BÜTÜN QƏLƏBƏLƏRİ ƏLİMİZDƏN ALA BİLMƏZLƏR
Deyirlər, idman siyasət, böyük idman isə böyük siyasətdir. Azərbaycan buna dekabrın 11-də əyani şəkildə şahid oldu. Həmin gün 2013/14 mövsümünün Azərbaycan çempionu olmuş "Qarabağ" futbol klubu Avropa Liqasından kənarlaşdırıldı. Xatırladaq ki, Miroslav Zelinkanın rəhbərlik etdiyi çex hakimlər briqadası turnirin qrup mərhələsinin son matçında Milanın "İnter" klubu ilə keçirilən qarşılaşmada ağdamlıların son dəqiqədə vurduqları təmiz qolu hesaba almadılar. Hakim hər kəsin heyrətinə səbəb olan qərar qəbul etdi - qol "ofsayd"dan vurulub. Bu qərardan dərhal sonra qarşılaşmanın başa çatdığını bildirən fit səsi eşidildi. Nəticədə, bu bərabərlik eyni vaxtda Fransanın "Sent-Etyen" klubu ilə qarşılaşan və minimal hesabla qələbə qazanan Ukraynanın "Dnepr" komandasının qrupda ikinci yeri tutmasına imkan verdi. Sonradan, hətta "Qarabağ"ın rəqibləri belə, çex hakimin qərarının ədalətsiz olduğunu etiraf etdi, Azərbaycan prezidenti isə bu qərarı cinayət adlandırdı.
"R+"un ötən nömrəsində matç və hakimin qərarının mümkün siyasi motivi haqda yazılmışdı. Lakin ötən həftə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Qarabağ" futbol klubunun oyunçuları və məşqçilər korpusu ilə keçirdiyi görüş, orada səsləndirilən bəyanatlar ölkə rəhbərliyinin məsələyə münasibətini ortaya qoydu: baş verənlər adi hakim səhvi olmayıb və Zelinkanın qərarı idman çərçivəsini aşıb.
"Bu oyunda siz çox gözəl mübarizə aparmısınız. Qələbəyə layiq idiniz və qələbəni əldə etmisiniz. Bütün dünyanın gözü qarşısında təmiz qol vurmusunuz. Ancaq hakim briqadasının qeyri-peşəkarlığı, ya da ki qərəzli münasibəti ucbatından o qol sayılmadı və beləliklə, sizin qarşınıza bir sədd qoyuldu. Bu, böyük ədalətsizlikdir", - deyə dövlət başçısı qarabağlıları və onların baş məşqçisi Qurban Qurbanovu qəbul edərkən bildirib.
İ.Əliyev bu hakim səhvini, ümumilikdə, müəyyən xarici dairələrin Azərbaycana ədalətsiz münasibətinə aid edib bildirib ki, həmin dairələr ölkənin uğurlu inkişafını həzm edə bilmir, onun uğurlarına kölgə salmağa, ləkələməyə, qaralamağa çalışır.
Dövlət başçısı "Qarabağ" futbolçularının məhz bu cür ədalətsiz münasibətin qurbanı olduqlarını söyləyib. İ. Əliyev bildirib ki, komandanın təmiz qələbəsi vicdansızcasına oğurlanıb və bu, idman dünyasında cinayətdən başqa bir şey deyil.
1968-ci ildə Kataloniyanın "Barselona" klubunun prezidenti olmuş Karreras Giteras vaxtilə belə bir fikir işlətmişdi: "Barsa klubdan daha artıqdır". Bu cümlə (Mas que un club) bu gün də dünyanın ən güclü komandalarından olan "Barselona"nın doğma meydanının tribunalarını bəzəyir. Bu fikir Azərbaycanın son çempionuna da çox yaraşır. "Qarabağ" adını daşıyan klub 20 ildən artıqdır ki, ayrılmaz hissəsi olan Qarabağı itirmiş ölkə üçün klubdan daha artıqdır. İndi bu torpaqların əsl sakini olan azərbaycanlılar Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş bu ərazilərdə yaradılmış separatçı rejim tərəfindən cinayətkar kimi mühakimə olunurlar. Ona görə də futbolçular "Qarabağ"ın beynəlxalq arenadakı hər bir oyununa xüsusi motivasiya ilə çıxırlar. Onların hər qələbəsi Azərbaycanda ölkənin eyniadlı ərazisinin erməni işğalından azad olunacağı günə yaxınlaşmaq baxımından, kiçik qələbə kimi qəbul edilir. Ağır olanı Ağdam klubunun Avropa meydanlarındakı çıxışının onların günahı olmadan yarımçıq qalmasıdır.
Çex hakimin qarabağlıların qələbə qolunu saymamasının səbəbləri haqda uzun-uzadı mübahisə etmək olar. Yeri gəlmişkən, əksər ekspertlər haqlı olaraq bu qərarı Ukraynada baş verən siyasi hadisələrlə əlaqələndirilər. Onların fikrincə, Avropa Ukrayna klubunu nəyin bahasına olur-olsun, turnirin növbəti mərhələsinə çıxarmağa çalışıb. Bu versiyanı təsidiqləyən kifayət qədər əsalı fakt var. Məsələn, paralel şəkildə keçirilən "Dnepr" - "Sent-Etyen" qarşılaşmasında ukraynalılar qələbə qolunu "ofsayd"dan vurublar. Üstəlik, turnirin 4-cü turunda "Qarabağ"ın "Dnepr" ilə keçirdiyi və ukraynalıların 1:2 hesabı ilə qalib gəldikləri qarşılaşmada da polşalı hakimlər briqadasının obyektivliyini şübhə altına qoyan bir sıra faktlar var.
Qərb idman və mədəniyyət hadisələrindən indiyədək dəfələrlə siyasi maraqlarına uyğun istifadə edib. Kiyevdə 2004-cü ilin dekabrında baş vermiş "narıncı inqilab"ın ukraynalı müğənni Ruslananın "Eurovision-2004"dəki qələbəsindən sonraya təsadüf etdiyini xatırlatmaq kifayətdir. Sonradan Viktor Yuşşenkonun hakimiyyətə gəlişi ilə nəticələnmiş inqilabın simalarından biri məhz Ruslana olmuşdu.
O dövrdə Kiyevə UEFA da öz dəstəyini göstərdi. 2007-ci ilin aprelində qurum futbol üzrə Avropa Çempionatının Ukrayna və Polşada keçirilməsinə dair qərar qəbul etdi. Maraqlıdır ki, həmin zaman Kardiffdə keçirilmiş səsvermənin nəticələri meydana bir çox suallar çıxarmışdı. Onda 11 səslə İtaliya finala yüksəlmiş, ikinci yeri birgə ərizə ilə müraciət etmiş Macarıstanla Xorvatiya tutmuşdular. Ukrayna-Polşa tandemi üçüncü yerdə qərarlaşmışdı. Lakin səsvermənin son raundunda ortaya tamamilə fərqli mənzərə çıxmışdı - Polşa-Ukrayna ciddi səs çoxluğu ilə - 12 səslə qalib gəlmişdi. İtalyanlar isə bu səsvermədə yalnız 4 səs qazana bilmişdilər. Yekun səsvermədə Macarıstanla Xorvatiya "0" səslə qaldı. O zaman İtaliya Futbol Federasiyasının rəhbəri Cankarlo Abate UEFA-nın qərarını siyasi qərar adlandırmış, İtaliya millisinin ozamankı baş məşqçisi Marçello Lippi isə Avropanın ali futbol qurumunun qərarını onun Şərqi Avropada futbolu inkişaf etdirmək niyyəti ilə əlaqələndirmişdi. Analoji mövqeyi Macarıstan və Xorvatiya da ortaya qoymuşdular.
Beləliklə, UEFA-nın Ukraynaya həddindən artıq sevgi göstərdiyinə dair şübhələr üçün kifayət qədər əsas var. Və "Dnepr" bu mövsüm Avropa Liqasının qalibi olarsa belə, bu, sensasiya sayılmamalıdır.
Bu yerdə "Qarabağ"ın əvvəlki çıxışlarında da baş vermiş ədalətsizlikləri xatırlatmamaq mümkün deyil. Məsələn, Avropa mətbuatında Azərbaycan klubunun dəfələrlə erməni komandası kimi təqdim edildiyini xatırlatmaq olar. Məsələ başqadır. Xaricdə Qarabağ adının Azərbaycanla birgə çəkilməsi çoxlarının xoşuna gəlmir - istər ərazi məsələsində olsun, istərsə də futbol klubu.
Azərbaycana qarşı hər addımda rast gəlinən ikili standartlar idmana, mədəniyyətə və siyasətlə heç bir əlaqəsi olmayan digər sahələrə də sirayət edib. Söhbət Qarabağdan getdikdə isə bu ikili standartlar özünü daha aydın şəkildə göstərir.
Bu vəziyyətdə hansı addımları atmaq olar? Qarabağlıların apelyasiyasına fevralın əvvəlində baxılacaq. Ən nikbin ssenariyə görə, bu, hakimlərə qarşı cəzanın tətbiqi ilə nəticələnəcək. Amma UEFA-nın "Qarabağ" - "İnter" matçına dair protokolundakı "0:0" hesabı heç bir halda dəyişməyəcək.
Görünən odur ki, ədalətsiz münasibətə vərdiş etmiş Azərbaycan hakimlərin cəzalandırılmasına nail olsa belə, onların ədalətsiz qərarı ilə barışmalı olacaq. Amma hakimlərin arxasında kim durursa-dursun, onların yanlış qərarı ilə barışmaq ölkənin artıq 20 ildən çoxdur üzləşdiyi ədalətsizliklərlə barışması anlamına gəlmir.
Azərbaycan öz müstəqil siyasəti ilə öz yolunu getməkdə davam edəcək. Bu yolda addımlayan Azərbaycan qarşısına qoyduğu məqsədlərə nail olmaqla sübut edəcək ki, əsas məsələlərdə onu heç kim "ofsayd"da qoya bilməz. Bu yerdə Azərbaycan prezidentinin "Qarabağ" futbolçuları ilə görüşdə səsləndirdiyi daha bir fikri xatırlatmaq yerinə düşər: "Bizim üstünlüyümüz ondan ibarətdir ki, başqa ölkələrlə, yaxud da ki beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərimizi tənzimləyən heç bir hakim briqadası yoxdur. Biz bu mübarizədə öz sözümüzü deyirik və əksər hallarda qələbə bizimlə olur".
"Bizim üstünlüyümüz ondan ibarətdir ki, başqa ölkələrlə, yaxud da ki, beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərimizi tənzimləyən heç bir hakim briqadası yoxdur. Biz bu mübarizədə öz sözümüzü deyirik və əksər hallarda qələbə də bizimlə olur".

ВСЕХ ПОБЕД НЕ ОТОБРАТЬ
Говорят, спорт - это политика, а большой спорт - это большая политика. Азербайджан убедился в этом воочию 11 декабря на примере печальной истории с футбольным клубом "Карабах", когда чемпиона страны сезона 2013/14 года оставили за бортом Лиги Европы. Напомним, что чешская бригада судей во главе с Мирославом Зелинкой отменила чистый гол агдамцев, забитый на последней минуте последнего группового матча лиги с миланским "Интером". Арбитр счел, к всеобщему изумлению, что гол был забит из положения вне игры, и практически сразу же сигналом свистка известил о завершении матча. Итоговаяничья вывела на второе проходное место украинский "Днепр", одержавший в параллельном матче победу с минимальным счетом над французским "Сент-Этьеном". Позднее даже соперники "Карабаха" признают несправедливость решения чешского арбитра, а президент Азербайджана вообще назовет это решение преступлением.
В прошлом номере R+ уже писалось подробно о самом матче и возможной политической мотивации судейского решения. Однако прошедшая на минувшей неделе встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева с игроками и тренерским штабом ФК "Карабах" и озвученные в ходе этой встречи заявления дали понять об отношении руководства страны к данному вопросу: произошедшее не было рядовой судейской ошибкой и решение Зелинки выходит далеко за пределы спорта.
"В этой игре вы прекрасно боролись. Вы были достойны победы и добились ее. На глазах у всего мира забили чистый гол. Но по причине непрофессионализма или же предвзятого отношения судейской бригады этот гол не был засчитан и, таким образом, перед вами была поставлена преграда. Это большая несправедливость", - сказал глава государства, принимая "карабахцев" и их наставника Гурбана Гурбанова.
И.Алиев приравнял судейскую ошибку в целом к несправедливому отношению к Азербайджану со стороны определенных зарубежных кругов, которые не могут переварить успешное развитие страны, пытаются бросить тень на ее успехи и последовательно прилагают усилия, чтобы ее запятнать, очернить, оклеветать.
По словам главы государства, футболисты "Карабаха" стали жертвой именно такого несправедливого отношения. Как отметил И.Алиев, у команды бессовестно отняли честную победу, и это не может расцениваться иначе, как преступление в мире спорта.
Нарсис де Каррерас Гитерас, ставший в 1968 году президентом каталонского клуба "Барселона", однажды изрек: "Барса больше чем клуб". Эта фраза (Mаsqueunclub) сегодня красуется на трибунах этого, одного из сильнейших футбольных клубов мира. Вместе с тем именно это высказывание как нельзя лучше подходит и к последнему чемпиону Азербайджана. Клуб, носящий название "Карабах", - это больше чем клуб для страны, которая уже более 20 лет лишена своей неотъемлемой части - Карабаха, за посещение которого коренных жителей - азербайджанцев - представители созданного на этой оккупированной Арменией самозваного режима судят, словно преступников. Оттого каждая игра "Карабаха" на международной арене придает его игрокам особую мотивацию, а каждая победа воспринимается в Азербайджане как маленькая победа в деле приближения дня освобождения одноименной части азербайджанской территории от армянской оккупации. Тем обидней, что выступления клуба из Агдама на полях Европы прервались, причем не по их вине.
Можно сколько угодно спорить, что стояло за решением чешского судьи отменить победный гол "карабахцев". Кстати, многие эксперты, и небезосновательно, связывают это решение с политическими событиями в Украине и желанием Европы во что бы то ни стало протащить украинский клуб в следующий этап турнира. В подтверждение этой версии говорят достаточно обоснованные предположения, что победный гол в параллельной игре "Днепра" с "Сент-Этьеном" игроки украинского клуба забивали из положения вне игры. Да и игра "Карабаха" с "Днепром" в четвертом туре, в котором со счетом 1:2 победила украинская команда, оставила массу вопросов по поводу беспристрастного арбитража по стороны польской судейской бригады.
Запад не первый раз использует спортивные и культурные события для продвижения политических интересов. Достаточно вспомнить, что "оранжевая революция" в Киеве произошла в декабре 2004 года после победы украинской певицы Русланы на "Евровидении-2004". Именно Руслана стала одним из символов произошедшей позже революции, по результатам которой президентом был избран Виктор Ющенко.
Свою лепту в поддержку Киева в тот период внесла и УЕФА, в апреле 2007 года принявшая решение о проведении чемпионата Европы по футболу 2012 года в Украине и Польше. Интересно, что итоги голосования в Кардиффе вызвали массу вопросов. Тогда в финальный раунд прошла Италия с 11 голосами, на втором места была совместная заявка Венгрии и Хорватии и лишь третьим шел польско-украинский тандем. Однако окончательный раунд голосования выявил совсем иную картину - с подавляющим преимуществом в 12 голосов победила польско-украинская заявка, тогда как итальянцы получили лишь четыре голоса, а венгры с хорватами остались с "баранкой". Глава Федерации футбола Италии Джанкарло Абате назвал решение УЕФА политическим, а тогдашний главный тренер сборной Италии Мачелло Липпи связал это решение с намерением УЕФА продвигать футбол в Восточной Европе. Аналогичного мнения придерживались и представители Венгрии и Хорватии.
Таким образом, для подозрений УЕФА в излишней любви к Украине есть достаточно оснований. И если "Днепр" даже выиграет Лигу Европы в этом сезоне, это уже не будет казаться какой-то сенсацией.
Здесь можно припомнить и другие несправедливости, происходившие во время прежних выступлений "Карабаха". В частности, вспоминается, как в европейской прессе азербайджанский клуб нередко именуется армянским. Вопрос в другом. Очень многим за рубежом не нравится ассоциировать Карабах с Азербайджаном, идет ли речь о территории или футбольном клубе. Вездесущие двойные стандарты в отношении Азербайджана распространяются и на спорт, и на культуру, и на остальные сферы, не имеющие, казалось бы, ничего общего с политикой. А когда речь идет о Карабахе, то эти двойные стандарты проявляются еще более очевидно.
Что можно предпринять в этой ситуации? Апелляция "карабахцев", которая будет рассматриваться в начале февраля, при самом оптимистичном сценарии завершится дисциплинарным взысканием в отношении арбитра, но не изменит итоговое "0:0" в протоколе УЕФА по матчу "Карабах" - "Интер".
Судя по всему, Азербайджану, привыкшему к предвзятому отношению, придется смириться с несправедливым решением судей, даже добившись их наказания. Но смирение с судейским ляпом, что бы за ним ни стояло, не означает смирение с несправедливостью, с которой страна сталкивается вот уже более двух десятилетий.
Азербайджан с его независимой политикой продолжит идти своим путем, последовательно добиваясь поставленной цели, доказывая, что по главным вопросам оставить его "вне игры" не удастся никому. Здесь хочется напомнить о еще одном высказывании президента Азербайджана на той же встрече с футболистами "Карабаха": "Наше преимущество заключается в том, что нет никакой судейской бригады, регулирующей наши отношения с другими странами или же международными организациями. Мы говорим свое слово в этой борьбе, и в большинстве случаев победа остается за нами". Так что главная борьба за Карабах еще впереди.
"Наше преимущество заключается в том, что нет никакой судейской бригады, регулирующей наши отношения с другими странами или же международными организациями. Мы говорим свое слово в этой борьбе, и в большинстве случаев победа остается за нами".