DİPLOMATİK ÇİRKAB, YOXSA İDARƏOLUNAN SIZMA?
WikiLeaks saytında yeni yerləşdirilmiş materiallara orada adı hallanan bütün dövlətlər reaksiya verdi. Amma ümumilikdə bunların hamısı ehtiyatlı reaksiyalardır: heç kəs Birləşmiş Ştatlarla münasibətləri korlamaq istəmir.
Əsas tənqid hədəfi kompyuter hakeri, WikiLeaks saytının yaradıcısı Culian Assancdır. Assanc iddia edir ki, onlar cəmi 5 nəfərdir və bu heyətlə bütün dünya mətbuatından daha çox gizli məlumat dərc ediblər. WikiLeaks mənbələrinin adını çəkmir. Odur ki, bu hadisənin arxasında hansısa nüfuzlu qüvvələrin dayanıb-dayanmadığını birmənalı şəkildə söyləmək çətindir. Bəziləri güman edir ki, bu, həqiqətən də ABŞ-ın imicini korlamağa hesablanmış "sızdırılma"dır. Digərlərinin fikrincə, əksinə, bütün bunlar Amerikanın xüsusi xidmət orqanlarının icazəsi ilə baş verir. Son versiyanın tərəfdarları daha çoxdur.
"The National Interests" bununla əlaqədar yazır: "Obama administrasiyası saytı həvəslə söyür. O, sirlərin açılmasının Amerikanın milli təhlükəsizliyinə zərbə olduğunu bildirir. Dost liderlərlə münasibətlər də təhlükə altına düşür və s. Amma bu, həqiqətənmi belədir? Bəlkə gizli xəbərlərin sızdırılması, əslində, Amerika hökumətinin məqsədli şəkildə təşkil etdiyi intriqaların bir hissəsidir?".
Qəzet saytda guya Səudiyyə Ərəbistanının ABŞ-dan "İran adlı ilanın başını kəsməsini" istəməsi haqqında yazılmış məlumatın düşündürücü olduğunu bildirir. Bundan başqa, Misir prezidenti Hüsnü Mübarəkin İranın terroru dəstəkləməsi haqqında fikrirləri də diqqətçəkən məqamlar arasında göstərilir. "Bu əməliyyatın mənası nədir?" - deyə "The National Interests" sual edir. - "Birincisi, bu sənədlər amerikalıları sakitləşdirərək, onlara göstərir ki, hökumət hər şeyi başa düşür. Prezident Obama Kərzaini açıq şəkildə patoloji dərəcədə korrupsiyaya qurşanmış dəli adlandıra bilməz. Amma həm Obamanın, həm də onun emissarlarının belə düşündüyü aydındır. Onların İran və Şimali Koreya ilə bağlı heç bir illüziyası da yoxdur. Beləliklə, Obamanın sadəlövhlüyü və səriştəsizliyi haqqında mif dağılır. Bu, administrasiyanın məlumatların sızdırılmasını gizlində təqdir etməsi üçün ilk səbəbdir".
Amma Amerika nəşri hesab edir ki, məsələ yalnız bunda deyil. "Saytda əksər xarici liderlər haqqında aydın olan məsələlər yazılıb. Artıq uzun illərdir, Səudiyyə Ərəibstanının, həmçinin, Yaxın Şərqin digər mülayim dövlətlərinin ABŞ-la İsrailin İran mollalarına məhvedici zərbələr endirməsini arzuladığı bəllidir. Amma onlar bunu açıq şəkildə elan etməyə çəkinir. İndi bu işi onların əvəzinə WikiLeaks görüb. Eyni vaxtda Obama administrasiyası Tehrana psixoloji təzyiqi gücləndirir. Xatırladaq ki, bu günlərdə İranın atom sahəsindəki aparıcı alimlərindən biri öldürülüb. Mesajın mənası aydındır: rejimə işləyən hər kəs buna görə cavab verməli olacaq", - deyə məqalədə bildirilir.
Yazıda WikiLeaks tərəfindən dərc olunmuş materiallar, demək olar ki, rəsmi hədə kimi qiymətləndirilir: "Bu zaman guya gizli məlumatların açıqlanmasından təəssüf ifadə edilir. Bu, güclü gedişdir. Əgər bu, həqiqətən belədirsə, Obama təsəvvür olunandan daha hiyləgər imiş".
Açıqlanmış teleqramlarda adı keçən əsas şəxsləri ciddi şəkildə analiz edən zaman, Amerika qəzetinin arqumentləri əsaslı görünür. Ümumilikdə, Assancın əlinə ABŞ-ın bütün dünyadakı səfirlik və konsulluqlarına, yaxud əksinə göndərilmiş 250 mindən artıq "sənəd" keçib. Amerikanın yazışmalarında ən çox müzakirə olunmuş ölkə İraqdır: 15 365 teleqram və hesabat. Amma jurnalımız çapa hazırlananadək açıqlanmış teleqramlar arasında liderlik İraqa yox, İrana məxsus idi. Diqqət edin: ərəblər İranın bombalanmasını istəyir, Azərbaycan, Türkiyə, hətta Rusiya da Tehrana hansısa yolla zərər verməyə çalışır. Bu, Tehranın qonşuları ilə mövqe yaxınlaşmasının olduğu vaxta təsadüf edir. Yeri gəlmişkən, Tehranın qonşuları ilə münasibətlərinin yaxşılaşdığına nümunələrdən biri də bu günlərdə Bakıda keçirilmiş Xəzəryanı dövlət başçılarının sammitində əldə edilmiş nəticədir.
Belə çıxır ki, kimlərsə region dövlətləri ilə İran arasında münasibətlərin korlanmasında çox maraqlıdır.
Jurnalımız çapa hazırlandığı dövrədək dərc olunmuş teleqramların 230-dan artığının, təxminən, 70%-də müsəlman dövlətlərinin xatırlanması da xüsusi diqqətçəkən məqamdır. Sən demə, bir-birinə qarşı intriqa aparanlar yalnız sünni və şiələr deyil. Dünyanın bir-biri ilə düşmən münasibətdə olmayan müsəlman dövlətləri arasında da belə hallar var imiş. Hətta Azərbaycanın qardaş Türkiyə ilə üz-üzə qoyulmasına cəhdlərə də rast gəlinir. Kompyuter hakeri olan Assanca hər şeydən çox bunun lazım olduğuna inanmaq çətindir.
Ümumiyyətlə, ABŞ Dövlət Departamenti və Amerikanın müxtəlif ölkələrdəki diplomatik nümayəndələri tərəfindən WikiLeaks saytına verilmiş məktub və teleqramlar arasında Birləşmiş Ştatların Türkiyədəki səfirliyindən göndərilmiş xeyli sənədə (7 918) rast gəlinir. Noyabrın 28-də açıqlanmış depeşalarda Türkiyənin adı 30 dəfə çəkilir. Onların hamısı Ankaranın qonşuları ilə münasibətlər quran zaman əsas götürdüyü etibarlılığa xələl gətirməyə qadirdir. Sual yaranır: həqiqətənmi, Culian Assanc Türkiyə hökumətinin "qonşularla sıfır problem" siyasətinin iflasa uğrayaraq "qonşularla çoxsaylı problem"ə çevrilməsində maraqlıdır?
Şimali Koreya ilə bağlı məlumatlar da diqqətçəkicidir. Sən demə? Çin Koreya yarımadasının Cənubi Koreyanın nəzarəti altında birləşmiş dövlət kimi görmək istəyir. Saytda yer almış sənədlərə əsasən, çinlilər Cənubi Koreyadan olan həmkarlarına KXDR-i buferdövlət kimi xüsusi qiymətli dövlət saymadıqlarını bildiriblər. Bununla yanaşı, yarımadanın şimalında ABŞ qüvvələrinin də olması Pekin üçün arzuolunan deyil. Razılaşın ki, bu, Şimali Koreya ilə bu ölkənin əsas iqtisadi tərəfdaşı olan Çinin münasibətlərini pozmaq üçün yaxşı bəhanədir.
Cənubi Qafqaza gəlincə, diqqətəçəkən məqam regiondakı 3 ölkədən daha çox diqqətin yeganə müsəlman ölkəsi olan Azərbaycana yönəldilməsidir.
Azərbaycan prezidentinin mətbuat xidməti, öz növbəsində, saytda İlham Əliyevlə bağlı yer almış məlumatları təkzib edib. "Bu materiallar əsas hədəfi Azərbaycanın qonşu dövlətlərlə münasibətlərinin korlanmasına, dövlət başçıları arasında etibarın itirmlməsinə yönələn açıq təxribatdır", - deyə açıqlamada bildirilir. Mətbuat xidməti qeyd edir ki, Azərbaycan prezidentinin hətta leksikonunda WikiLeaks tərəfindən dərc olunmuş materiallardakı sözlər yoxdur, İ.Əliyev jarqon ifadələr işlətmir və heç nəyə sərt və emosional qiymət vermir.
Öz tərəfimizdən əlavə edək ki, İ.Əliyevin leksikonunda jarqonların yoxluğu, ədəbli üslubu və fikrini dəqiqliklə ifadə etməsi dəfələrlə həm onun görüşdüyü siyasətçilər, həm də əcnəbi jurnalistlər tərəfindən dilə gətirilib. Bu, saytda guya İ.Əliyev tərəfindən deyilmiş ifadələrin yer aldığı diplomatik sənədlərin həqiqiliyini şübhə altına alır.
"Azərbaycan Respublikası qonşu dövlətlərin daxili-siyasi məsələlərinə heç zaman müdaxilə etməyib, həmişə region dövlətləri ilə mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişafına əsaslanan şəffaf siyasət aparıb. Azərbaycan prezidenti bütün görüş və çıxışlarında fikirlərini milli maraqlardan çıxış etməklə, açıq söyləyib. Ölkənin xarici siyasəti həmişə müstəqil, ardıcıl, məntiqi və səmimi olub", - deyə mətbuat xidmətinin açıqlamasında bildirilir.
Görünür, Azərbaycanın hələ Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə apardığı xarici siyasətindəki ardıcıllıq və məntiq, qonşularla münasibətlərin harmonikliyi dünya geosiyasətinin müəyyən maraqlar güdən qüvvələrini narahat edir. Analitiklərin fikrincə, Ermənistan Rusiyanın "forpost"u, Gürcüstan isə ABŞ-ın "51-ci ştatı" adlandırıldığı halda, Azərbaycan regionda ən müstəqil xarici siyasət yürüdən ölkədir.
Elə ilk baxışdan Azərbaycan prezidentinin, məsələn, Türkiyə haqqında dediyi iddia olunan fikirlərin real vəziyyətə zidd olduğu görünür. Əgər Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri Türkiyənin ərazisindən keçirsə, Azərbaycan Ankaranın enerji mərkəzinə çevrilməsini necə istəməyə bilər? "Nabukko" layihəsinin əsas təchizatçısı sayılan Bakı bu boru xəttinin də Avropaya Türkiyə ərazisindən keçməklə çəkilməsinin əleyhinə deyil. Bundan başqa, Azərbaycan Gürcüstan və Türkiyə ilə birlikdə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunu inşa edir. Türkiyə prezidenti Abdullah Gülün də dediyi kimi, bu dəmir yolu Pekinlə Londonu birləşdirəcək. Müvafiq olaraq, Bakı Türkiyənin yalnız enerji yox, həm də nəqliyyat mərkəzinə çevrilməsinə kömək edir.
Digər yandan, dərc olunan materiallarda Azərbaycanın Rusiya ilə də münasibətlərinin pozulmasına da cəhdlər hiss edilir. Yəqin ki, məqsəd Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində son zamanlar təşəbbüsü üzərinə götürmüş Moskvaya "badalaq" vurmaqdır.
Politoloqlar WikiLeaks tərəfindən dərc olunmuş materialların ATƏT-in Astana sammiti öncəsi diqqəti Cənubi Qafqaza yönəltməsini də təsadüf saymır.
"Azərbaycana təzyiq etmək alınmadı. Əvəzində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə əsas sənədin müzakirəsi zamanı əlavə problemlər yaratmaq olar. Yəqin ki, burada itlə karvan haqqında məlum məsələyə əsasən davranmaq doğru olardı. Bu konkret vəziyyət üçün bəşəriyyət hələ ki, başqa resept tapmayıb", - deyə rusiyalı politoloq Aleksey Vlasov bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, saytda adı çəkilən dövlətlər baş verənlərə çox ehtiyatla yanaşır. Amma bu dövlətlər də Vlasovun xatırlatdığı atalar məsəlinə uyğun hərəkət edəcəkmi - bunu zaman göstərər. Bir şey aydındır: saytın dərc etdiyi materiallardan sonra müəyyən fəsadlar ola bilər. Görünür, informasiya məkanına diplomatik çirkab atan qüvvələr də addımlarını məhz buna hesablayıb.

ДИПЛОМАТИЧЕСКИЙ МУСОР ИЛИ УПРАВЛЯЕМЫЙ СЛИВ?
На новые сливы дипломатической переписки в WikiLeaks отреагировали власти всех государств - фигурантов депеш. В целом их реакция оказалась сдержанной: портить отношения с Соединенными Штатами никто не собирается.
Главным же объектом официальной критики стал Джулиан Ассандж, компьютерный хакер и основатель сайта WikiLeaks. Он утверждает, что их всего пять человек и они опубликовали больше секретных документов, чем вся мировая пресса. WikiLeaks не выдает своих источников. Посему трудно однозначно утверждать, стоят ли какие-нибудь влиятельные силы за этими публикациями. Некоторые предполагают, что это действительно утечка, которая публикуется, чтобы подорвать международный имидж США. Другие, наоборот, уверены, что все происходит с ведома американских спецслужб. Причем сторонников последней версии становится все больше.
Вот что пишет в этой связи американское издание The National Interests: "Администрация Обамы увлеченно ругает WikiLeaks. Разглашать секреты, говорит она, вредно для американской национальной безопасности. Под угрозой могут оказаться отношения с дружественными лидерами и т.д.
Однако так ли это? Или же утечки - это, в сущности, лишь часть тщательно организованной американским правительством интриги?".
Издание призывает задуматься о содержании опубликованных документов, в которых Саудовская Аравия, якобы, просит Америку отсечь голову иранской змее, египетский президент Хосни Мубарак говорит, что Иран поддерживает терроризм, и это общеизвестно, но он не может заявить об этом публично.
"В чем может состоять смысл такой операции?" - вопрошает The National Interests и приводит несколько аргументов: "Во-первых, эти документы помогают успокоить американцев, демонстрируя им, что власти все прекрасно понимают. Президент Обама не может открыто назвать Карзая патологически коррумпированным психом, но и он, и его эмиссары, очевидно, так думают. У них также нет никаких иллюзий в отношении Ирана или Северной Кореи. Таким образом, разрушается миф о наивности и некомпетентности Обамы. Это первый повод для администрации тайно одобрять утечку".
Однако, по мнению американского издания, дело не только в этом. "Большинство процитированных в документах WikiLeaks иностранных лидеров говорят вполне очевидные вещи. Уже много лет понятно, что Саудовская Аравия и прочие умеренные страны Ближнего Востока были бы рады, если бы Америка и Израиль нанесли сокрушительный удар по иранским муллам. Однако они боялись заявить об этом публично. Теперь WikiLeaks сделал это за них. Одновременно администрация Обамы наращивает психологическое давление на Тегеран. Напомним, что на днях был убит один из ключевых иранских ученых-атомщиков. Смысл послания ясен: тем, кто работает на режим, придется за это заплатить", - пишется далее в статье.
Издание называет публикации WikiLeaks способом почти официально высказать угрозы, притворяясь при этом, что сожалеешь о нарушении секретности. "Это сильный ход. Если дела действительно обстоят так, значит, Обама намного коварнее, чем кто-либо мог предположить", - резюмирует автор.
Судя по картине, которая вырисовывается при анализе состава главных фигурантов опубликованных депеш, аргументы американского издания выглядят не лишенными оснований. В целом в руках у Ассанджа оказалось более 250 тыс. "документов", направленных из/или в 250 посольств и консульств США по всему миру. Причем наиболее обсуждаемой страной в переписке американских дипломатов является Ирак - 15 365 телеграмм и отчетов. Но в опубликованных на момент верстки нашего журнала депешах по числу упоминаний лидировал не Ирак, а Иран. Обратите внимание: арабы просят бомбить Иран, в свою очередь Азербайджан, Турция и даже Россия тоже пытаются как-то навредить Тегерану. И это в условиях, когда наблюдается сближение позиций Тегерана с соседями, одним из проявлений которого послужил недавний прорыв на Бакинском саммите глав прикаспийских государств. Выходит, кто-то сильно заинтересован в ухудшении отношений стран региона с Ираном.
Отдельного внимания заслуживает тот факт, что из опубликованных на момент верстки нашего журнала более 230 депеш в большей части, а это примерно более 70%, упоминаются мусульманские страны. Друг против друга плетут интриги, оказывается, не только сунниты и шииты, но даже далеко не враждебно настроенные страны мусульманского мира. Сделана попытка противопоставить даже Азербайджан братской Турции. Трудно поверить, что компьютерному хакеру Ассанджу это больше всех нужно.
Вообще, по числу писем и телеграмм, направленных в Госдеп из дипломатических ведомств США в разных странах, в коллекции дипломатического компромата WikiLeaks преобладают послания из американского посольства в Турции (7 918). О самой Турции упоминается аж 30 раз в опубликованных 28 ноября депешах. Причем все они способны нанести ущерб той доверительности, на основе которой старается строить свои отношения с соседями эта страна. Возникает вопрос: неужели Джулиан Ассандж так заинтересован в том, чтобы политика турецких властей "ноль проблем с соседями" превратилась в фарс под названием "множество проблем с соседями"?
Привлекают внимание и утечки, связанные с Северной Кореей. Оказывается, Китай желает видеть Корейский полуостров объединенным под руководством Южной Кореи. Согласно этому документу, китайцы сообщили своим южнокорейским коллегам, что не видят особой ценности в КНДР в качестве буферного государства, однако военное присутствие Соединенных Штатов на севере полуострова представляется Пекину нежелательным. Чем не повод, чтобы поссорить Пхеньян с Пекином, который продолжает оказывать КНДР экономическую и дипломатическую поддержку?
Что касается Южного Кавказа, обращает на себя внимание тот факт, что из трех государств региона больше всего в депешах упоминается Азербайджан - единственная мусульманская страна этого региона. Правда, пресс-служба президента Азербайджана опровергла высказывания, приписываемые интернет-изданием WikiLeaks президенту Ильхаму Алиеву. "Эти материалы являются открытой провокацией, носящей целью испортить отношения Азербайджана с соседними государствами, создать недоверие между главами государств", - отмечается в сообщении. Пресс-служба подчеркивает, что в лексиконе главы Азербайджана отсутствуют отраженные на WikiLeaks жаргонные выражения, резкие эмоциональные оценки.
От себя добавим, что отсутствие жаргона в лексиконе И.Алиева, его корректный слог и ясное изложение мыслей неоднократно подчеркивались как встречавшимися с ним политиками, так и иностранными журналистами. Это ставит под большое сомнение подлинность высказываний, приписываемых И.Алиеву в якобы документах дипломатической переписки.
"Азербайджанская Республика никогда не вмешивалась в вопросы внутренней политики соседних государств и всегда проводила прозрачную политику, служащую сохранению и развитию добрососедских отношений с государствами региона. Президент Азербайджана на любых встречах и выступлениях открыто выражал свои мысли, исходящие из национальных интересов. Внешняя политика страны всегда была независимой, постоянной, логической и искренней", - говорится в заключении сообщения.
Видимо, именно постоянная и логическая внешняя политика и курс на гармонизацию отношений с соседями, провозглашенные Азербайджаном еще в годы правления Гейдара Алиева, вызывают беспокойство заинтересованных игроков мировой геополитики. По мнению аналитиков, если Армению называют "форпостом" России, а Грузию "51-м штатом" США, то Азербайджан проводит самую независимую политику среди стран региона.
Даже невооруженным глазом видно, что приписываемые президенту Азербайджана высказывания о Турции, например, противоречат реальному положению дел. Как может Азербайджан не желать превращение Турции в энергетический центр, если через ее территорию проложены нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан и газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум? Будучи основным потенциальным поставщиком Nabucco, официальный Баку не выступает против того, чтобы и этот газопровод прошел в Европу по территории Турции. Более того, Азербайджан вместе с Грузией и Турцией строит железнодорожную линию Баку-Тбилиси-Карс, которая, как заявил в свое время президент Турции Абдулла Гюль, соединит Пекин с Лондоном. Соответственно Баку содействует превращению Турции не только в энергетический, но и транспортный центр.
С другой стороны, прослеживается стремление внести разлад в отношения между Азербайджаном и Россией, видимо с тем, чтобы вставить палки в колеса Москвы, которая в последнее время взяла на себя инициативу в процессе урегулирования армяно-азербайджанского конфликта.
Политологи назвали "неслучайным" то, что документы WikiLeaks акцентировали внимание на южнокавказских сюжетах в преддверии саммита ОБСЕ в Астане.
"Надавить на Азербайджан не получилось, но зато можно создать лишние проблемы при обсуждении основополагающего документа по нагорно-карабахскому урегулированию. Наверное, правильно реагировать в соответствии с поговоркой о караване и собаке. Других рецептов в данном конкретном случае человечество еще не придумало", - сказал российский политолог Алексей Власов.
Между тем страны - фигуранты публикаций реагируют довольно сдержанно, но последуют ли они и далее упомянутой Власовым поговорке, покажет время. Ясно одно: определенный осадок после публикаций WikiLeaks все же может остаться, а последствия для будущих дипломатических отношений могут быть непредсказуемыми. На это, видимо, и рассчитывали силы, слившие дипломатический мусор в информационное пространство.