2010-cu ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının bütün sahələrində müsbət dinamika müşahidə edilib
Qlobal maliyyə böhranının mənfi təsirlərini ötüşdürmək qabiliyyəti baxımından, Azərbaycanın iqtisadi modeli postsovet məkanında ən yaxşılardan biri sayılır. Keçən il yüksək  makroiqtisadi sabitliyi qoruyan ölkə hökuməti xarici ticarətdə önəmli müsbət saldo əldə edib, məcmu valyuta ehtiyatlarının həcmini hissediləcək dərəcədə artırıb, ən başlıcası,  vətəndaşların rifahının yaxşılaşmasına nail olub.
Makroiqtisadi sabitlik və müsbət artım
Hazırda Cənubi Qafqazın iqtisadi potensialının dörddəüçündən çoxu Azərbaycanın payına düşür. Böhrandansonrakı dövrdə Azərbaycanın iqtisadi inkişafının əsas modeli kimi  fəal dövlət iştirakını, maliyyə-kredit bölməsində vəziyyətin lazım olanda və qəza halında tənzimlənməsini, həmçinin, makroiqtisadi sabitliyin qorunması üzrə yetərincə  uğurlu tədbirləri göstərmək olar. Bu cür siyasət iqtisadiyyatın real sektorunun nağd pulla doydurulmasında sağlam balansı təmin edib, həmçinin, başqa tərəfdən, inflyasiyanı minimallaşdırmağa və manatın valyuta məzənnəsinin sabitliyinin təmininə imkan yaradıb.
Hökumətin böhrandansonrakı siyasətinin başqa bir önəmli meyli isə  paytaxtda və regionlarda əsaslı tikinti layihələrinin artırılması və infrastruktur layihələrinin genişləndirilməsi olub ki, bu da neftdənkənar bölmənin məhsullarının bir hissəsini dövlət sifarişlərinə yönəltməyə imkan verib.  Həmçinin, uzaq və yaxın xaricin yeni bazarlarına sənaye və aqrar ixracatın genişləndirilməsi üzrə stimullaşdırıcı tədbirlər də görülüb. Cari ildə dövlət siyasətinin vacib komponentləri sırasına sosial proqramların genişləndirilməsi və yoxsulluq səviyyəsinin hər şeydən öncə əyalətlərdə azaldılması da daxil olub.
Böhrandansonrakı dönəmdə dünya iqtisadiyyatının ləng sağlamlaşdırılmasına baxmayaraq, ötən onillikdə olduğu kimi, Azərbaycan cari ildə də iqtisadi artımın müsbət dinamikasını qoruyub-saxlayıb. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin (DSK) məlumatına görə, 2010-cu ilin yanvar-noyabr aylarında ölkənin ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) həcmi 36,6 mlrd manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 4,5%, və ya 1,4 mlrd manat çoxdur.
Cari ilin doqquz ayı ərzində ÜDM-in məcmu həcminin, təxminən, üçdəikisi 3,4% artım göstəricisinə malik sənayenin payına düşüb, xidmət sektorunda artım templəri isə ümumiyyətlə 6,2%-ə çatıb. Öz növbəsində, neft bölməsində 2,6%, neftdənkənar bölmədə isə 6%-ə yaxın artım qeydə alınıb. Düzü, qeyd etmək lazımdır ki, sənaye artımının strukturunda hələ də məhsulun dörddəüçü hasilat sahəsinin payına düşür. İqtisadi inkişafın adambaşına düşən ÜDM kimi önəmli göstəricisi üzrə də müsbət dinamika müşahidə edilir:  1 dekabr 2010-cu il tarixinə adambaşına ÜDM göstəricisi 3,2% artaraq, 4,096 min manata çatıb.
Göründüyü kimi, cari ilin sonuclarına görə, bizim ölkənin iqtisadiyytının inkişafı yenə də müsbət olacaq və DSK-nın məlumatına görə, ÜDM artımı 4,8%-lik həddi keçə bilər.
Xüsusilə də kapitallaşmanın müəyyən qədər ləngidiyi ötən illə müqayisə etdikdə, investisiya sahəsində də müsbət dəyişikliklər  müşahidə edilib. Belə ki, cari ilin yanvar-noyabr aylarında bütün maliyyə mənbələrindən əsaslı kapitala sərmayələr 7,7 mlrd manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin analoji dövründəki  göstəricidən 15,2% çoxdur.  Diqqətəlayiqdir ki, ötən ildə olduğu kimi, bu il də sərmayələrin, təxminən, dörddəüçü  yerli mənbələrin - əsasən, yerli şirkətlərin, həmçinin dövlət bölməsinin idarə və təşkilatlarının  yatırımları hesabına təmin edilib.
Dünya üzrə sərmayə fəallığının azalması, dünyanın iri banklarının və donor qurumlarının dəstək ssudalarının ayrılması məsələsinə konservativ yanaşması şəraitində bizim ölkənin öz gücünə arxalanması iqtisadiyyatın mütərəqqi inkişafında önəmli rol oynayır. Özü də yalnız bu il əsaslı tikintiyə, sənaye və nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına 3,549 mlrd manat vəsait ayırmış dövlətin artan investisiya fəallığını xüsusi qeyd etmək lazımdır. Son iki çətin ildə məhz bu siyasət ayaqüstə dayanmağa, özəl bölmənin tikinti, servis və başqa sahə şirkətlərini sifarişlə təmin etməyə imkan verib.
Böhrana yüksək səviyyədə davamlı olduğunu əməli işdə sübut etmiş Azərbaycan iqtisadiyyatının  mütərəqqi inkişafı, bir növ, önəmli həcmlərdə xarici sərmayələri cəlb edən yolgöstərici mayaka bənzəyir. Bunu statistika da təsdiq edir. Son 15 il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatına $37 mlrd.-dan çox xarici sərmayə yatırılıb. Adambaşına düşən xarici sərmayə göstəricisinə görə, Azərbaycan artıq çoxdan və inamla MDB və Şərqi Avropa ölkələri arasında liderdir. Bu ilin on bir ayının nəticələrinə görə, xarici sərmayələrin toplam həcmi illik hesabla  36% artaraq, 1,835 mlrd manata çatıb. Diqqətəlayiqdir ki, xarici sərmayə yatırıcıları arasında birinci yeri əvvəlki kimi, yenə də Böyük Britaniya tutur. Birləşmiş Krallıq 964 mln manat sərmayə yatırımı təmin edib ki, bu da ötən ilin uyğun dövr göstəricisinə baxanda, təxminən, 50% artıqdır. Həmçinin, ABŞ, Norveç və Türkiyə də nəzərəçarpacaq fəallıq nümayiş etdiriblər və onlar bizim iqtisadiyyata 700 mln manata yaxın sərmayə yatırıblar. Cari ildə beynəlxalq maliyyə institularından bizim ölkəyə ən çox vəsait yatıran Dünya Bankı olub - onun yatırımları 63 mln manatdan çox təşkil edib.
Sərmayələrin strukturunu qiymətləndirərkən qeyd etmək lazımdır ki, cari ildə bütün yatırımların 70%-dən çoxu neftdənkənar bölmənin - sənayenin, elektrik energetikasının, qazpaylayıcı bölmənin, həmçinin, nəqliyyatın, kənd təsərrüfatı və tikintinin payına düşür. Özü də bir sıra istiqamətlər üzrə ikiqat artım müşahidə edilir. Həmçinin, neft bölməsinə yatırımlar da ötənilki göstəricilərdən bir neçə dəfə artıq olub ki, bunu da "bp" şirkətinin və dəniz yataqlarının işlənməsi konsorsiumu üzrə tərəfdaşlarının sərmayə fəallığının güclənməsi ilə izah etmək olar. Həmçinin, ARDNŞ də dəniz yataqlarının istismarına, neft-kimya sektorunun inkişafına  və terminal infrastrukturuna yatırımlarını artırıb. Azərbaycanın iqtisadi artımının önəmli göstəricisi əhalinin rifahının yüksəlməsidir. Belə ki, 2010-cu ilin yanvar-noyabr aylarında əhalinin gəlirləri 22,7 mlrd manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin analoji göstəricisindən 12% çoxdur. Vətəndaşların maddi rifahının yaxşılaşmasının dolayı təsdiqi kimi, ticarət və xidmətlər sahəsində əmtəə dövriyyəsinin artmasını göstərmək olar. Ötən doqquz ay ərzində pərakəndə ticarət vasitəsilə, demək olar, 11,0 mlrd.-lıq mal satılıb və əhaliyə göstərilən pullu xidmətlərin həcmi 3,7 mlrd  manata çatıb. Bu isə ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə, müvafiq olaraq 8,6% və 10,6% artım deməkdir.
Eyni zamanda, əhalinin gəlirlərinin artımı və ölkə üzrə istehlak səviyyəsinin yüksəlməsi çox vaxt inflyasiya proseslərinin fəallaşmasına təsir göstərir. Müəyyən mənada bizim ölkə də bundan yaxa qurtara bilməyib. Neftdənkənar bölmə üçün daha ağır olan keçən il vəsaitlərə hər yerdə - həm korporativ, həm də fərdi qaydada qənaət edilməsi ilə yadda qalıb. Bu proseslərin nəticəsidir ki, son on il üzrə ən aşağı inflyasiya səviyyəsi qeydə alınıb və o, 1,5%-i ötməyib. Cari ilin doqquz ayı ərzində bu göstərici üçfaizlik həddi bir qədər ötərək, 5,3%-ə çatıb. Buna görə də hazırda hökumətin cari il və gələn illər üzrə başlıca prioriteti inflyasiyanın azaldılması üzrə kompleks tədbirlərin vacibliyidir. Bu istiqamətdə ilk addımlar Mərkəzi Bank (AMB) tərəfindən atılıb və o, təkrar maliyyələşdirmə üzrə üçot dərəcəsini 2%-dən 3%-ə qaldırıb ki, bu da ölkənin pul kütləsinin təzyiqini bir qədər balanslaşdırmalıdır.
Profisitli xarici ticarət
Cari ildə ölkəmizin iqtisadi uğurlarının vacib komponetlərindən biri də xarici ticarətin dinamik inkişafı olub. Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) göstəricilərinə görə, cari ilin yanvar-noyabr aylarında ölkənin xarici ticarət dövriyyəsinin həcmi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 36%-ə qədər artaraq $25,1 mlrd.-dan çox olub. Ticarət əməliyyatlarının böyük bölümü karbohidrogen ixracatının payına düşüb ki, onun da qiymətləri il ərzində nəzərəçarpacaq səviyyədə artıb. Əlverişli bazar konyukturası hesabına il ərzində ölkəmiz $19,4 mlrd.-lıq müsbət saldoya nail olub.
Bu il Azərbaycanın ticarət tərəfdaşları sırasında 145 ölkə yer alıb ki, onların arasında ixrac üzrə liderlik İtaliyanın payına düşür. Daha sonra Fransa, İsrail və ABŞ gəlir. Bu siyahıda beşinci yeri gözlənilmədən Ukrayna tutub; ilin əvvəlindən Azərbaycan bu ölkəyə neft ixracatını ciddi səviyyədə artırıb. Ölkəyə mallar, əsasən, Rusiyadan, həmçinin Türkiyə, Almaniya, Çin və Ukraynadan idxal edilir. Maraqlıdır ki, bu ilin yazında və yayında bizim ölkə öz tarixində ilk dəfədir, MDB dövlətləri ilə ticarətdə müsbət saldoya nail olub.
Diqqətəlayiq daha bir fakt var: son on beş il ərzində ölkəmiz öz karbohidrogen xammalını, əsasən, Avropa, ABŞ və MDB bazarlarına göndərib, amma keçən ildən başlayaraq bu istiqamətlər sırasına Cənub-Şərqi Asiya da daxil olub. Belə görünür ki, tezliklə Asiya istiqaməti bizim ölkənin xammal ixracının dörddəbirini özündə cəmləşdirə bilər.
Neft sərvətimiz əvvəlki kimi, yenə də ölkənin iqtisadi inkişafının bünövrəsində dayanır və Azərbaycan ildən-ilə yataqların istismarını genişləndirir. Belə ki, bu ilin on bir ayı ərzində ölkəmiz neft hasilatını 1,6% artıraraq, 47,103 mln tona çatdırıb. Özü də xaricdə satılmış karbohidrogen xammalından əldə edilmiş vəsaitlərin önəmli hissəsi Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivlərində saxlanılır, Milli Bank tərəfindən də böyük həcmdə qızıl-valyuta ehtiytaları toplanır. Belə ki, cari ilin üç rübünün yekunlarına görə, ölkənin əsas rezerv orqanı olan ARDNF valyuta gəlirlərinin 9,578 mlrd manatlıq artımını təmin edib. Nəticədə, oktyabrın ilk ongünlüyünə bu qurumun məcmu aktivləri ilin əvvəli ilə müqayisədə 45,8% artaraq, $21,721 mlrd.-a çatıb.
Bu çoxdur, yoxsa az? Nəzərə alaq ki, ARDNF yaranan zaman onun aktivləri cəmi $271 milyona bərabər idi və keçən 10 il ərzində onun həcmi 80 dəfədən çox artıb. Özü də son üç il ərzində vəsaitlərin on dəfə artmasına nail olunub. 2008-ci ildə fond onmilyardlıq həddi keçib və iki ildən sonra yığılmış vəsaitlərin həcmi $20 mlrd.-ı ötüb. ARDNF rəhbərliyinin qiymətləndirməsinə görə, fondun xərclərinin və xam neftin qiymətinin indiki səviyyəsi saxlanarsa, qarşıdan gələn beş il ərzində fondun aktivləri $50 mlrd.-a qədər artacaq.
AMB də ölkənin pul ehtiyatlarının formalaşmasında hissediləcək uğurlara nail olub. Cari ilin noyabr ayının sonuna kimi qurum tərəfindən $6,079 mlrd toplanıb ki, bunun da  17,7%-i və ya $917 mln.-u bu il əldə edilib. Gözlənilir ki, bu ilin sonuna ölkənin toplam (ARDNF və AMB-nin birgə topladığı) qızıl-valyuta ehtiyatları $30 mlrd.-a çatacaq.  Bu, ölkənin xarici borcunu üç dəfə ötür və lazım olsa dörd ildən çox müddətə ölkə idxalını qarşılaya bilər.
Bir sözlə, bu tutarlı vəsait yığımı ölkə iqtisadiyyatının inkişafını dünya bazarlarında xammal qiymətlərinin çalxalanmasından asılı olmayaraq təmin etməklə yanaşı, həm də ölkənin gələcək nəsilləri üçün strateji ehtiyat rolunu oynayır.

MODEL OF EFFECTIVENESS
Azerbaijan's economic model is unanimously considered one of the best in the post-Soviet area for its ability to absorb the negative consequences of the global financial crisis. Maintaining high macroeconomic stability this year, our government achieved a considerable foreign trade surplus and, most importantly, our people's living standards have increased.
Macroeconomic stability and positive growth
Azerbaijan accounts for more than three quarters of the total economic potential of the three South Caucasus states today. The main model of economic development in the post-crisis period is active state participation and, if necessary, emergency regulation of the finance and credit sector, as well as successful measures to maintain macroeconomic stability. This policy has maintained a healthy balance between, on the one hand, providing liquidity to the real sector of the economy and on the other, minimizing inflation and stabilizing the manat exchange rate. Another key trend of the government's post-crisis policy was the boosting of the capital construction sector and broadening of infrastructure projects in the capital and provinces, which reoriented some non-oil sector production towards government orders. Incentives were introduced to increase industrial and agrarian exports to new foreign markets. An important component of government policy this year was the expansion of social support programmes and combating poverty, first and foremost in the provinces.
Despite the international economy's slow recovery in the post-crisis period, Azerbaijan maintained a positive dynamic in economic growth. According to the State Statistical Committee, the nation's GDP from January-November 2010 was AZN 36.6 billion, which is 4.5%, or AZN 1.4 billion, more than for the same period of 2009 at adjusted prices. About two thirds of total GDP in the first 10 months of this year was generated by industry, which grew by 3.4%, and services grew as much as 6.2%. For its part, the oil sector grew 2.6%, and the non-oil sector almost 6%. However, it must be noted that 75% of industrial growth is still accounted for by the raw materials sector. A positive dynamic was observed in the important figure for economic development, GDP per capita: by 1 December 2010, per capita GDP amounted to AZN 4,096, a 3.2% increase.
To all appearances, the development of our country's economy, after calculating the year's results, will be just as positive: according to State Statistical Committee forecasts, GDP growth might reach 4.8%.
Positive changes were also recorded in the investment sector, especially when compared with last year, when growth in capitalization slowed a little. From January-November 2010, investment in capital assets from all financial sources reached AZN 7.7 billion, 15.2% more than for the corresponding period last year. It is notable that, like last year, some three quarters of all investments were made by domestic investors - mainly local companies - as well as by state organizations and departments. As investment activity flags worldwide and international banks and donor organizations become more conservative in their lending, our country's reliance on its own resources is important in maintaining sustainable development in the economy. State investment activity this year alone allocated AZN 3.549 billion to capital construction and the development of industrial and transport infrastructure. For the past couple of years, this policy has helped to keep construction, service and other private companies afloat by supplying them with orders.
The sustainable development of Azerbaijan's economy, which has proven in practice its ability to withstand crises, serves as a beacon to attract considerable foreign investment. Statistics back this up: in the last 15 years, more than $37 billion of foreign investment entered the Azerbaijani economy. In terms of per capita foreign investment, Azerbaijan has been an undisputed leader among the CIS and Eastern Europe countries for a long time. In 11 months of 2010, total foreign investment was AZN 1.835 billion, which is growth of 38%, extrapolated over the year. Of the foreign investors, Britain remains in the lead, investing more than AZN 964 million, which is 50% more than in the corresponding period last year. Britain is followed by the United States, Japan, Norway and Turkey, which invested about AZN 700 million into our economy. And of the international financial institutions, the World Bank invested most this year: more than AZN 63 million.
Reviewing the pattern of investment, it has to be said that this year some 70% of all investments have been made into the non-oil sector - industry, electrical energy, the gas distribution sector, as well as into transport, agriculture and construction. In some areas, investment has doubled. However, investment into the oil sector also exceeded last year's figures somewhat; this is accounted for by the growing investment activity of BP and its consortium partners, the development of onshore deposits and an increase in SOCAR's own investment in the development of offshore deposits, petrochemicals and terminal infrastructure.
The most important indicator of Azerbaijan's economic growth is the greater prosperity of its citizens. For example, from January-November 2010, the population's income reached AZN 22.7 billion, which is 12% higher than last year. Indirect proof of the improvement in people's material circumstances lies in the increased turnover of goods in the trade and services sector. In the last 10 months, retail sales have almost reached AZN 11 billion, and the population purchased services worth AZN 3.7 billion. This is growth of 8.6% and 10.6% respectively, compared with last year. At the same time, higher incomes and higher increased expenditure in a country often trigger inflation. This could not be totally avoided in Azerbaijan. Last year, which was difficult for the development of the non-oil sector, was characterized by widespread saving of money, at both corporate and individual levels. This process resulted in a record-low level of inflation for the last decade: it remained below 1.5% last year. In the first 10 months of 2010, inflation reached 5.3%, exceeding the forecast 3%. This is precisely why the adoption of measures to reduce inflation is the most important priority for the government this year and next. The first steps in this direction were taken recently by the Central Bank, which raised the refinancing rate from 2 to 3%; this should balance the pressure from money supply on the country's economy.
Foreign trade surplus
An important component of our country's economic success this year was the dynamic development of foreign trade. According to the State Customs Committee, the country's foreign trade from January-November 2010 increased by almost 36% compared with the same period last year to reach $25.1 billion. Most trading transactions were in the export of hydrocarbon raw materials, whose prices increased considerably during the year. Thanks to the favourable market situation, our country achieved a foreign trade surplus of $19.4 billion. Azerbaijan had 145 trading partner nations this year: as before, Italy is the leading importer, followed by France, Israel and the United States. Surprisingly, Ukraine was fifth on this list, as Azerbaijan increased oil exports to that country increased considerably. Russian goods are the main imports, followed by Turkish, German, Chinese and Ukrainian products. In spring and summer 2010, our country achieved a positive trade balance with CIS countries for the first time in its history. Yet another interesting fact merits attention: for the last 15 years, our country has mainly exported its hydrocarbons to the European, US and CIS markets but, from last year, Southeast Asia was added to the export routes. It may well be that Asian trade will soon take up to 25% of all Azerbaijan's raw materials exports.
Our oil reserves still remain the foundation for the country's economic development, and Azerbaijan increases oil production every year. For example, in 11 months of this year, oil production increased by 1.6%, and 47.103 million tons of oil were extracted. A considerable proportion of the revenues from hydrocarbon export sales are accumulated in the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ), and the Central Bank of Azerbaijan (CBA) has also accumulated a significant amount of gold and currency reserves. In three quarters of 2010, the main financial reserve, the SOFAZ, increased its foreign currency holdings by the equivalent of AZN 9.578 billion. As a result, its aggregate assets increased by 45.8% from the beginning of this year, to reach $21.721 billion. Is this a lot or not? Bearing in mind that when the SOFAZ was founded its assets were only $271 million, its assets have grown more than 80-fold in the last 10 years. And in the last three years, they have doubled: the fund's reserves crossed the $10 billion mark in 2008 and two years later its accumulated reserves had passed $20 billion. According to SOFAZ management, if crude oil prices and the fund's expenses remain at current levels, assets will reach $50 billion within five years.
The Central Bank, too, has achieved noticeable success in building the country's monetary reserves: by late November, it had accumulated about $6.079 billion, of which 17.7%, or almost $917 million, in foreign currency reserves were received this year. By the end of this year, the country's total gold and currency reserves (SOFAZ and CBA) are expected to reach $30 billion. This sum is more than three times the foreign debt and, if need be, could cover import expenditure for more than four years.
In short, these considerable reserves not only ensure sustainable development in the economy, independently of world prices for raw materials, but also, most importantly, they constitute a strategic reserve for future generations.