Yaponiyanın baş naziri Sindzo Abenin hakim koalisiyası növbədənkənar parlament seçkisini qələbə ilə başa vurub. Koalisiyada Liberal-Demokrat Partiyası və sağ mərkəzçi Komeyto partiyası yer alırlar. Koalisiya yeni parlamentdəki 475 yerdən 326-na sahib çıxıb. Seçici fəallığı isə Yaponiya üçün (müharibədən sonrakı dövrdə) rekord sayılacaq həddə aşağı olub - 52%-dən bir qədər artıq. Seçki nəticəsində Liberal-Demokrat Partiyası 290 mandata sahib çıxıb, Demokrat Partiyası isə cəmi 73 mandat qazanaraq, növbəti dəfə sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşib. Yaponiya Kommunist Partiyası yeni parlamentdə 21 deputatla təmsil olunacaq. Beləliklə, Yaponiya parlamentinin Nümayəndələr Palatasının qanunların qəbulu və baş nazir seçimi səlahiyyəti olduğundan (bu postu parlamentdə ən çox səs yığmış partiyanın rəhbəri tutur), Sindzo Abe avtomatik olaraq, hökumət başçısı vəzifəsini özündə saxlamış sayılır.
Müşahidəçilərin fikrincə, seçkidə seçici fəallığının aşağı olması yapon elektoratının hazırkı rəhbərliyin siyasətindən məyus olduğunun göstəricisidir. Abe isə ictimaiyyətin onun artıq iki ildən artıqdır həyata keçirdiyi iqtisadi siyasətinə etimad göstərdiyinə əmindir. Xalq arasında "Abenomika" adlandırılan Abe kursu 20 illik deflayasiyanın aradan qaldırılması, iqtisadi inkişafa nail olunması kimi hədəflər müəyyənləşdirib. Bu məqsədlərə müxtəlif yollarla nail olunması planlaşdırılır - kredit dərəcələrinin artırılması, sənayeyə, ticarətə və dövlət istiqrazlarına ciddi vəsait xərclənməsi. Başa çatmaqda olan ilin əvvəlində Yaponiya hökuməti istehlak vergisini 5%-dən 8%-ə qaldırmışdı. İndi 2017-ci ilin yazında onun 10%-dək artırılacağı bildirilir. Bu, son dərəcə qeyri-populyar addım olduğundan, hökumət onu təxirə salmağa çalışır. Yaponiyada islahatlar batıb qalıb və ekspertlərin sözlərinə görə, fond bazarının inkişafından faydalanan yalnız zəngin oyunçular olub. Əksər sakinlərin gəlirləri isə ya olduğu kimi qalıb, ya da azalıb. Yaponiya dünyanın ən inkişaf etmiş iqtisadiyyatları sırasındadır. Lakin onun əhali arasında adambaşına düşən gəlirin səviyyəsi üzrə reytinqi, məsələn, Böyük Britaniya və ABŞ-dan da aşağı düşüb. Hələlik işçi qüvvəsinin artırılması yolları da tapılmayıb. Üstəlik, Yaponiyada əhali sürətlə qocalır. Yaponiya iqtisadiyyatının ən ciddi problemlərindən biri kimi, demoqrafiya göstərilir. Bu səbəbdən, "Asahi Shimbun" nəşrinin qeyd etdiyi kimi, yaponların yalnız 39%-nin hazırkı Nazirlər Kabinetinin siyasətini dəstəkləməsi təsadüf deyil. Sindzo Abeni dəstəkləyən insanların sayı onun baş nazir postunu ikinci dəfə tutduğu 2012-ci illə müqayisədə xeyli azalıb. Müxtəlif sosioloji sorğular əksər vətəndaşların baş nazirin növbədənkənar seçki qərarını, bunun nəyi dəyişəcəyini anlamadığını da göstərir.
Bu arada baş nazir iqtisadi vəziyyətlə yanaşı, ölkəsini Asiya-Sakit okean regionunda dəyişməkdə olan qüvvələr nisbətinə də kökləməyə çalışır. Son zamanlar bu regiondakı Amerikanın liderliyi nəzərəçarpacaq dərəcədə zəifləyib. Əvəzində bölgədə Çinin iqtisadi və hərbi nüfuzu sürətlə artır. Durğunluq vəziyyətində olan və 2011-ci ilin dağıdıcı zəlzələ və sunamisindən sonra hələ də özünə gəlməmiş Yaponiya Pekinlə rəqabət aparmağa çalışır.
Tokionu narazı salan əsas məqamlardan biri Çinin son inteqrasiya təşəbbüsləridir. Söhbət Pekinin İpək yolu iqtisadi zonasının (İpək Yolu Fondu), Asiya İnfrastruktur İnvestisiyaları Bakının (mənzil-qərargahı Pekində yerləşəcək AİİB 2015-ci ilin sonlarında yaradılmalıdır) və BRHÇC Bankının yaradılması təşəbbüslərindən gedir. Çin İpək yolu layihəsilə infrastruktur layihələrinə on milyardlarla dollar investisiya yatırmaq niyyətindədir. Söhbət həm də nəqliyyat infrastrukturu layihələrindən gedir - istər yerüstü, istərsə də dəniz. Çoxları bu işdə dünyanın bu bölgəsində Yaponiya və Qərb tərəfindən yaradılmış maliyyə-iqtisadi sistemə təhlükə görür. Onlar Çinin planlarını Avropanın Bərpası Proqramı ilə müqayisə edirlər. Pekinin əməllərinə hələ 1966-cı ildə yaradılmış Asiya İnkişaf Bankı (AİB) kimi maliyə strukturları xüsusilə narahatlıqla yanaşır. Xatırladaq ki, əsas təsisçiləri Yaponiya və ABŞ olan bu quruma hər dəfə Yaponiya vətəndaşı rəhbərlik edir. Görünən odur ki, AİB ilə AİİB bir-birləri üçün rəqibə çevriləcəklər, daha doğrusu, isə onlar artıq eyni layihələr uğrunda rəqibə çevriliblər.
Tokio Pekinin regionda dəmir yolu tikintisi bazarının əsas simasına çevrilmək cəhdlərinə mane olmağa çalışır. O, hətta xaricdə həyata keçirilən nəqliyyat və şəhər layihələrinə dəstək təşkilatı da yaradıb. Yaponiya regionun inkişafı prosesində sadəcə Çin qatarındakı sərnişin rolunu oynamaq istəmir. Yeri gəlmişkən, bu ifadəni Çin rəhbəri Si Szinpin Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının son sammitində dilə gətirib. Yaponları ən çox narahat edən isə gələcəkdə yuanın beynəlxalq valyutaya çevrilməsi perspektividir. "Çin arzusu" asta-asta da olsa, inamla "Asiya arzusu"na çevrilməkdədir. Si Szinpinin dediyi kimi, "Asiyada baş verənlərə məhz Asiya xalqları rəhbərlik etməli, regionun təhlükəsizliyini məhz onlar dəstəkləməlidir". Yeri gəlmişkən, bu konteksdə Yaponiyanın Rusiyaya qarşı necə davranacağı çox maraqlıdır.
Məlum olduğu kimi, Moskva Pekinlə miqyaslı enerji müqavilələri imzalayıb və Çinin Asiyada inteqrasiya planlarına qoşulmaq istəyir. Rusiya bu prosesə AİİB və BRHÇC Bankı vasitəsilə qoşulmağı düşünür. 2014-cü ilin yazında Abe Moskvanın Ukrayna siyasətini pisləmələrinə rəğmən, Rusiya ilə dialoq istəyində olduqlarına açıq eyham vurmuşdu. Amma Yaponiya həm də ABŞ və Avropanın Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyalara qoşulub.
Lakin iqtisadi ekspansiya hər zaman təhlükəsiz məsələləri ilə birgə addımlayır. Məhz bu məqamda Çin heç də hər zaman özünə əmin deyil. Çin hər zaman Tayvan boğazında, Cənubi Çin və Şərqi Çin dənizlərində ABŞ-ın qarşısının alınması yollarını axtarır. Pekin buna həm də HHM-nin identifikasiya zonaları vasitəsilə nail olmağa çalışır. Yeri gəlmişkən, bu, mübahisəli əraziləri də əhatə edir və nəticədə ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreya Çinə öz etirazlarını bildiriblər. Bu zonanın tətbiqi o deməkdir ki, bundan sonra həmin əraziyə daxil olacaq təyyarələrlə bağlı əvvəlcədən Çin hökumətinə məlumat verilməlidir. Yaponiya isə İkinci Dünya müharibəsindən sonra üzləşdiyi məhdudiyyətləri aradan qaldırmağa, mükəmməl ordu yaratmağa çalışır. Sindzo Abe Yaponiyanın pasifis Konstitusiyasının yenidən yazılması niyyətində olduqlarını açıqlayıb. Bu, Tokioya özünümüdafiə çərçivəsindən çıxmaq imkanı verəcək. Bununla da Yaponiya ordusunun xarici missiyalarda iştirakına qadağa aradan qaldırılacaq. Xatırladaq ki, İkinci Dünya müharibəsindən sonra yapon əsgərləri yalnız hərbi əməliyyatların tələb olunmadığı humanitar xilasetmə missiyalarında iştirak edir. Amma indi vəziyyət dəyişir. Məsələn, bu ilin aprelində Sindzo Abe hökuməti silah və hərbi texnika ixracına, təxminən, yarım əsrdir tətbiq olunmuş qadağanı aradan qaldırıb. Bu, əlbəttə ki, həm də Yaponiyanın müdafiə müəssisələri üçün yeni bazarların açılması istəyi ilə bağlıdır. ABŞ-ın bu səyləri dəstəkləməsi, Çin və Cənubi Koreyanın isə əksinə, baş verənlərə tənqidi yanaşması təəccüblü deyil.
İxrac qadağasının aradan qaldırılması Yaponiyanın Cənub-Şərqi Asiyanın daha zəif inkişaf etmiş dövlətlərinə hərbi yardımlar göstərməsini də asanlaşdıracaq. Məsələ ondadır ki, Çinin Cənub Çin dənizindəki mübahisəli ərazilərə iddiaları həmin dövlətlərin də xoşuna gəlmir. Söhbət Filippindən, Vyetnamdan, İndoneziyadan gedir. Yaponiya Vyetnama dəniz yardımı göstərməyə çalışır. Vyetnamın isə Çinlə neft yataqları ilə bağlı mübahisəsi davam edir. Bundan başqa, Filippinin sahil mühafizəsi Yaponiyadan 10 patrul gəmisi alıb. Həqiqətən də, Çinin əksər qonşuları onun iqtisadiyyatından yararlanmağa çalışsalar da, Pekinin hegemonluğundan ehtiyatlanırlar. Bu üzdən də onlar Tokio ilə Pekin arasında balanslaşdırılmış mövqe nümayiş etdirmək məcburiyyətindədirlər. Bütün bunları nəzərə alsaq, bir şeyi əminliklə söyləmək olar: Asiya-Sakit okean regionunun gələcək inkişafı və sabitliyi Yaponiyanın özünü nə qədər inamlı hiss etməsindən asılıdır - istər iqtisadi, istərsə də xarici siyasət baxımından.

Стабильность в зоне Азиатско-Тихоокеанского региона зависит от уверенности Японии
Правящая коалиция премьер-министра Японии Синдзо Абэ в составе Либерально-демократической партии и правоцентристской партии Комэйто одержала победу на внеочередных парламентских выборах. Коалиция получила 326 из 475 мест в парламенте при рекордно низкой (за все послевоенное время) явке в чуть больше 52%. В результате Либерально-демократическая партия получила 290 мест, Демократическая партия вновь потерпела сокрушительное поражение, набрав всего 73 депутатских мандата, а Коммунистическая партия Японии одолела всего 21 место. Так как Палата представителей японского законодательного органа обладает правом принятия законов и выбора премьер-министра (им становится глава партии, набравшей большинство), то Синдзо Абэ автоматически сохраняет за собой пост премьер-министра.
По мнению наблюдателей, низкая явка более чем ясно показала, что японский электорат разочарован текущей политикой руководства страны. Однако сам Абэ уверен, что общество все-таки выразило доверие его экономической политике, над которой правительство бьется уже более двух лет. Курс Абэ, который в народе окрестили "Абэномикой", ставит своей целью преодоление 20-летней дефляции и обеспечение экономического роста. Этого предполагается достичь разными мерами, среди которых повышение процентной ставки по кредитам, серьезные денежные вливания в промышленность, торговлю и государственные облигации. В начале уходящего года японские власти решили увеличить потребительский налог с 5% до 8%. Теперь же ожидается, что потребительский налог будет повышен до 10% весной 2017 года, что является крайне непопулярным решением, и правительство стремится его отсрочить. Реформы в Японии завязли, и, как указывают эксперты, даже пользу от роста фондового рынка получили лишь богатые игроки, а доходы большинства жителей либо остались на прежнем уровне либо снизились. Япония находится в числе самых развитых экономик мира, но ее рейтинг, оценивающий доход на душу населения, упал ниже, например, Великобритании и США. Пока не найдены и способы, как увеличить рабочую силу, особенно учитывая, что японское общество стремительно стареет. Демография продолжает оставаться серьезнейшим источником проблем японской экономики. Поэтому неудивительно, что, как сообщает издание Asahi Shimbun, лишь 39% японцев поддерживают политику текущего кабинета министров. Уровень поддержки Синдзо Абэ сильно ушел вниз с 2012 года, когда он стал премьер-министром во второй раз. Также различные соцопросы показывали, что большинство граждан не поняли, зачем премьер-министру понадобились досрочные выборы и что от этого изменилось.
Между тем, помимо экономической ситуации, глава кабинета министров также пытается подстроить страну к меняющемуся соотношению сил в Азиатско-Тихоокеанском регионе, которое в последнее время характеризуется относительным ослаблением американского лидерства и резким наращиванием китайского экономического и военного влияния. Япония, находящаяся в состоянии стагнации, а также еще не оправившаяся от последствий разрушительных землетрясения и цунами 2011 года, пытается соперничать с Пекином.
Особенно Токио не нравятся последние интеграционные инициативы Поднебесной по созданию экономической зоны Шелкового пути (Фонд Шелкового пути) и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ, со штаб-квартирой в Пекине, должен появиться в конце 2015 года), а также Банка БРИКС. Под проект Шелкового пути Китай намерен инвестировать десятки миллиардов долларов в инфраструктуру, в том числе и транспортную - как наземную, так и морскую. Многие видят в этом угрозу финансово-экономической системе, сформированной в этой части планеты Японией и Западом, а также сравнивают китайские планы с Программой восстановления Европы. С особой опаской на действия Пекина смотрят такие финансовые структуры, как созданный еще в 1966 году Азиатский банк развития (АБР), главными учредителями которого являются Япония и США и который раз за разом возглавляют граждане Японии. Похоже на то, что АБР и АБИИ будут соперничать, а вернее, уже соперничают за одни и те же проекты. Токио также пытается противодействовать желанию Китая занять главенствующее положение на рынке железнодорожного строительства в регионе и даже создало организацию поддержки транспортных и городских проектов за рубежом. Япония не хочет занимать место пассажира в китайском поезде развития региона, о котором говорил глава КНР Си Цзиньпин на недавнем саммите АТЭС. Но еще больше ей не нравится перспектива того, что в будущем юань может стать международной валютой. "Китайская мечта", однако, медленно, но уверенно превращается в "азиатскую мечту". Как подчеркивал Си Цзиньпин, "именно народы Азии должны руководить делами Азии и поддерживать безопасность Азии". Кстати, в данном контексте весьма интересно, как Япония будет вести себя в отношении России, которая заключила с Китаем масштабные энергетические контракты и пытается стать сопричастной китайским планам по азиатской интеграции, в том числе и через АБИИ и Банк БРИКС. В конце весны 2014 года Абэ ясно давал понять, что хочет поддерживать диалог с Россией, несмотря на то, что Токио осудил действия Москвы в отношении Украины, и Япония подключилась к санкциям, введенным США и Европой.
Однако рука об руку с экономической экспансией всегда идут вопросы безопасности. И вот именно тут Китай иногда чувствует себя уже не столь уверенно. Пекин постоянно ищет пути сдерживания США в районе Тайваньского пролива, Южно-Китайского и Восточно-Китайского морей, как, например, введение зоны идентификации ПВО, покрывающей в том числе и спорные территории, что вызвало негативную реакцию со стороны США, Японии и Южной Кореи. Введение зоны означает, что теперь пересекающие ее самолеты должны заранее уведомлять об этом власти Китая. Япония же на этом фоне пытается преодолеть ограничения, наложенные на страну после поражения во Второй мировой войне, и создать полноценную армию. Синдзо Абэ объявил о плане "реинтерпретации" японской пацифистской конституции, что позволит Токио выйти за рамки самообороны и отменить запрет на использование японских войск для боевых миссий за рубежом, тогда как после Второй мировой войны японские солдаты участвовали только в гуманитарных спасательных миссиях, не требующих боевых действий. Однако теперь ситуация меняется. Так, в апреле этого года правительство Синдзо Абэ отказалось от почти полувекового запрета на экспорт оружия и военной техники, что, конечно, также было продиктовано и желанием открытия новых рынков для японских оборонных предприятий. Неудивительно, что США поддерживают эти усилия, а Китай и Южная Корея, напротив, критикуют их.
Отказ от запрета на экспорт облегчает Японии оказание военной помощи менее развитым странам Юго-Восточной Азии, которым также не нравятся претензии Китая на оспариваемые территории в Южно-Китайском море, - Филиппинам, Вьетнаму, Индонезии. Япония пытается оказать морскую помощь Вьетнаму, у которого территориальный спор с Китаем из-за нефтяных скважин, береговая охрана Филиппин получила от Японии 10 патрульных судов. Действительно, большинство китайских соседей хоть и желают получить преференции от "поднебесной" экономики, но все же опасаются гегемонии Китая и поэтому вынуждены балансировать между Токио и Пекином. Поэтому без преувеличения можно сказать, что от того, насколько уверенно себя будет чувствовать Япония - и экономически, и во внешней политике, - во многом зависят дальнейшее развитие и стабильность Азиатско-Тихоокеанского региона.