Azərbaycanda bank bölməsinin yeni sağlamlaşdırılma mərhələsinə başlanılıb
Mərkəzi Bank (AMB) ölkənin bank bölməsində islahatların yeni mərhələsinin gerçəkləşdirilməsinə başlayıb. Əsas ideya və məqsəd ölkənin bank sistemi üçün dünya maliyyə böhranının gedişində aşkarlanmış risklərin azaldılması, xüsusilə də bazarın xırda oyunçularından yaxa qurtarması yolu ilə məhdudlaşdırılmasıdır.
Bəllidir ki, böhran dövründə Azərbaycanın bank sektoru müflisləşmə və ya nəzarət orqanının qərarı ilə bankların bağlanması hallarından uzaq dura bildi, amma AMB təmsilçiləri belə kredit qurumlarının sayının məhdudlaşdırıla biləcəyini, özü də ciddi şəkildə azalma ehtimalının mövcudluğunu vurğulayırdılar. Eyni zamanda, AMB əsas məqsəd kimi, bank sisteminin konsolidasiyası və optimallaşdırılması üzrə strategiyanın hazırlanmasını özü üçün öhdəlik kimi müəyyənləşdirmişdi. Bu strategiyanın tərkibinə zəif bankların bazardan çıxarılması da daxildir. Bu yöndə işlərə dekabrın 1-dən başlanıb və AMB iki bankın - 1994-cü ildən fəaliyyət göstərən «Debütbank»ın və 1992-ci ildən fəaliyyətə başlayan «Kövsərbank»ın lisenziyasının ləğv edilməsi barədə qərarını açıqlayıb.
Sistemin sağlamlaşdırılma yolları
Azərbaycanın bank bazarında bundanəvvəlki ixtisarlar 2008-ci ilə təsadüf edir və onda demək olar ki, çoxdan fəaliyyətini dayandırmış «Poçtbank»ın və kapitallaşdırma üzrə tələbləri yerinə yetirə bilməyən «Atlantbank»ın lizensiyası alınmışdı. Amma onda yaranmış boşluq tezliklə doldu və «Naxçıvanbank» ASC-yə, həmçinin, «Azfinans Bank»a (indiki «AFB Bank») fəaliyyət üçün lisenziya verildi.
Hazırda AMB-nin qarşısında duran əsas məsələ bankların möhkəmləndirilməsi və bank sisteminin kapitallaşdırılmasının yüksəldilməsidir. İslahat prosesi başa çatdıqdan sonra, bazarda neçə bank qalacağını, bunun hansı nəticələr verəcəyini praktik olaraq bu gün demək mümkün deyil. Bir sıra ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, bank bazarda dayanıqlı şəkildə müəyyən sahəni tutubsa, onun kiçik və ya böyük olması elə də önəm daşımır. Əsas məsələ onun qanunvericiliyi və normativləri pozmadan işləməsidir. Buna misal kimi, kiçik İsveçrəni göstərmək olar, orada iri və xırda banklar dinc yanaşı fəaliyyət göstərirlər. «Bədbəxtlikdən», bankların sayı da o qədərdir ki, iynə atsan, yerə düşməz. Orda hamı üçün iş var və hər bir bank lazımlıdır.
Azərbaycanda isə vəziyyət bu baxımdan, əlbəttə ki, fərqlənir və burada kredit qurumlarının sayının azaldılması çox vacibdir. Bu bazarda keyfiyyətli bank xidməti gös-tərməyə qadir daha peşəkar iştirakçıları saxlamaq lazımdır.
Ancaq bank bölməsinin sağlamlaşdırılma templəri bütün iqtisadiyyatın sağlamlaşdırılması templərinə uyğun gəlməlidir - qısa müddətdə sərt ləğvetmələr bank xidmətlərinin əsas istifadəçiləri arasında panikaya səbəb ola bilərdi. Buna istinad edərək, bankların sayının azaldılması üçün üç yol - konsolidasiya, lisenziyanın məhdudlaşdırılması və onların statusunun bankolmayan kredit qurumuna dəyişdirilməsı, ən nəhayət isə, bazardan çıxarılması nəzərdə tutulur.
AMB tərəfindən hazırlanan bank təşkilatlarının konsolidasiyası strategiyasına görə, müvafiq qərarların qəbulu üçün onlara müəyyən vaxt verilcək. Bu, başqa bankla qovuşmaq, statusun bankolmayan kredit qurumuna dəyişdirilməsi və ya bağlanma qərarları ola bilər. Bu proses uzunmüddətli olacaq.
O zaman AMB-nin əsas vəzifəsi əhalinin banklardakı əmanətlərinin təhlükəsizliyin gücləndirilməsi olacaq ki, bu da həmin bölməyə etibarın qorunması sarıdan çox vacibdir. Bu və ya başqa bankın konsolidasiyası haqqında qərar qəbul olunan zaman, əhalinin əmanətləri daha sağlam banklara keçiriləcək, ya da əmanətçiyə Əmanətlərin Sığortası Fondu vasitəsilə kompensasiya ödəniləcək. Ölkənin 45 bankından 43-ü bu fondun üzvüdür.
«Debütbank» və «Kövsərbank»ın bağlanması məsələsini şərh edən AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov bildirib ki, Mərkəzi Bankın bankların sayının daha da azaldılması barədə planı yoxdur. Bu banklarda isə AMB problemləri uzun müddət müşahidə edib. Onlar likvidliklərini və ödəniş qabiliyyətlərini itiriblər, konsolidasiya və ya statuslarının bankolmayan kredit qurumuna çevrilməsi ilə bağlı imkana malik deyildilər.
Məsələ bundadır ki, bu bankların yetərincə kredit öhdəlikləri olub, konsolidasiyaya isə yalnız öhdəlikləri ilə problemi olmayan sağlam banklar gedə bilər. Buna görə də, qanunvericiliyə uyğun olaraq, onların lisenziyaları geri alınıb. Eyni zamanda, AMB başçısı bildirib ki, bu banklarda əhalinin əmanətlərinin çox az olmasına baxmayaraq, lisenziyaların geri çağırılması heç də depozitlərin itirilməsinə gətirməyəcək. AMB artıq araşdırma aparır və qanunvericiliyə uyğun olaraq, onların geri qaytarılması üzrə bütün tədbirləri gerçəkləşdirir.
Elman Rüstəmov bildirib ki, AMB siyasətinin əsasında bütün bank sistemi üçün problem yaradan zəif bankları kənarlaşdırmaq durur. Bu təcrübə ABŞ-da və Rusiyada da görülür və bu, normaldır. O, növbəti dəfə bankları konsolidasiyaya çağırıb və öz fəaliyyətlərini düzgün qurmaq üçün onlar daha geniş biznes imkanlarına və korporativ idarəetmə standartlarına malik olmalıdırlar.
Birlikdə xoşbəxtlik
Bildirmək gərəkdir ki, Azərbaycanın bank sisteminin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) da iştirakı ilə bankların uğurlu konsolidasiysı təcrübəsi var. İndiki «Unibank» 2002-ci ildə iki kommersiya bankının - «MBank»ın və «Promtexbank»ın birləşdirilməsi nəticəsində yaranıb. AYİB orada iştirak payının 15 faizlik hissəsini əldə edib. Bunun ardınca 2005-ci ildə "Bank of Baku" ASC-nin «İlkBank»la birləşməsi baş verib. AMB 2010-cu ildə bankların konsolidasiyası prosesinin fəallaşacağı barədə açıqlama vermişdi, amma il artıq başa çatır, gerçəkləşdirilmiş birləşmə faktı qeydə alınmayıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın bank bölməsindəki konsolidasiya proseslərinə beynəlxalq institutların marağı daha da artıb. AYİB-lə yanaşı, bu prosesə qoşulmaq üçün Dünya Bankı (DB) qrupuna daxil olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (BMK) da niyyət bildirib. Korporasiyanın Azərbaycandakı nümayəndəsi Aliyə Əzimova bu yaxınlarda qeyd edib ki, «Əgər Azərbaycan banklarının konsolidasiyası baş verərsə, biz bu prosesi dəstəkləmək məsələsinə baxmağa hazırıq, amma bu gün korporasiyaya banklardan belə təklif daxil olmayıb».
Bakı Banklararası Valyuta Birjasının rəhbəri Fərhad Əmirbəyov hesab edir ki, hazırda bank aktivlərinin və kapitallarının konsolidasiyası üçün məqam yetişib, çünki bank sisteminin kapitallaşmasına ehtiyac var. «AMB-nin normativləri üzrə minimal tələb ilə bankların kapitallaşması arasında fərq dəfələrlə, bəlkə də on dəfələrlə yüksək olmalıdır. Bu gün iqtisadiyyata faydanı kapitalı 100 mln manat və daha yuxarı olan banklar, həcmi 2-3 milyrad manat olan pul bazarları, həcmi 5 mlrd manat olan fond bazarı gətirə bilər», - deyə F.Əmirbəyov hesab edir.
Bank sistemində sabitliyin dəstəklənməsi üçün AMB əsas fəaliyyət istiqamətləri arasında şəffaflığın və bankların kapital bazasının keyfiyyətinin yüksəldilməsini, risklərin örtülməsi və qəbul edilən risklər barədə məlumatların açıqlanması üzrə tələblərin sərtləşdirilməsini, maliyyə vasitələrinin məhdudlaşdırılması və kapitalın rezervləşdirilməsini, o cümlədən, likvidlik normativlərinə yenidən baxılmasını müəyyən edib. AMB hesab edir ki, bu tədbirlər bazar iqtisadiyyatının əsas maliyyə vasitəçiliyi kanalı, iqtisadi artımın uzunmüddətli sabit resurslar mənbəyi olan bank sisteminin dayanıqlılığını artırmağa imkan verir.
Sonrakı tədbirlərə kapitala tələbin dəyişdirilməsi də daxildir ki, bu da rezerv kapitalının yaranmasını, daxili bankların kapital bazasının keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və şəffaflığının artırılmasını nəzərdə tutur. Buna paralel olaraq, nəzarət qurumu bank qanunvericiliyinə bankın bankolmayan kredit qurumuna (BOKQ) çevrilməsi imkanı ilə bağlı əlavələr daxil etməkdə davam edəcək. Bütövlükdə, kapitalın iriləşdirilməsi üçün konsolidasiyaya getməyən banklara BOKQ-a çevrilmək təklif ediləcək.
AMB, həmçinin, ölkədə sistemyaradan bankların tənzimlənməsi ilə bağlı münasibətləri təkmilləşdirmək niyyətindədir. Qlobal böhran dərslərinə əsaslanan AMB hesab edir ki, hazırda prusendisial normalar baxımından, bütün banklara eyni cür yanaşmaq olmaz. Buna görə də nəzarət fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması üçün böhrandansonrakı inkişaf məsələləri sırasına AMB-nin gündəliyinə sistemyaradan bankların tənzimlənməsinə sistemli, daha kompleksli yanaşma tətbiqi imkanlarının mümkünlüyü məsələsi daxildir, çünki onlar bütün bank sistemi üçün risk mənbəyi ola bilər.
Buradan belə çıxır ki, hazırda AMB üç istiqamətdə - kapitalın adekvatlığının tənzimlənməsi, likvidliyin idarəedilməsi və maliyyə rezervləşdirilməsi üzrə yeni tənzimləyici çərçivələr tətbiq etməyə hazırlaşır. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə görə, kapitalın adekvatlığına normativ tələb 12% təşkil edir, likvidlik əmsalı isə 30% səviyyəsində müəyyən edilib. Fəaliyyətdə olan və yenidən yaradılan bankların nizamnamə kapitalının minimum ölçüsü 10 mln manat təşkil edir.
Qeyd edək ki, MDB ölkələri böhran dövründə bankların kapitallaşmasına tələbi artırmağa gediblər. Qazaxıstan Milli Bankı tərəfindən 2009-cu il oktyabrın 1-dən kapitallaşma üzrə tələbi 5 mlrd tengeyə qaldırıb, regional banklar üçün 2 mlrd tengedən az olmamalıdır. 2011-ci il iyulun 1-dən bankların məxsusi kapitalı 10 mlrd tenge, regional banklar üçün isə ən azı, 4 mlrd tenge təşkil etməlidir. Öz növbəsində, Rusiya Mərkəzi Bankı və Maliyyə Nazirliyi «2015-ci ilə qədər bank sektorunun inkişaf strategiyası» layihəsini hazırlayıb və orada bankların minimum kapitalını 250-500 mln rubla qaldırmağı təklif ediblər.
AMB böhran illərində təmkinli və sağlam artım siyasəti gerçəkləşdirməkdə davam edib. Mütəmadi olaraq banklarda monitorinqlər və risklərin idarəedilməsi sisteminin gücləndirilməsi üzrə tədbirlərin qiymətləndirilməsi gücləndirilir. Nəticələrdən asılı olaraq, banklar tərəfindən cari və planlaşdırılmış tədbirlərin təkmilləşdirilməsi və düzəlişi üzrə təkliflər hazırlayır.
Bu tədbirlər nəticəsində, Azərbaycan banklarının kapitalının adekvatlıq səviyyəsi 20% ətrafında dəyişir. Bank sektorundakı likvidlik də artıq kimi qiymətləndirilir, bəzi banklarda o, hətta 100%-ə çatır və hərdən onu da keçir. 2010-cu ilin yanvar ayından oktyabr ayına kimi bankların aktivi 9,5% artaraq, 12,768 mlrd manata çatıb ki, bu da ölkənin bank bölməsi üçün yeni tarixi maksimumdur. AMB tərəfindən islahatların yeni mərhələsinin başlanması əmin edir ki, bu rekord yaxın zamanda sındırılacaq.

New phase of banking sector recovery begins in Azerbaijan
The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has begun to implement a new phase of reforms in the republic's banking sector. The main idea and purpose is to reduce the risks which were found to exist in the country's banking system during the global financial crisis, in particular, by eliminating the small players in the market.
As is known, during the crisis the Azerbaijani banking sector has managed to avoid bankruptcies or closures by supervisory bodies, although even the CBA representatives predicted that a drop in the number of lending institutions, perhaps on a large scale, was possible. At the same time, the CBA has set as its main goal the development of a strategy to consolidate and optimize the banking system. And the elimination of weak banks from the market is part of this strategy. Work in this direction started on 1 December, when the CBA made public its decision to revoke the licenses of two banks, the Debutbank (founded in 1994) and Kovsarbank (founded in 1992).
Rehabilitating the system
Previous reductions in Azerbaijan's banking market took place in 2008, when licences were recalled from Poctbank, which had effectively been defunct for a long time, and Atlantbank which failed to meet capitalization requirements. But back then, the "vacancies" were filled very quickly by issuing licences to the Naxcivanbank Joint Stock Company and Azfinans Bank (now AFB Bank).
Today, the CBA's main objective is to upsize banks and increase capitalization in the banking system. It is practically impossible today to predict how many banks will remain after the reforms, or how effective the policy will be. The experience of a number of countries shows that if a bank has found a niche in the market and occupies it confidently, size is not so important; the main point is its ability to operate without breaking the law or violating industry standards. A good example is Switzerland, a relatively small country, where large and small banks coexist peacefully and there are an "indecent" number of banks, so that you see a bank no matter where you go. There is work for everyone there, and every bank is in demand.
Of course, the situation in Azerbaijan is different, and the number of credit institutions needs to be reduced here, firstly to keep in the market the more professional players who are able to supply quality banking services; and secondly to reduce banks' operational expenses and, accordingly, interest rates for customers.
However, the pace of rehabilitation in the banking sector must coincide with the general economy's rate of recovery: enforced closures over a short period would cause panic among the banks' main consumers. In this respect, three paths were chosen to reduce the number of banks: consolidation, limited licensing and changes of status to non-banking credit organizations and, finally, elimination from the market.
The strategy of consolidating banking organizations will give them some time to reach appropriate decisions - be it to merge with another bank, change status to non-banking credit organization, or liquidation. This process will be long-term. And the CBA's main goal will be to guarantee personal deposits in banks, which is very important for maintaining trust in the sector. If a decision is made to consolidate banks, then deposits will either be transferred to healthier banks or compensation will be paid by the Deposit Insurance Fund, of which 43 of the nation's 45 banks are members.
CBA Board Chairman Elman Rustamov said, when commenting on the closure of Debutbank and Kovsarbank, that the CBA had no plans to reduce the number of banks further. However, the CBA had noted problems at those two banks for a long time. They had lost liquidity and solvency and did not have the potential for consolidation or change of status to non-banking organizations. The point is that these banks had considerable credit liabilities, whereas only sound banks that have no liability problems can be consolidated. Therefore, in accordance with the law, their licenses were revoked. At the same time, the country's chief banker stressed that revoking these licenses would not lead to loss of deposits, although there were only a small number of personal deposits. The CBA is already conducting research and implementing measures in accordance with the provisions of the law to return deposits.
Mr. Rustamov confirmed that the CBA is pursuing a policy of eliminating weak banks to avoid problems in the banking sector. This was done in the United States and Russia, so this is a standard procedure. He once again urged banks to consolidate because, to conduct operations properly, they must have broader business potential and better corporate management standards.
Happy together
In the international markets at present, banks with a broad customer base, networks of branches, proprietary unique risk management technology, internet technology, competent sales policies, sound personnel structures and so forth are considered most attractive for takeovers and mergers.
It has to be said that the Azerbaijani banking sector also has successful examples of bank consolidations with the participation of the European Bank of Reconstruction and Development. The present-day UniBank was created in a 2002 merger of two commercial banks, MBAnk and Promtexbank, in which the EBRD owned a 15% share. Then in 2005, the Bank of Baku merged with IlkBank. The CBA made statements about an intensification of the process of bank consolidations in 2010, but the year is drawing to an end and there has not been a single merger yet.
In the mean time, interest from international institutions in banking sector consolidation in Azerbaijan has increased further: besides the EBRD, the International Financial Corporation (IFC, part of the World Bank) has also expressed interest in participating in this process. Aliya Azimova, IFC representative in Azerbaijan, said recently: "We are ready to consider supporting the process of consolidation of Azerbaijani banks if it happens, but the corporation has received no such proposals yet."
Farhad Amirbeyov, manager of the Baku Interbank Currency Exchange, argues that the time has come for consolidation of assets and capital in the banking sector because capitalization is needed. "Banks must increase capitalization to several times, if not dozens of times, greater than the minimum requirements of CBA standards. Having banks with capital of AZN 100 million or more, financial markets of AZN 2-3 billion and a stock exchange of AZN 5 billion - this is what will benefit the economy," said Mr. Amirbayov.
For now, the minimum permitted amount of a bank's own assets is AZN 10 million, as in the pre-crisis period. Statistical data published by the CBA show that credit institutions with assets exceeding AZN 10 million numbered 41 banks in October, which is the same as in September and October 2009. This category of bank remained at 97.8% of aggregate capital of all banks in October. Four banks (with 1.8% of total sector capital) own assets between AZN 5 million and AZN 10 million, and two banks (0.4%) had assets of AZN 3.5-5 million. It was the latter two banks that were removed from the market. Accordingly, four more banks might face closure in 2011 unless they increase their capitalization.
Tighter supervision
Among the main strategies towards greater stability in the banking system, the CBA lists increasing transparency, improved quality of banks' base capital, introducing stricter criteria for risk management and disclosure of information on risks, limiting financial levers and introducing countercyclical requirements for reserve capital (including provision formulation) and revising standards of liquidity. The CBA maintains that these measures will enable an increase in stability in the banking sector, the main channel of financial flow in a market economy and a stable source of long-term resources for economic growth.
Further measures will include changing requirements for capital, which involves improving the quality, stability and transparency of the banks' base capital, including the creation of reserve capital. In parallel, a supervisory body will continue to amend banking regulations to introduce the possibility of transforming a bank into a non-banking credit organization (NBCO). In general, banks which do not accept consolidation as a way of increasing capitalization will be invited to transform into NBCOs.
The CA also intends to improve relations in the regulation of system-forming banks. Learning the lessons of the global crisis, the CBA argues for equality of approach to all banks in respect of prudential standards. This is why post-crisis development and improvements to the effectiveness of supervision include the possibility of introducing a systemic, more integrated approach to the regulation of system-forming banks which could pose risks to the entire banking sector.
This means that the CBA is today preparing to introduce new regulatory frameworks in three areas: regulation of adequacy of capital, liquidity management and financial reserves. Let us note that under current law, the standard requirement for adequate capitalisation is 12%, and the liquidity coefficient is set at 30%. The minimum incorporation capital for current and future banks is AZN 10 million.
It has to be said that CIS countries tightened requirements for bank capitalization during the crisis. From 1 October 2009 the Kazakhstan National Bank introduced a capitalization limit of at least 5 billion tenge (US$34 million) and at least 2 billion tenge for regional banks. From 1 July 2011, the banks' own capital will have to be at least 10 billion tenge and, for regional banks - at least 4 billion tenge. For its part, the Russian Central Bank and Finance Ministry prepared a draft Strategy of Development for the Banking Sector to2015, in which they proposed to increase minimum bank capital to 250-500 million rubles (USS8-16 million).
During the years of crisis, the Azerbaijani Central Bank continued to implement a constrained and healthy growth policy. Monitoring and assessments of measures to strengthen systems of risk management are conducted regularly at the banks. Depending on their results, proposals are prepared to improve and adjust ongoing and future measures to be taken by the banks. As a result of these measures, the level of adequacy of Azerbaijani banks fluctuates within the 20% limit. Liquidity in the banking sector is also adequate and in some banks it is 100% or even more. Assets in the banking sector increased by 9.5% between January and October 2010 to AZN 12.768 billion, which is a historical high for the country's banking sector. The launch of a new phase of reforms by the CBA inspires confidence that this record will be broken before long.