairs. These changes will be as positive and pleasant as we could hope for.