Azərbaycanda bank bölməsinin yeni sağlamlaşdırılma mərhələsinə başlanılıb
Mərkəzi Bank (AMB) ölkənin bank bölməsində islahatların yeni mərhələsinin gerçəkləşdirilməsinə başlayıb. Əsas ideya və məqsəd ölkənin bank sistemi üçün dünya maliyyə böhranının gedişində aşkarlanmış risklərin azaldılması, xüsusilə də bazarın xırda oyunçularından yaxa qurtarması yolu ilə məhdudlaşdırılmasıdır.
Bəllidir ki, böhran dövründə Azərbaycanın bank sektoru müflisləşmə və ya nəzarət orqanının qərarı ilə bankların bağlanması hallarından uzaq dura bildi, amma AMB təmsilçiləri belə kredit qurumlarının sayının məhdudlaşdırıla biləcəyini, özü də ciddi şəkildə azalma ehtimalının mövcudluğunu vurğulayırdılar. Eyni zamanda, AMB əsas məqsəd kimi, bank sisteminin konsolidasiyası və optimallaşdırılması üzrə strategiyanın hazırlanmasını özü üçün öhdəlik kimi müəyyənləşdirmişdi. Bu strategiyanın tərkibinə zəif bankların bazardan çıxarılması da daxildir. Bu yöndə işlərə dekabrın 1-dən başlanıb və AMB iki bankın - 1994-cü ildən fəaliyyət göstərən «Debütbank»ın və 1992-ci ildən fəaliyyətə başlayan «Kövsərbank»ın lisenziyasının ləğv edilməsi barədə qərarını açıqlayıb.
Sistemin sağlamlaşdırılma yolları
Azərbaycanın bank bazarında bundanəvvəlki ixtisarlar 2008-ci ilə təsadüf edir və onda demək olar ki, çoxdan fəaliyyətini dayandırmış «Poçtbank»ın və kapitallaşdırma üzrə tələbləri yerinə yetirə bilməyən «Atlantbank»ın lizensiyası alınmışdı. Amma onda yaranmış boşluq tezliklə doldu və «Naxçıvanbank» ASC-yə, həmçinin, «Azfinans Bank»a (indiki «AFB Bank») fəaliyyət üçün lisenziya verildi.
Hazırda AMB-nin qarşısında duran əsas məsələ bankların möhkəmləndirilməsi və bank sisteminin kapitallaşdırılmasının yüksəldilməsidir. İslahat prosesi başa çatdıqdan sonra, bazarda neçə bank qalacağını, bunun hansı nəticələr verəcəyini praktik olaraq bu gün demək mümkün deyil. Bir sıra ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, bank bazarda dayanıqlı şəkildə müəyyən sahəni tutubsa, onun kiçik və ya böyük olması elə də önəm daşımır. Əsas məsələ onun qanunvericiliyi və normativləri pozmadan işləməsidir. Buna misal kimi, kiçik İsveçrəni göstərmək olar, orada iri və xırda banklar dinc yanaşı fəaliyyət göstərirlər. «Bədbəxtlikdən», bankların sayı da o qədərdir ki, iynə atsan, yerə düşməz. Orda hamı üçün iş var və hər bir bank lazımlıdır.
Azərbaycanda isə vəziyyət bu baxımdan, əlbəttə ki, fərqlənir və burada kredit qurumlarının sayının azaldılması çox vacibdir. Bu bazarda keyfiyyətli bank xidməti gös-tərməyə qadir daha peşəkar iştirakçıları saxlamaq lazımdır.
Ancaq bank bölməsinin sağlamlaşdırılma templəri bütün iqtisadiyyatın sağlamlaşdırılması templərinə uyğun gəlməlidir - qısa müddətdə sərt ləğvetmələr bank xidmətlərinin əsas istifadəçiləri arasında panikaya səbəb ola bilərdi. Buna istinad edərək, bankların sayının azaldılması üçün üç yol - konsolidasiya, lisenziyanın məhdudlaşdırılması və onların statusunun bankolmayan kredit qurumuna dəyişdirilməsı, ən nəhayət isə, bazardan çıxarılması nəzərdə tutulur.
AMB tərəfindən hazırlanan bank təşkilatlarının konsolidasiyası strategiyasına görə, müvafiq qərarların qəbulu üçün onlara müəyyən vaxt verilcək. Bu, başqa bankla qovuşmaq, statusun bankolmayan kredit qurumuna dəyişdirilməsi və ya bağlanma qərarları ola bilər. Bu proses uzunmüddətli olacaq.
O zaman AMB-nin əsas vəzifəsi əhalinin banklardakı əmanətlərinin təhlükəsizliyin gücləndirilməsi olacaq ki, bu da həmin bölməyə etibarın qorunması sarıdan çox vacibdir. Bu və ya başqa bankın konsolidasiyası haqqında qərar qəbul olunan zaman, əhalinin əmanətləri daha sağlam banklara keçiriləcək, ya da əmanətçiyə Əmanətlərin Sığortası Fondu vasitəsilə kompensasiya ödəniləcək. Ölkənin 45 bankından 43-ü bu fondun üzvüdür.
«Debütbank» və «Kövsərbank»ın bağlanması məsələsini şərh edən AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov bildirib ki, Mərkəzi Bankın bankların sayının daha da azaldılması barədə planı yoxdur. Bu banklarda isə AMB problemləri uzun müddət müşahidə edib. Onlar likvidliklərini və ödəniş qabiliyyətlərini itiriblər, konsolidasiya və ya statuslarının bankolmayan kredit qurumuna çevrilməsi ilə bağlı imkana malik deyildilər.
Məsələ bundadır ki, bu bankların yetərincə kredit öhdəlikləri olub, konsolidasiyaya isə yalnız öhdəlikləri ilə problemi olmayan sağlam banklar gedə bilər. Buna görə də, qanunvericiliyə uyğun olaraq, onların lisenziyaları geri alınıb. Eyni zamanda, AMB başçısı bildirib ki, bu banklarda əhalinin əmanətlərinin çox az olmasına baxmayaraq, lisenziyaların geri çağırılması heç də depozitlərin itirilməsinə gətirməyəcək. AMB artıq araşdırma aparır və qanunvericiliyə uyğun olaraq, onların geri qaytarılması üzrə bütün tədbirləri gerçəkləşdirir.
Elman Rüstəmov bildirib ki, AMB siyasətinin əsasında bütün bank sistemi üçün problem yaradan zəif bankları kənarlaşdırmaq durur. Bu təcrübə ABŞ-da və Rusiyada da görülür və bu, normaldır. O, növbəti dəfə bankları konsolidasiyaya çağırıb və öz fəaliyyətlərini düzgün qurmaq üçün onlar daha geniş biznes imkanlarına və korporativ idarəetmə standartlarına malik olmalıdırlar.
Birlikdə xoşbəxtlik
Bildirmək gərəkdir ki, Azərbaycanın bank sisteminin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) da iştirakı ilə bankların uğurlu konsolidasiysı təcrübəsi var. İndiki «Unibank» 2002-ci ildə iki kommersiya bankının - «MBank»ın və «Promtexbank»ın birləşdirilməsi nəticəsində yaranıb. AYİB orada iştirak payının 15 faizlik hissəsini əldə edib. Bunun ardınca 2005-ci ildə "Bank of Baku" ASC-nin «İlkBank»la birləşməsi baş verib. AMB 2010-cu ildə bankların konsolidasiyası prosesinin fəallaşacağı barədə açıqlama vermişdi, amma il artıq başa çatır, gerçəkləşdirilmiş birləşmə faktı qeydə alınmayıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın bank bölməsindəki konsolidasiya proseslərinə beynəlxalq institutların marağı daha da artıb. AYİB-lə yanaşı, bu prosesə qoşulmaq üçün Dünya Bankı (DB) qrupuna daxil olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (BMK) da niyyət bildirib. Korporasiyanın Azərbaycandakı nümayəndəsi Aliyə Əzimova bu yaxınlarda qeyd edib ki, «Əgər Azərbaycan banklarının konsolidasiyası baş verərsə, biz bu prosesi dəstəkləmək məsələsinə baxmağa hazırıq, amma bu gün korporasiyaya banklardan belə təklif daxil olmayıb».
Bakı Banklararası Valyuta Birjasının rəhbəri Fərhad Əmirbəyov hesab edir ki, hazırda bank aktivlərinin və kapitallarının konsolidasiyası üçün məqam yetişib, çünki bank sisteminin kapitallaşmasına ehtiyac var. «AMB-nin normativləri üzrə minimal tələb ilə bankların kapitallaşması arasında fərq dəfələrlə, bəlkə də on dəfələrlə yüksək olmalıdır. Bu gün iqtisadiyyata faydanı kapitalı 100 mln manat və daha yuxarı olan banklar, həcmi 2-3 milyrad manat olan pul bazarları, həcmi 5 mlrd manat olan fond bazarı gətirə bilər», - deyə F.Əmirbəyov hesab edir.
Bank sistemində sabitliyin dəstəklənməsi üçün AMB əsas fəaliyyət istiqamətləri arasında şəffaflığın və bankların kapital bazasının keyfiyyətinin yüksəldilməsini, risklərin örtülməsi və qəbul edilən risklər barədə məlumatların açıqlanması üzrə tələblərin sərtləşdirilməsini, maliyyə vasitələrinin məhdudlaşdırılması və kapitalın rezervləşdirilməsini, o cümlədən, likvidlik normativlərinə yenidən baxılmasını müəyyən edib. AMB hesab edir ki, bu tədbirlər bazar iqtisadiyyatının əsas maliyyə vasitəçiliyi kanalı, iqtisadi artımın uzunmüddətli sabit resurslar mənbəyi olan bank sisteminin dayanıqlılığını artırmağa imkan verir.
Sonrakı tədbirlərə kapitala tələbin dəyişdirilməsi də daxildir ki, bu da rezerv kapitalının yaranmasını, daxili bankların kapital bazasının keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və şəffaflığının artırılmasını nəzərdə tutur. Buna paralel olaraq, nəzarət qurumu bank qanunvericiliyinə bankın bankolmayan kredit qurumuna (BOKQ) çevrilməsi imkanı ilə bağlı əlavələr daxil etməkdə davam edəcək. Bütövlükdə, kapitalın iriləşdirilməsi üçün konsolidasiyaya getməyən banklara BOKQ-a çevrilmək təklif ediləcək.
AMB, həmçinin, ölkədə sistemyaradan bankların tənzimlənməsi ilə bağlı münasibətləri təkmilləşdirmək niyyətindədir. Qlobal böhran dərslərinə əsaslanan AMB hesab edir ki, hazırda prusendisial normalar baxımından, bütün banklara eyni cür yanaşmaq olmaz. Buna görə də nəzarət fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması üçün böhrandansonrakı inkişaf məsələləri sırasına AMB-nin gündəliyinə sistemyaradan bankların tənzimlənməsinə sistemli, daha kompleksli yanaşma tətbiqi imkanlarının mümkünlüyü məsələsi daxildir, çünki onlar bütün bank sistemi üçün risk mənbəyi ola bilər.
Buradan belə çıxır ki, hazırda AMB üç istiqamətdə - kapitalın adekvatlığının tənzimlənməsi, likvidliyin idarəedilməsi və maliyyə rezervləşdirilməsi üzrə yeni tənzimləyici çərçivələr tətbiq etməyə hazırlaşır. Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə görə, kapitalın adekvatlığına normativ tələb 12% təşkil edir, likvidlik əmsalı isə 30% səviyyəsində müəyyən edilib. Fəaliyyətdə olan və yenidən yaradılan bankların nizamnamə kapitalının minimum ölçüsü 10 mln manat təşkil edir.
Qeyd edək ki, MDB ölkələri böhran dövründə bankların kapitallaşmasına tələbi artırmağa gediblər. Qazaxıstan Milli Bankı tərəfindən 2009-cu il oktyabrın 1-dən kapitallaşma üzrə tələbi 5 mlrd tengeyə qaldırıb, regional banklar üçün 2 mlrd tengedən az olmamalıdır. 2011-ci il iyulun 1-dən bankların məxsusi kapitalı 10 mlrd tenge, regional banklar üçün isə ən azı, 4 mlrd tenge təşkil etməlidir. Öz növbəsində, Rusiya Mərkəzi Bankı və Maliyyə Nazirliyi «2015-ci ilə qədər bank sektorunun inkişaf strategiyası» layihəsini hazırlayıb və orada bankların minimum kapitalını 250-500 mln rubla qaldırmağı təklif ediblər.
AMB böhran illərində təmkinli və sağlam artım siyasəti gerçəkləşdirməkdə davam edib. Mütəmadi olaraq banklarda monitorinqlər və risklərin idarəedilməsi sisteminin gücləndirilməsi üzrə tədbirlərin qiymətləndirilməsi gücləndirilir. Nəticələrdən asılı olaraq, banklar tərəfindən cari və planlaşdırılmış tədbirlərin təkmilləşdirilməsi və düzəlişi üzrə təkliflər hazırlayır.
Bu tədbirlər nəticəsində, Azərbaycan banklarının kapitalının adekvatlıq səviyyəsi 20% ətrafında dəyişir. Bank sektorundakı likvidlik də artıq kimi qiymətləndirilir, bəzi banklarda o, hətta 100%-ə çatır və hərdən onu da keçir. 2010-cu ilin yanvar ayından oktyabr ayına kimi bankların aktivi 9,5% artaraq, 12,768 mlrd manata çatıb ki, bu da ölkənin bank bölməsi üçün yeni tarixi maksimumdur. AMB tərəfindən islahatların yeni mərhələsinin başlanması əmin edir ki, bu rekord yaxın zamanda sındırılacaq.

В Азербайджане дан старт новому этапу оздоровления банковского сектора
К осуществлению нового этапа реформирования банковского сектора республики перешел Центральный банк Азербайджана (ЦБА). Основная идея и смысл - снизить выявленные в ходе мирового финансового кризиса риски для банковской системы страны, в частности путем избавления от мелких игроков рынка.
Как известно, в период кризиса банковский сектор Азербайджана избежал случаев банкротств или же закрытия банков на основе решения надзорного органа, хотя даже представители ЦБА предрекали возможное сокращение количества кредитных организаций, причем серьезное. Вместе с тем Центробанк в качестве основной задачи определил для себя подготовку стратегии по консолидации и оптимизации банковской системы. И частью данной стратегии является устранение с рынка слабых банков. Начало работ в данном направлении было положено 1 декабря, когда Центробанк огласил свое решение об аннулировании лицензий двух банков - Debutbank (действовал с 1994 года) и Kovsarbank (с 1992 года).
Пути оздоровления системы
Предыдущие сокращения на банковском рынке Азербайджана произошли в 2008 году в результате отзыва лицензий у Poctbank, который уже давно практически бездействовал, и Atlantbank - из-за невыполнения требований по капитализации. Но тогда образовавшиеся "пустоты" были заполнены очень скоро за счет выдачи разрешения на банковскую деятельность ОАО "Нахчыванбанк" и Azfinans Bank (нынешний AFB Bank).
Сегодня же основными задачами ЦБА являются укрупнение банков и повышение капитализации банковской системы. Сколько банков останется на рынке в результате этого процесса реформирования, предсказать сегодня практически невозможно, равно как и то, насколько эффективным будет его итог. Из опыта ряда стран следует, что если банк нашел и устойчиво занял определенную нишу на рынке, то не важно - крупный это или мелкий банк, главное, чтобы он умел работать без нарушения законодательства и нормативов. Пример небольшой Швейцарии, где мирно сосуществуют крупные и мелкие банки, и банков так "неприлично" много, что яблоку негде упасть, - показателен. Там работа есть всем, и каждый банк нужен.
В Азербайджане ситуация в этом смысле, конечно, отличается, и здесь сокращение количества кредитных организаций необходимо, во-первых, чтобы оставить на рынке более профессиональных участников, которые способны предоставлять качественный банковский сервис. И, во-вторых, чтобы снизить операционные расходы банков и соответственно процентные ставки для конечных пользователей.
Однако темпы оздоровления банковского сектора должны соответствовать темпам оздоровления всей экономики - жесткая ликвидация в короткие сроки вызвала бы панику среди основных потребителей банковских услуг. Исходя из этого, для сокращения количества банков выбрано три пути - консолидация, ограничение лицензии и изменение их статуса в небанковские кредитные организации, и, наконец, устранение с рынка.
Согласно разрабатываемой Центробанком стратегии консолидации банковских организаций, им будет дано определенное время для принятия подходящих решений - слияния с другим банком, изменения статуса в небанковскую кредитную организацию или ликвидации. Этот процесс будет носить долгосрочный характер. При этом основной задачей ЦБА станет обеспечение безопасности вкладов населения в банках, что крайне важно для сохранения доверия к этому сектору. В случае принятия решения о консолидации того или иного банка вклады населения будут либо переводиться в более здоровые банки, либо вкладчику будет выплачена компенсация посредством Фонда страхования вкладов, членами которого сегодня являются 43 из 45 банков страны.
Как сказал председатель правления ЦБА Эльман Рустамов, комментируя вопрос закрытия Debutbank и Kovsarbank, Центробанк не имеет дальнейших планов по сокращению количества банков. В этих же банках ЦБА длительное время наблюдал проблемы. Они потеряли свою ликвидность и платежеспособность, не имели возможностей для консолидации или же изменения статуса в небанковскую кредитную организацию. Дело в том, что у этих банков были значительные объемы кредитных обязательств, а консолидироваться могут только здоровые банки, у которых нет проблем с обязательствами. Поэтому в соответствии с законодательством у них были отозваны лицензии. При этом главный банкир страны подчеркнул, что отзыв лицензий у данных банков не приведет к потере депозитов. Хотя доля вкладов населения здесь была незначительная, Центробанк уже проводит исследования и осуществляет все мероприятия в соответствии с законодательством по их возврату.
Э.Рустамов подтвердил, что политика ЦБА заключается в том, чтобы устранить слабые банки, создающие проблемы для всей банковской системы. Такой опыт применяется в США, России, и это нормально. Он в очередной раз призвал банки к консолидации, поскольку с целью правильного построения своей деятельности они должны иметь более широкие бизнес-возможности и корпоративные стандарты управления.
Счастливы вместе
Согласно мировой практике, наиболее привлекательными активами для слияний и поглощений сейчас являются банки, которые имеют широкую клиентскую базу, филиальную сеть, собственные уникальные технологии в части риск-менеджмента, интернет-технологий, продвижения услуг, кадровую базу и т.п.
Надо сказать, что в практике банковской системы Азербайджана уже имеется удачный опыт консолидации банков с участием Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Нынешний UniBank был образован в результате объединения в 2002 году двух коммерческих банков - MBank и Promtexbank, где ЕБРР приобрел 15-процентное долевое участие. Вслед за ним в 2005 году произошло слияние ОАО Bank of Baku с IlkBank. Центробанк Азербайджана заявлял об активизации в 2010 году процесса консолидации банков, но год уже заканчивается, а свершившегося факта еще не зафиксировано.
Между тем интерес международных институтов к консолидации в банковском секторе Азербайджана еще больше возрос - помимо ЕБРР готовность участвовать в данном процессе выразила Международная финансовая корпорация (МФК входит в группу ВБ). Как сказала недавно представитель корпорации в Азербайджане Алия Азимова, "мы готовы рассматривать поддержку консолидации азербайджанских банков, если это произойдет, но на сегодня от банков подобного предложения в корпорацию не поступало".
Управляющий Бакинской межбанковской валютной биржей Фархад Амирбеков считает, что сегодня уже настало время для консолидации банковских активов и капиталов, так как есть необходимость в капитализации банковской системы. "Минимальное требование по нормативам Центробанка и реальная ситуация с капитализацией банков должны различаться в разы, а может, и в десятки раз. Иметь сегодня банки с капиталом в 100 млн. манатов и выше, денежные рынки в стране с объемом в 2-3 млрд. манатов, фондовый рынок с объемом в 5 млрд. манатов - это то, что будет приносить пользу экономике", - считает Ф.Амирбеков.
Пока минимальный размер собственных средств банков составляет 10 млн. манатов, как и в докризисный период. В опубликованных ЦБА статистических данных указано, что число кредитных организаций с капиталом, превышающим 10 млн. манатов, составило по итогам октября 41 банк, сохранившись на неизменном уровне по сравнению с сентябрем текущего года и октябрем 2009 года. Удельный вес этой категории банков в совокупном объеме капитала всех банков в октябре сохранился на уровне 97,8%.
У четырех банков (с удельным весом в 1,8%) капитал сформирован в пределах от 5 до 10 млн. манатов, двух банков (0,4%) - от 3,5 до 5 млн. манатов. Именно в отношении последних двух банков и были приняты меры по устранению с рынка.
Соответственно в 2011 году под угрозой могут оказаться еще около четырех действующих банков, если они не успеют принять меры по увеличению капитала.
Надзор ужесточается
Среди основных направлений деятельности для поддержания стабильности банковской системы Центробанк определил повышение транспарентности, качества капитальной базы банков, ужесточение требований по покрытию рисков и раскрытию информации по принимаемым рискам, ограничение финансового рычага и установление контрциклических требований к резервированию капитала (в том числе к формированию провизий), а также пересмотр нормативов ликвидности. Центробанк считает, что эти меры позволят повысить устойчивость банковской системы, главного канала финансового посредничества в рыночной экономике, источника долгосрочных стабильных ресурсов экономического роста.
Дальнейшие мероприятия будут также включать изменение требования к капиталу, что предусматривает повышение качества, устойчивости и прозрачности капитальной базы банков, включая создание резервного капитала. Параллельно надзорный орган продолжит вносить дополнения в банковское законодательство в связи с введением возможности трансформации банка в небанковскую кредитную организацию (НБКО). В целом тем банкам, которые не пойдут на консолидацию с целью укрупнения капитала, будет предложено преобразоваться в НБКО.
Центробанк Азербайджана также намерен усовершенствовать отношения в части регулирования системообразующих банков в стране. Основываясь на уроках глобального кризиса, ЦБА считает, что сегодня нельзя применять равный подход ко всем банкам с точки зрения пруденциальных норм. Поэтому в число задач посткризисного развития для повышения эффективности надзорной деятельности повестки дня ЦБА введен вопрос возможности внедрения системного, более комплексного подхода к регулированию системообразующих банков, которые могут быть источниками рисков для всего банковского сектора.
Из этого следует, что сегодня Центробанк готовится ввести новые регулятивные рамки в трех направлениях - по регулированию адекватности капитала, управлению ликвидностью и финансовому резервированию. Отметим, что по действующему законодательству нормативное требование к адекватности капитала составляет 12%, а коэффициент ликвидности определен на уровне 30%. Минимальный размер уставного капитала для действующих и вновь создаваемых банков составляет 10 млн. манатов.
Следует отметить, что страны СНГ в период кризиса пошли на увеличение нормативных требований к капитализации банков. Нацбанком Казахстана с 1 октября 2009 года введено требование по капитализации - не менее 5 млрд. тенге, в отношении региональных банков - не менее 2 млрд. тенге. С 1 июля 2011 года собственный капитал банков должен будет составлять 10 млрд. тенге, а в отношении региональных банков - минимум 4 млрд. тенге. В свою очередь Центробанк и Минфин России подготовили проект "Стратегии развития банковского сектора до 2015 года", в котором предложили повысить минимальный капитал банков до 250-500 млн. рублей.
Центробанк же Азербайджана в годы кризиса продолжил реализацию сдержанной и здоровой политики роста. Регулярно в банках проводятся мониторинги и оценки эффективности мероприятий по усилению систем риск-менеджмента. В зависимости от результатов готовятся предложения по усовершенствованию и корректировке текущих и запланированных банками мероприятий. В результате этих мер уровень адекватности капитала азербайджанских банков варьируется в пределах 20%. Ликвидность в банковском секторе также оценивается как избыточная - у некоторых банков доходит и даже превышает 100%. Активы банков с января по октябрь 2010 года выросли на 9,5% - до 12,768 млрд. манатов, что является новым историческим максимумом для банковского сектора страны. Начало со стороны ЦБА нового этапа реформ вселяет уверенность, что и этот рекорд будет побит в ближайшем будущем.