"QARA ŞƏHƏR"in AĞ HƏYATI
Hələ on il qabaq heç kimin ağlına belə gəlməzdi ki, Bakı belə sürətlə və bu cur möhtəşəm dəyişə bilər. Yüksək bina komplekslərinin yeni məhəllələri, parkların çağdaş dizaynı, yollar, körpülər - bütün bunlar ölkənin baş şəhərinin görkəmini təsəvvüredilməz dərəcədə sürətlə dəyişdirib və çağlaşdırıb. Amma bizim günlərin, demək olar ki, ən möhtəşəm layihəsi paytaxt mərkəzinin Qara şəhər kimi tanınan şərq hissəsinin Bakının Ağ şəhərinə (Baku White City, BWC) çevrilməsidir. Bu, simvolik və önəmli layihədir - yüz illər öncə paytaxtın bu rayonunu çirkləndirən və pisləşdirən neft bu gün onu ən gözəl yerlərdən birinə, indiyə kimi görünməmiş dəyişiklikləri və yeniləşmələri əlaqələndirən əsas halqaya çevrilməyə yardımçı olacaq. Məhz neft-qaz layihələrinin gerçəkləşdirilməsindən əldə edilən gəlirlər bu cür irimiqyaslı layihələri başlamağa və gerçəkləşdirməyə imkan verir ki, bu da əvvəllər, sadəcə, Bakı sakinlərinin arzusu idi.
Hər şey rahatlıq üçündür
Təsdiq olunmuş layihəyə görə, "Baku White City" paytaxtın şərq tərəfində - qara divarlı zavodlarına görə Qara şəhər adını almış ərazidə yerləşəcək. Bakının şəhər mərkəzinin və bulvarının Şərqə doğru genişləndirilməsi üzrə şəhərsalma tədbirləri kimi başlamış "BWC" layihəsi regionun irimiqyaslı beynəlxalq şəhərsalma layihələrindən birinə çevrilib. Onun üzərində azərbaycanlı mütəxəssislərlə yanaşı, dünyada tanınmış mühəndis-konsaltinq şirkəti "Atkins", əfsanəvi memar Normann Fosterin bürosu və Amerikanın öz kommersiya layihələri ilə məşhur olan "F+A. Architects" şirkəti də işləyib.
Qeyd edək ki, Qara şəhərin inkişafının Baş Planı Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin 11 iyun 2007-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "2006-2010-cu illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ekoloji durumun yaxşılaşdırılması üzrə kompleks tədbirlər planı"nın təsdiq edilməsi haqqında fərmanının yerinə yetirilməsi çərçivəsində hazırlanıb.
"Atkins" şirkətinin rəhbərlərindən biri olan Tim Askyunun sözlərinə görə, layihənin müəlliflərinin qarşısına qoyulan əsas tapşırıqlardan biri ona sərmayə cəlbediciliyi verilməsi olub. Layihə hər şeydən öncə memarlıq orijinallığı ilə tikintinin texnoloji imkanlarının, iqtisadi məqsədyönlüyü ilə istifadə erqonomikasının, universal infrastruktur ilə ekoloji memarlıq prinsiplərinin istifadəsinin uyğunlaşdırılması məqsədini daşıyır.
Layihənin planlaşdırmasının əsasında tikintinin əlverişli məhəllə prinsipi durur ki, bu da orada yerləşən villa və yaşayış evlərinin, uşaq bağçalarının, məktəblərin, parkların, nəqliyyat şəbəkəsinin və gözəl yolların vahid ansamblını yaratmağa imkan verir. Burada şəhərtipli 10 universal məhəllə yaradılacaq ki, onların hər biri öz sakinlərinə həyat, iş, istirahət və əyləncə üçün ən yaxşı şəraiti təmin edəcəklər.
"Baku White City" üçün konsepsiya işləməzdən öncə dünyanın Barselona, London və Paris kimi tanınmış şəhərlərinin planlaşdırılmasını və tikililərini, Bakının gələcək mərkəzi haqqında təsəvvürlərimizə optimal şəkildə uyğun gələn və onun xüsusiyyətlərini maksimum əks etdirən detalları müfəssəl öyrənmişik. Nəticədə, "Baku White City"nin gələcək görkəmi dünya üzrə ən yaxşı cizgiləri aldı və onu artıq mövcud olan şəhər mühitinə inteqrasiya etmək mümkündür", - deyə T.Askyu bildirib. Layihəyə xüsusi unikallıq verən maraqlı faktlardan biri də bu 10 məhəllənin hər birinin öz "inci"sinin olmasıdır. Bu, fərqlənən orijinal tək binalar, körpülər və şəhərə girişi göstərən kompozisiyalar ola bilər.
Əgər rəqəmlərlə danışılarsa, onda yaşayış binaları ərazinin ən çox hissəsini - 75%-ni tutacaq. Baş Plana görə, tikililərin önəmli hissəsini (9%) ofislər və pərakəndə satış binaları (5%) tutacaq. Buna əlavə olaraq, "uyğunlaşdıra bilən kommersiya sahələri" də diqqətə alınıb və nəticədə bu, tikililərin 11%-ni təşkil edəcək. Bu kateqoriya binaların əksəriyyətinin birincə mərtəbəsini pərakəndə satış xidməti nöqtələri, əyləncə yerləri və s. kimi işlədilməsi perspektivlərini nəzərdə tutur.
Baş plana görə, yaşayış rayonlarında yerləşən binaların əksəriyyəti 8-12 mərtəbəli olacaq. Yüksəkmərtəbəli binalar yaşayış məhəllələrin rahatlığı üçün səs-küylü nəqliyyat magistrallarının önündə yerləşən kommersiya qurumlarının ərazisində yerləşəcək.
Tikililərin sıxlaşması, həmçinin, nəqliyyat strukturunun yaxşılaşmasını tələb edir. Belə ki, avtodayanacaqlar və avtomobil saxlama problemini həll etmək üçün layihədə 40 min dayanacaq yeri nəzərdə tutulub. Bundan burada "Baku White City"nin mərkəzi meydanına çıxan metro stansiyasının tikintisi, həmçinin, avtobus nəqliyyatının inkişaf etdirilməsi də nəzərdə tutulur.
Beləliklə, müxtəlif obyektləri bir-birinin yanında yerləşdiyindən, şəhər üzrə uzaq səfərləri yetərincə azaldan fəal şəhər kompleksi yaradılır. Bütövlükdə, "Baku White City"nin paytaxt üçün 50 min adam yaşayacağı yeni çağdaş mərkəz olacağı gözlənilir. Bundan başqa, layihə başa çatdıqdan sonra demək olar ki, 48 min adamın işlə təmin olacağı düşünülür.
Ekoloji layihə
Göründüyü kimi, layihəçilərin planları möhtəşəmdir. Amma yəqin ki, bu gün hər bir bakılı üçün yalnız bu layihənin təqdim edəcəyi infrastruktur komfortu yox, həm də xarici gözəlliyi də önəmlidir. Onun gerçəkləşdirilməsi ilə Qara şəhərin sənaye görkəmi tarixə qovuşacaq və onun yerini şəhər ekologiyası kimi bir anlayışın tərkib hissəsi olan abadlıq və ahəngdarlıq tutacaq. "Baku White City"dəki hər bir bina ekoloji mənzil prinsipi nəzərə alınmaqla tikiləcək ki, bu, havası tullantı qazlarla, tozla və s.-lə həddindən çirklənmiş hazırkı Bakı üçün çox önəmlidir. Buna görə də yeni layihədə 39 ha.-ın rayonun yaşıllaşdırılması üçün ayrılmasını qeyd etmək xüsusilə önəmlidir.
Bildirmək gərəkdir ki, Qara şəhərdə artıq ekoloji monitorinq gerçəkləşdirilib, nefayırma zavodlarının istehsal prosesi zamanı yaranmış tullantıların təmizlənməsi və zərərsizləşdirilməsi üzrə işlər görülüb. Yeri gəlmişkən, artıq bəllidir ki, müəyyən vaxtdan sonra bu obyektlər Qara şəhərdən kənara çıxarılacaq.
Qara şəhərin "ağardılması" üzrə tədbirlərdən biri və eyni zamanda paytaxtın ekoloji durumunun yaxşılaşdırılması yolunda önəmli addımlardan biri də Bakı buxtasının təmizlənməsi və abadlaşdırılmasıdır. Hazırda torpaqların təmizlənməsi və köhnəlmiş sənaye obyektlərinin Qara şəhər ərazisindən Bakının kənarlarına çıxarılması ilə yanaşı, Dənizkənarı bulvarın abadlaşdırılması üzrə də işlər görülür. "Baku White City"nin Bakı buxtasının düz mərkəzində yerləşməsi mövcud şəhərin dənizkənarı bulvarın yetərincə uzadılmasına imkan yaradır. Artıq indinin özündə də öz miqyasına görə unikal olan və öz miqyasına görə dünya üzrə ən uzun sayılan Bakı bulvarının yeni hissəsinin sahəsi 17,5 ha, uzunluğu 1300 m və bütün uzunluqboyu eni 150 m olacaq.
Yeni hissə qərb tərəfdən köhnə hissə ilə birləşəcək, eyni zamanda, şərq tərəfə uzadılmaq üçün imkan yaradacaq. Xəzər dənizinin sahili boyunca tramvay xətti tikiləcək. Beləliklə, bütün sahil ərazisini birləşdirəcək daha bir ekoloji təmiz ictimai nəqliyyat forması təmin ediləcək. Həmçinin, gələcəkdə su taksisinin və Bakı buxtasının bir neçə nöqtəsini şəhər mərkəzi ilə birləşdirəcək kiçik bərələrin işləməsi üçün dəniz yolu da hazırlanacaq.
Konsepsiyaya əsasən, sahil xəttində çox sayda mədəniyyət-əyləncə obyektləri yerləşəcək, onların içərisində ən orijinalı Çağdaş İncəsənət Pavilyonu olacaq. Yeni bulvarın başqa bir görməli və sahili elə ilk baxışdan tanınan edən yerinin dəniz estakadası üzərinə yerləşən qeyri-adi formalı otelin olacı düşünlür.
Yaxın gələcək
Yəqin ki, layihənin detalları ilə tanış olan istənilən bakılının başında yaranan ilk fikir "Tezliklə gerçəkləşəydi!" sözləri olacaq. T. Askyunun sözlərinə görə, prinsipcə, layihə bu cür irimiqyaslı işlər üçün yetərincə qısa müddət ərzində gerçəkləşdirilə bilər. Hər şey maliyyənin hansı tezliklə təmin edilməsindən asılıdır, yeri gəlmişkən, bunun üçün sərmayəçilərin cəlbi nəzərdə tutulur. "Hər bir fazanın uzunluğu orta hesabla 3-4 il çəkəcək. Ancaq nəzərə alınsa ki, layihənin gerçəkləşdirilməsi onda sərmayəçilərin işğtirak etməsindən asılıdır, deməli, hansısa konkret müddətlərdən danışmaq hələ tezdir. Əminliklə bir şeyi demək olar ki, layihənin bütün infrastrukturunun yaradılması 2015-ci ilə kimi başa çatmalıdır", - deyə T.Askyu bildirib.
Bununla yanaşı, layihənin irimiqyaslılığı, ekoloji yönümlülüyü, dayanaqlılığı və bütövlüyü ilə yanaşı sərmayəçilər üçün imtiyazların yaradılması da layihənin sabit maliyyələşdirmə alması şansını artırır. "Baku White City" artıq yerli və xarici iş adamlarının marağını qazanıb. Layihənin ayrı-ayrı binaları Dubayda, Ciddədə və Honkonqda keçirilmiş beynəlxalq sərgilərdə mükafat alıblar. Bütünlükdə layihənin özü isə hər il Kannda keçirilən ən nüfuzlu beynəlxalq "MIPIM 2011" sərgisinin "Gələcəyin layihəsi" nominasiyasına təklif edilib. Bundan başqa, o, Londonda "World" jurnalının "WAN Awards 2010" prestijli memarlıq müsabiqəsinin nominantı olub.
Yekunda xatırlatmaq lazımdır ki, Azərbaycanın ümummilli Lideri Heydər Əliyev hələ 1970-ci ildə bildirmişdi: "Yüzillərlə Qara şəhər adlanan bu ərazi Ağ şəhərə çevriləcək, təmizlənəcək, çiçəklənəcək və Azərbaycanın gözəl bir guşəsinə dönəcək". Bu gün həmin arzu gerçəkləşdirilir.

A WHITE LIFE FOR "BLACK CITY"
Ten years or so ago no-one could have dreamed that Baku would be transformed so quickly and on such a scale. New quarters with high-rise apartment blocks, state-of-the-art parks, roads and bridges - all these have altered and updated the face of the country's main city incredibly quickly. But arguably the most ambitious project of recent times has been the transformation of the eastern part of the city centre, known as Black City, into Baku White City (BWC). This is a symbolic, landmark project - the oil which, hundreds of years ago, polluted and degraded this part of the capital will help it to become one of the most attractive of places, a site of unprecedented transformation and change. It is the revenue from oil and gas projects which is helping to kick-start such large-scale projects and to implement projects the people of Baku could only have dreamed about.
Everything designed for comfort
The project  has already been approved and Baku White City will replace the present Black City, which was named for the pollution emitted by its factories. The BWC project, which began as a town-planning measure to expand the city centre and the Baku Boulevard to the east, has become a large-scale international urban construction project. Alongside Azerbaijani specialists, the world-renowned engineering consulting company Atkins, the office of the legendary architect Norman Foster and the American company F+A Architects, famed for their commercial projects, have been working on its development.
The general plan for the development of Black City was prepared by instruction of the head of the Baku Executive Authority dated 11 June 2007 as part of the implementation of Azerbaijani President Ilham Aliyev's decree endorsing the "Plan of integrated measures to improve the ecological situation in the Azerbaijani Republic for 2006-2010".
Atkins company director Tim Askew said that one of the tasks set before the project developers was to make it attractive to investors, but the project aimed, first and foremost, to creat an urban district which would combine original architecture, technical convenience in the construction process, economic expedience, the human factors of engineering and general infrastructure and would follow the principles of ecological architecture. Project planning was based on the convenient district principle of building, which allows for the creation of a unitary assembly of detached houses and dwellings, kindergartens, schools, parks, transport network and fine roads. Ten original city blocks, each offering the best conditions for life, work, leisure and entertainment, would be built.
"Before drawing up a concept for Baku White City, we studied in detail the planning and building of such major cities as Barcelona, London and Paris, concentrating on those details which best suited our vision of the future centre of Baku and which most reflected its specific qualities. As a result the future face of Baku White City incorporates best the world can offer for integration into an existing urban environment," Tim Askew said.
One remarkable fact which makes the project particularly unique is that each of the ten quarters will have its own "jewel". These will be select, unique, single-unit buildings, bridges and compositions marking the entrances to the city.
If we are talking in figures, then dwellings will constitute the main part - 75 per cent - of overall land area. According to the general plan, a large number of the buildings will be occupied by offices (9 per cent) and retail trade outlets (5 per cent). In addition, the so-called "suitable for commercial premises" category, accounting for 11 per cent of building space, was taken into consideration. This raises the possibility of using the first floors of most buildings for retail trade services, places of entertainment and so on.
Most of the buildings in the residential districts will have 8-12 storeys. High-rise buildings will be located in commercial business zones on noisy transport routes, which means that the residential areas will be more comfortable to live in.
The compact layout also means that the transport infrastructure must be improved. To solve the problem of parking, 40,000 parking places are provided for in the project. There are also plans to construct a metro station facing on to the central square in Baku White City, and to develop the bus network.
So, an ambitious metropolitan complex is being created, in which the immediate proximity of various buildings and facilities will substantially reduce the need to make long journeys across the city. All in all, Baku White City promises to become a new, modern centre of the capital, with a population of about 50,000. In addition, when it is completed the project is expected to provide nearly 48,000 new jobs.
An ecological project
Clearly, the developers' plans are ambitious, but most inhabitants of Baku probably feel that the essential things today are not only the convenient infrastructure and  attractive appearance that this project promises to provide. When the plan is implemented the industrial image of Black City will pass into oblivion and it will be replaced by a city with modern amenities and harmony, an integral part of the concept of urban ecology. Every building in Baku White City will be built according to the principles of ecological housing space, which is undoubtedly of huge importance for today's Baku, where the air is saturated with harmful emissions of exhaust gases, dust and so on. That is why it is particularly significant that 39 hectares will be allocated for the planting of trees and shrubs in the new project.
Ecological monitoring has already been carried out in Black City and work has been done to purify and detoxify the waste accumulated from the oil refineries. Incidentally, all of these facilities will be moved out of Black City in the course of time.
One of the measures to make Black City "white", and one of the key steps towards improving the ecological situation in the capital, is the purification and redevelopment of the Gulf of Baku. At  present, apart from the purification of polluted land and shifting of outdated industrial facilities away from Black City, plans are underway to develop the Seafront Boulevart. Because of its location in the very centre of the Gulf of Baku, Baku White City will help to substantially lengthen the existing urban Primorskiy Bulvar. The new Bakinskiy Bulvar, which is already unique in size and is believed to be the longest in the world, will have an area of 17.5 hectares, being 1,300 metres long and 150 metres wide.
In the west the new boulevard will link up with the existing one, facilitating its continuation eastward. A tramway will be built along the seaboard of the Caspian Sea, thereby providing yet another means of ecologically sound public transport to link the whole of the coastal area. A sea route for water taxis or small ferries will also be introduced to link several landmarks along the Gulf of Baku with the city centre.
According to the concept, the coastline will also feature a number of cultural and entertainment facilities; the most ingenious will be a Pavilion of Contemporary Arts. Another attraction along the new boulevard, promising to make the coastline instantly recognizable, will be a hotel building of unusual shape built on a pier jutting into the sea.
The near future
Probably the first thought entering the head of any Bakuvian who has studied the details of the project is "The sooner the better!" Tim Askew says that in principle the project could be implemented in a fairly short time for an undertaking of this size. Everything depends on how quickly the finance becomes available, and that means attracting investors. "Each phase will take, on average, 3-4 years. However, bearing in mind that project implementation depends on the participation of investors, it is too early to speak about any specific timeframe. The only thing that can be said with certainty is that the whole infrastructure of the project should be in place by 2015," he confirmed.
At the same time, the scale, the focus on the ecological factor, the soundness and the integrity of the project, coupled with the advantages for investors, increase the chances of the project receiving stable funding. Baku White City has already captured the interest of local and foreign investors. Individual buildings in the project have been nominated for awards at international exhibitions in Dubai, Jeddah and Hong Kong. And the project as a whole has been put forward for nomination as the "Project of the Future" at the most influential MIPIM-2011 international exhibition, which is held every year in Cannes. It was also nominated in London for the prestigious architectural prize "WAN Awards 2010".
To conclude, it is worth recalling that back in the 1970s Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev said: "The city, which for centuries has been called Black, will become White, will become pure, will blossom and will be transformed into a beautiful corner of Azerbaijan." Today this dream is beginning to come true.