Ardnş "azərkimya"nın zavodlarını modernləşdirir və yeni neft-kimya texnoparkı yaradır
Son illər ərzində Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) fəaliyyəti ənənəvi xammal hasilatı və daşınması sahələrindən çox kənarlara çıxıb. Hazırda bu meqaholdinqin xaricdəkii törəmə müəssisələri bir sıra qonşu ölkələrdə  neft terminallarını, kimya komplekslərini, yanacaqdoldurma və qazpaylayıcı şəbəkələri idarə edir. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev apreldə "Azərkimya" Dövlət şirkətinin müəssisələrinin ARDNŞ-ə verilməsi barədə sərəncam imzaladıqdan sonra, ölkənin kimya kompleksinin inkişafı ikinci nəfəs qazanıb.
Köklü dəyişiklik
Ötən yüzilliyin ortalarında yaradılmış "Azərkimya"nın müəssisələrinin əksəriyyətinin fəaliyyəti, əsasən, ARDNŞ-in vahid texnoloji prosesləri ilə bağlı olub, çünki bu qurum yerli kimya sənayesi üçün əsas təchizatçı və bəzi məhsulların əsas alıcısı idi. Amma hazırda ARDNŞ-ə miras qalmış və əsasən də Sumqayıtın sənaye zonasında yerləşən kimya müəssisələri, əsasən, texniki baxımdan sıradan çıxıb və mənəvi cəhətdən köhnəlib. Onların böyük bölümünün neftin və ağır karbohidrogen fraksiyalarının emalına hesablanması problemi bir qədər də dərinləşdirib. Çağdaş kimya kompleksləri isə istisna olaraq, yalnız qaz əsasında qurulur ki, bu da çox vaxt köhnə və perspektivli texnologiyaların konvervasiyasını çətinləşdirir.
Bununla belə, ölkənin neft hasilatı və kimya komplekslərinin, onların birləşmələrinin ARDNŞ-in vahid inzibati rəhbərliyi altında birləşdirilməsi sayəsində, bütün emal zəncirinin texniki yeniləşməsinə Avropa Birliyinin (AB) ekoloji normativlərinə və keyfiyyət standartlarına riayət edilməsi ilə  iri sərmayələr cəlb edilməsi imkanı yaranır ki,  bu da məhsulun rəqabət qabiliyyətini yüksəldir. Bütün bunlar nəticədə yüksək səviyyəli əlavə dəyər payına malik son məhsulların əldə edilməsinə, sahəni rentabelli və daha çox ixraca yönəlmiş səviyyəyə çıxarmağa şərait yaradır. "Azərkimya" üçün önəmli olan daha bir məsələ isə effektiv bazar idarəetməsi mexanizminin və çağdaş korporativ menecmentin tətbiq edilməsidir.
"İki nəhəng qurumun birləşdirilməsindən nisbətən qısa zaman keçməsinə baxmayaraq, kimya kompleksinin fəailyyətində həm istehsal həcmlərinin artımı, həm texnologiyaların yeniləşdirilməsi, həm də yeni ixrac istiqamətlərinin tapılması baxımından köklü dəyişikliklər edilib.  Hazırda "Azərkimya" hazır məhsulun çıxması üzrə 42%-lik rekord göstərici nümayiş etdirir, əvvəllər isə bu göstərici 26-27%-i ötməyib", - deyə bu yaxınlarda ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullyaev bildirib. Onun sözlərinə görə, artıq köhnəlmiş müəssisələrin sökülməsi və Sumqayıtın sənaye zonasında region üzrə ən iri olacaq kimya texnoparkının tikilməsi üzrə işlərə başlanılıb. Bunun üçün kimya sahəsində çağdaş texnologiyalara malik olan Avropa və Amerika şirkətləri ilə danışıqlara başlanılıb.
Bir sıra obyektiv səbəblər üzündən "Azərkimya"nın sovet dövründən qalmış müəssisələrindən bəziləri bərpa edilməyəcək, son illər ərzində onların bəzilərinin işi tam dayandırılıb, başqaları isə layihə gücünün ondabiri səviyyəsində işləyib.  Bu zavodların bəziləri, məsələn, bu yaxınlarda investisiya müsabiqəsinə çıxarılmış "Sumqayıtsuperfosfat" ASC-nin bizim ölkədə xammal bazası yoxdur və ARDNŞ üçün önəmli maraq daşımır. Amma köklü yenidənqurma olmadan başqa zavodların fəaliyyətini bərpa etmək mümkündür. Bu yaxınlarda "Azərkimya" mütəxəssisləri səthi aktiv maddələr zavodunda ötən ildən işini dayandırmış elektroliz istehsalının fəaliyyətini bərpa ediblər. Beləliklə, maye xlor və kaustik soda ilə  yanaşı, xlor-oksid də alınıb ki, bununla da bu xammalın ARDNŞ-nin neft-qazçıxarma idarələri və ölkənin bir sıra başqa müəssisələri üçün göndərilməsi bərpa edilib.
Ancaq "Azərkimya"nın istehsalat şəbəkəsinin modernləşdirilməsi üzrə ARDNŞ-nin əsas işi "Etilen-polietilen" zavodunun və onunla bağlı istehsalın inkişafına yönəldiləcək. Səkkiz il qabaq avadanlığın bir hissəsinin çağdaşlaşdırılması və burada Yaponiya istehsalı olan "EP-300" buxar generator qurğusunun işə salınması ilə zavodun ixrac imkanları yetərincə artıb və yerli kimya sənayesinin bu bayraqdarı uzun illər boyunca Sumqayıtın bütün kimya kompleksinin işlək qalmasına imkan yaradıb. Zavodda bu yaxınlarda başa çatmış əsaslı təmir nəticəsində "EP-300" kompleksinin və onun davamı olan "Polimir-120"nin bütün texnoloji zəncirinin işi bərpa olunub. Qarşıda isə yeni susoyutma sisteminin yaradılması və azot-oksigen qurğusunun tikintisi durur - bu günlərdə ARDNŞ bu layihələr üzrə podratçı seçilməsinə tender elan edib.
Yeni aqreqatlar və xətlər işə salındıqca, burada prinsipcə tam yeni xammal növlərinin, o cümlədən, neftin əvvəllər heç işlənməmiş fraksiyalarının emalı nəzərdə tutulur. Bundan başqa, yeni istehsalat sahəsinin - polipropilen kompleksinin  və qazpaylayıcı qurğunun tikintisi planlaşdırılır. Bu qazpaylayıcı vasitəsilə butan-butilen fraksiyasını tam hidrogenləşdirdikdən sonra, nafta ilə birgə EP - 300 qurğusunda emal etmək mümkün olacaq, bu da istehsal edilən məhsulun çeşidlərini genişləndirməklə yanaşı, həm də istehsal həcmlərində tullantıların azaldılmasına və xammalın tam emalı hesabına genişləndirməyə imkan verəcək.
""Etilen-polietilen" zavodunun modernləşdirilməsi proqramı iki mərhələdə gerçəkləşdiriləcək: birici mərhələdə polietilen istehsalı ildə 350 min tona qədər artırılacaq, o cümlədən, 120 min ton polipropilen məhsulu istehsal olacaq. Daha sonra yeni qurğunun işə salınması ilə polietilen istehsalı daha 150 min ton artırılacaq, polipropilen istehsalı isə ildə 200 tona çatdırılacaq. Özü də məhsulun 95%-i ixrac üçün nəzərdə tutulub və Avropaya, Türkiyəyə, Çinə və MDB ölkələrinə göndəriləcək", - deyə "Azərkimya"nın baş mühəndisi Firudin Mustafayev bildirir.
Amma artıq bu gün "EP-300"ün tam iş günü rejiminə keçməsi ilə kimya məhsullarının, o cümlədən, polietilenin istehsalını və ixracını bərpa etmək mümkün olub. Belə ki, bu yaxınlarda "Etilen-polietilen" zavodu Rusiyanın "Nijnekamskneftexim" ASC-nin sifarişi ilə ilk butadien-butilen fraksiyası partiyasını yola salıb. İlin sonuna kimi Nijnekamska, həmçinin, propilen xammalı partiyası da göndəriləcək. ARDNŞ-nin planları sırasına "Nijnekamskneftexim" ASC ilə sistemli əməkdaşlıq qurmaq daxildir. Əldə edilmiş anlaşmalar nəticəsində xammal və yarımfabrikat təchizi çeşidləri genişləndiriləcək, müəssisələrin xarici bazarlara birgə çıxışı gerçəkləşdiriləcək. Buna paralel olaraq, ARDNŞ başqa Rusiya müəssisələri Başqırdıstanda yerləşən "Sterlitamakski nefteximiçeski zavod" (SNXZ) ASC ilə də əməkdaşlıq qurur.
SNXZ təmsilçiləri Azərbaycandan polietilen, mütləqləşdirilmiş izopropil spirti və müxtəlif qatranlar almağa maraq göstərib. SSRİ vaxtında da Rusiya kimya zavodları, ənənəvi olaraq, Sumqayıt müəssisələrindən xammal alırdılar, görüdüyü kimi, ARDNŞ menecerlərinin səyləri son iyirmi ildə itirilmiş qarşılıqlı faydalı münasibətlərin bərpasına yönəlib. "Azərkimya"nın potensial tərəfdaşları sırasında tanınmış alman şirkəti "BASF" da görünməkdədir və bu şirkətin təmsilçiləri bu yaxınlarda Sumqayıtda danışıqlar aparıblar və yaxın perspektivdə "Azərkimya" üçün daha rasional və tullantısız texnologiyalara əsaslanan yeni istehsal sahələrinin yaradılmasına "BASF"- ın  yardım imkanları barədə müzakirələr aparıblar.
Bununla belə, ARDNŞ mütəxəssisləri "Azərkimya" müəssisələrinin modernləşdirilməsinin əsas istiqaməti kimi Azərbaycan neft-kimya müəssisələrinin texnoloji proseslərinin Türkiyənin "Petkim Neft-Kimya Holding A.S." kimya kompleksinin işinə inteqrasiyada görürlər, bu qurumun səhmlərinin nəzarət zərfi ARDNŞ-ə məxsusudur. ARDNŞ-nin Türkiyədə neft-kimya istehsalının inkişafı üzrə planları İzmir yaxınlığındakı Alaqa qəsəbəsində neftayırma zavodunun tikintisi layihəsi üzərində cəmlənib. "ARDNŞ iki aktivinin - Sumqayıtda yerləşən "Azərkimya" müəssisələrinin və Türkiyənin kimya kompleksi zavodlarının idarə edilməsində sinergetik effekt əldə etməyə çalışır. Bunun üçün hər iki kompleksin kooperasiyası üzrə birgə plan hazırlanır", - deyə ARDNŞ vitse-prezidenti Muxtar Babayev bildirir, o, "Azərkimya"nın fəaliyyətinin və onun ARDNŞ-lə birləşdirilməsi prosesinin əlaqələndiricisi təyin edilib.
Bunu etmək çətin olmayacaq - "Petkim" holdinqinin zavodları 70-ci illərdə sovet mütəxəssisləri tərəfindən tikilib, onlar texnoloji baxımdan "Azərkimya"nın müəssisələrinə uyğun gəlirlər, həmçinin, neft və onun ağır fraksiyalarının emalı ilə bağlıdırlar. Həm də "Petkim" artıq çoxdan Sumqayıtdan müxtəlif xammallar və yarımfabrikatlar alır, hazır məhsullarının xeyli hissəsini də Azərbaycana göndərir. Öz növbəsində, Türkiyə kimyaçıları tərəfindən toplanmış təcrübə Azərbaycanda da tətbiq ediləcək.
İki ay bundan öncə, "Petkim" holdinqinin avtomatika və energetika üzrə mütəxəssis qrupu "Etilen-polietilen" zavoduna baş çəkib və yekunlarına görə bir sıra sazişlər bağlanıb. Yaxın zamanlarda Türkiyədən bir partiya elektron nəzarət ölçü cihazları gətiriləcək və onlar "EP-300"ün mərkəzi idarəetmə pultunun və elektrik yarımstansiyasının analoq-mexaniki əsaslı avadanlığını əvəz edəcək. Türkiyə mütəxəssisləri "EP-300"ün qazpaylayıcı, kompressor, istilik mübadiləsi və soyuducu sistemlərini müasirləşdirə bilər və qurğu bundan sonra xammal kimi yalnız birbaşa qovulmuş benzini, yəni naftanı deyil, həm də  C-4 fraksiyasını da işlədə biləcək ki, bu da müəssisənin məhsuldarlığını bir xeyli artıracaq.
Ölkəni kimya istehsalı potensialının artırılmasında ARDNŞ-nin fəaliyyətinin prinsipcə yeni bir istiqaməti paytaxtın Qaradağ rayonunda yeni qaz emalı kompleksinin və neftayırma zavodunun tikintisi olmalıdır. Bu müəssisələrin layihəsi hələ iki il qabaq "Azərkimya" İB-nin sifarişi ilə Britaniyanın  "Nexant" konsaltinq şirkəti tərəfindən hazırlanmağa başlanıb. Məsləhətçi şirkət neft-kimya kompleksinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının (TİƏ) hazırlanmasını başa çatdırıb, avadanlıqların, nəzərdə tutulan xammalın texniki parametrlərini, istehsal ediləcək kimyəvi məhsulların çeşidlərinin və satışların artırılması imkanlarını müəyyən edib. Bütün sənədləşmənin bu ilin sonuna kimi baxılmaq üçün ARDNŞ-ə verilməsi gözlənilir.
"Nexant" tərəfindən təklif edilən layihə üç fazadan ibarətdir və  iyirmiyə yaxın kimya obyektinin tikintisini nəzərdə tutur. Yeni neft-kimya kompleksi ildə 20 milyard kubmetrə qədər qazın dərin emalını nəzərdə tutur, bu güc mərhələ-mərhələ iki dəfə artırılacaq. İlk növbədə, Qaradağ rayonunda yerləşəcək qazpaylayıcı qurğunun tikintisi nəzərdə tutulur. Burada qazdan emal olunmuş xammal xüsusi boru kəməri ilə bütün kompleksin "mərkəz"inə - etilen propilen zavoduna veriləcək.
Daha sonra emal çərçivəsində xammal başqa obyektlərə -  polietilen və polipropilen, benzol və polestirol, həmçinin, başqa polimer materialların istehsalı üzrə qurğulara veriləcək. "Nexant", həmçinin, gübrə, ilk öncə azot gübrəsi istehsalı üzrə müəssisənin, elektrik stansiyası və dəniz suyunda içməli su istehsal edən qurğunun tikintsini, həmçinin, dünya səviyyəli avtomobil yanacağı və sürtkü yağları istehsal edəcək çağdaş neftayırma zavodunun inşasını da layihələndirib. Birinci fazanın gerçəkləşdirilməsi dörd ilə hesablanıb, bütün kompleksin istifadəyə verilməsi isə 2018-2019-cu illərdə mümkün olacaq.
Təbii ki, bu nəhəng planların gerçəkləşdirilməsi böyük yatırımlar hesabına başa gələ bilər: böhrandan əvvəl 2008-ci ildə "Azərkimya" potensial sərmayəçi tərəfdaşlar axtarışında olaraq, daha çox layihəni xarici kommersiya banklarının hesabına inkişaf etdirməyi, həmçinin, kreditləri kimya kompleksinin son məhsulları hesabına ödəməyi düşünürdü, burada kreditor, kimya məhsulunun istehsalçısı və iri alıcı arasında əməliyyatlar zənciri gerçəkləşdirilməli idi.
ARDNŞ-nin bu gün oxşar sxemə əl atacağı və ya maliyyələşdirmənin böyük bölümünü öz üzərinə götürəcəyi dəqiq bəlli deyil. Amma istənilən halda, ARDNŞ-nin beynəlxalq nüfuzu və belə iri kapital tutarlı layihələrin gerçəkləşdirilməsi üzrə təcrübəsi Qaradağ kimya kompleksinin maliyyədəşdirilməsi üçün dövlət və ya xarici kreditlərin cəlb edəlməsi məsələsini yetərincə yüngülləşdirib.

In recent years, the State Oil Company of the Azerbaijani Republic (SOCAR) has spread its operations far beyond the traditional spheres of mining and transporting raw materials. Today, foreign subsidiaries of the huge state-owned holding corporation operate oil terminals, chemical combines and networks of filling stations and gas distribution grids in a number of neighbouring countries. And, after the April directive by Azerbaijani President Ilham Aliyev to transfer the Azerkimya state company to the SOCAR, the chemical sector in our economy will get a second wind.
Pivotal changes
From the moment of its foundation in the mid-20th century, most of Azerkimya's business has been tied into an integrated technological chain with the operations of SOCAR, its main supplier of raw materials and buyer of some of the products processed by the local chemical industry. However, the chemical enterprises which SOCAR inherited and which are mainly situated in the Sumqayit industrial zone, are in large part worn out and effectively obsolete. The problem is exacerbated by the fact that most of these facilities were designed for the processing of oil and heavy hydrocarbon fractions. Modern chemical facilities, on the other hand, are designed exclusively for natural gas as the raw material, which partly accounts for the difficulty of converging old and new technologies.
Nonetheless, after the merger of the country's oil producing and chemical complexes and their integration into Socar's administrative system, favourable opportunities arose for attracting major investors to re-equip technologically the entire processing chain and bring it in line with the environmental norms and standards of the EU; this will make the products competitive. This will also ultimately increase the output of final products with high added value, making the sector more profitable and largely export-oriented. It is no less important for Azerkimya that SOCAR endeavours to introduce effective market mechanisms of technological and corporate management. "Despite the fact that these two giant organizations merged relatively recently, essential changes have taken place in the work of the chemical sector, both in terms of its industrial output and modern technologies and in searching for new areas of export. Today Azerkimya achieves record-high results with production output at 42%, although previously it had not exceeded 26-27%," said SOCAR President Rovnaq Abdullayev recently. He added that work had already begun on dismantling obsolete facilities and preparing a site for construction of the region's largest chemical technology cluster in the Sumqayit industrial zone. Talks are underway with the European and US companies which own the necessary advanced chemical sector technology.
For a number of reasons, some of Azerkimya's enterprises which remain from the Soviet era will not be rehabilitated: in recent years, some of them stopped completely and others ran at only a fraction of their true capacity. Some of these facilities, for example, the Sumqayitsuperfosfat OAO (Joint Stock Company), for which an investment tender was organized recently, have no supplier of raw materials in our country and are therefore of no great interest to SOCAR. However, it is quite possible to resume production at a number of other facilities without extensive rehabilitation. Azerkimya specialists recently resumed operations at the electrolysis facility at the surfactant manufacturing plant; they were suspended last year. So, alongside liquid chlorine and caustic soda, a supply of chlorine oxide was also established, and these raw materials will soon be supplied once again to the oil and gas producing departments of SOCAR and other enterprises in the country.
However, SOCAR's main efforts in the modernization of Azerkimya's production chain will be focused on developing the ethylene-polyethylene plant and associated industries. Some eight years ago, thanks to an upgrading of some equipment and the launching of the Japanese-made EP-300 steam generating station here, the plant's export potential increased considerably, and the leader of the Azerbaijani chemical sector has kept the entire chemical industry of Sumqayit afloat for many years. After the recently completed capital remodelling at the plant, the operation of the whole technological chain - the EP-300 system and its extension Polimir-120 - has been resumed. The development of a new liquid cooling system and construction of a nitrogen-oxygen plant is in the offing: a few days ago, SOCAR invited select contractors to tender for these projects. As the new assemblies and lines are put into operation, there are plans to start processing fundamentally different types of raw materials here, in particular, oil fractions which were not used in the past. In addition, there are plans to build a new production facility - a polypropylene and gas separation plant system. Using the gas separation plant, after the full hydrogenation of the butane-butylene fraction it will be possible to process it together with naphtha in the EP-300 system, which will not only extend the range of manufactured products, but will also increase production capacity by reducing waste and processing the raw materials fully. "The modernization programme for the ethylene-polyethylene plant will be carried out in two phases: in the first phase, polyethylene production will be increased to 350,000 tons a year, including 120,000 tons of polypropylene. Then, after the new equipment is put into operation, polyethylene production will increase by a further 150,000 tons, and polypropylene production will reach 200,000 tons a year. 95% of the products will be for export, in particular, to Europe, Turkey, China and the CIS countries," said Azerkimya chief engineer Firudin Mustafayev.
However, as the EP-300 enters full operating mode, the manufacturing and export of chemical products, and especially polyethylene, has already been resumed. The ethylene-polyethylene plant dispatched the first batch of butadiene-butylene fraction to fulfil an order from the Russia-based Nizhnekamskneftekhim OAO. A batch of propylene raw materials will also be sent to Nizhnekamsk by the end of this year. SOCAR plans systematic cooperation with the Nizhnekamskneftekhim OAO: within the framework of agreements made, the range of raw materials and semi-processed products will be extended, and the companies will enter foreign markets together.
In parallel, SOCAR is establishing cooperation with another Russian enterprise, the Sterlitamak Petrochemical Plant (SNKhZ) in Bashkortostan. Representatives of SNKhZ have expressed their interest in acquiring polyethylene, dehydrated isopropyl alcohol and different tars from Azerbaijan. These Russian petrochemical plants traditionally purchased raw materials from the Sumqayit enterprises in the Soviet era and SOCAR management worked to re-establish the mutually profitable ties which had been severed in the last two decades.
Among the potential partners of Azerkimya is also the well-known German company BASF, whose specialists recently held talks in Sumqayit to discuss the possibility of BASF support in building new production floors in Azerkimya in the near future; this will employ more efficient, waste-reducing technologies.
But still, SOCAR specialists see the key direction for the modernization of Azerkimya enterprises in integrating the technological processes of Azerbaijani petrochemical enterprises with the operations of the Turkish chemical combine Petkim Neft-Kimya Holding A.S., in which SOCAR also holds a controlling share. SOCAR's plans to develop the petrochemical industry in Turkey focus on a project to construct an oil refinery in the town of Alaga near Izmir. "The State Oil Company is trying to achieve a synergetic effect by managing two of its assets, the Azerkimya enterprises in Sumqayit and the Turkish chemical combine's plants, and we are developing a joint plan of cooperation for the two combines," said SOCAR Vice President Muxtar Babayev, who was appointed coordinator of Azerkimya's operations and its merger with the State Oil Company. This will not be hard to achieve: the Petkim holding's plants were built in the 1970s by Soviet specialists; they are technologically compatible with Azerkimya's enterprises and are designed to process oil and its heavy fractions. Not to mention the fact that Pektim has been buying different kinds of raw materials and semi-processed goods from Sumqayit and supplying a considerable number of finished products to Azerbaijan. On the other hand, the experience accumulated by Turkish chemists will be put to use in Azerbaijan. A little over two months ago, a group of automation and power generation specialists from Petkim holding visited the ethylene-polyethylene plant and a number of agreements were reached following the visit. Soon to arrive from Turkey, a large batch of electronic measuring devices will replace the analogue and mechanical devices in the EP-300's central control panel and power station. Turkish specialists will help to upgrade the gas separation, air pressure, heat exchange and cooling systems, after which the EP-300 will be able to process not only straight-run gasoline (naphtha), but also use the C-4 fraction as a raw material; this will increase the enterprise's production output considerably.
Another fundamentally new area of operation for SOCAR in developing the country's chemical industry is the creation of a new gas processing plant and oil refinery in the Qaradag district of the capital. The British consulting company Nexant began developing the design projects for these plants two and a half years ago at the request of the Azerkimya Production Association. The consultants completed a feasibility study for the petrochemical complex and described the technical parameters of the equipment, likely raw materials supply, the range of chemical products to be manufactured and the possibilities for increasing sales. It is expected that by the end of 2010 all the documents will be sent to SOCAR for consideration.
The project proposed by Nexant is in three phases and envisages the construction of about twenty chemical facilities. The new petrochemical combine must have the capacity for deep processing of gas, some 20 billion cubic metres of it a year, with a gradual doubling of capacity. First and foremost, the gas separation plant is to be brought into operation in the Qaradag District. The raw materials obtained from the gas processed here, will be supplied by special pipeline to the "heart" of the whole combine, the ethylene-propylene manufacturing plant. Then, as it is processed, the raw materials will be supplied to other facilities, like facilities for manufacturing polyethylene, polypropylene, benzene, polystyrene and other polymer materials. Among other things, Nexant's project envisages the possibility of creating an enterprise to manufacture fertilizers, mainly nitrogen fertilizers, building a power station and a seawater desalination facility, and building a modern oil refinery to manufacture car fuel and world-class lubricants. The first phase is to be completed in four years' time, and the entire combine is to be put into operation in 2018-2019.
Naturally, grand plans like these require considerable investment: in the pre-crisis year of 2008, Azerkimya was looking for partner investors and planned to implement the project mostly by borrowing from foreign commercial banks and repaying the debt by selling the finished products from the chemical combine through a chain of operations involving the creditor, manufacturers of chemical production and large buyers. For now, it is difficult to judge if SOCAR will resort to these schemes today or provide most of the funding from its own resources. At any rate, the task of attracting state or foreign loans to finance the Qaradag chemical combine has become much easier, considering SOCAR's international standing and experience in implementing capital-intensive projects of this type.