Azərbaycanda iri çörək zavodları bərpa edilir
Azərbaycanda sabit iqtisadi artımın təmin edilməsi və bu prosesin paralel olaraq əhalinin rifahına təsiri ilə ölkənin ərzaq təmini məsələsi yeni çalarlar qazanmağa başlayıb. Əgər bu məsələ miqdar baxımından, demək olar ki, həll edilibsə və ölkədə hazırda heç bir ərzaq məhsulunun qıtlığı yaşanmırsa, keyfiyyət göstəriciləri baxımından hələ də gerilik müşahidə edilməkdədir və çox vaxt narazı rəylərə, qınaqlara səbəb olmaqdadır. Bu zaman etiraf etmək lazımdır ki, istehsal münasibətlərinin bu sahəsi üzərində dövlət tənzimləməsi və nəzarətinin öhdəlikləri yetərincə mürəkkəbdir. Bir tərəfdən, satışa ən azından təhlükəsiz və yararlı məhsulların çıxışını təmin etmək, o biri tərəfdən isə ifrat nəzarətlə biznes-mühitin hüquq və imkanlarını məhdudlaşdırmamaq lazımdır.
Bu baxımdan bütün zamanların və xalqların əsas ərzaq məhsulu olan çörəklə bağlı məsələ daha ciddidir. Azərbaycanda iri çörək zavodlarının bağlanması ilə çörək bişirilməsi və satışı tamamilə kiçik sexlərin və çörəkxanaların əlinə keçib. Adama elə gəlir ki, bazar qanunlarına görə, rəqabət amili məhsulun keyfiyətinə müsbət təsir göstərməli idi, amma indiyə kimi təmiz gigiyenik şəraitdə bişirilmiş və daşınmış, tərkibinə vurulmuş qatışıqları keyfiyyətli və çəkisi düz olan yaxşı çörək tapmaq məsələsi problem olaraq qalmaqdadır. Bütün bunlar bu məhsulun istehsalı və satışı üzərində dövlət nəzarətinin təmin edilməsi məsələsini çoxdan gündəmə gətirib. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin (İİN) köhnə çörək zavodlarının işini bərpa etmək və yeni iri çörək-bulka məhsulları istehsalı müəssisələrini yaratmaq ideyasının kökündə, görünür, məhz bu durur.
Kəmiyyətdən-keyfiyyətə
Kiçik sex və çörəkxanalar çərçivəsində bütün sanitar-gigiyena normalarına riayət edilməsinin mürəkkəbliyi ilə bağlı olaraq artıq çoxdandır ki, ekspertlər çörək istehsalı üzərində sərt dövlət nəzarətinin vacibliyini vurğulayırlar. Belə ki, qəbul edilmiş ümumi normalara görə, çörək istehsalı müəssisələrinin hər birində, heç olmasa, un qoymaq üçün ayrıca otaqlar olmalıdır və un ayrıca dolablarda qorunmalıdır.
Bundan başqa, 1988-94-cü illərdə «Azərçörək» İstehsal Birliyinə rəhbərlik etmiş ekspert Hüseynağa Cəfərovun sözlərinə görə, xəmirin hazırlanmasından son məhsulun yola salınmasına qədər, ən azı, üç saat keçməlidir. 30 dəqiqə xəmirin hazırlanmasına gedir, daha sonra bir saat ərzində o qalmalıdır ki, turşuluq lazımi səviyyəyə çıxsın. Bu zaman xəmirin «kartof xəstəliyi”nə tutulmasının qarşısı alınır. Bu "bakilus mezenterekus" mikrobunun insan üçün necə zərərli olması hamıya bəllidir, amma təəssüf ki, hər yerdə ona rast gəlinir.
«Bu məhsulun minik avtomobillərinin baqajında daşınması hansı sanitar normalara uyğun gəlir? Bişirildikdən sonra çörək xüsusi yerdə 4 saat saxlanmalıdır ki, soyusun. Çox vaxt çörək ya yanmış olur, ya da tərkibinə başqa cisimlər düşür. Bütün çörəkbişirənlər buna görə də saçlarını bağlamalı və başqa yerlərdən mikroblar gətirməmək üçün iş yerində xüsusi çəkələklər geyinməlidirlər, mütəmadi olaraq tibbi müayinədən keçməlidirlər. Qripə və ya başqa infeksion xəstəliyə yoluxmuş birisinə çörək bişirməyi necə etibar etmək mümkündür? Amma indi sexlərdə bu normalara əməl etmirlər», - deyə H.Cəfərov vurğulayır.
Bəllidir ki, Azərbaycanda iri çörək zavodları olan zamanlar məhsulun keyfiyyəti giriş və çıxış nəzarəti ilə yoxlanılırdı. Birinci - nəzarətdə unun, duzun, mayanın və s.-in keyfiyyətinə, ikinici - nəzarətdə isə çörəyin keyfiyyətinə baxılırdı. Çörək bişirilməsi üçün xüsusi unüyütmə toplusu hazırlanırdı - bunun üçün dəyirmanlarda müxtəlif ölkələrdən gətirilmiş bir neçə taxıl növü nəmliyindən, yapışqanlılığından, küllülük dərəcəsindən, üyüdülməsindən və başqa xüsusiyyətlərindən asılı olaraq seçilirdi. Məsələn, unun nəmliyi 13%-i keçməməli idi.
Təbii ki, hazırda Azərbaycanda heç bir xırda sex bu cür dəqiq analizlər aparmır - axı bu, əlavə xərcdir və şəksiz ki, son məhsulun qiymətinə təsir göstərir. Son zamanlar ölkə istehlakçılarının ərzağın qiymətinə daha çox diqqət yetirməsinə baxmayaraq, çörəyi qəbul olunan həddən yuxarı qiymətə satmağa isə heç bir sahibkar risk etməz, çünki hər hansı məhsulun ümumi qiymətləndirilməsi zamanı qiymət məsələsi yenə də ön sırada durur.
Yeri gəlmişkən, məhz son amil dəfələrlə hökuməti də pis vəziyyətə salıb. Buna misal kimi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin ölkənin ərzaq buğdasına olan tələbatının tam ödənilməsi və respublikanın bu məhsulla bağlı heç bir qıtlıq keçirməməsi barədə verdiyi bəyanatın fonunda bu yaxınlarda spontan şəkildə çörəyin qiymətinin bahalaşmasını göstərmək olar. Hökumətin qiymət artımı ilə bağlı kəskin narazılığına baxmayaraq, etiraf etmək lazımdır ki, bazar iqtisadiyyatının qanunlarına görə, o, istehsal edilən məhsula görə hansı qiymətin qoyulması məsələsində özəl biznesə göstəriş verə bilməz.
«İndi özünüz təsəvvür edin, hansısa bir fors-major halla bağlı birdən bu müəssisələr işləməkdən imtina etdi. Onları işləməyə necə məcbur etmək olar? Axı azad sahibkarların müstəqil qərar verməyə haqqı var. Onda əhalinin vəziyyəti necə olar? Buna görə də məhz bu cür məqamlarda vəziyyətə təsir edə biləcək iri müəssisələrə ehtiyac var», - deyə iqtisadçı-ekspertlərdən biri vurğulayıb.
Bütün ölkəyə çörək zavodları
Yuxarıda qeyd olunanlar nəzərə alınarsa, iri çörək zavodlarının bərpa edilməsi ideyası tamamilə əsaslı görünür. Amma bütün bu deyilənlərə baxmayaraq, burada heç də söhbət bu sahənin dövlət nəzarəti altına keçirilməsindən getmir. Seçilmiş layihələr həm sahibkarların öz vəsaitləri hesabına, həm də Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun güzəştli kreditləri hesabına maliyyələşdiriləcək; həmçinin, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin və onun törəmə qurumlarının iştirakı da mümkündür.
İİN-dən bildiriblər ki, bu layihə ölkə başçısının 25 avqust 2008-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş «2008-2015-ci illər üçün Azərbaycan əhalisinin ərzaq təminatı üzrə dövlət proqramı» çərçivəsində gerçəkləşdiriləcək. «Yeni çörək zavodlarının tikintisi və köhnələrinin yenidən qurulması üzrə investisiya təklifləri bütün ölkə üzrə qəbul edilir», - deyə İİN-dən bildiriblər.
Proqramın başlıca məqsədi layihələşdirilən müəssisələrin çağdaş standartlara və sanitar-gigiyena normalarına uyğun gəlməsi, xammalın və hazır məhsulun saxlanması üçün anbar binalarının yaradılması, qablaşdırma və laborator analizinin təmin edilməsidir.
«Bizim əsas tələblərimizdən biri xammal istehsalçıları ilə sazişin olmasıdır ki, bu da müəssisələri çörək bişirmək üçün lazım olan məhsullarla fasiləsiz təmin etməyin özülüdür», - deyə İİN-dən bildiriblər. Bu, həm də çörəyin qiymətinin əsassız və spontan şəkildə dəyişməsinə imkan verməz. İri müəssisələrin olması hökumətə dolayı yollarla bu sahəni nəzarətdə saxlamağa imkan verər - axı onlarca iri müəssisə ilə danışıq aparmaq xırda çörəkxanaların minlərlə yiyəsi ilə anlaşmaqdan daha asandır.
«Bizim əsas məqsədimiz müxtəlif növ unlardan müxtəlif çəkili və qiymət həddinə uyğun gələn yüksək keyfiyyətli çörək-bulka məmulatlarının istehsalının təşkilidir. Başqa sözlə, məqsəd hər gün istehlak edilən ərzaq məhsulu ilə əhalinin bütün təbəqələrinin tələbatının təmin edilməsidir. Çörək və çörək-bulka məhsulları həm də keyfiyyətli qablaşdırılmalıdır, üzərində istehlakçı üçün gərək olan bütün məlumatlar verilməlidir, norma və standartlara riayət edilməklə satılmalıdır», - deyə İİN-dən bildiriblər.
İstisna edilmir ki, bu müəssisələrin kadr potensialı üçün ayrıca hazırlıq tələb olunur, çünki yuxarıda deyildiyi kimi, onlarda çağdaş texnologiyalara uyğun avadanlıq quraşdırılmalıdır.
Qeyd edək ki, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunda (SKMF) iri çörək zavodlarının yaradılması üzrə artıq 17 təklif mövcuddur. Fondun icraçı-direktoru Şirzad Abdullayevin sözlərinə görə, təkliflər beş iqtisadi rayon üzrə daxil olub. Aran iqtisadi rayonunun sahibkarlıq subyektlərindən dörd investisiya təklifi, Quba-Xaçmaz regionundan üç, Gəncə-Qazax və Abşeron iqtisadi rayonlarının isə hər birindən bir təklif gəlib. Bakı sahibkarlarından isə səkkiz təklif daxil olub.
Onun sözlərinə görə, 17 investisiya təklifinin toplam məbləği 27,3 mln manat təşkil edir ki, bunun da 17,6 mln manatı fondun güzəştli kreditlərinin payına düşür. Tender təkliflərinin qiyməti 500 min manatdan 4,2 mln manata qədər, SKMF kreditlərinə tələb isə 230 min manatdan 2,8 mln manata qədər dəyişib.
Bir sözlə, bu layihənin gerçəkləşdiriləcəyi gün elə də uzaqda deyil. Deməli, ümid etmək olar ki, bazarda yeni, iri rəqiblərin peyda olması ilə Azərbaycanda satılan çörəyin keyfiyyəti nəzərəçarpacaq qədər yüksələcək. Bunun ardınca başqa ərzaq məhsulları istehsalçıları da gələcək. Axı boş yerdən demirlər ki, çörək hər şeydən öndədir../.

Azerbaijan revives its large bakeries
Following stable economic growth in Azerbaijan and its impact on people's welfare, the country's food security has taken on new nuances. If the issue has almost been resolved in terms of quantity (i.e. there is no shortage of any food product in the country today), quality still remains a cause of disgruntled comment and complaint. It should be recognized that the problem of state regulation and oversight of this aspect of production is quite a difficult one - it is necessary to ensure, on the one hand, at least that safe and useful products are placed on the market and, on the other, that the rights and opportunities of the business environment are not jeopardised by excessive control.
In this sense, the most acute situation surrounds that eternal staple - bread. With the folding of large bakeries in Azerbaijan, the baking and sale of bread fell almost entirely into the hands of small shops and bakeries. We might have expected that under market law, competition would have a positive impact on product quality but, for some reason, we still have a problem finding well-baked bread, clear of doubt about the sterility of the conditions in which it is made and transported, the quality of baking ingredients and the stated weight. All this has long made necessary state control over the production and marketing of the product; this was, apparently, behind proposals from the Ministry of Economic Development to reconstruct old, and build new, major enterprises for bakery products.
From quantity to quality
Experts have long pointed to the need for strict state control over bread production, due to the complexity of compliance with all standards of hygiene in small shops and bakeries. According to generally accepted standards, each enterprise producing bread needs to have separate rooms for storing flour, which must be stored on special shelves. In addition, according to expert Huseynaga Cafarov, who headed the Azarcorak state production association in 1988-94, at least three hours must pass from the moment the dough is made to the moment the final product is sent to points of sale. It takes 30 minutes to make the dough, and then it should settle for one hour, so that its acidity reaches a level which prevents the possibility of infection by "potato disease". The danger this microbe - "bacillus mesenterecus" - represents to humans is known to all. Unfortunately, "potato disease" is now quite common.
"How consistent with sanitary standards is the transportation of bread in car boots? After baking, it is necessary to wait four hours for the bread to cool off in a special workshop, not to mention the fact that we often buy bread not only half-baked, but also containing foreign bodies. All bakers are obliged to cover their hair, wear slippers (so as not to import germs from other rooms) and undergo regular medical check-ups. How, for example, can the manufacture of dough be entrusted to a person who has the flu or another infectious disease? In fact, not everyone follows all these rules in shops," said Cafarov.
As you know, previously, when there were large bakeries in Azerbaijan, the quality of the product was tested by inward and outward control. The first control checked the quality of flour, salt, yeast etc., and the second - the quality of bread. In order to bake bread, a batch of ground flour is made - mills mix several kinds of grain from a number of countries, taking account of its humidity, stickiness, ash content, milling and other characteristics. For example, the moisture in flour should not exceed 13 per cent. Of course, not a single small shop in Azerbaijan will bother to carry out such meticulous analysis - after all, this represents an additional cost that will certainly affect the cost of production. And not a single entrepreneur will risk selling more expensive bread today - even though consumers have begun to pay more attention to food quality, the question of cost is still the first consideration in an overall assessment of goods.
Incidentally, the last factor has also repeatedly defeated even the government. Take, for instance, the recent sudden increase in bread prices amid assurances by the Ministry of Agriculture that the country's demand for food grain is fully satisfied and the republic is not experiencing any shortage. Despite the government's open dissatisfaction with price increases, we should admit that it does not have enough levers of influence - according to the rules of a market economy, it cannot tell private businesses what price to set for their products.
"Now imagine that due to some force majeure, bakeries suddenly refuse to work. How can you force them to bake bread? After all, they are all free entrepreneurs who have the right to make decisions independently. And what will happen to the public then? It is, therefore, necessary to open large enterprises, which can be employed precisely in these situations," said an economist.
Bakeries across the country
With this in mind, the idea of reviving large bakeries seems justified. However, this is not a question of transferring this sector into state control. Selected projects will be financed both by entrepreneurs and through preferential loans from the National Fund. Participation by the Azerbaijan Investment Company or its subsidiaries is also possible. The Ministry of Economic Development noted that this project will be implemented within the framework of the "State Programme for Food Security for the Population of Azerbaijan from 2008-15", approved by presidential order on 25 August 2008. "Investment proposals for building new, and reconstructing old, bakeries are being accepted throughout the country," said the Ministry of Economic Development.
The main goals of the programme are to bring the planned enterprises into line with modern standards and sanitary and hygienic norms, provide them with new equipment, establish warehousing for raw materials and finished products and install systems of packaging and laboratory analysis.
"One of our key requirements is for agreements with manufacturers of raw materials, which should be a guarantee of uninterrupted and stable supplies of ingredients necessary to the enterprise for baking bread and bakery products," noted the ministry. It will also prevent unnecessary and sudden changes in the cost of bread. Although the presence of large enterprises will only enable the government to regulate this business indirectly, it is much easier to negotiate with a dozen large businesses than with thousands of small bakery owners.
"Our main idea is to organize the production of high quality bakery products from different kinds of flour, of different weights and with an appropriate price cap. The aim is to address the demand from all sections of the population for bread at the highest level. Bread and bakery products must also be packaged qualitatively, providing consumers with all the necessary information, and sold in compliance with norms and standards," the ministry stressed. It is possible that these enterprises will need to train personnel separately because, as has already been stated, they must install equipment using modern technology.
It must be noted that the National Fund to Support Entrepreneurship (NFSE) already has 17 proposals for the establishment of large bakeries. According to the Fund's executive director, Sirzad Abdullayev, these have come from five economic regions - four investment proposals from businesses in the Aran region, three from the Quba-Xacmaz region, one each from the Ganca-Qazax and Abseron regions and eight proposals from entrepreneurs in Baku. He said that the total cost of the 17 investment proposals is 27.3 million manats, of which 17.6 million manats will come from preferential loans allocated by the Fund. The cost of tender proposals ranged from 500,000 to 4.2 million manats, and the demand for NFSE loans - from 230,000 to 2.8 million manats.
In short, the beginning of this programme is not far off. So it is hoped that with the arrival of new, really big competitors on the market, the quality of bread sold in Azerbaijan will improve markedly. And then, the manufacturers of other food products will follow suit. After all, there is a saying - bread is the main thing...